Stadsnieuws. Buitenlandsch Nieuws. Blnnenla-nd. Gemengde Berichten. TOOISTEEL- Ome Geïllustreerde Weekbltdeu. INDISCH NIECJWS. Laatste Berichten, Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Effectenhandel te Amsterdam BURGERLIJKE STAND. litaire lasten bedroegen dan 'ook per I hoofd voor het jaar 1911 in Bulgarije 1 9.24 frs., in Griekenland 11 frs, in j Montenegro 1.09 fr. en in Servië I 10.39 frs. Wat de logeruitgaven voor lasten op het land leggen, blijkt nog het best uit een vergelijking met de totaaluitgaven dier landen, ook over I het iaar 1911. Voor Bulgarije zijn de totaaluitgaven 188.929.000 frs., voor Griekenland 180.738.000 frs., voor Montenegro 4.184.000 frs. en voor Servië 117.706.000 frs. Het is te begrijpen dat op die ma- nier niet. veel in de schatkist kan blijven. Dit blijkt ook wel uit een overzicht in de Vossische Zeitung over de Servische financiën. De Ser vische regeering, zoo sohrijft het blad, denkt maatregelen te nemen, nu de oorlogskas van 62.6 millioen dinar geslonken is tot 10 millioen, om den voorraad contanten op te eischen van de Nationale Bank. Bovendien is de regeering van plan het pensioenfonds van de officieren en staatsambtenaren tot zich te nemen en daarvoor schat kistbiljetten uit te geven tegen 5 pU. Financieel schijnt de oorlog Servie dan toch leelijke klappen te geven. Of hoopt het misschien na de vernie tiging van Turkije uit de Turksche schatkist zijn verspeelde milhoenen terug te krijgen? De oorlog op den Balkan. Een telegram uit Belgrado deelt het volgende mede over de opstelling van de Servische legers Het derde leger is te Nowi-Bazar en Prisjtina; het eerste leger staat voor de poorten van Koemanowaen het tweede te Karatowa bij den toe gang tot de vlakte van Oetsjepolje. De Serviërs hebben de spoorbruggen langs de lijn van Ristowats naar Koemanowa, die de Turken vermeld hadden, weer in orde gebracht. Konstautinopel, 23 October 6 uur n. ui. Officieel. De geveohten op het front bij Adrianopel duren steeds he- I viger voort. Er wordt gevochten van Kirkkilisse tot de Oostoevor der Toend- In dé richting van Djoemaibala aan de Stroema traden de Turken offen- '^Rondom Prisjtina duren de gevech ten voort. Konstantinopel, 23 October. 10 uur 's avonds. De minister van Oorlog meldt, dat de verliezen op het front Adrianopel—Kirkkillisse zeer zwaar ziin. Men vreeBt dat de hospitalen hier niet toereikend zullen zijn voor I de gewonden. Sofia, 23 Ootober. Een offi°ieuB<s I nota Bpreekt tegen dat er te Kirkkil- I lisse 3000 dooden zonden zijn. Berlijn, 24 October. Bijzonderheden over de actie der Bulgaren aan de kust doen zien dat hier veel grooter troepen ageeren dan men wist. Bn Gükpepe hebben zij de grens overschreden in 2 oolonnes naar Tir- nowo en Vasiliko. Men «rwacht nog heden een botsing bij Wisa. V00"*8 willen de Bulgaren een deel der stel ling KirkkilliBse hebben genomen en bij nachtelijken aanval 2 batterijen hebben veroverd. De stad is echter nog in Turksche handen want de Turken hebben de oorlogscorrespon denten daarheen gezonden. Bij Adri anopel winnen de Bulgaren geen ter rein. Zij hebben een paar Turksche 1 uitvallen afgeslagen, maar de T?rk®n winnen onder ontzettende verliezen. I BH de Toendja wordt nog gevoch ten. In de Maritoazfon honderden Tur ken verdronken. Naar Duitsche mili tairen beweren, biedt de aanval op Adrianopel den Bulgaren geen kans maarden opmarschoverWisaishoogst gevaarlijk voor den toevoer. Even ernstig zijn de Grieksche be richten. Kroonprins Konstantijn zou den Sebia-pas en den doortocht over de rivier Hali-Akman hebben gefor ceerd door een omtrekkende beweging over Kozani. De Turken zijn in wilde vlucht. Men beweerd in Athene dat dit een Turksche Sedan wordt; 3000 Turken moeten ingesloten zijnli stukken geschut en alle munitie zou den don Grieken in handen zijn ge- Vayln Trikkala is een legerkorps op w0g naar Jannia en heeft den Zy- <rl0s-pas reeds geforceerd. De verlie zen aan beide zijden zijn groot. Mabokko. Rabat, 22 Oot. Men seint uit Me- guinez dat't de troepen van Bern d Gould en Beni M' Fir z,jn die zeer hevig de obBervatie-oolonne, die in het zuiden van El Hadjeb opereerde, aan viel De vijanden zijn teruggedreven in het woud van Serba met zeer em-1 stige verliezen. De Franschen hadden I zes gewonden en zes gedoode paarden. 