1" Si2an©rLla.n.d. STATEN GENERAAL eerste kamer. I VKRG.4DERIN6 VAN DIN 6RMIRNTRRAAD j Gfemengde Berichten. Stadsnieuws. I^aatste Berichten. INGEZONDEN. MARKTBERICHTEN. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant BURGERLIJKE STAND -- - 1 1 1 - - 967. I 147» op niet* uitloopen, al» de Tnrk zoo zwak is. Sedert 24 dezer is de telegrafische femeenschap tusscben Prisjtine en lelgrado hersteld. Het eerste telegram is Donderdagavond om acht unr t© Belgrado ontvangen. GentsiUj de vroegere Servische mi- 1 nister /van binnenlandsohe zaken, I zwaait in een telegram grooten lof toe aan de houding van de Servische I soldaten. Volo gewonden laten zich 1 niet geneeskundig bohandeten, zogt hij, I manr gaan naar den troep terng.««^| De Tnrksche vloot. Do groote schepen van de Tnrksche vloot zijn voor Konstantinopel aange komen 'en maken zich gereed om nit te loopen, ten einde (zooals reeds een week geleden was aangekondigd) aan do Grieksche vloot slag to leveren. Als zij die verslagen hebben, ia het verkeer tusschen Smirna, de Darda- nellen en Saloniki verzekerd en kun nen de Grieken geen aanslagen meer tegen den spoorweg van Saloniki naar Konstantinopel ondernemen. Men er kent thans van Turksche zjjde, dat de vernietiging van de Bulgaarsche tor- 1 pedo-flotielje niet gelakt is, omdat zii in het meer bij Warna een toe-1 vlucht gevonden heeft. 1 Het plan van een landing bij Ka- warna is opgegeven. Prins Alexander van Griekenland, do tweede zoon van den Kroonpriua, is uit Berlijn naar hot oorlogsterrein vertrokken. Hij was tot nu toe b|j het kadetten-corps te Grosse Lichtorfelde ingedeeld geweest. Enoidand. Het Duitsohe gevaar. Welk een diepen indruk de rede van Lord Roberts, waarin deze den oorlog met Duitschland onvermijdelijk noemde en feitelijk Engeland aan spoorde toe te slaan nu het nog de sterkste was, heeft gemaakt, blijkt hier- uit, dat nu ook een lid der Reg. het noodig heeft geoordeeld openlijk tegen de woorden van- den strijder voor algemeen dienstplicht te protesteeren. De Min. van Landb Runciman, hoeft. Zaterdag te Eiland in Yorkshire het woord voerend ronduit verklaard, dat hij, hoe groote achting hij ook koe-1 sterde voor de verdiensten van Lord Roberts jegens het vaderland in het verleden, dien» jongste rede mot alleen betreurde, doch haar zelfs gevaarlyk achtte. En het was noodig, zei Jtunci- man, dat, wanneer men in Duitschland ontstemd was over Lord Robert s uit lating, de openbare meening daar ver nam, dat deze ook in Engeland zelf groote ontstemming had gewekt. Een oorlog tusschen Engeland en Duitsch land, wier rivaliteit niet militair doch zuiver economisch was, zou, meende de Minister, alleen dan onvermijdelijk zijn, wanneer de staatslieden de leiding van 's lands bestuur overliet aan sol daten, wapenfabrikanten en zwetser» maar zulk een militaire dictatuur haat te hij evenzeer voor de buitenlandsohe als voor de binnenlandsohe aangele genheden. Men verzoekt te melden dat het 1 Hoofdcomité van het Nederlandsohe I Roode Kruis gaarne giften, voedings middelen en versnaperingen voor de uit te zenden ambulance naar Grie kenland zal aanvaarden. Ook do andere Balkan landen zullen daarmedo worden bedacht. I Niet aangenomen worden Tabak, sigaren, wijn, geestrijke dranken en booken. Giften in geld kunnen gezonden worden aan het reeds bekend gemaakte adres van den secretaris van het Hoofd- comité, Lange Voorhout 6; giften in goederen aan de Kliniek van het Nederlandsohe Roode Kruis, Jan Van Nassaaustraat 112, 's Gravenhage. DoJ den Ring ,'s Gravenhage" van don Nederlandschon Bond van Post en Telograafbeambten „De Post werd Zondag te 's Gravenhage een openbare vergadering gehouden, met de heeron De Klerk, lid van de Tweede Kamer en J. G. v. d. Jagt, Amsterdam als sprekers, iesp. met de onderwerpen „Werken voor de Gemeensohap en "Onze positio". De volgende motio word met alge- moeno stemmen aangenomen De leden der afdeelingen te Delft, 's Gravenhage, Leiden, Gouda, Sohe- veningen, Schoonhoven, Wwtland en Zootermeer, van den Ned. Bond van Post- en Telegraafbeamotcn „De Post In openbare vergadering 's Gravenhage d.d. 27 October 1912, met belangstellenden i gehoord de rede van de(n) spreker(s) over den toestand, waarin het lager* personeel verkeert wat. betreft de te I lage salarieering in verband met de I aanhoudende stijging der prijzen- van I de eerste levensbehoeften en andere I voor het gezin onontbeerlijke zaken I ofschoon met waardeering erkennen de de goede bedoeling, welke bij de Regeering heeft voorgezeten om voor i het personeel verbetering aan te bren-1 gen. overwegende dat door de getrof fen maatregelen als den kindertoeslag en plaatselijke verhooging naar Rot- I tordam en 's Gravenhage, slechts een doel van het personeel is gebaat en daarvoor de verhouding, voor hen, die na 1905 niets ontvingen, uiterma te ongunstig is geworden, terwyl de druk dor dure tyden alle met steeds I klimmenden drang naar meerdere in-1 komsten doet uitzien dringt er bij de Rogeering op aan I over te gaan tot algeheele salarisver- I hooging, waardoor alle lagere boamb- I ten van Posterijen en Telegraphic znl-1 len zijn gebaat en het loon meer in I overeenstemming zal worden gebracht met de nooden en behoeften der te- I genwoordige levensvoorwaarden j I besluit deze motie ter kennis te 1 brengen van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, Zijne Excellentie den Minister van Wator- I staat en den heer directeur-generaal I der posterijen en telegraphie. 