mk BuitenlandschNieuws. De oorlog op den Balkan Binnenland. STATEN GENERAAL Gemengde Berichten. Stadsnieuws. TOOTsTEjJEDIj INGEZONDEN, Laatste Berichten. BURGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant EffectenhtDdel le Amsterdam 79V, ,84 81%. »9%. "7, matiek maar ook, bijna schreven we: inist daardoor, ontwijkend antwoord nebben gegeven. Beide landen be gonnen met voorop te zetten, dat beide partijen de bemiddeling moesten willen, voor dat op eenig succes ge hoopt kon worden. En voordat de Balkanstaten bemiddeling willen, zal er nog heel wat water door den Donan vloeien. De oorlog is hun te zeer meegevallen, hun strijdmachten heb ben zich te gemakkelijk als overwin naars doen kennen om te willen, dat de oorlog thans zou worden beëindigd nu nog niet is voldaan aan wat thans de strijdkreet is: de Balkan voor de Balkanvolken. Allang zijn de begrip pen autonomie en hervormingen door de Balkanstaten uit hun programma geschrapt. De groote mogendheden zullen uit hun woordenboek moeten schrappen status quo; Turkije zal er in moeten toestemmen dat het zijn grondgebied in Europa verliest. We zijn volstrekt niet van die Turkenhaters als de meeste en vooral de groote Nederlandsehe bladen. We kunnen een rooftocht als door de Balkanstaten is ondernomen niet goedkeuren, enkel omdat zij on dernomen wordt tegen op godsdienstig gebied andersdenkenden, ook al mogen zij vele tekortkomingen hebben, die wij in geen enkel opzicht willen ver- schoonen. Maar evenmin als we in dertijd het optreden van Italië uit een moreel oogpunt toelaatbaar konden achten, evenmin kunnen we thans den Balkanoorlog wettigen, al is hij in den beginne aangevangen onder een leus, die zeer geschikt was de gemoe deren tegen Turkije op te zetten. Zijn we dus volstrekt niet te ru briceeren onder de Turkenhaters, ge durende den oorlog hebben we toch wei geleerd met het noodige voorbe houd de Turksche telegrammen te aanvaarden. Wilden we ditmaal op die telegrammen afgaan, we zouden moeten zeggen, hun zaak staat nog niet hopeloos. De officieren te velde onder leiding van Nazim Pasja doen zich zeer ont stemd voor over de aanvraag om be middeling der mogendheden. En ook het Turksche blad de Tanin raadt aan om zich liever tot tegenstand ge reed te maken bij Tsjataldsja dan om aan te gaan kloppen bij de groote mogendheden om feitelijk niets anders dan een aalmoes in aen vorm van bemiddeling. We zullen maar af wachten of de telegrammen uit Kon- stantinopel waarheid bevatten. De „Reiohspost" te Weenen ont vangt van uit het hoofdkwartier van het tweede Bulgaarsohe leger d.d. 6 Nov. de volgende mededeeling: De Bulgaarsche linkervleugel bezet te na een hevig gevecht de hoogte ten oosten van Istrandsja gelegen en wierp de Turksche rechtervleugel te rug in de boschstreek ten W. van Derkos. De Bulgaren brengen over Istrands ja en Jenikeuï talrijke troenenafdee- lingen om aan de Tsjatj aids ja-linie ten Z. van Derkos een slag te kunnen toebrengen. Het centrum en de reohfcervleugel van het Bulgaarsche leger verontrust langs den spoorweg de Turksche aohterhoede en voert langs dien weg een aanval uit op de Turksche stellin- fen aan twee zyden van het plaatsje sjatjaldsja. I)e spoedige val der Turksche stel lingen wordt als zeker aangenomen. Voor Adrianopel beproefden de Tur ken vergeefs den Bulgaarschen ring te verbreken. Ondanks de Turksche schijnwerpers leveren de Bulgaren dikwijls nachtelijke gevechten om Ka- ragatsja en aan den rechteroever der Moritsa worden bijna dagelijks gevech ten geleverd. De besohieting wordt met uitnemend gevolg voortgezet, het garnizoen schijnt zijn weerstandsvermogen ver loren en de val der vesting schijnt nabij. De „Neue Freie Presse" verneemt uit Konstantinopel dat Turkije de hulp heeft ingeroepen van Roemenië tegen de Balkanstaten. Roemenië weigerde dit doch wilde wel medewerken tot een bemiddelling, om de aanspraken der Balkan-Staten wat te matigen De uit de brigades Wessowitsj en Koasjan samengestelde rechtervleugel der oostersehe divisie heeft na een langdurig gevecht Djakowitza .stor menderhand genomen. De uit Prizrend aangekomen Servi sche artillerie heeft meegevochten. Generaal Zirokowitsj is met Servische troepen te Ipek. Het „Berliner Tageblattu verneemt uit Saloniki, dat daar 50.000 Mohame- medaansche vluchtingen zijn aange komen. De soldaten komen om van gebrek. De officieren zijn gedeserteerd. Te Sofia heeft in een munitie-depöt een ontploffing plaats gehad. Een aantal kisten met patronen gingen verloren. Drie manschappen werden gewond. De verliezen. Gisteren werd door den correspon dent van het „Berliner Tageblatt" uit Stara Zagora geseind dat het Turk sche leger bij