1 Uit Marrake8ch wordt geseind dat I de moordenaar van den Duiischer Opitz door de Fransche autoriteiten gearresteerd is. Oaïd Najem en Caïd j Kiva, de voornaamste der luitenants in El-Hibben zijn naar het Zuiden j veitrokken. Brazilië. Een telegram uit Parana te Rio de Janeiro maakt melding van het op- I treden van een bende geestdrijvers I onder leiding van een monnik of ai- I thans van iemand, die z'oh monnik noemt. De bende is al slaags geraakt I met een afdeeling politietroepen, van welke de commandant en verschil lende officieren zijn gedood. De bondsregeering zendt in allerijl I versterkingen. Rumenie. I De Roemoensche begrooting. Uit de officioele opgaven omtrent de Roemeensche begrooting over het I dienstjaar 1911/1912 blijkt, dat de in komsten de uitgaven met 110 millioen I francs te boven zijn gegaan. Mexico. De toestand in Mexico. Een telegram uit Mexico meldt, dat de regeering last gaf om Felix Diaz en zijne officieren, die als rebellen te Vera Cruz in hechtenis werden ge nomen, terecht te stellen voor een krijgsraadwaarschijnlijk zullen zij worden gefusileerd. I De troepen zullen worden gedeci meerd, om de tien man zal er oen worden doodgeschoten. Een telegram uit Vera Cruz meldt, dat het aantal dooden en gewonden in den slag van gisteren minder dan een honderdtal is, en dat dus de ver wachte groote slag achterwege bleet. Alles was in verwarring. Opstande lingen en regeeringstroepen ontmoet- I ten elkaar in de straten zonder te weten tot welke partij de anderen behoorden, daar de uniformen gelijk zijn. Spanje. Bij het verlaten van een vergadering te Madrid hebben 1500 studenten een rumoerige betooging gehouden voor het parlement. De politie joeg de be- toogers door charges uiteen. Aanlei ding tot de betooging was hot niet in willigen door de regeering van eisohen der studenten. De regeering van Ohili heeft besloten I tot de versiering van het Haagsche I Vredespaleis bij te dragen do?*„J I schenken van een allegorische kunst groep in hrons. De gezant van Ohili in België en Nederland is belast met de zorg dat dit werk zijne bestem- i ming bereikt. De groep is vervaardigd door de Chileensohe beeldhouwster mevr. 1 becca Matte de Iniguez. (Hbld.) De Centrale Vrijzinnige Kiesvereeni- ging in het district Ommen heeft een parig beslopen de kiezers te adviseeren. I bij de herstemming de oandidatuur- I Mackay te steunen. Naar het oorlogsterrein. De Limburger Koerier" verneemt, dat de kapitein van den generalen staf, jhr. E. J. M. Wittert, door de regeering is aangewezen als militair- Woensdagavond is jhr. Wittert reeds uit Den Haag vertrokken naar Roe menië, via Berlijn, met bestemming naar Boekarest. Vandaar zal kapitein Wittert zich naar het oorlogsterrein STATEN GENERAAL TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 24 Oct. I des avonds te 8 uur. Voorzitter Jhr. Mr.Jde Geer. Invaliditeits- en Ouderdomver- zekering. Algemeene be schouwingen. (Vervolg.) I De heer Bos zette zijn des middags afgebroken rede voort en resumeerde nog even het gesprokene. Een grove onbillijkheid aoht spr. het dat men- I sohen op leeftijd, die voor eigen pensioen kunnen zorgen, bijslag wordt I gegeven. Vooral is het onbillijk van deze regeering, waar zij de kosten I voor deze wet wil halen uit het tanef van invoerrechten, waardoor de ge- I tegenheid tot arbeiden eer zal var- I minderen dan vermeerderen. Spr.'s bezwaar is dat de Staats- I bijdrage van 10 millioen maar aan één I klasse ten goede komt. Staatspensionneering in den geest I I van steun aan honorabele behoeftigenI zooals de heer Tijdeman het uitdrukte I heeft spr. reeds in 1909 in de Vragen des Tijds voorgestaan. Met de uitwer- I king der verzekering, in bureaucra- j I tischen geest zooals de Minister dat I wil, kunnen spr. en de zijnen zich I niet vereenigen. I Spr. verzette zich ook tegen de I verhooging van het tarief, dat in de I gegeven omstandigheden zeer onge- I wenscht is. De heer Nolens (r.-k.) hield een I pleidooi ten gunste van het wetsont- I werp waarbij hij zijn waardeering uit- I sprak voor den minister die dit ont- I werp indiende. Wel is men eerst be- I gonnen met de Ziektewet, doch er dient rekening te worden gehouden met de omstandigheden in de oogen I der voorstanders het belangrijkste is, en er mag ook worden gerekend met de algemeene verkiezingen. De argu menten door spr. gebezigd waren die van den minister en ontleend aan het I onlangs verschenen rapport der com- I missie van voorbereiding. Wat de staatspensioneering aangaat, spr. noemde dat een stelsel der wan- I hoop. Naar spr.'s meening is en blijft I het armenzorg en bedeeling. opr. I kwam op tegen de qualificaties die men den Rechterzijde toevoegt. Heden nog werd door den heer Patijn gezegd mond dicht, ooren dicht, stemmen. I i Al vond Bpr. het ontwerp niet vol maakt, toch zal hij in volle oprecht- heid er zijn stem aangeven. De heer Troelstra. (s.