RONA Cacao DANTSIQ renhuis 'EDING o. 12019. 51e Jaargang. iDAGEN NADEREN [i o e n e n STORMEN. Dinsdag 12 November 1912. XTïe"xx“w-s- ezx -^d-^erteua-tiebleuoL voor G-oixd-ec eaa. Ozxxstxelcezx- EuAtexil axxd formgoederen Van Houten's Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. te geven. Het bevat niet alleen vele voedende bestanddeelen, maar het volle vetgehalte (cacaoboter) verwarmt ook het lichaam. Daarbij zeer lichtverteerbaar. Telefoon Interc. 82. in circa 2750 ien550K.G. voor de sol- edurende het Houdt Uwe kinderen gezond en warm door hun s morgens, 's middags en 's avonds een kopje VerscHijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. WAHK^hSOiobU. o«> H K* Alle Luxe-len Huish. Artikelen VRAAGD met (Wordt vervolgd.) QUELLE N WATER NOP REKENING (UGGAAF VENGOEB A 15 CT.J aangeboden, aangenomen •OER, Ontvanger US, Friezenveen len, Dassen, Bretels enz. andere ÏK, Tyrol. Naar het Duitsch. w» HANS LAND. AAR BIJ - GOUAA, i „DE BEURS” O REL inklijke .e Vrouw 5 ing.; f 1.15 geb. bladAllera- it!Nieuwe Crt.: él vermakelijk. fi.: een schitterend oek.-Birmingham Een verrukkelijk (ercuryHebt gij oogheid gelezen >g een groot genot, of na ontvangst l HOLLANDIA- aarn. in te bekomen bij ■Kwartiermeester de Garnizoens- leruzalemstraat a^.m. r- en Woningtoez. Jnderstandsconun- PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post .1 Abonnementen worden dagelyks aangek Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boel wij geregeld tijdig pn ontvangen t» erten, vennakelijk eee dan in on»» f 1 25 1 50 1 50 1.90 lemen aan ons BureauLange ilihandel en de Postkantoren maar met een be- COLONEL COM- 3d0 Bataljon 4® te GOUDA zal ÏR a.8. des mid- gnen Bureele op lar een openbare voor De oorlog op den Balkan. Meldden wij in ons laatste over zicht, dat er in den oorlog een nieuw element gekomen was, dat ernstige gevolgen met zich kon voeren, thans lezen wij in de verschillende bladen,’ dat de vrees voor uitbreiding van den oorlog sterk verminderd en de inter nationale toestand aanzienlijk verbe terd is. De besprekingen die door de regeeringen der verschillende groote mögendheden gehouden worden, zijn, zooals de berichten vermelden, in een zeer vriendsohappelyken geest, geheel anders dan indertijd met de Marokko- af faire. Eigenlyk zijn de mogendhe den blij, dat zij zich voortaan niet meer met Turkije zullen hebben te bemoeien, het land dat altijd een voor werp van voortdurende en moeilijke besprekingen is geweest. En boven dien beseft men heel goed wat een oorlog, die zich dan zoo ver zou uit strekken, Triple Entente tegen Drie bond, met zich mee zou brengen. Naar verlu’dt blijft Oostenrijk bij zijn eisch, dat Servie geen haven mag hebben aan de Adriatische Zee. Servie wil >an dien eisch niet toegeven, het acht het een levensbelang, wanneer het zich dien vrijen uitgang naar zee ziet af- g en om en. Vandaar dat het alle krach ten op het oorlogsterrein inspant om zich van de havens meester te maken. Tochzal het moeten toegeven. Servie is wanneer het op een oorlog zou aan komen, volstrekt niet opgewassen tegen een zooveel grooteren en ster keren tegenstander, vooral niet nu het zulk een campagne achter den rug heeft. Krijgt het met Oostenrijk te doen, dan beteekent dit eigenlijk Oos ten rijk, Italië en Duitschland. Steun van Rusland heeft het niet te wach ten, dit land is niet klaar voor een oorlog en verlangt er ook niet naar. Dus zullen ook Engeland en Frank rijk Servie niet helpen. En wat de andere Balkanstaten betreft, Bulgarije