3 Vredesbeweging-. PROVINCÏA.LE SUtfEJN. Gemengd# Berichten. Stadsnieuws. I^aatste Rerichtaix MARKTBERICHTEN. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Kf fetleihiidel U A ais tnrdtn De piinister meent in het belang der ontwikkeling van de telefoon daartoe te moeten overgaan. Later, wanneer de concession met de gemeen ten afloopon, d. i. tusschen de jaren 1921—-1928 zon mogelijk ook over name kunnen plaats hebben der ge meentelijke netten in handen van het Rijk. De netten zijn gevestigd te: Almelo (aantal abonnés op 1 Maart 1912 234, Amersfoort (243), Baarn (279), Bussum (495), Dordrecht (1075), Groningen (1692), Haarlem (2375), Hengelo (170), Hilversum '971), Iloo- gezawl (67), Hoorn (106), Maassluis (28), Roermond (187), Hchiedapi (361), Utrecht (2312), Vee na am (162), Volsen (150), Vlaardingen (160) en Zaandam (552); samen 11608 abonné's. Het bedrag der koopsom is ten go- noege der Maatschappij bepaald op f 1,342,303,77. Hot ligt in de bedoeling om do aan de Maatschappij verleebde rijksconoes- siön op te zeggen met ingang van 1 Januari 1913. Hierdoor wordt oen einde gemaakt aan de particuliere ex ploitatie, zoodat mot ingang van dien dag rechten» de rijksexploitatie oen aanvang neemt. Opdat echter het bedrijf ongestoord kunne voortgaan en ter vergemakke lijking van den overgang der feitelijke exploitatie, draagt het Ryk godurendo een overgangstermijn van drie jaren, aan de Nederlandsehe Boll-Telefoon- Maatschappij op de uitvoering der ryksexploitatio, voor haar rekening en op dezelfde commercieele wijze als tot dusver gebruikelijk. In den overgangs termijn van 3 jaren zal exploitatie door het Rijk kunnen worden voor bereid, welke zich in commercieel op zicht aansluit by het tot dusver door do Maatschappij met succes gevoerde beheer. Na afloop van den overgangsterm yn kan hot personeel, na keuring, over gaan in ryksdienst, voor zoover zulks raogelHk en gewonscht is. Inzake pensionneering van hetper- aoneel is ook een regeling getroffen. Liberale Unie. Aangaande de vergadering van de Liberale Unie Zaterdag te Amsterdam gehouden, vernomen wij nog het vol gende. Onder de ter vergadering aanwe zigen waren de leden der Tweede Kamer, de heeren Goeman Borgesius, Roodk«V*en, Patyn, De Meester, Jap- nink, Smeenge, De Jong, De Jongh, Eland, Van Doorn, De Klerk, Hu- brecht, Van Hamel. Rink, Roessingh Jansen, Dolk en Lieftinck, de leder van de Eerste Kamer, de hoeren Staal, Ferf en Lely, een deputatie van de Nieuwe Vrijzinnige Kies vereeniging •s Gravonhage", do oud-minister Van IUalte, Ie oud-kamerleden, de heeren 8. van don Bergh, IJzerman en Mr. J. A. Levy benevens bestuursh den van den Bond van Vryzinnige Pro paganda Veroenigingen en belangstel lenden. Van vele zyden waren ook adhaesie-betuigingen ingekomen met de vryzinnige concentratie. Door den Secretaris, den heer A. Roodhuyzen werd het jaarverslag uit gebracht. Daarin werd o.a. medege deeld, dat hoewel aanvankelyk het voornemen was geweest een algemeene vergadering te doen houden ter be spreking van de Tariefwet, daarvan was afgezien, wyl een verhooging van invoerrechten meer is oen algemeene zaak, die het geheele land raakt, dan wel een speciaal punt vormt voor een politieke party. Deze zionswijze is ook juist gebleken daar oen Anti-Tariefwet- Corajté is gevormd, bestaande uit leden van verschillende politieke richting, welke van uitsluitend economisch standpunt beschouwd, een actie togen de Tariefwet voeren. Het verslag maakte ook melding van de gevoordo propaganda voor Algemeen Kiesrocht. In hoofdzaak echter bepaalde de werkzaamheid van het hoofdbestuur zich tot de voorbereiding van de vor ming eener vryzinnige concentratie; waarby de algemeene opinie der vrij zinnigen een grooten steun was. De gunstige uitslag der Kamerver kiezing in Hilversum werd gememo reerd, waarbij ook er aan word herin nerd, dat Hoorn by een tusschentydsche Kamerverkiezing voor de Unie werd behouden. De oyfers van Ommen! mo gen het veronderstelling doen opperen dat de Unie daar niet vooruitgaat, dat is toch geenszins het geval. De stryd werd daar uitsluitend gestreden tegen do coalitie en tegen de Tariefwet. Verscheidene kiesverenigingen wa ren al» lid toegetroden en meerderen •tonden op het punt dit alsnog te doen. De Unie omvat thans 140 ver- eenigingen met een totaal van 18000 Op verzoek van den heer Vaillant, Amsterdam werd onder applaus in het aarverslag nog hulde gebracht aan lir. Geraan Borgesius als de vader van de vrijzinnige concentratie. Daar het Hoofdbestour de aftredende leden, de heeren Roodhuyzen en Kops niet kan missen, wordt op voorstel van den Voorzitter besloten het vol gend jaar een reglementswijziging aan- langig te maken. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Zyp werd als Ud van het Hoofdbestuur benoemd, Mr. J. A. van Gilse te Stoenwyk. De Penningmeester werd gedechar geerd voor zijn beheer. Door den heer Boersma uit Emmen werd een beroep gedaan op de spre kers van de drio vrijzinnige partijen om de Besturen in de gelegenheid te stellen propaganda te maken. De Voorzitter woo# er op dat spreek beurten niet voldoende zijn. doch dat huisbezoek en kieznrskwoek een zeer voornaam doel vormen dor werkzaam heden en daaraan kan nog veel wor den gedaan. De heer Roodhuyzen wekte anderen op spreekbeurten te vervallen. Men moet niet altijd do Kamerleden daar voor uitnoodigen. Door den heer Luymos te Ommen word de uitgave gevraagd van een populair geschriftje voor de aangifte van kiezers. I)o heer Smeenge verheugde zich in de tegenwoordigheid van jongeren op do vergadering en verzocht dat jonge leger te steunen opdat het daar door ook krach tigen steun zou kunnen verleenen. De voorzitter kon zich met deze woorden volkomen vereenigen, waarna mr. Borgesius dank bracht voor de opkomst en de hoop uitsprak dat de vrijzinnigen zich mot bezieling zouden geven aan den strijd opdat de over winning zou kunnen worden bevoch ten. De vergadering werd daarop ge sloten, Kamerverkiezingen in 1913. Naar Zeelandia verneemt, zyn de anti-revolutionnairen in het kiesdis trict Goes voornemens, indien de heer De Savornin Lohman by zyn voor nemen bluft volharden om zich by de Kamerverkiezingen van 1913 niet meer beschikbaar te stellen, do oandidatuur aan te bieden aan den heer ds. H. C. Hogerzeil te Vlissingen, die zich be reid verklaard heeft een eventueel® oandidatuur aan te nemen. Uit Brussel seint men aan de N, R. Crt. Ter viering van het tienjarige be staan van do Nederlandsen© Kamer van Koophandel hier ter stede had zich hedenavond een honderdtal land- genooten in het hotel Metropole ver- eonigd. De geznnt vereerde het feest met zyn tegenwoordigheidvoorts waren vooral velen uit de kringen van handel en nijverheid aanwezig. Den voorzitter van de feestvierende Kamer werd diens beeltenis, door den boeldhouwer Bonnetain geboetseerd aangeboden, als schets van een te maken medaille. De Nederlandsche kunstenaressen die haar medewerken verleenden aan het muzikale deel van den avond, qogstten grooten by val. Een avondmaal en een bal zullen het zeer geslaagde feest besluiten beet tevreden en roemen de voorko mendheid der Belgradosche bevolking, zijn vooral vol lof over de bewonde renswaardige belangeloosheid der Ser vische dames, die zich zoo geheel aan de verpleging der soldalen geven. Ook in hnn hospitaal liggen gewonden van Kemanovo, terwijl ze die van Prilip verwachten. Er zyn er heel wat by met bevroren voeten, verstelden ze my. De arts Da Jon# werkt met dr. Van Tienhoven samen, die beiden ter zijde gestaan worden door de onderofficieren van het Leidsche militaire hospitaal, de heeren W. Dhamen en D. Van Vouren. Deze beide heeren bewijzen, zooals de arts Van Tienhoven me ver zekerde, het hospitaal uitstekende diensten. De Hollansche heeren waren gisteren zeer prettig gestemd, want ze hadden een telegram uit Holland ontvangen, dat er 4000 francs onderweg was, waaronder dan wat de beide lezingen vands.Cramerover Servië hebben opge bracht. Zie je, voegden ze mij toe, nu kunnen we wat voor onze gewonden doen en hoe meer er komthoe liever het ons is, want waarlyk, we kunnen het best voor ze gebruiken. Ambulance voor Bulgarije. Naar het „Vad." verneemt heeft het Nederlandscne Roode Kruis besloten een ambulance te zenden naar Bulga rije. Deze ambulance is samengesteld als volgtdr. E. W. Siekemeier, heel kundige, hoofd der ambulanceA Welcker, heelkundigeF. H. Meihui zen, heelkundige dr. P. A. Voerman, internistG. f. W. Koolemans Bynen, internistA. van Vliet, Röntgenoloog P. C. Kempff, hoofdverpleegster; W. do Bruyn, verpleegsterJ. C. Fiegen, verpleegsterA. Haanstra, verpleegster A. van Leusen, verpleeg ster movrouw M. A. Sikemeier, geb. Koorders, verpleegste. Vermoédelyic zal de ambulance .Za terdag a. s. vertrekken Het Kamerlid Rutgers en de Vereen „Vergunning". Door den Ned. Bond van Kofiehuis- Sociëteit-, Restauranthouder» on Sly- ters „Vergunning" te Amsterdam is Óen adres aan de Tweede Kamer ge zonden om te proteateoren tegen de woorden van den heer Rutgers op de zitting van 22 Oct. j.1.