Van Houten’s RONA Cacao IBHT ÏÜ.M p’t MERK te lettel. Hetlingen in de Courant ’risiaR merk i veevoeders. No. 12009. Donderdag 31 October 1912. 51e Jaargang. Bxxltexxl a.xxd Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. 2>a Jiïus. Telefoon Interc. 82. £Ti@“ux-ws- exx -^h-d.-vertezi.tïe'blsud. voor en. Oxxxstxelcezx. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 8S. WARENHUIS, Spuislr. Deo Haag. flflT Alle Luxe- en Huisb. Artikelen M BlxxxxexxlaxxdL AAY ZONEN oen 1 aan het Bureau. i (Wordt vervolgd.) Uw hate doM rerk verlichten. SM R SLAVERNIJ wordt te niet mllght bet hub tegels, mtiron, door on floor m Is Sunlight voordooligete Nccei. tien kosten slechts betaling 5, voor elke regel 'oendermeel er voederkosten o 40 en 5 kilo plunderen en brand- Grieksche dorpen in Voor gezonden en zieken, Voor werkers met hoofd of hand. Voor kinderen en volwassenen. Voor beoefenaars van elke sport. Altijd heerlijk, versterkend en gemtfkkelljk bereid. >dermethode. Moederfabriek 1181A. - Enkhuizen. baar bij HH. 1, Wijdstraat. LD, Veerstal. Kanaflen 13, en */i titer f 1.25 1 50 1.50 „1.90 tnomen aan ons BureauLange ïkhandel en de Postkantoren zelven lachende, trok zijn overjas aan en ging naar' de sociëteit. IV. tigen. Hoe kwam ’t dan, dat hij er niet aan dacht? Met angst in het hart vroeg zij zich af, wat er van hem moest worden en wat hy later doen zou, als zij er niet meer zou zijn en hij heelemaal aan zichzelf zou zyn overgelaten. Wel grootere fortuinen dan het zijne waren door zeker soort onverzadigbare wezens opgegeten, en haar moederlijke genegenheid maakte zich bezorgd over hem, zoowel voor het tegenwoordige als voor de toe komst. Ach! als hy naar haar had willen luisteren I Dan had hij het een of ander aardig, jong meisje, al of niet met fortuin, getrouwd, om samen stil eu gelukkig te levenwant zij, dochter van boerenmenschen, eenvoudig niet tegenstaande haar fortuin, zij zou zich daarmeê hebben tevreden gesteld, en meende nu, te goeder trouw, dat zulks met Jan ook wel het geval zou zijn. Maar Jan luisterde naar niets. Zoo was het dan ook, dat, toen hij het eens in zyn hoofd kreeg, om een uitstapje te maked naar VieiTmont, het der goede vrouw niet mocht gelukken hem daarvan terug te brengen, noch om er de ware beweegredenen van te vernemen. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post Abonnementen worden dagelijks aangem Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boel )lg< Het Oostenrijksche gevaar verdwenen zynhet denkbeeld Balkanconferentie heeft men laten varen en de mogendhedén zyn thans bereid een niet te enghartige grens- niverseelvoer) 13 en kilo Jan werd neerslachtig. Te Parijs konden noch de sociëteit, noch de coulissen van de theaters, hem opvroolijken, en was hij teCasterets, dan verveelde hij er zich thans, hoe wel in zijn omgeving en in zyn levens wijze niet het minste was veranderd. Zijn karakter veranderde, en zelfs zyn gezondheid scheen minder goed te zijn, want hij had weinig eetlust en sliep slecht. De grootmoeder maakte zich onge- rust, zocht naar de oorzaak van dien ommekeer, en daar Jan verklaarde dat bij niet ziek was, meende zij dien tot haar spijt, te moeten zoeken in de een of andere liefdesgeschiedenis te Parus waarmede hij niet voor den dag durfde komen tegenover haar. Zij had gaarne gewild, dat hij er nooit meer heen zou gaan, of als hij er heenging, dat het zou zyn als getrouwd man, en sinds lang trachtte zij, behoedzaam en langs allerlei omwegen, hem met dat denk beeld gemeenzaam te maken. Er was, goddank! teCasteretsgeen gebrek aan aardige jonge meisjes, en Jan was oud genoeg om zich teves- 7 En kük! juist op het oogenblik, dat hij het kantoor