Ijes LAZEN, beroemde •kg-lazen IHT No. 12026. Woensdag 20 November 1012. 51e Jaargang. gratis. 4 U’S S-ULitenlaixd.. HUU61IJ Buitenlandsch, Nieuws. 4K8KEHK DE FEUILLETON, laoskerk, der eniegen eni. lBETH, WAREMIUIS, Spuislr. Den Haag. \gV* Alle Luxe- en Huisli. Artikelen gevers, Gouda BAHK, van Beeldende r, Architect en an Bouwkunde ITE. NHEIW. STORMEN. ZLTxe-ufws- ezx voor Q-o-lxcLsu Oxxxstx®3sezx. Verschijnt dagölij ks behalve Zon- en Feestdagen. EN ZOON. Telefoon ïnterc. 82. Telefoon ïnterc. 82. Uitgevers A. Bi De Oorlog op den Balkan (Wordt vervolgd.) Zn., Gouds. 2HT DER rheid van ■r alleen i kostbaar Ijne kant. f 1.25 1 50 dat Uw r handen Uw leven loegen”, 8 u., ige Studie- en S2FT. f tegemoet, i de helft r de helft m groene CREBAS. Telef. 40. Naar het Duitsch. van HANS LAND. GOLHHE (HIK l\T. Qk PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 OfcJ Ejke regel'meer 0.10 V Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit* -W betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0 25 per regel. 0F Groote letters en randen naar plaatsruimte. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad"1.50 Idem franco per postI 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLanqe Tiendeweo 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. ii) Hij was een beetje overstuur'en in formeerde eerst na een poosje naar juffrouw Ada. ’t Was een tegenval- lertje voor Hem te moeten hooren, dat zij in de stad was bij een school vriendin. Na ruim een kwartier nam hij afscheid en wist wel zoo goed post te vatten, dat Ada twee uur later in zijn gezelschap thuis kwam. Zij ver telde onverholen, dat zij hem had ont moet, dat hij haar zijn geleide had aangeboden ze kwam echter niet te weten, dat hij reeds geweest was en haar had opgewaqht. Albert en Ma thilde merkten duidelijk dat Spengler nog geen verklaring had aangedurfd en dat hij de ontmoeting als een zeer toevallige had willen laten doorgaan. Mathilde klopte haar man op de schou ders en zeide: Nu Alberlje, je ziet het gaat volgens program. De proloog is uit gesproken. Er ii een „iets” volgens geregeld tq dig mtvangen van L vermakelijk- dan in onat Ik ben namelijk van plan te gaan trouwen. Gebeurt dat, dan wilde ik graag een contract afsluiten. Loop ik een blauwtje, dan Hij werd bleek en keek naar een anderen kant. Wilt u gaan trouwen Hebt u al een keus gedaan Ja, dat heb ik. Ik zou graag met juffrouw Ada trouwen, meneer Am mann. of ze me echter wil heb ben dat is nog de vraag. Weet je dat nog niet zeker, Spengler Neen meneer. Ik heb wel eenige pogingen gewaagd óm de jonge dame mijn gevoelens te laten merken, maar ik heb niet den indruk, dat zij daar van notitie heeft genomen. Natuurlijk zegt dat niet veel. Juffrouw Meers- heim is nog zeer jong en de rouw over den dood van haar moeder is nog zoo zwaar, dat het niet zeer te verwonderen ware, als haar gedachten nog hemelsbreed van al dergelijke toekomstplannen verwijderd zijn. Ik vermoed dat een onverwacht huwe lijksaanzoek haar zeer zou verschrik ken. Daarom wil ik slechts zeer lang zaam en voorzichtig te werk gaan. Mijn kansen staan niet bijzonder schit terend, omdat een plotseling en snel gewassen neiging slechts mijnerzijds i, 11 u., Ned. tashandelaren, 5- Woningtoez., itandscommis- ruim 8’/2 duizend Bulgaren werden gevangen genomen en belangrijke v|f- schansingen van hen werden vernie tigd. Men staat er in de laatste dagen versteld van hoe weinigJiandelend de Bulgaren optreden en algemeen ge looft men dit te moeten toeschrijven aan het feit dat ook in het Bulgaar- sche leger de cholera op een verschrik kelijke wijze woedt. Wanneer dit wer kelijk het £eval is, dan kan men ook begrgpen dat de Bulgaren ter voor koming van nog meerdere besmetting hun aanvallen niet richten tegen het centrum der Tsjataldja-linie, die het zwakst is juist door de verschrikke lijke wijze waarop de cholera hier huis houdt. unie”, 8 uur, ie voor het noegen“. Bil- „Arti Legi“ e Kamer van wbedrgven. oegenu, 8 uur, d. Verbond. »d. Hervormde ibare Samen* zich geopenbaard heeft. Ik heb niet de minste aanduiding dat ik bij juf frouw Ada dezelfde gevoelens zal weten op te wekken. Maar ik voor mijzelf ben genoeg zeker van mijn zaak, dat ik vandaag