a TJlt- <3-e Pers- INDISCH NIEUWS. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Onze Geïllustreerde Weekbladen. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht MARKTBERICHTEN. BURGERLIJKE STAJND GOUDA. Officieels Prijscourant Ei f celen hindelleAmstflrdtiii - - - tier die zijn krantje op de eerste ver dieping aan het lezen was, kwam on middellijk naar beneden. Een der ban dieten vuurde en Cartier, door zes kogels getroffen, viel dood neer. De bandieten maakten zich van 3000 frank in zilver meesterinderhaast lieten zij de rest liggen. Onmiddellijk werd door de recherche naar alle zyden gespeurd. Als gevolg daarvan kwam weldra aan het licht, dat de moord door den moordenaar van den conduc teur in den trein van Aubrais gepleegd was. Twee aanhoudingen zijn reeds door de politie gedaan. Oobtenrïjk-Honoamjk. Volgens een plaatselijk blad te Boedapast is het Oostenrijksch-Hon- gaarsche legerbestuur van plan zich niet minder dan 14.000 automobielen vrachtwagens enz. aan te schaffen. De uitnemende diensten door deze voertuigen bij de jongste manoeuvres doch vooral in den tegen wÓordigen Balkan-oorlog bewezen, zouden het legerbestuur tot zijn besluit gebracht hebben. Naar de N. Crt. verneemt is ter vervanging van Diou Tsin Jen, onlangs van den Haag vertrokken, benoemd tot buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van China te 's Gra- venhage, de lieer Wei, gewezen secre taris-generaal van een vroeger Chi- neesch ministerie te Teking. Hij wordt weldra uit Peking hier te lande ver wacht ter aanvaarding van zyn post. Te 's Gravenhage is naar de N. Crt. meldt plotseling overleden freule A. Elout van Soeterwoude, zuster van wylen freule Elout van Soeterwoude, de vroegere directrice van liet diaco- nessenhuis Bronovo aldaar en die evenals laatstgenoemde zich veel heeft gegeven voor werken van liefde en barmhartigheid. Zy was presidente van het Clubhuis voor jonge meisjes aan de Mauritskade en zou als zoo danig Zondag die inrichting hebben geopend, welke opening nu door het sterfgeval nog. niet heeft plaats gehad. Voorts was zij mede-oprichtster van de Vereeniging Pniöl. De ambulance voor Turkije. Gisterochtend heeft het hoofdco mité Van het Nederlandsche Roode Kruis naar de nN. R. Ct." meldt u.t Indië telegrafisch bericht ontvangen, dat, door bemiddeling van hot Roode Kruis in Ned.-Indë f 10,000 beschik baar ia gesteld voor de ambulance naar Turkije. Vrijzinnige Propaganda. De Bond van Vrijzinnige Propa- ganda-vereenigingen zal Zondag 22 Dec. a.s. te Amsterdam haar jaarver gadering houden. Als candidaat van de S. D. A. P. in het district Dordrecht voor de a.s. kamerverkiezingen is gesteld de hoer J. H. F. van Zadelhoff aldaar. Door eene vereeniging van parti culieren te Scheemda, welke daarvoor concessie heeft van de gemeente, is op Vrijdag 8 Nov. definitief besloten tot den bouw van eene electrische centrale voor de verlichting van de dorpen Scheemda en Eexta. Men zal terstond met den bouw van de centrale en van hpt net een aanvang maken. Voor later ligt aansluiting bij de Pro vinciale electrische centrale in de be doeling. ^ad. Men meldt aan het Hbld. uit goede bron Het ligt in het voornemen om m het volgend jaar te Breda een 3e school voor verlofsofficieren op te richten, d. w.z. een school, voor militie- en re serve-officierenals gevestigd te Amers foort en te Maastricht. Kamerverkiezingen in 1913. Het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionneering lieeft naar do „N. R. Ct." meldt een schrijven gericht tot de hoofdbesturen van de vrijzinnig-politieke partyen, waarin onder mededeeling dat in de op 10 Juli jl. gehouden algemeene verga dering van den Bond is besloten, bij de Kamerverkiezingen in 1913 met alle kracht te bevorderen, dat die caudidaten worden gekozen, die zich te voren onomwonden hebben ver klaard voor spoedige invoering van een Staatspensioen, waarvan de kosten worden gevonden door belasting naar draagkracht, en die bereid zyn, de spoedige totstandkoming van'de daar toe dienstige wetten met alle middelen te steunen en dat vele leden van den Bond deze zaak van zoo overwegend belang achten boven alle coalitie- of partijpolitiek, dat zij zullen weigeren een candidaat hunner eigen party te steunen, indien deze geen afdoende bevredigende verklaring ten aanzien van Staatspensioen heeft afgelegd, ja, dat zy zelfs niet zullen aarzelen, zoo noodig een candidaat tegenover hem te stellen wordt verzocht slechts die candidaten te stellen, van wie bekend is, dat zij onverdachte voor standers zijn van en strijden voor Staatspensionneering. Naar men verneemt, ligt het in de bedoeling, bij eventueele vereeniging der ministeries van marine en van