YUIHDEBIW V DK\ tiEMEKMEKVVII INDISCH NIEUWS. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. INGEZONDEN. SZP023T1 Oize Geïllustreerde Weekkladei BOE KA INKONDIÜINü. Opgave der Peraonen, FOSTHR.XJ'SISr I .natste Berichten. «Predikbeurten te Gouda. BURGERLIJKE STAND. van dat Staatspensioen de zelfstandige kracht van den arbeider zoo bena- deelen. In de praktijk blijkt dit ten sterkste. Tegenovergestelde theorieën zijn alleenfnit te denton in de studeer- kamer, maar niet uit te voeren in de maatschappij. Na verdere beschouwingen van den spreker werd de vergadering verdaagd tot Dinsdagmorgen. Chineezenreltetjen op Java. Bij het Departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegram van den Gouv.-Oen. van Ned.-Jndië, dd. 31 Oct. j.J.f betreffende vechtpar tijen tusscben Arabieren en Chineezen to Bangil, Choribon en Soerabaja. „Bij een vechtpartij tusachen Ara- „bieren en Chineezen Vrijdagavond (25 „October) te Bangil worden twee Chi- neezen gedood en em gewond. „Zaterdagavond f20 October) wor- „den te (jhqribon zes Arabieren en „een Inlander gewond en oen Chinees „gedood Zondagmiddag <27 October) „een Chinees gewond en een gedood „en Maandag morgen (28 October) een „Chinees gedood en een gewond. Se- „dert is alles rustig. Drieëndertig „Chineezen en drie Arabieren zijn ge- „arresteerd en een groote voorraad „wapens is in beslag genomen. Bij „een conferentie heden gehouden ston- „don de Chineesohe en Arabische hoof- „den voor do bewaring van do rust „en den voortgang van don handel in. „Maandagavond (28 October) en „Dinsdagmorgen (29 October) vonden „vechtpartyen te Hoorabaja plaats. „Woensdagmorgen (80 October) wer- „den door Arabieren eenige Chineesohe „pakhuizen en toko's vernield. In do „Chineesche wyk zijn vele winkele „gesloten en is het thans rustig. In „totaal zijn, voor zoover bekend, ge- „dood en aan hun wondon overlouon „vyt Ohinoozen, twee Arabieren en oen „Europeaan en gewond acht Chinee- „zen, vyf Arabieren, een Europeaan „en tweo Inlandsche politieagenten. „Een vry onbeduidende ruzie gaf aan leiding tot deze uitbarsting van de „sinds lang bestaande antipathie tus- „schen de beide rasseiv". VR1JDAO 25 OCTOBER 1Ö12. (Vervolg.) - Art. 2 wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De artt. 3 -5 worden achteroonvol- gons zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De ontwerp-verordening in haar geheel wordt zonder hoofdelyke stem ming aangenomen. De Voorzitter: Tengovolge van deze beslissingen moot volgn. 105 verhoogd worden met f 074 en alzoo gebracht op f 20882. Het gewijzigd volgn. 105 worit zonder noofdolyke stemming aange- noraen. De volgnrs. 10(5109 worden ach tereenvolgens zonder beraadslaging en zonder hoof^j}yke stemming aange nomen. B\j volgn. 110 komt tevens in be handeling het voorstel tot nadere vaststelling dqr jaarwedde van den geneesheer, belast mot de geneeskun dige behandeling van de agenten van politie. Worden zonder beraadslaging en hoofdelijke stemming aangenomen. Do volgnrs. Ill en 112 worden achtereen volgens zonder beraadslaging en zonder hoofdelyke stemming aan genomen. Beraadslaging over volgn. 113, lui dende: „Belooning on premiön aan brandmeesters en brandspuitlieden f 1000." Do heer KnuttelM. do V.Wat is do roden, dat deze post voor het volgend jaar begroot wordt op f 1500 De Voorzitter: Deze post is tot f 1000 teruggebracht ingevolgb nadere opgave van de Commissie van Fabricage. De heer Knuttel: Dank u, M. de V.l Do beraadslaging wordt gesloten en volgn. 118 zonder hoofdeTyko stem ming aangenomen. I)e volgnrs. 114—118 worden ach tereen volgens zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aango- nomen. By volgn. 119 komt in behandeling het voorstel tot het verleenen van mme tydelijko toelage aan den school arts. Worden achtereenvolgens zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Do volgnrs. 120—128 worden ach tereenvolgens zonder beraadslaging en aonder hoofdelyke stemming aange nomen. Beraadslaging over volgn. 124, lui dende „Jaarwedden van het perto neel ten dienste van het beheer der openbare werken, voor zoover niet onder de volgende artikelen begrepen f 21242". ^De heer K o 1 ij n M. de V.Naar aanleiding van hetgeen B. en W. in de Memorie van beantwoording zeg gen over het aangenomen werk onder gemeentewerklieden, wensch ik een enkel woord te spreken. In het verslag wordt gevraagd, of het stelsel van aangenomen werk onder de gemeente werklieden wel noodig is en bevorderiyk voor een goede ver standhouding, waarop door B en W. geantwoord wordt, dat het stelsel om eenig daarvoor vatbaar werk door de gemeentewerklieden te doen aannemen meormAlon in het belang der gemeente zoowel als in dat der werklieden ge bleken is. B. en W. blijven dan ook de