nog met haar zou willen spreken, natuurlijk vooral omdat ik toch ook moet weten hoe u zelf, meneer Ammann, en uw vrouw tegenover deze zaak staan. Ammann reikte Spengler de hand. Ik dank je voor je vertrouwen, zei hij, ik wil open met je spreken, evenals u met mij gesproken hebt. Nu dan, mijn vrouw en ik hebben ge merkt, dat u trachtte het meisje nader te komen. Wij zijn het er over eens, dat het voor haar als wees een geluk zou zijn als ze een man kreeg, als u is. Ik wil tegelijk er bij voegen, dat ik, als een huwelijk tot stand komt, u uw contract van harte zal geven met deze verbetering, dat u na de eerste vijf jaar als deelgenoot in de firma moet optreden, natuurlijk met evenredig aandeel in de winst. U hebt u laten kennen als een flinke zaken man en daar ik geen kinderen heb, is het mij een prettige gedachte u en Ada eens de fabriek als erfenis na te laten. normalen gang van zaken begonnen. Je bent toch ook van opinie, dat men Spengler, als hij haar vraagt, gerust het meisje kan geven Stellig, Tilli. Het zou een prachtige oplossing zijn. Hij is van goede fa milie, wel ongefortuneerd, maar van aanzien, en dan een kerel die in Ame rika werken heeft geleerd; ’t Zou prachtig zijn. Dan zat hij hier vast in zijn betrekking en dat zou mij lijken. Een zeer geschikte chef voor mijn zaak. Je ziet het, zei Mathilde, de zaak gaat goed. En wat heb je nu wel ge profeteerd van catastrofes Maar dat schijn je toch niet te leeren, de dingen rustig te laten gaan en in gelatenheid hun gevolgen af te wachten. In plaats daarvan haal jij je fantastische schrik beelden voor den geest, waardoor, je je laat overstuur brengen. Ik denk haast, dat in een half jaar tijd onze Ada mevrouw Spengler is. Laat ons dat hopen, Tilli. Maar zoo gladjes ging dat niet. Er kwam rust in de gang van zaken. Albert en Mathilde waren er van over tuigd, dat Spengler zoo weinig toe nadering van Ada had ondervonden, dat hij er niet door bemoedigd werd om den kogel door de kerk te jagen. Er scheen iets aan te haperen, want meldt dat de Serviërs beweren dat om Monastir 3 dagen gevochten is met groote verliezen aan beide kanten o. a. zouden 80.000 Turken gevangen genomen zijn. Officieel werd thans uit Constanti- nopel, d.d. 19 Nov. aan het Vad. ge seind Nazim-Pasja seint heden, dat de vijand die gisteren naar den Turschen rechtervleugel trachttq voort te drin- ~gen, teruggeworpen is en na groote verliezen te hebben geleden is terug moeten trekken. Hedenmorgen heeft de vijandelijke infanterie op den Turk- schen rechtervleugel een aanval be proefd, doch deze werd met groote ver liezen afgeslagen. Het’ artillerieduel wordt over de geheele linie voortgezet. Uit Hodemkeïn wordt aan het Vad. gemeld, dat sedert de gevechten bij de Tsjataldja-linie Maandag een aanvang namen, een Turksch vliegenier boven de Bulgaarsche stellingen zich stout moedig waagt en verkenningen doet. De vliegenier geeft daarbij de richting aan, waarin het gepchut van het Turksch eskader met succes kan ope- reeren. Waarschijnlijk is de vliegma chine, een Rep-ééndekker. De Daily Express heeft een telegram uit Constantinopel ontvangen, waarin wordt gezegd, dat de Tarken met ware onversaagdheid hebben gevochten en niet alleen de Bulgaren hebben afge slagen, maar zelfs eenige lichte voor- deelen hebben behaald, althans het eerste deel van den slag gewonnen hebben. De Times-correspondent zegt dat de Bulgaarsche staf Zondag veel geleerd moet hebben het moreel der Turksche troepen is hier totaal hersteld. Volgens wat de correspondent gezien heeft gaan de Bulgaren hoegenaamd niet vooruit. Oostenrijk en Servië. De Wiener Allg. Ztg. verklaart, dat men moet onderscheiden tusschen de zaak van den consul Prosjaska en de quaestie van de haven aan de Adria- tische zee. De eerste eischt een spoe dige oplossing zonder uitstel. Wat betreft de andere quaesties, welke moeten worden geregeld met Servie, heeft de Oostenrijksoh-Hon* gaarsche regeering sedert de verkla ring van den oorlog het standpunt ingenomen, niets te ondernemen, wat zou kunnen worden beschouwd als een belemmering van de militaire operaties. De oorlog op den Balkan. Nadat we een dag of wat ons over zicht over de gebeurtenissen op het oorlogsterrein hebben