-d.) wees er op dat de gevoerde debatten staan I in het teeken van het staatspensioen. I Deze wet is veel te laat ingediend, I zoodat grondige behandeling onmoge lijk is. Daardoor is hét volstrekt met zeker of deze wet zal worden uitge voerd. In 1913 kan wel een pensioen- toef zijn, maar geen pensioen. Het zal daarom geen oponthoud geven wan neer een andere regéering deze wet zal intrekken. 8pr. wees er op dat de soc. dem. dit wetsontwerp, hoe gaarne zij hadden gewild, niet kunnen Bteunen. Dit ont werp brengt geen oplossing van de quaestie, maar staat als een hinderpaal 1 op den weg. Het stetsel van staatspensionneering is uitvoerbaar gebleken. Patrimonium dat tegen staatspensionneering heet te zijn, noemde spr. ehn clubje oude man nen die in de verdrukking zijn geraakt. De verklaring van die zijde maakt dan ook weinig indruk, waar zoo tal loos velen daartegenover staan. Spr. noemde de staatspensionneering een politieke beweging van groote beteekenis, die lijnrechter tegen het ontwerp van den minister ingaat. Ook andere bezwaren werden nog door spr. geobperd. Vrijdagmorgen zal de heer Troelstra zijn rede voortzetten. Aïgentijnsch vleesch. Daar in Haarlem zelf geen Argen- I tijnsch vleesch ingevoerd mag worden, I wijl het niet gekeurd kan worden, verkoopen de slagers in het naburige I Sohoten dit vleesch. Talrijke arbeider- I gezinnen uit Haarlem betrekken van I dit goedkoope vleesoh, maar de slacht- huisdienst bedreigt nu ieder die met I dit vleesch binnen Haarlem komt met I j een bekeuring. In de Raadszitting I vroeg de heer Bregonje Woensdag- I middag aan B. en W. om maatrege len te nemen, om dit vleesch wel in Haarlem toe te laten in 't belang van I den arbeidersstand. De waarn. Burge- I meester zegt overweging toe. Men weet, dat Prov. Staten van Noord-Bolland een verbodsbepaling I hadden gemaakt tegen de reclame- I I borden, die het natuurschoon ontsieren. I Toch staan nog overal in de provincie I de leelijke reclameborden. Nu is echter het eerste prooes-verbaal opgemaakt, nl. tegen den landbouwer O. v A. te Haarlemmermeer bij de Israèhtisohe begraafplaats. Bü den Raad van Voorschoten kwam gisterenavond een eigenaardig adres in, nl. van den carousselhouder Joh. Roos, waarin hij verzocht om *20" voor brand- en watertohade aan zijn draaimolen op 31 Aug., welke schade hem werd toegebracht door baldadig heid, door de politie niet ra bedwang gehouden. B. en W. zullen praeadvies uitbrengen. De rivierpolitie, gestationneerd te Tiel varende met de motorboot^ „it. P. I", heeft gisterennacht op de rivier De Waal, onder Zalt-Bommel, een J drijfnet in beslag genomen, ter lengte van ongeveer 110 M. waarmede men I bezig was te visschen, in besloten tijd. I Toen het net opgehaald werd, bleek dit gevuld te zijn met bliek, welke I visch weder de vrijheid terugkreeg. Tegen de daders is proces-verbaal op gemaakt. - Huwelijk'en medicus. Te 'a-Gravenhage is opgericht een I comité, dat zich ten doel stelt de over- I tuiging ingang te doen vinden, dat I raadpleging van den medicus vóór 1 het huwelijk een moreele plicht is, I welke plicht dient te worden nage- I komen zoowel in het belang der be- I trokkenen zelf, als in dat hqnner na- I komelingeneen maatregel dus der I geheele maatschappij ten goede ko- I mende. j Het comité verklaart zich unaniem I tegen huwelijksverbod. Het verzocht allen, die met het doel insteipmen, I het met raad en daad te steunen, of I door inzending van een naamkaartje aan een der leden, van zijne of hare sympathie te doen blijken. Het comité bestaat uit: dr. S. Grei- danus, hofarts te Baarn, presidentJ. J. Berdenis van Berlekom, artsds. J. A. Cramer, predikant bij de Ned. j Herv. Gemeente mr. M. I. N. Spaar garen, advocaat en procureurmevr. Van der Steen van Ommeren—Hallo C. P. Voüte, journalist; G. J. Rolan- dus, secretaris, allen te 's-Gravenhage. (Hbld.) Tegen mej. de D. te Haarlem is proces-verbaal opgemaakt wegens dief stal van gas ten nadeele van de ge meente. Zij had den meter uitgescha keld en een slangetje als verbinding gemaakt tusschen aanvoerbuis en brander. De oorlog op den Balkan heeft ook I een slachtoffer gemaaktte Parijs I en dat slachtoffer is, naar de Gaulois vertelt, een goeien ouden concierge, stellig de oudste van het gild. Hij I heette Alfred Lecontey; 72 jaar oud en het zou heel gauw een halve eeuw I geleden zijn, dat hij voor het eerst I voor de bewoners van het „huis vol I men8chen" in de Bretagne-straat, n°. 