ÜTen meldt uit Zwolle aan de Maasb., dat het plan bestaat mr. H. v. d. Vegte wederom candidaat te stellen van anti-rev. zijde. BlrxrxerLla-zxd^ STATEN GENERAAL Landbouw en Veeteelt. Gemengde Berichten. I KANTONGERECHT TE GODDA. Stadsnieuws. Rechtszaken. Laatste He rich ten BURGERLIJKE STAK D. Telegrafisch, Weerbericht Officieels Prijscourant Elfecteob*»del te Amsterdam !l/' - - - - taldj a-linie terug. De linker colonne marcheerde links van Tsjerkesköj, de middelste over Tsjerkesköj, de rechter nog verder rechts van de spoorlijn. De terugtocht had in volkomen orde plaats daar de Bulgaren de Turken niet ach tervolgden. De wegen zijn door de laatste regens en tengevolge van het drukke trans port, zeer slecht. Hierdoor wordt 't den Bulgaren moeilijk gemaakt op te rukken met het zware geschut en het begin van nieu we, gevechten zal du» nog wel op zich laten wachten. Het groote hoofd kwartier der Turken en het hoofd kwartier van het oostelijk leger zijn verlegd naar Marenköj. De Tsjataidja- linie wordt met zwaar gescnut ver sterkt." Uit Bulgaarsche bron wordt gemeld dat de Bulgaren de Roupell-pas heb ben bezet. In don strijd van Loeke Boergas en Banor Hissar werden 37 kanonnen buit gemaakt benevens een trein van 4 locomotieven en 243 wagons en 2000 man gevangen genomen. De verliezen aan TurkBche zijde aan dooden en gewonden worden geschat op 20000 man. De „Vossische Zeitung" verneemt dat te Konstantinopel maatregelen worden getroffen tot berging van 60.000 gewonden. Bemiddeling door de mogendheden. De door de Porte ingeroepen be middeling der mogendheden heeft nog geen resu ltaat gehad en zal naar het zich laat aanzien nog wel eenige da gen op zich laten wachten. In diplo matieke kringen acht men het oogen- blik daartoe nog niet gekomen. Uit al hetgeen hieromtrent wordt medegedeeld, blijkt dat Turkije den vrede wil, maar den prijs daarvoor niet wil bepalen. De Turksche regee ring wenscnt voorstellen daaromtrent te ontvangen van de mogendheden, die het allerminst eens zijn over de vraag of dergelijke voorstellen van de zgde der Balkanstaten ook zouden worden aanvaard. Het ligt voor de hand dat deze oorlogvoerende staten den krng zoo kraphtig mogelijk zullen voortzetten en eerst te Konstantinopel den Sul tan hunne vredesvoorwaarden zullen voorschrijven. Wellicht kan dan een gemeenschappelijk optreden der mo gendheden eenig resultaat hebben. Rusland heeft, naar de minister van buitenlandsche zaken te St. Petersburg aan een medewerker van het Berliner Tageblatt heeft verklaard alleen dan de bemiddeling op zich wil nemen indien de Porte verklaart de voor waarden te accepteeren, die door de mogendheden worden gesteld. Zoo lang deze gelofte niet is afgèlegd, meent Rusland niets te kunnen doen. Engeland. De tariefhervormers zoo Bchrijft het Vad. zjja ®et hun sombere voorspel lingen ovet de noodlottige gevolgen vau den vrijen handel voor Engeland niet erg gelukkig. In plaats van een inzinking van 's lands handel en nij verheid, wijst elke maand-statistiek opnieuw een record van vooruitgang en ongekenden bloei en vermeerderde inkomsten aan. En nu weer blijkt uit een statistiek van den Board of Trade, dat het aantal Britsohe zeelieden op Pritsohe schepen van 1906 tot 1911 van 128.077 tot 136.630 is gestegen. Deze c\jfers wijzen het tegendeel uit van wat de protectionisten jaren lang hebben voorspelddat op de handels vloot de Engelsche matroos door Fin nen, Noren en Lascars zou worden verdrongen, wanneer hij niet tegen over deze concurrenten afdoende „be schermd" werd. Wat natuurlijk niet beletten zal, dat Bonar Low o.s. met voorspellen voort zullen gaan. Amerika. Ernstige waterleidingbreuk. - De Lokal-Anzeiger ontvangt een telegram uit New-York waarin wordt gemeld dat de stad Nashville voor een groot deel overstroomd is, doordat het groote waterreservoir der water leiding is gebroken. Talrijke huizen werden medegesleept. Züid-Afrika. Aan de Daily-Mail wordt uit Johan nesburg geseind dat in een van de Randmijnen een Diamant is gevonden van 1649 karaat. Nu de Cullinan gekloofd is, moet deze steen, die een ovaal vorm heeft, de grootste ter wereld zijn. neering is het volgend adres tot de Tweede Kamer gericht: dat het in behandeling zijnde wets ontwerp tot verzekering van werk lieden tegen de geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom slechts in uiterst geringe mate en door enkele artikelen tegemoet komt aan het stre ven van den Bond voor Staatspen- 8ionneering, gesteund door tienduizen den in den lande, welk streven in het navolgende artikel I der Statuten en de in Juli 1907 in de algemeene ver gadering van voornoemden Bond, aan genomen motie is uitgedrukt. Art. I. De Bond voor Staatspension- neering beoogt het tot stand komen eener wet, waarbij