Q0UD3CEE BLAZEN, "St m Binnenland. STATEN GENERAAL Qemengde Berichten. Stadsnieuws. «POET I^aatste Berichten. BURGERLIJKK STAJND. Beschrijving' der beroemde geschilderde Kerkglazen GROOTK OF ST. imWï ter GOUDE de Geschiedenis der St. Janskerk, der Glazen, der Cartonleekeaiagea enz. Gebroeders CR A BETH, CHBI8T1AAV KBA11U, Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant Kffecl en handel le Amsterdam m 266 189'/, m Wat Thodorow tot het Mn den ▼an dit bericht aanzette ie niet be kend. Steun voor de gewonden. Door de Fundatie Sobbe van den Santhenvel te Amsterdam is f 1500.— geschonken aan het Nederl. Roode Kruis en is een gelijk bedrag ter be schikking gesteld van den Tnrkschen Gezant te s Gravenhage voor de ver pleging van de gewonden in den oorlog. Een stemme des vredes. Door het Internationale Vredes bureau, het centrale lichaam waarby de vredesbonden uit alle landen zijn aangesloten, dat gevestigd is te Bern, is naar het Vad. meldt aan de Ministers van Buitenlandsche Zaken van alle landen in Europa, uitgezonderd die op het oogenblik in oorlog zijn, aan de Vereenigde Staten van Amerika, aan de Zuid-Amerikaansche Repu blieken en aan China en Japan een brief gezonden. Daarin wordt als tegenstelling met de begeerte om te heerschen en te veroveren op een politiek van wysheid en gezond verstand aangedrongen, aldus omschreven: „Om het dichtby gelegen Oosten in een verbond van vrije volken te ver anderen, die belang hebben bij handel en industrie, om Constantinopel op te heffen, tot de waardigheid van een wereldstad, een uitgestrekt vereni gingspunt, waar menschen van ieder Europeesch, Aziatisch of Afrikaansch ras elkander vriendschappelijk konden ontmoetenora door spoorwegen, aan gelegd met kapitaal uit allerlei bron nen, deze Aziatisohe streken, die eeuwen in slaap zyn geweest, te doen ontwaken en om een ruime interna tionale doorvaart te openen naar Per- zië, Indift en China, dat is de roemrijke arbeid, een waarlyk men- scholijko menschelykheid waardig, waarop al de pogingen van de regee ringen, die waarlyk den wereldvrede willen behouden, moeten gericht zyn." Het is voor dit werk van leven en samenwerking, dat het Vredesinstitudt den belangloozen steun vraagt van de regeeringen tot welke 't zich richtte. Scheurt de coalitie t Het „Huisgezin" schryft Een ohristeiyk-historische, die in zrjn garty een man van gezag is, verze- erde ons, dat hij voor samenwerking met, de antirevolutionnairen op den ouden voet niet, met de katholieken wèl te vinden was. Hy wenschte, dat de drie partyen elkaar in de twijfel achtige districten zouden steunen, maar dat in de „vaste" districten de strijd tusschen ohristelyk-historischen en an tirevolutionnairen zou worden uitge vochten. De anti-revolutionnairen hebben en willen te veel vaste districten, vond onze zegsman. Een eskader te Terneuzen. Naar „Zelandia" verneemt, is het volgend jaar te Ter Neuzen een eskader te vorwachten, dat door het kanaa van Ter Neuzen naar Gent, Koning George van Engeland naar Gent za overbrengen om een bezoek aan de tentoonstelling aldaar te brengen en eon ontmoeting te hebben met het Belgische Koningspaar. Nederlandsche oorlogsschepen zullen ter begroeting en begeleiding van den Engelschen Koning te Ter Neuzen aanwezig zyn. TWEEDE KAMER. Vergadering van Nov. 14 (Vervolg.) Invaliditeits- en Ouderdoms- verzekering. De beraadslagingen werden voort gezet over art. 25 en in verband daar mede over het amendemont-Trenb. De heer Dayi (i. d.) verzocht bij dit artikel ook het amendement op art. 30 ter sprake te brengen, waaraan de voorzitter niet kon voldoen. Spr. acht het stolsel-Treub veel beter dan dat van den minister, dat een enormen last zal leggen op de schouders van den werkgever. Spr. noemde het stelsel zoo slecht dat er een genie voor noodig zou zyn om een stelsel uit te denkon dat nog slechter zou zyn. t Spr. stelde den minister de vraag of deze ook inlichtingen heeft ingo- wonnen by het Dnitsche Reiohsver- sicherungsamt omtrent een e. v. in deeling van homogene groepen van arbeiders. Met het Uksysteem van den minister heeft spr. niets op. De minis- 1 ter heeft thans eenige maanden den tijd om zyn systeem te herzien. Na dnpliek van den Minister, waarin deze verklaarde by aanneming van het amendement-Treub de behan deling der wet te moeten stopzetten, hetgeen door den heer Duys werd betwist, daar dan de heer Treub wel de Ministersplaats kon innemen, werd door den heer Nolens (r.k.) namens de commissie van voorbereiding ver klaard dat deze is tegen het amen- dement-Treub. Het amendement-Treub werd