8, I de deur openmaakte. I „Papa" Lecontey, een zachtzinnig, I vriendelijk en hoffelijk oudje was al I bitter weinig strijdlustig van aard, I maar sedert de gebeurtenissen op den Balkan, waarover hij in de kranten alles nalas, veranderde hij als een blad van een boom. Telkens hoorde men I hem uitroepen„die ellendelingen, die ellendelingenMaar hij duidde met nader aan wie z. i. die ellendelingen waren. De laatste dagen was de oude man al meer opgewonden. Hij sloot zich op in zijn portierskamertje en .daar I zat hij te prutsen aan vreemdsoortige I wapens, aan ouderwetsche geweren, 1 te poetsen en te peuteren aan won-1 derlijke pistolen. Ik zie mijn wapen-voorraad na, zeide hij plechtig tegen een Van de bewoners van het huis, die zich ver- 1 wonderde over dat werk, dat zoo wei- I nig in overeenstemming was met het I vreedzame beroep van „papa'V I En toen de bewoner verbaasd deed, I maakte de oude man zich heel boos: I Ik ga tegen de ongeloovigen vech- I tenik ga weg. Maar eerst wil ik I me nog eens flink oefenen. Toen het arsenaal gereed was dwong de grijsaard zich tot oefen-tochten in de Bretagne-straat, waar hg buren en voorbijgangers een doodschrik op het lijf joeg. En den vorigen nacht bracht hij het huis in opschudding door er I rond te loopen trap op, trap af met drukke gebaren en met luider stem bevelen gevend aan een leger, dat hg I slechts zag en schietend op den vijand... I Een commissaris van politie kwam I aan het huis in de Bretagne-straat en I de concierge deed hem openi uiaar I I met den kreet: dat's een TurkEn toen woest, wierp het oude ventje zich I op den politieman en terwijl hij een oud vuursteen-geweer rondzwaaide I schreeuwde zijn heesche stemmetjej I „Leve de SlavenDood aan de Turken!" En nu zit papa Lecontey in het gekkenhuis. Vergiftiging. Men meldt uit Dordrecht: "Woensdag werd de zaak tegen A. I M. G., van N. Lekkerland, beschul- digd van vergiftiging van haar vader en van valschheid in geschrifte, voor de rechtbank te Dordrecht voortgezet, nadat de rechter-commissaris op haar last nog deskundigen gehoord had. j Dit bleken thans geweest te zijn de professoren Pel en Nolen. Getuigen waren niet gedagvaard. De subst.- I offioier van justitie eisohte in een uit voerig requisitoir, waarbij hg deed uit» komen dat de deskundigen over de vergiftiging geen definitief oordeel hebben kunnen uitspreken, vrijspraak j voor dit deel, doch 5 jaar voor de valschheid in geschrifte. Mr. Franzie Berenstein achtte deze straf veel te hoog en meende dat, als hiervoor ge straft moet worden, rekening dient ge houden met de reeds doorgebrachte I preventieve hechtenis van ongeveer I een jaar. Aan de vergiftiging achtte I hij beklaagde beslist onschuldig. Teü- I slotte vroeg hij onmiddellijke invrij- I heidstelling. De rechtbank stond die I toe tegen heden (24 October) te 10 I uur en bepaalde de uitspraak op 1 I November. Het pleidooi van mr. Be- I renstein duurde drie uür ongeveer. I Er was zeer veel belangstelling. Op den Glipperweg te Heemstede I is de 68-jarige bloemistknecht J. Wens- veen' door den wielrijder v. d. N. aangereden. De man verwondde zich zoodanig aan het achterhoofd dat dr. Kouwenaar uit Bennebroek zijn over brenging naar de Mariastichting te Haarlem noodig achtte. Daar bleek zijn toestand hoogst zorgelijk. De chauffeur van dr. Melchior te Halfweg was het benzine-reservoir aan het vullen, tijen de vloeistof er uit stortte en de geheele benzinebus in brand geraakte. De chauffeur wierp de bus met de inhoud uit den auto, I maar kreeg toch brandwonden aan de beide handen. Wij vernemen dat de heer E. van Everdingen een aanklacht heeft inge diend tegen de „Nieuwe Haarlemsche Courant", wegens een voor hem be- leedigend artikel in het nummer dier courant van 19 dezer. Door een padvinder gered. Woensdagmiddag viel een kind in het water der Leidschekade te Amster dam. Een padvinder sprong het na, zwom de gracht over en had de vol doening, met behulp van toegesnelde helpers het kind te redden. (Hbl. Mollenjacht. Nu de mollenvelletjes duur zijn, I storen de mollen jagers in Frie&land I zich weinig aan het verbod van boe- I ren of eigenaren op hun landerijen I mollen te vangen. Echter de politie ziet toe. Een mollen jager, itt ae ge meente Smallingerland, kreeg op één dag deswege 5 processen-verbaal. Men meldt uit Schiedam Eergisteren is op de scheepswerf van de firma Smulders alhier een werkman, zekere G. van de commando brug van een in aanbouw zijnd sohip gevallen. De man is daarop naar den dokter gegaan omdat hg wat pijn aan den pols gevoelde, doch al spoedig daarna moest weer geneeskundige hulp voor hem worden ingeroepen. Hij over leed enkele uren later. GOUDA, 25 Ootober 1912. Goudsche Zwemolub. .Naar wij vernemen zal ook de Gond- sche Zwemolub deelnemen aan een waterpolo-wedstrnd, welke op29Nov. a.s. te 's Gravenhage door de Haag sche Zwem- en Poloclub ia ^geschre ven als een deel van het ter herdenking van haar één-jarig bestaan. De heet C. A. Knjjaten, vr»gH onderwijzer alhier, thans i» toprd#m is gisteren geslaagd voor l wiskunde 1. o. I Vrijzinnig-Hervormden in Z.