is er het land niet naar om ter wille van een haven voor Servie, Oosten- rijk-Hongarije ongevallig te zijn. Daar toe is het te veel op eigen belangen bedacht. Ook Griekenland en Monte negro denken er niet over hierin met Servie mede te gaan. Het zal zich moeten schikken en genoegen nemen met het voorstel dat Oostenrijk doen wil ter verzachting van de wonde, nl. Servie een neutrale spoorlijn aan- Segers zou de benoeming hebben, die weldra in de Moniteur verschenen zal. Frankrijk. In het postkantoor te Bezons nabij Argentuil (bij Parys) is een schande lijke misdaad gepleegd. Het postkan toor wordt beheerd door juffrouw Cartier, wier echtgenoot postbeambte is. Het zal ongeveer negen uur in den avond zijn geweest zoo lazen wy in de nN. R. Ct.” toen juffrouw Cartier door twee jonge meisjes ter zijde ge staan, 4000 frank wilde wegsluiten toen er drie gemaskerde individuen met de revolver in den vuist het kantoor bin nendrongen. De drie vrouwen redden zich door langs de trap te ontvluchten en riepen daarop om hulp. Vader Car- lijk lichaam en dekte teeder de fraaie vormen van haar gestalte, die onge dwongen iedere beweging van het lichaam deed uitkomen Men ging aan tafel, doch voor nog het eten gebracht werd, sprong Ada weer op, viel Mathilde om den hals en terwijl ze weer in tranen uitbarstte, riep ze uit: Tante, lieve tante, ik wilde liever naar boven gaan Naar je kamer kind Ada knikte. Moet je dan niets eten Ik kan niet. Mathilde stond op. Goed, goed, kind, ik begrijp je, ik begrijp alles. Zeg oom goeden nacht enkga met me mee. Ada gaf stilzwijgend Albert de hand en ging met Mathilde mee. Het duurde ruim een half uur eer Mathilde terugkwam. Ze had het dienst- meisje laten zeggen, dat mijnheer maar moest eten, doch Albert zond den knecht, die de soep bracht weer terug, stond van tafel op en begon onrustig door de kamer heen en weer te loopen. Eindelijk verscheen Mathilde. Verbaasd keek ze toen ze het tafel gerei nog onaangeroerd zag staan. Heb je middelerwijl niet gegeten vroeg ze verwonderd. Neen. Ik heb lang genoeg zon oorzaak moet worden gezocht in de politieke verhoudingen. De goederen van den oud-president Nogueira Ac- cioby moeten in brand zijn gestoken. Er moet in de stad een toestand van anarchie heerschen. Italië. De Italianen zijn in Tripolis nog niet klaar. De onderwerping der in boorlingen gaat geleidelijk. Reeds keerden een 10000-tal inboorlingen naar Tripolis terug en werd door meer dan 8000 de wapenen ingeleverd. Belgib. Katholieke bladen melden, dat de Koning aan het kamerlid Paul Segers de portefeuille van het nieuwe mi* nisterie van marine en handel, heeft De oorlog op den Balkan. De internationale verwikkeling. Een part, telegram uit Berlijn aan de N. Crt. meldt: haakbord”, 8 zelschap „Gouda”. Genoegen". Bil- Fouw1*. Arti Legi”, 8'/, u., an Arbeid voor de de Réunie”, 2-5 Bazar „Arbeid De stille smart van deze wees, die zoo plotseling in geheel nieuwe en vreemde omgeving overging, ontrukt aan de moederliefde, deed ook dé beide anderen zwijgen uit eerbied voor dat jonge lijden. Toen ze tehuis waren gekomen, wees mevrouw haar jeugdige gast de vriendelijke en gezellige kamer, die lekker verwarmd en helder verlicht, op dezen triestigen Septemberavond een aangenaam verblyf leek. Op het toilet-tafeltje wachtte Ada een mooi kabinet-portret van haar moeder. Een half uur later waren alle drie weer bijeen in de eetkamer. Ada verscheen met zeer roode oogen ze zag er bleek uit en Albert zag haar met een blik van verwonde