„Misschien zouden uitgezonderd moeten worden (van oen algemeen burgerpensioen) categorieën al» misdadigers, prosti tuees, kroegbazen, tlesscliontrekkers, advocaten van kwade zaken en derge- 1 ij kon. Maar misschien ook zouden zy er nog in kunnen vallen door het be talen van belasting: de drankaócyns bjjv. zou n&enigeen die zou moeten buitenstaan, tot ontreebiljet strekken, en hem misschion wel eon gereser veerde plaats kunnen waarborgen." Adressant verzoekt do Kamer willen medewerken, opdat dergelyke uitdrukkingen niet zullen gebruikt worden. Vad. Onze artsen in Servië. De HoUandsche artsen G. Van der Werff en 0. Vermeulen hebben, «oo verneemt het Hbld. van zyn Servische corresp., te zamen het beheer gekre gen over een hulp-hospitaal, Bogo Slovia, het seminarium aer othodoxe geestelijken, dat tüdelyk als hospitaal Is ingericht. Ook deze artsen zyn best Mr. M. Baron Mackay. De oud-candidaat van Ommen, Mr. M. Baron Mackay heeft thans, inge volge zyn in verband met zyn uit treden uit de rechtsche coalitie afge legde verklaring, ontslag gevraagd als lid van den Haagschen gemeenteraad. Opunen. De thans door de Chr. Historischen in Ommen gecandideerdo heer Mr. Bichon van IJsselmondo, zal in het district een vijftal spreekbeurten ver vullen. Zooals bekend is deze candi- daat een tegenstander van de recht sche coalitie en ook een tegenstander van de Tariefwet—Kolkman. De risico van art. 1638 c en d arbeidscontract. Door het Burgerl. Armbestuur te Zaandam is dezer dagen een aanbe steding gehouden van 13 arbeiders woningen, waarbij in de voorwaarden de bepaling is opgenomen dat de art. 1638 c en d van de wet op het ar beidscontract waren voorgeschroven en de risico daarvan inoest worden gedragen door den aannemer. De aannemers te Zaandam verzette zich tegen deze risico-bepaling en met 32 in getal verbonden zy zich niet op die voorwaarden in te schrijven. Niettegenstaand deze overeenkomst waren toch twee biljetten in de bus. Daarop is Zaterdag aan allen die by de bouwvakken betrokken zyn, een crrculaire gericht door de afd. Zaan dam van de Ned. Aannemersbond waarin de boycot wordt uitgesproken over den inschryver, D. Vens, aan wien het werk is gegund. De aannemers zeggen in hnn cir culaire het volgende: Ondergeteekenden, vast besloten de zen prineipieolen stryd mot den meesten ernst door te zetten, hebben zich ver bonden tegenover deze oncollegiale daad de uitvoering van het werk met alle geoorloofde middelen te belemme ren, waartoe in de eerste plaats kan meewerkengemis aan leveranoiers van bouwmaterialen. Zij verzoeken u daarom, u van directe of indirecte levering ten be hoeve van dit werk aan dezen ain- nemer of onderaannemers te onthouden en zien zich verplicht met het oog op den ernst van net feit u mede te deelen, dat zy besloten het niet slechts by een verzoek te laten, doch zich allen verbonden, die leveranciers, welke niettegenstaande dezen maatregel toch den aannemer of onderaannemers leve ringen doen of onderdeelen van het werk voor hem uitvoeren, van hun eigen leveringen gedurende minstens twee jaar uit te sluiten. Bond ran Vrye Liberalen. In de vergadering van den Bond van Vrye Liberalen Zaterdag te Utrecht gehouden hield de voorzitter, Mr. M. Tydeman een kernachtige openings rede, waarin hij naging de aanleiding tot en totstandkoming van het con cept voor de vryzinnige concentratie. Mr. Tydeman besprak dit concept uitvoerig en lichtte toe, waarom de Vrije Liberalen in verschillende punten concessie moeten geven om de vrij zinnige concentratie tot stand te bren gen. Er is hier alleen sprake van een samengaan „met behoud van eigen zelfstandigheid". Mr. Tydeman besloot zijn rede, na er op te hébben gewezen dat er in zekere pers al is gezegd dat de vrij-liberalen party haar matten wel kan oprollen, met deze woorden De eenige vraag, die ik my zelf hier tegenover heb gesteld is of wij door het aanvaarden van deze samenwer king en van deze grondslagen ontrouw worden aan onze beginselen, zooals die in ons leven en wy die kennen, ook zonder veel geschrijf. Ik geloof het niet. Veeleer geloof ik, dat die beginselen in hunne toe passing nu steun en voedsel krijgen. Het liberale Staatsbeleid is evolu- tionnair, omdat het streeft naar de rechtsverwezenlyking bij steeds wisse lende maatschappelijke toestanden en by eene zich vervormende rechtsover tuiging. Een compromis met andere organisatorisch van ons gescheiden liberalen is veel meer een quaestie van tactiek dan van beginsel, zoolang men namelijk niet Staatssocialisme voor Liberalisme wil doen doen door gaan. Wij kunnen wat toegeven, waar het de toepassing van het beginsel op de levendo realiteit geldt. En wy mo gen trotsch daarop zyn. Dat wij, ons bereid verklarende tot de invoering van A. K. mede te wer ken, de raison d'être van onze partij zouden verloren hebben is onjuist. Reeds op onze laatste vergadering heb ik met uwe instemming betoogd, dat het zwaartepunt van den politieken stryd voor ons niet dAAr te zoeken is. Deden wy dit, onze partij zou ten doode opgeschreven zijn. Ik zou de zaak willen omkeeren. Willen wy de reden van het bestaan onzer partij niet verliezen, dan moe ten wy, van wie de bewaking der goede liberale traditiën verwacht wordt, niet schromen, met een blik in de toekomst, op den vasten grond onzer