-HoUand. Woensdag heeft te Rotterdam de vergadering plaata gehad van de Vrij zinnig-Hervormden in Zmd-Holland' De voorzitter, mr. A. Ferffflt» Haag), heette in zijn openingsreden len hartelijk welkom. Hij vraagt Welk standpunt zullen wij, Vrqzin nig-Hervormden, innemen. Ons waoM- woord kan niet andera zijn dan shut de gelederen I sluit u nauwer aaneen! Ons heilig, heerlijk doel ia bet hand- haven, het bevorderen, het versterken van het vrijzinnig beginsel in den boe; zem der Ned. Hervormde Kerk. W9 willen daarbij tot voorbeeld nemen onzen grooten Leeraar en Hem track" I ten na te streven in ons doen en laten, I in onze handelingen en in onze begin* I selen. Door eendrachtige samenwer I king zullen we het groote doel berei* I ken. (Applaus.) De secretaris, ds. Zillinger Molenaal (van Dordreoht), leest het jaarverwaf voor. Hieruit blijkt, dat er veel is ge arbeid en er goede resultaten "vallen te bespeuren. De zaak der vrijzinnigen staat te Boskoop goed. Waar de predikant aldaar orthodox is geworden, wordt er nu in avonddiensten en ook soms in morgenbeurten (met doopbediening) door vrijz. predikanten iederen Zondag gepreekt, dank zij de welwillende me dewerking der Kerkvoogdij, die het kerkgebouw dan beschikbaar stelt. De vrijzinnige godsdienstoefeningen worden zeer goed bezocht. Er is veel belangstelling. Dé kerkelijke besturen zgn er vrijzinnig. In Gouda is weinig leven. Door de laksheid der vrijzinnigen is de gele genheid om bg de keuze van't nieuw ingevoerde kiescollege ook te zorgen, dat daar yrijzinnigen inkwamen, voor bijgegaan. De Commissaris der Koningin. Hedenmiddag bracht de Commissa ris der Koningin in Zuid-Holland, de heer E. C. Baron Sweerts de Landas Wyborgh een bezoek aan deze ge meente. Z. H. E. Gestr. kwam per anto, vergezeld van den hoof commies ter Prov. Griffie van Zuid-Holland, Mr. G. W. J. Bruins, te half een hier aan. Ten stadhuize door B. en W. ont vangen, maakten verschillende ge meente-autoriteiten, alsook de luite nant-kolonel-garnizoens-commandant de leden van de [Gezondheidscommis sie, de voorzitter van de afd. Gouda der H. M. van Landbouw, den Com missaris hunne opwachting. Na een lunch ten huize van den burgemeester en na een bezoek aan de kerkglazen der St. Janskerk ver liet Z. H. E. Gestr. omstreeks 3 uur weder de gemeente. De Schouwburg. Dezer dagen werd door een vijftal bestuursleden der sociëteit „Ons Ge noegen" met de heeren H. J. Neder- horst Jr. en den Rotterdamschen architect, den heer A. Stok een bezoek gebracht aan verschillende schouw burgzalen, teneinde daar te zien wat ook van toepassing zou kunnen zijn bij de uitvoering der plannen voor den schouwburg van de sociëteit „Ons Genoegen." Deze aldus gevormde commissie be zocht het Stadttheater te Diisseldorf, twee schouwburgen -te Elberfeld, een te Bochum en een te Venlo, grootere zóówel als kleinere gebouwen maakte tal van aanteekeningen, die voor de* Goudsche schouwburg van nut kunnen zijn. ScJioonhoven. De gemeenteraad heeft in zgn Woensdagavond gehouden vergadering in beginsel besloten tot progressieve heffing van den hoof de- lijken omslag met kinderaftrek. BevenhtvUcen. De uitslag van de stemming voor den gemeenteraad is, dat van de 181 geldige stemmen er 27 zijn uitgebracht op den heer J Lekkerkerker (C.-H.), 89 op den heer A. Markus (lib.) en 65 op den heer A. v. Rijs (A.-R.), zoodatf tusschen beide laatstgenoemden herstemming plaats hebben. (N. R. Ct.) __B Waddinxveen. De Staatscourant no. 250 bevat de statuten der N. V. Pa pierfabriek „de Schoone Haas", voor heen A. W. van Lange, te Waddinx veen. Doelhet exploiteeren van een papierfabriek, alsmede het drijven van halldel in papier'en karton, alles in den uitgebreidsten zin. Duurtot 1 Mei 1942. Kapitaalf 100,000, verdeeld in 100 aandeelen van f 1000, alle ge plaatst, waarvan 66 volgestort, terwijl op de overige 20 pet. is gestort. De vennootschap wordt bestuurd door een directie, bestaande uit één of ten hoogste 2 directeuren, onder toezicht van -ten minste 2 en ten hoogste 5 commissarissen. Voor de eerste maal is benoemd tot directeur de heer G. van Lange, papierfabrikant, te Wad dinxveen en tot commissarissen de heeren P. Dekker Pz., koopman, te Wormerveer, en A. van der Breggen, landbouwer, te Waddinxveen, en mei. A. E. van Lange, zonder beroep, al daar. houden. Onmiddellijk werd de hulp van dr. D. N. Gelderen ingeroepen, die de wonden uitbrandde en verbond. Capelle a. d. lJssel. De veehou ders gaan hun vee stallen met het oog te weinig gras en het slechte weer. in maand vroeger dan verleden jaar. Lekkerkerk. Woeiisd&gmorgt werd het 6-jarig