r.r drankbestrijders zien daarom met leede oogen de invoering van het I verhoogde reoht, dat inderdaad is een I geheel nieuw recht. Immers, volgens I 's ministers toelichting, is de be,taande I belasting sleehts gemond op de over- I weging, dat vrijstelling wellicht aan- I leiding zou geven tot ontduiking van I het recht voor flessohen en kruiken, door deze niet ledig maar met water YmiDRKIÜG VAN DÏNGÏ1HNTE8AAD Gemengde Berichten. Stadsnieuws. SFOIST Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Of&cieele Prijscourant - - - - - - - Chineezen en Arabieren te Cheribon, 1 Bangil on Soerabaja. De uitingen van verbittering zijn steeds toegenomen, 1 Een politieke achtergrond hebben deze botsingen vemoedelijk niet. Vechtpartijen. De oorrespondent van de N. R. Crt. I te Batavia seinde gisterennamiddag. Bij opnieuw ontstane ongeregeld heden te Soerabaja beeft een bende 1 Arabieren en inlanders ergelijk huis- huisgohouden in Chineesohe woningen, vier Chineezen worden vermoord en vier afschuwelijk verminkt. Overal zag men de sporen van vernieling. De toestand is hoogst ernstig. Bij tientallen zijn de onruststokers opge vat. Te Amsterdam is gistermiddag plot- seltng overleden de hoer E. WMoes, directeur van 's Rijks Prentenkabinet. Straatbelasting te Middelburg. De Gemeenteraad besloot gisteren met 14 tegen 1 stem in principe tot het invoeren van een straatbelasting. De subsidie-quaeatie. Onlangs werd molding gemaakt van het beroep door het Bestuur der R. K. Schoolvereeniging te Amsterdam bjj de Kroon ingesteld tegen het be sluit van Ged. Staten van Noord- Holland, waarbij do aanvrage van ge noemd Bestuur om Rijksbijdrage over 1911 voor zjjno bijzondere lagere school i Pieter do Hooghstraat 80 (vroeger VrinBongraoht 651) te Amsterdam af- gewozon uit overweging, dat, hoewel I et schoolgeld blijkens do opgaaf in do aanvrage minder dan f 80 zou hebben bod ragen, uit het verslag der I Commissie van Toezicht over de be doelde school en uit den inhoud van oen door het Schoolbestuur aan de ouders gerichte circulaire moet worden I opgemaakt, dat'het schoolgeld por leerling en per jaar stellig meer dan f 80 bedraagt, aangezien men het schoolgeld van de oersto twee kwar talen gedoeltelijk heeft kwijtgeschol den en bij wege van vrijwillige in dragen niettemin ontvangen terwijl bovendien oene contributie en een hoafdeljjke omslag van de ouders der loerlingon wordt geheven. Mot handhaving van het besluit van Gedeputeerde Staten is thans bjj Kon. besluit hot boroop van het Schoolbe stuur ongegrond verklaard, uit over-' weging o, a. dat feitelijk de verlaging' van hot schoolgeld de opbrongst er van niet heeft doen dalen beneden het bedrag waarop de aanspraak op de Rijksbndragen verloren (gaat, nu 1 er vrijwillige bijdragen zijn gegeven door alle ouders met uitzondenngl van drie of vier i en zulks omdat on-1 der „opbrengst van de schoolgelden" in den zin van art. 59, 2e lid, der I wet op hot lager onderwijs, in aan- I merking genomen de bedoeling dezer I wetsbepaling, moet worden verstaan hot totaal dor som, die ter zake van het aan de kinderen gegeven onder wijs, door hunne ouders of verzorgers is opgebraoht. De verkiezing in Ommen. Het bestuur der Anti-revolutionaire j Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te 's-Gravenhage XI heeft de volgende motie aangenomen Kennis gonomen hebbende van de houding, bjj gelegenheid van de laatste verkiezing voor het lidmaatschap der Tweede Kamer aangenomen door mx. A3, baron Mackay T.Pz., overwegende dat baron Mackay voor het tweede kiesdistrict zitting heeft in den Gemeenteraad van s'-Gra- venhage, overwegende' dat bovenbedoelde houding voor de Rechtbank van het politiek fatsoen gelijk staat met ver raad, tegenover geestverwanten ge pleegd, sprefekt er zijn diep leedwezen over nit dot de anti-revolutionaire kiesver eeniging van 's-Gravenhage II, door den schijn misleid, ooit heoft mede gewerkt aan zijn verkiezing tot lid i van den gemeenteraad, I verwacht, dat ook de ohristolijk- historische en roomsch-katholieke kies- veroonigingen van 's-Gravenhage II, op wier loyale samenwerking ook voor hot vervolg wordt prjjs gesteld als eisch van goede politieke zeden bun afkeurend oordeel over een daad, die den ongerepten politioken naam van ecu nobel geslacht bezoedeld heeft, uitspreken. verzoekt het bestuur van den Bond van antirevolutionaire kieavereenigin- gen te 's-Gravenhage zoo spoedig mo gelijk oen algemeone ledenvergadering bijeen te roepen, waarin besloten wordt alle politieko betrekkingen met voornoemden Baron Maokay te verbre- Schort zjjn oordeel over de gedrags lijn door de verantwoordelijke leiders der Christelijk-Historische Staatspartij ten opzichte van deze zaak gevolgd, op, totdat daarover meer licht zal zijn verspreid, besluit deze motie ter kennis te bren- fen van mr. -E. baron Mackay T. z., van het Bondsbestuur, van de Christ.