Eiia.xiera.la,n.d.. STATEN GENERAAL. Öemengde Berichten. KEHKJNIEUWS. Stadsnieuws. Rechtszaken. Laatste BeirLchten. INDISCH ALLERLEI. NIEUWS. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Efrectenbandel te A msterdam dat het haar ernst is, den khotoechtoe te beschermen. Een Kozakkenmacht, behoorende tot het militaire district van den Amoer, bevindt zich reeds op marsch naar Oerga. Christ. Sociale partij. Maandagmiddag had in Restaurant Riche te Arnhem, naar wij aan het Vad. ontleenen,een vergadering plaats, uitgeschreven door een comité onder voorzitterschap van mr. dr. A. R. van de> Laar te Gendringen, welke ten doel had te komen tot de oprichting van een Christelijke Sociale partij De vergadering die gepresideerd werd door mr. dr. A. R. van de Laar, werd door ruim GO personen uit alle oorden van ons land, w. o. enkele dames en vele predikanten, bijgewoond. In zijn openingswoord wees de voor zitter er op, nadat hij zijn vreugde er over uit had gosproken, dat zoove le» waren opgekomen, dat bij het voor- Ioopig comité niet voorop staat, een staatkundige en politieke, maar een algemeeno beweging, die wil en hoopt, dat God verheerlijkt moge worden in4 alle wegen des levens, dat de regee ring moge regeeren volgens beslist Christelijke beginselen, dat worde voor zien in de sociale nooden van ons volk en dat alles worde gedaan tot ver heerlijking van Gods naam. Daarnaast bedoelt men een staatkundigen en po- litieken strijd. Wel wordt gewezen op het gevaar, wanneer men zich als Christen gaat begeven in de politiek, maar zegt spreker, dat is niet juist, waar Christus met ons is, kan geen gevaar zijn. Hij wijst er verder op, dat een po litiek, die niet schroomt dingen te doen, die -in strijd zijn met het Christelijk beginsel, niet Christelijk kan zijn. Op voorstel van den voorzitter wor den geen algemeene beschouwingen gehouden, maar vangt men dadelijk aan met de behandeling der artikelen. Over art. 1 worden verschillende amendementen ingediend, o.a. om de partij, oen andere naam te geven en vefder over de belijdenis der party, dóch ten slotte wordt het volgens het ontwerp van het comité aangenomen De vergadering spreekt zich uit voor algemeen kiesrecht voor mannep. Een voorstel voor algemeen kies recht voor mannen en vrouwen wordt met groote meerderheid jverworpen. De vergadering spreekt zich uit voor vrouwenkiesrecht zonder eenige om schrijving voor verkiesbaarheid wordt geen eisch van geslacht of maatschap- pelijken welstand gesteld. Opgenomen wordt als eisch even redige vertegenwoordiging, ook alge meene dienstplicht (zonder loting) met strenge keuring. Over de onderwijsquaestie ontstaat een felle discussieten slotte wordt conform het voorstel van het comité in het program opgenomen de eisch dat de onderwijzer de vrijheid krijge in de school Christus te belijden, overigens handhaving van de be staande subsidies, zoo noodig ver meerdering en uitsluiting van die scho len subsidie waar tegen de Chmstplyke leer gesproken wordt. Iit de verdore artikelen wordt be pleit poraequatie van het bezit met eerbiediging van het beginsel van steun en vrijheid tot versterking der per soonlijke veerkrachtzooveel mogelijk naasting der bedrijven door de over heid vrijwillige verzekering met vrij stelling lage loonen en tegemoet koming aan groote gezinnen wette lijke 10-urigen arbeidsdag, afschaffing zoovéél mogelijk van nachtarbeid be lasting naar draagkracht, afschaffing indirecte belasting. Met groote meer derheid wordt opgenomen een bepaling tegen tariefsverhooging. Bij salarisregeling moet rekening worden gehouden met de talrijkheid v. het gezin. De Jachtwet worde zoodanig