Loele Boergas beschikte over 120.000 man infanterie, 65 esca- drons cavalerie, en 300 kanonnen. De Turken verloren in dezen vijf- daagschen slag meer dan 40-000 doo- den en gewonden. De Bulgaarsche verliezen worden op 15000 man geschat. De Sultan gevlucht? De „Pester Lloyd" ontving een telegram uit Boekarest meldend dat aan het Grieksche gezantschap aldaar uit Athene was gesoind dat de Sultan Konstantinopel reeds heeft verlaten. Bevestiging van dit bericht werd gegeven door uit Konstantinopel te Constanza aangekomen vluchtelingen, die ijzingwekkende verhalen doen over de verschrikkingen en den toestand van anarchie, waarin de stad verkeert. Het aantal vluchtelinj^n neemt toe. Ten huize van den Oostenrgkschen gezant, markies Pallavicini te Kon stantinopel heoft gisteren een confe rentie plaats gehad der verschillende ambassadeurs. Saloniki bezet? Er gaan reeds geruchten dat Salo niki door het Balkanleger is bezet. De toestand daar moet allertreurigst zijn. Do speciale correspondent van het „Berliner Tageblatt" seinde gis teren vandaar het volgende, dat een beeld geeft van de demoralisatie van de Turksche troepen: ^Saloniki is volkomen van de we reld afgesloten. De bevolking is zeer opgewonden. Scheepsverkeer en tele graafverbindingen zijn absoluut ge stremd. Ik zend dit telegram langs omwegen, die natuurlijk zekere ver traging veroorzaken. Een enorme massa soldaten, die in een zeer jam merlijken toestand zgn, loopen door de straten. Het Turksche leger wacht buiten voor de poorten den vijand. Het bezit nog maar enkele officieren. De groote meerderheid der officieren is buiten op de wegen weggeloopen. De groote processies van wanhopige, volkomen terneergeslagen deserteurs herinneren aan den terugtocht van Napoleon's leger uit Rusland. Overal liggen de lijken van menschen en paarden. Gisteren stierven 50 ge vluchte soldaten door de verschrikke lijke koude. Engeland, Frankrijk en Oostenrijk zonden oorlogsschepen hier- hien. De stad ziet er werkelijk jam merlijk uit. Met de geweldige hoe veelheid gevluchte soldaten zijn 50,000 Muzelmannen met hun families hier aangekomen. De overvolle Stad vreest voor een Christenmoord. Men krijgt gruwelijke indrukken, wanneer men 's avonds door de straten wandelt. In de café's en bierlokalen zitten een groot aantal officieren die gedeserteerd zijn, zonder sabel, terwijl de arme sol daten, vechtend en niet meer vechtend, letterlijk in de straten van den honger neervallen. De vreemde consulaten worden in staat van verdediging ge bracht. Öe algemeeno indruk kan hierin samengevat worden Wat men hier ziet is de totale débaole van Turkije. Japan. Het Roode Kruis. Eet Reddingswezen ontleent het vol gende aan de Deutsche Japan Post omtrent het Japansohe Roode Kruis: „Dit jaar werd de algemeene ver gadering der Japansche Roode Kruis Vereeniging den 23rt®a Mei jn het Hibia Park gehouden, in tegenwoor digheid van de Keizerin. Men had, als gewoonlijk, groote tenten opgesla gen er zullen ongeveer 35,000 leden aanwezig geweest zijn. Markies Matsoekata opende de ver gadering en de Keizerin las een ope ningsrede, waarop Prins Kanin, de eerste voorzitter der Vereeniging, een adres van dank oplas. Aan het jaarverslag is ontleend, dat het aantal leden thans tot 1,561,000, met inbegrip van 6929 buitenlanders, gestegen is. Het gelukte een fonds van 15 millioen yen in een tgdvak van 10 jaren bijeen te brengen. Het aantal afdeelingen bedraagt meer dan 40.12 Roode-Kruishospitalen worden, naast talrijke hulpverleenings- posten onderhouden, waarin meestal opleidiags-cnrsnssen voor verplegers en verpleegsters gehouden worden. Het aantal cursussen bedraagt 1257, waaronder 1153 voor vrouwen." Het totale aantal opgeleide verplegers be draagt thans 3962het aantal hulp- verleeningsp08ten bedraagt 114, dat binnenkort met 61 vermeerderd wordt. Twee hospitaalschepen de Hakseai en de Kosai Maroe behooren aan de Vereeniging. Daarnaast zullen thans ook hospitaaltreinen worden opge richt". De nieuwe auteurswet. The Publishers Circular, bevat een schrijven van een voornaam Londensch uitgever, dat aldus vertaald in het Vad. is opgenomen: Nu Holland 1 November tot de Berner Conventie is toegetreden, ko men er van verschillende richting ver zoeken om vertaalrechten in en de vraag doet zich voor, hoeveel met billijkheid voor Hollandsche rechten gevraagd mag worden. De zaak is de overweging waard, daar, aangezien de markt nieuw is, thans gevraagde prij zen min of meer als precedent zullen dienen. Zonder nu ook maar in het minst aan andere En^elsche publicisten de 8óm, welke zij moeten vragen, te willen opdringen de prijzen ver schillen natuurlijk naar de omstandig heden komt