vrijheidlievende beginselen, nieuwe banen te openen en te betreden. M. H. Er wordt dezer dagen veel gesproken over de rixd amantium en de redintegratio amoris in de coalitie. Anderzyds ziet men scheuren en hoort men het kraken. My laat dit koud. Maar wat mij niet koud laat, is, of aan den vóóravond eener Grondwetsherziening de libe ralen elkaar de hand zullen reiken, om, als het zóóver gekomen is, schouder aan schouder te staan, ter bewaring en bewaking van het hechte gebouw onzer Grondwet, bolwerk van Neer- land's vrijheid en kracht. digers kan bereikt worden, dan langs den weg van het Recht? In het allergunstigste geval zal het einde van den oorlog datgene brengen, wat in absoluten zin recht heet, maar dan zal dat recht gekocht zyn met tienduizenden menschenlevens, met vernietiging van millioenen aan waarde en millioenen aan arbeid. Het zyn sombere dagen voor de vredesviienden. Maar wel verre van zich te laten ontmoedigen, doorzien zy het grootsche van hun taak, het schoone van hnn wenschen, beter dan ooit. Van den beginne af, hebben zy hoon voor loon gehad, zyn zy voor utopis ten, voor droomers uitgemaakt, doch zy wijzen met rechtmatigen trots op de vele verdragen, die werden afge sloten, op de kentering der ideeën, oy de besten onder de geleerden, op den -yoei van hun aantal, op de sty ging er belangstelling in hun streven en zy weten, dat hun onvermoeide pro paganda het hare heeft by gedragen. Wanneer ergens een oorlog losbarst, dan is het hun te moede als den ge neesheer, die zyn herstellenden 'patiënt weer ziet instorten, maar zy zullen de laatsten zijn om by de pakken te gaan neerzitten. De oorlog is zoo ond als de mensch- heid: door alle eeuwen heen zijn er geesten geweest, die tegen deze ge welddadige ingryping in den ontwik kelingsgang hebben geprotesteerd en geyvera. Nimmer echter nam de stryd tegen den oorlog zoo'n positief ka rakter aan, als in de laatste tientallen jaren. Een te-hoop-loopen van de massa tegen den oorlog, zal ten slotte den permanenten wereldvrede af dwingen. Niet versagen, blyft het devies der vredesvrienden. Met leede oogen zien zij het wapengeweld zich bloedig op de wereldkaart afteekenen, maar zij zullen daardoor niet moedeloos worden. Integendeel: zy zullen het eenige nut uit den oorlog weten te trekken, dat er in zit: de stoere propaganda voor den vrede. Nu de achtereenvolgende oorlogen duidelijker dan ooit doen zien hoe ver de algemeene wereldvrede nog van ons verwyderd is, moeten de vrienden van dien vrede telkenmale de schampere opmerking hooren, dat geheel hun stre ven nutteloos, hun hoop slechts ijdele waan is. Pet vredespaleis is het mik punt van allerlei meer of minder gees tige opmerkingen, van verborgen leed vermaak met die idealistische aroomere van vrede op aarde. Er mag wel eens op gewezen wor den, dat de oorlogen voor de vredes vrienden een goede, een propagandis tische zyde hébben, al voegen wy er dadelyk by, dat wy om al wat ons lief is, dien bloedigen propagandist liever nooit hadden aanschouwd. De oorlogen bewnzen de noodzake lijkheid van de vredesbeweging. Wat gisteren in Tripolis, vandaag in Tur- kijo gebeurt, kan straks in onze on- middellyke nabyheid gebeuren. Zoo lang de weg openstaat op andere wijze dan die van het Recht, geschillen te beslechten, zoolang de nay ver, de be geerte en het misverstand, geprikkeld en zelf opzweepend, naar wapens kun nen doen grijpen, omdat er nog wapent zyn, zoolang, al mag de vredeszéker heid in onze landen veel grooter zyn, is de vrede niet absoluut verzekerd. Men kan het dagelyks in de kran tenberichten zien hoe de onweersbui, boven den Balkan losgebroken, don kere wolken doet heendrijven over alle Staten van Europa. Laten wy voor het oogenblik eens niet vragen, of er op den Balkan on recht was gepleegd, ook niet of er thans recht geschiedt aac de Turken, doch laat ons alleen deze ééne vraag stellen, of in het algemeen met oor logen ooit iets betere, iets reohtvaar- ZUID-HOLLAND. Ged. Staten hebben ten vervolge op het verslag door hen aangeboden in de jongste zomerzitting van de Prov. Staten van Zuid-Holland, mededeelin- gen gedaan omtrent den tegenwoor- digen stand dei werkzaamheden by de verbeteringen van het Ryn— Schiekanaal en van de Gouwe. De werken van het eerste bestek 760 M. nieuw kanaal met kunstwer- vanaf den Vliet naby den spoor Lei denWoerden naderen hun vol tooiing. Het ib te verwachten dat in het begin van het volgende jaar dit kanaalgedeelte in volledige verbinding met het bestaande RynSehie-kanaaT zal zyn gebracht. Ook de bovenbouw der Dammebrug het tweede bestek is zoover gereed, dat het verkeer over deze nieuwe brug geleid kan worden. Het bestek no. 3 omvattende den aanleg van het verdere kanaal gedeel te tot aan den Hoogen Rijndijk, is gereed en zal binnenkort