aan alle Neder landers, zoowel vrouwen als mannen, op een nader bij bedoelde wet aan te geven leeftijd, recht wordt toegekend op een gelijk Staatspensioon, zonder premiebetaling, de kosten te vinden uit de opbrengst van bestaande of nog te heffen belastingen. MotieDe ernstige wil wordt uit gesproken om te zorgen dat het stre ven naar ons einddoel niet in den weg sta aan een zoo goed mogelijke en onmiddellijk langs wettelijken weg bereikbare verbetering in het lot van ouden van dagen, die leidt naar het einddoel, dat de navolgende amendementen van uwe leden, de heeren J. H. A. Schaper en mr. R. J. H. Patijn op de desbetreffende artikelen in het wets ontwerp eenigszins, zij het dan ook op gebrekkige wijze, het beg'nsel van Staatspensioen zullen tegemoet komen. Amendement op Art. 19: De middelen voor de dekking der uit te keeren renten worden gevonden voor wat betreft de ouderdoms-rente, de weduwen-rente en de weezen-rente door bijdrage vanwege het Rijk. Amendement op Art. 358 Den leeftijd voor recht op ouder domsrente te brengen van 70 jaren op 60 jaren. Amendement op Art. 360 De rente in den overgangswedstrijd van f 2 op f 3 per week en het be drag voor de echtgenooten, die beiden recht op een rente hebben, naar even redigheid te verhoogen. Redenen waarom de Bond voor Staatspensionneering zich wendt tot uwe vergadering met het beleefd ver zoek, deze amendementen in do Wet te doen opnemen. (Vad.) Kamerverkiezingen 1913. De liberale kiesvereeniging Wijde- nes Osterleek (district' Enkhuizen) heeft volgens de N. R. Crt. jhr. R. R. L. De Muralt te Zierikzee oandi- daat gesteld. De vrijzinnige-democrati8che kies vereeniging De Grondwet te Oude- Pekela (district Veendam) heeft, naar de Prov. Gron. Ct., meldt, voor de Tweede Kamer (vac. mr. E. A. Smidt) voorloopig den heer H. Snijders te Middelburg candidaat gesteld. De Minister van Binnenlandsche Zaken j Overwegende, dat ten gevolge van het niet aannemen van zijn benoeming door mr. M. baron Mackay, in het kiesdistrict Ommen een verkiezing moet plaats hebben voor een lid van de Tweede Kamer derStaten-Generaal; heeft bepaal/1, dat die verkiezing zal plaats hebben op Zaterdag 16 Novem ber e.k., de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 26 November d.a.v., de her stemming, zoo noodig, op Dinsdag 3 December d.a.v. Stort. De invaliditeitswet. Door den Bond voor Staatspension- TWEEDE KAMER. Invaliditeits- en Ouderdoms- verzekering. Vergadering van 6 Nov.. (Vervolg). De heer Troela tra (s. d.)kwam op tegen de bewering van den heer ■ïreub dat spr. hem klinklaren onzin in den mond neeft gelegd. Spr. citeerde uit het door den heer Treub geschreven boekje „Het economisch standpunt der vrijzinnig-democraten" dat geen staats pensioen moet worden gegeven omdat daardoor het verkrijgen van betere loonvoorwaarden wordt tegengewerkt. De schrijver van dit boekje komt echter in strijd met zijn betoog als hij aan lage loonen vrijstelling wil toe staan. Spr. wees er op dat het de sociaal-democraten zijn, die voet voor voet den strijd voor staatspensioen hebben gewonnen en den heer Treub zag zijn naaste geestverwanten stuk voor stok naar staatspensionneering overgaan. Thans is het geworden een programpunt van de vrjjzinninige con centratie. Aan de linkerzijde behoeft thans daarover niet meer te worden gestreden. Spr. noemde het van geen eteekenis dat buitenlandsche sociaal democraten van meening met hem verschilden. De vrijzinnig-democraten en de heer Trenb zijn het te dezer zake evenmin eens. Is daarom een uitspraak van den heer Treub gezag hebbend voor de gansche groep Het eenige -door den heer Treub aange voerde citaat, dat raison d'êtrehad, was dat van Viviani, het gemis van onderzoek op den tijd dat de staats pensionneering wordt verleend. In dat opzicht heeft ae Verplichte verzekering wel iets voor, doch voor staatspen- sionnneering is daarvoor wel een weg te vinden. De heer Tydeman wil daar voor commissies instellen, die beroep hebben op Ged. Staten, spr. wil de vakvereeniging daarin laten mede- spreken. Tegenover dit nadeel staat echter het groote voordeel dat de premiebetaling niet gedurende het ge- heele leven behoeft te geschieden, waardoor het een drukkende last zou zijn, die door de arbeiders niet zou kunnen worden gedragen. Spr. is den heer Treub dankbaar dat deze heeft erkend dat spf.'s strijd ligt in de socialistische lijn. Ook in België gaan do sociaal-democraten tegen de ver plichte verzekekering in. Allengs heeft de heer Treub allen tegen zich gekregen, de onderwijzers, de bakkers en nu nog de voorstanders van het staatspensioen. Hij heeft poli tieke harakiri gepleegd en kan straks van het tooneel verdwijnen. Komend tot de vrijzinnige concen tratie verklaarde spr. dat de debatten hem geen