ter rland. in biedingen i.E. Alter Gracht 269' IAAG, STEWAAR- agen tmeskleeding. Ie of gedeelten ’er/anden. Courant DE JONS, iosthaven 31. mingen. Bviltexxl axxd.. FEUILLETON. We <J£us. oorkeur geefl i )g en billijken Eerste Blad. red. E. ALTER racht 260*, IA AG. oliën kosten slechts Maling: rvvaters .VON'. laarwater. QUININE. EGETALL feintylms WARENHUIS, Spuislr. Den Haag. Het sein is gegeven. Telefoon Interc. 82. r___ L.1 J- J No. 18005. Zaterdag 86 October 1918.51e Jaargang. XTïevL-ws- ©zx voor 0-o-a.d.eL ezx Ox».stxe3s:ezx. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. prijs van Het abonnëmITnt; Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. LH. Apothekers, SO ct gewerkt, id &an het Bureau. II. Naar het Frauech. Deze indruk ging, gedurende den lijn sociale ii zoo vele er ze De uitnemende concentratie-grond- slag vorme de basis van den strijd en tegelijk het programma voor een vrij zinnige regeering. Tot dien triomf werke elk vrijzin nige mee. inke mannen en ■M Dit Nummer bestaat uit twee bladen. vergoed. AM en ADRES-. in de lucces. 35, voor elke regel Bulgaren by Kirk-Kilisse een over winning op de Turken hebben behaald r ïj eerste gedeelte van hun plan volvoerd. Het plan van Bulgarye was, om Adrfa- nopel heen te trekken, die vesting dus af te snijden en tevens het Turksche op den rechtervleugel om Dat hebben natuurlek de -i hard nekkige verdediging van Kirk-Kilisse. Alle Lure- en Hulsh. Artikelen domsvoorziening ook aan niet-loon- arbeiders met geldelijken steun van staatswege ziekte- en invaliditeits verzekering met steun van den staat en door wettelijke regeling van zie- kenfondsen en ziekenkassen. De gelden voor de sociale wet geving moeten gevonden worden zoo noodig uit directe heffingen. Werd reeds de mededeeling van de samenwerking met vreugde be groet, dit gemeenschappelijk pro gramma zal ongetwijfeld enthousias me wekken. Het is een blijde boodschap, die aan de vrijzinnigen is kond gedaajj Er was sinds fangen tijd een lfl geeren naar samenwerkingdoor’ verdeeldheid hier en daar was het echter niet mogelijk reeds eerder een aaneensluiting voor de stembus te bewerkstelligen. Er waren er onder de vrijzinnigen, die voor een concentratie zoo weinig voelden, de zulken verwachtten er zoo weinig heil van. Maar dit aantal is allengs geslonken, omdat de overtuiging is wakker geworden, dat een samen werking tegenover het clericale blok een dringende eisch is geworden. De ondervinding der laatste jaren heeft geen twijfel doen overblijven wat de bedoelingen zijn der recht- sche regeeringen. Aanvankelijk mocht men het kabinet-Heemskerk van on schuldiger! aard vinden, toen Dr. Kuyper zijn groote reis om de Oude Wereldzee ondernam, trad het ook inderdaad heel gematigd naar voren, maar later is dat anders geworden, toen de reis van den a.r. leider was geëindigd en het landsbestuur werd gedirigeerd van uit de Kanaalstraat. Sindsdien volgt ook het Kabinet- Heemskerk den Kuyper-koers en wordt het schip van staat gestuurd in banen, waardoor het hoogste volksbelang wordt bedreigd. Wij wijzen slechts op den voortdurende!! drang naar hooger subsidie voor de mej. Suzanna goed haar woord kon doen en dadelijk klaar was met haar antwoordmet dat gevolg, dat hij verrukt over zulk bekoorlijk en be minnelijk gezelschap, er plezier in kreeg, om haar door hoffelijke manie ren en keurige taal, welke weinig in overeenatemming waren met zijn afge dragen tnniek, zijn te korte broek en de onmogelijke schoenen, nog nieuws gieriger te maken. En dat gelukte hem inderdaad. Daar hij bovendien ondanks zijn ver brand gezicht, een zeer knappe man was, boezemde hij haar dubbel belang stelling in, wat hem niet ontging en >n de stad aan huis Het sein is gegeven en met vreugde is het alom in den lande vernomen de hoofdbesturen van de drie vrij zinnige groepen zijn het eens ge worden over een samenwerking der vrijzinnigen in 1913. Het is ons een reden tot groote blijdschap, omdat alleen een nauwe aaneen