het mij toch voor, dat het jammer zou zijn, het nieuw régime in te wijden met een zoo goed als van nul en geener waardeverklaring van iemands Hollandsche rechten. Er zijn toch prijzen gemeld veel lager zelfs dan in sommige Scandinavische streken en thans zeker mag Holland verwachten hooger prijzen te moeten betalen dan Zweden, Noorwegen en Denemarken en niemand kan werke lijk wenschen de voordeelen van Hol land's toetreding tot de Unie tot een feitelijke bespotting te maken. Het Rhpport der Commissie van de Landsdrukkerij. Naar aanleiding van het merkwaar dige antwoord van den Minister van Binnenlandsche Zaken aan den heer van NiBpen (Rheden) over het uitblij ven van het rapport der commissie voor de Landsdrukkerij, zet iemand, die daarvoor niet te spreken is in de N. R. Crt. zijn meening uiteen over dé door Minister Heemskerk gedane antwoorden. Deze uitspraak, die vr\jwel weer geeft wat in 't algemeen omtrent deze zaak wordt gedacht, besluit de in zender met deze critische beschouwing over de benoeming van den nieuwen directeur, in de plaats van den over leden heer H. C. van Woerden: De benoeming van den heer Jonasse is alleen te verklaren, door aan te nemen, dat de minister van het rap port der commissie in ruim vijf maan den niet de minste notitie genomen heeft, ook niet, toen hij stond voor die benoeming en ondanks de beschik bare hulp van de heeren Belinfante en Van Asch van Wijck, zijn eigen ambtenaren, óf door te onderstellen, dat Z.Exc. aan het rapport geen waarde gehecht heeft. Zonderlinger is zeker nooit een com missie behandeld dan die, welke door den minister van binnenlandsche zaken benoemd werd om een ernstige vraag te beantwoorden, op aandrang nog wel van de beide Kamersde vraag, hoe de anderhalf millioen gul den besteed zijn, die in de Lands drukkerij zijn gestoken, en hoe daar ook thans nog wordt gewerkt, of dat allebij niet een beetje zuiniger kon. Die commissie werkt lang en hard, brengt een „buitengewoon omvang rijk" rapport uit, zal dit wel hebben gevuld met feiten en argumentaties, maar deze worden feitelijk voor niet anderB bestemd door den minister, dan om er de kritiek op te vernemen van den nieuwen directeur, van zijn leven eens op zijn gemak. Het rapport krijgt geen andere bestemming aan om aan den tot directeur verheven, als hoogst bekwaam gevierden vroegeren onder directeur te vragen, of hij het wel pleizierig vindt, dat een ministeriëele oommissie hem niet zoo geschikt acht aan hem, door wiens benoeming tegen over de commissie de verklaring is afgelegd, dat onder al haar „hoogst belangrijke opmerkingen", gemaakt in haar conclusies en in het hoofstuk over „De oorzaken der fouten", en zeker ook nog wel hier en daar elders, die over den vroegeren onderdirecteur niet worden geloofd. En de commissie wordt dan verder in het publiek als „hoogst belangrijk" en „buitengewoon omvangrijk" in het O-tje genomen in het „antwoord", dat de minister geeft op ae vraag, welke haar voorzitter in een andere qualiteit over haar rap port tot Z.Exc. richt. Ik kan niet anders zeggen, dan dat vooral dit laatste een „sterk stuk" is, zjj het ook niet in deze beteekenis, dat het het verstoppen van het rapport bijzonder oirbaar gemaakt heeft. Het is haast zoo'n sterk stuk als de benoeming van den nieuwen directeur voor wien in de plaats toch wel een ander, een bekwaam antirevolutionair zou zijn te vinden geweest, en van den nieuwen onderdirecteur tegelijk, van wien alleen bekend is, dat hij, na zijnbinderij te hebben zien te niet gaan, gedurende één jaar „artistiek adviseur" is, geweest bij de firma Enschedé en Zonen, te Haarlem, waar tegelijk met hem de betrekking ver dwijnen zal, artistiek leider in den Libertystijl. In de Landsdrukkerij is niét de minste verbetering gekomen. Meer dan ooit is daar het spreekwoord van toe- jassing „Wenn der Blinde den Blinde eiteit", enz. TWEEDE KAMER. Vergadering van 7 Nov., deB avonds 8 uur. VoorzitterJhr. Mr. J. D. de Geer. Invaliditeits- en Ouderdoms- verzekering. (Vervolg). De heer Goeman Borgesius (u. 1.) kon zich best begrijpen dat de sociaal-democraten niet tevreden waren met de vrijzinnige concentratie, dat was ook niet anders te verwachten. Met betrekking tot het financieele ge deelte verklaarde spr. zich aan te sluiten aan hetgeen door den heer Patijn is gezegd. Naar mate het aan tal der vrijwillig verzekerden toeneemt, zal het bedrag dat voor Staatspensio- neering noodig is, minder worden. Het concentratieprogram vormt slechts een grondslag voor een e. v. regeeringsprogramma. Daaromtrent moet vertrouwen bestaan. De critiek van den heer Troelstra is spr. meegevallen. De grondslag voor de Staatspeneionneering