aanbesteed kunnen worden. Het bestek voor de dienstwoningen ten behoeve van het brugpersoneel gereed en wacht op de vereishte bouwvergunning van de betrokken gemeentebesturen van Leiden en Zoe- terwoude. Het voornemen bestaat om, mochten de benoodigde perceelen aan de west zijde van het Aarkanaal overeenkom stig de schattingen in der minne ver kregen kunnen worden, in het voor jaar van 1913 de verbeterings werken aan die zijde aan te vangen, waartoe het bestek wordt gereedgemaakt. Een achtjarig knaapje te Hillegom, leerling van de openbare school aldaar werd Donderdag in het Academisch Ziekenhuis te Leiden gebracht. Hem was een griffel in hoofd gedrongen,'i' De toestand bleek vry ernstig en de kleine.is dan ook nog Donderdag aan de gevolgen overleden.| Er loopen, aldus meldt het „Leidsch Dbl." over de oorzaak van het onge val verschillende verhalen. Volgens sommigen zou het knaapje met een griffel in het oor hebben gezeten, waarop de onderwijzeres het een tik zou hebben gegeven, waardoor de griffel in het hoofd drong, met het gemeld droevig gevolg. De reohter-commisssaris uit Haarlem met het ongeval in kennis gesteld, verzocht de commissaris van politie te Leiden óp de hoogte te worden gehouden van de toestand van den knaap en zoo noodig te voorkomen, dat ae kleine na overlijden to Leiden aoa worden "begraven, wat ook niet is geschied. Het Hbl. meldt, dat in de Wies- aelsche bosschen en nabij Uddel voor bereidende maatregelen worden geno men tot het houden van een groote jacht op wilde zwijnen, op Woesdag 4 December. Men meldt uit Haarlem aan de Tel: Wegens plaatsruimte zal de Ko ninklijke Fabriek van Spoor- en andere Rijtuigen „Beijnes". alhier, naar een der omliggende gemeente verplaatst worden. GOUDA, 18 November 1912. Gered. Zaterdagavond geraakte een kleine jongen van V., uit de Boomgaard- straat, die op de Karnemelksloot zijn sportwagen reed, door eigen onvoor zichtigheid te water. Gelukkig was daar een redder by de hand, de heor 0. Slegt, die met zyn broodwagen daar stond. Deze draalde niet om zich terstond te wa ter te begeven en den kleine, die al naar het midden was gedreven, weer op het droge te brengen. De heer Slegt moest, dóór zyn menschlievende daad, zijn klanten wat laten wachten. Roode Kruis Door het Vrouwen Hulp Comité voor Gouda, van het Nederlandsche Roode Kruis,""daartoe in staat gesteld door de vriendelijke medewerking van vele stadgenooten, is aan het Hoofd comité te 's-Gravenhage overgemaakt eerste zending f 150.tweede zen ding f 188.— totaal f 338.— Weldadigheids-Soiree. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van eenige dames en heeren om op Vrijdag 22 Nov. a.s. in de So ciëteit „de Réunie" een soiree te geven, waarvan de opbrengst zal wor den bestemd voor het Nederlandsche Roode Kruis. Hoewel uit deze gemeente reeds blijken werden gegeven van sympathie voor deze philantropische instelling, die thans op de slagvelden in het Oosten haar liefdewerk volbrengt, komen voorturend ook. bij het Hoofd- comitó vragen in om meerderen steun, waaraan, door de onvoldoende finan ciën, slechts gedeeltelijk kan worden voldaan. Nu naast het zwaard nog de ge vreesde ziekten, cholera, typhus on pest optreden, waardoor het aantal slacht offers nog wordt vergroot, nu zullen nieuwe aanvragen komen om Bteun. Moeten die worden afgewezen? In het belang van de lijdende raensch- heid Mohammedaan of Christen, steune ieder datgene, wat strekken kan tot de leniging van den nood. Gistermorgen had een der leden van den Bond van Tooneellisten, de heer B. uit Bodegraven welke vereeniging in December hier een uitvoering zal geven, waarvoor gisteren in de Socië teit Ons Genoegen werd gerepeteerd, het ongeluk, toen hy per fiets naar huis wilde terugkeeren, bij de brug van de Bleekerssingel te vallen waar door hij zyn arm brak. Dr. Beyers verleende de eerste hulp en zette den arm. De Bioscoop-salon „Gouda Vooruit" aan de Hoogstraat blyft steeds volle zalen trekken. Het streven van den heer Scheepmaker óm ten spoedigste de nieuwste films ook in Gouda te vertoonen, wordt blykbaar op prijs gesteld. Zoo ook deze week weer. Pas is de oorlog .op den Balkan aan den gang, of het programma opent reeds met no. 1 van de Serie „De Balkan-oorlog", een film, waarin ver toond wordt de zegening van de troe pen vóór het vertrek, het stelling ne men van cavalerie en artillerie enz. Behondens twee komische nummers is het hoofdnummer ditmaal „De Doo- densprong", drama in 2 acten. In deze prachtfilm komt het treurige van „wie eenmaal steelt blyft altijd een dief," op den voorgrond. De iuweelen- dief Jack Morton, door de politie reeds lang gezocht, wordt bij een poging om een schatrijke weduufe Kiitë Hol- born te bestelen, betooverd door haar schoonheid. Hy kon haar niet meer bestelen daar