1 Men weet dat Zondag in 18 planrt- sen van ons land een dergelijke ver gadering gehouden werd. De uitslag van de gister plaats go- had hebbende herstemming voor de verkiezing van eon lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Ommen (vacature dr. A Kuyper) is als volgt Aantal kiezers 8667. Uitgebracht 7856 geldige stommen, waarvan op mr. A3, baron MackayT. Pzn,, chr.- I hist., 4305 st., f mr. H. van der Vegte, ant-rev., 3561 st. Gekozenbaron MACKAY Bij de verkiezing op Maandag 21 dezer werden uitgebracht 7040 geldige stemmen, waarvan op de hoeren mr. D. Pook, lib. 1406, A. B. Kleorekoper, 1 soc.-dem., 306, mr. JE. baron Mackay T Pzn., christ.-hist., 1888, en mr. H. van der Vegte, anti-rov., 3440 stemmen. Vergadering van Maandag 28 October. Voorzitter J. E. N. baron Sohim- I melpenninck van der Oye. Regeling van werkzaamheden. Na voorlezing van ingekomon stuk ken deelde de Voorzitter mede, dat de Centrale Commissie besloton heeft om morgenochtend 11 uur in de afdee lingen te onderzoekon de volgende wetsontwerpenonteigening ten be- hoevo van de uitbreiding v*n het station Maastrichtoverbrenging in beheer eir onderhoud bij de gemeente Kampen van een tweetal waterstaats- I werken, gelegen aan het Ganzendiep aldaar onteigening voor den aanleg I van een park in Rotterdamonteige- I ning van een strook grond in de ge- I meente Bloemendaal voor een weg en een open leiding voor de duinwater leiding van Amsterdam en vrijstelling van successierecht voor verkrijging I van schilderijen uit de nalatenschap van I 0. Hoogendük. Morgen om halftwaalf zal een open-1 bare vergadering gehouden worden ter behandeling van de wetsontwerpen I tot wijziging en aanvulling van de Nederlandsohe en Ned.-Indiache Munt wet tot aanwijzing van de Artillerie- inriohtingen en de Rijksmunt als staats bedrijvenbetreffende de bevordenngs- wet voor de landmacht, de Pensioenwet voor de land- en zeemaoht en het I resorve-personeel van de landmacht I I daarna, doch waarschijnlijk niet vóór Woensdag a. s„ het wetsontwerp be treffende de rechtspleging voor de I landmacht en de zeemacht. Niet* meer aan de orde zijnde werd I de openbare vergadering gesloten. VRIJDAG 25 OCTOBER 1912. (Vervolg.) Aan de orde: Het voorstel tot wijziging van de I Verordening tot heffing van markt- gelden. De beraadslaging wordt goopend. Do hoor van E ij kM. d. V.Ik wensch ©on enkel woord to spreken over de heffing van marktgeld wat betreft do Kaasmarkt. Over het algemeen kan ik my wel I vereenigen met een billijke heffing van marktgeld, maar toch dienen wymet I uit het oog te verlieten dat de heffing I ook nadoelen, hetajj directe, hetiy in directe, aan de markt kan toebrengen. I Nu wijs ik er op dat hier ter stede I "het marktgeld voor een partij kaas I per marktdag altijd geweest is f 0.10 I i en het i« mij bekend dat geen enkele I kaasmarkt meer beft dan dat bedrag. I Zooals ik reeds bij andere gelegen- I heden heb opgemerkt, hebben wij een I tijd gehad dat de kaasmarkt hier in een I I kwijnenden toestand was en dat het I I hoog noodig was dat zij beschermd I I werd. Naar myn idee hebben wij die I I bescherming gekregen, doordat een I I aanvangsuur voor ae kaasmarkt vast- I I gesteld is. Ik dnrf op dit oogenbhk I te constateeren, niet dat de kaasmarkt I hier de grootste van Zuid-Holland is dat kan zij niet meer worden door de kaasmarkten welke wij in de om geving hebben maar toch wel dat zij zeer zeker medetelt onder de kaas markten van naam. Er komen voel meer kaashandelaren dan vroeger en dientengevolge komt er ook een flink aantal wagens. Ik zal de laatste zijn om te beweren, I dat door de heffing van een markt geld van f 0.25 de markt zal achter uitgaan, dat durf ik niet uit te spreken, maar ik ben er toch zeker van dat het geen goeden indruk zal maken. I Nu geef ik gaarne toe, dat het voor- I gesteld marktgeld niet te hoog is in I verhouding tot do heffing, welke ten I aanzien van andere artikelen voorge- I steld wordt, maar men vergete niet I dat men voor de andere artikelen, die I hier ter markt komen, op de andere I markten geen voldoende afzetgebied I vindt, wat met kaas wel het goval is. Te Bodegraven is alleen een kaas markt, men kan daar alleen kaas ver- koopen maar niet andere artikelen als appelen, peren, boter enz. Men is dus I in de omgeving gedwongen daarmede I hier ter markt te komen. Te