daarop verworpen met 45 tegen 21, rechts tegen links. Avondzitting, 8 uur. Voorzitter: Jhr. Mr. J. D. de Geer. Voortzetting van de behandeling der Ouderdoms- en Invaliditeitsverzeke ring. Aan de orde was art. 30, luidende le. Ieder arbeider, voor zoover hij niet in deze wet is uitgezonderd is verplicht om zich te verzekeren overeenkomstig het in deze wet be paalde 2e. in de gevallen bij deze wet bepaald, heeft de verplichte verzekerde I recht op eene rente (verplichte rente) 1 in geval van invaliditeit en na het I bereiken van den 70-jarigen leeftyd I 3e. in de gevallen bij doze wet I bepaald, hebben bovendien zijne kin deren beneden 13 jaar recht op een I rente (weezenrente). Door de heeren Duys c.s. zyn hierop do volgende amendementen voorge- I steld le. van den heer D u y s c.s. om I de eerste alinea te doen luiden „Alle arbeiders in den zin dezer wet I zyn verzekerd 2e van den heer Duys om den I leeftjjd voor recht op ouderdomsrente I te verlagen tot 60 jaari I Be. van den heer Duys om de weezenrente uit te keeren tot het 16e I jaar 4e. van den heer Duys om toe I te voegen een nieuw vierde lid, lui- I donde„In de gevallen bij deze wet bepaald, heeft bovendien de weduwe van den arbeider recht op. eene rente (weduwenrente)" 5e. van den heer P a t y n om de ouderdomsrente te doen ingaan op 66-jarigen leeftyd; 6e. van den heer ~P a t ij n om het derde lid te lezen„In de gevallen by deze wet bepaald hebben boven dien recht op eene rentezijne weduwe (weduwenrente), z(jne kinderen bene den 13 jaren (weezenrente); 7e. een amendement Treub om den weezen-ronteloeftjjd op 16 jaar te stollen. Dit laatste amendement werd door don heer Tronb teruggenomen no I door do heeren Duys o. s. een amen- I dement van gelijke strekking was in gediend. De vergadering heeft geduurd van I tien minuten over achten tot tien j minuten voor twee uur in den nacht, toen zij wegens onvoltailigheid moest worden gesloten. De hoor Helsdingen verdedigde het pensioen op 60 jaar, waarbij hg een uiteenzetting gaf dat zoo heel weinig arbeiders volgens de statistieke gege vens den 70-jarigen leeftijd bereiken. De toestanden, bloot gelegd ra "het Rapport inzaka de huisindustrie, wijzen er op dat het dringend noodig «dat er voor de arbeidera wat wordt gedaan. Kostenbezwaren die altjjd worden aangewend wanneer het de armen geldt, mogen hier niet als argument dienen. De heer Goeman Borgesiue (u. 1.) pleitte voor aanneming van het amendement-Patjjn, pensioen op 66 jarigen leeftyd. De kosten daarvan zonden ongeveer 2 millioen 's jaars bedragen. Ook deze spreker wees op de hardheid van 's Ministers stelsel waardoor de menschen jaren en jaren moesten betalen en slechts een heel i gering percentage iets daarvan zal kunnen profiteeren en als ze het nog kunnen totaal zyn afgewerkt. De Minister voerde daartegen aan dat by invaliditeit vroeger pensioen werd verleend. Iemand is echter pas invaliede als hy voor «Ün erbeids- kraoht heeft verloren. De heeren BorgeBius en Helsdingen kwamen ook nog krachtig op voor net instellen van een weduwenrente, hetwelk door hen als e«i hooge sociale taak werd besohouwd. De Minister neemt volgens beide sprekers een standpunt in, dat door zijn vasthouden aan hat beginsel, dat door den Staat niet mag worden bij gedragen, wart is van alle humaniteit. Door de heeren de Jong (Hoorn), de Klerk, Roessing, Ketelaar, Teenrtra, Treub werd te dezer zake de volgende motie ingediend: De Kamer, van oordeel, dat in een regeling der verplichte verzekering tegen de geld - lyke gevolgen van invaliditeit en ouderdom behooren te worden opge nomen voorzieningen, ten behoeve van de weduwe des arbeiders overwegende, dat aan de Kamer niet bekend iz, welke kosten een weduwen rente met zich zon brengen, geregeld op den voet van art. 53 van het ont- werp-Kuyper verzoekt den Minister daarnaar een onderzoek te doen instellen, en gaat over tot den orde van den dag* Deze motie werd na re- en dupliek van den Minister in stemming ge bracht. Voor stemden 5 leden, (de heeren Duys, Vliegen, de Jong, de Klerk en Snoeok-Henkemani) en tegen 42, zoodat de vergadering onvoltallig was en moest worden verdaagd. Ta voren echter had de heer Duys het was toen 1 our, het voorstel ge daan te verdagen, waartegen de voor zitter zioh verzette. Vrijdagmorgen halfelf voortzetting. Dezer dagen was op de varken- I markt te Tiel een varken aangevoerd, I welks aehterpooten zoodanig langa zijn I lichaam \varen gegroeid dat het beest I ze niet kon gebruiken, zoodat het dier I alleen met de voorpooten zich vooruit kon brengen en het achtergedeelte