-Historische- en Roomsch-Ka- tholieke kiesvereenigingon in distriet II en van de pers. STATEN GENERAAL TWEEDE KAMER. Vergadering van 30 Oct. Invaliditeit®- en Ouderdomsver- zekering. (Vervolg). De heer Goeman Borgesius I (u. 1.) wees er in den aanvang op dat I doze wet wordt afgejakkerd. Spr. kan I er geen zachter woord voor vinden. I Het ontwerp wat thans wordt aange boden is misleiding en zelfbedrog. Maar afgescheiden van het stelsel I I is deze wet bovendien uiterst ge brekkig. Door den heer Duys zijn belang- rgke technisch-verzekeringskundige I beschouwingen gehouden waarvoor spr. hulde brengt. Ook spr. wilde I daarover iets zeggen. I Spr. is wat de ouderdomspension- neering aangaat, van meening ver anderd, maar wel is hij voor verplichte invaliditeit»- en ziekteverzekering. Hij is voor staatspensionneering en daar naast vry willige verzekering met steun uit de staatskas. Spr. acht een derge- lijke oplossing het beste. De Lib. Unie heeft bestrijding ondervonden van rechts. Van den heer van Vliet achtte spr. dat begrijpelijk, wijl deze het ont werp wilde beschermen, doch van den heer Duys, die niet anders bedoelde dan zijn eigen partij verheerlijken vond spr. dat klein. Ook richtte spr. I zich tot den heer Nolens, die bij voor- I baat la mort sans phrase over dure I amendementen wilde uitsproken. De I linkerzijde is bereid mede te werken, I maar als éen poging wordt gedaan I om de debatten te smoren, dan zou I daardoor reactie worden uitgelokt. Als deze wet mocht worden aan go- I nomen, hoopt spr. dat een liberale I regeering haar zal kunnen intrekken. I Want deze wet is slecht, en het volk I I moet daarin appetyt hebben nota bene I door een Tariefwet. Spr. zal thans de I Tariofwet niet bestrijden, doch spreekt er slechts over dat links de geldon niet zou halen uit het tarief, doch uit verhooging van de directe belas tingen en van do successie. Spr. bestreed de heeren Lohman en Snoeck Henkemans. Met betrekking tot de nota-Kluvver verklaarde spreker de Minister daar voor geheel verantwoordelijk. Spr. acht Prof. Kluyver te knap om zich te ver- fissen. Maar Btel eens dat dit gebeurde? >e minister mag niet over de critiek over de nota heenloopen. Met het oog op zyn stem verzocht j spr. zyn rede morgen te mogen voort zetten. De Voorzittter kon hieraan niet voldoen, daar elk lid dezelfde I rechten heeft. De heer Borgesiusgingdaanip voort met eenige technische vorzeke- ringskundige beschouwingen te geven. Op grond daarvan gaf spr. te ken* I nen dat er evenals in Duitschland I I grooto simulatie zal ontstaan. I I Spr. verzocht thans opnieuw zyn 1 I rede te mogen eindigen. I De Voorzitter stemde thans toe. I De vergadering werd daarop ver- I I daagd tot Donderdag half elf. EERSTE KAMER. Vergadering van 30 Oct. Gisteren waren de orde de wetsont-1 I werpen tot aanwyzing der artillerie- I richtingen als staatsbedrijf, wyziging I I van de pensioenwetten voor de land- I en zoemacht 1902 en van de wet voor I het reservepersoneel van de landmaoht I 1 1905. De minister van Financiën ver dedigde het eerste ontwerp in aanvul ling van hetgeen door den min. van Oorlog was aangevoerd. Dit ontwerp alsmede dat tot aanwüzing van 's Ryks Munt tot staatsbedrijf en dat tot vrij stelling van successierecht voor ver- kryging van schilderijen uit de nalaten schap van C. Hoogendyk werd aange nomen. Aangaande de Pensioenwetten werd door den heer van Voorst tot Voorst kritiek uitgeoefend op den leeftijdsgrens voor kapiteins, die van 55 op 50 is gebracht. Spr. had ook gehoopt op terugwerkende kracht, ten einde de gepensionneerden voor April 1911 wat royaler te behandelen. De heer Van dqr Feltz kan zich met die terugwerkende kracht niet i vereenigen en spr. deed daartegen zijn I protest hooren. De heer Staal is het met de strek kin der ontwerpen geheel eens. Echter tegen de terugwerkende kracht moet spr. zich verzetten. De heer Van Loben Seis be- i tuigde den minister hulde, dat hij was I teruggekomen van zijn standpunt in zake het rapport-Snijders. Spr. zou het zeer betreuren indien de minister zijn voornemen zou ten uitvoer brengen om opnieuw een ver laging van den leeftijdsgrens voor te stellen. Een radicaal middel noemde I spr. anders den leeftijd op 40 jaar te I stellen. De minister van Oorlog, de I heer Colijn beantwoordde de sprekers. Na repliek werden do wetsontwer- I pen aangenomen. I Aan ae orde was daarop het ont- I werp tot wijziging der wet op de Mili- I taire Rechtspleging. De minister werd bij de behandeling I dezer wet geassisteerd door den Re- I geeringscommissaris, de heer Dressel- I buys. Na eenige discussie werd dit wets- I ontwerp