doohtertje van den broodbakker J. v. d. Werken, alhier, door een trekhond van haar vader aan gevallen, die haar door bijten in nens en wang zoo dnchtig verwondde, dst «ij vermoedelijk wel haar leven lang de iporen daarvan op haar gezioht De Lijfgarde. Blijspel in 3 bedrgven van Franz Molnar. N. V. Tooneelver- «9 eeniging Amsterdam. Gisterenavond trad het gezelschap van de N. V. Tooneelvereeniging, directie Herman Heyermans in de Sociëteit „Ons Genoegen" voor het voetlicht met „De Lijfgarde", een aller geestigst blijspel. Een tooneel8peelster, die een beetje wild leven achter zich heeft, is ge trouwd met een tooneelspeler. Reeds na zes maanden zijn krakeelingen aan de orde van den dag, waarvan de oorzaak is, dat het vrouwtje andere mannen niet ongenegen is. Thuis is niet op haar gemak, op de piano speelt zij Chopin, dag in dag uit. Dat is voor den dol-jaloerschen man niet uit te houden. Hij wil haar betrappen eq daar hij vermoeden heeft dat zijn vrouw zwak heeft voor een garde luitenant, neemt hij zich voor zelf als luitenant van de lijfgarde zijn vrouw het hof te maken. Het tenue is dra aangeschaft en de echtgenoot-luitenant gaat paradeeren voor zijn eigen ven ster, waar zijn vrouw hem na eenige malen toelonkt. Hij zet zijn rol voort, komt aan huis een visite maken, be zoekt haar later in haar loge in de opera, waar de luitenant overwint. Mevrouw meent intdsschen dat haar echtgenoot elders gastvoorstellingen geeft. Daags daarna zal de luitenant haar opnieuw aan huis bezoeken. Het ongeluk wil echter dat de echtgenoot des middags thuis komt een uur voor het bezoek van den luitenant, waar door hij zijn vrouw leelijk in het nauw brengt. Zijn koffers worden binnen gebracht en even later gaat hij ze openen en komt daaruit te voorschijn het tenue en de verdere costumeering van den garde-luitenant. Onverstoor baar kalm gaat hij zich costumeeren, tot groote schrik van zgn vrouw, die thans gaat begrijpen dat zij er leelijk is ingevlogen. Maar ze bedenkt zich dra. Haar man heeft tooneel gespeeld, ook zg zal het doen, en zij gaat daarbij uit van de veronderstelling dat zij hem bijna terstond na de eerste ontmoeting heeft herkend. Hot gevolg is ten slotte dat hij erkent, dat zij niets heeft ge daan, wat zij niet mooht doen en verheugd met haar overwinning be tuigt zij hem haar liefde. Öm deze moeilgke rollen, op zoo uit nemende wijze vertolkt door Eduard Verkade en Juliar Cuypers, draait het geheele stuk. De heer Constant van Kerckhoven, knnst-criticus was een echte droogkomiek, die zoo fijn-geestig voor den dag kon komen. Mevrouw van Kerckhoven-Jonkers, die de rol vervulde van Mama van de tooneel- speelster, en die in het huis van haar doohter als meid fungeerde, wist op juiste wijze uit te beelden het type van de vrouw uit/de heffe des volks, die wat trotsch was op haar mooie dochter de actrice, maar die allerminst kon hebben dat deze haar van uit de hoogte '""behandelde en die met den tooneelspeler natuurlijk heelemaal niet overweg kon. Ook de andere rollen werden goed gespeeld. De artisten van dit nieuwe tooneelgezelschap hebben een zeldzaam samenspel en zijn vqlkomen berekend voor hun taak. Julia Cuypers droeg vooral in het laatste bedrgf een zeer elegant cos- tuum. Ook het tenue van den garde luitenant was keurig. Den toonedBeester komt een woord van lof toe voor zijn aardig geplaatste schouwburgloge. "Wg vinden het bedroevend dat de zaal zoo slecht bezet was, maar wij hopen van harte, dat dit het gezel schap niet zal ontmoedigen om eens weer, en na niet te langen tijd, hier tefng te keeren. Gaarne een tot ziens I dragen wordt. De eerste steen legging door Dr. Kuyper van eene school te Rotterdam. De opening van Openbare Middelbare Landbouw school te Groningen, door Prins Hen drik. Beeldhouwwerk „De Vrede" voorstellende. Een hoogst interes sant artikel, getiteld „Krachtbronnen der toekomst". De Vrouwen-Kies- rechtbetooging te Münschen. Schip, vervaardigd door een blinden man. Voorts Portretten. Het slot van Madame Steinheil „Mijne Mémoires". De Rubriek van Redacteur X, en het Kindernummer „Ons, Prinsesje." De Wereldkroniek geeft als voor- )laat Dr. Kuyper bij de eerste steen- eggiug van een bijzondere school te Rotterdam en vervolgt vele foto's van den oorlog op don Balkan, de honden- tentoonstelling te Rotterdam, perso nalia, feuilleton, caricaturen enz. De Prins geeft het portret van Charles Boissevain, en verder foto's en artikelen van het oorlogsterrein, Bronbeek, Oud-Gent, kroniek van de week, personalia, vervolg feuilleton, verkocht, enz. Pak me mee bevat als voorpaat Montenegrgnen te paard, door de ver sierde straten van Cettinje, op weg naar de grenzen. De