verschilt, en dus kon dat niet anders. De soc. de mocraten hebben ook te ver gaande eischen. De heer Aalberse staat volgens spr. veel dichter bij de sociaal-demo craten dan de vrijzinnigen. Immers deze heeft zijn dwangverzekering ge baseerd op een van staatswege vast stellen van het loon. Dat noemt spr. het reinste StaatB-socialisme. Spr. heeft met bewondering de rede voeringen van den heer Treub aan gehoord, die als consequent strijder dp zijn stuk is blijven staan. Spr. roemde den moed en het karakter dat daaruit sprak. Het verdient groote waardeering dat de heer Treub ondanks zijn op zich zelf staande overtuiging, gead viseerd heeft het vrijzinnige concen tratieprogram te steunen. De Minister heeft zich vastgeklampt aan hetgeen door de heeren Treub en Bos aangaande het stelsel is gezegd, maar niettemin is hem de grond onder de voeten weggezonken. In de morgenzitting heeft de heer Lohman aan spr. verweten dat hij als' oud-minister het volk ophitst tegen eerlijke leiders als de heer Lohman. Dit is onjuist. Wij mogen eikaars eer lijke overtuiging niet in twijfel trekken Spr. neemt ook aan dat het 's heeren Lohman's volle overtuiging is vóór de wet te moeten stemmen. Echter de bekeering kwam wel wat plotseling. Ook verdedigde spr. zich tegen de verdachtmakingen van den heer Days, dat hij, wanneer de risïco-overdracht zon komen, millioenen zou verdienen. De wet zooals zij daar ligt kan voor spr. niet zijn een Nationale Wet. Het is voor hem en zijn partijgenooten Non po8sumu8 De Minister van Landbouw Nijver heid en Handel, de heer Talma be antwoordde de sprekers en wilde zich tot het voornaamste beperken. De Minister bestreed de beweringen van den heer Treub omtrent het bureaucratische van zijn departement. Tegenover het door den heer Tyde- man gesprokene, als zou het legisla tief hier verdrongen zijn door het electorale motief, zou de Minister lie ver zeggen het parlementaire motief heeft overwogen. Tegenover aen heerDuys verdedigde de Minister zijn- standpunt inzake Krankenrente en Heilverfahren.Critiek op het concentratieprogram heeft de Minister willen geven, alleen heeft hg gezegd dat het hem niet duidelijk was. Wel heeft hij de andere stelsels, die hier waren aanbevolen, becritiseerd. De Minister verklaarde dat de weduwe volgens zijn ontwerp een rente krijgt uitgekeerd in de moei lijkste periode van haar leven, wanneer zij kinderen moet opvoeden. Wil men voor een weduwenrente nog een staats- toelage? Door den heer Tvdeman is Ministers bedoeling inzake kerk en armenzorg niet goed uitgelegd. De Minister stelt zich daarbij geen partg vóór de Kerk en tegen den Staat. Het is alleen een quaestie van armenzorg. Maar die armenzorg is een van de meest levende elementen in de kerk en'hangt daar mede onafscheidelijk samen. De algemeene beschouwingea waren hiermede geëindigd. Nadat artikel 1 en 2 was goedge keurd werd de beraadslaging over art. 3 verdaagd tot Vrijdagmorgen half elf. Een man te Hengelo beging de onvoorzichtigheid zich bij begeven naar het perron der Staatsspoor op de rails van den spoorweg te wagen, niet be merkende, dat een trein uit de rich ting Oldenzaal in aantocht was. Niet tegenstaande de machinist van den binnenkomenden trein uit alle macht remde, kon niet worden voorkomen, dat de man werd aangereden. Hg werd een eind weggeslingerd, maar kwam ge lukkig buiten de rails terecht. In be* wusteloozen toestand naar zijn woning vervoerd zijnde, bleek, dat hij kwet suren had opgeloopen aan een der armen en de borst. Zijn toestand is bevredigend. Dezer dagen is weer, thans in de Ruysda el straat, te Amsterdam een poging gedaan om de vlechten van. een jong meisje af te knippen. Het meisje bemerkte het echier bij tijds en toen zij zioh omdraaide nam de knipper de vlucht. Ook te Buenos Ayres liep zulk een raar heerschap rond. 't Is een jonge Duitscher, Robert Stosz genaamd. Hij is aangehouden, toen hij op straat het dochtertje van een minister de haarvlecht afsneed, Op zijn kamer vond men 21 haar vlechten, afgesneden van de dochters van voorname persoonlijkheden en aan elke vlecht hing een kaartje met den naam der jonge dame, aan wie zij toebehoord. Stosz stelde er zijn eer in de haarvlechten der dochters van de aanzienlijkste personen te verza melen. Te Riga is een zeilschip uit Afrika binnengeloopen, waarop tijdens de vaart door den kapitein en een Finsch matroos negen matrozen gruwelijk mishandeld zijn. Men vond een dezer, aan kettingen vastgelegd, in een ka juit hij haa in geen drie dagen eten of drinken gehad. Een tweede neger was uit radeloosheid in zee gesprongen en verdronken. Vier anderen toonen kneu zingen over het geheele lichaam, De negers waren