aangenomen. De Minister van Justitie, I de heer Regout deelde mede dat het in zijn bedoeling ligt een wetsontwerp I in te dienen, waarin aan voorzitter en leden van het Hoog Militair Gerechts hof een zoo hoog tractement wordt gegeven, dat in de rechten gepromo veerde officieren daarnaar kunnen solliciteeren. De vergadering ging daarop tot na dere biieenroeping uiteen. Bron- en mineraalwater en de Tariefwet. Van drankbestrijderszijde vestigt I men er onze aandacht op, dat in het I gewijzigd ontwerp-Tariefwet onveran- I derd is gebleven de voorgestelde ver- I hooging van het invoerrecht op bron- I en mineraalwater, zoowel natuurlijk I als kunstmatig, van 25 cent op 3 gul- I den per 100 kruiken. I Over verhooging van den prijs als I middel tot bestryding van het mis- I bruik van alcoholhoudende dranken I moge verschillend worden geoordeeld, I verschil van meening is nochtans niet I denkbaar, als het er om gaat alcohol- I vrije dranken duurder te maken. In het algemeen is prysstyging niet bevorderlijk voor do toeneming der consumptie doet het goedkooper I worden van eeaig artikel het gebruik daarvan toenemen. Hot bevorderen van het gebruik van alcoholvrye, gezonde e# vorfris- schende dranken is een der beste mid delen om het gebruik van sterke en j I andere bedwelmende dranken tegen fevuld in te voeren. Vandaar dan ook, I at thans een verschillend recht wordt 1 geheven naar gelang het bron- of I mineraalwater wordt ingevoerd in kruiken, dan wel op fleBsohen, in welk laatste geval het reoht f 0.60 bedraagt. Een inkomend recht van 3 cent per flesoh of kruik, als hoedanig ook worden aangemerkt halve flesohjes en kruikjes (voor syphons en hevelfles- sohen bedraagt het voorgestelde recht f 5._ per 100 stnks) is niet zoo heel gering, als het in de toelichting der Regeering wordt voorgesteld, al moge het waar zijn, dat zooals de minis ter zegt „volgens de beginselen van dit ontwerp omtrent de belast baarheid van bron- en mineraalwater op zich zelve geen twijfel kan be- Waariijk de ontevredenheid naar aanleiding van de Tariefwet-Kolkman openbaart zich naar alle kanten. VRIJDAG 25 OCTOBER 1912. (Vervolg.) Df hoer Broekhuizen: M. de V. Ik wensch een woord van protest te laten hooren tegen de wijze, waarop de heer IJsselstyn zoo even gesproken heeft. Men krygt zoo den indrnk het kan zyn dat het een verkeerde indruk is alsof B. en W. zoo iets in de I Memorie van beantwoording zeggen zonder bepaalde motieven. My dunkt, als men bezwaar heeft, dan kan men B."; en W. om inlichtingen vragen, maar er behoeft toch niet iets kwaads achter gezocht te worden. Dat is geen goede wnze van handelen. De Voorzitter: De woorden van dr. Broekhuizen doen my zeer I veel genoegen. Ik zeg dit zonder een bepaald persoon of een bepaald feit op het oog te hebben, maar hier wordt wel eens de bestrijding gevoerd op een wijze, die niet zakelyk maar persoonlijk is. Het doet mij daarom genoegen dat dr. Broekhuizen ik zeg niet dat hij in dit geval gelijk heeft de woorden gesproken heeft, welke wy zoo even van hem mochten vernemen. De heer Kolijn: M. de V. Ik had gedacht, dat ouderen in deze ver gadering de behoefte hadden gevoeld om het hunne te zeggen over hetgeen de heer IJsselstijn zoo even in het midden heeft gebracht en over den toon, waarop dat geschiedde. Als een der jongeren in dit college heb ik daarop gewacht, maar nu niemand der oudere leden van den Raad zyn stem verheft, zou het allicht den schijn kunnen wekken, alsof men het hier zoo hartelijk eens was met dien toon, die immers de muziek maakt, j Ik erken van ieder het goed recht om op zyn manier te spreken en naar zyn inzicht iets te zeggen. Uit de manier waarop de heer IJsselstyn hier zoo even gesproken heeft, zou men moeten opmaken alsof het aan zijn optreden in de afdeeling waarin hij zat te danken was, dat het voorstel betreffende de heffing eener straatbe lasting is teruggenomen door B. en W. Daartegen moet ik opkomen. Het ware beter geweest van den heer IJsselstijn die toch werkelijk niet I zoo spoedig Vergeet maar het thans wel gedaan heeft indien hij gezegd had de totaal indruk van het ver handelde in de afdeelingen was, dat I de meerderheid der leden in alle af- I deelingen nog niet sympathiek stond I tegenover een straatbelasting en ik heb mij daarbij persoonlijk gaarne I aangesloten. Dit ware bescheidener I geweest en zou uit den mond van I dhr. IJsselstijn niet zoo pedant hebben I geklonken. Het is mijn bedoeling I volstrekt niet om den heer IJsselstijn I uit te maken voor iemand die aan I pedanterie lijdt, maar ik meende goed te doen met dit korte woord te spreken. De heor IJsselstijn: Ik wensch over dezo quaestie, die betrekkelijk een persoonlijk feit betreft, nog iets in het midden brongen. Vooreerst zeg ik dat