vertrouwen hebben ge schonken. Spr. heeft weinig moed op een royale uitwerking. Bij hem is de indruk dat deze concentratie alleen ingaat tegen de verplichte verzekering van den ouderdom en dat als een andere vorm is gedacht staatspension neering, die oplossing daarvan zou brengen. Spr. noemde de eenstemmig heid van de heeren Tydeman en Trenb om een afloopende staatsbijdrage te verleenen als onderdeel van verplichte verzekering, zeer bedenkelijk. Begint men dien weg te volgen, dan komt men er niet meer af. Spr. bestreed verder het standpunt van den heer Tydeman in de verschillende details. Ten slotte waarschuwde spr, voor het standpunt waarop de vrijzinnige con centratie zioh plaatst en verklaarde, dat wanneer zij" met hulp der sociaal democraten uutfht overwinnen, een groote macht met de soc. democraten moet meekomerf. Spr. zou gaarne een motie willen voorstellen om de behan deling dezer wet, die door de arbeiders niet wordt gewenscht, nit te stellen tot dat de stembus heeft gesproken, maar die motie zou worden afgestemd. Niettemin verwacht spr., gegeven de tegenwoordige politieke omstandig heden, van de uitvoering der wet niemendal. Zij, die tegenstand bieden tegen dit onderwerp, laden de ver antwoordelijkheid op zich om zoo spoedig als mogelijk is een betere regeling tot stand te brengen, omdat een eind worde gemaakt aan de treu rige toestanden, die thans nog bestaan. De heer D u ys (s. d.) ving daarop zijn repliek aan. Spr. betoogde dat de Minister het door spr. aangevoerde links van zich had laten liggen. Hij heeft njet eens de moeite genomen om Prof. Kluyver, die de minister wel had kannen toelaten als regeerings- commissariB, zijn nota te laten ver dedigen. De Minister heeft er zich met een frase afgemaakt. Alle quaesties die voor de arbeiders van belang zgn, heeft de Minister terzijde geschoven. Laten daarover zelfs de Patrimonium mannen spreken! Deze verzefcerings-ontwerpen zijn veel te laat gekomen. De Minister heeft ook al heel wat moeten hooren dat hg niet is gekomen met de ont werpen van den grooten spullebaas uit de Kanaalstraat. De voorzitter kan een derge lijke uitdrukking niet toelaten. De heer D u y s zou dan spreken van den Manager of the troup. De beraadslaging werd daarop ver daagd tot Donderdagmorgen half elf. Buitengewone ledenvergadering der Tuinbouw-Onderlinge. Te Amsterdam is in Krasnapolsky, onder voorzitterschap van den heer G. Kruyff, een druk bezochte buiten gewone algemeene ledenvergadering der Tuinbouw-Onderlinge gehouden, ter behandeling van het voorstel der commissie van toezioht tot herziening der statuten en ter bespreking van verschillende wijzigingen in het be drijfsonge vallenreglemen t J De Nieuwe Crt. meldt daaromtrent het volgende In de toelichting werd gezegd, dat de Tuinbouw-Onderlinge nu ruim 3 jaar de ongevallen-verzekering uit voert en ervaring heeft opgedaan om trent de werking van verschillende bepalingen. De directie wees bij haar mondelinge toelichting op het groote verschil dat zich bij deze gelegenheid openbaart tusschen de staatsverzeke ring, waar zelfs de meest urgente her zieningen jarenlang moeten wachten en de onderlinge verzekering der be langhebbenden, waar men nu de er varing rijp is, zonder lang gepraat, de verzekering kan doen aanpassen aan die ervaring. De voorgestelde wijzigingen hadden o. a. ten aoel de verzekering, welke thans beperkt is tot ongevallen, welke den verzekerde overkomen tengevolge van tuinbouw-werkzaamheden uit te breiden 1°. Tot de bedrijfs-ziekten 2°. Tot alle ongevallen, welke den verzekerden arbeider overkomen in verband met werkzaamheden, welke hij in dienst van zijn werkgever ver richt. Voorts werd een verandering voor gesteld in de definitie van arbeider. Als arbeider zal voortaan worden be schouwd ieder die in dienst van een werkgever tegen vergoeding werkzaam is, mits hg tot het verrichten van tuinbouwwerkzaamheden in dienst is genopien. Aangenomen werk zal voor taan worden geacht in dienst van den tuinbouwer te worden verricht. De verzekering wordt verder uitgebreid ook tot kinderen beneden de 12 jaar in yerband met de door de Leer plichtwet toegestane school-vacanties van zulke kinderen. Ook ten aanzien der schadeloos stellingen waren verschillende veran deringen ontworpen. Voorgesteld werd den wachttijd van 10 dagen voor de toekenning van tijdelijke uttkeering, in te krimpen tot 6 dagen. Voorts de uitkeeringen ge durende de eerste 2 maanden te be rekenen naar het loon, dat een gelijk soortig arbeider vermoedelijk zou heb ben verdien4 op de dagen waarover de uitkeering moet worden vastge steld. Voorgesteld werd het minimum loon van een vrouw te bepalen op 60 centB. Aan getroffenen die niet meer dan voor 10 pCt. invalide zijn, zal een uitkeering in eens