Oudewater Alphen en i verdere plaatsen is de I toestand precies dezelfdemen heeft I er alleen een kaasmarkt. De kaasboeren I kunnen een anderen uitweg vinden I maar de verkoopers van andere arti- I kelen niet. Dan verlieze men niet uit het oog, dat voor de gemeente nog een voor deel gelegen is in het waaggeld. Het is waar, niet allo aangevoerde kaas I komt aan de waag hier, maar een groot I deel er van wordt toch aan de waag 1 gewogen. Dus ook uit dien hoofde ge- I niet de gemeente voordeel van de I kaasboeren. I Ook indirato voordeelen brengen de I kaasboeren aan. Het is beslist niet I I tegen te spreken dat de bezoekers van de Goüdscho markt, die voordeel aanbrengen en de meeste koopkracht hebben, de kaasboeren zijn. Wanneer er hier een 150-tal kaaswagens b.v. komen, dan moeten die alle uitspannen en dat is een direct voordeel voor de I stalhouders. I Ik zou nog veel meer kunnen op- I noemen, maar zal mij hierbij bepalen. I Ik wijs er met aandrang op dat ik I het gevaarlyk acht in de tegenwoor- I dige omstandigheden de heffing van de kaasmarkt met 150 °/0 te verhoogen Ik stel voor punt 3 van het voorstel van B. en W., bevattende de verhoo ging van het marktgeld op de kaas- I markt, te doen vervallen, ten einde I aldus de heffing op het tegenwoordig bedrag van f 0.10 te laten. Het amendement van den heer van 1 Eijk wordt voldoende ondersteund en maakt mitsdien een onderwerp van I beraadslaging uit. De heer van der Torren: M. de V. A priori vond ik een markt geld van f 0.25 per wagen kaas niet j te hoog in vergelijking met dat, het welk van andere zaken geheven wordt I Als voor een hond met kar f 0.20 moet betaald woiden dan is een hef fing van f 0.25 per wagen kaas in I alle opzichten billijk te noemen. I Volgens my verstrekte informaties f zal er waarschijnlijk geen marktbe- I zoeker wegblyven om dat kwartje marktgeld, doch ik ben in dit opzicht I geen autoriteit. Wanneer echter onze autoriteit in deze vergadering op het gebied van kaas en kaashandel advi seert om de heffing te laten zooais zy nu is, dan zal ik mij daarbij neder- *De heer de Jong: M. de V. ik I heb de eer voor te stellen om in on- I derdeel K het bedrag van het staan geld van kramen en stalletjes van o I op 6 cents te brengen per M2 per dag, 1 I en het bedrag van het staangeld van kramen en stalletjes voor een vaste staanplaats van f 1.50 per M1 per jaar op f 1.75. J Het amendement van den heer de Jong wordt voldoende ondersteund en |-maazt mitsdien een onderwerp van I beraadslaging nit. I De Voorzitter: Ik deel ate I mijn persoonlijke opinie mede ik heb natuurljjk de Wethouders daar- I over niet knnnen raadplegen dat I aanneming ven bet amendement ven I den beer de Jong beelist te ontraden is. Het donkt mij, dat het financieel I voordeel voor de gemeente 200 gering I zal zijn en dat daarentegen de last I dien men den marktbezoekers bezorgt 1 misschien zoo groot, dat er voor de I aanneming van dat amendement niet I veel valt te zeggen. De heer de Jong: Volgens mijne berekening zou de door mij voorge stelde heffing een meerdere jaarlyksche opbrengst van het marktgeld van f 400.tengevolge hebben. De Voorzitter: Mag ik den heer de Jong doen opmerken, dat hij tot grondslag van zijn berekening niet I mag nemen de opbrengst van de hef- I fing van staanplaatsen over 1911, die I blijkens de toelichting tot de ontwerp- I begrooting voor 1912 bedragen heeft I rnim f 2300.—. In dit bedrag is o. a. I begrepen het staangeld van een paar- I denspel dat hier geweest is en derge- I lijke dingen meer. Men moet dus niet I nemen 'U van f 2300.— maar mis-1 schien van f 1500.-— a f 1700.—. Ik I wöet niet hoeveel precies de opbrengst I van de staanplaatsen is. I De berekening zou trouwens toch niet opgaan. Het spreekt van zelf, dat als het staangeld voor de kramen wordt verhoogd, er ook eenige zullen wegblijven, zoodat dns het voordeel I nog geringer wordt. I De hoer de Jong: U spreekt van hot staangeld van een paardenspel, maar het staangeld van de kermis wordt afzonderlijk in de begrooting vermeld. De V o o r z i 11 e rIk heb het niet I over de kermis maar over het geval, I dat er bier komt een groot paarden- I spel of zoo iets. Ti I De beer M u ij 1 w ij kM. de V.! Ik I wil natnnrlijk gaarne erkennen, dat I de heer van Eijk veel beter krjk heeft I op de kaasmarkt dan ik, maar toch I I bevreemdt mij hier iets. I De heer van Eijk zegt, dat de boe ren die met kaas komen de meest koopkrachtige boeren zijn. Als dat de meest koopkrachtige boeren zijn, dan begr|jp ik niet dat zij om de onnoozelo 3 stuivers, waarmede het marktgeld verhoogd wordt, van de markt zouden I blnven. Dat is mij niet duidelijk. Kan de heer van Eijk het mij duidelijk maken, dan zal ik met zijn amende ment medegaan, maar anders zal ik er tegen stemmen. De Voorzitter: Ik doe opmer ken, dat in het vorig jaar de kaas markt bezocht is <joor 3583 wagèns. Wordt nu de door B. en W. voorge