H. BOTH BOUWTERREIN ^QER P05I:5IBar BIOSCOOP SALON Sociëteit „ONS GENOEGEN". ll&ikade Bijverdienste f 30.- Hictorlawater De Olympische Spelen te Stockholm. mm, DE KUN STRIJDSTER. Q&éen- üv BALLOTAGE Benedenhuis Abonneert U op dit Blad. ZB-aJLtexilenn.^.- Biiitenlandsch Nieuws. Brieven uit de Hofstad. Advertenliën. Echtscheiding, ,e levering van het benoo- digde Vleesch en Spek aan te besteden. (Soepketel Keizerstraat) SOEPLIISTGl. Sociëteit „Ons Genoegen". Dë Haarwaters Berkens Haarwater. BALT. A.'DE JONG, Rotterdam - Visschersdijk 89. IJLS,TEES Zwart en Gekleurd laken Mantels Peluche en Fluweelen Mantels. Kind er mantels. Bontmantels - Moffen - Bonten Te Huur: in'rtform-ftai Antictpüsch nawerking 6a7uii0 TAMIMAU'S JAM dLe BESTE. ELST BIJ AKIMHEtt. „HET VOLKSBELANG". »GOUDA VOORUIT». IFrac]n.t;prog,raxxixxxa Aan II.H. Leden wordt bekend gemaakl, dat Zondagavond IO November Prof. SMITH, van Amsterdam op de Wilhelmina-tafels komt spelen. Aanvang 7 uur. HET BESTIJ LR. Gouda, 8 \ov. 1912. uifde V/ctoriaJBron fe Oberlahnsfein Tafeldrank Van hJFffpninklykef/uis derffederlanden. samenvoeging van vermogens- en bedrijfsbelasting tot één inkomsten belasting kan niet meer in behan deling komen, zijn debietrecht op tabak liet hij wijselijk op het depar tement rusten. Van een vruchtbare wetgevende periode kan ook bij dezen bewindsman allerminst worden ge sproken. (Wordt vervolgd). Waterzucht. De nieren filtreeren de afgewerkte stoffen en het overtollige water uit het bloed. Wanneer zy door verzwakking of ziekte hiertoe niet in staat zijn, blijft het water in het lichaam achter, het geen ook dikwijls merkbaar is aan de geringere hoeveelheid urine, die ge loosd wordt. Dit heeft tevens ten ge volge, dat de afscheiding van andere schadelijke stoffen wordt tegengegaan en deze schadelijke stoffen oefenen een dusdanigen invloed uit op de wan den der bloedvaten, dat deze het water doorlaten. Het zal zich dan bq voor- kenr daar verzamelen, waar het den minsten tegenstandd ondervindt, dus in de holle plaatsen onder de huid, als onder de oogleden, in de polsen, en kels, voeten, enz., waar zwellingen ge vormd worden. Als men met den vin ger op deze zwellingen drukt, blijft die indruk eenigen tijd zichtbaar en de zwellingen voelen week en papperig aan. 53 Bovenstaand verschijnsel is niet zel den een der eerste verschijnselen van een nieraandoening. Bij veronant- zaming ervan kan het water zich ver der ophoopen in de beenen, de buik holte, de borstholte, en het hart berei ken met noodlottige gevolgen. Behandelt dus uw nieren bijtijds, Zoodat de waterzucht zich niet kan uitbreiden, maar in haar oorsprong aangetast wordt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen hergeven aan de nieren haar gezondheid en stellen haar in staat om het overtollige water volkomen af te voeren. Te Gcfuda verkrijgb. bij de hh. S. van Loon, v.h. Wolff Co. Westhaven 11, en Ant. Coops, Wijdstr. 29. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel k f 1.76 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Eischt gij de echte Foster's Rugpijn Nieren Pil len, weigert elke doos, die nietvoor- zien is van neven staand handelsmerk. ken Saloniki, de Serviërs Oeskjoeb, de Montenegrijnen Skoetari! Tegen de drie laatste bezettingen zullen de groote mogendheden waarschijnlijk minder bezwaar hebben, dan tegen het in bezit nemen van het oude Py- zantium door de Bulgaren. VooraT twee landen zullen zich daartegen ernstig verzetten. In de eerste plaats Rusland, dat nog altijd hoopt op een vrijen uitweg van zijn Zwarte-Zee- eskader naar de Middellandsche Zee en als tweede mogendheid, als de tegenstander van Ruslands plannen, komt. het mede-Entente-lid En geland. Dit