afgebroken, moeten we ditmaal, ofschoon we nog een feit ter beschouwing onafgedaan hebben gelaten weer een blik wenden naar den Balkan, omdat enkele din gen ons nopen de aandacht van onze lezers daarop te vestigen. In de eerste plaats is de toestand van nietsdoen, die de laatste dagen van beide zijden werd gevolgd, opgegeven en is op nieuw de actie op het oorlogsveld be gonnen. Als Voornaamste feit komt in aanmerking de inneming van Mo nastir, welk bericht thans van alle zijden bevestiging vindt. Daardoor is dus vrijwel het derde Turksche leger geheel verslagen. Nadat dit leger eerst had trachten stand te houden bij Koe- wanova, heeft het zich later genood zaakt gezien terug te trekken op Pr i lép. Nadat de Turken ook daar de nederlaag hadden geleden zijn ze teruggetrokken op Monastir, dat thans eveneens uit hun handen is overge gaan in die der Serviërs. De Grieken die eveneens op weg waren naar Mo nastir, zijn blijkbaar te laat gekomen om aan den slag deel te nemen. Naar den kant van Konstantinopel schijnen de Grieken niet veel zin te hebben hun troepen te zenden. Blijkbaar wil len zij er hun mannen niet aan wagen, in- dit door cholera besmette land deze vreeselijke ziekte op te doen en over te brengen naar Griekenland zelf. Misschien voelen zij er ook minder voor om juist de Bulgaren te helpen. Deze hebben zich beleedigd getoond, dat de Grieken zonder hun voorkennis Saloniki hebben ingenomen. Als tege moetkoming in de verkeerde houding hebben de Grieken nu ingewilligd dat Saloniki zal bezet blijven door 2 ba taljons Grieken, 2 bataljons Serviërs en 2 bataljons Bulgaren. In Thraciö is aan de Tsjataldja-linie door de Bulgaren en de Turken ge vochten, waarbij werkelijk het succes aan Turksche zijde schijnt geweest te zijn. De aanval die de Bulgaren op de vleugels van de linie deden, werd door dé Turken, dank zij de mede werking van de Turksche vloot, niet alleen afgeslagen, maar omgezet in een overwinning op de Bulgaren. Van Turksche zijde wordt zelfs bericht dat van Spengler hoorde of zag men niets. In de fabriek was hij de oude, hij werkte voor drie en maakte in geen enkel opzicht den indruk van een man, wien een droom vervlogen was of die door een wanhopigen hartstocht ge folterd werd. Hoe brandend nieuws gierig Mathilde naar eenige inlichtin gen was, toch liet ze na Ada eens te polsen. Op het meisje mocht niet de minste invloed worden geoefend. Kwam het gesprek op Spengler, dan bleef Ada >even kalm geen blik, geen kleur verried, wat er tusschen haar en Spengler was voorgevallen, en Albert zoowel als Mathilde waren er zeker van, dat zij niets verborgen hield. November was in ’t land, toen ein delijk een stapje nader werd gedaan. Spepgler kwam in Albert’s privé kantoor en vroeg,1 wel wat bedeesd, of hij in een particuliere aangelegen heid hem even spreken mocht. Ammann stond dat gaarne toe. Allereerst betreft het mijn con tract met u. Dat loopt met dit jaar af en ik wilde u vragen of u genegen zou zijn, dat met 10 jaar te verlengen onder verhooging van mijn salaris met 3000 Mark. Daar Albert heel verbaasd opkeek, beet Spengler zich op de lippen en voegde er snel bij Bovendien lieten niet alleen Oosten rijk maar ook de andere mogendheden geen twijfel bestaan, over de vraag of het beginsel uti possidetis niet on beperkt zou kunnen worden toegepast zoodra de vrede zal zijn gesloten met Turkije. Alle mogendheden hebben zich ervan onthouden de vredesvoorwaarden tus schen Turkije en de Balkanstaten te onderzoeken van het standpunt van haar bijzondere belangen. Rusland. Onlangs werd te Petersburg dief stal gepleegd in het paleis van graaf Stroganof. De politie heeft thans den inbreker gevonden, die een oud-afge- vaardigde van de Rijksdoema blijkt te zijn. Toen hij niet herkozen werd, heeft hij zijn organisatorische en spre- kerstalenten benut om een heele bende boeven aan te werven en af te richten. Onder zijn leiding heeft deze bende reeds meer dan 20 groote inbraken met gunstig resultaat volbracht. Amerika, Zoodra het doodvonnis over den politie-luitenant Becker in verband met het politie-schandaal te New-York was uitgesproken, is hij overgebracht naar de |doods-cel, een kooi, slechts enkele meters verwijderd van den electrischen