worden verleend van 936 maal de uitkeering per dag (thans 312 maal). Voorgesteld werd verder om voortaan ook begrafenis kosten te vergoeden. Geopend wordt de mogelijkheid om een uitkeering tijdelijk in te houden, indien de getroffene geen geldelijk nadeel van zijn letsel ondervindt. In geval van dronkenschap vervalt, volgens de tegenwoordige regeling, ieder recht op schadeloosstelling. Voor gesteld werd te bepalen dat de nabo* staanden hun recht op schadeloosstel ling behouden. Het recht van beroep wordt uitge breid en toegekend ook ten aanzien van tijdelijke uitkeeringen na de tweede maand na het ongeval. Voorts werd voorgesteld de aange sloten werkgevers m0de te verzekeren tegen het risico der burgerrechtelijke aansprakelijkheid, zonder dat verhoo ging der voorschotpremie hiervan het gevolg zal zijn. Ten slotte werd voorgesteld ook aan de patroons zelf gelegenheid te geven zich volgens de bepalingen van het bedrijfs-ongevallen-reglement te ver zekeren, op dezelfde wijze dus opg&- veer waarop dit voor de industrieele verzekering mogelijk wordt gemaakt door het aanhangige ontwerp tot her ziening der Ongevallenwet 1901. Alle deze wijzigingsvoorstellen wer den aangenomen waarna de verga dering aan de directie en de commis sie van toezicht opdroeg aan het cen traal bestuur van den Nederlandschen Tainbouwraad voor te stellen de ge noemde wijzigingen aan te brengen. Aan de orde was vervolgens een voorstel tot wijziging der statuten. De veranderingen zijn alle van onderge schikt belang en werden door de ver gadering aangenomen. De voorzitter sloot de vergadering met de opmerking, dat komen de aangenomen wijzigingsvoorstellen tot stand, de vrijwillige onderlinge ver zekering in den tuinbdliw den arbei ders veel grooter voordeelen biedt dan de Ongevallenwet 1901 ten aanzien der industrieele ongevallen-verzeke ring doet. Tonijnen. Kwamen voor eenige jaren terug in de Noordzee geen tonijnen voor, thans deelen sohippers die binnen komen mede, dat er veel gezien wor den. Het vorige jaar kwamen er nog maar enkele voor, dit jaar zeer veel. Oudere sohippers en viaiohers herin neren zich niet, deze dieren ooit in de Noordzee aangetroffen te hebben. Zij zijn afkomstig uit de Middelland- sche Zee, waar men speciaal jacht op ze maakt. Onze visschers trachten nu ook wel eens een tonijn te bemachti gen, doch ze zijn voor zoo'n vangst niet ingericht. Naar men mededeelt kunnen zij een ontzettende kracht ontwikkelen. Nog nimmer heeft men deze dieren hier in Holland aan de markt aangetroffen. Slechts óón heeft men er pas kunnen bemachtigen. Men vermoed, dat er enkele tusschen de haringscholen zijn meegekomen, die zich ontzettend hebben Vermenigvul digd. Wellicht men kan ook van deze vangst een middel van bestaan maken. Het vleesch dat veel gelijkt op var- kensvleesch, moet voor de consumptie zeer geschikt zijn. Vad. De nieuwe burgemeester van Voor burg de heer D. baron Mackay, is gister namiddag naar de N. R. Crt. feeste« lijk ingehaald. Uit nagenoeg alle wo ningen hing de vlag uit. Bij de grens van de gemeente werd de burgermees ter ontvangen door de leden der fepst- commissie en eeh eerewacht, waarna men in optocht trok naar de Heeren straat waar een eerepoort was opge richt en corporaties opgesteld stonden. Op het plein voor de Ned. Herv. Kerk deden een kinderkoor en een muziekkorps zich hooren. In het ver sierde raadhuis werd de burgemeester door den oudsten wethouder, den heer Herckenrath, geïnstalleerd. Na afloop van de installatie hielden de heer en mevrouw Mackay receptie in de raad- Woensdagnacht had onder het wol vee in eenige weiden om en bij Dedems- vaart, een ware slachting plaats. Een twaalftal schapen van den heer Drost werden dermate door honden toege takeld, dat ze afgemaakt moesten worden. Ook in het Achterveld en bij Sluis 6 werden schapen door honden aangevallen. (Zw. Ct.) Gisterochtend 7 uur werdjnaar het „Vad." meldt eè'n 18-jarig jongmensch op zijn kamer in de Newtonstraat te 's Gravenhage bewusteloos gevonden. De gaskraan bleek niet goed te zijn gesloten. Door behandeling met het znurstof apparaat werden de levensgeesten weder opgewekt, waarna hij werd overgebracht naar het Gemeentezie kenhuis. Van alle groote steden telt Parijs de meeste drankgelegenheden: niet min der dan 1125 op de 100.000 inwoners. Voor Moscou is dit cijfer 25 pt r 100.000 inwoners, Petersburg 30, Londen 133, New-York 315, Chicago 395, Bordeaux 544, San Francisco 881. Hierbij dient opgemerkt, dat het kleine aantal drank inrichtingen in Rusland en Amerika verklaard moet worden uit het feit, dat daar veel meer clandestiene tap perijen zijn. Gedronken'wordt er per centsgewijze in Rusland en in de Vereen. Staten zeker niet minder dan in Frankrijk. (Yad.) De Vrijzinnig-Democratische