land, dat nog altijd in de Middellandsche Zee een voorname, misschien wel de voornaamste positie inneemt, wil die positie zooals begrij pelijk is, liefst behouden. De concur rentie van Italië en Oostenrijk is al erg genoeg. Het moet trachten nog meerdere mogendheden uit de Middel landsche Zee te weren, want wat he den een vriend is, kan binnenkort een vijand zijn. De geschiedenis levert bewijzen te over, dat we dit niet te boud beweren. De berichten van het oorlogsterrein zelf zijn vrij onbelangrijk. De ver overing van Saloniki wordt nog niet bevestigd en Adrianopel is nog niet in handen der Bulgaren, ook al be weren sommige berichtgevers in hun telegrammen van wel. De straten werden daarop geïllu mineerd. De verdediging van Constantinopel. De bladen bevatten een in roerende bewoordingen gestelden oproep aan alle Ottomanen om deel te nemen aan De oorlog op den Halkan. De stryd bij Kerkesköj De„Reichspost" ontving nog een na dere beschrijving van den verwoeden strijd op 3', 4, B November by Ker keskSj geleverd. De Turken streden daar onder het opperbevel van Nazim De oorlog op den Balkan. "Wanneer we ons ditmaal aan een voorspelling wagen, dan is het deze nog enkele dagen en de oorlog zal zijn gedaan, wel sohijnt het dat de offloieren van het Turksche oosterle- ger een strijd willen tot het laatste, maar het ministerie denkt er blijkbaar anders over. Het wil in elk geval den vrede. En waarschijnlyk door de tegenwerking, die het ministerie of beter gezegd, de Tarksohe grootvizier daarbij ondervindt, heelfc de laatstge noemde zijn ontslag aan den Sultan gevraagd. Nogmaals herhaalt zich das het spel, dat reeds in den Tripolitaan- sohen oorlog werd gespeeld, de een dracht onder de Turken is weg en de tweedracht verleidt er hen toe om te midden van een oorlog naar buiten nog twist te stoken onder hen, die met de leiding belast zijn. Het z.g. Comité voor Eenheid en Vooruitgang, een comité, dat in werkelijkheid dé bespotting is van zijn eigen naam, wil een oorlog tot het bittere einde. De grootvizier wil vrede, de minister van buitenlandsohe zaken vraagt op eigen gelegenheid bemiddeling aan, waarover zijn collega's ontstemd zijn en van den minister van oorlog ver telt het eene berioht, dat hij wil door vechten, terwijl het andere het eerste logenstraft. Die tweedracht maakt het den Balkanstaten nog gemakke lijker het toch al gedemoraliseerde en byna geheel vernietigde leger totaal over de kling te jagen. Zelfs de laatste stelling, die bij Tsjataldsja, schijnt het Turksche leger reeds te moeten ontruimen. Vooral aan de noordzijde hebben de Bulgaren de Turken teruggedrongen en daarom verwachten we dan ook dat binnen enkele dagen de legers der Balkan staten voor Konstantinopel zullen staan. Wat dan? Zullen de mogend heden werkelijk toelaten, dat de Bul garen Konstantinopel binnentrekken of zullen zij bevreesd voor de gevol gen die een dergelijke daad kon heb ben voor alle vreemdelingen in Kon stantinopel pressie uitoefenen om de Bulgaren van dat plan te doen af zien? Dat zij dat plan hebben, deze stad binnen te trekken is vrij zeker. De Bulgaren Konstantinopel, de Grie- CU 11 VlUbUV gviww«, --O verwacht werd. Toeu de Bulgaarsche omtrekkende colonne van het Zuiden uit merkbaar werd, ondernamen de Turken met sterke krachten een wan- hopigen uitval van Tepakli Boenar tegen Boen Hadschi, om door het Bulgaarsche centrum heen te breken. Deze aanval echter mislukte door het vuur van de Bulgaarsche infanterie en artillerie volkomen. Gelijktijdig trad het derde Bulgaar sche legerkorps westelijk van Istrandja op het noordelijk van Janiköj staande rechter centrum der Turken, en wierp dit centrum naar Kerkesköj terug. Dit veranderde de