van de jeugdige brie- vengaardster voorbijging, stond hij in eens tegenover haar; en beiden, op deze ontmoeting onvoorbereid, maak ten even een beweging als om terug te keeren en stonden toen stil, de een al even verlegen als de ander, zij, wel licht vreezende, dat hij zijn beleedi- gende poging zou herhalen, hij zoo beschaamd, dat hij niet wist, welke houding hy moest aan nemen. Plotseling klonk opnieuw trompet geschal. Hij moest nu wel langs haar heen om weg te komen. Hij keek haar aan, zag dat haar lief gezichtje erg bleek was en dat zij blauwe kringen om de oogen had, leidde daaruit af dat zij van ontstel tenis niet naar bed had durven gaan, en wroeging paarde zich nu aan de schaamte. „Ik heb u een brief geschreven, me juffrouw,” mompelde hy, „om u „Mijnheer,” viel zij hem in de rede, „ik hoorde het trompetgeschal, en daar De oorlog op den Balkan. Heel veel nieuws is er niet, al kan vrij zeker worden aangenomen dat men zich aan beide kanten gereed maakt voor den beslissenden slag. Deze zal waarschijnlijk geleverd worden tus- schen Tsjorloe en Karishtran aan den spoorweg van Adrianopel naaf Kon- stantinopel. Eigenaardig is wel dat van alle kanten van de gevechtster reinen zoo weinig berichten inko men. Vooral van Bulgaarsche zijde is men uiterst geheimzinnig. Blijkbaar hecht men daar groote waarde aan het geheim van de troepenbewegingen. Men ziet in dat de stand der troepen slechts bekend mag zijn aan den.gene- ralen staf, willen anderen niet van alle zijden volledig op de hoogte ge bracht worden van de aanstaande plannen. De geheimhouding gaat o.i. wel wat ver, waar ook niet het aan tal verliezen wordt opgegeven, noch een lijst gepubliceerd van de dooden. Niemand in Bulgarije weet dus hoe het met zijn familie of kennissen in het leger is gesteld. In Servië past men dezelfde tactiek toe. Het is waar dat de terneerge- slagenheid verzet tegen den oorlog brengt. Maar de ongerustheid heeft toch ook haar nadeelen. In dat op zicht is teekenend, wat de Handels- bladcorrespondent uit Belgrado, de Servische hoofdplaats, bericht. nEr heerscht hier in de families een onge rustheid, die aangrijpt en niet te be schrijven is die inzet van den oorlog is al te gevoelig.” Vooral de strijd om Koemanovo is ontzettend bloedig geweest, hoeveel Serviërs er gevallen zijn, weet men nog niet, maar algemeen vreest men angstwekkende getallen te zullen ver nemen. De stilzwijgendheid van Bul gaarsche zijde wordt van verschillende zijden opgevat als een teeken, dat ook daar in het leger alles niet zoo roos kleurig is, als men het Europeesche publiek wel wil doen gevoelen. De Serviërs schijnen niet van plan zich nog verder te wagen. Oorspron kelijk dacht men dat zij tot Saloniki zouden doordringen, maar thans blijkt dat zij niet verder zullen gaan dan Mskjub en zich liever in het thans veroverde gebied vasten voet zullen bezorgen. Terwyl dus van het oorlogsterrein weinig nieuwe krijgsverrichtingen zijn kon hij thans, in zijn verwarring, geen enkel passend woord vinden. „Kom, Jan I” riep een soldaat, die hard loopende voorbykwam. „Vóóruit we zijn laat.” Hij trok z’n schouders op. „Vaarwel, mejuffrouw,” stamelde hy, „ik wou, dat ik u mijn dwaasheid kon doen vergeten Maar zij scheen ’t niet te hooren, en hij verliet haar om zijn kameraad achterna te gaan. Na eenige stappen gedaan te hebben, keerde hij zich echter nog even om. Niet alleen was de deur nog niet weder dichtgedaan, doch Susanna stond ook nog up dén drempel, en in het thans rozeroode licht van den da geraad, met het reine gelaat en de haren een weinig in wanorde, trillende in het zonlicht, kwam zij hem nog bekoorlijker voor dan den vorigen avond. Dat was nu ’n jaar geledem Steeds starende in de dansende vlam men van het haardvuur, zag Jan Beau vais nochtans niet het vuur, maar wel haar, de gedachte aan wie hij maar niet van zich af kon zetten. Het was sterker dan hij, sterker dan zyn wil. Het drong zich aan hem op. Jt Was bijna middernacht I Hy haalde de schouders op, om zich- GOUBSCHE COURANT. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer.0.10 Bjj drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van t—5 regels f0.35 bij vooruit- betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0 25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. te melden, is plotseling de aandacht geconcentreerd op Roemenië. Dit land, dat tot nog toe de onzijdigheid had bewaard, gaat plotseling mobiliseeren. Algemeen komt men daar tot de over tuiging dat de verandering in de ver houding der Staten onderling de toe komst van Roemenië in gevaar zou kunnen brengen. Het schijnt dat Roe menië zich dus van den buit ook wel een gedeelte zou willen toeëigenen, blijkbaar als vergoeding voor Bessa- rabië,, dat het indertijd aan Rusland moest teruggeven. Roemenië mobili seert dan ook zijn leger vooral in de Dolroetsja worden veel troepen samen geroepen. Zou een uitbreiding van het oorlogsterrein nu reeds aanstaande zyn? x De oorlog op den Balkan. Sofia, 30 October. Na een slag van twee dagen heeft het Bulgaarsche leger een volkomen overwinning be haald op de hoofdmacht der Turken, die zich in wanorde heeft terugge trokken, Loele Boergas is genomen. Berlijn, 30 Oct. (Part. N. Crt.). Bul gaarsche berichten blyven totaal uit. Uit Belgrado wordt gemeld, dat de Bulgaren in het Westen ageerende troepenafdeelingen naar Adrianopel hebben gehaald daar schijnen zij dus troepen te kort te komen. De Turken beweren, dat de slag bij de Ergene begonnen is en dat voor- loopig het resultaat in hun voordeel is. De Daily News verneemt uit Sofia, dat de Bulgaren Rodosto aan de Zee van Marmora zouden hebben genomen. [Onder voorbehoud! want dat zou bewijzen, dat zij nu reeds de rechter- fllank der Turken zouden hebben om getrokken.] Het opblazen van den spoorwegbrug bij Tsjerkeskenï wordt hifcr bevestigd. Volgens Bulgaarsche berichten zou evenwel de spoorwegbrug opgeblazen zijn bij Oekowo ten oosten van Drama aan de beneden-Mesta. Turksche berichten spreken de in neming van Luie Boergas, Dimotiko en Bonar Hissar tegen. de voordeur nog op het nachtslot is, ging ik haar opendoen, opdat u dade- lijk zoudt kunnen vertrekken.” Haar lippen beefden een weinig, doch, met opgeheven hoofd, liep zij hem een paar passen vooruit, maakte de deur open en ging op zij om hem voorbij te laten gaan. Om u vergeving te vragen,” hernam hij. „Maar nu ik u nog zie voor myn vertrek, verzoek ik u. smeek ik u I my vergeving te schenken. Wilt u dat niet doen Zij antwoordde niet, en hij drong aan „Ik was dronken,” voegde hij er bij, „en ik ik Hij stotterde, erg verlegen maar zij kwam hem niet te hulp. Geleund tegen den muur, met de hand aan den knop van de deur, die zij zoo juist geopend had, wachtte zij tot hij goed zou vinden te vertrek ken. „Vergeef ’t mijherhaalde hij. „Vaarwel, meneer,” antwoordde zij. „Als u wist, hoe ik my schaam Hij had-haar willen overtuigen, de zekerheid ontvangen, dat, bij zijn ver trek, in het hart van dat kind geen afschuw of verachting jegens zyn per soon achterbleef; doch de tijd drong en, hoewel hy veel had willen zeggen Chineezen en Arabieren in Indië. De correspondent te Batavia van de N. R. Ct seinde gisteren Ook te Soerabaja hebben relletjes plaats gehad. Acht personen werden zwaar gewond, onder wie een Euro peaan, die men voor een Chinees had aangezien. Uit Soerabaja seint men aan