Toonaangevend WARENHUIS r ST. NICOLAASGESCHENKEN. Kindermantels - Kinderjurken Een Goedkoope Brandstof MERANTHRACIET, 32'GROOTE VERLOTINtf PAARDEN, niJTüm, HEI afi Rotterdam: Grands Magasins du Bazar de Ia Paix I JOH. DESSING en Co. Hollandsche Maatschappij van Landbouw Een Omnibusbreak met een Paard, Is onse firma. Ut; laatste Mode Prima schotSche rokken Elegante Clslers Hoogstraat hoek Spul SPUISTRAAT tegenover de Passage DEN HAAG. Gemakkelijkste manier van koopen Laagste Prijzen Grootste Keuze Nieuwe en prachtige uitstallingen lederen dag strykorchest. Elegante Peluchè-Mmntels Passende Kleeding voor zeer corpulente Dames. Zwarte Laken-Paletots Gekleurde Laken-Paletots Mantelcostnmes, Taillecostumes, Rokken, Bloises en Ochtendjaponnen. prys f Ï.IO per H.L. franco (buis. Kantoor: Oosthaven 90, Gouda. Zaterdag 16 November a.s. trekking dor en aanverwante Artikelen. Prijs per lot AO Gents. No. 1«0I7. Zaterdag 9 November 1912. 51e Jaargang. £Ti©-a_-ws- en. -^.d.Trerto3^-tie"bla.cL -voor G-ovLcLa e:n. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. Tweede Blad. De comedie van Ommen. Bixa.xxexi.la.rxca.. voor elegante Dames- en Kinder-Kleeding „Imitatie Persianer-Mantels" op *Schotschen of fluweelen rok te dragen volgens nevenstaande afbeelding, alsook hoog gesloten modellen, op zijden- of damassé-voering en met flanellen tusschenvoering. 80—90—100—110—120—130—140 cM. lang. Dit genre ia zeer elegant en in buitengewoon groote keuze zooals dooi* geen Iweede firma wordt geboden) in onze magazijnen voorhanden in alle lengten, alle maten, alle prijzen f 22.» f 24.'6, f 26.76, f 29.», f 32.°°, f 34.00, f 36.00, f 39.00,'f44.00, f49.00, f55.00, f69.00. Prima zwart fluweelen rokken (uitsluitend ven gekeperd fluweel) f 12.", f 14.", f 16.", f 19.", f 22.", f 24.". f 3.90, f 6>, f 7.", f 9.", 1 12.", f 14.", f 16.", f 19.". in onovertroffen groote keuze vanaf f 4.90 tot f 49.00. tegenover de Vlaaohmarkt. Wacht niet tot de laatste dagen en doet vooral uwe inkoopen in den vóór- of namiddag, dit is het gemakkelijkst, 's Avonds is het te druk en wordt het te laat voor het personeel, hetgeen overlast is. Goederen van nu af gekocht, worden QTStiS bewaard, mits een gedeelte vooruit betaald wordt. Iedere kooper, die minstens fl. 2.besteedt geniet 20 pCt. korting aan de aideeling chocolade en borstplaten. Aan Scholen en Liefdadigheidsinstellingen wordt extra korting toegestaan benevens een geschenk van het Bestuur. Alle inkoopen van af fl. 10.worden vrachtvrij geleverd boot of spoor station in Nederland. uitsluitend *in betrouwbare kwaliteiten. Korte en lange modellen vanaf f 14.75 tot f 175.00. vanaf f 9.76 tot f 50.°° vanaf f 9.75 tot f 50.°° in bekend groote keuze, bekend voordeeüge prijzen. 346 m Afdeeling „GOUDA EN OMSTREKEN". KONINKLIJK GOEDGEKEURDE Goedgekeurd by Koninkl. Besluit van 16 Haart J912 No, 8. (met een maximum cam IOOOO tuten} VAN HOOFDPRIJS: i COMPLEET. De trekking zal plaats hebben den 16 November 1912 denvoon in het openbaar ten Stadhuize te Gouda, onder toezioht van een bevoegd ambtenaar. xr De Paarden zullen zooveel mogelijk worden aangekpoht op de *rye Naj aart-Paardenmarkt op 16 November 1912 te Gonda. Onverkoohte loten nemen un de trekking geen deel. Namen, het Beetunr. B. ROOS, Seoretan». Eleotr. Dr.-A. Brinkman A Zm, Gonda. (.OlIkSLHE COURANT. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal f J 25 Idem franco per post - 1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad .1.50 Idem franco per* post L 90 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiendeweg 64, by onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer.0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f 0 "35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel Groote letters en randen naar plaatsruimte. De banvloek van den van God gegeven leider heeft doel getroffen. Evenals de koppige en overmoedige Hendrik IV, die tegen niets opzag en direct tam werd, toen de ban vloek van den machtigen Gregorius VII hem trof, zoo is het Mr. M. Baron Mackay met de* toornenden Kuyper achter zich, toen wat al te heet geworden, en heeft hij'voor zijne benoeming bedankt. Hij had wel op schrift aan de Ommensche kiezers verzekerd, dat hij eene even- tueele benoeming als Kamerlid zou aanvaarden, maar de mensch wikt en de Kanaalstraat beschikt. Toch wagen wij de onderstelling, dat het beoogde doel der coalitie in deze niet bereikt zou zijn, als hare trouwe stut, de heer De Savornin Lobman niet te hulp ware gekomende geestelijke folterbank, waarop het gekozen lid voor Ommen uitgestrekt is geweest, ziet men als het ware voor zich, als men deze zeer be grijpelijke uiting in zijne anders niet altijd heldere brieven leest, dat hij bedankt, omdat hij niet wilde breken met een man als De Savornin Loh- man, waarvoor hij altijd zoo groote vereering gehad heeft. En dat het de leider der christelijk-historische partij is geweest, die in deze tragi- comedie de draden in handen gehad heeft, mag ook afgeleid worden uit het feit, dat het blad van den heer De Savornin Lohman den heer Mac kay thans voor geheel gerehabiliteerd verklaart, terwijl „De Standaard" maar steeds doorgaat, op den per soon van den heer Mackay slijk te werpen, aldus toonende, dat haar •dreigement, dat de gekozene, indien hij de benoeming aanvaard had, in de Kamer geen leven zou gehad hebben, meer dan woordenpraal was De van God gegeven leider wil een voorbeeld stellen, en zoo moet alles, wat zich in Ommen tegen de coalitie verzet heeft, al behoorde het dan ook tot het christelijk deel der natie verpletterd worden. De uitspraak van Ommen wordt natuurlijk allerminst verzwakt door het bedanken van den heer Mackay; de meerderheid aldaar heeft zich tegen het Tarief en tegen de coalitie uitgesproken, en den man, wiens verkiezing die uitspraak gaf, zijn zóó de oogen opengegaan over het karakter- en zedenbedervende van het monsterverbond, dat hij ten minste dit als voordeel kan boeken, dat hy zich daarvan heeft losge maakt. Want het moet erkend, hij is er niet zonder kleerscheuren al- gekomen; wij nemen gaarne aan. dat oorzaak daarvan is, gemis aan politieken flair. Hij had moeten be grijpen wat de beteekenis van zijne candidaatstelling was, en die als zoo danig aanvaarden, of in het coalitie gareel blijven meeloopen en zich vierkant uitlaten, dat hij nooit eene benoemjng zou aanvaarden. Dit te hebben nagelaten uit de overtuiging, dat hij toch wel niet in herstem ming zou komen, getuigt yan eene lichtvaardigheid, die alleen kan ge ëxcuseerd worden met absolute af wezigheid van politiek benul. En de verklaring, dat hij niet voorzien had, dat men zijne verkiezing als eene nederlaag voor de coalitie zou be schouwen, is haast al te zielig. Dat hij zooals hem in „De Stan daard" door den heer D. S. de Goede, 2de voorzitter der centrale anti revolutionaire ktesvereeniging in het district Brielle, wordt aangewreven, zich in 1905 tegen de Tariefwet- Harte zou hebben verklaard, omdat deze hem nog te zwak was, zou voor ons nader bewijs behoeven, vóór we dit aannemen. De heer l)e Goede, ons bekend als een van de felste coalitiemannen, lijkt ons nu juist niet de aangewezen persoon, om den heer Mackay objectief te beoordeelen, en na 7 jaren kan nog moeilijk met zekerheid worden ver klaard, wat iemand precies gezegd heeft. In alle gevallen zal de heer Mackay wel in deze aantijging aan leiding vinden daarover een woord te laten hooren. Wat nu eindelijk hot bedanken van den heer Mackay betreft, het dunkt ons de slechtste partij, die hij