mislukking van den Turkschen aanval op Boen Hadsclii in een volkomen catastrofe. De hier op dringende divisie werd bijna volkomen vernietigd. Het onmiddellijke gevolg van deze vernieling van net rechter Turksche centrum was de onmiddellijke terug tocht van het geheele, nog in sterke positie zich bevindende zuidelijke slag front der Turken. Deze terugtooht, die 's morgens van den Ben begon, ging over het algemeen langs de spoorlijn naar Kinekïa, terwijl de Tarksohe lin kervleugel over Canta terugging. Het optreden van het Bulgaarsohe eerste legerkorps en de zuidelijke om trekkende colonne veranderde den oor spronkelijk geordende terugtooht der Turken in een ongeregelde vlucht. Een poging van Nazim Pasja, de achtervolging der Bulgaren terug te houden, eindigde 's avonds met een volkomen débacle van de hiervoor ge bruikte laatste Turksohe reserves, die reen stand konden honden tegenover len Bulgaarschen bajonet-aanval. Van toen af vluchtten de Turksche troepen in paniek naar Tsjataldja, door de Bulgaren achtervolgd. Hit Turksche bron komt het berioht dat 6 Nov. jl. de Tarksohe generale staf te Tsjerkeskeni was en het hoofd kwartier te Hadenkeui was opgesla gen. Viva is door de Tarksohe troe pen bezet en ook hebben zij de lijn tot Karakly versterkt. Een groote slag wordt vorwaoht in de omgeving van Tsjoilde, dat niet door de Bulgaren is ingenomen. De groote kazerne van Hadenkeui is tot hospitaal ingericht. Op de slagvelden liggen duizenden lijken van Bulgaren. Adrianopel zal door de Turken sterk worden verdedigd en zal het maanden kannen uithouden. De stad is in draadlooze telegrafische gemeenschap met Tsjerkeskeui. Van uit Maerikeui rukken versche troepen aan. Het mo reel daarvan is uitstekend. Verster kingen voor den rechtervleugel zullen te Midia worden ontscheept. Generaal Abdoellah Pasja voert het bevel over de troepen bij Tsjerkesseui en Mahmout Mouktar Pasja over die bq Viza. Saloniki bezet. Een te Athene gisterenavond half 7 ontvangen telegram meldt dat het Grieksohe leger Saloniki heeft hezet. dat door lege ring van het Khalifaat, de geheele Islamitische wereld in gevaar verkeert. De sultan en het geheele Keizerlijk Huis hebben gezworen hun leven op te offeren. Europa kan al onze verdragen verscheuren, wij zullen den Koran niet verscheuren, zoomin als de Tnrksche gaschiedbladen. De grootvizier en de Ministers, het leger en de natie hebben gezworen hun laatsten droppel bloed te vergieten. De bladen noodigen alle gepension- neerde officieren uit om opnieuw in act ie ven dienst te treden en alle in woners, om zich als vrijwilligers te doen inschrijven, zelfs zij die als ver plegers of in andere diensten van bq- stand werkzaam zijn. Bbloie. Het program der rechterzijde. Door het Vad. is melding gemaakt van een concept-regperingsprogram, dat door den Minister-president De Broqueville in de vergadering van de rechtsche Kamerleden en Senatoren is bekend gemaakt. Men heeft daar uit gezien, dat t' hoofdpunt op dit pro gram de militaire hervorming schijnt te zullen worden, waarbij zelfs de in voering van algemeenen dienstplicht in uitzicht wordt gesteld. De liberale Indépendance vraagt verbaasd, wat toch wel zulk een plot- selingen ommekeer in de politiek der clericalen die immers altijd als de anti-mil itairisten hebben geposeerd mag hebben veroorzaakt. Wij weten fiet niet," zegt het blad. „Men zegt ons alleen, dat Vanden- peereboom, uit naam der Senatoren, en Woeste, uit naam der Kamerleden, het volkomen vertrouwen der rechter zijde in de regeering hebben uitge- proken. Moeten wij daaruit opmaken _at de rechterzijde zich geheel met de regeering heeft verzoend en in de leger-hervorming met deze medegaat Moeten wq daaruit