Gemengde Berichten. TTIt- Ól.o Fers- Stadsnieuws. Rechtszaken. Gemeentelijke Arbeidsneurs, LITER a 15 ct. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant - - - - - - artiBten het recht betoogden om iemand uit hun kring, wiens bestaanszekerheid bedreigd of vernietigd werd, „als mensch" te hulp te komen. Dit recht werd door den heer Rooy- aards na eenige aarzeling en onder eenig voorbehoud erkend, doch in de conferentie, waarin zuks geschiedde, beschuldigde de directeur een van de drie aanwezige tooneelspelers van agitatorische neiging, daarbij voegende de bedreiging, dat de gevolgen van zulk oen streven „op het hoofd" van den bewusten artiest zouden neer komen. In deze bedreiging nu hebben de artiesten gezien een aanranding van hun recht tot vrije uiting van hun wil en meening en gisteravond, of liever in den afgeloopen nacht, heb ben zij daartegen een samenkomst van protest gehouden, in het restaurant Schiller op het Rembrantplein te Am sterdam. Twee-en-dertig leden van het gezel schap „Het Tooneel" waren in die vergadering, die tot half vier duurde, tegenwoordig, waarin, behalve de bo venbedoelde protesten, ook de mee ning werd vernomen, dat de thans ter wille van den heer Bossard aan gevangen beweging wel degelijk in den vorm van maatregelen voor de vorming een weerstandskas moet wor den bestendigd. In een motie is van een en ander aan den heer Royaards kennis ge geven. De heer Royaards geeft de vol gende lezing van het geval door mid del van een ingezonden stuk in het zelfde blad De foiten zijn geen andere dan deze dat de heer Bossard, die grieven meende te hebben over eene hem door mij, als zijn directeur, toege diende berisping, op Vrijdag 25 Oct. 1.1. van het kantoor is weggehleven, dat ik hem schriftelijk heb uitge- noodigd, zijn werk te hervatten dat ik, toen hij aan deze uitnoodiging niet voldeed, hem in een uitvoerig en welwillend schrijven nogmaals aan zyno verplichtingen heb herinnerd, dat hij op Zaterdag 20 October 1.1 in zijn houding bleef volharden, dat ik hem toeft nogmaals schrif telijk het bevel heb doen toekomen, zijn arbeid te hervatten, dat hij den geheelea. Zondag is weggebleven en ook op Maandag 28 October 1.1. zich niet weder ten kantore van „Het Tooneel" heeft vertoond, dat hij aldus gedurende vier dagen, terwijl hij wist, dat al zyn werk liggen bleef, opzettelijk den gang van zaken heeft verstoord, dat ik eindelijk mij door deze feiten heb gedwongen gezien, hem uit zijn betrekking by „Het Too neel" te ontslaan. Ik tart zoo be- sluit ,de heer Royaards allen, die zich thans met de zaak willen be moeien, óén enkele onnauwkeurigheid aan te toonen in dit relaas van feiten. Voor het overige wil ik hier ter plaatse niet in debat treden. De bevoegde rechter zal tusschen „Het Tooneel en den ontslagen administreur-seere- taris beslissen". Om die reden nemen wij g a a r n e de qualificatie Brons veldiaansch" terug. Ommen niet Bronsveldiaansch. De Nederlander neemt haar quali- fioatie terug, dat de christelijk-histo- rischen in het district Ommen bij de jongste Kamerverkiezing „Bronsvel- diaansche tactiek" zouden hebben gevolgd. Ook ditmaal zyn de ehristelijk-his- torischen door de anti-revolutionairen willenB en wetens als een quantité négligeable behandeld, en het blad begrijpt hot zeer goed, dat men in zonderheid is te keer gegaan tegen dr. Kuyper. Doch van een breuke der oalitie kan geen sprake zijn. Hot moge waar zijn, dat dr. Kuyper Met een „God zegen u In de correspondentie van „Pniël" geeft de redacteur aan een juffrouw, die hem verzocht had in zijn tijdschrift een „vragenbus" te openen, ten ant woord, dat hij dit „voor geen duizend gulden" zou doen. Zij ontvangt het volgend bescheid „Mijn waarde juffrouw, daar heb ik absoluut geen gave, geen tijd en geen plaatsruimte voor. Daarvoor moest men een ideaal van geduld, van wijsheid en van geschiktheid znn om de hersenen onzer theologisch Ne derlanders te vatten, en al ben ik nu 33 jaar in het vak, ik ben er nog nooit in geslaagd de diepzinnige ge aardheid van ons dierbaar volk ten volle te waardeeren. Zulk een man is er bovendien, de knappe en alzij dige ds. Lingbeek van opijk, die in De Geref. Kerk elke week alle aanvragers niet alleen met engelen geduld aanhoort, maar zelfs beant woordt! Nu eens is het iemand, die hem vraagt of een dominee die met standjes uit een Zondagschool weg loopt, met zegen Kerstfeest kan vie ren dan of de dood door steeniging niet erg pijnlijk is Waaïop de ver