heeft kunnen kiezen maar een menseh, die in het nauw zit, kiest nu eenmaal zelden de beste partij en het is daarenboven onlogisch. Ware de heer Mackay Kamerlid ge worden, dan zijn wij er zeker van, dat hij binnenkort een zeer geacht lid van de christolijk-historische Ka merfractie zou zijn geworden, net precies als de afgevaardigde voor Ede, in den gedachtengang van den heer Mackay, die thans van de coali tie' gruwt, had hij juist den Kamer zetel, die hij niet aan de coalitie dankt, moeten aanvaarden, en be danken voor zijn zetel in de Staten van Zuid-Holland en den gemeente raad van 's-Gravenhage, die hij wel uit de hand der coalitie kreeg. Nu is zijn besluit dat van den radeloo- ze, die maar één wensch heeft en wel deze verlost te worden van den last, die op hem la,g, waarbij echter dit nog ,eens--* niet zal mogen worden vergflfS/ hoe hij zal zijn getortureerfl. De vraag is^hans Wat nu De steen des aanstoots is uit den weg de zes predikanten, die hem heb ben aanbevolen, zijn door „De Standaard" aan den schandpaal ge nageld zoover is de overwinning van Dr. Kuyper volkomen. Maar eene andere vraag is het, of men nu zeker is, dat de weerbarstige ele menten niet ten tweede male hunne stem aan den coalitiecandidaat zullen weigeren. Er zal hemel en aarde bewogen worden, de heer De Savornin Loh; man zal denkelijk wel bereid ge vonden worden, om, net als in 1908 naar Nijverdal te snellen en zijn vriend Kuyper te hulp te komen maarals dat alles eens niet gaf? Men heeft daar voor Ommen van de zijde der coalitiewet alles op ééne kaart gezet, en met belang stelling zullen wij den verderen loop van het spel gadeslaan. Wie kunnen door de Tarief- wet voordeel genieten Waar de voorstanders van de Ta- riefwet bij iedere gelegenheid weer komen met de bewering, dat de aan neming van het ontworp-Kolkman be- teelcent vermeerdering van de Volks welvaart in geheel Nederland, lijkt het ons de moeite waard eens even na te gaan, wat onder die -vermeerdering der volkswelvaart" dan wel moet worden verstaan. Is het werkelijk waar, dat de welvaart van de geheele be volking, dat is dus van allen, door de Tariefwet zal toenemenzoo neen, welk deel van ons volk zal dan van de vermeerde welvaart genieten Laat ons, alvorens deze vraag te beantwoorden, de verschillende cate- goriën, waaruit de bevolking is samen gesteld, eens even de revue laten pas8eeren. De gegevens daarvoor vin den wij in de beroepstelling van 1909. Op 31 December van dat jaar be- Btond de bevolking van Nederland uit 5.858.175 personen 2.899.125 mannén en 2.959.050 vrouwen. Van deze ca. 6 millioen inwoners waren (kinderen inbegrepen) beroeps loos, incl. gepensionnoerd, 41.16 pet, der mannen en 18.66 pet. der vrou wen, totaal 53.25 pet. Van de nog niet 47 ten honderd, die dus in het een of ander beroep werkzaam waren, vallen buiten de in de tariefwet bedoelde bescherming, en dus buiten de in het vooruitzicht stelde vermeerderde welvaart, allen die hun bestaan vinden, anders dan in de nijverheid, en dat doen er in den landbouw 27.41 pet. in de jacht en visscherij 0.45 pet, in handel en verkeer 18.22 pet., in dienst der over heid of eenig Kerkgenootschap 3.8 pet., in de vrije beroepen en het bijzonder onderwijs 3.75 pot., in de verpleging en huiselijke diensten 10.56 pet., losse werklieden 1.01 pet., dat is dus te zamen 65.2 pet. van hen, die eenig beroep uitoefenen. Als werkzaam in de Nijverheid vinden wij .de overige 34.8 pet. ver meld. Maar hierbij houde men in het oog, dat tot deze categorie ook wor den gerekend de arbeiders in de niet- beschermde takken van nijverheid En hun aantal is niet gering. Zoo bijv. gaan van deze 34.8 pet voor de bouw bedrijven alleen reeds 7.78 pet. af. Voorts denke men aan de bakkers, scheepsbouwarbeiders, diamantbewer