hy haar lief krijgt. Ook zy bemint hem al is Morton een dief, door de politie gezocht, en steeds ach tervolgd. En al vluchten dan ook beiden, zy alles iA den steek latend, de politie blyft hen achtervolgen, tot Morion door wanhoop gedreven, de °ng in een ravijn waagt en ver- Dit nu is de inhoud van dit pracht stuk in de Bioscoop-salon „Gouda Vooruit", waardoor net ongetwyfeld deze week steeds volle zalen zal blij ven trekken. De explicatie en piano muziek passen zich geheel aan bij dit nummer, vooral de eerste is uitne mend. Ned. Vereeniging van kaashandelaren. De Nederl. Vereenirifeig van Kaas- handelaten zal Dondepag 28 Nov. a.s. in „de Zalm" alhierliaar 12e alge meene vergadering houden. Op de agenda komt o.a. voor: Verkiezing van een bestuurslid in de vacature-W. Heusdens, waarvoor candidaat zyn gesteld de heeren H. C. Rietdijk en W. G. van Zwet te Rotterdam Voorstel van het bestuur tot het vaststellen van een gewijzigd regle ment van inkoop Voorstel van het bestuur tot het deponeeren van een handelsmerk voor volvette kaas, bevattende minstens 45 pCt. vet in de droge stof. Dit handels merk wordt gedrukt op nlun wit pa pier in blauwe kleur en zal bevatten den naam der Vereeniging, een voor elk lid afzonderlijk vast te stellen nummer, het woord garantie benevens het getal 45 pCt. Alïoen voor in Nederland vervaar digde kaas mogen deze etiquetten worden gebruikt. Bij fraude wordt het lid het verdere gebruik een jaar geweigerd en bij herhaling wordt het gebruik voorgoed ontnomen. Dan wordt het lid tegelijk voor royement voorgedragon. De heer J. H. van Ereketens, Com mies-titulair der posterijen en tele grafie is met ingang van 16 December a. s verplaatst van hier naar Waalwijk. Nieuwerkerk a. il. JJttel. Vry- dagavond trad voor de vereeniging Volksweerbaarheid in de flink bezette zaal van café Luitjes op de heer J. P. Schoemakers, eommanaant van het Nijmeegseh vrijwilligerskorps. In een kernachtige rede zett^ hy het fdoel der vereeniging nader uiteen en Wekte de hoorders op met den daad te toonen, dat de moed en kracht onzer vaderen in hen nog niet was uitgedoofd en zich weerbaar te makon, om, zoo het noodig mocht zijn, het vaderland te verdedigen, dat volgenB getuigenis van ervaren krijgskundigen odnfembaar zou zyn als elk Neder lander zich daarvoor inspande. In het byzonder wekte hij de jonge leden ook op, den Jan Salie geest af te schudden en zich waarlijk jongens van Jan De Wit te toonen. In het bijzonder sprak de beer Schoe makers nog over don invloed der vrouw op de Volksweerbaarheid: haar zede lijke steun is voor Volksweerbaarheid onmisbaar, daar zy als de opvoedster der kinderen, de vaderlands-liefde reeds vroegtijdig kan inprenten in het ge heugen van het kind. In Zwitserland is geen jongeling bij een meisje geacht zoo hij zich niet weerbaar toont voor het vaderland. Gaarne had hy in de zaal ook eenige vrouwen gezien om ook tot hen het woord te kunnen richten. Nadat op voorstel van den voor zitter door de aanwezigen stapnde het Wilhelmus werd gezongen, werd de vergadering gesloten. Capelle ajd IJesel. Zaterdag werd van werf li der firma A. Vuyk en Zonen met goed gevolg te water go- laten het stalen schroef stoomschip „IJssel", in aanbovw voor de N. V. Maatschappij „Houtvaart" te Rotter dam. Het schip, dat een laadvermogen heeft van 2000 tons op een diepgang van 16—4", is van het Raised quar- terdektype, lang 235'—0", breed 86'-6" en hol 17'-6" en is voorzien van vier groote laadhoofden, stoom- stuurinrichting, stoomankermachino, en alle noodige hulpwerktuigen voor het ving lossen en laden. Het stoom schip is speciaal gebonwd voor "de •houtvaart en zal worden uitgerust met een triple expansie machine van pl.m. 800 I.P.K., stoom ontvangende van een grooten hoofdketel met 3 vuren, terwijl een Blake's patent donkeyketel aan boord is geplaatst voor de bedie ning der stoomlieren. Machine en ke tel zullen geleverd en gemonteerd worden door de Holborn Engineering Works G. T. Grey te South Shields. Het vaartuig is in alle opzichten een zusterschip van het sj. „Waal", in het begin dezes jaara aan dezelfde reederij geleverd en is gebonwd'onder speciaal toezicht van Lloyds Register voor hare klasse 100 A 1. Onmiddellijk na den stapelloop wer den toebereidselen gemaakt voor het leggen van de kiel van het stalen schroefstoomschip Wsalstroom van 2000 ton draagvermogen voor de Hol- landsche Stoomboot Maatschappij te Amsterdam. Aan bovengenoemde firma is voorts nog opdraoht gegeven voor den bouw van twee stoomschepen voor de alge meene vrachtvaart van resp. 2000 en 4000 tons draagvermogen, voor reke ning der Koninklyke Stoomboot Maat schappij te Amsterdam. N. R. Crt. Voetbal. Sportman—Olympia 1—2. Met W. Wagner en A. M. Backers als invallers trok gisteren Olympia I naar