standige man antwoordt„wij hebben het nooit ondervonden, maar geloo- von van wèl". Dan weer consulteert men hem over 't geoorloofde van het bywonen van gereformeerde predika ties, als men in zijn eigen omgeving slechts lichten, ethischen kost kan krijgen of de menschelijk: ziel al dan niet van eeuwigheid is; wat wij toch moeten denken van de varkens der Gadarennen of er nog gelegenheid zal zijn tot bekeering als het duizend jarig Rijk is aangebroken, en of de joden heusch nog in Jeruzalem terug zullen komen of men „Heer" zeggen moet; of Judas een bruikbaar predi ker kon zijnof men lijken verbran den magof het verlangen van som mige gereformeerden naar gezanten niet een teeken van verval is, enz. enz. enz. Neen, juffrouw, zoek uw licht niet in Utrecht, maar in Spijk, en God zegene u rechterlijk 1" Een stroopers-incident. Dinsdagnacht had te Boekoel-Swal- men naar de L. K. meldt, een ernstig ongeluk plaats. Twee personen, S. en H., met den zoogenaamden lichtbak stroopende, werden door den dienst- doenaen brigadier J. der marechaussee en den marochaussee J. van de bri gade te Roermond opgemerkt. Toen men deze beambten gewaar werd, gingen beiden aan den haal, achter volgd door genoemde beambten, waar van de marechaussee de revolver in de hand droeg. Deze kwam te vallen, en ging een schot van zijn revolver af, dat H. door hot lichaam drong. H. werd alstoen opgenomen en ter het voorgevallene als een „breuke" gevoelt, bij hem gaat 't altyd om „le gouvernement personnel" en dat de liberale bladen en partyen dat voorgevallene exploiteeren, om te bewijzen dat zij hopen doch tot dus ver hoeft het district Ommen niets gedaan, dan waartoe het, zelfs volgens Do Standaard, volkomen g e- r e c h t i g d was. Van oen byzondere afspraak, die het stellen van eigen candidaat gebood, is tot dusver niets gebleken en was in elk geval aan het districts-comitó niets bekend. Of in 1913 de coalitie zal kunnen worden gehandhaafd, en onder welke voorwaarden, is een quaestie, die, voor zooveel het haar medewerking betreft, de Christeliik-Historische Unie zelve beslissen zalzij zal zioh daarbij wel niet laten leiden door adviezen van haar politieke tegenstanders, de „man nen van links" Maar tot dien tyd leven wy onder het aangegane oompromis, en wy heb ben goede hoop, dat ook Ommen dit zal blyven erkennen. opge_: verpleging naar de kliniek der paters Camillianan verveerd. Doodelijk ongeluk. Woensdagmorgen omstreeks 9 uur geraakte naar het Vad. meldt een dochter van Remmoliak uit Westen dorp onder de Geldersch-Westfaalsche stoomtram. Het meisje, ongeveer 21 jaar oud, doch niet wol bii het hoofd, stond gebukt, bezig zynde met het dichtmaken van haar schoenen, toen de tram haar passeerde. De machinist die niets bemerkte reed door, terwijl het meisje voorover gevallen moet zijn en onder een der wagens is ge raakt. Onkenbaar is ze er onder van daan gehaald. De ouders bemerkten echter aan de initialen aan het onder goed dat het hun kind was, Vredespaleis Met het aanleggen van het rosarium 'bij het Vredespaleis te 's Gravenhage is een aanvang gemaakt. De beplan ting geschiedde onder leiding van den rozenkweeker den heer G. A. v. Ros som te Naarden. Het rosarium is een geschenk van de Vereeniging tot Be vordering van Rozoncultuur „Nos jun gunt Rosae. Voor de beplanting worden uitslui tend de beste soorten gebruikt, waar onder vele nieuwereo. a. Lady Hil- lingdon en Rayon d'Or. Dinsdagavond omstreeks 10 uur werd aan de politie te Assen mede gedeeld, dat aan de Norgervaart de voerman Bouke P., in dienst van een cementfabriek aldaar, bewusteloos bij zyn wagen was gevonden. Dadelijk werd door de politie een voorloopig onderzoek ingesteld, waaruit ongeveer het volgende bleek: De voerman was 's ochtends naar Haulerwijk gereden met paard en wa gen. Een cementput werd door hem vervoerd. In den namiddag begaf hij zich weer op weg naar Assen, 't Zal tusschen 6 en 7 uur 's avonds geweest zijn toen hij dicht bij de openbare lagere school aan de Norgervaart de herberg van Zondag passeeren moest. 