kers, om maar eenigen te noemen van de onbeschermden, die onder de 34.8 pet. begrepen zijn. Door al deze door de Tariefwet niet-beschermden bij el kaar te tellen is men gekomen tot de berekening, dat er aan beschermden maar de helft van hen, die in de nijverheid hun levensonderhoud vin den, overblijft. Maar nu zijn wij er nog niet, want ook de resteerenae helft dat is dus dat gedeelte der bevoking dat bestaat uit de personen, die werkzaam zijn in die takken van industrie, waar aan de Regeering bescherming heeft toegedacht zat vpor een groot deel door de protectie niet worden gebaat doch integendeel worden geschaad. Immers zij, die het 't best kunnen weten, de belanghebbenden bij vele der nijverheidstakken, welke de Regeering zegt te willen protegeeren, en in de eerste plaats diegenen onder hen, die voor export werken en dus op wereldmarkt tegen buitenlands mededingers moeten concurreeren, be danken niet alleen voor de onnoodige bescherming, doch protesteeren ten sterkste tegen de hen opgedrongen protectie, omdat zij daarin zien een groot nadeel voor hun bloeiend be drijf. Men denke hier aan de opposi- tio, die het ontwerp-Kolkman ontmoet o.a. van de zijde der textiel-nijverheid, machine-industrie enz. Wanne» wij ook dezo oategorie van beschermden in mindering hebben gebracht op het percentage der bevoor deelden, dan moeten wij van het restant nog aftrekkon al degenen en dat zijn alweer voor een groot deel min- gegoeden voor wie de voordeelen der protectie, in den vorm van vermeer dering van inkomsten, niet opwegen togen de nadoelen, bestatirade in een toeneming hunner uitgaven, als gevolg van hot duprdor worden der levens behoeften fvdèdingsmiddelen, kloede- ron, huisvosting enz.) En van de weinige procenten, die dan nog overblijven .m, willen wij aannemen, dat zij, dièdlaartoe behoo- ron, de zegeningen der protectie inder- de Ische meerdere of in mindere mate voordeel zullen putten uit de gevolgen der aan hangige Tariefwet, wanneer deze ooit toepassing mocht komen. En daarbij zullen wij nu ook eens aannomen, dat alsdan tusschen de bevoordeelden fa brikanten en arbeiders - do buit eer lijk zal worden verdeeld. Maar is dan zoo vragen wij de Volkswelvaart vermeerderdis din toegenomen de welvaart der bovolking het algemeen Wie zou deze vraag in gemoede be vestigend durven bonadeelen zelfs al zou hior van benadeeling van de overgroote meerderheid dor bevolking geen sprake kunnen zijn Want nadeel zal de Tariefwet bren gen, onberekenbaar nadeel, 1°. door de belemmering van nijverheid, land bouw, handel en verkeer, 2°. door het duurder worden der eerste levensbe hoeften, als gevolg van do te heffen invoerrechten, en van de daar ge' seerde prijsverhooging der beschermde binnenlandsche prodüöten. Een paar procent der bevolking zal wellicht kunnen profiteeronen ter aanbeveling van de Tariefwet durft men spreken van te verwachten ver meerdering der volkswelvaart Een pa'ar procent I Dat wil hier zeg gen, dat men aan enkele tienduizend tallen van elk jnillioen Nederlanders voordeel" wil verschaffen tot schade van alle overigen. Het Noderlandsche Volk bedankt voor deze vermeerdering van zijn wel vaart. Het weet, dat in de landen, waar men hot thans hier aangeprezen middel in al zijn gevolgen kent, het verzet foartegen al aanmerkelijk toe neemt ple verkiezingen van den Vrij handelaar Woodrow Wilson tot presi dent van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika tot dusver het meest protectionistische land ter wereld daarvan het jongste bewijs. Laat ons den Vrijhandelskoers, waar door wij sedert 60 jaren de volkswel vaart in ons Vaderland gestadig heb ben zien toenemen, bljjven volgen, enlaat onze Regeering afzien va'n haar heilloos plan om degelden, noodig voor de sociale