landstreek, vormende de grens tussohen Montene gro en Turkije, alwaar het eerste tref fen heeft plaats gehad. De be roemde Shipka-pas over den Balkan, tusschen Gabrowa en Kasavlyk. Turksche troepen, door de straten van Constantinopel, De Internationale Ballon-Vosschenjacht. De nieuwe Nederduitsoh Hervormde Diaconessen- inrichting te Amsterdam. Mari Ternooy Apèl f in „De Spaansche Brabander." Een reform mannen- straatkostuum, zooals dat te Londen, door den heer Raymond Duncan ge- Stille kracht. Men schrijft aan het Bat. Nbl. Zeker omdat de Bandoengors den naam hebben nogal royaal te zijn, beoefenen d&ar een Europeaan en een Ceylonees de stille kracht. De laatste kwam in Mei van Céylon naar Bata- op verzoek van Europeeschen collega. Te Batavia marcheerde het zaakje opperbestzelfs chefs van firma's lieten zich tegen hoogen prijs bijna waardelooze steenen in de han den stoppen, omdat den drager het grootst mogelijk voordeel was voor gespiegeld. Van Batavia ging de Ceylonees naar Bandoeng en ook in deze stad ging het goed met den verkoop van de batoe wanjad. Zoo liet een weduwe op Merdika zich verschalkenacht honderd pegels telde zij neer om een steen te krijgen, die haar den begeer den echtgenoot in de armen zou voe ren. Het geld is ze kwijtde vrijer laat nog op zich wachten. Een meneer liep er in voor f 1250 en hij heeft fiu een collectie Ceylonsche steentjes, die wel een honderate van die som waard is. Verder vlogen een paar Chineezen er voor f ro00 in. Hoe de menschen/werken kan nit het volgende blijken Een Chineesche dame ontving be zoek van den steenenhandelaar. Daar was ook de Europeesche stille-kracht man. De Ceylonees vroeg haar of hij haar de toekomst zou voorspellen, maar de vrouw, er weinig voor voe lende, weigerde om ten slotte toch toe te geven want de Europeaan maak te haar duidelijk, dat het niets kostte, De toekomst werd -gelezenzij was allerduisterst voor de vrouw en haar kinderen. Maar de Ceylonees wist raad, Zoo zij ieder kin(J een van hem afkomstig steentje te dragen gaf, zonden alle donkere wolken afdrijven en een heldere toekomst 't deel dër kin deren zijn. Honderdvijftig gulden per steentje was toch waarlijk niet te veel betaald. En ten slotte had hij voor dezelve een steentje, neen, maar zoo mooi had z|j er nog nooit een gezien, Als zij dat steentje droeg, zou zij eiken man die zij begeerde, kannen krijgen. Maar de vrouw (een weduwe) had geen trouwplannen meer en bonjour de Europeaan zoowel als Ceylonees de dear ait. Het zou, dunkt mij, wel zaak zijn, dat de justitie de twee gladde vogels in het roóg hield. Als zij er belang in stelt, wil ik haar wel de noodige aan wijzingen geven. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Invaliditeits- en Ouderdomsver zorging. Half elf voortzettiA De heer Troelsta r(s. d.) zette zijn gisteren afgebroken rede voort en verdedigde het standpunt der soc.- dem. ten opzichte van de werkgevers. Wel degelijk vroeg spr. zich af, wan neer arbeiders eischl^ stellen, of de toestand in het bedrgf wel van dien aard is, dat de werkgevers aan die eischen kunnen toegeven. Het verwijt, dat bescherming dib de soc. dem. thans ook over den werkgevers Bchenenuit te oefenen, een hors d'oeuvre was in de soc. democratie, was in deze onge grond. Werkgevers gijn hier te lande bij lange na niet allen kapitalistmen denke aan den landbouw, waar de werkgevers voor een overgroot deel GEHUWD pachters zijn. Wanneer men van de Bouthoorn, arbeiders met een bestaansminimum geen premie kan eischen, dan zal dat toch evenmin kunnen van de kleine erkgevers die eveneens op dat mini mum staan. Zij zullen niet eens hun eigen premie kunnen betalen, laat staan die van hun arbeiders. Spr. bestreed het standpunt van den heer Treub en prees de Liberale Unie, die in een geheel nieuw pak verschenen is en haar oude plunje afwierp. De heer Treub draagt een as van staatspensioneering en een jroek van verplichte verzekering. De heer Treub wil de kapitalisten, die hun geld in nationale productie steken, laten betalen, maar, net kapi taal dat belegd is in buitenlandsohe papieren evenals het koloniale kapitaal zal vrjj uitgaan. Vervolgens behandelde spr. de posi tie der arbeiders in die staatspensio neering. 