gewijzigd, dat landbouwbelangen niet ondergeschikt zyn aan wildstand. De partij spreekt zich uit tegen wij ziging van art. 171 der Grondwet. Wordt dit art. gewijzigd, dan moet de Ned. Herv. Kerk een grooter subsidie ontvangen. Ingelast wordt in het concept het verbod van verkoop en productie van opium in Indië. De vergadering spreekt zich uit voor de doodstraf, mits door de rechters zelf uitgevoerd. Die het vonnis teekent moet het ook durven voltrekken. Over de quaestie van het Neo-Mal- thusianisme zijn de meeningen ver deeld, ten slotte wordt bepaald, dat het een eisch is om dit* als zondig te bestrijden zonder het te straffen. De volgende artikelen bepalen af schaffing der Staatsloterij en erkenning van local-option. Afschaffing van den vaccine-dwang, zooals het comité voorstelt, wordt hef tig bestreden. Ten slotte wordt deze eisch niet opgenomen. Wel wordt op genomen de eisch van eerbiediging van gemoedsbezwaren tegen militie plicht. Als nieuw beginsel wordt opge nomen zoo mogelyk vereeniging van onderscheiden arbeid, vooral van fa brieksarbeid en landarbeid. In de Kerk worde alle verschil aan goederen vermeden. Aan vrouwelijke lidmaten worde het gemeentelijk kies recht toegekend. Na hoofdelijke stemming wordt het program in zijn geheel goedgekeurd. In een daarna gevolgde huishoude lijke vergadering wordt tot de oprich ting der partij besloten. De statuten worden vastgesteld en het Comité in zijn geheel als hoofdbestuur benoemd. De Tariefwet. Dinsdag 3 December wordt, zoo meldt Het Volk, vanwege do afdeeling Utrecht der S. D. A. P. een openbaar debat tusschen mr. J. van Bost en den heer W. H. Vliegen gehouden over de Tariefwet. Tot gemeente-opzichter te Doesburg met diploma Waterstaat werd benoemd uit 13, de sollicitant de heer J. L Flipso te Goes, die no 2 op de voor dracht stond. Omtrent de Nederlandsche ambu lance voor Bulgarije werd het vol gende riiedegedeeld De ifederl. ambulance van het Roode Kruis staat gereed om met 14 mannen en vrouwen naar het Bulgaar- sche leger te vertrekken. Daar komt plotseling hot bericht, dat behalve cholera, ook de pest haar intrede heeft gedaan in het reeds zoo zwaar geteisterde land. Uitgebreide maatregelen moeten in enkele dagen tijds genomen worden om de kostba re levens te beschermen van hen, die hulp 'zullen gaan bieden. De Bulgaarsche ambulance heeft nog ten minste f 10.000 noodig om Zater dag te kunnen vertrekken. De ambu lance richt zich daartoe met een bede om hulp tot de burgers, in de ver wachting, dat het Nederlandsche volk haar steunen zal. Giften in geld worden onmiddelijk ingewacht bij het hoofdcomité van het Roode Kruis in Den Haag met uitdrukkelijke vermeldingvoor de Bulgaarsche ambulance. Ter verduidelijking van de spoed- eischende maatregelen hierboven be doeld, wordt hier bijgevoegd, dat de Bulgaarsche regeering in haar drin gende bede om hulp aan de ambulance volledig onderhoud had toegezegd voor het geheele verblijf daar te lande. Nu echter m dat land pest en cho lera zijn gaan heerschen, acfit haar leider, dr. E. W. Sikemeijer zich niet verantwoord van dat aanbod gebruik te maken. Dit beteekent, dat in enkele dagen moeten worden aangeschaft levensmiddelen en drinkwater voor haar geheele verblijf aldaar, een keu ken-inrichting, enz. enz. Naar het Bat. Nwsbl. verneemt, is tegen den redacteur van de Java Post, pastoor van den Heuvel, rechtsingang verleend op grond van de beleedigende aantijgingen tegen den heer J. Fabri- cius, hoofdredacteur van het Bat. Han delsblad in een ingezonden Btuk van een ongenoemde. Naar aanleiding van het bericht van „Zelandia", dat de antirevolutionnairen in het district Goes bij het