ring aan. Wat een vrouw! Zij was bijzonder slank gebouwd, en voor een twintigjarige robust ontwikkeld. Er lag iets gracieus in haar bewegingen, een zeldzame rythmus en zachte ca dans, zooals de nieuwe tijd die ge schonken heeft aan de uitverkorenen onder hen, die reform dragen. Ontwor steld aan het barbaarsche pantser van het corset, toonen deze vertegenwoor digsters der menschelijke schoonheid hare lijnen in natuurlyke grade, vrij van alle onnatuurlijke mismaking. Haar rouwkleed hing los af langs haar sier. der jou aan tafel gezeten. Mathilde schelde en gaf order dat opgediend zou worden. Toen de knecht ging om uitvoering te geven aan dit bevel, sprong Ma thilde op, stormde op Albert toe, sloeg beide armen om hem heen en kuste hem. Ik dank je, zeide ze, ik dank je, jij bent de beste mensch van de wereld. Ook dezen wensch heb je vol liefde vervuld. Albert streek teeder over de wollige, witte lokken van zijn liefste vrouw. Ja, oudje, zwaard hart. Wat? Viel het je zwaar ja te zeggen Zeer zwaar Maar Albert, ik sta verstomd. Ja, liefste, het was inderdaad een krachtstuk. Ik ben naar Böger gegaan om moed te verzamelen. Heeft hij het afgeraden Allerminst. Hij heeft me toege- sproken als een ziek paard. Had je dan zulke groote bezwa ren om het kind tot ons te nemen Duizenden bezwaren, Tilli, dui zenden. En nu? Nu? Tienduizenden. GOUDSCHE COURANT PRIJS DÉR ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer F.0,10 Bp drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. bieden in Albanië naar een haven aan de Adriatische zee. Eerst heeft men getracht Servie over te halen zich tevreden te stellen met een uitweg naar de Egeïsche zee, maar.Bul garije is blijkbaar van plan zooveel van de kust der Egeïsche zee in te pakken, dat er voor een ander niets over schiet. j De verdeeling van den buit kan nog moeilijkheden genoeg met zich brengen en oneenigheid veroorzaken onder de bondgenooten. Berichten spreken reeds van ernstige oneenig- heden tusschen de bevelhebbers der Grieksche en Servische troepen in Saloniki. Het Servische leger is op het oogen- blik verdeeld in 5 afdeelingen, die naar verschillende kanten in gefor ceerde marschen oprukken. De Mon- tenegrijnen vorderen niet erg met hun beschieting van Skoetari, voornamelijk ook door het vreeselijk slechte weer, dat de laatste dagen heerscht. De Bulgaren bereiden zich voor op den laatsten slag, om n.l. de Tsjataldsja linie te vermeesteren. Op één punt zijn Zij er reeds doorgebroken. Slagen Zij in hun pogen, kunnen zij de Tur ken terugslaan, dan is er alle kans dat zij gelijk met de Turken voor Konstantmopel aankomen. In die stad heerscht groote onge rustheid. Er loopen^geruchten dat de Mohammedanen bij het intrekken der Bulgaren de beroemde Aya Sofia zullen vernielen. Men is zeer onge rust dat er Christenmoorden op groote schaal zullen plaats hebben, en daarom nemen allerwegen de vreemde kolo nies voorzorgsmaatregelen. Ook lezen wij berichten over het voorkomen van cholera bij vluchtelingen, in Konstan- tinopel aangekomen. Tegengesproken wordt, dat ook Turksche soldaten door die ziekte zouden zijn aangetast. Turk sche officieele berichten spreken nog aldoor van overwinningen en goede toestand van leger, oorlogsmateriaal enz., ofschoon niemand er iets meer van gelooft. Groot opzien baart kier het onver wacht bezoek van aartshertog Frans Ferdinand en den minister van Oor log aan Boedapest, waar heden een maarschalkenraad zou plaats hebben. Gisteren confereerden daar de mi nister van