matige toepassing van dat stelsel aanbevelenswaardig achten. Het kan mogeiyk zyn, dat voor enkele gevallen toepassing van dat stelsel van aangenomen werk ouder Ide gemeentewerklieden de voorkeur verdient. Wanneer het zich hier dan ook bepaalde tot enkele gevallen, dan zou ik daarover in de afdeelingen niet gesproken hebben, maai mij is gebleken dat het niet zoo nu en dan, maar vrijwel systematisch wordt too- gepast. in do gemeen tereken tng over 1911 heb ik gevonden tal van posten uit dien hoofde ten name van ee/on <ien- zolMon werkman tot oen aanmerkelijk bedrag; ik tnag van een Aanmerkelijk bedrag sproken, wanneer ik in aan merking neem den tijd, waarover dat bedrag loopt. Alleen in do maand Juli 1911 is aan een gemeentewerk man uitgekeerd f 41.50 voor aange nomen werk. Dit is een belangrijke post, want hij heeft dit bedrag gekre gen boven zijn gewoon loon van ge meentewerkman. Bij het nazien van de gemeente- rekening heb ik direct advies govraagd van den Wethouder van Publieke Wer ken, maar die heeft ray niet byzonder voel Jicht dienaangaande kunnen go- venzijn antwoord bevrodigdo mij in elk geval niet. Mij non voldaanheid is echter nog toe genomen door hotgoon ray vorder ge- blokon is. Ik heb mij gewond tot personon die de zaken kunnen weten, die or zelfs moer of minder bjj be trokken zyn geweest en toon is mij gebleken, dat onder do arbeiders niet altijd dio hoog geroomde solidariteit gevonden wordt. Want wanneer eenig* arbeiders te znmen een werk hadden uitgevoerd, gaf de z. g. voorman aan zijn arbeiders oen fooi dat hield verband mot den gepraesteerden ar beid en de rest hield hy vóorzioh. Dit wnst op een stelsel en op een verhouding, welke nergens te pas ko men on allerminst ïn oen gemeente- huishouding. Wanneer eon voorman uitbetaald krygt f 10.f 15.— of f 20.— en hij koert aan zijn arbeider» uit hetgeen hij denkt dat goed is, en die mede-arbeiders weten zelfs niots eens hoeveel hnn voorman heeft uit betaald gekregen, dan gaat dat alle perken te buiten. Vandaar myn vraag in de afdeelin gen, of B. en W. kunnen goedkeuren dat het stelsol van aangenomen werk hier gehandhaafd blyft. Nu ben ik in zoover dankbaar voor het antwoord van B. en W-, dat daar uit blijkt dat zy hot met mij eens zyn en een matige toepassing voorstaan. Er kunnon oogonblikken komen, dat raon indordaad tot eon matige toepassing van het stelsel jprn aanne ming door gemoonteworklieden over gaat, maar ik kan het niet anders dan ten zeorsto afkeuren wanneer hot steeds op den voorgrond wordt geschoven. Men zou my kunuen tegenwerpen, dat de gemeentewerklieden, wanneer zij niet in aangenomen work arbeiden, niet voldoenden arbeid verrichten, maar indien dit zoo ware dan zon het een allertreurigst licht werpen op de arboiderstoeatanden en op tie- ver houdingen by de Fabricage. In de eerste plaats is toch de ge meente-bouwmeester de aangewezen persoon ora te weten wie hy in dienst hoeft en wat voor arbeidskrachten hij heeftkan hy op goon andere wjjze dan door middel van aanbesteding onder de gemeente-werklieden behoor lijk en op tyd afgeleverd werk kragen dan geloof ik dat wif niet op den goeden weg zyn. Daarbij komt, dat toch ook hier een opzichter werkzaam is. En in de derde plaats moeten wy ook niet uit het oog verliezen, dat aldus naar het hoofd van de gemeente werklieden zelvo de beschuldiging naar het hoofd geslingerd wordt, dat zy dan alleen hun best doen en werkelijk hun geld verdienen, wanneer zy in aangenomen verbezig zijn, en dat zy anders om het eens zoo uit te drukken, de kantjes er af loopen. Ik ben blyde, dat ik van B. en W. het zoo even vermelde antwoord ge kregen heb. Ik begrnp natuurlijk zeer goed, dat deze zaak hier op dit oogen- blik niet verder uit te maken is maar van af deze plaat» breng ik haar nog maals onder de aandacht van de be voegde autoriteit. Dé heer Nederhorst: M. de V. Ik zal in mijn antwoord niet zoo lang zyn als de heer Kolijn in zyn op merkingen. De heer Kolijn kan zich met een matige toepassing van het stelsel van aangenomen werk onder de gemeente werklieden wel vereenigen. Ik kan de verzekering geven dat het stelsel niet anders dan matig wordt toegepast. Er is niet altijd aangenomen werk. Wat betreft de post van f 41.50 voor aangenomen werk, ik meende dat ik die den heer Kolijn zoo dui delijk had gemaakt als maar mogeiyk was. De post betrof schilderwerk, dat niet over l week liep maar over eenige weken. Dat hot geld niet altijd eerlijk verdeeld is, geef ik gaarne toe. Toen B. en W. dienaangaande iets ter oore kwam is onmiddellijk een onderzoek ingesteld, waarbij dat dan ook bleek. Ik kan de verzekering geven, dat het in de toekomst zeer zeker niet meer zal gebeuren. Wat betreft de vraag of aangeno- tnen werk noodig is, ik kan zeggen dat