oorlog tot éen departement van lands verdediging, twee directeuren (niet commisflarissen)-generaal in te stellen, n.l. een voor marine en een voor oorlog. Tegen den oorlog. In een oproep „aan de Nederlandsche arbeidersklasse, aan allen die den vrede willen in Het Volk deelt het Partij bestuur der S. D. A. P. mede, dat voor de protestmeeting tegen den oor log welke Zondag a.s. te 1 uur in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam (evenals in alle Europeesche hoofd steden) zal worden gehouden, nevens Hollandsche ook Duitsche en Belgische socialisten als sprekers zyn uitge- noodigd. Toezegging is reeds ontvangen van den Belg mr. Albink de Swarte, ter wijl vermoedelijk nog zullen optreden het Duitsche Ryksdaglid voor Neuren berg, dr. Albert Stüdeknm en mr. Mendels. Voorts besloot het P. B. in zijn Zaterdag gehouden vergadering een aantal afdeelingen uit te noodigen, tusschen 17 en 24 November plaatse lijke meetings te beleggen. Naar het te Bazel te houden buitengewoon inter nationaal congres op 24 Nov. a.s. zijn door het P. B. afgevaardigd de heeren TroelstrE, Vliegen en Wibaut; als plaatsvervangers de heeren Sohap'>r en van der Goes. G. J. C. A. Pop. De Tel. schryft Den len December a.s. zal het tien aar geleden zyn, dat de heer G. J. 0. A. Pop tot directeur-generaal der posteryen en telegrafie werd benoemd. Vóór zijn benoeming behoorende tot den militairen stand, heeft hij zich vlug in de post- en telegrafiezaken ingewerkt. Hij heeft zich in de jaren van zyn post- en telegraafdienst doen kennen als een vyand van bureaucratische sleur. Waar slechts eenigszins mogelijk, komt hij handel, scheepvaart en ny- verheid tegemoet. Ofschoon een 10-jarig dienst-jubilé niet officieel wordt erkend, zal toch den lsten December a.s. in post- en telegraaf kringen niet onopgemerkt voorbijgaan. Invaliditeits- en ouderdomsverzekering. Het verzoek der S. D. P. om samen werking met de S. D. A. P., N. A. S. en Socialistenbond tegen de aanname van de wet-Talma werd door het Par tijbestuur der S. D. A. P. afgewezen. (Vad.) De Bronsveldiaansche politiek. Ds. Bronsveld komt in de -Stem men voor Waarheid en Vrede' op tegen de door „de Nederlander" ge bezigde qualificatie van Bronsveldi- aansohe politiek welke bij de Ommen- sche verkiezing zou zijn gevoerd. De bekende kroniekschyver ver klaart persoonlijk in geen enkel opzicht zich met Ommen te hebben ingelaten, waarna hij dan schryft Ik kan de verzekering geven, dat mij die woorden „Bronsveldiaansche politiek" zonderling in de ooren klin ken en ik moet er tegen opkomen, dat men hetgeen wij schrijven ken merkt als anti-papisme en Kuvperhaat. Zij, die geregeld deze „Stemmen' lezen, weten toch wel, dat liefde voor onze vaderlandsche kerk, voor onze protestantsche vrijheden, voor hetgeen waarlyk christelyk heeten mag, de dryfveer is van ons getuigenis. Dat wij dientengevolge optreden moeten tegen de coalitie, waardoor wij hetgeen ons het hoogst ia zien bedreigd, vin den wij waarlijk niet aangenaam. Maar de nood is ons opgelegd, en dat nu te Ommen schijnt te blijken, dat wij niet goheel vruchteloos pleiten, heeft ons (waarom dit verholen?) wel ver blijd, al stellen wij ons volstrekt niet verantwoordelijk voor alles wat by deze verkiezing voorviel. Er is nog iets in het schrijven van „De Nederlander", dat wij weer spreken moeten. En dat is, dat wij ons, „als welkome hulptroepen laten inlijven bij de liberalenDit is zeker niet gebeurd te Ommen ve eleer had daar net omgekeerde plaats. En indien wij, hetgeen wij de volgende maand wenschen te doen, ons gevoelen uit spreken over hetgeen men noemt „de vrijzinnige concentratie", zal men zien, dat wij daar volstrekt niet mee in stemmen. Wy wenschen er niet toe moe te werken, om ons land te be vrijden van de macht der coalitie teneinde het over te leveren in de handen der sociaal-democraten. Wy be palen er ons ditmaal toe om te zeg gen, dat indien de liberalen bij de stembus van 1913 ons uitnoodigen, om aan hnn zijde te strijden onder de banier die zij nu bezig zijn te ont plooien, zij op ons niet moeten rekenen. De betrekkelijk weinige stemmen, welke de heer Foch te Ommen ver wierf, hebben ook tot hen iets te zeg- gen. Op zoek naar goederenwagens. Op het oogenblik is bij den dienst der S.S. niet na te gaan, waar onge veer 500 goederenwagens zitten. Dit behoeft geen verwondering te baren als men weet, dat sommige chefs van stations of haltes de gewoonte hebben één of meer ledige wagens listig aan te houden, zonder daarvan kennis te geven. Hoewel ze voor die trucs bij ontdekking worden gestraft, probee- ren ze het toch maar, omdat ze gaarne beschikken over ledig rollend materiaal voor den afvoer van