tbank ISEL ITS, i and el, [res: Gouda. EIT IN en ïïeeren R E. •VAN HOUTEN'S No. I2OO3. 51e Jaargang. en Buitenlandsch. Nieuws. Q. FEUILLETON. We tïïue. WARENHUIS, Spoislr. Den Haag. Alle Luxe- en Iluftsh. Artikelen Nieuws- exx voor 0-oxxd.su en OxxxstxsZsezx. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. S-iiltexilazid- SSni XL Donderdag 24 October 1912. W Naar het Fransch. )ViASn.,eta>d>. (Wordt vervolgd.) ÏINER ont- :chts gewoon PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post tonder, den Heer AND Bklgie. Het internationale socialistische bu reau te Brussel heeft tegen Maandag avond een groote protestvergadering tegen den Balkan-oorlog bijeengeroe pen, waar vijf parlementsleden uit het buitenland het woord zullen voeren en wel Troelstra, Jean Jaurés, Haase, Victor Adler en een Engelsch Lager huislid. Emile Vandervelde zal de vergadering leiden. De zaak Wilmart. Het is de Belgische politie nog niet gelukt van den voortvluchtigen spoor- op Bulgarije voor het geval dit tot de 'Gouden Hoorn wist door te drin gen en zich al te veel landgebied wilde verwerven. Roemenië zou dan voor zich zeker ook een deel opeischen of zooals het heet, den status quo willen handhaven. Wanneer dit waar is, komt het er feitelijk op neer, dat Roemenië een verjaging der Turken niet zal gedoogen. We zullen maar af wachten. „O, drommelsDan is ’t misschien maar beter om er niet te blijven. Wat zoudt u er van zeggen, als u mij den tuin eens liet zien I” Dat was ’n idee. „Dat is goed,” antwoordde vader Géraud, vroolrjk. „Kom dan maar meê, kameraad.” De kameraad liet zich niet lang bidden. „Misschien zal mevrouw uwe klein dochter ook boos zijn, dat ik hier blijf eteif?” mompelde hij. „Dat zeker nietriep de oude man uit. Bovendien „mejuffrouw,” en niet „mevrouw”, myn kleindochter is nog een kind, aan wie ik geen permissie vraga. Wat mij aangenaam is, is ook haar aangenaam. Maar je begrijpt, het salon, dat is h&Ar domeindat richt zij naar haar smaak in en ont vangt er alleen haar vriendinnen en kennissen. Ik, voor mij, heb geen sa lon noodig om met de menschen te pratenIn den tuin zijn we ook meer op ons gemak. Ook zal ’t zoo lang niet meer duren, of het‘eten is klaar; we eten zoodra als de post weg is.” GOIDSCIIE (II HUM PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel mepr0.10 Hij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 bij vooruit betaling. elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. f 1.25 r 1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad1 50 Idem franco per post,1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiekoeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Do oorlog op den Balkan. Onder do te Belgrado aangekomón gewonden bevonden zich ongeveer 80 zwaar gekwetsten, terwijl de overigen bijna allen aan de armen geraakt waren. De gewonden, die meest oudere, tot de reserve behoorende soldaten zijn, hadden bijna allen deelgenomen aan de gevechten bij Prepolitz, bij welke plaats de Albaneezen Servië waren binnengedrongen. Wel is waar brach ten de Albaneezen de Servische troe pen ernstige verliezen toe, maar daarna werden zij door het Servische artillerie vuur zoo goed al» vernietigd. Het aantal gedoode Albaneezen zou 1000 hebben bedragen. De Stedelijke Doemn to Petersburg heeft met algemeene stemmen 100000 rb. bestemd voor geneeskundigen bij-* stand voor de Balkanstaten, Tevdns is aan de 'gemeenteraden van Sofia, Belgrado, Athene en Cettinje een telegram van sympathie-betuiging ge zonden. Konstantinopel, 23 October 9 uur ’s morgens. Volgens de bladen heeft in den nacht een gevecht plaats ge had bij Marasj 6 K.M. westelijk van Adrianopel. Dit duurde 9 uren. De Bulgaren, die 30,000 man in het vuur hadden, vluchtten in de richting van Karagatsj (Z.W. van Adrianopel) en lieten duizenden dooden achter. De Turken behaalden een overwin ning bij Kardikeni, 25 K.M. N.W. van Adrianopel en maakten zich meester van 11 kanonnen. Athene, 23 Oct. De Diadochus, kroonprins Constantijn, seint uit Had- jigogoDe vijand is verslagen, en crediet aan •k van niet- <WATHWm oude man, „dat je hier toch wel wat beters te eten zoudt krijgen en als je met mij en mijn kleindochter het avondeten wilt gebruiken, dan zou me dat genoegen doen. Maar we maken