alle Engelsche onderda nen, en de Engelsohe consul te Riga heeft ook reeds een gereohtelijk on derzoek laten instellen. Gisternacht is uit de provoostcel van het arrestantengebouw in de artillerie kazerne te Naarden een met provoost gestrafte milicien-kanonnier ontsnapt, op een wijze, die, volgens de N. R. 0., een beroepsuitbreker niet onwaardig zou zijn. Allereerst heeft hij zich door een opening, groot 20 bij 40 c.M. weten te wringendeze opening is gemaakt in een deur en bestemd tot doorreiking van spijs en drank aan arrestanten. Zij kan worden afgeslo ten, doch werd, om den man meerdere frissche lucht te laten, opengelaten. Vervolgens wist hij door een 2 M. hoog tuimelraam, aat naar binnen openging, het kazerneterrein te be reiken. Daarna heeft hij kans gezien ongemerkt in de kazerne te komen, zien op zijn compagniekamer met de kleedingstukken van zgn slapende ka meraden een behoorlijke uniform te verschaffen en is met medeneming van een splinternieuw rijwiel, dat aan de krib van den slapenden eigenaar was vastgebonden, door een der ramen weer ongemerkt buiten de kazerne ge komen, waar hij de plaat poetste, zonder dat ook maar iemand op de kamer, waar ongeveer 25 personen sliepen, iets van zijn komst en gaan bemerkt heeft. Trambotsing. Omstreeks kwartier over elven ziin gisteravond, naar de_^•prjfc' twee tramtreinen van de Westlandsche stoomtram op den Loosduinscheweg ter hoogte van de Regentesselaan te 's Gravenhage met elkaar m botsing ^Behalve materieele schade had de botsing ook de verwonding van enkele reizigers ten gevolge. Een banner, een verpleger van Ond-Rozenbnrg, kreeg dooi bet breken-van een glasrnit van een der wagens een ernstige scheur mond aan den linkerbovenarm. Rij werd per auto van den eerste-hnlp- dienst naar den eentralen post vervoerd en daar verbonden. GOUDA, 8 November 1912. Arnold Spoel. Naar wij vernemen is als datum van opvoering van het Oratorim „Die Jahreszeiten" van Jos. Haydn vast gesteld 2 Dec. a.s. De N. R. Crt. maakt melding van de oprichting van de „N. V. Vader- landsche Bank voor Belaste Waar den" met een aandeelen-kapitaal van 1 millioen gulden, hetwelk geheel is geplaatst. In den raad van commissarissen heeft o. a. zitting de heer D. Hoo- gendijk, alhier. De bazar van de vereeniging „Ar beid Adelt" zal gehouden worden op Woensdag 13 en Donderdag 14 No vember a.s. 's middags van 25 en 's avonds van 7—10 uur in de zadl „Nnt en Vermaak" der Sociëteit „de Réunie". Wie helpt? Een oud-onderwijzeres, die in een ziekte-toestand verkeert, heeft heden het droeve feit ervaren dat haar wegens het niet nakomen harer financieele verplichtingen, haar woning is ontzegd. De eigenaar dezer woning kan in deze niet anders handelen, doch daarmede is een treurige toestand geschapen, waarin ten spoedigste moet worden voorzien. De schamele inboedel is op last der politie op een gemeenteterrein aan de Vest opgeslagen. De Commissaris van politie zal gaarne aan ieder, die hulp wil bieden, inlichtingen verschaffen. Boskoop. De Unie-collecte voor de school met den Bijbel heeft hier f 208.31 opgebracht. Nieuwerkerk a. d. IJssel. Bij het touwtjespringen had de 8-jarige J. V. het ongeluk te vallen, waarbij zg terecht kwam onder een juist pas- seorenden houtwagen. De wielen gin gen het kind over den rug. Hoewel het veel pijn lijdt, schijnt er niets gebroken te zgn. De vijf Frankfor- ters, Blijspel 3 bedrijven van Carl Rössler. Het Rotterdamsch Tooneelgezel- sohap, directie P. D. van Eijsden heeft gisterenavond met de opvoering van „de vijf Frankforters" aan de zeer tal rijke bezoekers ih de Sociëteit „Ons Genoegen" een alleraangenaamsten avond bezorgd. Dit bijzonder geestige blijspel, zoo uitnemend gespeeld, is - voor het gezelschap ook hier evenals elders een groot succes geweest. We zullen niet in den breede ver halen wat de inhoud is van dit stuk omdat om het te genieten, inhoud en spel niet te scheiden zijn. Het optre den van de artisten is in d)t stuk alles. De typeering van het uiterlijk, de cos- tumeering, ae handeling, het spel der artisten afzonderlijk, maar vooral het samenspel, dat bij elkaar maakt de in houd van dit geestige en zooveel grond van waarheid bevattende blijspel tot een genieting. De rollen van de vijf Frankforters, de finanoieel-machtige jodenbankiers, die relatiën onderhonden met de re geeringen van de versohillende landen en menig klein potentaatje uit geld-, nood hebben geholpen, die dank zij hunnen grooten invloed door den kei zer van Oostenrijk in den adelstand zgn verheven en van vele andere vor sten met linten en kruisen zijn begif tigd, waren in handen van de heeren Nico de Jong, Henri Morriën, Henri Poolman, C. van