goederen. Verder zit vermoedelijk een groot aantal wagens op de Westerlijnen, terwyl ook op de lijnen der particu liere trammaatschappij nog wel wat zal zitten. Sommige trammaatschap pijen, vooral de kleinere, hebben er een handje van, om het materiaal der S.S., als dat op hun lijntjes komt, vóór de terugzending eerst nog eens te exploiteeren, door hot te gebruiken voor hun eigen lokaal vervoer. Om nu zekerheid omtrent een en ander te krijgen, zal in overleg met den dienst der Westerlijnen in Januari 1913 een algemeene opneming plaats hebben, meldt de „N. Soer. Ut. De correspondent van De Tel. te Batavia seint <W. 11 November: Te Pontianak doen geruchten de ronde, dat de civiele gezaghebber van Benkajang, die mede was uitgerukt om de aanleggers van de Chineezen- relletjeB, te arresteeren, vermist wordt. De controleur van Ngabang, afd. Landak, is ingesloten. Er zijn troepen naar Benkajang en Landak gezonden. Aan de Midden-Javasohe Kroniek in de „Javabode" ontleenen wij het volgende „Het is al verscheiden maanden ge leden, dat in deze kroniek de Chinee- zen werden besproken en met nadruk werd gewezen op de noodzakelijkheid een scheiding te maken tusschen de peranaken en andere locale Chinee- sche inwoners van het binnenland en de echt Chineesch onderdaan gebleven lastposten in de groote plaatsen, die met hun politieke vergaderingen en vermomde-dito vereenigingen juist een door ons gewensohte verhouding tot ons gouvernement moeilijk maken. Met het wakker worden van den inlander onwikkelt zich het Chineezen- vraagstuk in de binnenlanden vanzelf, maar we mogen gerust aannemen dat dit, zoo het binnenlandsch bestuur en de regeering niet krachtig leidend optreden, allerlei moeilijkheden, bot singen zioh zullen voordoen, die het scheppen van een zuiveren toestand tegenhouden. Maar naar alle waar schijnlijkheid allen daar, waar de in landers concurrenten zyn of bezig zijn te worden, van de Chineezen." Laatstbedoeld geval doet zich reeds in de Vorstenlanden voor, waar de inlandsche handelaars reeds een ver eeniging oprichtten, aan welke een godsdienstige leuze was gegeven om de groote massa tot zich te trekken. De ohristelyke neigingen welke uit verschillende feiten bleken, hebben öpk de inlanders bewerkt en vooral de santri's en hadji's vertelden er va», wisten door den naam „Sarikat dagang islam" de niet-handelsmenschen bijeen te krijgen en bij duizenden besloten deze zich aan te sluiten en op dié manier zich te verbinden als Islamieten elkaar te helpentegen alles wat den Islam mocht hinderen en tegen de chineesche handelaren, wier steeds toenemende arrogantio den Inlander al lang hinderde." 't Is een economische stryd, waar tegen men in een land zonder ras verschillen niets zou behoeven te doen, zoolang er geen verdrukking plaats vindt. Moet hier de inlander beschermd worden in de lijn van onze politiek? Dan wel de Chinees uitgaan, in de jn van politiek van andere soort? Zelfs al zou men Indië sluiten voor nieuwen aanvoer van Chineesche sing- kehs, dan nog zal het aantal (perana- kan) Chineezen toenemen, want huwe lijken met inlandsche vrouwen en met elkanders kinderen zullen steeds be volkingstoename tot gevolg hebben. Maar nu zien we in de binnenlanden en ook wel in de groote steden, dat de peranakan Chineeschen veel nader staan tot de inlandsche bevolking en veel meer daarvoor gevoelen naar mate ze langer in Indië en hun vaderen hier waren. De nieuwelingen uit China wakkeren, vooral in het laatst het Chineesche nationalisme aan (verklaar baar, maar voor ons ongewenscht), en de inlanders, die dat natuurlijk zien, die bemerken hoe de Chineezen te genwoordig van hen af gaan staan, meenen wat hooger stapje te komen en wat anderen toon te kunnen aan nemen, gevoelen zich geergerd. De oostersche fijngevoeligheid doet derge lijke verschillen onmiddellijk en grie vend gevoelen. Hier moet de oplossing liggen. De invloed van buitenaf moet niet weer kunnen toenemen, de instrooming van meer vreemde elementen moet ver minderen wil men dan radicale niet, men zal de consequenties moeten dra gen, maar een oplossing van dit nieuwe vraagsuk is dan een onderwerp ge worden, waarover zeer pientere men- schen zich de hoofden zullen breken, tevergeefsEn de koloniale politiek van Nederland heeft een onoplos bare quaestie erbij gekregen." Het ongeluk te Zutphen. Omtrent het ongeval op de Groote Gracht te Zutphen, waarbij een kor poraal van de militaire wielrijders den dood vond, meldt de „Zutph. Ct." de navolgende bijzonderheden De compagnie van de militaire wiel rijders, een dertig man ongeveer, hield Zaterdagmiddag van kwart over twee tot drie uur een gewone oefening in het oversteken van de Gracht. Soms