het Leidsehe Sportman. Als be- fonnen wordt op het zeer slechte jax-terrein, vangl Olympia aan met 10 man. Het spel gaat van weers zijden gelyk op, beide voorhoeden komen in actie en beide verdedigingen worden aan het werk gesteld. Als Olvmpia dan goed aanvalt wordt de bai juist naast getrapt. De rechtsbinnen van Sportman vangt de bal dan van een nittrap op, passeert eenige spelers om keihard in te schieten. Maar Cre- mor houdt het schot zeer mooi, doch door onvoldoend wegwerken is de Leidsche middenvoor er vlug by en Sportman heeft de leiding. Een 20 minuten zijn verloopen, wanneer de Ooudsche linksbuiten in het veld ver schijnt. Dat schijnt invloed te hebben, Olympia is in de meerderheid. Een cornor wordt genomen, Slop plaatst zijn- schouder onder het leer en de gelijkmaker is er. Na de rust is Olympia overwegend sterker, doch Sportman1» keeper is uitatekond en houdt zyn doel schoon. Een prachtgchot van Sauter verwerkt hij naar behooren. Dan nu samenspel, is Duym het, die bij een scrimmage voor doel, kalm scoort. Sportman zet alles er op om toch nog gelijk te maken, doch het geljikt niet en Olym pia wint welverdiend met 2—1. Het goheele elftal was goed in vorm. Het Sportterrein werd voor den wedstrijd Olympia II—Volksw. Gouda afgekeurd. Tot onze groote verwondering werd ovenwei het terrein in den Winterdyk goedgekeurd zooals ons werd mede gedeeld omdat boido- partijen (Gouda en T. O. P.) dit verzoclit hadden. Zoo werd er dus gespeeld op een onbespeelbaar veld, te slecht voor een g o o d e oartij voetbal. Direct na aen aftrap breekt Gouda door en brengt een bezoek aan het T. O. P.-dool, Doch dó bal wordt teruggezonden en al dra blijkt dat Gouda niot, T. O. P. wel op dreef is, waardoor do aanvallen van Gouda's voorhoede het weinig verder dan tot de baoks brengen, terwijl T. O. P. veelal Te Kolstó, die niet erg geluk kig was, passeert en tot de roodwitten doordringt. Vry spoedig nemen dan ook de roodzwarten de leiding Tot rust is Gouda sterker, doch de gelijk maker komt eerst na de rust als Kerkhof keurig voorzet en Verkaaik de bal opvangt en in 't doel deponeert. By na alles juichte, maarte vroeg, daar T. O. P. steeds gevaarlyk door breekt en den stand op 3—1 weet te brengen. Dan houdt het publiek het niet langer uit, enkelen aringen het speelterrein binnen en protesteeren luid, niet alleen met woorden, en bin nen weinig seconden is het een war boel van menschen, tot na een poosje de gemoederen gekoeld sijn en het spel wqer voortgang kan vinden. In dat kwartiertje is Gouda veel sterker en sloit T. O. P. totaal in tot het einde komt met 3-—1 voor T. O. P. Het elftal van T. O. P. was in zyn geheel goed op dreef. Van Gonda evenwel noemen we slechts Kerkhof, Tamse en van Eyk als de besten. De rest was minder goed oj> dreef, wat zeker oorzaak van het meer dan slechte terrein was. Ook de spelkwaliteit liet van beide zijden wel eens wat te wenschen over. Er was veel publiek, waarvan som migen nu niet altyd even netjes en ordelijk waren. Wanneer zal men dat nn eens afloerenHet is óók voor alle spelers aangenamer. T. O. P. II verloor van Waddinx- veen met 6—2. Woerden II—De 8trnis uitgesteld. Het Nederlandsch Elftal won na een spannenden stryd met 3—2 van het Duitsche Elftal te Leipzig. U. S. C.—Hennes 0—1. lste kw. 33, 2e 30, 3e 26 oent per half kilo. Vette Varkens goede aanvoer late kw. 312e kw. 30, 3e kw. 27 cent per half kilo. Schapen en Lammeren goed aan gevoerd. De handel was in het vet vee en vette Kalveren prijshoudend, Schapen en lammeren met goede omzet. Var ken» traag prijzen lager Veemarkt Rotterdam.* Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor lste kw. 43, 2e 39 en 3e 33 cent per half kilo. Vette Kalveren, redel. aanvoer, De oorlog op den Balkan. Het beleg van Adrianopel. Parijs, 17 Nov. Het juiste cyfer van de troepen die op dit oogenbliic Adria nopel belegeren is 170.000 man, waar- 65000 Serviërs zyn. Hun succes gaat voort. In Saloniki. De bissohop van Athene heeft de kerken te Saloniki bezocht en in het bijzonder de kerk Sint-Denetvius, die door de Turken in een moskee is ver anderd, maar die nu aan den Christe lijke oeredienst zal worden terugge geven. Het Grieksche leger. Men seint uit Asta, dat het Grieksche leger Pontepigadia, geinarohoerd is naar Jamia. Roode Kruis. Men vernoemt uit Constantinopel dat aan den commandant van het in de watoren aldaar aangekomen pant serschip Golderland is opgedragen om het leidend personeel van het Roode Kruis, dat zich daarhoon zal begeven, raad en bystand te verleenon en zoo lang als noodig is aan boord van de Gelderland verblijf te doen houden. Constantinopel, 17 Nov. Het artil lerie vuur dat op do Tchataya linie is gericht houdt nu al 17 uren aan. I)es avonds 8 uur scheen het nog te worden voortgezet. Prins