n3irxm.erxlsi.xu.d-. 7 STATEN GENERAAL liemeajrde Berichten. Stadsnieu* INGEZONDEN, Onze Uelllustrefrih Weekbladen. J .aatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant EirectvakandclleAmsterdani Bslgie. In verband met de leger-reorgani- «atie, gebaseerd op den persoonlijken dienstplicht, heeft de minister van oorlog, generaal Michel ontslag ge vraagd en verkregen. Ministor-presi- dent De Broqnevelle is in Michel's plaats benoemd, terwjjl Van de Vijvere benoemd is tot minister van spoor wegen. Helleputte tot minister van landbouw en openbare werken en Segers tot minister van marine en posterijen en telegrafie. Naar „Vooruit", het te Hilversum verschijnende vrijzinnige nieuwsblad, voor het Gooi mededeelt, bracht dr. j. H. Gunning, schoolopziener in 't district Hilversum, voor enkele dagen een bezoek aan de openbare school te Huizen naar aanleiding van ern stige klacht» n over de wijze, waarop het openbaar onderwijs aldaar van gemeentewege wordt behandeld. Het onderzoek liep voornamelijk over a. de staking van het ouderwijs in Fransch en Duitsch. b. de staking van het herhalings- onderwjjs, hoewel er leerlingen zijn c. het niet verschaffen van sommi ge materialen, waardoor inbreuk op het onderwijs plaats vind. Volgons hot Hnizer Blad heeft de heer J. A. Holste, onderwijzer te Gravenhage, vroeger te Huizen en tijdens zijn verblijf aldaar tijdelijk directeur van do Huizer-Handelsschool bij den officier van justitie een aan klacht wegens laster ingediend tegen de redactie van „Vooruit" vrijzinnig nieuwsblad voor het Gooi. In genoemd blad stond, n.l. in het nr. van 30 October, onder „Huizen" o. a. het volgende te lezen in een raadsoverzicht „Het vakonderwijs komt er vrij goed af. Do ambachtsteekenschool krijgt f450 bijdrage, de handelscur- aus f400. Bi] deze laatste subsidie werd de vraag gedaan, of de cursus niet meer in de lokalen der gemoente- school kon gegeven worden. De in specteur van 't middelbaar onderwijs had zulks vroeger verboden. Er waren op de Handelschool baldadigheden voorgevallen wegens onvoldoende con- trfile van den tjjdeljjkcri directeur Holste, zoodat de politie eenige malen in loco op den cursus een onderzoek instelde, welke feiten ook in een open bare raadszitting destijds besproken werden. Het bestuur had toen lokalen der bijzondere school gehuurd, -doch thans zou een nieuw overleg tusschen bestuur en inspecteur plaats hebben." De heer Holste voelt zich door de aangehaalde zinsnede in zijn eer en goeden naam aangetast. Ook de burgemeester van Huizon en eenige raadsleden zullen, volgens het Huizer Blad togen Vooruit bij de justitie een aanklacht indiorten wegens laster, zulks naar aanleiding van ver schillende gepubliceerde artikelen. Ter toelichting dieno, dat genoemd blad sinds eenige tp bij herhaling critiek uitoefent op het beleid van Huizen'» gemeentebestuur, voorname lijk wat de hartiging der belangen van het openbaar onderwijn betreft. Portret H. M. de Koningin. Bjj de Uitgevers-Mij. Elsevier te Amsterdam is een nieuw portret ver sohenen van H. M. de Koningin in groot ornaat. Hat portret iB uitge voerd in zoogenaamde Rembrandt- gravure. Vrijzinnige Concentratie, Maandagavond heeft Prof. Dr. B. Eerdmans van Deiden voor de liberale kiosvoreeniging te Rijswijk een voor dracht gehouden over de liberalen en hun tegenstanders. Na een korte uiteenzetting der be ginselen der verschillende staatkundige partijen hield de spreker een met gloed uitgesproken betoog waarin hij aan spoelde tot aaneensluiting der vrij zinnigen, opdat het ontworpen con centratie-program vruchten zou drager.. Het s. d. Kamerlid, de heer Schaper kwam in debat. Naar het Centr. verneemt, zjjn tus schen de drie rechtsche partijen be sprekingen ingeleid tot het samenstel len van een gemeenschappelijk program van actie voor de verkiezingen van 1913. De S. D. A. P. heeft, zoo meldt Het Volk, in het district Leeuwarden definitief candidaat gesteld mr. P. J. Troelstra. De Balkan-oorlog. Reuter seint aan de N.R. Ct. uit Algiers, dat het, óp weg naar Smyrna zijnde, pantaerschip Kortenaer daar gisterochtend is aangekomen nieuwe voorraden in te nemen/Het is vandaar Smyrna. weer vertrok ken/ naar De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Deventer heeft instemming betuigd met het adres van de Kamer van Koophandel te CJtreoht aan de Tweede Kamer tegen het gewijzigde ontwerp-Tariefwet. Scheurt de coalitie? Men schrijft uit Amsterdam aan De Maasbode: Naar wij van alleszins bevoegde zijde vernemen, heeft dezer dagen de voor zitter van een der afdeeüngen van de R.