wordt die gecombineerd tot een roei en drijfoefeningdaar de boot reeds opgeborgen was, werd er alleen dryf- oefening gehouden en was er geen boot aanwezig. De oefening «geschiedt op zooge naamde drijf zakken, d.w.z. waterdichte zakken die van boven gevuld worden met stroo dan worden er twee halve aaneen verbonden en op zoo'n drijf- zak van twee en een halve k drie meter lang en 1 '/j meter breed nemen gewoonlijk zes man plaats om over te stekenzoo'n zak heeft een draag vermogen van 500 K.G. Vooraf gaat een man op een dryf- zak de lijn overbrengen die van de eene zijde naar de andere gespannen wordt en waarlangs de manschappen op den drijfzak zich overtrekken. Zaterdag nu was de oefening byna afgeloopen. Byna allen waren heen en terug gegaande laatste zak zou van den Jacob Damsingel naar de kazernekant gaan. Deze zak was met slechts drie man bezetkorporaal Piets uit Arnhem en de miliciens Maatman en Welle, beide uit Zutphen. Daar zij de laatsten waren brachten ze de lijn mee, die voor aan de zak werd ge bonden en waaraan de zak naar den kant getrokken werd. Midden in de Gracht had het on geluk plaats. De zak kantelde, ver moedelijk door een ouvoorziohtige.I>e- weging van een der manschappen, en alle drie raakten te water. Maatman kon goed zwemmen en redde zich zelf. Welle had dezen zomer les gehad by de compagnie en kon zich even boven houden. Hij werd gered door den mi licien korporaal Joustra, die met nog 7 andere wielrijders het voorbeeld hadden gevolgd van kapt. Hilwig en onmiddellijk te water waren gegaan. Korporaal Joustra sleepte den drenke ling in de richting van de wal waar hy door den kapitein werd overge nomen en naar den kant gebracht. Korp. Piets kon niet voldoende zwemmen hij zonk onmiddellyk naar de diepte en kwam niet weer boven. De boot werd uit de cavalerieloods gehaald en met een vijftal dreggen werd gevischt. Het werd vier uur vóór het lijk bovengehaald werd. De officier van gezondheid, dr. Brui nier,, om wien getelefoneerd was, paBtte in de ziekenkamer nog een uur de kunstmatige ademhaling toe maar het mocht niet baten. Het onderzoek in deze zaak wordt geleid door den kapitein der mare chaussee, den heer Dangerman Groo tepas. Dit onderzoek zal moeten uit maken of hier van schuld sprake kan zijn. Het oversteken van water op zoo'n dryfzak wordt niet als gevaarlijk be schouwd. Meer dan eens is de com pagnie met de rijwielen bij zich op zulke dryfzakken den IJssel overge stoken, zooals bijv. bij de Baronsber- gen, by „den Engel" aan de Steeg enz. Dan wordt de lijn overgebracht door een boot. Van andere zijde meldt men aan genoemd blad nog het volgende Eenige milliciens begonnen bij de laatste oefening de lijn uit teloopen, in den gewonen pas. De punt van den drijfzak ging iets naar beneden, wat niet verontrustend was, dat gebeurt vaak, maar opeens ging de punt naar boven. De veronderstelling ligt voor de hand, dat de manschappen iets naar achteren zijn gaan verzitten, mogelijk onbewust. Toen ging de zak geheel achterover en alle drie mannen schoven te water. Korp. Piets is na 't ongeluk geen halve minuut boven water gebleven. Men vermoedt dat hij door schrik be vangen, geen beweging meer kon maken, om zich boven water te houden. Aan alle militaire wielrijders wordt des zomers systematisch onderricht gegeven in het zwemmen. Daaraan aat in Mei vooraf een onderricht in roogzwemmen, met 't gevolg dat soms een 10-tal milliciens van een lichting, die voor 't eerst in de zwem inrichting komen, dadelijk al iets kun nen zwemmen. Van de 33 miliciens, die Zaterdag aan de oefening deelnamen konden er een aantal joed zwemmenalle overigen ladden dezen zomer ook zwemles gehad. Met den drijfzak, die geheel intact was gebleven en die onmiddellyk naar het midden van de gracht werd ge bracht, werd het reddingswerk voort gezet. Er was bij de oefening geen dreg aanwezigdeze werd dadelijk uit de wacht gehaald. In de wacht op 150 M. afstand van de oefeningsplaats zijn steeds een dreg en twee redaings- gordels beschikbaar. Kapitein Hilwig is met tusschen- poozen een half uur te water geweest toen moest hij 't opgeven. Behalve de kapitein en korp. Joustra, maakten zich bij de pogingen tot redding zeer verdienstelijk de milliciens Van Bergen, Leenens, Schous, Meye- rink, Moonen, Meulenbroek en Maat man. De oefening stond onder leiding van luitenant Hoogeboom, kapitein Hilwig woonde de oefening bij. Zondagrust. Men schrijft uit Hoorn aan de N. Crt. Een brigadier van de rijks veld wacht heeft Zondag alhier proces-verbaal op gemaakt tegen iemand, die vee naar de Hoornpche koemarkt geleidde. Hy deed dit op grond van de wet op de Zondagsrust, die niet toelaat op Zon dag markt te