't Schijnt dat hij daar het paard heeft willen voeren, want den voer- zak vond inen bij de schuur van Zondag. Hoe is lot heden toe een raadsel, maar men vond B. eenige meters voorbij de schuur bewusteloos op den weg liggen, een weinig bloe dend aan 't oor doch verder uitwen dig niet verwond. Een 100 meters verder den weg op vond men den wagen, de beide voorste wielen waren er afgeloopen. De voerman werd naar het Wilhel- minaziekenhuis te Assen vervoerd. De man is sin isdientijd nog niet tot be wustzijn gekomeninwendig zou hij aan 't hoofd verwond zijn, zoodat men omtrent de toedracht der zaak nog geheel in het duister tast. (Leeuw. Ct.) Donderdagmiddag geraakte do 16- jarige J. Vos, te Lage Zwaluwe, door dat hij viel, onder een met suiker bieten geladen kar, met het gevolg, dat de kar over zijn bovenbeen reed, de jongen daaraan ernstig verwond werd, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De Gemeenteraad van Wageningen heeft het contract goedgekeurd, met de gemeente Arnhem te sluiten, inzake de levering van electrischen stroom. Arnhem levert den stroom te Wage ningen tegen 10 cent voor licht en cent voor kracht per K. W. u. Wageningen mag de energie tegen geen hooger prijs verkoopen dan 20 cent voor licht en 10 cent voor klacht. Voor de Rijksgebouwen wordt respect, berekend 25 en 12Va cent. Het financieel schandaal te Brussel is thans in een nieuw stadium getre den. Nadat de rechter van instructie de in besjag genomen papieren nage zien en geordend heeft, is hy zich met de kwestie der medeplichtigheid gaftn bezighouden. Woensdag nam hij zooals een telegram gisteren reeds gemeld heeft verscheidene te Brus sel algemeen bekende personen in verhoor, van wie men wist, dat zij met Nestor Wilmart, den voortvluch- tigen directeur der spoorwegmaat schappij TerneuzenGent, in relatiën hadden gestaan. Als resultaat van dit onderzoek werd 's middags om 1 uur de secretaris der directie van het libe rale blad „La Chronique". Dethiers genaamd, in hechtenis genomen. Waechter, de directeur van het blad, had 9 jaren lang obligatiën in de maatschappij TerneuzenGent voor Wilmart verhandeld. Die obligatiën waren valsch, maar Waechter ver klaart daar niets van geweten en ze voor echt gehouden te hebben, terwijl hij beweert er zelf voor een millioen francs ingeloopen te zijn. Dethiers moet aan het verhandelen dier valsche obligatiën hebben meegewerkt. Vol- ;ens zijn zeggen is hij ook voor een leden eenige schade door het water. Alles was op beurspolis verzekerd. Met de mailboot „Prinses Juliana" is gisteren te Vlissingen aangekomen H, K. H. Prinses van Schaumberg Lippe, zuster van den Duitschen Kei zer. Met den Zuid-Duitschen mailtrein, waarin een salonrijtuig was geplaatst, zette de Prinses de reis naar Keulen voort. Een geluk, dat de dokter roodvonk had! Zooals men weet zyn enkele leden van het verplegend personeel in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam, door roodvonk aangetast. Daaronder is ook een der genees- heeren geweest, wat voor de patiënten een niet onaangenaam gevolg heeft gehad In de verschillende barakken was „zure pap" (karnemelksche pap) onge veer het eenige middaggerecht. Toen de dokter zelf door de ziekte werd aangetast, werd voor hem evenals voor de 300 andere patiënten dagelijks kar nemelksche pap gekookt. Ook hem werd dat op den duur een gruwel en het eerste wat hij na zijn herstel^ heeft gedaan was hetdiëet in zijn barakken te veranderen en nu wordt de zure pap afgewisseld door rijstenbrij, griesmeelpap, vermicelli- melk en dergelijke. 't Is misschien niet erg vriendelijk, maar, in hun hart zegenen de patiënten de ziekte van den geneesheer 9 Uur... bedtijd De Chr. Oranjevereeniging te Aalten besloten, dat alle door haar te houden feesten ,s avonds vóór 9 uren moeten zijn afgeloopen. Daarop óók maar een wet of ver ordening gemaakt gens zyn zeggen is ny ook voor een kleine 200,000 francs door Wilmart benadeeld. De directeur der „Chroni- que,' is niet alleen in verhoor geno men maar er is ook huiszoeking ge daan in z;n woning en op zijn kan toor. Een telegram van Donderdag meldt, dat hij thans ook van mede plichtigheid beschuldigd wordt. De verkoop te Haarlem der goede ren, achtergelaten in de treinen der H. IJ. S. M. heeft ditmaal ruim f 3500 opgebracht. Te Zaandam brak gisternacht naar het Hbld. meldt te ongeveer |1 uur door onbekende oorzaak brand uit in do stoomgraanmaalderij „Maria" van de firma Breeuwer en Co. in de Oost zijde nabij de Noordervaldeursluis. Zoo wel de in 1906 geheel van steen opge trokken fabriek als de beide houten pakhuizen gingen met de belangrijke daarin aanwezige partij granen zoo goed als geheel verlorenalleen de rompen zijn gebleven. Het blusschingswerk aan dè fabriek leverde in het begin nogal moeilijk heid op, wyl dit gebouw aan de Zaan- zijde stond en voor de gewone spuiten slecht te bereiken wastoen evenwel de drijvende motorboot ter