geen omslag hoor „’t Is al te vriendelijk weerde de soldaat af. „Maar als ’t mg nou genoegen zal doen I Ik mag de soldaten graag. Ik heb een’ zoon, die onder de wapenen het leven heeft verloren, in den oorlog, daar ginds die kant van Sedan uit. „Ach „Ja. De arme kleine Als tusschen de marschen, iemand hem aan zijn tafel noodigde, dan was ik blij dat te hooren. En nu ben ik ’t nog, als een soldaat aan de mgne aanzit. Kom, neem ’t maar aan, mij doe je er een plezier mee.” ’t Geef u maar last „Toch niet I ’t Is nu zes uur en we gaan zoo dadelijk het avondeten ge bruiken, niet waar, Jeannil?” vroeg hij aan de boerenmeid, die juist bin nenkwam, met een kan vol water op het hoofd, waaruit zij, door de ver rassing, eenige druppels op den grond morste. „Ik zal me haasten,” antwoordde zij. „En maak dan, bij het andere, nog een flinke ommelet klaar.” Meneer Arsene Géraud woont die hier?” „J, dat is hier.” „Ha! des te beter!” De oude man lachte tegen den sol daat, die ook glimlachte, terwijl hij zijn i^k war tierings-bil jet overhandigde. Wfeelemaal alleen?” vroeg hij. ^Heelemaal alleen,” herhaalde de soldaat „Nou, des te ruimer zul je liggen. Kom binnen, jongen, kom binnen. Je bent zeker moê, hè?" „Nou, wel ’n beetje. Toch niet zoo heel erg. Je hebt meer last van den dorst. Die satansche zon giet je vuur in je maag, en als u, om dat te blus- schen, wat frisch water voor me hadt. „Water? je bent niet erg kieskeurig, kameraadw „Dat lescht ’t beste dorst.” „Ik heb water: lekker bier; dat De crisis op den Balkan. Nog altijd is de groote slag niet geleverd. Wel wordt er in de om streken van Adrianopel voortdurend gevochten, vooral bij Kirk-Kissile. Dit moet dus een der z.g. voorposten gevechten genoemd worden, maar het is dan toch van zoo ernstigen aard, dat de slag die al een paar dagen aan den gang is, nog wel een paar dagen erbij zal duren, voor de beslis sing gevallen is. En intusschen wordt van beide zijden met angstige span ning den uitslag tegemoet gezien. Aan den Montenegriinschen kant zijn de gevechten voorloopig een beetje ge minderd. In de eerste plaats heeft men rust noodig. De troepen door Montenegro de eerste dagen Turkije ingezonden, hebben zich uitermate ingespannen om een voorsprong op de Turken te krijgen, daar deze in den beginne over veel te weinig soldaten beschikken om met succes de Mon- tenegrijnen te weerstaan. Door die uiterste krachtsinspanning hebben zij wel een voorsprong op de Turken be haald, maar zij zijn bovendien door de te groote vermoeienissen zoo uit geput dat een tijdelijke rust hoogst noodzakelijk is. In de tweede plaats heeft Montenegro deze rust noodig ter voorbereiding van oen aanval op Skoetari. Voorloopig echter kan van een aanval geen sprake zijn, daar de uitputting veel te groot is om met eenige kans van slagen de Turken aan te vallen. Deze schijnen intus- schen zich met groote haast te ver sterken door toevoer van Klein-Azia tische soldaten. Nemen zij tegenover de aanrukkende Bulgaren bij Adria- nopel een verdedigende houding aan, op een ander punt schijnen zij aan vallende partij te willen worden. Vol gens bladen uit Roemenië hebben de Turken een 30 K.M. van de Roemeen- sche grens troepen geland. Als voor zorgsmaatregelen tegen alle nïogelijke gebeurtenissen zal Roemenië troepen moeten mobiliseeren. Deze mobilisatie schijnt drieërlei doel te hebben, le is zij gericht tegen alle gebeurlijkheden in Bulgarije van de zijde van Turkije, 2e is het ook noodig de gebeurtenis sen in Bessarabië met aandacht te volgen, waar door Rusland groote militaire bewegingen moeten gehou den worden, en 3° wordt beweerd, dat Roemenië een waakzaam oog houdt enoegen” 8 uur, Tooneelvereeni- Directie Henn. jhaakbordu S1/» u. l-Holl. IJsveroen. aéunie“, 8 uur, Grainger. monie” 81/» aar’ da van den Kon. 1-Onderofficieren. iqj geregeld tijdig m ontvangen ven rten, vermakelijk- ze dan in on»® u verliet zijn posities met 22 bataljons en zes batterijen. Hij trekt terug naar Pelfidje. Engelsch schip aangehouden. Londen, 22 Oot. Volgens een te Cardiff ontvangen bericht hebben Grieksche torpedo-booten bij het eiland Chios beslag gelegd op het Engelsche stoomschip „Penpol” van Cardiff naar Varna, en het opgebracht naar den Pirëus, onder voorgeven, dat het con trabanden