concludeeren, dat alle fracties der rechterzijde het eens zijn geworden over een ingrijpende militairo hervorming, die de verde diging van het land ten volle verze keren zal?" De Indép. Beige meent, dat eenige reserve, tot men den inhoud van het hervormingsontwerp'der regeeririg in al zijn bijzonderheden kent, niet over bodig is, ook al heeft men den laatsten tijd een merkwaardigen ommekeer bij de geheele clericale pers kunnen con- stateeren, die voor kort nog vijandig tegenover elke militaire hervorming, deze thans met het oog op den buiten- landschen toestand noodzakelijk noemt, verklaart, dat België zioh niet langer op den onzijdigheids-waarborg der groote mogendheden mag verlaten, doch in staat moet zijn om deze on zijdigheid zelf, desnoods met de wape nen te handhaven. Het blad spreekt echter zijn ver trouwen uit, dat de regeering zich niet tot gemarchandeer met eenige rechtsohe fractie zal laten vinden en den onverkorten, algemeenen dienst plicht zal invoeren, waardoor alleen de veiligheid van het land verzekerd kan worden. De Vlaamsche Gazette verwqt de Regeering struisvogelpolitiek. Ieder een vraagt en spreekt over een kies rechthervorming. Dooh de heer De Broqueville, die alles en nog wat be looft, zwijgt daarover als het graf. Tegelijk vermaant het blad de libe ralen, om, nu in de clericale gelederen de eenheid hersteld schqnt, ook alle verdeeldheid op zij te zetten, als eenig middel om den gemeenschappelqken vijand te kunnen weerstaan, Frankbijk, bq het laatste tafeltje komt en haar daar aanbiedt Doch zij wordt niet aangenomen Hij verbaast zich, en ziet den man, die daar alleen zit, aan. Dan begrijpt hij. Het is een Turk. Voor zich heeft hij een stapel amandefen en bonbons. Het gebronsde gelaat ernstig en droe vig, rookt hq, met Oostersche onver schilligheid in het vage verschiet sta rend. De camelot aajrzelt. Dan zegt hq „Oh, pardon l14 De muzelman buigt even, terwijl een droevige, pynlqke trek op zijn gelaat komt. En de menigte vóór het café, die dit tooneel heeft gezien, verwijdert zich; ieder gaat zijn krant een weinig verder lezen. De Fransohe fijngevoeligheid. „Figaro" bevat het volgende treffende «langs de straat"-je, dat alle eer doet aan de fijngevoeligheid van de Parijzenaars. Gisteren, twee unr 's middags, op den boulevard. Plotseling verschijnen de kranten- venters. Zij zwaaien een eitra-editie en schreeuwen„Verschrikkelijke ne derlaag De Turken bij Tsjorloe ver slagen I 40.000 dooden 1" Op den Faubourg Montmartre deelt een van hen, door 'n dringende nieuws gierige menigte omringd, zijn blad haastig uit. Hy gaat van den naar den ander, en reikt het nit zonder op te zien, wetend dat het zal geno men worden. Véór de oafé's zitten de gasten, hun stuiver in de hand, en wachten onge duldig hun beurt af. Vlug gaat de camelot van het eene tafeltje naar het andere, tot hjj met sjjn Laatsten krant (CLII.) De zaak-Mackay blqft hier the topic of the day. De heer Makcay is er niet best afgekomen. Het slot van het liedje is nu, dat hij géén Kamprlid wordt en zijn Gemeenteraads- en Sta- tenzetels ontruimt. Hq wordt dus amb teloos burger en al heeft hq, dankt mg, op den duur wel weer eenige kans om er in te komen, hij zal verscheidene jaren noodig hebben om het vertrou wen te herwinnen, dat hq verspeelde. De heer Mackay-zelf zal het meest alle betrokkenen spijt hebben van den loop der gebeurtenissen. Daarvoor gaf hij niet een eervolle po sitie bij den Raad van State op, om thans, in ambtelijken zin, op straat te staan. Voor de coalitie hier ter 5tede is het een onaangenaam geval, te meer, waar er geen geringe kans bestaat, dat de vrijzinnigen met de zetels van Mackay zullen strqken. Men krijgt na tusschentijdsche