Hendrik is uit Ludwigslnst in de Residentie teruggekeerd èn neemt heden te Castricum dool aan een jacht. De Prins zal morgon voormiddag tegenwoordig zyn by de uitvaart van Jhr. Gevaorts van Simonshaven, H. M.'s kamerheer is buiten gewonen dienst. De Vorstin van Bentheim, zuster van de Koningin-Moeder wordt boden in de Residentie verwacht ten paleize van H. M. Sarah Bernhardt. Aan een levensbeschrijving van Sarah Bernhardt ontleenen we de volgende merkwaardige cyfers. I)e groote Sarah heeft zich meer dan 10.000 maal vergiftigd (op het tooneel wel te verstaan). Zy heeft zich 7000 maal verdronken, en zich 600 kogels door het hoofd gejaagd. Niet minder malen stak zy zich een dolk door het hart en 3000 maal is ze aan de tering bezweken. Een statistiek omtrent het getal keeren dat zij een liefdesverklaring had aan 2 heeren ontbreekt Spionnen. In België dwalen steods Duitsche en Fransohe spionnen rond, die zich op verdachte wyze op de hoogte trachte te stellen van de toestand van het land. Opmerkelyk is het dat de Belgische wetten geen paal en perk stellen aan deze minder vriendschappelijke visites uit het buitenland. Wel werd jaren feleden een bepaling voorgesteld, doch e Belgische Regeering zat zoo vol met werk dat de bepaling nog nim mer wet is geworden. In Spanje. Madrid, 16 Nov. Enorme massa's menschen hebben hedenmiddag ge demonstreerd tegen den moord op Canaleias. Vooral te Saragossa was er veel publiek op de been, wel 20.000 uit alle rangën en standen. De politie zal gereorganiseerd wor den om nieuwe aanslagen te voorko men. De radicale groep heeft een bijeen komst gehouden, om don politieken toestand te bespreken nA den dood van Canalejaa. Verdere poging tot reactie op poli tiek gebied zullen zy bestrijden. Het bezoek. Berlijn, 17 Nov. Maandag zal de aartshertog Frans Ferdinand een by zonder onderhoud hebben met den keizer waarom men des te eer geneigd is buitengewone beteeken is te hechten omdat hy dezer dagen de Keizer toch zou ontmoeten by het huwelyk van vorst Fürstenburg te Donaueschin gen. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 774.6 te Horta, laagste stand 744.3 te Hapa- randa. Verwachting tot den volgenden dag Zwakke tot matige veranderlyke wind, later uit noodelijke richtingen, nevelig tot half bewolkt, waarachynlyk eenige regen, iets kouder. van den 18 NOV. 1912. 3U.UlM.lut. Ned. Cert. Workelyke gehuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Araort Schuld 8 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. OdI. (Gr. Russischo Spw.mh.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nirolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6o Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Ail. Binnenland Obl. 6 pet Braailie. Funding Lee ning 6 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuola Dipl. Schuld 1906 3 pet. Kank en Credlet-lnatel- llniren. Ned. Bankaandeelen Industr Ondernemingen American Car A Foun dry Comp. O. v. A. I d.Smelting A Refining Co, Oert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. r. Gew. Aand. Kol. Credlet lasted, en Cnltnnr Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur M|j. Aand. Ned. Handel-My. O.v.A Mijnbouw M(j«a. Kotahoen" Mijnbouw Mjj. Gew. Aand. Redjang Lebong, Myn- bouw My. Aand. Great Cobar Aand. PetMlenm-Ondern. Dorische Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. My.totExpl. v. Petr. Bronn. O.v.A iShell" The Transp. A Trad Cy. 0. v. G. A Scheepvaart M(jen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. 8 toom vaart-My. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Oy. afgest. Pref. A. Tabalt-Ondernemingen. Bind jay Tabak My. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. bpoarwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmy. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zmd-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 8 pet. W arsohau- W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atohison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie 8poorweg-My. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieieeninfeu. Amsterdam Aand. 3 pot Hongarye. Thei »-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 8'/j8% pOt. Nat. Staatsf. en Buitenl. omzet, Mynen stil, Tramwaarden stif, Amerikanen zoo goed als geen omzet, Petroleum vast en tamel. levendig, Tqbftkken geen omzet, Culturen en Rubbers stil. Varif» Kmt*. 79 84»/, 68'/, 99 89'/, 92'/, 82'/,, 108'/,, 82' 69 216'/, 69'/, 79 26»/,, 74'/, 189»/, ai 246 88'/,. 164'/, 662 626 6'/, 79 84»/,. 89»/, 85"/,. ®5 46 103'/, 69'/, 59»/, 79'/, 74'/, 192'/, 84% 240 88% 162", 640'/, 119% 88 88% 8"/,. 11% 86 87% 94% 95 63% 63%, 186% 86'/, 97% 97% 34% 84%, 172% 4% 171'%, 4% 100'/,, 100%, 146% 146% weinig

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2