Oorlog, de chef van den generaal staf en de minister van Bin- nenlandsche Zaken. Waarschijnlijk zal een gedeeltelijke mobilisatie plaats hebben. Het „Berl. Tageblatt bevestigt, dat Servië niet op den steun der verbon den Balkanstaten kan rekenen. De Italiaansche gezant te Belgrado sprak tot den Servischen minister van Bui- tenlandsche Zaken den wensch uit, dat de Albaneezen ongemoeid zouden wor den gelaten wat betreft Albanië, had Italië ook aanspraken. De „Voss. Ztg.u verneemt dat Frans Ferdinand aan het einde dezer week naar Berlijn zou gaan, om met den Keizer te confereeren. Het is onjuist dat Oostenrijk een schip met troepen naar de kust van Albanië heeft gezonden. Verdeeldheid tussschen de over winnaars I De „Reichspost” ontvangt een tele gram uit Belgrado, waarin gezegd wordt, dat het Grieksche blad nAkro- polis” te Belgrado in beslag genomen werd, daar het meldt» dat diepgaande meeningsversehillen bestaan tusschen den commandant van het Grieksche leger te Saloniki en den commandant van het Servische leger dat eveneens oprukt naar deze stad. Om Adrianopel. Het Bulgaarsche blad „Mir” meldt dat Zondagavond de Turksche troe pen te Adrianopel een ’uitvaj hebben gedaan bij Ekwetsjikei aan het noord westelijk front. Door het hevige artillerievuur der Bulgaren moesten zij met zware ver liezen terugtrekken. Uit Turksche bron wordt gemeld dat door den commandant van de Turksche vloot op de kust bij Rodosto een Bulgaarsche battery is vernietigd welke eerst door deze was bezet. Naar de bladen meldden zijn 3000 man ontscheept en trekken de Bul garen terug. Brazilië. In Brazilië heerscht weer opstand. In den staat Ceara moeten onlusten hebben plaats gegrepen, waarvan de 4) Albert placht dit haar kilometer- vrees te noemen. Hem zelf deed het zeer aangenaam aan als een wervel wind langs de wegen te snorren. Deze scherpe tegenstelling tusschen man en vrouw was het eerste onder werp van gesprek in de auto. Mathilde hield Alberts hand vast en drukte die innig. Het was de stille uiting van haar dank voor zijn goedkeuring om Ada in huis op te nemen. Deze laatste zat stil en zweeg, keek nu en dan schuin en onderzoekend naar Albert, die tegenover haar zat en zoo nu en dan een vormelijke vraag tot haar richtte. Zij zat dicht tegen Mathilde aan en drukte zich, als om bescherming, tegen haar arm om Ada’s schouders geslagen en trok het meisje naar zich toe, dat in weder-opleving van al het verdriet dat haar de laatste dagen gefolterd had, haar zakdöek voor de oogen hield. Mathilde stond aan den grond ge nageld. Haar smal gelaat met dien fijnen mond, dat prachtig gewelfde voorhoofd, stond geheel vertrokken in pijnlijke verbazing. Haar dunne, lange hals, welks huid glanzeloos, verwelkt was, rekte zich uit en de groote zwarte flikkerende oogen richtten zich met een uitdrukking van schrik op hem. Albert, ik ben sprakeloos. Zij legde haar fraai gevormde aristocra- tisch-fijne hand met spitse vingers op zijn rechterarm. Ik heb je dus gedwongen, mij een offer te brengen Albert lachte. Neem het nu niet zoo tragisch op, schertste hy, maar zijn stem klonk wat benauwd. Biecht op, Albert. Haar toon klonk half smeekend, half gebiedend. Tilli, laten we het niet zoo zwaar opnemen. Dit was toch de eenig mo gelijke oplossing. Je was het Marie verschuldigd. Nu is het gebeurd. Goéd, laten wij ons best doen het zoo goed mogelijk ten einde te brengen. Albert schonk zich een glas wijn in en dronk het in een teug uit.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1