stelde heffing van f 0.26 per wagen I teruggebracht op het tegenwoordig I bedrag van f 0.10, dan wordt natuur- I lijk de meerdere heffing die B. en W. I van de wijziging van het marktgeld I I voorstellen, verminderd met een be- I I drag van ruim f 500.I De heer K o 1 ij n M. de V.Wij I I hebben zoo even van den heer van der Torren vernomen, dat hy den heer van Eijk een autoriteit met betrekking tot de kaasmarkt acht. Ik heb toen bij mij zelf gedachtdat zal wel zoo wezen. De heer van Eijk heeft hier indertijd in den Raad een pleidooi gevoerd voor het vaststellen van een vast aanvangsuur van de kaasmarkt. Hij gaf daarbij de beloftedan gaan wij omhoog. De Raad van Gouda is in meerderheid de autoriteit gevolgd I en er is een vast aanvangsuur gekomen. De uitbreidingsplannen van de markt kzijn hier aangenomen en tot stand gebracht mede onder de niet geringe aanbeveling van die autoriteit. I Nu begrijp ik het niet goed. Ik heb I altyd veel vertrouwen in autoriteiten, I I maar nu komt de heer van Eijk op- I I nieuw met een voorwaarde en zegtI I no. 1 hebt ge gedaan, no. 2 ook en I I nu no. 3. B. en W. stellen voor een I billijke heffing welke een hoogere I opbrengst van ruim f 500.zal geven, I naar wy zoo even van den'Voorzitter vernamenr Neen, zegt nu de heer van Eijk, dat gaat niet. De heer van der Torren wees er op, dat voor een eenvoudige hondenkar betaald moet worden f 0.20 en de heer Muijlwyk heeft den heer van Eyk bestreden met diens eigen wa penen. De kaasboeren, die de meest koopkrachtige bezoekers der Goudsche markt zijn, zouden wegblyven terwiile van die luttele 3 stuivers, waarmede het marktgeld verhoogd zal worden I Het iB nu aan den heer van Eijk te I bewyzen dat het billijk is den een- I vouaigen man met de hondenkar I f 0.20 te laten betalen en den koop-1 krachtigen kaasboer slechts f 0.10. I Komt de heer van Eyk niet met I doorslaande argumenten, dan zal ik I niet voor zyn amendement kunnen I stemmen. i De heer van Enk: M.deV. Ik] I vind dat de heer Kol§n een zeer eigen-1 i aardige wijze van bestrijding ten aan zien van mijn amendement toepast. In de eerste plaats doe ik Opmerken, dat ik, toen ik hier heb geaproken over de kaasmarkt, in geen geval een voorwaarde heb gesteld. Hetgeen ik toen gesproken heb was niet alleen in het belang van de kaasmarkt maar ook in het belang van Gouda en van de winkeliers in het algemeen. Maar voorwaarden zijn door my niet gesteld I en ik tart den heer Kolnn uit de stuk ken aan te toonen dat ik destyds een voorwaarde gesteld heb, ten gevolge van welker vervulling de kaasmarkt beter zou worden. Ik heb alleen als I mijn verwachting uitgesproken dat de kaasmarkt beter zou worden, wanneer I men handelde in de door mij toen I aangegeven richting. I Ik heb ook destijds geen belofte I gedaan dat de kaasmarkt omhoog zou I gaan. In geen geval. Ik heb mg tegen I een vrij aanvangsuur van de kaas- I markt verzet nit overtuiging, dat wan- I neer een vast aanvangsuur werd aan- 1 geflomen de kaasmarkt zeer zeker uit haar kwijnenden toestand zou worden gered. Ik durf te beweren dat ook werkelijk het geval is. Wij kunnen niet zeggen er komt meer of minder kaas op de markt dat hangt altijd j van omstandigheden af. Maar de ge- heele toestand van de kaasmarkt, de levendigheid die er thans is, het aantal kooplieden en vreemde boeren die I vroeger niet kwamen maar nu wel, bewijzen dat de kaasmarkt in beteren toestand is dan vroeger. Ik durf open- I lijk te verklaren ik doe het niet als autoriteit dat, wanneer wy de I kaasmarkt hadden gelaten zooals zij was, zij nog veel meer zou zijn aohter- I uitgegaan dan toen het geval was. I Nog blijf ik hier verklaren, dat het de plicht van den Raad is om te zorgen dat de kaasmarkt beschermd worde, want zij is voor Gouda van groot belang. Ik geef toe gesproken te hebben van de koopkrachtige kaasboeren, maar een vergelijking, als de heer Kolijn maakt, tusschen een hondenkar en een kaaswagon gaat toch niet op. Een boer die kaas markt is niet verplicht naar de Goudsche markt te gaanhij kan ook naar een van de vele kaasmarkten in den omtrek gaan. Iemand met een hondenkar echter is verplicht op onze markt te komen omdat hij zijn waar niet op markten in den omtrek kwijt kan. Dat is het verschil. I De heer IJ s s e 1 s t ij nM. d. V. I Het verloop van deze zaak draagt een I eigenaardig karakter. De heer van Eijk, oen vakman, op I de hoogte van den generalen toestand, I ontraadt ons terwiile van het bezoek I der kaasmarkt om het marktgeld te verhoogen. Direct springen de hemen op en eischen van den heer van Eyk moiteven. Men mag nog iets anders eischen, namelijk vertrouwen stellen in iemands deskundigheid. De Voorzitter deed een waarschu wend woord hoorenhet zou de ge meente ruim f 500 kosten wanneer het advies van den heer van Eijk gevolgd werd. Maar geeft de Voor- I zitter motieven voor dit cyfer Is hü zeker er van, dat hot zooveel zal kosten? Is