I achteraan sleepte. Overigens was het I beest gezond. Het had natuurlijk veel bekijks. Te Varsseveld waar nog de gewoonte I bestaat aan moeders bij de geboorte van een kind krentenbrooden te zen- I den, waarby zelfs een wedijver bestaat om de grootste te zenden, moest de I bakker te Hennepe deze week oen I krentenbrood van 75 pond en 2 Meter I groot afleveren. Vad. Te Woeniel hebben eenige dames zich belast met het werven van hand- teekeningen voor de negen-urige win kelsluiting. Reeds een 60-tal winkeliers j en wel ae voornaamste hebben hun handteekening geplaatst. In de provincie Groningen hebben de vele regens der laatste dagen veel stagnatie in het boerenbedrijf gebracht. I Vele suikerbieten zitten nog in den I grond en velden aardappelen zijn nog I ongerooid» *u het natte weder verde- I ren landsarbeid onmoglijk maakt. I Vooral op de kleigronden kunnen I de landbouwers zelfs tegen ongeloof- I lyk hooge loonen geen werkvolk krij- gen voor het rooien der bieten. Zoo gaat het ook met de aardap pelen die nog gerooid moeten worden. Groote ylissen water staan hier en daar op de laaggelegen akkers en te hopen is het dat spoedig dtogend weder een gunstige verandering moge aan brengen. Waarschijnlijk door het natte weer I by het rooien der aardappelen is het I kwaad in de Eigenheimers sterk toe- I genomen, wal bij sommige landbou- I wers te Nnmansdorp zich nu eerst I openbaart bij het wegruimen van de hoopen uit het land. Het komt voor, I dat de hoift kwaad is. Van de aard appelen die droog gerooid zyn, zijn I slechts weinige kwaad. Indentiteitskaarten De dir.-gen. der post, en telegr. I I maakt bekend, dat de Nederlandsche I I indentiteitskaarten voortaan ook gel- I I den in Denemarken, Noorwegen en I Zweden en dat de in laatstgenoemde I I land uitgegeven cartes d'indentitó I I ook in Nederland geldig zullen zyn. („St.-Ct.") Geen gasvergiftiging meer. Voor de Maatschappij van Nyver- heid, departement 's-Gravenhage, werd Woensdag door den heer J. Rutten, adj.-directeur der Gasfabrieken te 's-Gravenhage een uiteenzetting ge- feven van een uitvinding, waardoor et niet meer behoeft voor te komen dat groot gasverlies wordt veroorzaakt, hetgeen zoo vaak ook tot nood lottige gevolgen heeft geleid. i Aan het verslag daarvan in de I „Nieuwe Courant" opgenomen, ont kenen wij het volgende De heer Rutten besprak een eigen vinding, die van den veiligheidsgas meter, die slechts in alle woningen waar gas gebruikt wordt, behoeft te worden aangebracht om de zoo ver- raderlijke en noodlottige gevallen van gasvergiftiging te voorkomen. Sinds 1898 is de heer Ratten naar deze inriohting reeds zoekende geweest, en I na vele mislukkingen heeft het toe val hem in den loop van 1910 toen te 's-Gravenhage weer een zeer noodlottig geval van gasvergiftiging de gemoederen opschrikte eindelijk tot het construeeren van zyn veilig heidsmeter gebracht Zonder figuren zal men een verklaring van dezen I meter niet begrijpen. Wij moeten ons das tot het beginsel bepalen. De vei ligheidsmeter werkt eigenlijk niet anders dan als een gewone muntgas meter, die wanneer hij slechts goed gebruikt en niet gevuld wordt met meer muntstukken dan noodig is, gas vergiftiging absoluut uitsluit. De vraag I is nu maar hoe de heer Rutten erin geslaagd is een gewone meter op een I gegeven oogenblik te doen fnnctio- I neeren als een muntmeter, d.w.z. er I gedurende den nacht slechts een kleine I hoeveelheid gas te laten doorioopen, I die geen schade kan doen. I Dit heeft de uitvinder bereikt door I zyn veiligheidsklepstelsel, dat inder- I daad zeer vernuftig werkt en absolute I gevaarloosheid garandeert, mits de be- I woner van het huis waar een derge- I lyke meter is aangebracht, zijn toestel I behoorlijk bedient en niet vergeet zijn I meter voor het naar bed gaan „op I nacht" te zetten. De heer Ratten was zoo van het I een op het ander gekomen en had I ook een ingenieuse inrichting van I den brander bedacht om bij het I afspringen van gasslangen, dat nog I al vaak gebeurt, ongelukken te voor- I komenom bij gaslekken te zorgen I dat er niet meer dan ten hoogste I 30 -M3.gas verloren gaatook om gas- I lekken te ontdekken. Voordeelen van I een en ander zijngasvergiftigingen I des nachts buitengesloten; lekken van I eenige beteekenis onmiddellijk ver- raden de aanleg vereischt geen breek werk de behandeling is z*»er eenvou dig ook als er een kroon afvalt, sluit de klep dicht. De heer Rutten lichtte zijn vindin gen met zeer fraaie en verrassende demonstraties toe. Uit Tiel moeten weder twee land- weerplichtigen van