Hees en L. Vervoorn, die deze uitstekend vervulden. Vooral de heer Nico de Jong die als de oud ste der vijf gebroeders de firma ver tegenwoordigde, was een geldman, die zgn zaken verstond en die handelde zooals een joden-koopman dat doet. Van deze bankiers trad Salomon, de heer Henri Poolman, het meest naar voren. Hij was het die de familie de baronnentitel bezorgde en daarop bijzonder prat ging. Zijn eerzucht ging zoover, dat hij, gebruik willende maken van den geldnood van Gustaaf den hertog van Tannus, die door den heer Cor v. d. Lugt-Melsert als een echte bon-vivant werd uitgebeeld, ter verkrijging van verwantschap met dezen hertog, zgn,dochter Charlotte (Mei. Else Mauhs), ten huwelijk aan bood als waarborg eener geldleening. De manier waarop hg dat aanlegde en die door de gebroeders wel wat te gewaagd werd gevonden, was gedurfd maar Wekend als van iemand, die weet een slachtoffer in zgn macht te hebben. Zgn gewaagde onderneming slaagde aanvankelijk, maar werd door zgn dochter, die aan het financieel gereken maling had en haar gevoel liet werken, een fiasco voor hem. Mej. Elaa Mauhs speelde prachtig haar rol met de oude moeder en later met den jongsten zoon Jacob, die haar verloofde werd. Mevr. van Eijsden-Vink was de moeder dezer bankiers. Zij zelve, bij haar opkomen met applaus begroet, was ondanks haar toenemenden rijk dom en hare vorstelijke relatiën, in vele opzichten gebleven de joodsche vrouw, die hecht aan haar ras en die zich te midden van haar omgeving, de Judecga8se, het meest op haar gemak vindt. Zij kan met die hoog vliegerij harer zoons niet instemmen. Haar man was geweest de eenvoudige koopman, die tot aanzien was ge klommen, maar die was gebleven de eerlijke jood, voor wien na zijn dood zij het grootste respect bewaarde. Deze voornaamste rollen werden aangevuld door een elftal kleinere, welke elk op zich zelf of wel in samenspel uitnemend door de leden van het gezelschap werden weerge geven. De costuums waren allen even fraai. De oude kleederdracht van Mevrouw van Eijsden-Vink zoowel als die van haar huishoudster, Mevr. Poolman- Huijsers, trokken bijzonder de aan dacht. Bijzonder mogen worden ver meld de allerliefste toiletjes, waarin mej. Else Mauhs telkens ten tooneele yerscheen. Herhaald applaus na elk bedrgf en ook bij open doek viel het gezelschap ten deel. Na het eerste bedrgf werd Mevrouw van EijsdenVink met bloemen ge huldigd. p Voetbal. Hèt programma voor Zondag a.s. Inidt o.a. V.F.C.L.V.V. te Vlaardingen. SportmanR.V.C. te Leiden. FortunaHermes te Vlaardingen. U.S.C.Olympia 'te. Rotterdam, Scheidsr. L. Spier. Goudsche Voetbal Bond. 1® kl.GoudaAlpben, R. Larsen. WoerdenOlympia 2, J Plasmeijer. fe® kl. b. Alphen 2De Struis, B. Hanselaar. 3® kl. a. Waddinxv. 2De Struis 2, A. Huybregtse; 3® kl. b. Olympia 4Gouda 3, H. A. de Wilde. Olympia I trekt Zondag naar het Rotterdamsche U.S.C. Oympia zal goed doen dezen strijd niet te licht op te nemen, aangezien U.SiC. gelijk speelde (22) tegen R.V.C. te 's Hage. Olympia 2 speelt in Woerden, ter wijl Gouda I in de I Jssellaan Alphen I ontvangt, ongetwijfeld een overwin ning voor Gouda. De Struis I en II gaan respectievelijk naar Alphen en Waddinxveen, terwijl op het Sport terrein het 4® elftal van Olympia tegen Gouda 3 speelt. Vliegen. De Luit. Waldrichter van het 20® Reg. Infanterie te Wittenberg en de ingenieur Meyer zijn eergisteren nabij Halberstadt met een tweedekker gevallen. Het vliegtuig was ternauwernood 20 Meter hoog, toen de motor weigerde en de machine neerstortte, waarbg de twee vliegeniers door de machine wer den gedood. Ruiten verantwoordelijkheid der Red. Rijkssteun aan Nederl. kerken in den vreemde. Hooggeachte Redactie, Nadat onze Regeering begonnen is ons vaderland en Ned.-Indië te Calvi- niseeren, zullen ook de 150.000 Neder landers in Duitschland aan de rij ko- Op de begrooting voor 1913, ~r -vb afd. Buitenlandsche Zaken, Hoq^taik III, wordt voor de Roomsche wfee- niging „Nederland vereeniging en voor de Geref v „Vaderland" (opgericht door ds. Van Schelven, Wagemngen) elk 500 gld. subsidie gevraagd ter voorziening in de geestelijke behoefte van de Nederlanders in Rheinland en Westfalen, terwjjl aan de niet-geref. vereeniging „Wilhelmina", die reeds langen tijd met zichtbaren zegen on der onze landslieden in Duitschland werkzaam is, het subsidie geweigerd wordt, ja door Z.E. den Minister van Buitenlandsche Zaken te kennen ge geven Wordt, dat Z,E. de aandacht der Roomsche en Geref. vereenigingen op haar arbeid vestigen wil, met an dere woorden de vereen. Wilhelmina moet haar arbeid maar aan de Geref. vereeniging overdragenf Mijnheer de Redacteur is dat recht en mag dat? Zullen