Staten- en Gemeente raadsverkiezingen, altijd hier een ge vaarlijk ding voor de coalitie, maar vooral nu, waar de Ommen-affaire natuurlijk veel kwaad bloed hepft ge zet, terwijl men bovendien gaarne zqn krachten gespaard had voor den groo- ten "strijd voor den a.s. zomer. Conclusies te trekken uit het ge beurd voor de politiek in 't algemeen, schqnt nog te vroeg. Van groot ge wicht zal zijn, wat er nu in Ommen gaat gebeuren. Zal de Christelqk-His- torische groep, die togen den coalitie draad inging, opnieuw en na zekefr tegen krachtige adviezen van de recht sche leidende politici in met een eigen oandidaat uitkomen Dit staat nog allerminst vast en zoo ja, zal men 't dan wéér winnen en dus den zetel voor Ommen afhandig maken aan de antirevolutionairen? Indien dit ge schiedt maar, nog eens, zoover ii men nog niet kon Ommen wel eens het voorspel worden van een coalitie nederlaag in 1913, waarop door de vereenigde vrqzinnigen met kracht wordt aangestuurd. Een belangrijke factor hierbij zeker, dat de concentratie (zooals het genoemd wordt, al is't feitelijk even goed een coalitie als die der rechtsche partijen) zoo vroegtijdig tot stand Kwam. Vroeger begonnen de vrijzin nigen in den regel vrijwel oj)'t laatst* nippertje aan hun organisatie te tim- .eren, waarop dikwqls van onderen op aanmerking werd gemaakt. Het is thans anders. Zeer vroegtijdig zijn dit jaar de koppen bqeen gestoken en men mag dan ook ditmaal van vrijzinnige zijde een goed-georganiseerden strijd over heel de linie verwachten. Dat d< Rechterzijde daartegenover niet stil zal zitten, staat vast, al hoort men van die zijde nog niet veel. Voor zoover men kan afgaan op wat men uit belanghebbende kringen daar omtrent hoort, zou ik zeggen, dat er ter Rechterzijde eenige matheid heerscht, door de Ommer geschiedenis verergerd, terwijl er Links hoop is om te winnen. Intusschen, het staat thans 59 Rechts tegen 41 Links in de Tweede Kamer en de Linkerzijde heeft dus heel wat zetels te ver- of heroveren, voor de heeren Heemskerk o.s. genoopt zullen zijn het veld te ruimen. Aan voorspel lingen zal ik mij en dat zoo lang te voren natuurlijk niet wagen. Ik schreef U onlangs iets over de paperasserie, die van de Algemeene Landsdrukkerij uitgaat. Het is eerbied wekkend, wat daar iederen dag wordt afgedruktwie geabonneerd is op alle officieele stukken, die van de Lands drukkerij uitgaan, is genoodzaakt, ge regeld te sorteeren en weg te werpen, wiï hq niet in een wip tijds alle be schikbare ruimte ingenomen zien met papierbundels. Daar sohqnt niets aan te doen te zijn. En men legt er zioh ten slotte bij neer, in het idee, dat er ten minste door velen eon goed stuk brood door verdiend wordt ep doordat allee er in den regel netjes uitziet. Het gebouw-zelf van drukkerij ziet er piek-fijn nit en ia dan ook geheel nieuw. Maar de „reor ganisatie" was op nog niet ten volle 700.000 geraamd en kostte ten slotte l1/] millioen, meer dan het dubbele dus, een kolossale tegenvaller, zooafs die haast regel is waar de Overheid ,n 't bouwen gaat. Wanneer alles er nu maar econo misch toeging en er dos nit de reor- Sanisatie gehaald was, wat er in zat, an ware over die hoogere bouw- en installatiekosten nog wel heen te ko men. Doch dit schqnt allerminst het al. Begin 1910 werd een Staats- cammissie ingesteld om het bedrijf der Landsdrukkerij na te gaan en in April 1912 stelde de Commissie haar rapport vast. Dat rapport werd nog niet gepubliceerd en nu vroeg een der leden, die ook Kamerlid is, de heer Van Nispen tot Sevenaer (Rheden) of de Minister het rapport niet wilde publiceeren, althans aan de Kamer overleggen, voor de begrooting der Landsdrukkerij voor 1913 in de afdee- lingen der Kamer