men er vaak niet buiten kaner zijn gevallen, dat men zyn toevlucht daartoe moet nemen. Nochth&na kan ik verklaren dat B. en W. het er over eens zyn, dat in het vervolg zoo min mogeiyk dat stelsel moet toegepast worden. De heer D e s s i n g M. de V.Ook ik ben niet in het algemeen voor het stelsel van Aanneming onder de ge meentewerklieden, maar het kan niet altyd vermeden worden, en hoezeer ook waardeerende de goede bedoelin gen van den heer Kolyn moet ik toch protesteeren tegen hetgeen hy in het midden gebracht heeft. De heer Kolyn is geen vakman op dit gebiedhy is wel een vakman op zyn gebied maar niet wat betreft het gebied van de gemeentewerken. Als de heer Kolyn meer doordron gen was en meer op de hoogte was van hetgeen de toestand eischt, dan zou hy van zelf meer gevoelen dat het onder zekere omstandigheden noo dig is dat stelsel too te passen, b.v. als het werk betreft dat spoodig klaar moet zyn, werk in het water, aan bruggen, e. d. De omstandigheden brengen dan mede, dat het werk zoo spoedig mogelfk gedaan wordt en dan is aanneming door gemeente-werklie den de aangewezen weg; die kunnen er dan iets aan verdienen zonder dat het de genreente meer kost. Do heer Kolijn is dat niet zoo goed bekend. Zyn bedoelingen zyn goed, maar de omstandigheden brengen vaak mede dat meA aldus moet handelen. De heer K o 1 n nIk aanvaard het protest van den neer Dessing in geen enkel opricht. Het is hier in den Raad een eigen? aardig ding. Wanneer men is gewoon klein burgerman en men is gewoon vakmensch in zyn eigen vak, dan mag men hier niet oordeelen over een tim merman of een schilder of een met selaar; om dat te doen zou men dat z*lf moeten zyn. Ik heb niet geoor deeld over cement of specie of stee- nen, ook niet over een zop of plank of kraalschroot, maar over de aroeids- praestatiee. Dat woord van den heer Dessing wil' ik op dit oogenblik niet qualiti ceer on, maar ik aanvaard het in geen enkol opzicht. By het nazien van de gemeente- rekening over 1911 ben ik tot het besef gekomen, dat er te Gouda heerscht een systeem, dat verderfelnk en hoogst afkeurenswaardig was. Daarin heeft de heer Dessing zelf my gestorkt. En dan komt het niet te pas dat de hoor Dessing een oogenblik later in den Gemeenteraad in openbare vergadering zegt: de heer Kolijn heeft daarvan geen verstand, het i» noodig by een werk in het water, wanneer een brug gemaakt moet worden enz. Die din gen komen hier niet te pa». De zaak is, dat te Gouda een systeem gehul digd wordt dat ontaardend werkt op de arbeidsverhoudingen en ieder wien het te doen is om gezonde arbeids verhoudingen te krugen on daarom is het een anti-revolutionair zeker te doen mag daaraan niet medewer ken. Dit is myn bedoeling geweest van myn spreken. De heer Nederhorst zegthet is niét zooveel geweest en die enkele post heb ik u uitgelegd. Maar ik heb uit de gemeenterekening van 1911 een geheel lijstje samengesteld. Ik heb geen lust dat voor te lezen. De hee- ren kunnen zelve op hun gemak in de gemeenterekening de verschillende bedragen nazien; dan tullen zy zich er over verbazen, dat in verhouding tot den gepraesteerden arbeid zulke belangrijke bedragen aan de gemeente werklieden zyn uitgekeerd. Zooals men weet hebben de ge meentewerklieden gevraagd om meer loon omdat het tegenwoordige loon in verhouding tot den levensstandaard van thans te laag zou zyn. Toen ik in het gemeenteverslag over 1911 de tabellen inkeek, dacht ik ook: een loon van f 11.of f 12.— voor iemand die een huisgezin heeft is niet te veel. Toen ik echter kort daarop de ge- meenterekenig nazag en kennis nam van die uitbetaalde bedragen voor aangenomen werk, ben ik tot de er kentenis gekomen, dat die eindcijfers in het gemeenteverslag niet jnist wa ren. Dat wil zeggen, volgens de ar beidslijst zijn de opgaven jnist, maar de practijk is dat tal van werklieden veel meer ontvangen dan er staat. De heer Dessing legde mij uitc dat zit zoo en zoo. Ook den heer Neder horst heb ik inlichtingen dienaan gaande gevraagd, maar hy weet dat ik door hem niet in alle opzichten tevreden hen gesteld. Ik heb hier het oog niet op den aard van het werk maar op de arbeids verhoudingen, en daarop wijzende handhaaf ik ten volle mijn positie als lid van den Raad van Gouaa. De heer Nederhorst: Ik zou van den heer Kolijn wel oens willen vernemen wat het verderfelijke systeom is, althans zooals het by de Fabricage bedoeld is. Als ik dat wist, dan zou den wij ons misschien daarnaar kunnen inrichten. Ik ken geen verderfelijk systeem. Welk systeem bedoelt hij eigenlyk? Het is mij een raadsel. De heer K o 1 ij n liet verderfelijke van het systeem iB het aangenomen werk zelf. Ik behoef toch zeker niet voor den heer Nederhorst de practijk te gaan uitwijzen en aan te toonen, wel