bedanken van jhr. mr. De Savornin Lohman de candidatuur voor de Tweede Kamer zullen aanbieden aan ds. H. C. Hoger- zeil, herinnert „De Nederlander" er aan, dat de heer Lohman inderèfld het bericht van zijn aftreden in 1913 noch ontkend, noch bevestigd heeft. Prof. P. H. Ritter. Naar gemeld wordt aan de N. R. Ct. is de toestand van prof. P. H. Ritter te Utrecht, die in de laatste weken reeds achteruitging, sinds Zondag zeer zorgelijk geworden. Indische Begrooting voor 1913. De heer Merchant heeft voorgesteld vooralsnog geen gelden toe te staan voor den bouw van een gutta-percha- fabriek. Het desbetreffend artikel wordt daardoor verminderd met f 200,000. TWEEDE KAMER. Vergadering van 19 Nov. (Vervolg.) Indische Be£rooting. De heor de Meester (u.l.) ging verschillende saldo's uit deze begroo ting na en keurde het af dat de in komsten der producten geheel als ge wone inkomsten worden beschouwd. Een gedeelte zou als kapitale-inkom- sten moeten worden beschouwd. Dit met het oog op slechte jaren. Men bedenke dat de tin-winning niet on uitputtelijk zal zijn, al dreigt niet aan stonds gevaar. Ten aanzien van de opiumpacht wees spr. er op dat de opium-politiek gescheiden moet blijven vandefinan- cieele uitkomst. Spr. bepleitte verla ging van den zoutprijs. Voor defensie aangelegenheden mag de inlander niet meer belast worden, daar hij reeds te zwaar is belast. Met vreugde begroette spr. dat f 250.000 zijn uitgetrokken voor verbetering van woning-toestan den. Tegen oproerige Chineezoti moet krachtig worden opgetreden. Bij de onlusten in Februari was de Regee ring niet zonder schuld. De heer Vliegen (s.d.) gaf een socialistisch betoog over Indië, nan- „sluitend aan het door den heer Van KoLdjigenomen standpunt. Indië moet zoo spoëdig mogelijk zelfstandig wor den. Indië wtardt'te veel geëxploiteerd. Een ander economisch stelsel is noodig. De ambtenarij flfqst verschrikkelijk veel geld, het leger zoo. Het belasting stelsel drukt te zwaar op den inlan der, de JavaanscKe boeren worden door landrente gedrukt. Spr. wees op de enorme winsten uit verschillende cultuurondernemingen tot een bedrag van 472 nrllioen per jaar terwijl de uitkomsten van de mijn bouw zeer gering zijn. De opiumbelasting kan niet worden losgemaakt van de financieele politiek, al beweert de minister zulks. Spr. dringt aan op een betere rege ling van de buitengewone uitgaven. De inlander mag n(et betalen voor de Marinekosten en spr. kwam thans al- Vast op tegen de bij geruchte verno men Dreaanought-plannen voor Indië. Het is een eisch voor de toekomst een krachtige staatsexploitatie van den grond ter hand te nemen, anders loopt net spaak. Spr. wees ook op de ongewenschte toestanden inzake het erfrecht en de uitvoering der irrigatie werken. Krach tig kwam spr. op tegen de onderwijs politiek zooals die in Indië wordt ge voerd. Er wordt daar een vreemde godsdienst opgedrongen, dat is geestes dwang. Men mag den Mahomedaan het christendom niet opdringen. De Staat moet geen Christendom propa- geeren en dat gebeurt thans, al zegt men van niet, door de zending. Spr. kwam ten slotte tot de nood zakelijkheid van meer zelfstandigheid voor Indië. De heer S e h e u r e r (a. r.) was erg dankbaar jegens den minister, die zoo veel doet voor de behartiging der In dische belangen. (Gelach links). Spr. pleitte ook voor een voorzichtig be heer, dat is altijd goed. (Opnieuw ge lach links). Maar de Regeering zie niet op tegen de kosten van inigatiewerken en wegen. Ook op onderwijsgebied gaat de Regeering voorzichtig vooruit. Zij steune den Landbouw en ga tegen alles in wat kan demoraliseeren. De spreker zal Woensdag zijn rede voortzetten. De Kamer ging daarna over tot het trekken der afdeelingen. Vervroegde winkelsluiting. Het Nationaal Comité voor ver vroegde winkelsluiting, afd. 