het blad: Er zyn botsingen geweest tusschen regeling als basis voor den vrede te aanvaarden, Berlijn, 30 Oct. De Vossische Zei- tung deelt mede dat het Duitsche Keizerpaar uit zijn privaatkas 30.000 Mark heeft afgestaan voor de uitzen dingen van het Roode Kruis naar den Balban. Düitbchland. Uit Da way wordt d.d. 30 October geseind De Kroonprins viel gisteren bij jacht van zijn paard. Hij kreeg daar door een bloeduitstorting in den rech terarm en verwondingen aan het hoofd. Hij werd naar zijn villa gebracht en is verhinderd de plechtigheid der be grafenis van prinses Ruprecht bij te wonen. Zijn toestand is verder vol komen bevredigend. Itaui. De Italiaansche Koning heeft aan leger en vloot, naar aanleiding van de vredesluiting, een dagorder gericht, waarin hij constateert, dat zij op waar dige wijze hun plicht hebben gedaan. De Koning betuigt zyn voldoening met de resultaten, verkregen door het verdienstelijk gedrag van allen en renroodw vm. IO1/» 8. D. A. P. »kbord“, 81/, nw. ring Kiesverewu- lichf. ouw- en Woninf Onderstands^**' menzorg. uur Kamerjn* de Bouwbedrijven Genoegen, 71/! attr its-Voorstelling. awg geregeld tgdig gen aerten, varmUelï» deze dan in os* en. Of Itstjip gevallen is, is nog niet duidelijk. De Serviërs willen voorloopig niet verder zuidelijk doordringen, doch stellen een Servisqh bestuur in in het veroverd gebied en richten hun op- marsch verder naar Prisren, Ipek en Diakowa en zoo naar de Adriatische Zee. De Turken schynen zich bij Prilepe te concentreeren. De Montenegrynsche actie staat stil, daar de Malissoren niet verder willen vechten, voor hunne autonomie ver zekerd is. De Grieksche troepen hebben be halve Preveza, nog een aantal kleine plaatsen, tendeele eerst na grooten tegenstand, genomen. Konstantinopel, 29 October. Tus- schen Uskub-Skopo ten Oosten van Kirkkillisse en Wiza, zijn twee Bul gaarsche bataljons afgesneden van het hoofdleger en werden kun belang rijke verliezen toegebracht. Konstantinopel, 29 October. 601 ge wonden, onder wie 9 officieren, zijn heden aangekomen. Athene, 29 October. De Turksche troepen blijven stichten in de Epirus. Berlijn, 30 Oot. UifSerajewo wordt aan de Lokal-Anzeiger geseindMeer dan 1500 man Turksche troepen uit den omtrek van Plewlje zijn naar Bosnië gevlucht, waar zij ontwapend werden. Zij zijn naar Serajewo over gebracht. Berlijn, 30 Oct. Naar men in St.- Petersburgsche diplomatike kringen aldus een telegram aan het Berl. Tagébl. wil weten hebben de Mogendheden eenstemmigheid bereikt over een be sluit tot interventie (tusschenkomst). Over de voorwaarden van den vrede, welke de Europeesche belangen eischen confereeren thans de onderscheidene Fransche gezanten, geaccrediteerd bij de verschillende mogendheden, ter wyl de Russische gezanten bij de hoven der Balkanstaten geaccrediteerd, daar deze quaestie bespreken. Deze interventie zal na de eerst volgende groote slag plaats hebben. x moet eener JAZIJN VAN THEM. THEEËN worden erd in verzegelde van vijf, twee en f en een Ned. one melding van Nom- Prijs, voorzien van taand Merk, vol- 1 Wet gedeponeerd, tot de uitvoering Beerde orders aan- id C. BIJL, .EEBAART Im. brengt hulde aan de dapperen, die roemryk gevallen zijn voor de groot heid van Italië. Hy eindigt met de woorden„Wy richten de betuiging van onze groote ingenomenheid tot leger en vloot, die waardiglyk het nationale geweten hebben vertegenwoordigd.” Rusland. Op de rivieren de Boeg en de Djnepr zijn verscheidene barken met meer dan 2 millioen pond (ruim 32 millioen K.G.) koren, die zich op weg naar Nikolajef en CheTson bevinden, door do plotse ling ingetreden vorst opgehouaen.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1