de lichting 1912 gedurende zes dagen onder de wape nen komen, wegens het niet tijdig in leveren van hun militie-zakboekje, voor overgang naar de Landweer. Het geval wordt echter voor de be trokkenen moeilijk, aldus het Vad. wijl eert thans verblijf houdt te Ploesti (Roemenië) en de andere zelfs te Holland Michigan (Noord-Ame- rika). Niet valsch en toch niet goed. Er zyn rijksdaalders met den beel- depaar van Willen III en het jaartal 1871 in omloop. -Ze zijn niet valsch, hoewel aan het randschrift het woord „met" ontbreekt. (O. H. Ct.) In den afgeloopen nacht bemerkte een in de Beursstraat surveilleerendé nachtwaker van de Nederlandsche Be- wakings Maatschappij, dat een jonge man op verdachte wijze het hotel „Het Haasje" aan het Beursplein te Am sterdam binnen ging. Juist toen de nachtwaker by het hotel gekomen was, kwam de man er I weer nit met een barometer bij zich. Met een intusschen gewaarschuwden kellnervan het hotel ging de nacht waker den insluiper achterna. In de Eggerstraat gelukte het den man die, toen hij zich ontdekt zag het op een loopen had gezet, aan te hou den. Bij zijn vlocht had hij den uit de gang van het hotel gestolen baro meter weggeworpen. Hij werd aan de politie overgeleverd die hem naar het bureau St. Pietersha overbraoht. Het bleek aldaar dat hy een oude bekende der politie is die nog een vonnis te goed heeft. (Vad.) Zekero H. wonende op den Vleu- tensche Weg te Utrecht, kwam dron ken thuis. De dronkrard mishandelde zyn vrouw, zoodat hun kinderen, een 6- jorig meisje en een kind van 8 weken bang werden en vreeselyk huilden, i De man 'werd daardoor nog woester en greep eerst het meisje aan, dat harde klappen kreeg. Daarna nam hy het kleine wicht; op en wierp het tegen de brandende kachel waardoor het arme kind ern stige verwondingen kreeg. De politie zal deze woesteling aan 't verstand zien te brengen, wat „va derliefde" en „plicht" is. Utr. Dagbl. De bekende directeur van "het Me teor. Instituut te Zürich maakt jaar lijks, wanneer November in het land is, een weervoorspelling op voor den aanstaanden winter, verleden jaar is hn niet gelukkig geweest; toen kondigde hjj een zeer strengen winter aan, omdat de zomer zoo warm ge weest was, terwyl de winter in wer kelijkheid tot de zeer zachte moest worden gerekend. Dit jaar laat hy den natten en koelen zomer, voor wat hy is, maar leidt hy uit de luchtdruk- verdeeling en de beweging van de cirrus-wolken in de hoogere lagen een en ander omtrent den aanstaan den winter af. Hy zal weer grillig zyn. Meest heerscht Westenwindweer. Het gevolg hiervan is, dat in het algemeen de temperatuur iets boven't vriespunt ligt! toch is het weer guur en ruw, het gevolg van het geringe vochtigheidsgehalte en de groote windsnelheid. Er komen drie of vier vorstperio des van gemiddeld twee en en half etmaal. Dan vriest het hard door heel Europa. Maar als de vorst in Duitsch- land begint, staan in Schotland en Engeland alweer de plassen op het ijs. Voorts zal de aanstaande winter zich onderscheiden door veel sneeuw. Een vroeg voorjaar is ten slotte eenige troost voor hen, die van bestendig weer honden. De lezer moet het nu zelf maar eens nagaan, zeggen wij „de Avondp." na, aan welk blad wij dit bericht ontleenen. Moord. De wegens moord aangehouden varensgezel J. G. B. blijkt, naar de N. R. Ct. meldt, geen onbekende ge weest te zijn in de wotiing van de vermoorde weduwe Vermeulen in de Manritsstraat aldaar. Tijdens het leven van haar man was hy er wel eens werkisaam geweest en meer dan eens gaf men er hem te eten. Een staartje van Ommen. Naar wij in 't „Nieuwsblad voor Nederland" lezen, denkt de heer Dor- land, de secretaris van het centraal- comité der Chr. Hist. Unie in het district Ommen, die in de „Standaard" scherp is aangevallen, er over om tegen het blad een aanklacht wegens smaad in te dienen. Op daaromtrent door de „Zwolsohe Ct." ingewonnen informatie ontving het blad ten antwoord „dat er ernstig over wordt gedacht". De stoombooten der Reederij op de Lek. De passagiersboot „Krimpen a.d. Lek" en een veeboot welke tenge volge van den storm en hoog water van Maandag bij Lexmond aan den grond zijn geloopen, zitten daar nog muurvast, alle pogingen om de booten los te trekken zijn tot hedem mislukt. Verslaafdheid aan glycerine. Het „Physisch Weekblad" deelt het volgende geval mede Een jonge man gebruikte glycerine ter bestrijding van zijn zenuwachtig heid. HU begon met 100 gram per dag, doch neemt thans dagelijks niet minder dan een kilogram tot zioh. Aanvankelijk zeer zacht van nature, werd hij woest en prikkelbaar, en