Ver- eeniging te Dordrecht heeft met al gemeene 8tempen het concentratiepro gram goedgekeurd. Ter vergadering deelde de voorzat ter mee, dat eerstdaags een vrijzinnig weekblad voor de provincie Zuid- Holland zal verschijnen, Vad. In verband met het voorgevalleen betreffende scheiding van seksen in den Wamelsohen Gemeenteraad, heeft een meer vooruitstrevend inge zetene dier gemeente den burgemeester een kistje sigaren aangeboden ten einde deze aan de verschillende.'verslag gevers te presenteeren, als eenbewgi van zijn waardeering voor den nutti gen invloed die van de Pers uitgaat. Het kistje zal op het tafeltje der verslaggevers worden geplaatst. VrJ Met 1 November is het slot 3 tot daartce het eigendom Graaf Von Hohenzollern zu ringen in het bezit overgeg den heer J. H. Van Heek te E—-— De bezitting heeft een uitgebreidheid van 1250 hectaren, waarvan 110° hectaren bouw- en weiland. Het slot dagteekent uit het midden der 15d0 eeuw, werd door de graven van Lergh gesticht en is door het huwelgk van de dochter van een gr»» van Bergh met een vorst Von Hohen zollern in 1749 in bezit van den laat ste overgegaan. Onder de bezitting behoort tevenB Montferland met zijn fraaie uitzichten, alsmede „de Hetten- henvel", die 115 M. hoog is, het hoogste punt van Gelderland. Vermoedelijk wordt geen andere bestemming aan deze uitgebreide bezitting gegeven. Slechts eenige kamers van het slot worden gerestaureerd, welke door den nieuwen eigenaar in gebruik worden genomen. (Vad.) Nabij Zevenaar is uit een sloot op gehaald, het lijk van een man uit Nijmegen. Het rijwiel van de verdron kene stond ip de nabijheid tegen een boom. Vermoedelijk is de man per ongeluk tè water geraakt. Uitspraken van 6 November 1912. K. T. te Waddinxveen en A. W. M. D. te Bleiswnk, wegens 's nachts fietsen zonder licht ieder f 1 subs. 1 week tuchtschool. A. S. te Gouda, wegens de Aaltje Baksteeg in verkeerde richting berijden 2 X f 1.50 subs. 2X1 dag. P. v. d. H. te Bergambacht, wegens zijn hondenkar niet voorzien hebben van steunsels f 2 subs. 2 d. J. H. te Amsterdam, wegens niet toegelaten tot de uitoefening van een beroep, waartoe de wet eene toelating vordert, buiten nood f 75 subs. 60 d. met veroordeeling om aan getuige Vendrig te betalen f 4.50. A. V. te Gouderak, wegens arbeid doen verrichten door jeugdige kinderen 2 X f 10 subs. 2 X 10 d. J. B. te Gouda, wegens een hond gebruiken die te klein is: vrijspraak. A. B. te Nieuwerkerk a/d. IJsel, wegens zijn kind niet geregeld de school laten bezoeken f 5 subs. 3 d. F. M. te Gouda f 5 subs. 2. d., B. v. d. W. te Gouda f 0.50 subs. 1 d., W. S. te Reeuwijk f 1 subs. 1 d., A. v. d. H. te Moordrecht f 0.50 subs. 1 d., K. K. te Moordrecht f 1 subs. 1 d., C. V. te Gouda f 1.50 subs. 2 d., T. G. v. S. te Bodegraven, C. v. M. te Gouda, H. v. H. te Reeuwijk, W. v. H. te Langeruigeweide, L. ter L. te Langeruigeweide, H. v. E. te Waarder, J. B. te Waarder en J. v. d. H. te Zegwaard ieder f 1 subs. 1 d. allen wegens 's nachts rijden zonder licht. J. P. H. te Gouda, wegens vischen zonder vergunning, vrijspraak. P. L. H. en D. H. beiden te Gouda wegens bij eenig water ongeoorloofde vichtuigen bij zich hebben ieder f 15 subs. 20 dagen met verbeurd verkla ring van den zegen. J. K. te Waarder vrijspraak wegens straatsohenderij. Jr. J te Nieuwerkerk a. d. IJssel f 1.50 subs. 2 d. en A. H. woonplaats onbekend f 2 subs. 1 d. wegens zijn trekdier onbeheerd laten staan. A. B. te Nieuwerkerk a. d. IJssel f 3 subs. 2 d. wegens nachtelijk buren gerucht. J. L. en A. A. O. te Rotterdam ieder f 2 subs. 2 d. wegens als ge tuigen opgeroepen wederrechtelijk wegblijven. G. P. te Bodegraven, J. C. G. te Amsterdam ieder f 25 subs. 14 dagen wegens in de Gouwe te snel varen. C. v. d. K. te Waddinxveen f 1 subs. 2 d. wegtna te Gouda op den open baren weg noodeloos schreeuwen. J. H. te Reeuwijk, R. C. de B. en W. R. te Gouda ieder f 1 subs. 1 d. wegens te Gouda zitten op zijn hon denkar. J. 0. IJ. te Boskoop f 1.50 subs. 1 d. wegens te Gouda wateren buiten de waterbakken. G. v. d. G. en E. R. te Haastrecht iedef f 1 subs. 2 d. wegens te Gouda fietsen op een trottoir. B. S. te Bodegraven J. Z. te Pols broek ieder f 1 subs. 1. d. wegens te Gouda in draf rijden over den Klei- wegsbrug. J. L. te Gouda f 5 subs. 2 d. C. d. R. f 3 subs. 2 d. A. A. f 1 subs. 2 d. beiden te Waddinxveen. A. M. en C. J. M. te 's-Gravenhage ieder f2 subs. 2 d. K. V. te Moercapelle f 1 subs. 2 d. allen wegens openbare dronken- sohap. GOUDA, 7 November 1912. Voor het examen apotheker-assis tente heden te den Haag gehouden 'slaagde Mej. M. J. Rond, leerlinge van den heer P. Weger alhier. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid en een plaatsvervangend lid van het scheidsgerecht werden uit gebracht 66 stemmen van onwaarde 17. De heer W. A. Piets werd gekozen tot lid met 44 stemmen, verder ver kregen de heeren W. Roepers 4 en P. Bokhoven 1 stem. De heer J. H. de Wilde werd ge kozen tot plaatsvervangend lid met 46 stemmen, verder verkreeg de heer Reinsbergen 3 stemmen. Heden zijn een zestal wagens met zigeuners, die het de bewoners van Reeuwijk lastig maakten, met behulp van de Rijks-politie door deze ge meente gebracht in de richting Rot terdam. Aan den Sergeant-Majoor Wenne- kers, van het garnizoen alhier is heden op de compagnie de bronzen gesp uit gereikt voor 18-jarigen trouwen dienst. Nat. Christen Geheelonthoudors- vereeniging. Hedenmiddag hield de Nat. Chris ten Geheelonthoudersvereeniging in „het Blauwe Kruis" harer provinciale vergadering, die door omstreeks 60 personen werd bijgewoond. Na een openingswoord van den voor zitter hield Ds. Koolhaas een referaat over „De vang-nu-kameraad-bewe- ging", welke bedoelt te werken als aanvulling van de Nat. Christen Ge heelonthoudersvereeniging, ten einde ook die personen tot zioh te trekken, die om gemoedsbezwaren niet wen- schen toe te treden tot de organisatie. Spr. schetste den arbeid dier bewe ging, welke hij onmisbaar dacht voor den bloei der geheelonthouding. Door verschillende personen werden daarop vragen gesteld, hoe in bepaalde gevallen te móeten handelen, welke vragen door spr. werden beantwoord. Daarna hield de heer Lafeber een be toog over de noodzakelijkheid van win- kelraam-drankweer-tentoonstellingen. Deze spr. gaf een uiteenzetting van dit, naar hg meende, uitnemend pro pagandamiddel, dat in elke gemeente waar een af deeling van de N. C. G. V. bestaat, moet worden toegepast. Spr. gaf als zijn meening te kennen aat een dergelijke expositie, meer dan iets anders, zou spreken tot het hart van den mensch en hem zou afhouden van de verkeerde drinkgewoonte en hem behoeden voor de drankellende. Kos ten zijn aan zulk een tentoonstelling, welke ook in een der zalen van het Blauwe Kruis is ingericht, bijna niet verbonden. Met een opwekking tot het houden daarvan besloot spr. zijn betoog. De vergadering werd daarop voort gezet. Hedenavond zal Ds. A. Wartena em. predikant te Scheveningen in een openbare bijeenkomst in de Kleine Kerk Peperstraat een rede houden. Oudewater. In de Dinsdag ge houden zitting van den Raad dezer gemeente, werd besloten op haar ver zoek aan mej. J. M. Verhagen eervol ontslag te verleenen als onderwijzeres ingaande 1 Januari. Daarna besloot de Raad in de vacature niet meer te voorzien op grond van te weinig leer lingen. Op voorstel van de heeren De Lint en Van der Meer werd besloten de fontein op de Markt tot het eind 1913 te laten staan en Burgem. en Weth. te machtigen haar op te knappen. Waddinxveen. Alhier is een alge meene vergadering gehonden van het Nourrissefonds. De notulen werden goedgekeurd. Uit het verslag bleek, dat fn 1911 1912 zijn verstrekt 1492 L. melk, 1064 eieren, 272 L. Karnemelk, 8 ons vleesch en 1 K. pakken havermout. De rekening van den penningmeester werd vastgesteld in ontvang op f341.32, in uitgaaf f211.82 alzoo met een batig saldo van f 129.50. Tot bestuurslid werd herkozen de secretaris, de heer M. Kolkman. Als leden der finantieele commissie werden benoemd de heeren C. C. Regt en H. vap den Berg Sr. en als plaats vervangende leden de heeren G. Vos en H. D. van de Weerdt. Na de rondvaag is de vergadering die zeer slecht bezocht was er waren van de 140 leden slechts 10 personen tegenwoordig gesloten. Boskoop. Met de Staatscourant no. 261 zijn verzonden de Statuten van de Boskoopsche Winkeliers-ver- eeniging, alhier. Bij de gisteren gehouden verkiezing van twee notabelen der Ned. Herv. gemeente, zijn de aftredende vrgzin- nige notabelen, de heeren K. Rosber gen en J. Hooftman T. Azn. onder scheidenlijk met 118 en 120 stemmen herkozen. Op de orthodoxe candidaten, de heeren van Noordt en Sliedrecht waren 63 en 57 stemmen uitgebracht, N. R. Ct. Het Haagsche Gerechtshof deed gisteren uitspraak in de zaak van: W. R., koopman te Boskoop, door de Rechtbank te 's-Gravenhage ver oordeeld tot 6 maanden gevangenis straf wegens diefstal van palmplanten uit een tuin onder Boskoop. Wegens vormgebrek werd het vonnis vernie tigd en bekl. nieuwe rechtsgronden tot dezelfde straf veroordeeld. Vad. 01AH KT BERICHTEN. Gouda, 31 Oct. 191 a. GRANENKalm. Tarwe: Zeeuwsche 10.35 k 10.75 mindere dito 9.50 A 10.—Afwijkende 8-^5 9-a5- P0lder 7-- 77-5 Rogge Zeeuwsche ƒ7.75 A 8.—. Polder 7 A 7.50. Buitenlandsche per 70 kilo 6.75 a 7.— GerstWinter 735 a 7 50. Zomer 675 k 7.—. Che valier 7.75 k ƒ8.35, Buitenl. voerger3t per 65 kilo 6,— k 6,35. Haver per H.L. 4 50 k 5 25 Per 100 kilo 9.50 A ,10 a5. Hennepzaad Buitenlandsche per 50 Kilo 8 A 825. Kanarie zaad 15.