-K. Kiesvereenigmg alhier, met een lid /van het hoofdbestuur der Christelij k- Historische Unie geconfereerd over het stellen van een Roomschen candidaat by de a.s. verkiezingen van 1913. Bedoelde voorman der Christelijk-His* torische party zeide hieromtrent geen enkele toezegging te kunnen doen, omdat, gezien de z. i. staatssocialis tische ideeën van Minister Talma, gesteund door het overgroot© deel der tegenwoordige rechterzijde, het lang niet vast staat of de Ohristelijk-Histo- rische partij geneigd is, nogmaals tot het vormen van oen coalitie als de thans bestaande, mee te werken. Gevraagd naar de dan aan te nemen houding in een Amsterdamsch district, waar momenteel een Obristelijk-His- torisch candidaat staat en waar de rechtsche zetel door de socialisten ern- 8tig wordt bedreigd, meende bedoeld lid der Chr.-Hist. partij zich te moeten roserveeren, omdat z. i. daaromtrent nog geen gedragslijn kon worden vast gesteld. Daar het hier geldt een man, wiens adviezen voor de samenwerking der Christelijke partijen bij de verkiezingen van groot belang zijn, meenen wil in de huidige omstandigheden goed te doen deze verklaring te publieeeren en te vragenlaat er opheldering komen, voor hot te laat is. Ommen. Naar de Zw. Ct. van den heer Van Dortland, secretaris van het Centraal Comité der Chr. Hist. Unie in het district Ommen vernam, wordt er ern stig over gedacht om tegen de „Stan daard" een aanklaoht wegenB smaad in te stellen, naar aanleiding van de manier waarop dit blad zich over den heor Van Dortland heeft uitgelaten. Een nieuw vrijzinnig weekblad. Getracht zal worden te Delft een plaatselijk vrijzinnig weekblad te doen verschijnen. (Vad.) TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 12 Nov. (Vervolg.) Invaiidifceita- en Ooderdoma- verzekering. De heer D u y s (s.-d.) verdedigde zyn amendement en verklaarde zich daarbjj voor het amendement-Treub betreffende de verandering van het woord premie in bydrage. Volgens spr. moet de Staat de kos ten der ouderdomsvoorziening betalen, doch de minister bestrijdt dit met ar gumenten, die geen argumenten zijn. Deze belasting zal worden geheven van de arbeiders en van de werkge vers en het ontbrekende zal worden bekostigd uit een potje, dat door de tariefwet zal worden geschapen. In dit artikel komt het Kaïnsstelsel van den minister te staan tegenover het „Draagt elkanders lasten" der sociaal-democrateh. Dit ontwerp, dat gekant heet te zyn tegen de bedee ling, is dat inderdaad niet. Er zit in een stelsel van bevoorrechting van de minderheid, de ryken. Spr. po«tot dit klassemora&l. M Spr. critiseerde verschillende uit spraken van Dr. Kuyper ten bewyze waarvan blijkt dat deze zich op het zelfde standpunt plaatst. In den bieede wydde spr. uit over het onohristeliike van deze wet. Tegenover ae bestrijding welke deze wet ondervindt komt van den minister on de rechterzijde geen bestrijding daartegen. Men ia liever, aooals de Standaard het uitdrukt „magistraal" in zyn kortheid. Spr. vroeg den mi nister hem toch eens uit te leggen met welk reoht thans een Kaïnsstelsel „Ben ik mijn broeders hoeder" wordt toegepast? Spr. kan wellicht nog be keerd worden tot een Patrimonium man. (Gelach.) De geheele sociale verzekering is een gevolg van het feit dat de loonen onvoldoende zyn om premie te beta-1 len. Daarom moet thans de staat 1 voor de ouderdoms-, weduwen- en I weezen voorziening zrgen, en de Staat en de werkgevers samen' voor de ver- I zekering tegen invaliditeit, welke I laatste nog aoor spr. nader werd ver-1 dedigd. De heer Hugenholtz (s.-d.) ver- I dedigde het subsidiair amendement- Duys c.s., omdat spr. de vrees koes- I tert dat de meerderheid der Kamer I niet zal willen meegaan met het prin- I cipieele eerste amendement, waardoor een geheele omwerking der wet nood zakelijk zou wor4gDa Spr. zette uiteen dat de weduwenreJB», welke ook door den minister noodzakelijk wordt ge acht, door den Stoat moet worden bekostigd. Het ontwerp is buitengewoon schriel. Nu mag men dat toeschrijven aan het stelsel van zelf-hulp, door den minis ter gehuldigd, doch daarbij past toch zeker dat de arbeiders daarin worden tegemoet gekomen. De vergadering werd daarof) ge schorst tot des avonds 8 uur. Avond vergadering. Voorzitter: Jhr. Mr. J. D. de Geer. De behandeling der art. werd voort gezet. Art. 19 was aan de orde. De voorzitter stelde tevens aan de orde een amendemont-Patyn c.s. waar bij ingevoegd wordt een nieuw art. 19a luidende „Onverminderd hot bepaalde in het I voorgaande art, vergoedt het Rijk I aan het Invaliditeitsfonds een jaar- I lijksche bydrage van f 26 voor iedere invaliditeito-, ouderdoms- en weduwen- I rente on van f 13 voor iedere weezen- I rente. I De heer P a t ij n (u.l.) lichtte dit amendement uitvoerig toe, dat bedoelt voor iedere rente een toeslag uit de staatskas beschikbaar te stellen. De heer Rutgers (a.r.) maakte eenige opmerkingen over het amendement- Treub vervangen van premie door by drage, alsook over de amendementen- Pafcyn, die spr. niet duidelijk zyn. Spreker noemde de bedoeling van den heer Patijn geheel onjuist. Voor den toeslag door den heer Patyn be doeld heeft deze geen enkele maat staf gegeven. Ook kwam spr. op tegen den heer Patijn naar aanleiding van zijn hou ding tegenover de a.