ze ontaardende begrippen en ver houdingen ten slotte tusschen de werk lieden onderling ontstaan. Wanneer men goed in de pas staat, krijgt men aangenomen werk, anders niet. Dat bedoelde ik er mede en dat vreet de heer Nederhorst even goed ah» ik. De heer Dessing: De heer Ko lijn weet zeer goed dat ik, geljjk ik reeds zoo even aangafongeveer zijn gevoelen deel wat betreft het stelsel van aanneming onder de gemeente werklieden. Ik heb er echter tevens op gewezen, dat er omstandigheden zich kannen voordoen dat toepassing van dat stelsel niet achterwege kan blyvea en het is daarom dat ik een protest heb laten hooren tegen het betoog van den heer Kolyn. Inderdaad heb ik bij gelegenheid van het nazien der gemeente-rekening den heer Kolyn gezegd, dat dergelijke min aangename dingen wel eens voor komen, maar daarmede is niet bedoeld een veroordeeling van het stelsel van aanneming onder gemeente-werklie den. Er kunnen omstandigheden zyn, waarin men niet anders kan handelen. De heer Nederhorst: De heer Kolyn heeft gesproken over werklie den, die goed in de pas staan. Voer mij is dat een groot vraagteeken. Ik zou gaarze willen dat de neer Kolyn duidelijker was en aangaf of ermen- schen zijn die boven anderen voorge trokken worden. My is van zoo iets niets bekend, maar mocht er iets van dien aard zijn, dan houd ik my aan bevolen voor inlichtingen. Laat hij dan wat dnidelyker spreken. Op ver-» dachtmakingen kan ik niet ingaan. (Wordt vervolgd.) Een aanval, en een row. De Deli-Ct. van 28 September meldt Op de onderneming Germia zyn Donderdag enkele ongeregeldheden •qudèr de koelies voorgekomen, welke gelukkig geen ernstige gevolgen heb ben gehad. Een Chinees, die belast was met het schoon honden der parist buiten de fermenteerschuur werkte naar het oordeel van een der assistenten inde schuur niet genoeg. Hij maakte daar op eenige aanmerkingen en riep den koelie toe niet zoo lui te zyn. De koe lie liet zich dat niet zeggen en schold den assistent uit. Deze, de heer R. H. Nieuwsma, liep daarop naar buiten om den brutalen koelie een bestraffing toe te dienen, maar de koelie hief de tjangkol op, om den assistent daarmee te lijf te gaan. Deze had echter het geluk door zyn haast te vallen, waardoor meteen de op hem gerichte slag het doel miste. Voordat de koelie de gelegen heid had een tweeden slag toe te brengen was de assistent weer op de been en greep den koelie beet, waar op oen worsteling ontstond. De in de schuur werkende koelies zagen de worsteling. Ze lieten het werk in den steek, stonden op en trachtten naar buiten te komen om schillende reeds het dreigende geroep van „pah-si, pah-si" (sla dood) aan- hun makker te helpen, terwijl rer- 1 nréfgmde j - „fÊtUL iMf hieven. De assistenten in de schuur slaag den er evenwel met behulp der tandiL in de opstandige koelies van de deur te verwyderd te houden, Daarop trachtten de koelies echter het raamwerk in den buitenwand der schuur te vernielen en op die wijze naar buiten te komen om den vech tenden koelie te helpen. Het optreden van assistenten en tandils belette hun echter ook dit. De koelie, die aan leiding had gegeven tot het opstootje werd ondertusschen gearresteerd, be nevens enkele van de belhamels, die de gemoederen met hnn geroep hadden opgezweept. Ze zullen waarschijnlijk voor den landraad terechtstaan. Naar de heer E. Fimmen in de N. Gr. Ot. meedeelt, is bij de Groning- sche politie aangifte gedaan dat op Dinsdag 22 October, de heer Tan- chette op den openbaren weg, voor den Franschen Bazar, een van de postende stakers heeft aangrepen en gemolesteerd dat op Woensdag 30 October een tweetal werkwillige, voor den Fran schen Bazar, den postenden stakers, de cartons, waarop eene uitnoodiging om de stakende bedienden te steuneu, uit de handen heeft gerukt en ver scheurd/en dat een hunner een van de vrouwelijke posters een slag in het gelaat heeft gegeven; en dat op Donderdag 31 October, de winkelchef van den Bazar, de heer Slijper, een van de vrouwelijke postera vóór den Franschen Bazar, van on deren tot boven heeft nat gespoten. Klarenbeek. De „N. Arnh. Ct." verneemt, dat het landgoed Klarenbeek, inclusief het hotel, is verkocht. Aanranding. In de gemeente Neder- Aasolt is Dinsdagavond de naaister Roelofs, in een 'Weide onder die ge meente aangerand door een in vrou- wenkleeren gestoken persoon. Het is nog niet mogen gelukken den doder te arresteeren. Gearresteerd. De Rotterdamsche recherche arresteerde aan boord van het stoomschip „Rotterdam" den matroos H. v. d. S., die voor de justitie to Leeuwarden nog iets te ver effenen had. Hy werd gevankelijk daarheen overgebracht. Een schip vergaan. Aan het strand by Katwijk aan Zee zijn een groot aantal tonnen aangespoeld, van een het merk R. Z. voorzien. Het