houden. Op de officiëel door de gemeente afgekondigde aanplakbiljetten is ver meld, dat de groote naj aars mar kt op 11 November wordt gehouden. Ook op de kwitanties, afgegeven na be taling van het verschuldigde markt- geld is bij het reeds Zondag aange voerde vee als datum 11 November vermeld. Doch reeds sedert jaren wordt ook de Zondag, aan den marktdag voorafgaande, als marktdag aange merkt. Voor 2 jaar is van katholieke zijde een poging aangewend om de Zondagsmarkten in Alkmaar en Hoorn af te schaffen, doch zonder sucoes. De rechter zal te beslissen hebben, of het houden van een markt op Zondag rechtsgeldig is of niet. Volgens den veldwachter zouden alle geleiders strafbaar zyn, doch hy maakte slechts tegen een proces-ver baal op, om tot een uitspraak te komen. Een liedjeszanger te Leeuwarden geraakte Zondagavond te water. Nadat hij uit het natte element was opge haald, werd hy terstond overgebracht naar het ziekenhuis. Hij is daar eohter gisteren overleden. Aan de Amsterdamsche Vaart by Haarlem is Zondagmiddag de heer M- v. S. die met iemand in druk gesprek gewikkeld was en daardoor de rende electrische tram niet had merkt, door deze aangereden en ter stond gedood. Nederl. Heide Maatschappij. In tegenwoordigheid van Z. K- H* Prins Hendrik, den Commissaris der Koningin van Gelderland, Gedep. Staten, burgemeester en gemeente bestuur van Arnhem en genoodigden had gistermiddag de eerste steenleg ging plaats van de gebouwen der Nederl. Heidemaatschappij by Sons- beek te Arnhem. De voorzitter der Ned. Heidemaatschappij hield, zoo meldt het Vad., een rede, waarin hij de genoodigden en bovenal Z. K. H. hartelijk welkom heette. Verder ging hy na de geschiedenis der vereeniging en maakte gewag van de werkzaam heden der commissie die golden voor het eigen gebouw bijeengebracht. Dankbaar herdacht hij den onder vonden steun en bovenal dien van Provincie en gemeente, dié stichting van het gebouw mogelijk maakte. Op zyn verzoek legde Prins Hendrik daarop den*eersten steen, de hoop uitsprekende dat dit nieuwe gebouw nuttig moge zijn voor deHeidemaat- schappij en voor het geheele Nederl. volk. De Commissaris der Koningin en de burgemeester vertolkten de belangstelling van gewest en gemeente en wenschten de Ned. Heidemaat schappij geluk met haar nieuwe ge bouw. Daarna had een vroegmaal in hotel Sonsbeek plaats. Gisterenmiddag is te 's Gravenhage een 20-jarig meisje ter hoogte van de Boreelstraat onder de stoomtram van de H. IJ. S. M. geraakt, met het ernstige gevolg dat haar beide poenen werden «gereden Vórige week Dinsdag werden te Maastricht door een individu uit min nenijd revolverschoten gelost op de 16-jarige Marie Couman. Dit meisje is gisteren ten gevolge harer ver wondingen in het Ziekenhuis over leden. Tengevolge van stormweer ls gister nacht te Vlissjngen de loodsdienst moe ten worden gestaakt. Het Noordsch stoomschip „Glen- doon" van Antwerpen vertrokken is gisteren uit zee teruggekeerd wegens stormweer. Aanranding. Bij Dinxperlö is Zaterdagavond naar het Vad. meldt de veehandelaar E. Samuels uit Deventer door eenige onbekende personen aangerand. Deze wierpen hem van de fiets en beroofden hem van f 460. In bewusteloozen toe stand werd de aangerande naar Dinx perlö overgebracht. De zaak Van Eijk. De verdediger in de zaak-D. van Eyk, mr. Th. Muller Massis, heeft, naar het Handelsbl. verneemt, hooger beroep aangeteekend. De Auteurswet. De Delfttohe Dil. Tooneelvereen. „Geestbeschaving" had Zaterdag jl. willen opvoeren „De Rechte Lyn" van Fabricius. Het stuk was terdege inge studeerd. Groot was de teleurstelling zoo meldt het Vad. toen ze hoorden, dat dit stuk niet mocht worden opge voerd, omdat het Rotterd. Tooneelge- zelschap het alleen-opvoeringsrecht be zit en de heer van Eysden geen toe stemming wilde geven. Een ernstige mishandeling heeft Donderdag plaats gehad op het bureau van het kadaster te Breda... Een der klerken bleef nog wat na werken. Hierover scheen de concierge verstoord en door een geringe aan leiding ontstond een twist, waarbij de concietge, zonder zich lang te be- denken, den klerk met een ijzeren staaf te lijf ging. De aangevallene verdedigde zich zoo goed mogelijk en nam, zoodra hij er ae kans toe zag, de vlucht op straat, nog een oogen blik achtervolgd door den concierge. De aangevallene jvas zoodanig aan het hoofd gewond, dat hy zich onder heelkundige hulp moest stellen. Overspannen. Uit Tilburg wordt aan de Tel. ge meld, dat een 20-jarig meisje van den weduwnaar Jansen Vrydag een wan hoopsdaad heeft bedreven. Terwyl zy alleen als huishoudster in haar woning was, bond zy zich han den en voeten met touwen bijeen en knoopte zich een zakdoek voor den mond, zoo