stoel, doch daarvan door een wand gescheiden. Men denkt niet, dat herziening van het vonnis zal plaats hebben want in 50 jaar is maar tweemaal de uitspraak van een jury vernietigd. Toen Becker de stalen deur was gepasseerd, mocht hij voor de laatste- maal zijn vrouw omhqlzen. Kort vooA de terechtstelling mag hij haar nog* een oogenblik spreken, doch zij blijven dan door tralies gescheiden en een waker is bij het gesprek tegenwoordig. Overdag worden de bewegingen van j den ter dood veroordeelde door twee, en ’s nachts zelfs door drie oppassers bewaakt. Hij mag eten wat hij wenscht, zoodra het vonnis is bekrachtigd slechts een tinnen lepel en een tinnen schotel mogen worden gebruikt. De gevangene mag in zijn cell die 2*/$ meter lang 2 meter breed is erwarann slechts een brits met een deken staat, rooken zooveel hem belieft. Engeland. Opgewacht door honderden en door nog rfieer nieuwsgierigen begeleid hebben Zaterdagmiddag om 3 uur de Reuter seint uit Sofia aan de bladen, d.d. 19 Nov. Bulgarije heeft na over leg gepleegd te hebben met de bond- genooten, aan de Porte doen weten, dat het gevolmachtigden heeft aange wezen om de voorwaarden vast te stellen van een wapenstilstand en vervolgens over te gaan van het slui ten van den vrede. Als protest tegen een servophiele proclamatie der Servische partijen van den Landdag, hebben de Mohamme danen gisteravond naar Reuter uit Serajewo aan de bladen seint een groote patriottische betooging ge houden. Ongeveer 4000 menschen behooren- de tot alle standen der bevolking trokken in optocht langs het paleis van den gouverneur, onder het zingen van liederen op den Keizer en het aanheffen van hoera’s te zijner eer, en ter eere van de Oostenrijksch-Hon- gaarscho monarchie. Voor het stad huis hield een Mohammedaansch afge vaardigde een vaderlandslievende toe spraak. Uit Cettinje, wordt door Reuter aan de bladen geseindDe Montenegrij- nen en Serviërs zijn tezamen Alessio binnengekomen, welks garnizoen zich overgaf. De Serviërs vertrokken naar Durazzo. Een part, telegram aan de N. Crt. 16 suffragettes, die te voet uit Edin burgh vertrokken Trafalgar-Square in Londen bereikt. De dames, gekleed in khaki en getooid met groene banden en rosetten, hebben de 640 kilometers in vijf weken afgelegd. De stoet werd voorafgegaan door een fanfarekorps en een groot vaandel. De dames deden op humoristische wijze, doch tevens met heiligen ernst verslag van hun propaganjflatocht, die haar in zoo nauw verband *mfet het land had gebracht. Het troepje werd vergezeld van een eveneens met groene rosetten getooi- den wagen, die de dames op haar voetreis heeft gevolgd. Nadat de rede voeringen gehouden waren begaf men zich naar Downingstreet, waar een deputatie der suffragettes de petitie voor vrouwenkiesrecht aan den secre taris van den minister-president, die afwezig was, overhandigde. China. Aan de „Daily Telegraph14 wordt uit Peking geseind, dat Yoean Sji Kai, slechts toegevende aan den druk der openbare meening in de Chineesche hoofdstad, er in heeft toegestemd om de afscheiding van Mongolië te be letten. Reeds zouden 46000 man zijn aan gewezen om zich naar Mongolië te begeven. Op vertoogen van de Chineesche regeering bij de gezantschappen der vreemde mogendheden, zou van En- gelscha en Japansche zijde een ant woord zijn gevolgd, dat aan China weinig hoop geeft op steun van die beide mogendheden. De toestand is, volgens dezen cor respondent eenig, daar de Chineesche regeering in haar conflict met Mon golië moet doen alsof het met Rusland te maken heeft, daar dit in Mongolië niets heeft te zeggen. TenXbewijze dat de afscheiding van Mongplië slechts als een soort rebellie van2de khotoechtoe van Oerga en zijne aanhangers aldaar en in den naasten omtrek moet worden opge- v/t, moet dan nog medegedeeld, dat 'T10 te Peking aanwezige Mongoolsche vorsten, hertogen en hoofden de te Oerga gesloten Russisch-Mongoolsche overeenkomst hebben verworpen, en verklaard hebben zich bij de Chinee- sche republiek aan te sluiten. De Russische regeering heeft blij kens een Reuter-bericht uit Petersburg, echter reeds maatregelen getroffen, om der Chineesche regeering te toonen,

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1