het niet in mijn bedoeling kan liggen en in strijd is met al mijne opvattingen en be ginselen, om dien toon aan te slaan dien de heeren Kolün en Broekhuizen mij nu willen voorfluiten. Ik ben niet van plan datgene te zeggen wat zij zoo gaarne zouden willen. Wel bevreemdt het mij, dat de heer Kolyn dergelijk standpunt inneemt, aangezien juist hij het in myn af dea ling geheel met mij eens was. Ook in andere afdeelingen waren er, die direct zeiden die raming lijkt naar niets. B. en W. hebben het direct toege- I geven en onderscheidene posten der ontvangsten verhoogd. Dat geven zij toch in elk geval gewonnen en de heer Kolijn was in mijn afdeeling degeen, die precies hetzelfde gezegd heeft. Nu moge ik gesproken hebben op I een toon, die den heer Kolyn niet bevalt, de heer Kolyn zal ook wel I eens wat zeggen op een toon die mij I niet bevalt. De heer K o 1 ij n Ik heb er straks I toch duidelijk op gewezen, dat ik niet I persoonlijk wenschte te worden. Ik heb gezegd dat ik met den toon, waarop de heer IJsselstyn bij deze algemeene beschouwingen het woord heeft gevoerd, niet kon instemmen. Wat het zakelyke betreft, is het een andere quaestie. De Voorzitter: Het zij ver gund er op te wijzen, dat B. en W. wel is waar hebben toegegeven aan den aandrang van den Raad om on derscheidene posten van de inkomsten te verhoogen, maar dat zy toohbnna steeds er by hebben gezegd „desnoods". B. en W. hebben uitdrukkelyk ge waarschuwd, dat de verhooging van de raming der ontvangsten voor 1913 niet anders ten gevolge kon hebben dan een kleiner batig saldo, dus een nadeelig gevolg voor den belasting druk in 1916. Ik hoop dat wy er in 1915 nog allen zyn zooals wij hier zitten. Dan zullen wy zien dat B. en W. gelijk hebben gehad. De algemeene beraadslaging wordt gesloten. De volgnrs. 68—97 worden achter eenvolgens zonder beraadslaging en I zonder hoofdelyke stemming aange- I nomen. Beraadslaging over volgnr. 98, lui- I dende „Jaarwedden enz. van de ambtena ren, belast met het toezicht op en in vordering van de plaatselijke belas tingen f 7079." De heer van der Torren: M. de V. In de mededeeling van B. en W. staat: „De verhoogde raming van de opbrengst der marktgelden heeft natuurlijk ten gevolge dat ook de perceptie-kosten (Volgnummer 986) tot hoogere bedragen moeten worden uit getrokken". De marktmeesters genieten inge volge hun instructie een percentsge wijze belooning en het is aan ook vol komen juist dat, wanneer de raming van de opbrengst der marktgelden hooger is, ook die belooning hooger dient geraamd te worden. Hier heb ben wij echter een bijzonder geval. Wanneer die verhoogde raming het gevolg was van te verwachten groo teren aanvoer op de markt, dan was te verwachten aat de marktmeesters ook meer werk zouden te verrichten hebben en zij zouden dus op hoogere belooning aanspraak mogen maken. Maar hier is de verhoogde raming het gevolg van een grootere heffing van marktgelden en nu zullen de markt meesters by een grootere belooning niet meer werk behoeven te doen. Dat kan toch nooit de bedoeling zyn geweest en ik acht het gewenscht dat de instructie der marktmeesters zoo danig gewyzigd worde, dat iets der gelijks zich niet kan voordoen. Ik geef dus B. en W. in overwe ging om, wanneer de opbrengst der marktgelden hooger wordt zonder dat de arbeid van de marktmeesters ver meerdert, hun belooning in overeen stemming te brengen met den toestand zooais die nu is. De V o o r z i t f e rIk zal gaarne het denkbeeld van den heer van der Torren bij B. en W. overbrengen. Ik meen echter te mogen verzeke ren, dat die meerdere opbrengst eigen-* lijk in hoofdzaak is een hoogere ra ming. Het voornaamste gedeelte van het voorstel van B. en W dat betrof de verhooging van het marktgeld voor de kaas. is er af gevallen. Dus is het feitelijk slechts een klein bedrag dat ten gevolge van de voorgestelde wij ziging door B. en W. wordt geacht meer te zullen inkomen. De rest is het gevolg van hoogere raming. Ik herhaal echter, ik zal gaarne het denkbeeld van den heer van der Tor ren in het college ter sprake brengen. De beraadslaging wordt gesloten en volgnr. 98 zonder hoofJelijke stem ming aangenomen. De volgnrs. 100—104 worden ach tereenvolgens zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Beraadslaging over volgn. 105, lui dende „Belooning van de inspecteurs, dienaSïs^en verdere beambten van lolitie, mitsgaders van de veldwachters f 20158.-|-, waarbij tevens in behan deling komt: De ontwerp-verordening regelende de samenstelling en de bezoldiging der gemeente-politie. De V o o r z 111 e r Het spreekt van zelf, dat ingevolge de intrekking van het voorstel van B. en W. tot ver meerdering van het aantal agenten van politie in art. 1 der ontwerp-verorde- ning moet gelezen worden „elf agen ten der l,te klasse, 12 agenten der 2d# klasse." Verder moet in art. 2 worden gelezen, dat aan den onderinspecteur 3 verhoogingen van f 50.