verzekering', te halen uit het invoerrecht, van alle be lastingen de slechtste, omdat zij is de onbillijkste en bovendien dien de ge vaarlijkste voor onze Volkswelvaart. Prof dr. Kouwer heeft, gelijk men zich zal herinneren, indertijd een klacht ingediend tegen een te Hamburg woonachtigen fabrikant, aie voor de bevalling van H. M. de Koningin aan hom een middel had gezonden, dat moest dienen tot verlichting van de vorlyssing. De man had om terugzen ding van zijn artikel verzocht, indien dit niet aangewend werd. Aangezien aan dit verzoek niet voldaan was, verspreidde de fabrikant na de beval ling het gerucht, dat zijn middel suc ces had gehad Door deze voorstelling als zou hij kwakzalversmiddelen ge bruikt hebben, voelde prof. Kouwer zich beleedigd en diende een aanklacht in tegen don fabrikant. De rechtbank te Hamburg heeft gisteren den koopman vrijgesproken, omdat de beklaagde toen hij zijn mid del niet teruggezonden kreeg, te goeder trouw gehandeld had. (N. R. Gt.) De Auteurswet. Wij lezon in de Enkhuizer Courant: Een der eerste toepassingen van de mot 1 November jl. in werking getre den Auteurswet ondervond waarschijn lijk dé Geheel-onthouders Dillettanten- club alhier toen ze jl. Zondag op het concours te Beverwijk zouden optre den mot „Do Kroeg", vertaling naar Zola's bekend werk. Voor het op treden werd van hen een auteursrecht van f 10 geëischt namons of ten be hoeve ven Zola's erven. Naar aanlei ding hunner weigoring kwamen later debeido hooren ingezetenen van Bever wijk, met een Rijksveldwachter terug, om bjj overtreding te laten verbalisee ren. Zelfs was oen oogenblik sprake van eon daarmede gepaard gaana ver bod tot opvoering, alhoewel door den burgemeester der plaats toestemming was verleend. Om verdere moeielijk- heden te voorkomen, hobbon de club leden toen het geöischte geld betaald, hoewel ze zich voornamen zich van rechtskundig advies te voorzien, in jioeverre in dit geval wettelijk gehan deld is. R.-K. Vrouwenbond. Naar het Dagblad van Noord-Bra bant verneemt, zal er een Nederland- sche R.-K. Vrouwenbond worden op gericht, georganiseerd op dezelfde wijze als de Katholieke Sociale Actie met diocesane en plaatselijke comité's en een hoofdzetel te Leiden op het Cen traal Bureau van de Katholieke Soci ale Actie. Het stoffelijk overschot van jhr. Van Weede zal a.s. Maandag, naar de N. Ort. meldt, te Weenon voorloopig in een grafkelder worden bijgezet, in afwachting dat het later naar het familiegraf hier te lande bij Utrecht zal worden overgebracht. Een conflict in de Toonoel wereld. Het „Hbld." deelde mede, dat zich onder do artiesten van de N. V. „Het Toonoel" oen eigenaardige solidariteits- uiting voordeed, zooals onder tooneel- kunstenaars tot nu toe nog niet is yoorgekomen. Een geschil tusschen den heer Royaards on den administrateur van het gezelschap, den heer J. H. Bos- sard. leidde er toe, dat de laatste zijn ontslag vroeg, hetgeen echter niet verleend werd, zoodat de administra teur, toen hij niet verder zijne functies waarnam, door zijn directie in gebreke werd gesteld en do bij contract vast staande dwangmiddelen tegen hem werden aangekondigd. De sympathie van do aan het ge zelschap veröwiden artiesten 'scheen zich ten deze aan de zijde van den heer Bossard te bevinden en de ver schillende damos en heeren stonden deel van hun salaris af, om den geraakte den strijd te heipon mogelijk een buiten betrel om het besi maken. De heer Royaards, in deze handel wijze eene vafkeuring van zijn beleid en een protestbeweging ziende, riep daarover een drietal der mannelijke leden van zijn gozelschap samen, ter voorlichting, die, hoewel de bovenge noemde zienswijze van den directeur bestrijdende, voor zich en hunne mede-

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 3