trachtte hij zich op aile mogelijke wijzen zyn versnapering te verschaffen, wanneer zijne vrienden hem hiervan wilden afhouden. Te Ter Apel trachtte 'n schipper, komende met zijn schip van Pruisen, 20 pond suiker frauduleus binnen te smokkelen. Hij werd echter door een Rijksambtenaar aangehouden. Proces verbaal werd opgemaakt en de aange haalde suiker in beslag genomen. Voor den betrokken schipper een kost baar zaakje, zegt de „Old.", aangezien ook zyn schip, waarmede de overtre ding is geschied, verbeurd is. Het was gisteren weer barmhartig heidsdag in den Haag, zoo meldt de Haagsche Crt. Een 280-tal dames en heeren waaronder verscheidene officieren van het garnizoen ver zamelden gisteren op initiatief van het Roode Kruis, en voorzien van het insigne van die instelling, gelden in voor den gewonden op den Balkan. De inzameling geschiedde met min der opzien, ais we het zoo mogen noemen, dan bü vorige gelegenheden voor andere doeleinden. Er waren geen straatposten uitgezet, 't Was uitsluitend een collecte langs de huizen, en een die een verblijdend resultaat heeft opgeleverdEr is door somnfigen prachtig bijgedragen. Zoo werd in wyk 38 (Manritskade—Plein 1813—, Prinses Mariestraat; de stad was vo# de inzameling in 83 wjjken verdeel® meer dan duizend gulden gecollecteerd En op verschillende punten in de stad werd geofferd met de bepaling, dat 't geld speciaal voor de meeat getrof fen in den oorlog, de Turken, ia worden bestemd. Met nauw werd rond f2100 gulden voor dat bijzondere doet gegeven. En in totaal werd bovendien niet minder dan f12.000 voor de ver schillende strijdende partyen inge zameld. Dit geld zal, naar men ons mee deelde, als volgt worden verdeeld de helft voor de Turken, als de grootste oorlogvoerende partij, die den steun bovendien 't best zal kannen gebrui ken. En van die resteerende helft komt V,0 ann Montenegro, J/.0 i Griekenland, 3/10 aan Servië, en 4/l0 aan Boelgarije. Men schryft uit Schouwen Onze zeeweringen hebben door den storm van Maandag geducht geleden. Vooral aan het district Borrend&m- me is groote schade toegericht. De dijk is over een groote lengte bin nenwaarts afgeschoven, steenglooiin gen zyn uit elkander geslagen, terwijl de betonwerken grootendeels werden ondermijnd en op verschillende plaat sen braken. De duinenrij van Noord-Schouwen had mede veel te lijden de honderden ingeplante riet- rijshoutschermen zijn totaal weggeslagen, terwijl de voet van het dnin over de geheele lengtf; aanmerkelijk werd versmald. GOUDA, 15 November 1912. Paardenmarkt. Op de heden alhier gehonden 2d* vrije najaarspaardenmarkt waren aan gevoerd ongeveer 250 paarden. De han del was over het algemeen redelijk, er werd besteed voor 4—6 jarige f400—f600 2lL jarige f300—f400, 17, jarige f200—f350, Veulens f 120—f 180, Hitten f 175— f250, Werkpaarden f 100f350. Voor de te hóuden verloting, die by gelegenheid van deze najaars-markt wordt gehouden door de Holl. Mij. van Landbouw, afd. Gouda, werden aangekocht zestien paarden. Heden morgen werd ten bureele van den garnizoens- commandant aan besteed de levering van het benoodigde vleesch en vet, ten behoeve van het garnizoen alhier. Ingeschreven werd door: J. Dongelman voor f 0.76 per K.G. H. Verhoef -0.759/IO„ C. Teekens -0 76 G. C. Bruijnel -0.74 Maandag en gisteren had in de So ciëteit Ons Genoegen het jaarlijksch concours plaats in prijskaarten en bil jarten voor leden dier sociëteit. De prijs voor het kaarten werd ge wonnen door den heer S. E. Cats, de premie door den heer I. van der Want. De prijs voor het biljart-(partijspel) werd behaald door den heer C. W. den Hoed, de premie door den heer C. P. Backers. De prijs voor het biljart-(potspel) werd behaald door den heer A. D. fiorneman, de premie door den heer N. M. Engelbregt Jr. De prijzen Werden na afloop door den voorzitter uitgereikt waarbij ook werd medegedeeld dat Maandagavond potspel zal worden gehouden om wild. Armenzorg. Heden verscheen het vijftiende jaar verslag der vereeniging „Armenzorg". Wij lezen daarin dat het getal der bezoekende leden werd uitgebreid door de benoeming van de heeren Ds. Bijl, B. D. Grootendorst en C. C. Krom. Teneinde vollediger informatiën te •bekomen omtrent ae armen werd een Amannensis aangesteld, welke functie door den heer Heppener wordt ver vuld. H. M. de Koningin Bchonk een be drag van f200.teneinde dat onder de verschillende hulpbehoevenden te verdoelen. Voor een drietal weduwen die in zeer benarde omstandigheden waren achtergebleven was door inschrijving een klein kapitaaltje bijeengebracht, dat door de