-r.partij. De heer T r e u b (v.d.) beantwoord de kortelings den heer Rutgers. De heer Teenstra (v.d.) ver klaarde zich te scharen onder de voor standers van het amendement-Duys, wat betreft de dekking van de ouder domsrente door een rijksbijdrage. Spr. ging echter niet mee met het amendement, dat bedoelt de arbeiders vrij te stellen van de premiebetaling voor de invaliditeitsrente. Spr. achtte art. 19 niet duidelijk fenoeg en verwachtte een aanleiding aarin tot de risico-overdracht. De heer N o 1 e »s (r. k.) verklaarde zich ook tegen het amendement-Treub. De heer de J ong (u. 1.) motiveer- de zjjn stem tegen het ataendement- Duys op grond van zijn bezwaar tegen de regeling betreffende de dekking der kosten voor de invaliditeitsrente, door bydragen uit de staatskas en door de werkgevers. Voor een blijvende bydrage voelde spr. zich sympathieker gestemd. Minister Talma beantwoordde in een speech van een half uur de ver schillende sprekers. De heer Teenstra beantwoordde de Minister dat zyn bydrage is gegrond op de berekenin gen van Prof. Kluyver, waaraan hy als autoriteit vasthoudt. Mocht er een tekort zyn, dan moet de Staat dat dekken. De Minister liet zich in ge lijken geest uit over het subsidiaire amendement der sociaal-democraten, na zioh eerst tegen het eerste amen dement te hebben verklaard. De minister stond ook tegenover het amendement-Patijn, waar deze eerst het geld byeen wil brengen om dan te zien hoe het te gebruiken. De Minister achtte dat geen juiste tactiek voor eeh Staat. De heer Duys (s. d.) stelde te 12 uur voor de beraadslaging te verdagen, welk voorstel werd verworpen met 9 tegen 43 stemmen. De heer Duys (s. d.) vervolgde daarop zyn rede, waarna ook nog de heeren Teenstra en Treub repliceerden. Minister Talma diende daarop nog van antwoord. Overgegaan tot stemming over art. 19 bleek dat slechts 48 leden meer aanwezig waren, soodat de vergadering te half twee moest worden verdaagd tot Woensdagmorgen half elf. Smokkelaarsdrama. Een achttal Itoliaansohe smokke laars zyn op de Zjritsersche grens door Itoliaansohe douanen ontdekt 1 toen zij een grot op het Comomeer I uitkomende, doortrokken. In de paniek I vluchtten de smokkelaars langs een I zeer nauw rotspad. Een viel te plet-1 ter. Drie anderen die hun makker I nog wilden redden, deden eveneens een doodelyken val. De verbrijzelde lichamen werden als bloedige vlees ch- klompen terug gevonden. Een witte kraai. De heer Anton Sutherland, natura list te Rotterdam had Zaterdag een geheel witten kraai, eigenlijk een kauw, klein soort kraai. Het dier, dat in zijn soort ook een „witte raaf' is, was in den omtrek van Keulen gevangen en werd heden reeds gekocht door een verzamelaar van curiositeiten. Verboden te rooken. Met 12 tegen 11 stemmen besloot I de Gemeenteraad van Zwolle, om tij- I dens de openbare vergaderingen niet I meer te rooken. De Balkan-oorlog een schadepost I voor Nederland 1 I De gevolgen van den Balkanoorlog I zijn te Helmond in de industrie reed» I merkbaar sinds eenigen tijd. Voor- 1 namelijke de textiel-nyverheid, die vooral in Turkije haar afzetgebied vond. Zoo werkt men op een fabriek I alleen bij daglicht, op een andere alleen de eerste 5 dagen der wéék, terwHl I in weer een andere fabriek nog 100 I getouwen loopen van de 150. De wagonnood op de Duitsche spoorlijnen, waartoe de steenkolen niet tijdig in voldoende hoeveelheid worden aange voerd, doet de toekomst niet roos kleurig inzien. (Centr.) Gisterochtend is te Gendringen de arbeider W. S. door een neervallende eikenboom gedood. N. R. Crt. Te Princenhage is, naar het Dagbl. I v. N. Br. meldt, Maandagavond het I 8-jarige dochtertje van den werkman 1 S. in een aardappel gestikt. Onder Aardenburg heeft er giater- I nacht een treffen plaats gehad tusschen I enkele vermomde stroopers en mare- I chaussees. De Btroopers hebben daarby I herhaaldelijk op de marechaussees ge- 1 schoten, zonder een te raken. Ook de marechaussees maakten -van vuurwa penen gebruik. Ret is evenwel nog niet bekend of er stroopere getroffen zijn. (N. R. Ct.) Aan het Noorderstrand te Ouddorp is aangespoeld het in ontbinding ver- keerende lijk van een