ver moeden wordt uitgesproken dat een Engelsch vaartuig is vergaan, daar het alle Schotsehe tonnen zyn. De strand vinderij heeft de aange spoelde tonnen geborgen. Jachtongelnk. Donderdag heeft on der de gemeente Doniawerstol een jachtongeluk plaats gehad, dat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. De heer D., die met zyn zoon op jacht was, had het ongeluk in zijn voet te worden getroffen door een schot, dat afging toen zyn zoon met het geweer in de hand over een sloot sprong. Door een onmiddelyk aange legd verband, kon de hevige bloeding spoedig worden gestelpt. Man overboord. Voor den Water weg bii Hoek van Holland is van het binnenkomende Deensche stoomschip Svanholm een man overboord geslagen en verdronken. Fabriek afgebrand. Te Weert (Lim burg) is Donderdag de stoommeel- fabriek der N. V. Gebrs. van de Venne uitgebrand. Hoewel de werk lieden der fabriek en andere personen terstond met bluschmateriaal ter hulp snelden, kon men den brand eerst na eenige uren meester worden. De aangeriohte schade is vry aan zienlijk. Relletjes te Leerdam. Een werkman, die reeds 37 jaar by de N. V. Houthandel voorheen Verne veld en Co. diende, werd, zoo wordt aan „Het Vad." gemeld, dezer dagen ontslagen, omdat hy zich ongunstg over ae firma zon hebben uitgelaten. Een kameraad briefde dit aan de firma over. De verklikkery heeft de volksziel van Leerdam in opstand gebracht en de verklikker wordt overal waar hy gaat of staat gevolgd met het doel, van tien rijksveldwachters werd uit gebreid. De sabel moest al meer dan eens worden ontbloot Winkelsluiting te Zaandam. Met 1 Januari zullen, krachtens een met 15 tegen 3 stemmen genomen Raadsbesluit, de winkels om 9 uur gesloten moeten worden. De Zaan damsche verordening bevat de nieuwe bepaling, dat na sluitingstijd geen waren mogen worden afgeleverd, ten zij die vóór sluitingstijd besteld zijn. (Vad.) Te Lanteren bestaat nog een houten rijwiel, dat omstreeks 1845 door nu wijlen den koperslager A. Slotboom zelf en zonder iemands hulp, vervaar digd was en dus wel een plaatsje waardig is in het bondsmoseum. Zijn thans nog in leven zijnde zoon de heer W. Slotboom, eveneens koper slager vertelde ons, dat zijn vader voor dien tyd nooit een tweewielige fiets gezien had, maar het doorrollen van een in gang zijnden hoepel, waar mede kinderen speelden, hem op het denkbeeld gebracht had, dat het mo gelijk moest zijn met een tweewieler overeind te bluven. En zóó kunstig heeft hy toen dat houten rijwiel ge maakt, dat genoemde zoon haar om de curiositeit zelf nog wel eens be stijgt, en hij dan steeds ondervindt hoe gemakkelijk het „karretje" nog loopt. Dat zou een „modern" wielrij der anders niet meevallen, wij kennen het! Op deze „fielesepó" zooals de machine destyds en ook later ge noemd werd, zegt het blad, waar de inzender dit aan ontleent welke, behalve stofvrye assen, zelfsmerendo oliereservoirs bezit, maakte de vervaar diger van zyn woonplaats (Lanteren) zelfs tochten tot over de grenzen van ons land. Jaren lang was hy in deze streken de eenige, die een dergelyk vervoermiddel bezat en wekte hij op zyn vele uitstapjes natuurlijk niet weinig de nieuwsgierigheid op zijn land- en tijdgenooten. Het verhaal komt ons een beetje mooi voor; op de Veluwo zijn meer heel onde bakkies, maar het zijn al lemaal namaakjos. Fielesepó is niet anders dan het verbasterde „veiocipó- de" en de Veluwsche fielesepó'» ver moedelijk niet anders dan verbasterde producten van vreemden oorsprong. Uft de geschiedenis van het rijwiel hebben wij meer dan eens wat mee gedeeld. (Kampioen). Kerken en kroegen. Men zegt wel eenser zijn meer kroegen aan kerken. Het Friesche dorn Akkerwoude, met 2200 in wooners, heeft drie kerken en één vergunning. Bij dit laatste bericht teekent de N. R. C. aan Wij betwijfelen of Akkerwoude zoo'n uitzondering is. Wij hebben een Zuid- hollandsch dorp gekend, waar vier kerken en twee herbergen waren. Se dert is er een kerk bijgekomen. Of aantal vergunningen er vermeerderd is, weten wij niet. Een gering aantal herbergen Btrekt het dorp tot eere, maai van de hoeveelheid kerken zou den we dit niet altyd durven zeggen Zelden is deze veelheid bevorderiyk aan de veraangenaming van het dorps leven, om er het minste van te zeggen. Moord. In het proeflokaal met vergunnin, aan den Haringvliet n°. 