— k 15-50. Kar wij zaad per 50 Kilo 18.A 18.50 Koolzaad 17.—dj' 18.— per Hectoliter. Erwten: Kookerwten 14 A 15.—. Buiten landsche voererwten per 80 Kilo 7 50 A ƒ8.Boonen bruine boonen 16.50 A 17.50 witte boonen 14.50 k f 15.50 Paardenboonen 7.50 a 825 Duiven- boonen 9 50 k 10 Mais per 100 Kilo: Amurikaansche Mixed 8.— k f 8.25. Kleine ronde 8 25 d 8.50 Veemarkt. Melkvee goede aanvoer, handel stug, prijzen blijven zeer hoog. Vette varkens, redel. aanvoer, handel vrijwel, 28 d 32 ct. per half K.G. Biggen voor Engeland, redel aanvoer, handel vrywel, 24 A 26 ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel stug, 1.50 A i.7o per week. Vette Schapen, eenige aanvoer, handel zeer flauw, 22.— d 27.—, Lammeren, goede aanvoer, handel flauw, 14.— A 19.— Nuchtere Kalveren, redel aanvoer,han del vrijwel, 12.— k 16.—. Graskalveren redel. aanvoer, handel vlug 55 - Fokkalveren 14A 21. Kaas, aangevoerd 117 partijen, handel matig ie kwal. 31.— A 33 2de kwal 28.- A 30.-. Zwaardere 28.— d ƒ30.—, Noordhollandsche 34 a Boter 1089 stukken v. '/8KG Handel vlug. - Goeboter 1.45 A 1.60. Weiboter 1.35 A ƒ135. TWEEDE HAMER. Vergadering. va,n heden. Invaliditeits- en Ouderdomsver- zekering, Half elf voortzetting. De heer D u ij s (s. d.) vervolgde zijn rede, die hij gistermiddag afbrak. Spr. betoogde dat de premie berekend moet worden over tal van jaren en eerst dan wanneer het financieele even wicht is verkregen, kunnen zij defini tief worden vastgesteld. De wet van minister Talma is feitelijk een verta ling van de Duitscho wet, terwijl niet in het minst rekening is gehouden met de wording en de geschiedenis van deze wet, die in 1889 gemaakt, in 1901 weer van veel herzien is. De wijze, waarop de minister premie hief, bleef sjfr. afkeuren. Alle arbeiders be talen dezelfde premie naar rato van hun loon. Geen rekening wordt ge houden met den gevarenkans van het beroep van den verzekerde en met de kans om al dan niet 70 jaar te worden. Het gevolg zal zyn, dat zy, die in lage gevarenklasse vallen, zullen zich niet verzekeren of gaan naarpartiou- liere maatschappijen die wel rekening houden met de gevaren-klasse. De minister blgft zitten met de arbeiders die in de hoogste gevarenklasee zon den vallen. Groepsgewijze zal er auto selectie plaats vinden. Ten slotte behandelde spr. de kwestie van het Heilverfahren. In dit wetsont werp wordt geen cent uitgetrokken voor de verpleging, de pogingen tot herstel van de invafieden. Dit had toch wel het zwaartepunt moge wezen in de wet van een christelijk ministerie. Uit de Ziektewet is de geneeskun dige behandeling geheel uitgelaten. In deze invaliditeitswet is het aan het toeval overgelaten of er iets voor het Heilverfahren zal worden gedaan. Al leen wanneer de Rijksverzekeringsbank een overschot heeft, zal het mogelijk zgn daar iets voor te doen. De risico-overdracht zal voor de particuliere maatschappijen een goud mijntje worden. De arbeiders van de hoogste ge varen klasse blijven bij den minister verzekerd, die van de laagste klasse gaan naar de particuliere maat schappijen, die de premie voor deze iets lager stellend dan de minister, schatten zullen verdienen. De heer Lobman (c. h.) ver klaarde eigenlyk tegen deze wet te zgn, maar omdat hg vreest voor de sterke strooming ten gunste van Staatspensionneering zal hij toch vóói deze wet stemmen. Spr. zeide steeds naar zgn innige overtuiging te hebben gestemd, maar hg eischte voor zich het recht op om op het laatste mo ment, wanneer de omstandigheden zulks gedoogen van opinie te veran deren. Daarna sprak de heer Fatnn (u.l.) die in hoofdzaak een bestrijding le verde tegen het betoog van den heer Treub en daarna een en ander betref fende de financieele regeling besprak. De vergadering werd daarop ver daagd tot van avond 8 uur. Te 's Gravenhage is het telegrafisch berioht ingekomen van het overigden van den zoon van Jhr. van "Weede, H. M's. gezant te Weenen, tengevolge van een jachtongeluk. Grondwetsherziening. Naar de N. Crt. verneemt is het adres inzake de voorstellen tot Grond wetsherziening bij de Regeering inge komen. Moord te 's Gravenhage. De Haagsche Rechtbank eischte heden 12 jaar gevangenisstraf tegen E. Gerritsen, glazenwasscher, 56 jaar oud, beklaagd van de Wed. Avenstok in de Pastoors-waranda aldaar door middel van revolverschoten van het leven ie hebben beroofd waarvoor hem moord en doodslag was ten laste gelegd. De uitspraak zal plaats hebben heden over acht dagen. Chineezen-oproer. Bij het Depart, van Koloniën is van den Gouverneur van Ned. Indië be richt ontvangen betreffende ongere geldheden in de Wester-afdeelin^ van Borneo. De resident van Pontianak had daaromtrent geseind Twee belastingambtenaren in Sam bas en Mamtawa zgn bij de belasting inning door Chineezen