vast, dat zij onmogelijk ge luid kon geven. In dien toestand vond haar vader haar des middags, toen hij van zyn werk thuis kwam om het middagmaal te gebruiken. Hoogst zenuwachtig vertelde het meisje, dat zy door twee onbekende bandieten in het huis overvallen was, die haar zoo hadden geknoopt en ver volgens een bedrag van 40 gulden en gouden voorwerpen uit de kast had den gestolen. Bij het door de politie gehouden streng onderzoek heeft het meisje be- kendi dat zy zich zeil zoo vast gebon den en het verhaal gefingeerd had. Zy zou dat gedaan hebben, omdat zy buiten medeweten van haar vader, schuld gemaakt had. Köpenick te Nijmegen. Nijmegen heeft naar de „Nym. Ct." meedeelt, Donderdag bezoek gehad van een pseudo-Köpenicker. Het was een als heer gekleed persoon, die zich bij de eigenaars van verschillende groote dames-ateliers aldaar aanmeldde voorgevend van de Amsterdamsche recherche te zyn. Hij deed zeer ge- beimzimzinnig, toonde een soort poli tiepenning en deelde mee, een onder zoek te moeten instellen bij de jonge dames op het atelier, aangezien jl. Dinsdag een Amsterdamsche inge zetene, die met een der meisjes was uit geweest, daarbij van f 200 beroofd zou zijn. Het heerschap wekte zooveel vertrouwen, dat hem op een tweetal ateliers werd toegestaan, de meisjes een „verhoor" af te nemen, waarbij enke len, die inderdaad Dinsdag waren „uit geweest", eenige angstige oogenblik- ken doormaakten. Een later bij de politie ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat het geheele verhaal verzonnen was en dat de Amsterdamsche recherche van niets wist. Aangezien de zoogenaamde de tective het. by zyn verhooren gelaten heeft en van poging tot oplichting als anderzins niets gebleken is, heeft men hier vermoedelijk met een grap penmaker te doen gehad, al zullen ae betrokkenen de zaak wel niet erg grappig gevonden hebben. Per ss. „Kawi" is Zondag gevan kelijk te Rotterdam aangebracht de 18-jarige kantoorbediende F. H. van Duijnen uit Amsterdam, die in Mei lil. de vlucht had genomen met f 4000 ten nadeele van de Deutsche Trans port Gesellschaft te Amsterdam. Hij is gevankelijk naar Amsterdam overgebracht. (N. Ct.) Een wielrijder, die Zondag op weg was van Haarlem naar Amsterdam, had het ongeluk door de electrische tram te worden aangereden. De man kwam onder de tram terecht en werd eenige oogenblikken later levenloos onder den wagen weggehaald. Hoog water. Te Rotterdam is het gisteren schrik barend hoog. 'water geweest. Vanaf half vijf steeg door den aanhoudenden zuid- en later noordwesterstorm het ■Water steeds hooger, totdat foet kwart voor 6 uur de hoogste stand 3.45 boven R. P. had bereikt. Handel en verkjeer ondervonden daardoor den grootsten overkwt. Schie- land's hoogheemraadschap had haar estafettendienst georganiseerd, die door mannen te paa^rd over Schie- land's dyk werd onderhouden. De Leuvenhaven, Wijnhaven, Boom pjes, de Oosterkade en fle geheele om geving stonden blank. Hét Maasstation was geheel geïsoleerd »n kon niet anders dan door hulpdiensten wordbn bereikt. In de stad, op de Blaakt vooral gaf het hooge water aanleiding tot merk-» waardige voorvallen die vpor de tal rijke kijkers wel grappig Waren. Na het wegzakkenf. van het water bleken op versohilleflae plaatsen gaten in de straten te zijn geslagen. Van op de Maas liggende schepen geraakten eenigen op drift. Groote schade is er echter niet aangericht. Uit andere havenplaatsen komen ook berichten van buitengewoon hoo- gen waterstand. Te Dordrecht kwam het tot 3.10 boven N. A. P. Verschil lende straten overstroomden. De om liggende polders liepen onder. Te Brielle is ook het laag gelegen deel der stad geheel onder water geweest. De verschillende aanlegplaatsen voor de booten van den Lekdienst waren niet te bereiken. De uiterwaarden stonden allen blank. GOÜDA, 12 November 1912. Door dei» hevigen westerstorm, welke gisteren gedurende den geheelen woedde en welke in den namiddag in kracht toenam werd hier gisteren een by zonder hooge waterstand bereikt. Met den vloed steeg het IJsel water omstreeks 6 uur tot een hoogte van 2.94 M. N. A. P. Aan beide zyden van het Veers tal waren de kistingen aangebracht, ten einde het water te beletten de stad in te stroomen. Aan de aanlegplaats van de booten der reederij „de IJsel" was het water tot meer dan een halve meter hoogte tegen den muur van het kantoor ge stegen, terwyl in de woning van den agent van de „Estafette-dienst" be neden alles weg dreef, zoodat de be woner zich bergen moest en zijn huis raad zooveel mogelijk naar boven brengen. Het water stond toen van dijk tot dijk, daar de uiterwaarden geheel waren ondergeloopen. Door de polderbesturen waren langs de rivier wachten uitgezet om op alle eventualiteiten bedacht te zijn. Later op den avond zakte het water geleidelijk, zoodat het nu weder op normale hoogte is teruggekeerd. Vervroegde winkelsluiting. Naar wij vernemen is uit de door de Goud8che Winkeliersvereeniging gehouden enquête inzake een wette lijke vervroegde winkelsluiting geble ken dat het overgroote deel der win keliers alhier voorstander is van een wettelijk vervroegd sluitingsuur voor winkels en magazijnen. Hedenmiddag werd ten raadhuize verpaoht 1. Het perceel weiland gelegen buitendijks aan Schieland's Hoogen Zeedijk. Inschreven werd door K. Jonkheid voor f 530. 