commissie van onderstand wordt beheerd. Het Brokkenhnis onderging een reorganisatie. Het bestuur werd zeer uitgebreid en het verslag spreekt de hoop uit dat ook door het werk van eenige jonge dames de goederen voor het Brokkenhnis zullen toenemen, op dat deze inrichting, nog meer dan tot nn toe het geval was aan haar doel kan beantwoorden om voor een kleine som of nog minder armen in staat te stellen het een of ander aan te schaffen. Aan verschillende personen werd gedurende 100 dagen werk verschaft in 44 gevallen mocht geen geldelyken steun worden verstrekt. Als een bewys dat bij de vragers de honger niet zoo nypte, meldt het verslag dat menige bon voor werk verschaffing ongebruikt bleef. Aan brood en andere levensmidde len werd uitgegeven f204.60; aan brandstoffen f 160.05aan geld f 813^0. Aan armenzorg werden meer nog dan in vroegere j are Roeplijsten ter hand gesteld door papmulieren, ten einde zeker te zyn dat deze in goede handen komen. Geringe voorschotten werden ver strekt waar men na onderzoek meende dit te mogen doenook werd voort gegaan met het zoeken van werk huizen en wasschen. Het verslag besluit met de vereeni ging in de welwillendheid van het publiek aan te bevelen. Enquête Winkelsluiting. Deelden wij een paar dagen geleden mede, dat het meerendeel derGoudsche winkeliers zich na de hier ter stede door de Gondsche Winkeliers vereeni ging gehouden enquête inzake een wettelijk vervroegd sluitingsuur voor winkels en magazijnen voor het mee rendeel had uitgesproken als voor stander eener wettelijke regeling, thans vernemen wij dat van de 19J ver zonden enquête-lijsten zijn ingekomen 117 van voorstanders van wettelyke sluiting en 62 van tegenstanders daar van. Onder deze laatsten zijn echter nog een aantal van winkeliers die zich verklaarden voorstanders te zijn, echter onder beding van voorwaarden die niet zouden kunnen worden nagekomen. Het moet thans in de bedoeling lig gen van het bestuur der G. Winke- iersvereeniging in een vergadering, welke 28 dezer zal worden gehouden, hare houding in déze te bepalen en te beslissen, welke maatregelen dien aangaande moeten worden genomen, Het examen bedoeld in artikel 70 der militiewet (verkorting van eerste oefeningstijd) werd gisteren geëindigd door het maken van een marsch naar Schoonhoven. De 8 deelnemers van den vorigen dag volbrachten ook nu, trots het slechte weer en de modde rige wegen, den marsch geheel. Allen hebben, door het verwerven van het getuigschrift, recht verkregen op eene latere in^eeling bij de mflitie van 2 maanden en op keuze van garnizoen, mits bij de Infanterie blijvende. Den lotelingen voor de lichting 1914 die zich volgend jaar aan het examen willen onderwerpen wordt aanbevolen zich duchtig en voortdurend te oefenen in de gestelde eischen die niet zeer gemakkelijk zijn. Waddinxveen. Onder zeer veel belangstelling heeft gisteravond de wereldkampioendammer de heer H. Hoogland Jr. uit Utrecht een simul- taan-seance gegeven ten huize van den heer Kwaak. Van de 23 deelnemers, won er slechts een n.m.l. de heer E. J. de Jong, al hier. De séance duurde 1 uur en vijf en veertig minuten. Capelle a. d. IJ nel. De heeren M. en F,r te Rotterdam, hebben plan nen beraamd, om alhier een machi nefabriek te bouwen, waarmee men al aardig op schoot. Daar voor deze bonw nog geen vergunning was ge vraagd bij Hurgm. en Weth., werd gisteren het werk gestaakt. Dit ge schiedde naar aanleiding van een schrijven van Borgem. en Weth. Voetbal. Programma voor Zondag a.s. Sportman—Olympia te Leiden, Th. L. van Krieken. V.F.C.Fortnna te Vlaardingen. U.S.O.Hermes te Rotterdam. R.V.C.—L.V.V. te 's Hage. Gondsche Voetbal Bond 1* kl. Olympia II—Volksw. G., A. Huibregtse. T.O.P.—Gouda. 2« kl. a. Waddinxveen I-T.O.P.II, H. A. de Wilde. 2* kl. b. Woerden IIde Struis I, A. Plasmeijer. 3° kl. a. Moordrecht II—Waddinx veen H, B. Groeneveld. Olympia gaat Zondig naar het Leid- sche Sportman. Zou het weer een nederlaag geven Olympia II ontvangt op het Sport terrein Volksw. Gonda, waar de uitslag wel in 't voordeel van eerstge noemde zal zyn terwijl Gouda I T.O.P. I in de Winterdijk bezoekt, een span nende wedstrijd is daar te verwachten. Wie thans de overwinning Een nieuw soort vliegmachine. De Dresdener ingenieur Otto Baum- gürtel, heeft een vliegmachine gecon strueerd. uit Het vliegtuig bestaat in hoofdzaak twee boven elkaar op eenzelfde v.nwu Uj; QVIIÜOllUe aangebrachte zesvleugelige lucht- schroeven, die niet alleen de vertikale opstijging, maar ook de horizontale voortbeweging veroorzaken door de wyze, waarop de schroefbladen