zeeman. N. R. Crt. Een door de Voogdijraad te Ren-1 I kum uitbesteedde 17-iarige boeren- I knecht C. K. is door de politie gear-1 resteerd. Hij had getracht onzedelijke I handelingen te plegen met een 13-jarig I meisje W. v. d. B. Heden is hij naar Arnhem overgebracht. (N.R.Ct.) I I Zondagmorgen zou uit het Iara- I ëlietisch Ziekenhuis aan de Schiet- I baanlaan te Rotterdam iemand begra- I ven worden. De familieleden en vrien-1 den hadden er zich vergaderd, toen I er iets aan het licht kwam, waardoor verhinderd werd, dat het lijk ter aac- I de kon besteld worden. Er was namelijk vergeten geworden I van het overlijden kennis te geven I aan den Burgerlijken Stond en zoo I waren de stukken, voor begraven van een lijk benoodigd, niet voorhanden. Het Bureau van den Burgerlijken I Stand aan de Hoogstraat was vanwe- I ge den Zondag gesloten en zoo moest met begraven tot vanmorgen gewacht I worden. j 't Geval heeft in de familie heel I wat tongen in beweging gebracht. Aan den Katendrechtschen Lage- gedijk te Rotterdam werd Zaterdag- I nacht kwart voor eenen door den vela- artillerist D. S. burengerucht gemaakt. Twee agenten van politie maanden hem tot kalmte aan, waarop de artil lerist de agenten met de sabel te lyf wilde. De sabel zat evenwel zoo vast in de scheede, dat hy haar niet kon uit trekken. De agenten maakten van deze gelegenheid gebruik den krijgsman over te brengen naar het politiebu reau te Charlois. Een moeilyke redding. Maandagavond zoo meldt de Vlis- singsche Crt. ongeveer half negen werden hier noodsignalen opgemerkt komende uit de richting Borsele. Toen deze noodsignalen hier gezien werden, werd de reserve-reddingboot de Nederlandsche Leeuw" zoo spoe dig mogelijk bemand en vertrok deze boot onder commando van schipper F. H. Jilleba benevens de roeiers A. Mommaas, J. Besuyen, R. Pot en C. F. de Smit, om 9.50 met vliegend stormweer van hier. Ongeveer II uur was de redding boot aangekomen op de plaats van waar de noodsignalen waren gegev en bleek het dat de Belgische loode* schoener no. 7 (afhaalkotter) schipper A. F. Verhaeghe, van zyn ankers was teslagen en thans hulpeloos dreef op e hoogte tusschen de roode ton no. 4 1 en 5 by de Spijkerplaat. Het was natnurlyk een zeer moeilijk werk om bij dit noodweer den schoe ner te naderen, doch de dappere be manning van de reddingsboot wist door handig manoevreeren, waarmede door de hooge zeëen ongeveer een I half uur gemoeid was, langs den kotter te komen. De geheele equipage van I den kotter, bestaande uit 14 man, 1 I schipper, 7 loodsen en 6 matrozen, I weraen toen in de reddingsboot op- I genomen en de schipper verliet het I laatst zijn kotter, omdat hy in de nood- I zakelijkheid verkeerde zijn vaartuig dat I water maakte prys te geven. Om 1 uur vertrok de reddingsboot I en werd toen naar Terneazen gezeild, I omdat het onmogelyk was, wegens den I storm in den vloed naar hier terug te keeren. De reddingsboot kwam om ruim 2 uur te Terneuzen aan, alwaar alle op varenden gelegenheid vonden zich te drogen en na den bangeU nacht wat op verhaal te komen. Hedenmorgen zyn de geredden met de provincal© boot hier aangokolhen, terwijl de reddingsboot te 9 uur weer in de haven was teruggekeerd. I De kotter iB naar ons wordt gemeld op de Spijkerfclaat geslagen en zit daar thans hoog en droog. Nader meldt men ons dat de kotter op de haven is gesleept. In de Van Beuningenstraat te Am sterdam, is een 4-jarig knaapje in I brand geraakt, doordat het kind spe- I lende met de gloeiende kachel in I aanraking kwam. De moeder, die de vlammen met I een deken trachtte te blusschen, ge- I raakte daarbij eveneens in brand. De toegeschoten buren konden met I moeite de vlammen dooven. I Het knaapje is per auto-ziekenwagen I naar het Binnengasthuis vervoerd, I waar het bij aankomst bleek overleden I te zyn. Van een gevecht met een koningstijger. De panghoeloe kapala van Kinalf (Taloe) hoorde dezer dagen 's avonds tijgergebrom om zijn huis, waardoor de familie zeer verontrust werd vertelt de Sum. Bode. Toen het ge brom na een wijle had opgehouden, opende het hoofd stilletjes de deur, om eens uit te zien. Nauwelijks was hy echter op de voorgallery de ba lustrade genaderd, of hij werd door een beneden loerenden tijger be sprongen die hem zyn jas van den rug scheurde. De panghoeloe kapalla vluchtte naar binnen, werd echter door het brutal# roofdier gevolgd. De man greep een daar op tafel liggenden kris en ging den woudkoning manmoedig te lm. Onder zyn herhaalde steken heeft ae tijger het onderspit gedolven en bleef hij op de plaats dood. In het vreee* lijke duel had de arme panghoeloe echter zulke zware verwondingen be komen dat by den volgenden