— telkens na 4 jaren dienBt in dien rang wor den verleend. De heer Broekhuizen: M.de V. Naar het mij voorkomt, is het billijk dat een politiecorps bestaat uit mannen, die niet een schraal inkomen genieten. En dat wel, ten eerste omdat men als politieagent niet de minst intelligente mannen kan gebruiken, zoodat zy in den regel wel gekozen zullen worden uit een rubriek van personen, van wie velen ook in andere takken van arbeid kans zouden zien om een wat hooger loon te verwerven. Ten tweede, om dat de taak der politie* een belang rijke is, die niet bevorderd wordt door een ©enigszins schraal inkomen, en ten derde, omdat de agenten mannen zijn, die ook nachtdienst moeten ver richten en in het slechte jaargetijde aan alle weer en wind zyn blootgesteld. Al kan nu het politiekorps niet uit gebreid worden wegeus den ongun- stigen financiëelen toestand der ge meente, laten we daar vooral zorgen om wat wy in qtfantiteit te kort schieten in qualiteit weder in te halen door een flink geroutineerd personeel! waarvan de leden niet telkens weder vertrekken als zy de kans schoon stoo» ten einde zich in een andere plaats een andere manier beter bestaan# verwerven, ten gevolge waarvan P» genoodzaakt is om telkens weder ia* minder geoefend peréoneel te begin»®* Uit het gemeenteverslag over 191* blykt dat in dat jaar niet minder dan 6 agenten ontslag hebben gevraagd. Dit feit en een inzage in de tabs» van de regeling van de salarissen der agenten in verschillende gemeenten, doen m.i. met grond vermoeden, dat hun salaris hier ter stede wel wat Uit genoemde tabel blykt, dat vooral de agenten l,te en 2*" klasse, in het byzonder laatstgenoemde categorie, alhier aan het kortste eind trekken, vergeleken bij andere p.laatsen. Daarom meen ik, dat de salarisre geling van beide groepen van agenten, zooals die door den Commissaris is voorgesteld, meer aanbeveling verdient dan die van B. en W. Nemen wy de regeling van den Commissaris, dan is het salaris nog niet byzonder hoog. Immers dan blijven wy ik laat om begrijpelijke redenen de groote ge* meenten buiten beschouwing o. a. nog beneden dat van Breda, Bussum, Hilversum, den Helder, Leiden, Maas tricht, Wageningen, IJmuiden Zaandam. Daarom stel ik voor het aanvangs salaris van een agent lat* klasse te stellen op f 702 per jaar met 2 drie- jaarlijksche verhoogingen van f 39, en het aanvangssalaris van eën agent 2do klasse op f 598 met 3 tweej aarlij ksche vehoogingen van f 26. De Voorzitter: Ik kan mede- deelen, dat de financieel e gevolgen van het amendement zullen zijn eon hoogere uitgaaf van f 624.per jaar. Het amendement van den heer Broekhuizen wordt voldoende onder steund en maakt mitsdien een onder werp van beraadslaging uit. De heer de Jong: M. de V.I Ik wensch voor te stellen de jaarwedde van de agenten l,to klasse te brengen op f 702.met 2 verhoogingen van f 62.telkens na 4 jaren dienst in dien rang, en de jaarwedde van de agenten der 2do klasse op f 624. met 2 verhoogingen van f 52.tel kens na 2 jaren dienst in dien rang. Ik wil dus het bedrag der verhoogin gen stellen op hetzelfde als voor de hoofd-agenten geldt, terwijl verder de periodielce verhoogingen zijn zooals B. en W. voorstellen. Tengevolge van eventueele aanne ming van mijn voorstel zou dit volg nummer verhoogd moeten worden met f 450. Het amendement van den heer de Jong wordt voldoende ondersteund en maakt mitsdien een onderwerp van beraadslaging uit. De heer M u ij 1 w ij kM. do V.Ik zou gaarne van u vernemen, welke de financieele gevolgen van het amen dement van den heer de Jong zullen zijn. Mij komt het voor dat het ruim f 1000.— meer per jaar zal kosten. De Voorzitter: Het doet mij leed, dat de ingediende voorstellen riiet schriftelijk zijn gedaan; het zou voor mij veel gemakkelijker zijn. Aanneming van het amendement van den heer de Jong zou ten gevolge hebben een meerdere uitgaaf van f 456.per jaar. De heer N e d e r h o r s t: M. de V. Het is zeer gemakkelijk om weder voor stellen tot verhooging in te dienen, maar wij moeten voorzichtig zijn; er is op de begrooting reeds zoo be knibbeld. Ik wijs er op, dat de salarissen der politie-agenten, vergeleken bij andere gemeenten, nog zoo laag niet zijn. Uit het stuk, dat ik van de politie agenten thuis gekregen heb, blijkt dat het aanvangssalaris bedraagt te Arn hem f 598.te Bussum, Dordrecht, Delft en Middelburg f 600.te Maas tricht f494.— te Utrecht f600.