aan boord had. Saloniki, 23 Oct. Men verzekert uit bevoegde bron, dat de Bulgaarsche en Turksche troepen, die zich in het Stroemadal bevinden, reeds met elkaar in gevecht kwamen. De strijd neemt steeds grooter afmetingen en massa’s troepen worden onophoudelijk aange voerd. Do Turken moeten er in zijn geslaagd den Bulgaarschen opmarsch te stuiten. zul je zien.” De soldaat reikte den ouden man de hand. „Dank u,” zeide hij, „bier, dat is toegift.” „We zullen samen klinken. Kom mee, kerel. En, hem voorgaande om den weg te wijzen, geleidde vader Géraud den nieuw-aangekomene naar eene groote met tegels bevloerde ruimte, welke tegelijkertijd voor keuken en voor eetkamer diende en waar een zonne straal, die door de half-gesloten blin den drong, volken tooverde op de blinkende, dikbuikige kopere kannen aan weerszijden van den gootsteen. „Ga zitten,” hernam de brave man, een stoel aanwijzende bij de withou ten tafel, die zoo zindelijk en netjes, was, dat men haar voor nieuw zou hebben versleten. Aanstonds zal men je je kamer wijzen. Eerst moeten we klinken. En dan zal je wel ’n stukje willen eten, niet?” „Ja,” antwoordde de soldaat, terwijl hij ging zitten en zich met den zak doek het bezweete gelaat afveegde; als ik gedronken heb, wat uitgerust ben, dan ga ik naar de cantine.” „Naar de cantine Om wat te doen „Wel, om te eten.” „Ik zou denken,” antwoordde de Twee huizen ontvingen reeds be stellingen van Servië. De Bulgaarsche vlieger Popriotewo, die te Johannis- thal zoo‘n ernstigen val deed, heeft het gasthuis verlaten en is thans met drie Duitsche tweedekkers op weg naar het oorlogsferrein. Vijf Russische en tien Italiaansche vliegers hebben hun diensten aan Bulgarije aangeboden en zouden reeds daarheen op weg zijn. Zes luitenants van het Turksche leger, die de lessen volgden in de vliegschool van Salisbury in Engeland, zijn naar Konstantinopel vertrokken. Belgrado, 23 Oct. 11 uur ’s morgens. De Serviërs moeten stormenderhand Djoerdjewi en Stoebowi westelijk van Nowi-Bazar hebben genomen. Sofia, 23 Oct. Verwoede gevechten zijn geleverd over de geheele linie, overal zijn de Turken dit hun stellingen verdreven. In de omgeving van Rats- log rukken de troepen in zuidelijke richting. Het Bnlgafcrsche leger be reikte Larda. De Turken vluchtten in wanorde on lieten 100 dooden en 160 gevangenen achter. De Bulgaar sche verliezen zijn niet belangrijk. Weenen, 23 Oct. Het Neue Tagebl. verneemt uit Nisj, dat de Serviërs Sienika en Nowi-Bazar namen. De Servische verliezen waren zeer be langrijk maar werden overtroffen door die van de Turken. Berlijn, 23 October. Verschillende Parijsche en Berlijnsche bladen mel den dat 4 Turksche pantserschepe 2 kruisers en torpedojagers de Da danellen zijn ingevaren. Weenen, 23 Oct. De Zeit verneemt uit Athene, dat de koning van Mon tenegro aan Griekenland verlof heeft verzocht een groot deel van de krijgs gevangenen naar de Grieksche eilan den te mogen vervoeren. De Balkan-staten hebben zich tot Duitsche fabrikanten gericht voor den aankoop van vliegtuigen en het beko men van vliegers. „Ik zal ’t doen.” De brave man vulde hot glas van den soldaat en het zijne met schuimend bier, dat hij uit eene kleine bergplaats naast de keuken haalde. „Je gezondheid, beste jongen zeide hij. „De uwe!” gaf zijn gast bescheid, niet zonder een beetje een vreemd ge zicht te trekken bij die familjare toe spraak. Zij dronken en daarna stelde de oude man voor, om naar het salon te gaan tot het avondeten gereed zou zijn. Het was .een grooe kamer met een wit houten vloer, kraakzin delijk, zonder eenige weelde, maar toch behagelijk en aangenaam voor het oog, met het lichte behangsel, de dub bele sitsen gordijnen voor de ramen, roomkleurig met kleine rozerode bou- quetjes, de twee teekeningen tusschen de ramen, de oude piano tegenover de schoorsteen, en de bloemen in een kristallen vaas. „Als je blieft,” zei vader Gé^nd, „hier wordt niet gerookt.” „Dat laat zich hooren,” antwoordde de soldaat, lachende. „En misschien,” ging de oude man voort, met ’n blik,op de grove schoe nen van den soldaat, „zou mgn klein dochter al knorren, als ze wist, dat uur, Uitvoering Gezelschap „Per- HOUTEN’S we hier waren.” ZÜIVEROPUBBMli;

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1