deg overleden. Met de nachtboot „Prinses Juliana zyn gistermorgen te VUasingen aan gekomen een 16-tal leden van het Womens convoy corps met ming naar Sofia medevoerende 62 colli bagage en een afdeeling van het jRoo- de Kruis" van 10 personen naar Deze hadden een 60 tol stuks bij zich. Allen vertrokken per duitschen trein via Keulen. GOUDA, 13 November 19 Aan het gisteren in de alhier aangevangen examen i artikel 70 der Miiitiewet tot dering van eerste oefenr deelgenomen door een lieden. De gestelde eischen waren 6 door net meerendeel hunner schat, daar het sleohts aan 8 lieden gelakte in zooverre aan eischen te voldoen dat heden examen met hen kon worden gezet. De overigen werden al - afgewezen. Maar ons wordt medegedeeld heeft het Comité te dezer stede voor de Tentoonstelling „De Vrouw 1813-1913" aan-bydragen ontvangen de som van f 350.55s, welk bedrag aan het hoofd- comitè is toegezonden. Door het bestuur van het Weeshuis alhier is de toezegging gedaan dat voor die tentoonstelling poppen zullen worden afgestaan, gekleed in het cos- tuum der weeskinderen van omstreeks 1813. Motordienst Gouda—Rotterdam Naar wij vernemen zal met ingang van 1 Januari 1913 een nieuwe motor- dienst voor goederenvervoer tusschen Gouda en Rotterdam vice versa wor den ingesteld. Wy hoorden nl. dat de Kaarsenfabriek van plan is, met de onder .hare Directie staande motor- lichters „Catharina", „Marie", „Chris tine", „Elselina" en „Evelina" een ge- regelden dagelijkschen goederendienst tusschen Rotterdam en Gouda te on derhouden. Het kantoor zal gevestigd zijn aan het Administratiegebouw der Kaarsen fabriek, terwijl los- en laadplaatsen der schepen zullen zyn aandenTurf- singel, waar ook een pakhuis voor ontvangst en opslag van goederen tijdig zal worden ingericht. De goed ingerichte schepen, die alle voorzien zijn van krachtige mo toren en machinale hijschinrichting, alsmede het groot aantal vrachtwagens der Kaarsenfabriek, zullen ongetwij feld een vlugge behandeling van goe deren verzekeren. Dat nog een verbinding te wator tusschen de grootste havenstod van ons land en onze gemeente tot stand komt, is een verblijdend verschijnsel. In dezen tijd van ving zaken doen is het tooh voor eiken koopman ge- wenscht om zyn goederen zoo spoe dig mogelijk te ontvangen. Zoowel van hier naar Rotterdam als omgekeerd is het goederenvervoer belangrijk, zoodat naast de bestaande diensten ook deze onderneming zeer zeker wel een plaats zal kunnen in nemen. Arbeid Adelt. Heden en morgen houdt de bekende en voor ieder sympathieke vereeniging „Arbeid Adelt" haar jaarlijksehen bazar in de groote Zaal der Sociëteit „de Réunie". Daar is weer samengebracht een buitengewoon fraaie collectie van aller lei soorten fijne dames-handwerken en ook eenvoudige en lnxe voorwerpen van allerlei aard, die daar zijn geëx poseerd als bewijzen dat de arbeid daaraan besteed, om zorgvnldig, met ambitie en geduld iets te vervaardigen, dat gaarne wordt gezien, adelt in dien geest, dat er voldoening moet bestoun bij haar, die het een of ander voor werp vervaardigde. De voorwerpen van dames-kunst, daar op zoo aantrekkelijke wijze ge arrangeerd, getuigen van bijzonderen smaak. Het zijn niet alleen dames-hand- werken, daar is een prachtcoHectie brandschilderwerk, waarnaar wij met bewondering zagen, zoo keurig is dat werk uitgevoerd. Oartonnages, heel kunstig vervaardigd tot Voorwerpen van practiach nut of luxe, zijn er in aantallen aanwezig. Ook is er een poppentafel, waar de jeugd haar hartje aan kan ophalen. Die leuke poppen in haar aardige en eigenaardige kleederdrachten zullen zeker de aandacht trekken, en wij zijn er zeker van dat vele daarvan door de talrijke dames, die dezen bazar gaan zien, en een opwekking daarvoor ach ten wy wel overbodig, omdat het doel van dezen bazar een elk moet dringen er heen te gaan, znllen worden ge kocht. Als een amusement is op den bazar voor de jeugd een werpspel geplaatst, waarmede zy zich kan vermaken. Voer de aan den bazar verbonden verloting ia een fraai bewerkte sprei beschikbaar gesteld. Vanavond en ook morgen znllen eenige dames de aanwezigen van mu ziek en zalig doen genieten. Moge deze basar aan het bestuur van „Arbeid Adelt" voldoening geven voor de vele moeiten en het loffelijk streven der vereeniging bevorderen. Wéddinxveen, In de werkplaats der N. V. Mach. stoel- en meubelfa briek had vanmorgen een ernstige vechtpartij plaats, waarby een zekere o. uit Gouda een ernstige wonde be kwam over zyn gelaat, ter lengte van Pj-m* oM. De dader de 22-jarige aan toevallen, en wordt door zyn voort durend geplaagd. Zoo ook hedeómar- r. Voortdurend viel bovengenoemde hem lastig, totdat