96b, nabij d Koestraat te Rotterdam, kreeg de houder van deze inrichting, J. A. v. d. Bos, gisteravond omstreeks halfacht woorden met zyn huishoudster, juffr. E. Dumee. Met deze vrouw had hij al meer twist gehad. Ditmaal liep de twist, waarvan eenige bezoekers van het proeflokaal getuigen waren, zóó hoog, dat de kastelein in drift met een broodmes, waarmee hij juist yorst stond te sneden, op de vrouw toeliep en haar, volgens getuigen, daarmee een steek in de hartstreek toebracht. Volgens het beweren van den kaste lein zelf, liep de vrouw in het ines, toen hy fiet uitstak. Zwaar gewond liep juffrouw Dumée de straat op, waar zy ineenzakte en het bewustzijn verloor. Dr. C. H. A. T. Fehmere die ter hulp was geroepen werd, stelde den dood vast, waarop het lijk van de vrouw op last van den commissaris van politie, den heer M. B. van des Hoeven, die zjah met den inspecteur den heer J. Jf Boer Jr. spoedig ter plaatse bevond, naar het ziekenhnis op den Coolsingel is gebracht om daar gerechtelyk geschouwd te worden. De kaetelein Van den Boe, 87 jaar geschikt oogenblik een I oud, die op staanden voet gearresteerd t den lijve toe te dienen, werd, is in het bureau van politie in hetgeen de politie door permanent geleide tracht te beletten. De aandrang der wrekers is echter zoo groot, dat het politiekorps reeds met een brigade de Lange Torenstraat opgesloten. Op het mes. waarmede de steek werd toegebracht, is beslag gelegd. (N. R. CL) GOUDA, 2 November 1912. Sociëteit „Ons Genoegen". Na een sluiting van een week wordt hedenavond de Sociëteit „Ons Ge noegen" voor do leden heropend en wordt zn van af heden in eigen be heer onder directie van den heer C| van Veen Aan. geëxploiteerd. De Sluiting was, zooals op de laatst gehouden ledenvergadering is mede gedeeld, noodig, teneinde eenige voor zieningen te treffen om de societeits- zaal een wat gezelliger aanzion te geven. Rekening houdende met de daarvoor beschikbare financiën is daaraan ge daan wat mogeiyk was. De groote zaal is thans in tweeën gescheiden, de biljartzaal en de leeszaal. Die af scheiding is tot stand gebracht door zware donkerrood» van af den zolder tot op den grond afhangende gordynen, hetgeen by het binnentreden al direct een prettige indruk maakt. De biljartzaal is voorzien van vier nieuwe Wilhelmina-biljarts benevens een zakken-biljart, dat van den pachter der Sociëteit is overgenomen. De vloer is voor een groot deel gedekt met zware cocoBmatten, terwijl voor c.lle ramen donkerroode zware gordijnen zyn aangebracht. De wand op den achtergrond is door den hoer II. C, van Staveren op smaakvolle wijze gedecoreerd. Een groote verbetering is ook de plaatsing van een geheele nieuwe inrichting met closets. Ter gelegenheid van de heropening zal hedenavond een strijkje zich doen hooren en naar het te verwachten is zal doze eerste avond voor do Sooieteit goed inzetten. OudetcaterDoor de Rechtbank te Utrecht is uitgesproken het faillis sement van II. van Wijngaarden, graanhandelaar alhier. Buiten verantwoordelijkheid der Hed. Nog eens Oproep v. h. Roode Kruis. Met dank aan hen, die gehoor ga ven aan onze dringende bede om hulp voor de ambulance en verdere ver richtingen van het Nederl. Roode Krnis op het oorlogsterrein, moeten wij helaas melden, dat het getal dier hulpvaardigen zeer gering is en wagen wij andermaal een poging om Gouda'» burgers en burgeressen krachtdadige medewerking te vragen by het ver vullen der zware taak, die op ons Hoofd comité rust. Ook thans stelt ons plaatselijk Hulp-Vrouwenoomité zich beschikbaar tot het ontvangen der gelden. Nog eens wie spoodig helpt, helpt dubbel! Gelden kunnen worden afgedragen aan de leden van het Bestuur van het Vrouwen Comité voornoemd: Mevr. Ten Bosch-Scholtens, Voorzitster Crabetfistraat Mej. C. Saltzer, Secretaresse, Gouwe Mej. J. Saltzer, Gouwe Mej. E. de Backer, Gouwe Mej. W. v. Ameron, Turfmarkt Mevr. v. d. Straaten-Spruijt, Turfmarkt; Mei. N. J. Schelling, Penningm. Gouda, 2 November 1912. Voetbal. Voor Zondag is het volgende pro gramma vastgesteld Olvmpia—-Fortnna, sch.r. Th. L. van Krieken te Gouda. L.V.V.Sportman, R.V.C.ILS.C. Hennes—V.F.C. En voor den Goudschen Voetbal Bond 1* kl. T.O.P. IOlympia 2, J. Plas- meyer. 2kl. De Struis—Gouda 2, A. Hui- bregtse. Moordrecht—Waddingsv. Th. Brans. 3' kl. Gouda 3—T. O. P. 3, H. de Wilde. Op het Sportterrein' wordt de voor Gonda belangrijkste wedstryd gespeeld, nl. Olympia I tegen het Vlaardingsche Forttina. Ongetwyfeld kan het een mooie kamp geven. Olympia 2 bezoekt verdei*T.O.P. in den Winterdyk, terwyi De Struis op haar nieuwe terrein aan de Willens Gouda 2 ontvangt en in de IJssellaan Gouda 3—T.O.P. 3. Veel hoop dat alle wedstrijden door- ura sal er ratuaschea wel niet syn daar de meeste terreinen wel afgekeurd sullen worden. De Wereldkrontek opent met een foto Van Tsaar Ferdinand van Bulgaiye en vervolgt met talrijke foto's van het oorlogsterrein in den Balkan, de siekenverpleging, Antonis d'Alba, die de aanslag op den koning van Italië pleegde, kroniek van de week, per sonalia, feuilleton enz. De Prins geeft als voorplaat het portret van Dr. W. Ruijsch, de nieuw benoemde voorzitter van den Centr. Gezondheidsraad, en