het een gewone rekensom? Neen, dat is het niet. Daarvoor waar schuwt de heer van Eijk. Hij ziet er een gevaar in. De hoogere heffing zal niet f 500 meer opbrengen. Er zuilen minder wagens aangevoerd worden ergo zal er minder geld m de I Gemeentekas komen. Dat is nog niet het ergstede burgerij in het algemeen, I de winkelstand hier zal er onder lgden. g Zoo staat voor my de zaak. Als de Voorzitter mij met motieven kan aantoonen dat aanneming vanhet amendement van den heer van tyk ruim f 500 zal kosten aan de Gemeente kas, dan liggen de motieven van den heer van Eyk onderst boven en dan zal ik weten hoe mijn stem uit te brengen» maar zoolang de Voorzitter dat met kan en ik kan mij niet voorstellen dat het mogelyk is schaar ikIM aan de zyde van den heer van Egt De V o o r z i 11 e rIk heb volstre» niet gezegd, dat het f 500 zal schel» Mijn redeneering was, dat het bearag dat B. en W. zich voorstellen dat öet marktgeld ten gevolge van de door hen voorgestelde wijziging meer mu I opbrengen zou verminderen met rrnm I f 500 bij aanneming vanhetamenae- I ment van den heer van Eyk. Dit geheel iets anders. Hoe men tot dat cyfer komt w* duidelijk. B. en W. hebben goa<# het cijfer van het aantal kaaswjgl dat vorig jaar op de markt gjj* is en hebben dat vermenigvuldig*^ 15. Ik heb niet gezegd, dat het too* meer zal ombrengen, maar eenvo® dat de raming van B. en W. vermoedelyke hoogere opbrengst het marktgeld ad f 1000 waaach^ rnim f 500 lager zou worden. De heer Jongenbnrger: wensch nog wel iets te zeggen aanleiding van de beschouwingen den heer IJsselstijn, die als het een quaestie van vertrouwen I aanzien van het door-den heer I Eyk gesprokene. Is n, M. de V.ook niet overtuigd dat, als wij in ons midden hadden een handelaar in vee of in vette varkens, wij dan misschien van dien persoon ten aanzien van de veemarkt of de varkenmarkt een dergelijke redenee ring zouden krijgen als wy nu van den heer van Eijk vernomen hebben ten aanzien van de kaasmarkt Is dat billijk geredeneerd om de overige ta rieven van het marktgeld te laten zooals B. en W. voorstellen en het marktgeld voor de kaaswagons te wil len verminderen van 25 tot 10 cents Als men de waarde van de verschil lende artikelen eens tegenover elkander ging stellen dan zou men eigenlijk tot de conclusie moeten komen dat een marktgeld van f 0.25 per kaas wagen veel te laag is. Toen de heer van Eijk dan ook begon te spreken, verwachtte ik eigenlijk dat hij zou ko men met een voorstel om dat bedrag iets te verhoogen; tot mijn verwonde ring hoorde ik echter dat hij het nog wilde verminderen. Hoe is het met de paardenmarkt gegaan? Op grond dat de paarden markt floreerde en er steeds meer paar den werden aangevoerd, heeft de heer van Eijk indertijd voorgesteld waar mede de Raad zich vereenigd heeft om een marktgeld van f 0.25 per paard te heffen. Wij hebben nu uit den mond van den heer van Eyk verno men dut de kaasmarkt weer in bloei toeneemt. Welnu, datzelfde argument moet dan ook hiervoor gelden en er is geen bezwaar het tarief voor de kaaswagens toe te passen zooals B. en W. voorstellen of zelfs iets hooger. Als het marktgeld per kaaswagen op f 0.10 word gesteld, dan zouden wij eigenaardige verhoudingen krijgen. Voor een vet varken zon men moeten betalen f 0.15. Maar de varkenmarkt te Gouda begint ook wat te beteeko- nen. De omzet van de varkens is niet gering. Wij mogen nu toch met even veel recht aanvoeren, dat wij moeten voorzichtig zyn met de verhooging van het tarief, omdat anders de var kens wel eens naar Rotterdam zouden gaan. Vasthoudende aan de redenee ring van den heer van Eijk zouden wy dus ook het tarief voor de vette varkens moeten verlagen. Voor oen gewoon werkpaard ter waarde van f 100.moet een kwartje betaald worden, en voor een kaaswa gen ik durf de waarde er niet van te schatten slechts een dubbeltji Wat wordt dat voor een verhouding Wij hebben niet té maken met de belangen van enkelen ik bedoel niet kaashandelaren of den heer van Eijk in persoon, dat weet hij te goed, en 1 wij moeien niet ons laten leiden door de vrees dat de kaasleveranciers hier niet meer ter markt zullen komen. Als wij een regeling van het marktgeld maken dan moet zij billijk in hare onderdeelen zijnwordt het donkbeeld van den heer van Eijk gevolgd, dan zal een zeer onbillyke regeling worden gestald. (Wordt vervolgd.) een jachtpartij te Heerjansd&m het vorig jaar overleed, gerechtelijk ge schouwd. Het lijk werd eerst met Röntgenstralen en daarna anatomisch onderzooht. Blijkens het onderzoek waren geen hagelkorrels aanwezig. Ook aan den schedel werden generlei aanwijzingen gevonden waaruit men zou kunnen afleiden dat de dood door een schot moet zijn veroorzaakt. Zater dagmiddag werd het stoffelijk over schot onder geleide der rijksveldwacht naar Heerjansdam terug gebracht, al waar het op dezelfde plek zal worden ter aar Je besteld waar net Donderdag morgen is opgegraven. Hedenmorgen 