zou worden onder zocht. De Minister weigerde. Dat rap port diende eerst behoorlqk overwogen te worden, waarbij natuurlijk een reden voor vertraging was geweest het over lijden van den Directeur der Lands drukkerij en de benoeming zeer kort geleden van een nieuwen Directeur. Het zon dus geheim blijven. Edoch een onzer dagbladen wist het rapport op den kop te tikken (zooals het in 't journalistiek jargon hier genoemd wordt) en publiceerde er het voor naamste uit. Groote verontwaardiging bij de officieele heeren wellicht bq enkelen niet geheel oprecht en zelfs bij een der dagbladen hier ter stede, hetwelk ernstig op een onder zoek naar deze onbescheidenheid aan drong. Eerlijk gezegd ik mag zulke „bescheidenheid" van een courant niet. Eeder dagblad heeft zijn eigen verant woordelijkheid te dragen en brengt een onzer eens een primeur", welke de autoriteiten nog niet wilden publi- oeeren, dan dankt mij moet niet een andere courant alarm slaan. Wie onzer is teu deze geheel van smetten vrij Allerminst neem ik journalistieken onbescheidenheid in bescherming. De courantier, die in particulieren kring bijvoorbeeld iets opvangt en daarvan misbruik maakt, hoort in ons gilde niet thuis, maar anderzijds weet ieder ournalist, die de cuisine van het vak cent, dat er wel eens iets in de courant komt, wat niet als officiëel commu niqué wordt ingezonden. Juist in zulke omstandigheden heeft de journalist een hooge taak en heeft hq zich af te vragen, of publicatie geoorloofd, ja soms zelfs noodzakelijk is, dan wel of ontijdige publicatie de zaak schaden kan. Dit kan de buitenstaander in den regel niet beoordeelen en de publicist, die zich op de hoogte heeft gesteld van de quaestie wèl. Zeer verkeerd zon men hierbij doen, te denken, dat znlk een publicatie altijd het gevolg is van onbescheidenheid, dus van pliohts- zaking van een of ander lageren amb tenaar, die zich zou laten omkoopen. Ik heb zelfs reden geheel afge scheiden van het jongste geval waar van ik niets weet om te zeggen, dat de meest opzienbarende primenrs in den regel niet uit het sousterrein, maar nit de bel-étage der ambtelqke huizen komen. Daaromtrent zonden oudere journalisten wanneer zij wilden aardige staaltjes kannen geven. Hoe dan ook, nit het thans (wil men ontijdig) gepubliceerd rapport der Staatscommissie, waarin deskundigen zitting hadden, blijkt dat het eigenlijk een groote janboel is aan onze Lands drukkerij. Dit wordt wel niet met zoo vele woorden gezegd, maar wat er staat geschreven, laat geenerlei twqfel daaromtrent bestaan. Of wat dunkt U van conclusies als deze„Bq de reor ganisatie waren de fouten het gevolg, eenerzqds van een wat al tegrootsch begrip omtrent de beteekenis, welke de Landsdrukkerij heeft in het rader werk van den Staat en anderzqds van femis aan voldoende bedrevenheid in e practqk van het typografenvak" En wat er dan nog meer volgt: Er werden te weinig deskundige adviezen ingewonnen en inlichtingen bq ver schillende leveranciers, waardoor men te veel betaalde en niet altijd het beste kreeg. En dan komt het ergste. Een onder directeur werd aangesteld speciaal voqr het technische gedeelte (welke fane* tionaris kort geleden tot Directeut werd benoemd). Van dezen fnnctionaril nu wordt gezegd„Het gemis van kennis nu van de détails van het vak bij den directeur, had behooren ver goed te worden door de technische kennis, die de onderdirecteur geacht moest worden te bezitten, vooral daar deze bepaaldelijk belast werd met de inrichting detf zetterij. Aan deze ver wachting nu niet voldaan Waar zóó de zaken staan, is het geen wonder, dat de Staatscommissie tot conclusies komt, die U de handen ineen doen slaan en de vraag doen rqzen, of per slot van rekening par ticuliere drukkerqen niet veel beter en goedkooper voor den Staat zonden werken dan deze grootsche, logge in richting waarbij de leiding blijkbaar niet „glad" genoeg is, om zulk een bedrijf te leiden. Wanneer de conclusies van deze Staatscommissie werkelijk ernstig wor den overwogen daar waar zulks be hoort, zal men niet kunnen zeggen, dat zij voor niets gewerkt heeft. Wat niet van iedere Staatscommissie kan worden getuigd HAGENAAR. Bq vonnis der Arrond.