hy buiten zich MB kwaadheid, Mn sdirtaltj. naar S. toewierp, dat ongelukkig tegen zyn hoofd terecht kwam. De dader is in voorloopig arrest gesteldde verwondde maakt het tamelijk goed en zal heden nog naar Gouda vervoerd worden.' In de nabijheid der houtzagerij van den heer van Wessem brak heden morgen een binnenbrand uit. De heer van W. die vreesde dat ook zijn zaak gevaar liep, telephoneerde onmiddelyk om de stoombrandspuit. Deze behoef de echter niet uit te rukken, daar het vuur reeds met enkele emmers water gebluscht was. Nieuwer fork a. d. IJsel. Na Vrijdagavond bij een familielid op be- eoek te zijn geweest, is de huishoud ster J. v, S. alhier niet in haar woning teruggekeerd. Men vreest, dat zy door de duister nis misleid in den IJsel geraakt en verdronken is. Berg-Ambacht. Zaterdagmiddag wilde de metselaar C. v. d. O. alhier, na afloop van zijn werkzaamheden bij een bouwman op de stoep zijn han den wasschen. Een zoontje wist hom van achteren stil te naderen, en gaf hem een duwtje, waardoor de 70- jarige man te water viel. Hy wist zich zelf nog te redden, zoodat hij met den schrik en een nat pak vrij kwam. Schoonhoven. Aangezien het hier ter plaatse voorkomt dat door patroons in de gond- en zilverindustrie aan jeugdige personen goederen mede naar liois worden gegeven en daarmede dus de Arbeidswet overtreden, is door de besturen der alhier bestaande drie vak organisaties aan de patroons een waar schuwing gericht, dat indien deze overtreding blijft bestendigd, de ar beidsinspectie met deze strafbare prac- tijken zal worden in kennis gesteld. Buiten verantwoordelijkheid der Bed. Arbeiderer elzen. Sinds eênige jaren bestaat hier te lande de Nederlandsche Retsvereeniging, die zich ten doel stelt het reizen zoo wel in binnen- als in buitenland to bevorderen. Reeds hebben honderden gebruik gemaakt van de vele voor deeion, die bet lidmaatschap dezer vereeniging bjedt en het is gebleken dat de beginselen, waarop de vereeni ging gegrondvest is,1L van zoodanigen aard zijn dat een nogveel grootere uitbreiding aan' haar werkkring kan worden gegeven. Het voornaamste beginsel, waarop de vereeniging berust, is het feit dat gezamenlijk reizen groote Ikostenbe- sparing meebrengt, vooral wanneer de reis degeljjk wordt voorbereid en men dus vooruit kan nagaan, waar "men goed en goedkoop voeding en onder dak kan krijgen. De deelnemers wor den bovendien vergezeld van een leider, die de geheele regeling op zich neemt. De vereeniging is er in geslaagd sedert eenigen tyd ook bij arbeiders belangstelling te wekken. Reeds zjjn onder voorkennis en met medewer king van het bestuur een tweetal ar- beidersreizen ondernomen, die in alle opziohten zoo uitstekend geslaagd z§n, dat men van plan is op dezen weg voort te gaanin verband hiermede wordt op deze plaats wat meerdere bekendheid aan de reeds voor hot volgend jaar gemaakte plannen ge geven en men heeft de verwachting dat zich ook hier een groep arbeiders zal vormen, die zich ten doel stellen eens een kijkje buiten hun «tad te gaan nemen. Zoo stoat bv. op het programma voor den aanstaanden zomer een Tweedaagsche tooht naar Nijmegen en Kleef, waarvan het volgende wordt medegedeeld „Reeds morgens omstreeks tien uur te Nymegen aankomend, kannen de deelnemers, den eersten dag be steden met het bezoek aan de stad en haar naaste Omgeving, welke zoo wel door het bergachtige terrein als door de rivier de Waal buitengewoon mooi is. Op den tweeden dag zou dan de tocht worden voortgezet naar de in Duitochland gelegen stad Kleef, welke evenzeer uitermate schilderachtig ge legen is, terwijl zoo mogelgk ook nog een wandelinj naar het ontzaglijk uitgestrekte Reichswald zal gemaakt worden. De kosten worden geraamd op f 7.--, welk bedrag by een groot aantal deelnemers nog belangrijk min der kan worden". Om aan deze en andere tochten deel te nemen, is het noodzakelijk de benoodigde reissom byeen te sparen, wat met eenigen goeden wil, wanneer er tydig mee begonnen wordt, waar schijnlijk geen onoverkomelijke bezwa ren zal opleveren. Het is waarschijn lijk het beste dat de deelnemers zich onderling tot een of meer groepen vereenigen, zich verbinden wekelijks een nader te bepalen bedrag te storten en uit hun midden een bestuur kiezen dat zich met het beheer belast. De afdeeling Gouda der Maat schappij van Nijverheid, sympathie gevoelend voor deze plannen, heeft een bestuurslid der Nederlandsche Reisvereeniging, den heer mr. M. J. van der Flier, uitgenoodigd een voor dracht te houden, waarin verschil lende bijzonderheden zullen worden meegedeeldalles zal worden verdui delijkt door lichtbeelden, naar foto's op verschillende reizen opgenomen. Mr. Van