vermoord. Anonieme Chineesche biljetten zijn aangeplakt, waarbij de belastingbe talers en de pachters met moord wor den bedreigd. Er heerst groote gisting. Vele Chineezen weigeren te betalen. Troepenversterking is er heen ge zonden. H. M. de Koningin./ Heden heeft H. M. de Koningin haar eertte rijtoer te 's Gravenhage gedaan na hare ongesteldheid. H. M. zag er zeer welvaren uit. Z. K. K. de Prins is hedenmorgen naar de Steeg vertrokken ter bijwoning van de begrafenis van Graaf van Ben- tinck en Limburg. De oorlog op den Balkan. Bulgarije. Sofia, 6 Nov. Vyf Tsjechen, waar onder één vrouw, die als volontair wilden dienen, zijn naar Gamboli ge zonden om in dienst te treden van het Roode Kruis. De bekende sohryver Artzibacheff is hier aangekomen om studie van den oorlog te maken. De verdediging van Adrianopel. Londen, 6 Nov. Men seint uit Mustapha Pacha aan de Daily News: De Bulgaarsche staf deelt mede, dat bij de insluiting ifl» Adrianopel er in de vesting 40 k 50 bataljons Turksche troepen waren, 182 vestingkanonnen, 350 veldkanonnen, 72 kanonnen van allerlei kaliber, 500000 K G. prikkel draad om versperringen te maken. De Turken verklaren dat het gar nizoen rantsoen ontvangt en dat de paarden die men buit maakten zeer mager en zeer zwak waren. Aan de zee van Maruoza. Londen, 6 Nov. Podosto is bijna geheel ontvolkt. Twee oorlogsschepen van de Tnrken zijn gekomen om de uittocht uit de stad te dekken voor het geval de Bulgaarsche troepen heden of morgen zullen arriveeren. Vluchtelingen van Tchorlu deelen mede dat de Bnlgaarsche cavalerie reeds bij de poorten van de stad was. Saloniki verlaten? Londen, 7 Nov. De bladen maken melding van een telegram uit Athene inhoudende dat de Kroonprins van daar seinde dat het Turksche leger nit Saloniki is vertrekken na eerst de bruggen, welke toegang geven tot de stad te hebben opgeblazen. G O D A. GEBOREN6 Nov. Hendrik Izak, ouders P. den Breeje en A. M. Bon man. GETROUWD 6 Nov. W. Graafland en H. Broer. E. Rolfs of Roelofs en H. A. van der Wolf. A. Stalen burg en E. van Dam. B. O. Moer- koert en E. H. Kersbergen. OVERLEDEN6 Nov. Jaooba de Gruil 7 mnd. Krgna W. Versluis 6 j. 6. Hermanus Flux 4 mnd. Mattheus Flox 3 mnd. Agatha Jan sen 4 j. Johannes Damman 81 j van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 776.0 te Munchen laagste stand 743.9 teSey- disfjord. Verwachting tot den volgenden dag Zwakke tot matige zuidelijke tot euidwestelijke wind nevelig tot zwaar bewolkt, mogelijk enkele regenbuien, vooral 's ochtends zachter. VAK DEN 7 NOV. 1912. Vorige Koon ris Staatsieenineen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pot. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 6 pet. Id. OdI. (Gr. Russisoho Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nioolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Td Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pot. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 6 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- en Credlet-Inatel- llnfen. Ned. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Rflun- dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Oert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kei. Credlet Instelt, en Cnltuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mg. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Htynbouw MUen. Ketahoen" Mijnbouw Mjj. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mg. Aand. Groat Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dortsohe Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mg.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cj. O. v. G. A Scheepvaart HUen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. rabak-Onderneminren. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gppnt Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoerwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmg. Aand. Mg. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmg. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mg. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleleenlngen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. TheLvRe- gulirungs-GeB. 4 pot. GELDKOERS. Prolongatie 33/k4 pCt. Amerikanen vast, Petroleum zeer vast, Tabakken vast, Culturen iets beter, Nat. Staatsfondsen iets luier, Buitenl. stil, Mgnen geen omzet, Tramwaarden vast. Koen. h«dm. 79'/, 79% 85'/,. 84% 61'/,. 99'/. »9%. 89 90% 91'/, 86'/, 82 102'/, 102'/| 81'/, 59 82% 58% 215 215 59'/, 88 «0% 84% 26% 76% 77% 189 280 189% 190 206 31% 238 85% 287 89% 156% 158% 518% 520'/, 625 187% 189% 116% 20 86 86% 4'/, 4% 10"/,. 11% 84 86 94 94 63% 83"/,, 186% 86% 96'%, 96% 84% 35% 170 5 173% 6%, 100% 147'/, 1

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2