-Rechtbank te 's Gravenhage van 9 Augustus 1912, is het huwelqk van GERARD BAGGERMAN VAN HOÜWENIN- GE, ambtenaar bq de Holl. Spoor, en JOHANNA LOUISA GEERTRUIDA MARIA HARDENBERG, beiden wo nende te Leiden, ontbonden ver klaard door echtscheiding, met alle gevolgen daaraan drfor de wet verbonden. De procureur der eischeres, Mr. E. C. WIERSMA. Bij Vonnis van de Arrondissements- Rechtbank te 's-Gravenhage d.d. 7 November 1912 is het huwelqk van den Heer JULES VAN DEN DAE- EEN, filiaalhouder eener biljartfabriek, Wonende te 's-Gravenhage, en Me- Vrouw THÉRESE VERPOORT, zon der beroep, wonende te 's-Gravenhage, ontbonden dopr echtscheiding. De procureur van eischeres J. M. VAN STIPRIAAN LUïSCIUS. Commissarissen voor de berei ding en uitdeeling van SOEP ikaal Proveniershuis, te GOUDA, ibben het voornemen Zij noodigen hen, die daarvoor in aanmerking wenschen te komen nit hunne inschrqvingsbiljetten vóór 14 NOVEMBER a.s. te willen inleveren bq den Heer Th. LAMBRECHTSEN kantoor Gouwe no. 190 alwaar de voorwaarden der levering ter inzage liggen. De COMMISSIE tot UITDEELING van ERWTENSOEP heeft de eer te berichten, dat zij binnen eeiiige dagen zal rondgaan tot het aanbieden harer Met het oog op de groote behoeften e«i tot instandhouding dezer nuttige instelling hoopt zij, dat in mime mate zal worden deelgenomen- De LIJSTEN zijn ook bij onderge- teekenden aan huis verkrijgbaar. Het Bestuur, C.' VAN BERKEL, Voorzitter. O. A. B. BANTZINGER, Secr. Aan belanghebbenden wordt bekend gemaakt de eerstvolgende voor het lidmaatschap van bovengenoemde Sociëteit zal plaats hebben op 30 NOVEMBER a.s., ea dat da baUotega^jM op 10 NO VEMBER e.k. gesloten wordt. Het Bestuur, H. KNUTTEL, Voorzitter. J. v. KRANENBURG, Secretaris. .PIXAVON'. EAU DE QUININE. EAU DE VEGETALL Coiffeur. Oosthaven 31. Bekend degelijke kwaliteiten tegen voordeelige prijzen. Zachte warme stoffen. In alle prqslagen. Prima kwaliteiten laken. Ook in extra wijde maten. Speciale afdeeling Goedzittende modellen. Voordeelige prijzen. aan de TURFMARKT met Achter- uitg., groot 200 M2. voor alle doelr einden geschikt, en afz. bovenw. Te bevr.TURFMARKT 108. Wflic 80 tl. vt - 50- Verkrijgbaar by T. OREBAS. Wydstraat, Gouda. Telal. 40. -35- BOUWVEREENIGING TE KOOP GEVRAAGD, gelegen in of in de onmiddelijke nabijheid van Gouda, geschikt voor het bouwen van een flink aantal arbeiderswoningen. Brieven te zenden aan den Secretaris van bovengenoemde Vereeniging: J. C. BLOK, Snoystraat 97, Gouda. •OUDA. Vanaf heden g e h e el nieuw waarin als hoofdnummers 1912. Metueet Prachtig Sportbeeld. Groot circusdrama in 3 actes. In de hoofdrol „LISSY NEBUSCHKA". Spannende momenten. Wondervolle acrobatische toeren. Treffend spel. Dnur 1 uur. En verder HET KOSTHUIS VAN ALEX JONES. Lachen van het begin tot het eind. EEN POLITIEHOND. Komische scène van JOHN BUNNY van. de Vitagraph. TIKI AAN DE ROL. Homor Burlesque. DE DIRECTIE. ZIE VERDERE RECLAME. -- dr i T'iji r per maand betaalt een groote Blnnenlaudsche Leveosveri. Mü. met lage tarieven aan allo sollede personen, die f 2000.— Leveoavert. per maaod kunnen aanbrengen. Brieven onder No. 3574 a/h. Centr. Adv. Bur. MAX R. NUNES, Amsterdam.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2