2. Het perceel land aan den Bosch- weg en de Bleekerskade. Ingeschreven werd door C. Plomp voor f 41.—. 3. Het grasgewas aan den Hoogen Schielandschen Zeedijk. Ingekomen 2 biljetten. Ingeschreven werd door J. van der Velde voor f 165.—. 4. Het recht tot heffing van den tol op het Amsterdamsche en Goud- sche rijpad in de gemeenten Alphen en Boskoop, met het gebruik van de huizingen, enz. Ingeschreven werd door: J. van Es veld, Leidschendam voor f 1355.— P. de Groot, Alf. a/d Rijn - 1350.— M. C. de Bruin,Overschie - 1333.— O. vanVelzen, Bloemend. - 1240. Gisterenavond had in de Sociëteit „Ons Genoegen" het voor de leden aangekondigde Biljart- en Kaartcon- cours plaats. Voor dat met de ver schillende spelen een aanvang werd gemaakt, werd door een commissie, bestaande uit do heeren J. J. Hoogen- doorn, J. Ouderkerk, en J. van Eijk aan het Bestuur namens de leden een aardige hulde gebrach^ in den vorm van eenige cadeaux, $ie nog in de Sooieteits-zaal ontbraken, nl. een twee tal bloembakken met bloemen, een prachtige vaas op standaard, gemaakt in de Platteelbakkery alhier en een Westminder klok, terwijl naar wij vernemen nog een cadeau voor de dames zal worden aangekocht. De heer Hoogendoorn voerde d&arby het woord, terwijl hij een élbum over handigde met de namen der gevers. De heer Knuttel, Voorzitter der Sociëteit, aanvaardde daaróp de ver- cadeaux en dankte namens het Be stuur de gevers voor het gesohonkene en zeide dat het bestuur dit op zeer hoogen prijs stelde en hen zou sterken om de Sociëteit voor de leden zoo huiselyk mogelijk te maken. Met den aanleg van den spoorweg GoudaSchoonhoven is men thans tot Stolwijk genaderd. AFLOOP DER VEILING VAN ONROERENDE GOEDEREN, gehouden door Notaris N. F. Cam- bier van Nooten op 11 November 1912. Kleederbleekerij met machinerieën en dubbel woonhuis aan de Boelekade Nos. 177 en 179 te Gouda, groot 6 Aren 17 Centiaren, kooper de heer Th. de Graaf te Gouda voor f 10200.— Het Leveft geeft een mooie foto van de Oost-Holland—West-Duitschland voetbalwedstrijd, met Göbel omringd door den tegenpartij den bal hoog wegstompend en vervolgd verder ook met talrijke interessante foto's van het oorlogsterrein, uit schouwburg- en concertzaal, kroniek van de week, ca- ricaturen, klein-leventjes enz. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Aangezien op het vastgestelde uur geen voldoend aantal leden tegen woordig was, werd de vergadering tot twaalf uur verdaagd. Te 12 uur werd de vergadering geopend. De heer Treub (v.d.) zette zyn Vrydag afgebroken rede voort, en verdedigde zijn amendement op art. 19. Dit bepaalt dat de middelen tot dek. king der uitgaven moeten worden ge. vonden door het heffen van premiën van de verzekerden en van de werk gevers en bovendien door een jaar- lijksche bydrage van het rijk van 8'/3 millioen gedurende 75 jaar. Spr. stelde voor het woord premie te vervangen door bijdrage, om het publiek rechter lijk karakter te doen uitkomen, verder om het bedrag der rijksbijdrage nu te bepalen, doch om naar gelang van de behoefte eene oploopende bydrage uit de staatskas te verleenen. De heer Duys (s. d.) heeft een amendement ingediend, bedoelende dat de middelen tot dekking van de uit te keeren renten worden gevonden, voor wat betreft de ouderdomsrente, de weduwen- en de weezenrente door bijdragen vanwege het rijk en voor wat betreft de invaliditeitsrente door bijdragen van het ryk en de werk gevers. De administratiekosten moeten bovendien door het rijk worden ge dragen. Indien dit amendement niet wordt aangenomen stellen de heeren Duys c.8. voor de middelen te binden door heffing van premien van verzekerden en van werkgevers van verzekerings- plichtige arbeiders en mochten deze premiën ontoereikend zijn, dan rijks bijdragen. (De vergadering duurt voort.) H. M. de Koningin verleende heden audiëntie aan Minister Heemskerk tot het houden van eenige besprekingen. H. M. ontvangt morgen op bezoek de Groothertogin van Oldenburg, de zuster van Z. K. H. den Prins. Onjuist. Belorado, 11 Nov. De geruchten, dio geloopen