sluiting over het geheele land de eerste voorwaarde is om krachtig te kunnen optreden tegen het bolwerk der rechtsche coalitie. Te lang reeds schaarden de vrijzinnigen zich onder de verschillende vanen en trokken zij op, gescheiden van elkander, tot profijt der clericalen, die daardoor hun slag konden slaan. De stembus van 1901 en die van 1909 hebben daarvan luide gesproken. Thans is het concentratie-pro- gramma verschenen en aan de kies- vereenigingen der drie vrijzinnige groepen ter goedkeuring toegezonden. Van meer dan één zijde is daarop vóór de totstandkoming gesmaald. En waarom? "Het bevat toch niet meer of minder danalgemeen kies recht voor mannen, zonder eenige verzwakking, waarbij de gelegenheid wordt opengesteld ook aan de vrouw het kiesrecht te verleenen, zonder dat daarbij eischen van maatschap- pelijken welstand mogen worden ge steld evenredige vertegenwoordi ging bestendiging van de verhou ding tusschen Kroon en volk, zoo- als die door de grondwet wordt geregeldonverzwakte handhaving van de openbare school, waar ieders godsdienstige gevoelens worden ge ëerbiedigd; herziening van het school wezen verbetering van de opleiding en van de positie der onderwijzers, teneinde het volksonderwijs op hoo ger peil te brengenhandhaving van de vrijhandelspolitiekonder zij een beeld gaven hoe de kosten eener sociale wetgeving kunnen wor den gedekt zonder een Tarief- wet Het loopt naar 1913 en de stem bus wenkt. Het groote stuk dat is opgezet, moet binnen komen en de rechterzijde vraagt’ niet naar de gevolgen. Dat thans dan de vrijzinnigen in den lande de oogen wijd open zetten en voorzien wat gebeuren gaat. Dat zij thans wakker zijn en toezien hoe de troeven van het politieke kaart spel worden binnengehaald. Dat zij thans slaan de hand aan den ploeg, tot verdediging van het vrijzinnig beginsel en tot verbreiding daarvan, opdat aan de oude boom nieuwe loten zullen groeien, die hunne ver takkingen breed zullen uitstrekken. Van antirevolutionaire en van so- ciaal-democratische zijde moge men den spot drijven met een vrijzinnige samenwerking, het deert ons niet. Zoolang er nog bestaat een clericaal verbond van Rome en Dordt laat kritiek, op welke wijze dan ook, ons van die zijde koud. En al wordt door de sociaal-democraten met groot gebaar beweerd, dat een vrijzinnige concentratie wil zeggen, spelen in de kaart van de rechtsche coalitie, wij zijn zoo vrij dit te betwisten en beschouwen-dat meer als een onge motiveerde verdachtmaking. Thans is het de tyd, dat do strijd met kracht moet worden aangevan gen. Thans geen theorieën verkon digd, dat het toch niets geven zal. De geestdrift, die bij velen gloeit, moet worden overgeplant in de harten van hen, die als vrijzin nigen gevoelen, dat zij krachtens hun beginsel moeten staan schouder aan schouder, om te trachten te Voor komen de aanranding van het grond wettelijk recht der openbare school, de ontwrichting onzer gezonde han delspolitiek, het opnieuw ontbranden van den clericalen schoolstrijd en zoo veel meer, waarmede wij door de rechtsche coalitie worden bedreigd. danks zijn uniform van gemeen sol daat, een gedistingeerd voorkomen had, lieten zich misschien die indrnk en die nieuwsgierigheid 'n beetje al te gemakkelijk uit de uitdrukking van haar blik opmaken. Doch dat geschiedde ongekunsteld en zonder eenige nevenbedoeling. Wie was hij? Hij had gereisd, wist een heole boel dingen, en vertelde heel aaardig, ter wijl hij alle eer bewees aan de kook kunst van Jeannilen de grootvader zoowel als het jonge meisje, luisterden met blijkbaar welgevallen naar hem. Intussohen dronk hij ook, en dat Réunie“, 8 uur, iroor de Tentoon** 813—1913°. Schaakbord44 O1/»®* aid-HoU. IJsvereen. i Réunie44, 8 uur, r Grainger. armonie” 8*/i J?01» ouda van den Kon. )ud-Onderofficieren. Bouw- en Woning* r Onderstands-Com* I rmenzorg. 