de Protestanten dan afhankelijk gemaakt worden van de Gereformeerden Waarlijk het wordt hoog tijd, dat de oogen der niet-geref. Christenen geopend worden voor het gevaarlijk spel der Christe lijke coalitie. De geestelijke arbeid der niet-Geref. kerken wordt afhankelijk gemaakt van de Geref. kerken en vereenigingen. Daarvoor behoede ons God!! Nu weten wij Prot. Christenen, wat wij van onze Christelijke Regeering te verwachten hebben. God b'ëboede er ons in 1913 voor! Van harte hoop ik dat de Kamer leden bij de behandeling van deze stukken een ernstig woord van pro test zullen spreken. Uw dw. dn., M. Wesel (Rgksprovincie). TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Invaliditeits- en Ouderdomsver- zekering. Half elf voortzetting. Aan de orde was art. 3, luidende Onder arbeider wordt in deze wet ver staan, ieder, die den leeftijd van 16 jaar heeft bereikt, niet in werkelijken militairen dienst is en in loondienst ar beid verricht binnen het Rijk en tegen loon van niet meer dan 1200 gld. per jaar. Hierop zijn ingediend de volgende amendementen van den heer Treub schrappen de woorden, „en tegen loon van niet meer dan 1200 gld. per jaar van den heer Patijn, om te schrap pen de woorden „den leeftijd van 16 jaar bereikt van den heer Days, zelfde als van den heer Patijn en bovendien 1200 gld. te wijzigen in 1800 gld. De heer P a t ij n (u. 1.) verdedigde zijn amendement. Vervroeging van den leeftijd achtte spr. in het belang van den individueelen arbeid en vooral met het oog op eventaeele uittreding van veel gewicht. De resultaten van de verzekering in heb algemeen zullen grooter zijn naar mate de verzekering Vroeger aanvangt. De heer Schaper (s. d.) verde digde het amendement-Dnys. Aan dit amendement zit vast een amendement op artikel 194, waarbg voorgesteld lyordt voor deu verzekerde beneden de 16 jaar de premie te laten betalen door den werkgever. De heer Treub (v. d.) verdedigde zijn amendement. Het hoofdbezwaar van den minister is dat hiermede de verzekering veel verder strekking krijgt dan de bedoeling was. Spr. wees op een leemte in de wet. Zij, die verzekerd zijn, kunnen wanneer zij niet meer onder de wet valïen, de verklaring afleggen, dat zij niet meer verzekerd behoeven te zijn. Maar wan neer zij dat niet doen, blijven zg tot hun 70-jarigen leeftijd verzekerd. En het gevaar dreigt dat de zwakken wel verzekerd willen big ven en de sterken niet. Spr. wees op allerlei tegenstrijdig heden in de wet. Volgens art. 3 is arbeider wie minder dan 1200 gld. verdient. In art. 46 staat te lezen, dat men eohter 2000 gld. moet ver dienen voor men uit de verplichte verzekering kan treden. Wat een ver warring zal dat geven. Iemand die binnen twee jaren na de inwerking treding van de wet meer dan 1200 gld. verdient valt er buiten en blijft er buiten al daalt zgn inkomen beneden dat bedrag. Wie op dat oogenblik echter minder dan 1200 gld. verdient blijft er in en moet er in blijven tot zijn inkomen boven de 2000 gld. is gestegen. Het kan dus voorkomen, dat iemand die 1900 gld. heeft in de verplichte verzekering valt en iemand van 900 gld. er buiten. Daarom achtte spr. het veel beter de geheele loongrens uit het ontwerp te lichten. De heer Schaper (s. d.) verde digde het amendement om de grens van 1200 gld. te brengen op 2000 gld. Dit is dus een gewgzigd-amendement- Duvs. De heer Teenstra (v.d.) onder steunde de amendementen om den 16- jarigen leeftgd te schrappen. Spr. gaf ra overweging om de grens van 16 op 13 of 14 terug te brengen. De heer Nolens (r.k) had even eens bezwaren tegen den 16-jarigen leeftgd en sloot zich bg den heer Teen stra aan. Minister Talma wgzigde daarop den leeftijdsgrens van 16 in 13 jaar en ontried de andere amendementen. De heer P a t ij n (ui.) trok na deze wijziging zijn amendementen in. (De vergadering dnurt voort.) Een Christelijk-Soci&le partg. Naar de „Beukelaar" meldt zijn door een voorloopig Comité bestaande uit: Ds. C. W. Coolsma (Groningen), Dr. C. D. Cramer (Utrecht), Ds. J. G. B. Eykman (Sittard), A. de Geus (Gen- dringen), Dr. E. A. Kenchenius (Sche- veningen), Mejuffrouw M. van Woen- sel Kooy (Huizen), en Mr. Dr. A. R. van de Laar (Gendringen), stappen gedaan tot oprichting eener Christe* Igk-Sociale Partij. Dezer dagen zal aan hen van wie voor een dergelijke partij sympathie kan worden verwacht, worden toegezonden een ontwerp- program en een oproep ter bijwoning van de constitueerende vergadering, die D. V. binnen zeer kort zal worden gehouden. Hun die voor de oprichting dezer partij sympathie gevoelen en die geen oproep mochten ontvangen, wordt verzocht hiervan kennis te geven aan Mr. A. R. van de Laar te Gen- dringen, opdat