der Flier, die leider was van een tweedaagsch uitstapje naar Antwerpen én Brussel en dus alles wat daar alzoo gezien en ondervonden is uit de eerste hand zal beschrijven, is beter dan iemand anders in staat alle belangstellenden een duidelijk in zicht te geven op welke manier der- gelyko dagen worden doorgebracht en schrijver dezer regelen twijfelt dan ook niet of een groot aantal belang stellenden zal op de vergadering aan wezig zijn. J. V. Gouda, 13 November 1912. Het Algemeen Nederlandsch Sportblad geelt op den omslag eon foto van het Nederlandsch elftal van den West- Duitschland—Oost-Nederlandwedstrijd en verder foto's van de jaarvergad. der Ned. Schaatsrijdersbond te Gro ningen, Automobiel-tentoonstelling te Londen, Korfbal Volox—0. S. C. R., Wielrennen en Vliegen, Hockey en hockey op rolschaatsen, Engeland Belgiii, Ned. Elftal-de Zwaluwen, en artikelen van Meerum Terwogh over voetbal, vliegen en Nic. Broekhuysen over korfbal enz. benevens het voet bal-bijvoegsel. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Invaliditeito- en ouderdomsverzekering Om half elf werd de beraadslaging voortgezet Aanstonds werd aangevangen met de stemmingen ovei^de amendementen op art. 19. n r Het amendement—D u y s (staats- pensionneering en Weduwenwet) werd verworpen met 60 tegen 5 stemmen, alleen de soc.-dem. Voor. Het amendement—T r e u b (blijven de oploopende rijksbijdrage werd ver worpen met* 48 tegen 22 stemmen, reohts tegen links. Het amendement—D u y s (subsi diair amendement, bijdrage van ver zekerden en. werkgevers, en ryksby- drage, dekkend hèt tekort) werd ver worpen met 49 tegen 23 stemmen, rechts tegen links. Het amendement-? a t ij n (blijvende staatobtjdrage) werd verworpen met 49 tegen 23 stemmen, rechts tegen links. Het amendement-Trenb (bijdrago te lezen in plaats van premie) werd verworpen mot 47 tegen 24 stemmen, rechte tegen links plus den heer van Idsinga. Art. 19 in stemming gebracht werd aangenomen met 49 tegen 24 stemmen, rechts tegen links, plus den heer van Idsinga. Het amendement-P a t ij n (art. 19a rijkstoeslag op weduwen en weezen- rente) werd verworpen met 48 tegen 23 stemmen, rechts tegen links. Art. 20 werd goedgekeurd. Bij art. 21 verdedigde de heer Pa tijn (u.l.) een amendement, strekken de om de uitvoering van de verzeke ring van den voorzitter op het bestuur van den raad van arbeid over ,te brengen. De voorsteller betoogde dat, de voorzitter een ambtenaar zynde, juist in dit artikel het bureaucratisch ka rakter van het ontwerp sterk uitkomt. Het ontwerp draagt eigenlyk niet» aan den Raad of het bestuur op, doch geeft dezen slechts de bevoegdheid om den voorzitter een deel van zyn taak te ontnemen. Iedereen begrijpt, dat er al heel veel moet gebeuren vóórdat de raad daartoé in de praktijk ook zal overgaan. Dit na is de bureau cratie op de spits gedreven. Het is de absolute miskenning van het be ginsel van zelfbestuur der vérzeke- den vorm is het amendement een beperking van dat zelfbestuur omdat het voorstelt op verschillende punten te lezen„bestuur van den raad" in plaats van „de Raad" maar dat is slechts schyn, omdat het wets ontwerp misleidend is in den vorm. De-hes* Schaper (».d.)verdedig de een amendement der soc.-dem. strekkende om meer macht te geven aan het bestuur van den Raad van Arbeid en niet schier alles aan den voorzitter over te laten. Het bestuur kan volgens dit amendement zelf be slissen wat het aan den voorzitter op draagt, behoudens goedkeuring door den verzekeringsraad. Spr. ging na wat nog aan het bestuur en den Raad wordt opgedragen in dit ontwerp. Het zijn slechte futiliteiten. Telken male dat aan bestuur of raad advies wordi gevraagd kan steeds van dit advies worden afgeweken. De heer Treub (v. d.) verdedigde een amendement, strekkende om beter tot zijn recht te doen komen dat de uitvoering berust bij de raden van arbeid zeiven, voor zoover deze hnnne bevoegdheden niet aan het bestnur of den voorzitter wenscben te delegTeren. Het amendement laat don raad de be voegdheid te delegroren aan het be stuur, maar duidelijk moet, naarspr's oordeel, uitkomen, dat de macht be rust bij do raden, weliswaar colleges, die to grootach zijn opgezet, maar dan toch het eenige gekozen zijn door de belanghebbende. De voorzitter van den raad zal komen te staan tegenover den raad als de burgemeester als hoofd der politie staat tegenover den ge meenteraad. En men weet hoe alle burgemees ters, terecht, den gemeenteraad zeggen geen verantwoording als hoofd der politie aan den gemeenteraad ver plicht is. Zooals de minister de organisatie he. ft ingericht, achtte spr. dit zoo onpractisch en ongelukkig mogelyk. Uitvoerig besprak spr. nog de or ganisatie, zooals do minister die in dit ontwerp heeft gedacht. De heer Rutgers (a.