—, te Venlo f 675.Bij aanneming van het amendement van den heer de Jong zou het hier worden 1624. Met het oog op de gemeentefinan- ciën en op de reeds aangebrachte be zuinigingen moet ik aanneming van de amendementen ten sterkste ont raden. De Voorzitter: Ook ik kan, hoewel ik natuurlyk den agenten van politie een goed hart toedraag en hun, wanneer het mogelijk was, gaarne meer salaris zou bezorgen, niet anders doen dan herhalen hetgeen B. en W. in de Memorie van beantwoording hebben geschreven, namelijk dat zy, gegeven den finaneieelen toestand, weigeren om de verordeying die zij hebben inge diend verder te wijzigen dan zy reeds gedaan hebben. Het hl werkelijk voor B. en W. dikwijls moeilijk om te komen met voorstellen tot verhooging van sala rissen of loonen, omdat zy altijd de vrees hebben, dat de Raad nog veel meer zou willen geven dan zij voor stellen. Laat de Raad toch eens bedenken, dat ook financiën zyn een belang rijke zaak voor de gemeente, dat dan toch werkelnk niet alles te gelijk be hoeft te gebeuren en dat wat men den menschen toedenkt ook wel kan geaohieden in tweeën of drieën. Het behoeft inderdaad niet in eens te ge beuren. Nu krijgen de agenten een verhooging; laten wy over een tijdje nog eens kijken; misschien kan er dan weer wat gebenren. Het is de vorige maal ome zoo gegaan. De financiën der gemeente vereischen den noodigen zorg. (Wordt vervolgd.) Aan de gemeente-lichtfabrieken te Haarlem is niet minder dan 650 K.G. ijzer gestolen. Een paar grondwerkers zyn aangehouden, verdacht van dezen diefstal. Op de Centrale werkplaats der H. IJ. S. M. is koper gestolen. Daar de proef met vrouwelijk ver plegers in het militair hospitaal te Utrecht als geslaagd mag beschouwd worden, zal het aantal verplegers te Utrecht met 4, te Amsterdam met één hoofd- en drie verpleegster wor den uitgebreid. (Ziekenh. Scheepsbrand. Gisterenmiddag omstreeks 3 uur is, vermoedelijk door broeiing brand ont staan in de kolenbunkers van het met graan en hout geladen stoomschip Heemskerk, liggende aan paal 19 in de Maashaven te Rotterdam. Onder bevel van den adjunct-havenmeester, de heer A. H. Sirks, zijn de stoom- booten Havendienst I, Havendienst II, en Rijnhaven naar de Maashaven ge stoomd om, zoo noodig, hulp te ver- leenen. De brand hepaalt zich tot de bunkers. N. R. Crt. Uit de Vest te Middelburg werd gistermorgen opgehaald het lijk van den slagor De R. Hij werd sinds 8 dezer vermist. De Raad van Arnhem heeft giste ren bij eindstemming de verordening op de wettelijke winkelsluiting goed gekeurd met 18 tegen 14 stemmen. GOUDA, 31 October 1912. De Oorlog op den Balkan. Aan ons Bureau, I^ange Tiende weg wordt gedurende den Balkan-oorlog een kaart van het oorlogsterrein ge ëxposeerd, waarop met do vlaggen der verschillende Staten de standen der legermachten zijn aangegeven, zoodat een duidelijk beeld wordt ge geven hoe de oorlogskansen staan. De Commissaris der Koningin. De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, bpron Sweerts de Landas Wyborgh bracht heden een ambtelijk bezoek aan Stolwijk, Bergambacht, Ammerstol, Schoonhoven, Vlist en Haastrecht. Naar de N. R. Ct. meldt is gehomo logeerd het accoord k 25 pet. door J. L. Lankhorst, te Gouda, zijn credi teuren aangeboden. Kiesvereeniging „Burgefplicht". Maandagavond a.s. zal door de Kies vereeniging „Burgerplicht" een leden vergadering worden gehouden op de bovenzaal van het café „Het Schaak bord". Aan de orde komen Rekening en verantwoording van den penning meester; verkiezing van 3 bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren Dr. A. van IJsendijk, C. W. van de Velde en J. Vergeer, die ter stond herkiesbaar |zyn; behandeling van de Besohryvingsbrief voor de Algemeene Vergadering der Liberale Unie op Zaterdag 16 Nov. a.s. te Am. sterdam en benoeming van afgevaar digden. Met het oog op deze zeer belang rijke agenda is groote opkomst zeer gewenscht. In December heeft de ontmoeting op biljart-gebied tusschen Amsterdam en Gouda plaats, georganiseerd door de vereen. j£. R. A. S. Voor Amsterdam is het volgende zeetal gekozende hh. I. L. Pinto, S. Vorst, G. S. Willing, A. Schroder, N. Wolff en, A. J. Kempenreserves O. Blom en G. Poolman. Boskoop. Het Haagsohe Gerechts hof behandelde gisteren de zaak van W. R., koopman te Boskoop, door de Rechtbank aldaar veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf wegens dief stal van 14 palmplanten uit een tuin van J. van Gemeren te Boskoop. Ter- wijl bekl. ontkende het hem ten laste legde, eischte het O. M. bevesting van het vonnis der Rechtbank. Schoonhoven. De commissie tot de zaken der Remonstrantsche Broe derschap heeft aan den heer R. Mie- dema, proponent by de Broederschap, opgedragen de waarneming van den dienst by de Remonstrantsch Gerefor meerde gemeente te Schoonhoven. Krimpen a. d. Lek. Doordat een stapel planken omviel geraakten drie kinderen van een schipper, die met zyn schip in lossing lag aan de werf van den Houthandel voorheen van de wed. M. Boogaerdt en Zn. daaronder. Op het angstgeschreeuw van de ouders werd^ de heer B. Boogaerdt opmerk zaam' gemaakt, die oogenblückelijk hulp haalde en het genoegen smaakte, de kinderen, hoewel verwond, er allen nog levend onder vandaan te halen. Geneeskundige hulp verleenden de doctoren W. Mars en N. J. Van Dam. Moordrecht. In onze gemeente zal thans ook nog een R. K. school worden gebouwd op een terrein nabij de R. K. kerk. tt ARKT6£B10HTEh. Gouda, 31 Oct. 191a. GRANENPrijshoudend. Tarwe mindere 1 a 7 50. Zomer ƒ6 75 k 7.