hun alsnog een oproep met ontwerp-program kan toegezon den worden. Weldadigheids voorstelling. H. M. de Koningin zal morgen avond in het Gebouw voor K. en W. te 's Gravenhage de opvoering bijwo nen van Emanfcs „Domheidsmacht", door de Kon. Vereen. Het Ned. Too- neel waarvan de baten zijn bestemd voor het Tehuis voor alleenstaande blinden te Wolfheze. De oorlog op den Balkan. Athene, 7 Nov. Te Tsourli nabjj Metsoro heeft een bloedige botsing plaats gehad tusschen een detachement Turksche troepen en een compagnie Grieksche troepen aangevoerd door Pontikaki. De Turken in het dorp ingesloten, heschen de witte vlag. De Grieken deden een aanval en de Turken vluchtten in een bosch. De verliezen zijn aan beide zijden zeer groot. De Roode Kruis-Ambulance voor Griekenland. Bij het Hoofdcomité van het Rpode Kruis hier te lande is heden van het hoofd van de naar Griekenland onder weg zgnde ambulance uit Patras het volgende telegram ontvangen: De spoorwegen zgn door regens vernield. Het is onmogelyk te Patras te debarqueeren. Vervolgens de reis met de boot Palacky. Hopen morgen te Pirraeus aan te komen. In Engeland 'Fabenton, 6 Nov. Acland heeft in eèn rede hier uitgesproken gezegd dat de oorlog op den Balkan als resultaat zal hebben een definitieve regeling der Dalkan-quaestie verkregen door alge meene goedkeuring. De Balkan zal aan een nieuwe toe komst tegemoet gaan op industrieel gebied, dank zij de vriendschappelijke samenweiking der belanghebbende mogendheden. Niets is er dat in de internationale verhoudingen een zoo danig resultaat onmogelgk ©f onwaar- schgnlijk maakt. Het eskader in de Middeüandsche Zee is gereed om zich te begeven naar die punten waar de Britsche belangen beBpherming behoeven. Turksche kabinetscrisis. Beblijn, 8 Nov. Een posttelegram aan de Nieuwe Crt. meldt dat Kiamil Pasja zgn ontslag heeft aangeboden. Saloniki bezet? Pabus, 8 Nov. De Action verneemt uit Konstantinopel dat de Tnrksche commandant van Saloniki, gesom meerd om zich over te geven, zelf moord heeft gepleegd. De opmarsch der Bulgaren. Londen, 8 Nov. De Times ver neemt dat de geheele Tsjadaldja-linie door de Balgaren is bezet. REEUWIJK. GEBORENKlaas Rookus, ouders P. Verwoerd en W. den Houdijker. Dientje Gerritie, ouders J. J. Brauns en A. C. M. Hoogendoorn. Bernar- dus, oudêrs M. J. Brnsik en S. van Leeuwen. Berthus Cornelus, ouders A. G. Hogendoorn en K. Snaterse. Jacoba, ouders J. de Jongen J. van Roon. Willem, ouders K. Boer en G. van Putten. Johanna Adriana, ouders J. Hoogeveen en B. Hoogen- boom. Cornells Johannes, ouders J. A. Verkaik en W. Burger. OVERLEDEN K. Slappendel 35 j. GETROUWDM. J. van Zuilen en 0. T. van Vliet wed. van A. Mnlder. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 776.5 te Munchen laagste stand 749.1 teSey- disfjord. Verwachting tot den volgenden dag. Zwakke tot matige westelijke wind zwaarbewolkt, tot betrokken mogelgk enkele regenbuien, zelfde temperatuur VAN DEM 8 NOV. 19X2. Koera ram Vorig# Koer#. 90% 91% 86% 82 44% 102% 82% 58'/, Staatsleenlngen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pot. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mii.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 6 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1906 3 pet. Bank- ca Crediet-fnstef- Ungen. Ned. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kul. Credlet lnstell. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mn. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw MUen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjangLebong, Mijn bouw Mg. Aand. Great Cobar Aand. PetroJeUm-Ondern. Dortsche Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. A Trad Oy. O. v. G. A Scheepvaart MUen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mg. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Oy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spocrwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mg. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmg. Serie A-H Obl. 3 pet. Warsohau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Joniss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleenlngen. Amsterdam Aand. 8 pet Hongarije. Theisvïte- guirnngs-Ges. 4 pot. GELDKOERS. Prolongatie 3 3/fc pCt. Nat. St&atsf. luier, Integralenprijs- houdend, Mijnen geen omzet, Tram waarden flauwer, Amerikanen minder omzet, Petroleum lager, Tabakken luier, Culturen en Rubbers nagenoeg onveranderd. 216 60% 847. 25% 77% 190 200 189% 31% 287 89' 158% 6207, 525 18»»/, "6% 20 86% 4'/, 86 94 94 63'%, 63% 185'/, 96% 97 34% 35 173% 5%. lOO'/a 100% 146% 146% •ooG^CHK»

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2