11 uur is op het op- ledingsschip De Nederlander, liggende in de rivier de Maas voor de Boompjes te Rotterdam de 14-jarige leerling matroos P. Ten T., die langs een ra liep van een hoogte van 15 meter op het dek gevallen. Hij bekwam een hersenschudding en brak een'rugge- graat. In hoopeloozen toestand is hy op advies v. dr. Daubanton door de ri vierpolitie naar het ziekenhuis ver voerd. Bij het omschuiven van een in- schuifladder op een steiger aan de villa van den heer Oostwalt, aan den 's-Gravelandschen weg te Hilversum raakte de ladder een goot. De ladder vloog omlaag, waardoor de steiger instortte. De drie zich op den steiger bevindende schilders stortten ter aar de, met het gevolg, dat de 63-jarige G. S., te Utrecht woonachtig, inwen dig ernstig gewond werd. Op last van dr. Peters werd hy naar de R.-K. ziekenverpleging overgebracht. De twee anderen kwamen er met onbe tekenende kwetsuren af. Een firma heeft by de marechaus see te Oldenzaal aangifte gedaan, dat uit drie kisten met ondergoed, ko mende uit Duitschland, die zy in ex peditie had, verschilende kledingstuk ken waren gestolen. Er gaat aldus de Zw. Ct. byna geen week voorby of er worden aan het station te Olden zaal, bij opening van de kisten, dief stallen van goederen afkomstig nit Duitschland, geconstateerd. Men meldt nit Dordrecht: Naar wy vernemen is het de vorige week opgegraven lyk van A. Kooi man Jr. die zooals men «weet tydens GOUDA, 29 October 1912. Tot lid der Commissie belast met het afnemen dor acte-examens in de Fransche taal- en letterkunde (acte B), en in de Italiaansche taal- en letter kunde is bonoemd de heer P. J. C. Ed. Douwes Dekker, leeraar aan do R. Hoogere Burgerschool alhier. Door den Minister van Waterstaat is met ingang van 1 November a.s. benoemd tot brieven en telegrambe steller alhier H. Grendel te Gouda. Tentoonstelling „De Vrouw 1813-1913." Gisterenavond sprak mevrouw Dr. G. Doctors van Leeuwen-van Maarse- veen, lid van het hoofdbestuur van de Tentoonstelling „De Vrouw 1813— 1913'' in de kleine zaal van de socië teit „De Rthinie" over de plannen voor de bovengenoemde Tentoonstelling welke in September 1913 te Amster- te Amsterdam zal worden gehouden. Na een inleidend woord over het jaar 1913, dat een zeer belangrijk jaar zal zijn kwam de spreokstor geleidelijk tot haar doel een uiteenzetting van de te houden Tentoonstelling en wat deze beoogt. In de vergadering, welke op 22 Mei jl. te Amsterdam werd gehouden welke bijgewoond werd door oon aan tal vrouwen, die medo vooraanstnan in de vrouwenbeweging, word na lang durige en diepgaande bespreking be sloten tot het houden der tentoonstel ling die een beeld zou gevon van de vrouw voor hpnderd jaar en thans. De werkzaamheden, die daarna volgden hadden tot resultaat dat hot oude bui ten Meerhuizen aan den Amstel geheel zal worden gereserveerd voor het ge deelte 1813, daar achter zullen komen de grootere galerijen, waar hygiène en onderwijs een eereplaats krijgen. Naar links en rechts zullen de groepen hygiène en ziekenverpleging, kleeding en toegepaste kunst een plaats krijgen. Ter andere zijde zal het maatschappe lijk werk en de kiesrechtafdeeling wor den ondergebracht, alsmede de moder ne huisinrichting. Voor dit alles is een kapitaal noodig voor f 100.000, waarvan reeds een groot bedrag volteekend is, zoodat de totstandkoming der tentoonstelling is verzekerd. Buiten dit kapitaal is ge rekend op een ontvangst van f 50.000 aan contributiën en giften, welke door de verschillende plaatselijke afdeelin gen hier te lande en in Indië wor aen geïnd.' De belangstelling voor dezen arbeid is volgens spr. zeer groot. Thans geven reeds meer dan 700 vrouwen hunne krachten er aan. Onder de vele tentoonstellingen wel ke 1913 zal geven, zal er toch maar een zijn die door de vrouw is tot stand gebracht en van de vrouw zal spreken. Met een opwekking de plannen te steunen, door arbeid, gaven en bezoek besloot spr. haar lezing. Tijdens de pauze werden door eenige dames gelden ingezameld en contri buanten ingeschreven. De commissie welke zich voor deze tentoonstelling hier ter stede heeft ge vormd bestaat uit de damesMe vrouw Van ItersonGraafland, Pre sidente, Mevrouw N. Goedewagen, secretaresse, Mevrouw Nederhorst van Vreumingen, penningmeesteresse, Mevrouw BoonBraam, Mevrouw BoatersOgier, Mevrouw Douwes DekkerPost van Leggeloo, Mevrouw JonkerMuller, Mevrouw Montyn Molenaar, Mejuffrouw van Reedt Dort- land, Mevrouw Vos—van Gent, terwijl Mevrouw A. Martens—Huygens eere presidente is van deze commisse. Na de pauze trad mejuffrouw Freddy Lado van Amsterdam op hefpodium om eenige verzen te zeggen. Deze dame oogstte een luiden bijval zoowel met het serieuze gedicht van Schreiner als met het ondeugende en zoo geestig voorgedragen vers van Mevr. Boudier- Bakker. De Goudsche dames woonden in grooten getale deze bijeenkomst bij Een klacht in den Raad. In de Vrijdagavond j. 1. gehouden