-r.) betoogde dat do amendementen en hetgeen de minister wenscht volstrekt niet zoo veel verschilt als de voorstellers wel meenen. Minister Talma verdedigde zich tegen de verwijten alB zou dit ontwerp bureaucratisch zijn. Verschillende sprekers repliceerden, waarna de minister eenige wijzigingen aanbracht. (De vergadering duurt voort.) Vorstelyk bezoek. De Groothertogin van Oldenburg kwam hedenmorgen te 9.42 nar per Holl. Spoor in de residentie aan. H. K. H. werd verwelkomd door H. M. *de Koningin, waarna beide vorstinnen zich naar het Paleis be gaven. Kort na aankomst maakte H. M. met de Groothertogin een rytoer in de omstrekett van den Haag. De oorlog op den Balkan. Durazzo bezet. Bblorado. 12 Nov. Volgens be richten uit Servische bron hebben de Serviërs Durazao bezet. De onderhandelingen. Rioha, 12 Nov. Algemeen wordt in Montenegro aangenomen, dat de ern stige onderhandelingen tusschen Tur kije en de Balkan-Stoten met de be doeling vrede te sluiten, dezer dagen zulllen beginnen. Bespreking. Boedapest, 12 Nov. Aartshortog Frans Ferdinand begeeft zich d. d. Woensdag naar Berlijn om een samen komst te hebben met den Duitschen Keizer. De minister van Buitenlandsohe Zaken heeft door H. M.'s gezant te Madrid deelneming doen betuigen wegens den moord op de minister president Öanalejas. Madrid, 12 Nov. Het lyk van Cana- lejas is gisteren in de ministers-uniform gekist. Alle officieele gebouwen zijn ge sloten als teeken van rouw. Op de openbare gebouwen waait de vlag halfstok. De storm. Vau heinde en ver komen wéér be richten in over verwoestingen die de storm der jongste dagen heeft aange richt.. Zoo wordt uit Athene gemeld, dat tengevolge van do hevige regen buien en den krachtigen wind de com* mnnicatie met de provincie verbroken is. Verschillende spoorlynen zijn ver sperd, zoowel te Athene als in den omtrek zyn groote verwoestingen aan gericht. De houding van Roemenie. Weenbn, 12 Nov. Men seint uit Boekarest aan het None Wiener Ta- geblatt, dat de president van den raad van ministers van Roemenie, de heer Carp, heden naar Boedapest gaat, be last met een beiangryke sending. Hij zal in audiëntie worden ontvangen door den keizer, daarna door Graal Berch- told. Hy sal onmiddellijk weer naar Sinaia vertrekken, om rekening en verantwoording te doen van zyn zen ding aan den koning. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 766.5 te Vestmanver, laagste stond 740.2 te Neufahrwasser. Verwachting tot den volgenden dag. Zwakke tot matige winden uit wes- telnke richtingen, veranderlijke be wolking, waarschynlyk enkele regen buien, iet» zachter. VAM DEN 13 NOV. 1912. StaaUleculucen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pot. ld. Ooi. (Gr. Russische Spw.rny.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 6 pot. Brazilië. Funding Loe- ning 6 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1906 3 pet. Bank- en Credlet-lsstel- llnges. Ned. Bankaandeelen Isdustr. Onderueiuluxeu American Car A Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting A Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Oy. Cert. v. A. U. S. Stoel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. ('red iet Instel I. en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-My.O.v.A Mijnbouw Bijen. Ketahoen" Mijnbouw My. Gew. Aand. Redjang Lebang, Mijn bouw My. Aand. Great Cobar Aand. Petreleum-Onderu. Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. NedMijtot Expl v. Petr. Bronn. C.v.A Shell" The Transp. A Trad Cy. O. v. G. A Scheepvaart Myeii. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ouder uem iuaen Bindjey Tabak My. A. INveraen. Maxwel Land Gpant Oert. v. Aand. Peruvian Corporation lam. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wogmij. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zmd-Itoliaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschan-Weenen Spoorwegmy. Aand. dito dito Act. de Joniss. Amerika. Atohison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij Gew. Aand. Union Pacific Railroad Öy, Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Vorig» koer*. 78»/,, 84% 62%, 99 89% 91% 85'/, 44% 102'%, 83 58% 215 58 79'/, 25'%, 74% 193% 206 189% 31% 236 81'/, 155% 515 525 190 118 20 86% 4% 10»/,. 86% 94 186 86% 97% 34 170», 4% PramielMniunu. Anuterdam Aand.3 net 100"/,, Hongarije. Theua-Re- gdirnng»-Ge«. 4 pet. 146% GELDKOERS. Prolongatie 4 pOt. Nat. Staataf. lnier, BnV Mijnen weinig varieering, kalm, Petroleum weinig J ken en Culturen vuter,! nig varieering.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2