zijn gesteld. Onder de schroeven is een drievoetig frame voor motor en be stuurder aangebracht en zoowel rich ting-als hoogtestuur mitsgaders hun regeling zijn in een handel vereenigd, die niet eens voortdurend behoeft te worden vastgehouden. Handhaaft de Baumgartelsche ma chine zich en houdt ze zicji zoo als by de onlangs enorm genomen proe ven, dan zijn er tegenover de gewone vliegtuigen groote voordeelen aan ver bonden. Immers kan de schroeven- vlieger loodrecht stygen en dalen, das overal vertrekken of neeerkomen, maar daarnevon kan het toestel ook voor onbepéalden tijd zióh op óón plaats in de luoht stilhouden TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Invaliditeits- en Ouderdomsver- zekering. Half olf voortzetting. Aan de orde is de stemming over de motie-de Jong (verzoek aan de re geering om de mogelijkheid voor het natellen van weduwenrente na te gaan). Deze motie werd verworpen met 47 tegen 20 stemmen, rechts tegen links plus Snoeck Henkemans. Het amendement-Days (verzekering uitstrekken tot alle arbeiders werd verworpen met 69 tegen 9 stemmen. Het amendement-Duys (leeftijds grens van 70 jaar op 60 te brengen werd verworpen met 62 tegen 6 stem men.) Hot amendement-Patyn (leeftijds grens van 70 jaar op 65 brengen werd verworpen met 48 tegen 21 stemmen). Het amendement-Duys (leeftijds grens voor weezenrente 13 jaar wordt gebracht op 16 jaar) werd verworpen met 47 tegen 21 stemmen, rechts tegen links. Het amepdement-Patyn (weduwen rente instellen) werd verworpen met 47 tegen 22 stemmen, rechts tegen links. Het amendement-Duys (weduwen rente in bepaalde gevaflen) werd ver worpen met 47 tegon 22 stemmen, rechts tegen links. Artikel 30 in steipming gebracht werd aangenomen met 48 tegen 21 stemmen, rechts tegeu links. Bij artikel 31 (arfypid van korten duur) stelde de heer Days een amen dement voor om te bepalen, dat ook bij bijkonstigen arbeid, geregeld ver richt ook verzekering verplicht is. De heer Schaper (s.d.) verdedig de dit amendement. Minister Talma bestreed dit amen dement, omdat de grens van bykon- stigen arbeid niet is vast te stellen. Echter was de minister bereid een wijziging aan te brengen, waardoor tegemoet gekomen wordt om hetgeen de heer Schaper wilde. De heer Schaper (s.d.)trok zyn amendement in. De sociaal-democraten stelden een nieuw artikel 31a voor, waarin, in af wijking van de wet, de gelegenheid openblijft voor ouderen dan 35 jaar om bij de verzekering te worden op genomen, indien hy buiten schuld loon arbeider is geworden of den dienst by een publiekrechteljjklichaam ver laat. De heer Hngenholtz (s. d.) verdedigde dat amendement, waarmee een einde zal worden gemaakt aan een onbillijkheid. Wie buiten zijn schuld loonarbeider wordt op een leeftyd boven 35 jaar, zal zwaar boeten voor het feit dat hij te oud is. Het bewys leveren dat eigen schuld is buitengesloten achtte spr. niet zoo moeilyk dat dat daarop het goede van dit amendement zon moeten afsluiten. De moeilykheid, hoe de achterstallige premie moet worden ingehaald, meende spr. té knnnen on derwijze door bijvoorbeeld de rente te verlagen. De minister Talma kon dit amendement xêet accepteeren. Het schept onbillijkheden en zal zeer moei lijk nit te voeren zyn. Wel was de Minister bereid aan de moeilijkheden tegemoet te komen om dat hy in beginsel er veel voor voelde. De Minister zegde toe te znllen trachten, dat dergelijke menschen wor den geholpen en verzocht in verband daarmede aan den heer Hngenholtz z|jn amendement in te trekken. De heer Hagenholtz (s. d.) ging hierop in en trok zyn amende ment terug. Art. Sla werd tijdelijk aangehouden, artt. 32, 38 en 33a werden goedge keurd. Bij artikel 34 verdedigde de heer de Visser (o. h.) een amendement, waarbij bepaald wordt dat, wanneer bij ondernemingen pensioenfondsen bestaan, die minstens voldoen aan de eisQhen, die de wet stelt, de arbeiders bjj deze fondsen kunnen blijven en niet in de verplichte verzekering be hoeven over te gaan. De heer T e e n s t r a.