81/. uur Kamer van I de Bouwbedrijven» I j Genoegen, mts-VoowteUiag» 1kman4Zn.,Goud». I secte-scholen, op de wijze waarop ambten en betrekkingen worden vergeven aan menschoB, die niet het minste begrip hebben van de taak, waarvoor zij worden aange wezen. Wij wijzen op het huichel achtig gedoe, dat in naam van den godsdienst wordt gekweekt; wij wij zen vooral op de onmacht, die dit ministerie inzake de sociale wet geving aan den dag legt. Herhaal delijk hebben wij aangetoond, dat de Arbeidsminister, hoe stoere wer ker ook, niet bij machte is te geven wat hij zijn Patrimonium-piannen wel gaarne geven wilde, f" ontwerpen, ze zijn evi mislukkingen gebleken, t Zie thans naar de Kamer, hoe dai hoe daar gejakkerd wortlt aan een Invaliditeitsverzekering, waaraan een ouderdomszorg wordt vastgekoppeld, hetwelk niet te verdedigen is en waarvan de kosten moeten worden gehaald uit een onzalige Tariefwet, die een veel grooter aantal millioe- nen als lasten zal opleggen, dan voor het doel benoodigd is. Met volle handen zal worden genomen om tusschen wijsvinger én duim iets te kunnen teruggeven. Tegen een dergelijk regeersy- steem is verzet gerechtvaardigd. Er is leering te trekken uit hetgeen in de afgeloopen jaren is geschied en thans nog geschiedt. Indien er her vormingen tot stand moeten komen op sociaal gebied, dan moeten die komen van een vrijzinnig bewind. Het kabinet-Pierson-Borgesius bracht de Leerplichtwet, de Woningwet, de Kinderwetten, de Ongevallenwet, alle wetten, beoogende do zede lijke en intellectueele verheffing van het volk en verbetering van de so ciale toestanden. En ook thans is een wetgeving in dien geest mogelijk. Hebben niet de Kamerleden Tyde- man en de Meester bij de algeraeene beschouwingen dezer beschouwingen dezer dagen in de Kamer over de Ouderdoms- en Invaliditeitsverzeke ring een perspectief geopdnd, waarin dat met een stembuiging, dïe op zich zelf reeds een beleefdheid vprmde want zij was er niet ingeloopen, zooals die goede grootvader, doch had, met waarop hij zich in stilte beroemde, in genomen met zichzelf als hij was, zoo als alle mannen, die succes hebben bij de vrouwen. Toch lag, wat hij er ook van mocht denken, in de manier van spreken en van kijken van Suzanna al even weinig behaagzucht als in hare manier van zich te kleeden. Want, indien zij zich goed en gemakkelyk uitdrukte, dan geschiedde dat, omdat zij het gewoon was, en niet om zijn aandacht te trekken, 't Is waar, haar nieuwsgierigheid werd geprikkeld door het levende raad- Hoe oud Mej. Suzanna wel zou zijn? Te oordeelen naar de betrekking, die zij bekleedde, kon zij zoo’n jong vrouwelijke scherpzinnigheid, dadelijk meisje niet meer wezen, en toch duid- wel begrepen, dat hij, ondanks zijn den haar gezicht, haar blik en haar -J -;-L1 l i houding op niet meer dan achttien jaren. Middelmatig groot en wel gevormd, slank zonder mager' te zijn, had zij een overvloed van blond haar, warm blond bij 't rosachtige af, blank vel en blauwe oogen, ’n beetje donker, mooie, heldere oogen met een haast nog kin derlijke uitdrukking. Eenvoudig gekleed in ’n grijze japon waarvan het lijf, zonder eenig garni tuur, hare vormen goed deed uitkomen, droeg zij een schortje van rozeroode sits, met een takje kruizemunt in het ceintuur. En, zonder de minste opsiering, zonder schijn of schaduw zelfs van eenige behaagzucht, was zij, vooral op dit oogenblik in de omlijsting van het groen, de verpersoonlijking van jeugd en bevalligheid. „Jeannil zal de kamer in orde maken, terwijl wij eten,” zeide zij, „de tafel is gedekt. Kom, grootvader; mag ik u ook verzoeken, meneer Zjj, ten minste, zeide „meneer”, en PRIJS DER AD VERTENTIËN: Van t—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0,10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaflibiedingen per plaatsing van-1—5 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets, Reclames I 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. verbrand gezicht en zijn slecht ver zorgd haar, toch geen boer was, of zoo iemand, die men familiaar, „m’n jongen” kan noemen, zonder dat hij ’t kwalijk neemt. Jan