plaatse ver scheen, werd het vuur ook spoedig van die zijde aangetast. Toen de brand uitbrak was het be drijf in vollen gang, het vuur weid door de werklieden het eerst gezien in den maalkelder. De belendende perceelen, aan de eene zyde het woon huis van den heer Hemmelder en aan de andere dat van de wed. C. Smit, GOUDA, 9 November 1912» Wij deelen hiermede aan onze lezers mede dat door bijzondere omstandig heden deze week geen artikel kan ver schijnen in de rubriek „Het Kind en de School" en dat het overzicht „Uit ons Parlement" Maandag a.s. zal wor den opgenomen. De ouderwijzeres, Mej. J., waarvan gisteren in ons bericht, betreffende uitzetting uit haar woning sprake was, is thans naar het v. Iterson-Ziekenhuis overgebracht, in afwachting van haar plaatsing in een inrichting voorgees- teskranken. Het Goudsche Tooneel-Ensemble, dat reeds meermalen liefdadigheids- uitvoeringen gaf, zal Zondag a.s. we derom optreden met een aardig pro gramma. De netto opbrengst dezer voorstelling komt ten bate der armen. Een talrijk bezoek zij aan het „Ensem ble" toegewenscht. Door de politie is alhier aangehou den een in het Aig. Politieblad gesig naleerd staand persoon, die nog 2 dagen hechtenis moet ondergaan, waar voor de aangehoudene naar het Huis van Bewaring is overgebracht. Boven dien werden door de politie hier twee Duitschers zwervend aangetroffen, die als zijnde zonder middel van bestaan, over de grens zijn gebracht. Tram Gouda-Utreoht. Op een vergadering van belang hebbenden gemeente ten Raadhuize van Montfoort bleek men, volgens de N. R. Ct. algemeen van oordeel, dat- de gemeenten zelf de zaak tot een goed einde moeten zien te brengen. Een voorstel om een dagelijksch bestuur uit alle commission te benoe men, werd aangenomen. Tot leden van dit bestuur benoemd de heeren F. H. Kempen, burgen» ter van Montfoort en WiUeskop (voor zitter); A. J. Van Dieren Bijvoet, wethouder van UtrechtH. Klein, lid van den Raad van Montfoort (secre taris) G. V. W. baron van Hemert tot Dingshof, burgemeester van Haast recht G. Hondelink, burgemeester van Vleuten en Ouden RijnC. Van der Valk Bouwman, burgemeester van Lindschoten, en A. Blankestijn, bur gemeester van Veldhuizen. Besloten werd de voorzitters van de Kamers van Koophandel te Utrecht en Gouda uit te noodigen in het co mité zitting te nemen. Aan het dage lijks bestuur werd opgedragen zich in verbinding te stellen met verschillende autoriteiten en werd de bevoegdheid toegekend zich desgewenscht door een deskundige te doen bijstaan. Lekker kerk. Toen Donderdagmor gen de kolenhandelaar W. de Gruyter alhier, met paard en wagen in Schuagt om wilde draaien, had hy het onge luk dat de wagen kantelde, en het paard op hol sloeg met de boomen die van den wagen afschoten achter zich aan. Hoewel het dier in wilde vaart den dyk,een kwart uur gaans, langs holde heeft het gelukkig niemand eenig letsel toegebracht, maar het dier zelf dat kwam te vallen, werd daardoor zoo deerlijk verwond, dat het vermoe delijk voor zijn werk, niet meer ge schikt zal worden. Oiidewater. Toen Woensdag de landbouwerszoon P. B. alhier, m8t paard en wagen door de Capellestraat reed, sloeg "door 't uitschieten van de pen, het paard met het lemoen achter zich, op hol. Het dier rende door ver schillende straten waar zich naar schoolgaande kinderen bevonden en fiompte van den hoogen kant in de ïaven, waaruit het spoedig werd gered. Buiten eenige schade aan den wa gen liep het ongeval bijzonder goed af. Boskoop. Gisteren waren lijn wer kers der rijkstelegraaf bezig met het aanbrengen van telefoondraden. Do heer A. d. B. alhier, dje per fiets van Zuidwyk kwam rijden, reed, doordat de draden laag over den weg hingen er tegen aan, waardoor hij vrij ernstig aan den mond werd verwond. Met een harden slag viel hij van de fiets en bleef bewusteloos liggen. Per schouw werd hij naar zijn woning vervoerd. Zijn toestand is thans vooruitnaande. Berkenwoude. Daar de heer 0. Both lid van den gemeenteraad over leden is zal binnenkort in diens raadB- vacature moeten worden voorzien. Waddinxveen. In de gisteravond gehouden vergadering van Kerkvoog den en notabelen der Ned. Hervormde Kerk alhier is, in verband met een ver zoek van een aantal kerkgangers, be sloten terug te komen over het be sluit tot verlichting der Kerk met steenkoolgas. Naar men zegt hadden adressanten bezwaar tegen .gaslicht omdat er aan de gasfabriek alhier, als het zeer noo- dig is, ook op Zondag wordt gewerkt. Zou men aan