'Staatspensioen behoeft geen armenzorg te zijn, het maakt aeze overbodig. Men heeft met twee elemen ten te doen. Er zijn armen, die altijd op de grens staan van ellende, maar we hebben ook te doen met de strijdende arbei dersklasse. ging na welke contributies door arbeiders aan hun vakvereeniging worden betaald. Spr. concludeerde, dat do energie daar uit bleek. Al waren deze contributies al hoog, naar spr.'s meening waren ze nog lang niet hoog genoeg. Deze uitgaven gingen naar spr.'s meening vóór de ouderdoms zorg. De vergadering duurt voort. Marokko. Parijs, 24 Oct. Het accoord be treffende Marokko zalbinnen vieren twintig of acht en veertig uur getee- kend zijn, wordt algemeen geloofd. Sneeuw. Men seint uit Nimes, 23 Oct.De valt hier overvloedig. De temperatuur is zeer laag. De oorlog op den Balkan. Rkijejka, 25 Oct. De Montenegrij- omsingelen Skoetari. Het bom bardement is begonnen. Konstantinopel. 24 Oct. 's avonds (Uit Turksche bron) Tijdens de ont ruiming van Kirk Kilisse deden twee bataljons Turken een aanval op de Bulgaren. Deze ondernamen een tegen* aanval, waarbij zij 12000 Turken ge vangen namen. In Duitschland, De datum vastgesteld voor de komst te Berlijn van de Markies San Guilano op 4 Nov. gesteld. Deze reis zal stellig in verband staan met de onder handelingen betreffende de houding der groote machten ten opzichte van de houding der Balkan-Staten. Men weet niets in de officieele krin gen van de overtuiging der mogend heden van den eersten slag. Men doet opmerken met betrekking tot deze zaak, dat een groote slag kan plaats hebben zonder dat aan de interventie den pas is afgesneden. Men vertelt echter dat men de gebeurtenissen niet afwacht alvorens te beslissen over een interventie. H. M. de Koningin. 's Gravenhage. De toestand H. M. blijft volgens de berichten heden steeds naar wensch gaan. Wegens den voortdurend bevredi genden toestald van H. M. zal Z. K, H. de Prins zijn afgebroken Duitsche reis voortzetten. De Prins vertrekt morgen ochtend met den eersten trein voor eenige dagen naar Meiddorff in den Harz zal vandaar een bezoek brengen Zijn Broeder den hertog-regent van Brunswijk te Blankenburg. Z. K. H. denkt 2 of 3 Nov. in de Residentie terug te keeren In het vorig bericht werd door een misverstand vermeld dat het geschenk van H. M. bij gelegenheid van de doop plechtigheid te Weimar was bestemd voor de jonggeboren groothertogin. Dit moet zijn den erf groothertog, die onlangs werd geboren. De moordzaak Rosenthal. New-York, 26 Oct. Het proces tegen den politie-inspecteur Becker, beschul digd van moord op den speelhuishou der Rosenthal op 16 Juli, is gisteren geëindigd. Na vele uren van beraadslaging heeft de Jury Becker schuldig ver klaard aan moord in den eersten graad in het Koninklijk Meteriologisch Instituut £6 DE BILDT. Hoogste barometerstand 772.4 te Haparanda, laagste stand 747.2 te Holyhead. Verwachting tot den volgenden dag Zwakke tot matige zuidwestelijke tot zuidoostelijke wind, meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk nog regenbuien zelfde temperatuur. VAN DEN 25 OCT. 1912. A. Verbree en W. - Staatsieenineen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Ob]. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russisch© Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pot. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pot Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5pct. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- en Crediet-Inftel- lingen. Ned. Bankaaudeelen Indnstr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. V. A. Id.Smelting A Refining Oo. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cêrt. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Credlet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handel/ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mg.C.v.A Mijnbouw MUen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Ondern. Dorische Petroleum In dustrie* Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mg.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v. A Shell" The Transp. Trad Oy. O. v. G. A Scheepvaart HU en Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand.' Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegnfij. Aand. Mg. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika.AtehisonAlg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Vorig» Koers. 78'/, Koer» ran heden. 78 84'/, 63 83'/. 83'/. 84% 44 102% 81'/, 57'/, 214 59% 82'/, 26»/., 75»/,. 186% 266 245 154 604'/. 526 186% 104 20 10% 85 94 63% 185% 86% 96% 34'/,. 168% 5 84% 57%. 58'%. 82% 75% 186%. 266% 88% 165 506'/, 187 REEÜWIJK. 0EBOREN: HendrikaLijdia, ouder. C. Hagen en N. van Leeuwen. J. Tennis, ouders T. Burger en A. de Groot. 10% 94% 34 168%. 4%. Premleleeningei. Amsterdam Aand. 3 pot 100'%. 100'/, Hongarije. Theiss-Re- gnlirnngs-Ges. 4 pot. 145 147'/, GELDKOERS. Prolongatie 3'/. pCt. Nat. Staatel. flauw, Buitenlandsohe minder geanimeerd, Mijnen zwak, Tramwaarden prijshoudend, Ameri kanen weinig omzet, Petroleum vast, Tabakken stu, Rubbers zwakker.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2