(v. d.) verde digde het instellen van de gelegenheid tot risioo-overdraoht onder deze voor waarden, dat particuliere maatschap pijen er geen voordeer bij mogen hebben en dat' do arbeiders er geen schade by sollen lijden. (De vergadering duurt voort.) Spaansch kabinetf Madrid, 14 Nov. De graaf Roman- s, thans president van de Kamer van afgevaardigden, is belast met de vorming van een kabinet. H. M. de Koningin. De Koningin heeft een bedrag in geld geschonken aan de Ned. Herv. Gemeente te Kleef. H. M. de Koningin maakte heden weder een rytoer met de Grootherto gin van Oldenburg. Hedeu gebruikte JL M. met haar Gast de lunch by H. M. de Koningin-Moeder. De moordenaar van Canalejas. Madrid, 15 Nov. By de lijkschou wing van den moordenaar van Cana lejas bleek de aanwezigheid van ver schillende phynologische en intellec- tueele degeneratie. Het hersengewioht was beneden het normale. De oorlog op den Balkan De vredesonderhandelingen. Berlijn, 15 Nov. Een part. tele gram aan de N. Ort. meldt dat door de Turksche Regeering ook met Ser vië Montenegro en Griekenland de on derhandelingen heeft aangeknoopt. Te Sofia is een ministerraad gehou den, waarin behalve door de Servische en Grieksche gezanten ook met den gezant van Oostenryk-Hongarye is geconfereerd, waarschijnlijk over de mogelijkheid van vrede sluiten. De oorlog. Sofia, 14 Nov. 75.000 gld. (Holl. geld) zyn gezonden door de burgers van Varia met het doel hun mede burgers te hulp te komen, die ge wonden zyn en voorts de achtergelaten betrekkingen te stennen. Danef. Sofia, 14 Nov. Danef is van zyn zending terug. Albanië. Athene, 14 Nov. Thans wordt uit goede bron «medegedeeld dat de Alba- neesche beys te Volona de autonomie van Albanië hebben geproclameerd WADDINXVEEN. GEBOREN4 Nov. Dirk, ouders B. H. van Wichen en J. Poot. 5. Gijsbertus Anthonius, onder A. Moons en C. Bunnik. 7. Pieter, ouders E. Roos en W. Volder. Raginus, ouders M. Hijkoop en G. Vis. 9. Cornelis, z. van A. 0. van der Voort. 10. Lamberta Maria, ouders J. van der Heijden en J. Wielaard11. Arie, ouders C. Honkoop en B. Kok. ONDERTROUWD 8 Nov. A. Ne- derhoff te Gouda en J. M. Tillemans GEHUWD13 Nov. W. Radder en C. van der Ben. OVERLEDEN12 Nov. Hfllegonda Schellingerhout, 43 j. echtgen. van Teeler. OF VAN DB Binmi EN KIM LEVENSBERICHT DBS DOOS Lid der Kon. Academie van Beeldende Kunsten en%. KunstschilderArchitect en Directeur der* Academie van Bouwkunde te Utrecht. PR1J8 60 CENT. A. BRINIUIAN t ZN., Uitjeiers, Gouda van het Koninklnk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 769.1 te Valenoia, laagste stand 745.2 te Hapa- randa. Verwachting tot den volgenden dag. Zwakke winden uit noordelyke rich tingen, nevelig tot halfbewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. VAN DEN 16 NOV. 1912. Koen vu Staatsleenineen Ned. Cert. Werkelyke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenronte 4 pot. Port. Obl. 8de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 6 pet. ld. Ooi. (Gr. Russische Spw.iny.) 1898 4 pet. ld. Obl. (NicolaiSpoor- veg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 6 pet. Brazilië. Funding Lee-V ning 6 pet. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- en Credlet-lnstel llttften. Ned. Bankaandee)en Industr. Ondernemingen American Car A Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smolting A Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Oy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Knl. Credlet Instelt. Cnltnur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-M|j. O.v.A ■ynbonw M|)en. Ketahoen" Mjjnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw M|j. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Ondern. Dortache Petroleum In- dnstrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. My.totExpl. v. Petr. Bronn. O.v.A Shell" The Transp. A Trad Oy. C. v. G. A Nchrepvaart l|jen. Ned.-Am. Stoomvaart- My. Aand. Stoom vaart-My. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak My. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Iim. Cert. v. Aand. Spotrwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmn. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmy. Serie A-H Obl. 8 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmy. Aand. dito dito Act. de Joniss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-My. Gew. Aand. Union Pacific Railroad y. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleleenlncea. Amsterdam Aand. 8 pot Hongarye. TheLs-Re- gnlirungs-Ges. 4 pet Vorigt Kom. 78'»/,, 84V, 63'/,. 99 89»/,, 92 86 82 44'/, 102"/,. 68»/, 216 69»/. 79 26»/,. 75'»/, 32'/, 238 88'/, 168'/, 524'/, 626 190 148'/, 20 88'/, 3 86'/, 94'/, 63'/, 186'/, 86»/. 97'/. 34"/,, 172'/, 6»/, 100'/, 146'/, 79 84»/,. 89'/, 86 46'/, 102»/,, 82»/, 59»/. 79'/, 26'»/,, 76'/, 194 33'/. 246 89'/, 102'/, 681'/, 190 119'/, 87'/, 3 11'/, 68'/, 34'/, GELDKOERS. Prolongatie 3'/, pCt. Nat. 8taatu. beter, Buitenl. stil, Van Mijnen, Guyana', willig, Tram waarden beter, Amerikanen kalm, Pe troleum tamelijk veel omzet, Tabakken weinig omzet, Culturen en Rubbers weinig varieering.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2