de petroleumbronnen ook rekening houden met de bezwaren van die enkele Waddinxveensche inge zetenen - De IJsclub van Waddinxveen ld gisteren een algemeene vergade ring. Het verslag over het afgeloopen jaar, was kort, daar er geen berijd baar ijs is geweest. De rekening werd onveranderd vast gesteld. De ontvangsten bedragen 446,31 Va en de uitgaven f 23.88, zoodat er een batig slot is van f422,44Va- Tot leden der financieele commissie werden benoemd de heeren G. Spruijt, A. Kreupeling en A. van der Sterre en tot plaatsvervangers de heeren H. Doeleman, M. Hijkoop en H. D. van de Weerdt. Als bestuursleden werden herkozen de heeren M. Kolkman, A. Breedijk en A. van Wessum. Op verzoek van den Officier van Justitie is gisteren naar Rotterdam overgebracht H. K. die in de maand Augustus van dit jaar hout ontvreemd had tennadeele van de aannemers den Hoed en v. d. Sterre. HOOG MILITAIR GERECHTSHOF. Het veroorzaken van dood door schuld. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft- heden in hooger beroep uitspraak ge daan ik de zaak tegen J. J. N., rit meester bij het 2de escadron van het 2de regiment huzaren in garnizoen te Venlo, die in eersten aanleg bij vonnis van den krijgsraad te 's-Her- togenbosch was schuldig verklaard aan het door schuld veroorzaken van den dood vhn een ander, gepleegd door een ambtenaar in de uitoefening van zyn ambt, tweemaal gepleegd, en ver oordeeld tot drie weken hechtenis, ter zake dat het aan zynschuld te wyten is, dat op 28 Juli 1911, ^en hij met zyn escadron de Maas by Neer wilde doortrekken, de millicien-huza ren Van Rooy en Kiel door verdrin king om het leven gekomen zyn. Het Hof overwoog, dat bekl. by het geven van de order aan zyn escadron om op voormelde plaats de Maas over te trekken, niet die voorzichtigheid heeft in acht genomen, die van elk cavalerie-officier kan gevorderd wor den by het houden van eene oefening met ondergeschikten, die aan zyn bevel hebben te gehoorzamen en dus geheel aan zyn leiding en zorg zjjn over gegeven dat het verdrinken van de huzaren van Rooy en Kiel het gevolg is geweest van het door hen opvolgen van de order tot overtrekken van de Maas, hun door of namens beklaagde gegevendat de Krijgsraad terecht heeft aangenomen, dat van misbruik van gezag geen sprake is, maar ten onrechte heeft aangenomen, dat het misdrijf tweemaal is gepleegd dat de door den Krijgsraad opgelegde straf wel niet zwaar is tegenover het ern stige gevolg van bekl.'s verzuim, maar dat zijn optreden eenigermate ver schooning vindt in de omstandig heden, die hem tot het ondernemen van den overtocht hebben aangezet, t. w. de spanning, die zich destijds in de politiek der Westersche staten van Europa deed gevoelen, en de wensch van den divisie-commandant, dat de cavalerie goed geoefend zou worden in het' doortrekken van de rivieren, omstandigheden, die rechtvaardigen om een nog lichteren straf op te leggen dan door den krijgsraad is geschied. Op grond hiervan verklaarde het hof den bekl. schuldig aan het veroor zaken van den dood van twee anderen door schuld, gepleegd*in de uitoefening van zijn ambt en veroordeelde hem deswege tot zeven dagen hechtenis. De advocaat-fiscaal had geconclu deerd tot 2 maanden gevangenisstraf beklaagde's verdediger, jhr. mr. G. A. H. Michiels van Kessenich, advocaat te Roermond, had vrijspraak gevraagd. N. R. Crt. Onze Geïllustreerde Weekbladen. De Wereldkroniek opent met een foto van een transport Turksche ge vangenen en geeft nog talryke actueele foto's van den oorlogstoestand. Verder foto's en artikelen van den pas her stelden Russische troonopvolger Alexis, de opening der kooktentoonstelling te Amsterdam, het veiligheidstoestel aan de trams, een gezonken elevator ge- gelicht, personalia, kroniek van de week, caricaturen enz. De Prim opent met een foto van het plechtig Te Deum in de kathe draal van Stara Zogara en geeft ver dér foto's en artikelen van het oorlogs- tooneel, in de Rotterdamsche dier gaarde, tentoonstelling van den Ned. Fotografen Kunstkring, kroniek van de week, De „Wagner-Vereeniging", personalia, vervolg-feuilleton enz.' Pak me mee bevat als voorplaat een aangrijpend beeld van den Balkan oorlog Een gewonde Montenegrijn, die, vergezeld van zijn moeder, naar het Hospitaal bij Podgoritza wordt getransporteerd. Voorts veleslotp)# van het oorlogstooneel. Generaal Beij- ers, een der strijders uit den Zuid- Afrikaansohen Oorlog, in ons land. Onze landgenoot, de bariton-zanger Henri Albers, in