vervolgens foto's en artikelen van vóór 100 iaar, de Balkan-oorlog, Tentoonstelling Arti", het Standaard van admiraal de Coligny, de Orohideën-tentoonsfeliing bij Kras te Amsterdam, uit schouw burg en concertzaal, personalia, kro niek van de week, enz. Pak me mee bevat als voorplaatHet ss. „Koning Willem I", van de Mij. „Nederland", in de haven vnn Tand jong Priok. Voorts foto» van den Bal kan-oorlog. Het te Utrecht ont hulde monument 'voor Prof. Dr. J. J. P. Valeton. Het beeldhouwwerk „Ons leed herleefd", van Mevrouw Schrove Yzerman, te Amsterdam. -— Het nieuwe gebouw van „De Bijen korf', te Amsterdam. Nestor Wil- mart, de Spoorwegobligatie- verval- scher. De gevolgen van den vleesch nood in Duitschland. Het bezoek van do Vereen, van geneosheeron aan het sanatorium te Laren.„ Eene groote verbetering voor do stad 's-Gra- vonhago en Omstreken. I Heldenfeiten uit het leven van Rid ders der Militaire Willemsordo. Portretten. De rubriek van Redac teur X. en het Kindernummer „Ons Prinsesje". In hot eerstvolgend numrnor wordt oen begin gemaakt met don histo- rischen roman van de hand van Kline van Stuwe (Jacqueline Reykene van Stuwe), getiteld Donkore Wolkon. Goede Manieren door Jonkvr. H. A. Rapppard Haarlem, P. Visscher Az. Binnen drie jaar na het eerste vor schijnen van bovengenoemd werk, versoheen in Augustus van dit jaar de derde druk by d** firma P. Visser A.z. te Haarlem. Wf twjjfelon niet of dit boekje dat op aangename en duide- lijko wijze nuttige wenken geeft om trent het oeremonieel bij verschillende gelegenheden, bij het publiek een gun stig onthaal zal vindon. Hoe dikwijls komt het niet voor, dat men bij offi- oieele gelegenheden gaarne een be trouwbare vraagbaak zou raadplegen omtrenfc^enkele ponten, waarover men teen voldoende zekerheid heoft, en in e allereerste plaats is hot dan nood zakelijk, dat dio vraagbaak inderdaad betrouwbaar is. "Wij geloven dit van het voor ons liggend werkje te mogen zeggen, terwyi tevens de daaraan thans toegevoegde titulatuurl(jst voor menig een een groot gemak zal zyn. Pro en Contra Serie VIII No. 3 Geloof op uitwendig gezagPro Dr. J. D. de Lind van Wyngaarden, N. H. Predikant te Putten Contra Dr. O. J. Niemeijer, N. H. Predikant te Bolsward. Levensvragen serie VI no. 6. Hoe voeden wij onze kinderen godsdienstig op, door Dr. H. H. Menlenbelt, Pred. bij de Herv. Gem. van Baarn. Uitgaven Hollandia Drukkerij Baarn. William Stead, de met de ramp van de Titanic aoo noodlottig om gekomon krachtige strjjder voor de verbetering der sociale nooden, is ook voor het Holiandsch publiek geen on bekende. Van de hand van Jhr. L. P. A. van den Brandeler verscheen thans in de uitgave van de Hollandia-Druk- kery te Baarn een bewerking van Stead's handleiding „How to help." Dit boekje onder den titel van William Stead en zyn vijfvoudig ideaal" (Hoe gij my kunt helpen, en ik n kan helpen en wij allen do anderen kunnen helpen), heeft ten doei een kleine handleiding te vormen voor socialen arbeid, aangepast aan Holland- sohe toestanden en Hollsndsche in stellingen. Op het Uitgebreid gebied van, den socialen arbeid is deze handlei ding een wegwyser en een practische vraagbaak, waar het tevens een vol ledige lijst van vereenigingen en adres- senop velerlei gebied verstrekt. die *ich gedurende de week van 25 Oct. tot 1 Nov. in de ge meente gevestigd of des© verlaten hebben. GEVESTIGD P. Bindervoet uit Gouderak in Stoof steeg 10. A. Lansaat uit Nymegen in Katten- singel 74. E. Folboom uit Utrecht in Lemd ui- steeg 14. WRoelofs uit Utrecht in Lemdul- steeg 14. C. de Bruin uit Hekendorp in Peper straat 13. L. H. F. de Munnik uit Utrecht in Kleiweg 42. W. van Hees, Wed. Kooijman uit Kanon in Wachtelstraat 29. G. J. Boot uit Utrecht in Raam 11. L. J. Kooijman uit Rotterdam in Nieuwehavon 49. J. M. van Loon uit den Helder in Lange Tiendeweg 45. C. M. de Jong uit Rotterdam in Ridder van Catsweg 180. J. It. Sevors uit Moutfoort in Moordr. Tiondeweg 3. S. Smeer, gehuwd met M. Oohits uit Amsterdam in Kattensingol 80. S. Gottfriedt uit Amsterdam Nieuwehaven 252. F. J. B. van Son no void uit Arnheih in Crabethstraat 66. VEB THOKKEXEN J. Melkert, uit Raam 161 naar Prin- cenhage, Wostkant 10. G. den Hertog, ujt Slapperdel 21 naar Zegwaard, Molenweg 258c. L. F. Scheepers, uit Ridder van Cats weg 214 haar Vlissingen, Vlaming straat 23. R Jonitsma, uit Achter de Visoh markt 26 naar 's Gravonhage, Schenk straat 40. J. B. van der Maden, uit Keicerstr. 6 naar Breda, Parkstraat 114. J. Kleefstra, uit Korte Tiendewog 7 nhar Meppol. A. C. van Dam, uit Crabetstraat 45 naar Stolwijk. J. R. van Woelden, uit Turfmarkt 136 naar Leiden, Breestraat 118. A. Woelders, uit P. C. Bothstraat 45 naar Nieuwkoop. J. C. Raus, uit Piersonwog 4 naar Brielle, OoomenBtraat. A. O. Tuythof, nit Groenendaal 17 naar Amsterdam. A. N. Jager, uit Boelekade 69 naar Sandpoort, Hotel „de W(jman". J. Tegel, uit Oosthavon 16 naar Amsterdam, leliegracht 14. 