hij heette Jan was haar dankbaar voor en vond dat even verstandig als mooi was. maaltijd, niet verlorenintegendeel, sel, dat hij voor haar was, en daar zij hij werd veeleer nog versterkt, daar vond, dat hij een fijn gezicht en, on- De oorlog op den Balkan. Van hoe weinig waarde de tele grammen uit den Balkan zijn, en met loeveel voorbehoud we alle berichten dienen te aanvaarden, is het best af te leiden uit de belichten, die de laat ste dagen weer zijn verspreid. In de ochtendbladen heette het dat de Tur ken de Bulgaren hadden teruggedre ven tot over de grenzen, later keerden de kansen. Thans staat vast, dat de Bulgaren by Kirk-Kilisse en daarmee hebben de Bulgaren het Het plan van Bull nopel heen te trekken, die vesting dus f* 'x m_* oosterleger oj to trekken. Turken begrepen, vandaar hun Twee "dagen en twee nachten hebben de troepen tegehover elkander ge staan. De laatste verschansingen moesten door de Bulgaren met de bajonet genomen worden. Daarmee was voor de Bulgaren een belangrijke overwinning behaald. Zij zullen er zelf wel niet op gerekend hebben zoo vlug dit belangrijk strategisch punt als Kirk-Kilisse ongetwyfeld is, in handen te krijgen. De Turken staan bekend als goede verdedigers en ook de leiding die in handen was van Mahmoed Moekthar Pasja, de zoon van den grootvizier Ghazi Moekthar Pasja, deed verwachten dat vooi;loopig dé Bulgaren nog niet door deze ver dedigingslijn zouden kunnen heenko men. Moekthar Pasja was een leerling van den Duitschen generaal von der Goltz en in Duitschland waar hij ge studeerd heeft, acht men hem zeer knap. Het is echter niet voldoende dat de opperbevelhebber alleen op de hoogte van zyn taak is. Daarvoor is tevens noodig dat het officierencorps volkomen eendrachtig wil meewerken aan de uitvoering van het te voren beraamde plan. En in dat opzicht komt het Turksche leger blykbaar wel zeer goeden wijn, die hij naar waarde wist te schatten en waarmede hij den eigenaar gelukwenschte. Die wijn kwam van een’ kleinen wijngaard niet ver van daar, welken de oude man in eigendom had en die zoo goed op de' zon gelegen was, dat al de druiven er goiidgeel werden. En hoe verder de maaltyd vorderde, hoe drukker hy met den ouden man aanstootte, die zelf niet naliet hem tot drinken op te wekken. „Kom, nog ’n glas 1 we moeten die flesch toch leegmaken”. Daarna moest er nog een lekker, licht wit wijntje worden geproefd, dat heelemaal geen kwaad konen ver volgens koffie worden gedronken met fameuse" cognac. En eindelijk kwam de beurt aan een door Suzanna be reide, eigengemaakte likeur, die zeker niet naar het hoofd zou gaan. Dat was nu ook wel zoo, maar belette toch niet, dat èn door het praten, èn door het drinken en het kijken naar Suzan na, de denkbeelden van den soldaat'n beetje verward werden. Men kon het hem niet aanzien, want hij had meer dan eens voor heetere vuren gestaan, partijen waar i wijnen van allerlei soort en allerlei leeftijd elkaar op volgden. 3) „Als men goed onderwijs heeft ge noten, kan men tot alle rangen op klimmen.” „U hebt gelijk, maar Hij schoof wat dichterbij. „Maar,” ging hij voort, hem in ’t oor fluisterende, „ik heb ’n dollen kop ook ’n dolle kop maar 'n goed hart zooals ’t heet! Verleden jaar ben ik als sergeant gedegradeerd st 1 Daar komt mejuffrouw mejuffrouw „Mej. Suzanne Vilmaine” antwoordde de oude. „Zij is het kind van mijn dochter, die, helaas, tegelijk met haar’ man, by een brand is omgekomen, terwijl de kleine als door een wonder is gered, ’t Is wel treurigHet arme kind heeft alleen mij nog maar en ik ben oud en heb geen fortuin; maar ze is brievengaardster en zal later ge lukkig iets hebben om van te leven!” „Gelukkig I” zei ook de soldaat, om toch iets te zeggen. GllllMfIE COURANT Per kwartaalf 1.25 Idem franco per post1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad,1.50 Idem franco per post1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren 1

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1