de rol van Napoleon. Ijlet geschenk van H. M. de Ko ningin, ter gelegenheid van den doop van Z. K. H. den Erf-groothertog van Saksen-Weimar. Nationale Wed strijd voor „Spaniël8u-honden. De vlieg week te Apeldoorn, met Henri Bakker. Oefeningen van het Ne- derlandsche Roode Kruis. Het 50- jarig bestaan van het Kon. Koloniaal Invalidenhuis te Bronbeek. Por tretten van Alexis, den Zoon van den Czaar, en van Grootvorst Michaël, den broeder van den Czaar. Een nieuwe oftderwijs-methode in Enge land. Het beroemde Gentsche A- Capella-Koor te Alkmaar. Het Ge mengde Koor „Oefening na Arbeid" te 's Gravenhage. Portretten. VerderHet begin van den oorspron- kelyken historischen roman vanEline van Stuwe (Jacqueline Reyneke van Stuwe), „Donkere Wolken". Het Kindernummer „Ons Prinsesje", - De Rubriek van Redacteur X, waarin opgenomen de uitslag van het Pak me Mee-Knippuzzle, met de namen der honderd Pryswinners, waaronder J. L. Belonje te Gouda. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Bed. Auteurswet. Mynheer de Redacteur. Het komt mij voor in het belang te zyn van velen uwer lezers indien u eenige plaatsruimte in uw zeer geacht blad zou willen afstaan voor eenige toelichting van het doel en de strekking der met 1 November j.l. in werking getreden Auteurswet. Uit den aard der zaak is deze toelichting slechts kort; ik mag niet te veel van uwe vriendelijkheid vergen, temeer daar een ieder mij steeds bereid zal vinden tot het geven van nadere inlichtingen. De „Auteurswet 1912" dan is een gevolg van een door 16 landen ge sloten Tractaat, waarbij hunne regee ringen zich verbonden hebben tot het in het leven roepen van wettelijke bepalingen ter bescherming van letter kundige- en kunstwerken. Deze be scherming is wederkeerig, m. a. w. voor de rechten van een vreemdeling wordt in Nederland even goed opge- kome'n als voor die van een Neder lander in den vreemde. Die bescherming komt hierop neer, dat geen muziekwerk uitgevoerd zal mogen worden, geen tooneelwerk op gevoerd, geen feuilleton in een courant of tijdschrift geplaatst zal mogen worden, geen piano, automaat of gram mofoon in een café zal mogen spelen, ja zelfs geen orgeldraaier zal mogen draaien, zonder dat door den componist of auteur daartoe machtiging is ver leend. Zij die dus in het openbaar (hier onder wordt mede verstaan een be sloten kring, welke tegen betaling toegankelijk is, ook al geschiedt die betaling door voldoening van eene contributie of op andere wijze) muziek uitvoeren of laten uitvoeren, moeten vooraf vergunning hebben van den componist, of is hij overleden, dan die van zijne erfgenamen of andere recht hebbenden, en nog wel gedurende 50 jarer. na zijn overlijden. Hee is het echter nu mogelijk dat ieder daarvoor zorgen kan En toch dient hij dat te doen, anders stelt hij zich -bloot aan eene strafver- volging, die hem op eene zware geld boete (maximum 5000 gulden) kante staan komen. Gelukkig is er iets op gevonden, waardoor maker en gebruiker beiden geholpen worden. Auteurs en compo nisten uit alle landen, tot een getal van 16000, dat dagelijks vermeerdert, hebben eene vereeniging gevormd door middel van de vertegenwoordi ging van deze internationale vereeni ging, die zich noemt „Sociótó des Auteurs, Compositeur et Editeurs do Musique", kan nu ieder die zulks noodig heeft de vereischte machtiging bekomen tegen een naar verstandig heden matig tarief. Zoo gaat het met de muziek, zoo is het ook met tooneel werken. Wanneer tooneelgezelschappen geen gevaar willen loopen den een of anderen dag betrapt te worden op overtreding van de Auteurswet, is het hun aanbevolen, zich tot den afzon derlek staanden auteur of de hem vertegenwoordigende maatschappijen te wenden. Hetzelfde geldt wanneer men van een schrijver zich een letterkundig werk toe wil eigenen. Dankend voor de plaatsing M. d. R. 4 Uw dw. J. E. W. HARMSMA. Opgave der Personen, die zich gedurende de week van 1 tot 8 November in de ge- meerite gevestigd of deze verlaten hebben. GEVESTIGD J. P. Risoh uit. Groede in Klei weg 47. J. de vKorte uit 's-Gravenhage in Oosthaven 53. A. Benschop uit Oudewater in Erasmusstraat 15. C. Ooms, Wed. Broer uit Moordrecht in Spieringstraat 9. C. Th. Jansen uit Culemborg in Lange Tiendeweg 61. M. Gobits uit Liverpool in Katten- F. G. M. de Ridder uit Rotterdam in P. C. Bothstraat 14. M. van Bochove, Wed. Nugteren uit Moordrecht in Wachtelstraat 50. A. de Jong uit 's Gravenhage in Keizerstraat 6. C. M. P. Beek uit Eden in Gouwe 103. C. Benschop uit 's-Gravenhage in Erasmusstraat 15. A. M. L. Heeren uit Middelburg in Markt 39. A. Bakker uit Rotterdam in Achter de Vischmarkt 19. M. van Boxtel uit 's-Hertogenbosch in Vest 68. VERTROKKENE N: A. Splinter uit Gouwe 7 naar Nieuw koop. G. W. Endenburg uit Veerstal 16 naar Ned.