raadsvergadering is door den heer P. J. Kolijn by de behandeling der ge- moenteiiegrooting voor 1913 een klacht geuit van hoogst ernBtigen aard waardoor de naam van onze gemeente in enkele dagen in opspraak is ge komen. Het Van Bergen-IJzendoornpark is onvoldoende verlicht en dit Raadslid pleitte voor een betere verlichting daar, omdat, schrik niet lezer om de uitdrukking, die door den heer Kolijn werd gebezigd, dit park feitelijk is een „dakloos bordeel". Dank zy de duisternis hebben daar des avonds ergorlijko tooneelen plaats, jonge menscïien treden daar zoo schaamte loos op, dat daarin noodzakelijk ver andering moet komen. In dier voege lichtte de heer Kolijn zyn klacht om meer verlichting toe. Waarschijnlijk heeft hij niet geaacht, dat door het uiten van deze woorden, die door een op sensatie belust blad, dat over het geheele land zijn lezers telt, met vette letters boven oen be treffend bericht werden afgedrukt naar buiten een indruk wordt gevestigd als zou Gouda op zedelijk gebied op een zeer laag peil staan. Of het juist is dat er des avonde in dat park zoon ergerlijken toestand heerscht, kunnen wij niet beoordeelen, maar toch wagon wij het dit wel eenigszins in twijfel te trekken, daar, naar ons gebleken is, nooit ernstige klachten daarohitrent bij de politie zijn ingekomon. Was die toestand zoo verschrikkelijk als door den heer Kolijn werd be weerd, dan meenen wij, dat het toch in de allereerste plaats op zijn weg bad gelegen daarvan kennis te geven ter plaatse waar zulks behoort, dooh niet in een openbare raadsvergadering «lozo zaak op een dergelijke wijze ter iprako te brengen. Daarmede heeft de hoer Kolijn de stad zijner inwoning allerminst een dienst gedaan. Zoowol hier als buiten Gouda maakt men zich vroolijk over deze zaak en men vraagt roods of Gouda met zulk een zedelijkheidsapostel in den Raad ook binnenkort niet een verordening te wachten staat als het zedelijk Schiedam. *1 Wortelen f 2.50 tot f3.50 per h. bos. Andijvie f 1.75 tot f3.per h. Uien f 1.50 per 100 pond. Roode en Sav. kool f 4.— tot f 7.per h. Groenekool cent per st. Spinazie 60 cènfc p. mnd. AELOOP DER VEILING VAN ONROERENDE GOEDEREN, gohouden door Notaris N. F. Cambier van Nooten, Pero. 1. Huis, Crabethstraat 7, koop ster Huizen Mij. Quinio te Gouda, voor f5800.-. Porc. 2. Koffiehuis, Gouwe 8 en 10, kooper de heer J. A. J. Mastink te Gouda, voor f2550. Perc. 3. Huis, Turfmarkt 49, kooper de heer P. den Hertog te Gouda, voor f2590.—. Perc. 4. Winkelhuis, Naaierstraat 16, kooper de heer M. J. van der Horst te Gouda, voor f 1720. Perc. 5. Huis, Boelekade 157, kooper de heer P. den Hertog te Gouda, voor f 1100.—. Perc. 6. Pakhuis, Achter de Visch- markt n°. 30, kooper de heer S. van Creveldte Gouda, voor f1115. Perc. 7—8 en 9. Drie huizen, Boom gaardstraat n0<. 25—27 en 29, koopei de heer C. Bontenbal te Reeuwijk, voor f 1600. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Oproep Roode Kruis. Gevolg gevende aan de opdracht van het Hoofdcomité van het Neder landsohe Roode Kruis (Voorzitter Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden) klopt ons Vrouwen Hulp-Comité hier ter stede by zyne mede burgers aan met de dringende bede om geïdelyken steun voor de uit te zenden ambulance naar het oorlogsterrein in den Balkan De nood onder deduizende gewon den is hoog gestegen, wie zou niet gaarne ziin penningske willen bijdra gen om dien te helpen lenigen Wie spoedig helpt, helpt dubbelt Golden kunnen worden afgedragen aan de leden van het Bestuur vanhet Vrouwen Comité voornoemd Mevr. Ten Bosch-Scholtena, Voorzitster Crabethstraat Mej. 0. Saltzer, Secretaresse, Gouwe Mej. J. Saltzer, Gouwe; Mej. E. de Backer, Gouwe; Mej. W. v. Ameron, Turfmarkt; Mevr. v. d. Straaten-Spruijt, Turfmarkt: Mej. N. J. Schelling, Penningm. Gouda, 29 October 1912. Groentenveiling te Gouda. 29 October 1912. Bloemkool f 8.— tot f 14,— per 100, Hesse 11 mnd. 27 Jannigje den Hoed, wed. van C. van Dam, 79 jaar. Jaoobus den Haag 3 dagen. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Invaliditeits- en Ouderdomsver- zekering. De Tweede Kamer kwam heden weer bijeen tot voortzetting deralge- moene beschouwingen. De heer D u y a (s.