— Che valier 7.75 k 8.as, Uuitenl. voergerit per 65 kilo 6,— k f 6.25. Haver per H.L. 4 75 k 5.25. Per 100 kilo 9.50 k 10 5o. Hennepzaad Buitenlandsche per 50 Kilo 8.— k 8 25. Kanarie zaad 15.— k 15 50. Karwijzaad per ?o Kilo 18.— A f 18.<0 Koolzaad boonen 9 50 k f to Mais per loo Kilo: Amerikaansche Mixed 8 k f 8.25. Kleine ronde 8.25 k f 8.50 Veemarkt. Melkvee goede aanvoer, liandel stug, echter prijzen hoog. Vette varkenz, redel. aanvoer, handel matig, 28 1 31 ct. per halt K.G. Biggen voor Engeland, redel aanvoer, handel matig, 24 A 26 ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel stug, f 1.60 A 1.80 per week. Vette Schapen, eenige aanvoer, handel flauw, 22.— A 25.—, Lammeren, goede aanvoer, handel flauw, 16.- 4 19.— Nuchtere Kalveren, redel. aanvoer, han- vrijwel, 12.— A 16.—. Graskalveren goede aMvoer, handel vrij- el 45.— a 80.—„..a Fokkalveren 14A az.— Kaas, aangevoerd 7! partijen, handel stug 1 ie kwal. 31,— A 33 tde kwal 28.— A 30.—. Zwaardere 34.— A Noordhollandsche a Boter 1004 stukken v. */g K G. Handel vlug. Goeboter 1.45 A 1.60. Weiboter 1.40 A f 1 50. Vliegan. To Parnou, in Oostonrnk, i. een mi litair vliegtuig gevallen dat van Rus land kwam met 3 man. Een vliegenier werd in de val gedood on de twee anderen gekwetst. Zij werden als spion aangehouden. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Invaliditeits en Ouderdomsverzekering. De heer Goeman Borgesins (u. 1.) zette zyn gisteren afgebroken rede voort en kwam nog even terug op de kwestie der invaliditeitskansen. Men vergete niet, dat verzekerings maatschappijen ook invaliditeit die het gevolg is van een ongeval in haar berekeningen hebben opgenomen. Het gunstiger worden van de sterftecijfers werkt ongunstig op de financiën der maatschappijen, omdat de zwakkeren bigven leven. En de sterftecyfers zullen nog voortdurend gunstiger worden. Grooter zal het getal worden van hen, die den zeventig jarigen leeftyd be halen zullen, terwijl de invalieden langer zullen blyven leven. Daardoor zal niemand zeggen kunnen hoe het met het fonds zal gaan, doch het is spr's overtuiging, dat in weinige jaren het spaak zed loopen. Uitvoerig behandelde spr. de twee groote grieven tegen dit wetsontwerp het ontbreken van de weduwenrente en het vaststellen van den 70-jarigen leeftyd als grens in plaats van den 65-iarigen. Stelt men den pensioen leeftijd op 65 jaar^ dan is de onder- domspensioneering geen bijzaak meer daarentegen kan men ze heelemaal uit schakelen door de grens op 80 of 90 jaar te stellen. Spr. geloofde niet dat de gepensioneerden tnsechen 65 en 70 jaar op de arbeidsmarkt ernstige concur rentie zouden aandoen en meende dat ook het finantieele bezwaar tegen ver- laging van de grens op 65 jaar niet ernstig kon geacht. Aan contante waarde zou de zaak meer gaan kosten 50 mill., welk bedrag by het toepassen van een overgangsmaatregel, die eerst op den duur de lagere grens in wer king zou doen treden, zou dalen tot een bedrag tusschen 20 en 30 mill. Het goede uit het Duitsche systeem heeft de minister weggelaten n.l. de 50 Mark, die bij iedere rente uit de Staatskas wordt gevoegd. Bovendien zijn de zelfstandige arbeiders niet op genomen en zelfs do gelegenheid om ze op te nemen weggelaten. Het stuit spr. tegen de borst, dat wel het slechte uit het Duitsche stelsel is overgeno men, en het goede niet. Minister Talma begon de op vatting te bestrijden dat deze wet voorging uit verkiezingsoverwegingen. De minister eischte van den neer Treub dat deze zijn beschuldiging zou waar maken dat de afdeeling Arbeid van hot Departement van Landbouw zoo geheel bureaucratisch werkt dat alle werk hopeloos is. De Minister achtte dat een beschuldiging on vroeg bewijzen. Vervolgens besprak de Minister do nota-Kluyver. De Minister nam de opdracht tot het maken van deze nota onder zijn verantwoordelijkheid. (De vergadoring duurt voort.) Dé. oorlof/ op den Balk<in. De groote veldslag. Sofia, 31 Oct. Do groote slag die plaats had op de Inn Loele Boergas Sarakoni was zeer bloedig. liet Turksche leger onder bevel van Manin Pasja zou teruggeslagen zijn op Tsjorloe met achterlating van eën zoer groot aantal dooden en gewonden. Rjeka. 