-Indië. J. van Beveren uit Beverninghlaan 32 naar Rotterdam, Oranjeboom straat 64. J. W. van Oostroom uit Gouwe 17 naar 's-Grkvenhage Boekhorststraat 25a. A. Musquetier uit Boomgaardstraat 70 naar Waddinxveen. E. H. Kersbergen uit Hoogstraat 5 naar Utrecht, Willem v. Noordstraat 61. Ma. de Leeuw uit Gouwe 73 naar 's Gravenhage, Parkstraat 4. W. J. Bron uit Nieuwehaven 52 naar Amsterdam, O.Z. Voorburgwal 80. Pa. Oosterhout, Wed. Brouwers uifc Tuinstraat 19 naar Oosterhout. A. Grendel uit Peperstraat 114 naar Helder 1* Koomstraat 14. M. S. Oosterom Wed. Lugthart uit Karnemelksloot 70 naar 's-Gravenhage Torenstraat 18b. C. Pruysen uit Markt 66 naar Wad dinxveen bij Ankersmit, Gouwebrug. Aanvragen van werknemers op 8 November. Volwassenen. 1 reiziger, 2 timmerlieden, 2 opperlieden, 3 schilders, 1 stoker, 1 bakker, 1 grondwerker, 12 pakhuisknechten, 5 werklieden zonder vakkennis. Halfwas of aankomende 1 kantoorbediende. 1 pakhuisknecht, 1 loopknecht. Leerlingen en jongens. 2 klerken. Aanvragen van werkgevers. Volwassenen. 3 timmerlieden, 1 metselaar, 1 meubelstoffeerder, 1 kleermaker, 1 inwonend portier. Halfwas of aankomende 1 kleermaker, 2 pakhuisknechten. 1 loopknecht. Leerlingon en jongers. 1 straatmaker. Predikbeurten te Gouda. Zondag. REMONSTR ANTSCHE KERK. 's Morgens 10'/a uur. I)s. H. VAN ASSENDELFT. Volgens de lijst vfln predikbeurten van de Horv. Gemeente treden op groote Kerk. Voorm. ten 10 ure. Ds. BERKEL- BACH V. D. SPRANKEL. Namidd. ten 2 ure. Ds. DUUR. Heid. pat. Zondag 49. Avond ten 6 ure. Ds. DÉN P ERTOG, pred. te 's Gravenhage. KLKINE KERK. Namiddag 2 ure. Ds; BljL. LUTHERSCHE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. GEELHUY- SEN. 'V Bediening v. h.' H. Avondmaal. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, Woensdag 13 November, Ds. DEUR. KLEINE KERK. Woensdagavond ten 7lJ2 ure. Ds. DEUR. Bijbellezing. Wat men nu van Ommen zegt. Van der Vegte De zetel is weer vrij Een nieuw kansje voor mij. Duymaer van Twist Wat stom toch, al dat ruzie zoeken. Ik zou, waratje, haast gaan vloeken Kuyper Ja, ja, Mackay, dat heb j'er van Wie mij weerstreeft, dien treft mijn [ban. Mackay De zetel van Ommen Kon me niets bommen. De coalitie, 'tis me nu helder, Moet onvoorwaard'lijk naar den [kelder. Lohman O, welk een confusie.... Maar ik wil geen ruzie. Bronsveld Ze zeggen, dat Ommen in mijn tee- [ken staat En ikik vist van den Prins [geen kwaad. Troeltra Wij antidericaai 't Is idioot Maar aan Kuyper heb ik een broertje {dood. Borgesius Dat Mackay de coalitie niet spaart, Is mij meer dan zijn verkiezing [waard. „Hou en Trouw" Men hoort de coalitie kraken, Dat is niet onaangedaan te maken. CASAL in „Hou en Trouw". INDISCH NIEUWS. Pokken te Semarang. De Telegraaf verneemt per telegram van den corresp. dat Semarang besmet is verklaard wegens pokken. WEST-INDIË. Willemstad, 15 Oct. Tegenwerking. Do Cur. Koerier sohrijft In alle beschaafde landen wordt de pers altijd, vooral door het bestuur, zooveel mogelijk geholpen daar zij overal beschouwd wordt als een van de eerste middelen tot den vooruit gang van het land. Op ons arm eilandje is dit echter niet het geval. Vooral thans van ons tegenwoordig bestuur hebben wij ge durende ons kortstondig bestaan ver scheidene keeren het tegendeel moeten ondervinden. Daarvan nog het vol gende staaltje. Verleden week wendden wij ons tot den heer gouvernements-secretaris met verzoek ons, zooals hij met andere bladen doet, iederen Vrijdag een af schrift te doen toekomen van de gou vernementsbeschikkingen, teneinde in ons blad opgenomen te worden. Een paar dagen later kregen wij ten antwoord dat de gouverneur ZHÈdG. had medegedeeld dat wij ze maar uit „De Curayaosche Courant" moesten overnemen. Wij vragen niets anders Hoe is het mogelijk dat er vooruitgang kan zyn op een plaats, waar de pers zooveel mogelijk, tot zelfs door het bestuur wordt tegengewerkt? I .natste Hei-ichten. Spionnage. Leipzig, 9 Nov. De rechtbank heeft tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens spionnage, de beambte Martin Westermann on Karl Federik Grether beidon wonende te Carlsruhe. Do mechanicien Joseph Léon Streffater van Belfort, is ovoneons