8. Bakker, uit Karnemelksloot 112 naar Rotterdam, Aart van Nosstr. 121 a 1 S. J. Smit, uit Crabethstraat 66 naar Leeuwarden, Hotel Phoenix". G. IJsseistyn, uit Markt 67 naar 's Gravenhage, Schenkstr. 217. C. M. W. Lanooij, uit Wachtolstr. 47 naar 's Gravonhage, Blankenburg straat 35. Postkantoor te Clouda. Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid' van de geadresseerden gedurende de 2e helft der maand Ootober niet zijn kunnen worden uitgereikt. Namen der Plaatsen van geadresseerden. bestemming. Binnenland. Brieven. J. Scheer Bodegraven. Z. Tienen Hilversum. M. H. Ilamme Utrecht. Briefkaarten. E. Smits Utrecht. 1 zonder adres. Drukwerk 8 stuks. Nota. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. De Directeur van. het Post en Telegraafkantoor, HERMANS. Baron Mackay. Men meldt ons dat aangaande do al- of niet aanvaarding vaa den kamer zetel voor Ommen door Baron Mackay, van welks bedanken de Nederlander de Standaard reeds een bericht rabliceerden, definitief nog niets be tend is. Christel. Mil. Tehuizen. H. M. de Koningin .heeft een by- drage in geld geschonken ten behoeve van de Christelijke Militaire Tehuizen m Ooat- en West-Iadië. H. M. de Koningin. H. M. de Koningin is geheel her steld. De oorlog op den Balkan De Albaneezen. Boekarest, 1 Nov. De volgende week zal hier een congres van Albaneezen worden gehouden. Ter voorbereiding aullen morgen Ismaël Kenal, de be kende Albaneezen-aanvoerder en Gura Kuke hier aankomen. De gewezen grootvizier Ferid Pascha znl vermoe delijk ook het congres bijwonen. Belgrado, 1 Nov. Do successen van de Servischo legere hebben op de Mo- hammedaansche bevolking, vooral op de Albaneezen een diepen indruk ge maakt. De Albaneezen leveren na vry- willig hun wapenen in, meeat repeteer- en martini-geweren. /Rust en orde heerscht overal. Hongersnood. Konstantinopkl, 1 Nov. De Lloyd agent in Saloniki seint naar hier, dat tengevolge fan het toestroomen dér Macedonische bevolking een gevoelig gebrek aan levensmiddelen heerscht, on dat eon hongersnood on verm yd el (jk is. Hij verzocht dringend de van Kon- stantinopel naar Saloniki vertrokkeiuio j)oote» mot brood te bevrachten. f 'JAthxne, 1 Nov. De Grieken mar- '■dsmenti op Saloniki aan. Prins Georg* is tot oersto adjudant van den koning benoomd. De gifton van de bevolking beloo- pen nu al oonige honderdduizenden drachmen. De Gelderland. H. M's. pantserschip Gelderland hoeft opdracht gekregen van Majorca naar Smyrna te vertrekken, in af wachting van nadere orders. Het pantserechip Kortenaer wordt te Nieuwediep in orde gebracht om Maandag naar Smyrna te vertrekken. Indische Ambulanoe. Naar wy vernemen wordt overleg gepleegd met het hoofdoomité van het Roode Kruis te Batavia inzake uitzonding door Ned.-Indië van eon ambulance ten behoeve van de ge wonden van het Turksche leger. De Turken teruggealagen. Lomdrn, 2 Nov. Donderdag be proefden de Turken eon wanhopige poging om den toestand te verbeteren. Zy werden echter volkomen verslagen. Do Bulgaren vervolgden hen en maak ten zich meester van Tsjorloe, Istrand- sja on Rodoito. Zondag. REMONSTRANTSCHE KERK. Morgens lO'/i uur. Prof. Dr. H. Y. GROENEWEEGEN, Hoogleeraar te Leiden. GROOTE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. BIJL. Namidd. ten 2 ure. Geen dienst. Avond ton 6 ure, Ds. DEUR. KLEINE KERK. Namiddag 2 uur. Ds. RONNER, van Waddinxveen. LUTHER8CHE KERK. Voorm. ten 10 ure. D». GEELHUY- HEN. GROOTE KERK. Huwelyksinzegening, Woensdag 6 November Ds. BERKKLBAOH V. D. SPRENKEL. KLEINE KERK. Woensdagavond ten 7'/i ure. Ds.BER- KELBACH V. I). SPRENKEL. Bybellezing. GOUDA. GEBOREN81 Oct. Bertas, oudets B. SproHt en P. Blom. Arie Antho- nie, oudere A. do FrankrHker en A. E. Kerrebyn. Johan Rudolph, ouders A. A. M. Groos en A. E Nichting. Anthonie, ouders D. de Jong en S> ter Beek. 1 Nov. Elizabeth Withehni- ua Johanna, ouders S. Schoonder- woerd en W. B. van Hensen van Unin- i. Stoffolina Theodora, oudere van der Krekeen P. J. Jongerheld. 2. Joban Christiaan, oudere A. M. Verkaaik en C. van Rugge. Paulus Johan, ouders W. A. Kaars en M. van Eyk. ONDERTROUWD: 31 Oct. U. J. Stravers te Willige Langerak en T. W. J. van Setten. 1 Nov. L. Hogen- elst te s'-Gravenhage en E. H. Wevers. OVERLEDEN: Petronella M. J. Woudenberg 6 j. WADDINXVEEN. GEBOREN: 18 Oct. Gerritie, ouders* E. Schouten en P. van Veen. Francina Adrian», oudere W. Vallen- dunk en J, F. Smits. 20. Gerrigje, ouders C. Verhoog en J. Perdijk. 26. Karei, ouders L. Slingerland en I J. den Hertog.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 4