hebben over den aanslag ob Ugrau, den Minister van Oostenrijk- Hongarije zijn van alle waarheid ont bloot. De Russische kroonprins. Spala 11 Nov. De kroonprins maakt het goed. De zwolling mindert lang zamerhand. De oorlog op den Balkan. Aan de Montenogrijnsche grens. Rirka, 11 Nov. Verspieders be richten dat de Turksche detachemen ten die enkele dagen geleden patrouil les trachtten te pakken te San Gio vanni om zich de grenspassage te verzekeren, opeens achter zich troepen beweging zagen zij openden het vuur met hunne geweren en mitrailleuses. Naderby gekomen zagen zij, dat zy zich tengevolge van den mist hadden vergist en dat het Turksche troepen waren. Er waren talrijke dooden en gewonden. Oostenrijk's houding. Wernen, 11 Nov. De „Sonn- und Montag Zeitung" resumeert het stand punt van de monarchie in de Balkan quaestie in deze vier punten 1°. Volledige garantie aan Oosten- rijk-Hongarye voor z(jne economische belangen in het Ooiten en vryheid van een handelsweg naar Saloniki. 2°. Zelfstandigheid voor Albanië. 3°. Garantie voor de politieke be langen in Oostenryk-Hongarije voor de vestiging van economische relatiën met Servië, waardoor alle oppositie tusschen de beide staten is uitgesloten. 4°. Compensatie voor Roemenië. De ambulance voor Turkije. De Ambulance voor Turkye zal Maandag voor vertrek gereed zijn. van het koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 776.3 te Vestmanver, laagste stand 738.9 te Sylt en Hamburg. Verwachting tot den volgenden dag. Meest matige tot krachtige noorde- lyke tot noordwestelijke wind, zwaar bewolkt buiig weer, zelfde temperatuur. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. 44, Ce 40 en 3e 32 cent per half kilo. Magere Ossen, Melkvee en Vaar- koeien goed aangevoerd. Vette Kalveren, goede aanvoer, lste kw. 32Vj, 2e 30, 3e 27 cent per half kilo. Stieren red. aanvoer lste kw. 35, 2de kw. 31, 3de k&. 28 cent per half kilo. Graskalveren goed aangevoerd. Handel in vet vee pryshoudend, Stieren, vette Kalveren en Graskal veren stug. Op de magerenmarkt was de handel by hooge prijzen stug. GEBOREN: 8 Nov. Maria Cor nelia en 9 Nov. Catharina Johanna, ouders J. v. d. Kemp en A. Spierings- hoek. 10. Joannes Carel Jacobus, ouders P. J. C. Dessing en G. R. M. de Bie. Johan Gerardus, ouders G. van Ardenne en J. A. de Ruijter. Dirk, ouders J. van der Leak en B. Blok. 11. Hendrik ouders J. H. Versteeg en M. Verwaal. OVERLEDEN10 Nov. Suzanna M. van Dort lj. Cornelia W. van Eyk 8 mnd. Cornelia Degenkamp 10 mnd. 11. Chriatiaan Jansen 1 j VAN DEN 12 NOV. 1912. Staatileeningen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pot. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mii.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6o Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 6 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- en Credlet-instel- lingen. Ned. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car A Foun dry Comp. O. v. A. Id.Smelting A Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Oy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. KaI. Credlet Instell. en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A ■Unbouw Myen. Ketahoen" M\jnbouw Mjj. Gew. Aand. RedjangLebong, Mijn bouw My. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dortsché Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mytot Expl. v. Petr. Bronn. C.v.A Shell" The Transp. A Trad Oy. 0. v. G. A Scheepvaart MUen. Ned.-Am. Stoomvaart- My. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A Int. Mercantile Marine Cy. afge8t. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak My. A. Mrersen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation IAm. Cert. v. Aand. Mpoarwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij- Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-My. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleenlngen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Theijs-Re- gmirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 3l/a pCt. Nat. en Bnitenl. Staatsf. weinig emzet, Mijnen stil, Tram waarden beter, Amerikanen weinig omzet, Petroleum vast, Tabakken weinig verschil na gisteren, Culturen en Rubbers prijsh. Vorig* Koer*. Koer* ru beden. 78'/, 78"/i, 84 84»/, 89'/., 99 QQ31 GQ3 8J /8 91 öa 8 86 82 85'/, 83 44'/, 102"/,. 58'/. 216 58»/, 58"/,. 80'/, 79'/, 25»/, 26"/,, 76 74'/, 196 264 189'/, 193»;, 206 ai'/, 31'/, 237 81'/, 236 84'/, 166'/, 166»/, 511'/, 616 626 190 190 117 118 20 86'/, 86'/, 107 10"/,, 86'/, 94'/, 94'/, 83'/, 63»/, 186'/, 86'/, 97'/, 97'/, 38'*/,, 34 170'/ 4»/, 170". 4 100'/ 100"/,, 146'/ 146'/,

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2