tot driejaar gevangenisstraf veroordeeld. Het onderzoek zou inderdaad aan getoond hebben dv de beschuldigden getracht hebben^B Duitsche onder officieren er toegebracht te hebben hun eenige geheime documenten uit te leveren, die zy van plan waren aan den Franschen dienst te ver koopen. Den Haag. De Prins vertrekt Maan dag a.s. naar Arnhem en gaat van daar naar hot Loo, waar Z. K. H. tot het laatst dezer week zal verblijven. De oorlog op den Balkan Een gerucht. Belgrado, 8 Nov. Men zegt dat Koning Peter ernstig ziek is. De Ko ning is vermoeid en in zijn omgeving verzekert men dat hij de bedoeling heeft onmiddellijk na het eindigen van den oorlog af te treden. Deze afstand zou zijn ten gunste van den Kroonprins. Tethi Bey in Frankrijk. Men seint uit Marseilje, dat Tethi Bey, chef van den generalen staf der Turksche troepen in don nacht is aan gekomen, vergezeld van de ordonnans officier en een groep Turksche offi cieren. De overtocht geschiedde met de pakketboot „Manonha" via Tripoli. De inneming van Saloniki. Londen, 9 Nov. Over de inneming van Soloni wordt gemeld dat de ge vangenen losbraken en ontzettend huis hielden. De Grieken namen alle Turksche pasja's, overheidspersonen en man schappen, totaal 30.000 man, gevangen. Berlijn, 9 Nov. Uit Bulgaarsche bron wordt gemeld dat de Bulgaren ook in het zuidelijk deel der Tsjal- daldja-linie binnengedrongen zijn en enkele hoofdforten in deze linie heb ben bezet. Gouverneur Saloniki. Athene, 8 Nov. De minister van Justitie is benoemd tot Gouveneur van Saloniki. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN8 Nov. Hermannus Johannes, ouders W. F. Steenbergen en J. F. S. Woelders. 9. Hendrik, ouders H. Hoogendoorn en H. Scheffer. ONDERTROUWD 7 Nov. G. van der Kolk en F. Niemeijer. H. N. van Vliet en E. S. Punselie. M. van den Heuvel en M. W. van Vliet. S. Verheul te Reeuwijk en J. C. Boer. DRACHEN-QUELLE FL£SSCHEn worden op rekening GESTELD.DOCH BIJ TERUGGAAF VERGOED NATUUR BRONWATER van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDTV Hoogste barometerstand 773.5 te Clermont, laagste stand 731.3 te Sey- disfjord. Verwachting tot den volgenden dag. Toenemende tot matige of krachtige ?uid elijke tot westelijke wind, betrok ken tot zwaai bewolkt. Waaischijnlyk reg enbuien, later daling van tempera tuur. VAN DEN Effectenhandel teAmsterdam 9 NOV. 1912. Vorige Koers. Koer» rsn lieden- 79l/g 847/s 62Vs Staatsleeniiigeo. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. >ostenr. Belastingvrye Kronenrente 4 pet. 8ö,5/i Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russisohe Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russisclio Spw.inij.) 1898 4 pet. 90 ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. 91 Vj ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet 86 86 Japan. Obl. 1899 4 pet. 82 Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. *1413/. Brazilië. Funding Lee- 102 /21021 B/i ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. fiank- en C'reület-lnstel- llngeu. Ned. Bankaandeolen (ndustr. Oiiderneiuiugeu American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Gert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gow. Aand. Kol. Crediet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Ilandelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Nod. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw Mijeii. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. l*etrolenni-Oudern. Dorische Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. O. v. G. A Scheepvaart II (Jeu. Ned.-Am. Stoomvaart- My. Aand. Stoomvaart-My. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgost. Pref. A. Tabak-Ouderneiulnren. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel /Land Gpant Oert. tL Aand. Peruvian XJorporation Limr €fêrt. v. Aand. Spoorweireu- Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleenlngen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei. s-Re- gulirungs-Ges. 4 pot. GELDKOERS. Prolongatie 33/%4 pCt. Amerrikanen flauw, Petroleum lager, Tabakken kalm, Culturen prijs houdend, Rubbers lager, Nat. Staatsf. iets beter, Buitenlandsche stil, Mijnen en Tramwaarden eveneens stil. 82'/» 58'/, 58 215 59»/» 59% 82'/, 82% 25% 76% 76 192 195 206 189% 31% 32% 239 84% 239 82% 167'/, 166'/, 519'/, 517% 525 190 190 117 20 80% lü'%. 10% 86 85'/, 94 94'/, 63% 03% 185% 86% 97 97% 35 34"% 172%, 5% 173 5 100'/2 146%

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 4