-d.) vervolgde zyn Vrijdag afgebroken rede en bestreed uitvoerig het beloog van Jen hoer Bos. Wanneer het waar was dat by toeneming in het aantal hun bestaan ten slotte onmogelijk wérd, dan zon de tijd komen waarop afschaffing in allé verzekering van arbeiders, een weldaad zou zyn. Uitvoerig toonde spr. daarop aan dat het wel degelijk mogelyk was om de gevarenklasse in het wetsontwerp op te nemen. Vervolgens besprak de heer üuys de nota-Kluyver. (De vergadering duurt voort.) ])e oorlof/ op deft Balkan. Blijkens te 's-Gravenhage ontvangen bericht heeft thans de Bulgaarsche ning aan den kapitein van den Gen. Staf Jhr. Wittert van Hoogland vergund de krygsverrichtingen te vol gen en is hy van Bukarest naar het oorlogstooneel vertrokken. Als de Grieksche Regeering toestem ming geeft zal do kapitein op nou- activitoit, Thomson, lid der Tweede Kamer als militair attaché do krijgs verrichtingen van Grieksche zijde by- wonen. Sofia 28 Oct. In verband met de snelle oplaat der gecoaliseerde Balkan- logers, de inneming van Uskub door de Serviërs, van Saloniki dat spoedig in handen van de Grieken zal vallen, Adrianopolis dat weldra bezet zal zjjn door de Balgaren en SkoeUri door de Montenegriinon, gelooft men dat de Balkan-oorlog in een acht dagen tyds geëindigd zal zijn. Constantinopel, 27 October 8.20 avonds. Abdul-Hamid wiens vertrek naar Constantinopel reeds den 21" was gemeld, wat echter een vergissing bleek te zijn, is hedennacht met een extra-trein aldaar aangekomen. Het station was door sterke detachementen bezet. Het bericht dat de Sultan zich naar het oorlogsterrein zou begeven is voorbarig, ween enkele beslissing is genomen. De militaire attachés zyn nog niet eens daarheen vertrokken Het Fransche Roode Kruis. Budapest 27 Oct. Onder leiding van graaf Jean de Castellane is een afdeehng van het Fransche Roode Kruis te Budapest aangekomen, om vandaar naar Sofia te vertrekken Athene, 29 Oct. Het Grieksche leger heeft de passen van Torpotanos genomen, welko den sleutel geven tot de stad Werria. De inneming daarvan is nu slechts een quaestie van enkoio uren. De staat van beleg. Konstantinopel 29 Oct. Te begin nen met hedenavond is het verbojen des avonds na tien uur op straat te komen. Door een paal gedood. Gisterenavond bij aankomst van den electrischen trein aan het station Sche- veningen vond de conducteur in een der wagens op de kussens het lijjc lig gen van een 50-jarig reiziger die later bleek te zijn de heer P. v. d. T. te Scheveningen. Zijn schedel was geheel verbryzeld, Vermoedelijk heeft de heer v. d. T. door het geopend raam gekeken en is hij dientengevolge met zijn hoofd in aanraking gekomen met een der ijzeren palen, waaraan de verbindingslijnen der electrische geleiding bevestigd zyn van het Koninklijk Moteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 768.7 te Nice, laagste stand 734.3 te Malinhead* Verwachting tot den volgenden dag. Meest stormachtig tot krachtige westelijke tot zuidwestelijke wind zwaarbewolkt, waarschijnlijk nog re genbuien, iets kouder. VAX DIN EffeotGBliaodel te A ms tordaui 29 OCT. 1912. Vorig* Koer* too Steatsleenlncea - Ned. Cert. Werkelyke Schuld 3 pet. >08tenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pot. ld. O Dl. (Gr. Russische Spw.mU.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie Ce Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 6 pet. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- en Credtot-lMtel- llngen. Ned. Bankaandeelen Industr. Ondernemliifen American Car Foun dry Comp. C. v. A. GOUDA. GEBOREN26 Oct. Adrians. Geer trnlda Margaretha, ouder» A. J. Hute man en N. Buitelaar. 27. Coenrnad Hendrik Johannii, ouder W. Berde! meijer en W, J. J. S. Damen. Lena Pieternelia, ouden F. Flnx on W. J. den Held. Johannes Cornelia, onder» A. Toen en P. Ondenee 28. Maria, onder» A. Ten der Wel en C. de Bruin. Chri»tiaan George Eredorik, onder» C. G. F. de Jong en J. 1 van der Hoeven. Suzanne Neeltje Maria, ouden H. van der Zwslm en 11. C. Polet. Cornelia, onder» S Prinienberg en C. de Vo». OVERLEDEN26 Oct. L. van Koan. 78"/,, 84'/, 63 98'/, 83"/,, 84'/p 44'/, 102'/, 78»/, 63 87'/» 83'/, 102»/, Co. Cert. v. Aam Anglo Amerioan Telo- graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Credtet InstelI. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aana. Jav. ÖultuurMij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.V.A Mijnbouw H(jen. Ketahoen" Mijnbouw Mjj. Gew. Aand. RedjangLebong, Myn- bouw My. Aand. Great Cobar Aand. Petroleuui-Ouderu. Dorische Petroleum In dustrie My. Gew. A. Kon. Ned. My.totExpl v. Petr. Bronn. C.v.A Shell" The Transp. Trad Cy. 0. v. G. A Scheepvaart M(jcu. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand Stoomvaart-My. „Zeo- land" Preferente A. it. Mi Cy. afgest. Pref. A. sbak-üuderueniiiigeu Bindjey Tabak Mij. A. Diversen [axwel Land G Cert. v. Aaud. Spotrwegeu. Holl. IJzeren Spoor- wegmij. Aand My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. ud-Italiaan. Spw Serie A-H Obl. 3; W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand, Hypb. Obl. Erie Spoorw Gew. Aand. 4 pot. 82 67»/,, 214 68 58'/, 82 82'/, 36»/, 36 75 186'/, 265'/, 189»/, 75»/,. 39 32'/, 240 84 240 81'/, 166'/, 166 604'/, 602'/, 526 186 106 116 20 85'/, 85 4 4 10",, 10»/,. 86 94'/ 63»/, 63 186'/ 86»/ 96'/ 33»/, 168 4'/ t 100'/ ,100'»/,, Wabash Gew. Aen Premleleenlegea. GELDKOERS. Prolongatie 3»/,—4 pCt. Net. Htaatef. lnier, Buiten! weinig omzet, M|jnen vut, voor Oo»t-Borneo'» Tramwaarden lager, Amerikanen wei nig omzet. Petroleum en Tabakken flauw, Ooit. beter, Rubber» zwakker V

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2