31 Oct. Sedert 3 uur gister middag wordt in de omstreken van Skoetari een hevig kanon en geweer vuur gehoord. Groote rookwolken stij gen op, vermoedelijk van branden. Het schijnt dat de boslissende aanval te Tarrabosj zal worden ondernomen.. De Servische generalissimus. Uit Vrasja wordt gemold dat ge neraal Putruk, minister van oorlog en chef van den Generalen Staf benoemd is tot generalissimus van het Servische leger. De oorlog en de steenkolen. Berlijn, 30 Oct. De handelaren in kolen to Weenen hebben belangrijke bestellingen gedaan door de Silezische mijnen, voor rekening van de spoor wegen in Bulgaryen en Roemenië. Deze bestellingen moeten onmiddelijk worden uitgevoerd. Een bewijs willende geven van neutraliteit heeft de Duitsche regeering deze bestellingen afgewezen voorzoo ver het Bulgarije betreft. Anderzyds seint men uit Londen dat op dit oogenblik weer te Cardiff eon bestelling van 25000 ton Engelsche kolen uitvoert voor de Grieksche vloot. Kostentik. Het protest tegen kapitein Kostentik zal 14 Nov. beginnen voor het Hof van Berlyn. De vice-president der Ver. Staten, f Utucia, 31 Oct. De vice-president der Vereenigde Staten Sharman is overleden. Bescherming van Ned. Onderdanen. Naar wy vernemen ligt het in de bedoeling van de Ned. Regeering H. M.'s pantserschip „Gelderland", dat thans een kruistocht maakt in de Mid- dellandsche Zee en dus het dichtst by 'toorlogstooneel is bevel te geven, wan neer dit noodig mocht zyn de zeis tot Konstantinopel voort,te zetten, tenein de daar ter reede tegenwoordig te zjjn ter bescherming van de aldaar ver- blijf houdende Nederlandsche onder danen. BURGERLIJKE 8TAJSD. GOUDA. GEBORBN 29 Oct. Cornelia Mar- tinus, ouders H. de Bruin en W. N. van Oostenryk. Maria Janna, ouders K. C. Bleijenberg en C. M. de Graaf. 30. Fresia Cecilia, ouders P. M. van der Griend en L. A. M. van den Hoek. Grietje, ouders B. Bontenbal en A. Hoogendoorn. Maria Wil- helmina, ouders C. van der Kleyn en A. van den Berg. Gerdina, ouders H. van Os en O. van Gilst. GEHUWD30 Oct. H. Tom en N. J. Verlaan. D. J. Ouweneelen J. J. B. J. Hoefsmit. P. O. van Kempen en N. de Bruün. OVERLEDEN29 Oct. A. Spee, 2 j. 30. P. J. de Reus, 59 jaar, van het Koninklyk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 767.9 te Vestman oer, laagste stand 742.3 te Skagen. Verwachting tot den volgenden dag. Matige tot krachtige zuidwestelyke tot westelijke wind, zwaarbewolkt, waarschijnlijk nog buiig, weer iets kouder. VAN DSN Kf feet eikta del te A m ster den 31 OCT. 1912. Staatileeaingen. Ned. Cert. Werkelyke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russischo Spw.iny.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pot. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pot. Mexico Afl. Binnenland Obl. Öpct. Brazilië. Funding Lea ning 6 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1906 3 pot. Bank* en Credlet-lastel- IlBffeu. Ned. Bankaandeolen Industr. Ondernemingen American Car A Foun dry Comp. C. v. A. Id .Smelting A Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kil. Credlet lustell. en Cultuur Ondernemingen Handebver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur My. Aand. Ned. Handel-My. C.v.A HUnbonw BUen. Ketahoen" Mijnbouw My. Gew. Aand. RedjangLebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petreleom-Ondera. Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon.Ned. My.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A „8hell" The Tranap. A Trad Oy. C. v. G. A Scheepvaart Bijen. Ned .-Am. Stoom vaart- My. Aand. Stoom vaart-My. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marino Cy. afgest. Pref. A. rabek-Ondernemlngen Bindjey Tabak My. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Tim. Cert. v. Aand. gpearwegea. Holl. IJzeren Snoor- wegmy. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zoid-Italiaan. Spwmij. Sorie A-H Obl. 8 pet. Warsohan-Weenen Spoorwegmy. Aand. dito dito Act. de Joniss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pot. Erie Spoorweg-My. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. 168 Wabash Gew. Aand. 46/§ Premie I eealagea Amsterdam Aand. 3 pet 100,6/„ Hongarije. TheLs-Re- gxuirungs-Ges. 4 pet. 145 GELDKOERS. Prolongatie 44pCt Nat. Staatsf. beter. Buitenl. weinig omzet, Tramwaarden beter, Amerika nen sommige soorten beter, Petroleum en Tabakken vast, Culturen idem, Rubbers beter. Vang. kotri loin TM 78'/, 79'/, 84"/, 84'/,. 63 96 78 89'/, 90'/, 83'/, 84'/, 83'/, 80'/, 44'/. 1082" 102 82'/, 67'/, 214 57"/, 68'/, 80»/, 81*/.. 25'/, 74'/, 75'/, 186'/, 264 189'/, 187 264 32 81'/, 238 81 81 164'/, 156»/, 501'/, 525 606'/, 185 186 116 20 84»/, 85 4 VI, 10", 10'/, 85 94'/, 63'/, 63'/, 186'/, 86»/, 96»/,, 96"/,, 33'/, 33»/,,

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2