's-Graven- hago, hield Maandagavond in de groote zaal van het Zuid-Hollandseh Koffie huis, Groenmarkt te 's Gravenhage een vergadering, uitsluitend voor winke liers-voorstanders van wettelijke win kelsluiting. Een groot aantal winkeliers, zoowel froote als kleine, uit alle deelen van e stad, hadden aan den oproep ge hoor gegeven, zoodat de zaal geheel gevuld was. Op de vergadering heerschte groot enthousiasme voor het streven van het comité en de meeBte aanwezigen traden als lid toe. Over het algemeen was men van gevoelen, dat voor Den Haag een verordening in den geest als de Am- sterdamsche wenschelijk was, maar dat daarbij moest worden gewaakt tegen ontduiking. Aan het comité werd opgedragen om in de tot heden gevolgde richting voort te gaan, terwijl de steun van bijna alle aanwezigen werd toegezegd. (N. Crt.) De nieuwe dienstbode. Een Amsterdamsch advocaat, die zich kort geleden te Hilversum had gevestigd, had een dienstbode noodig. Mevrouw slaagde er na veel gehaspel in een dienstbode te krijgen, die van den allereersten dag af een zeer gun- stigen indruk maakte; Het meisje was kèurig netjes, wist zeer goed te werken en haar tafeldienen bewees, dat zij bepaald van goeden huize moest zijn, welke opmerking de heer des huizes zoowel als mevrouw maakten. De gang werd keurig geschrobd, de keuken was steeds in de puntjes in orde en het meisje allervoorkomendst en behulpzaam voor de achttienjarige dochter en den tienjarigen zoon. Geen wonder dat mevrouw hoog opgaf aao vrienden en bekenden over haar ge dienstige, verzekerde dat ze het nog nooit zoo getroffen had en dat zij overgelukkig was met zoo'n buiten kansje. Een week was het meisje in dienst en op den avond van den achtsten dag klopte zij bij mevrouw aan om haar even te spreken. Mevrouw, aller vriendelijkst, laat haar binnen komen doch schrikt geweldig als het nieuwe meisje verklaart: „mevrouw, het spijt mij, maar ik zeg u mijn dienst op, ik ga weg Mevrouw, vraagt naar de reden, of zij niet tevreden is en biedt zelfs op slag aan. Niets helpt. Mevrouw wil ten slotte de reden weten en nu ver telt de gedienstige, dat „zij" oen jongen is. Hij had om een hoogen inzet met een paar vrienden gewed, dat hij best een betrekking als dienstbode zou kunnen krijgen en waarnemen, wat dan ook blijkbaar best gelukt wa^. Mevrouw kreeg een kleur, want „zij" had haar vaak bij haar toilet geholpen, de blouse dichtgeknoopt, de schoenen vastgeknoopt, ook de dochter aldus diensten bewezen, 's Avonds had „zij" steeds gevraagd of Mevrouw ook warm water noodig had en zelf een beetje gebruikt om heimelijk den aan komenden snor en baard te scheren. Toen de heer des huizes de zaak hoorde was hij woedend. Hij zqu het er niet bij laten, hij zou den knaap wel vinden We zijn zeer benieuwd of dit muisje werkelijk een staartje zal hebben. (Nbl. v. Ned.) Hoe de Europeesche koningen de kranten lezen. Men vraagt zich wel eens af, hoe de grooten der aarde op de hoogte komen van verschillende gebeurtenis sen. Vroeger /hernamen de Koningen, die zich in hunne paleizen afzonder den, alle nieuws uit uen mond der hove lingen, of, en dan meestal met een verdraaiing van hun raadslieden.' Nu is dat niet meer mogelijk. Ex-Sultan Abdoel Hamid zonderde zich wel eens een paar dagen van de wereld af, maar Was toch goed op de hoogte van de daden en meeningen zijner tijdgenooten door de berichten van ettelijke spionnen en geheime agenten. Buitenlandsch nieuws vernam hij uit Fransche bladen, die zijn particu liere secretarissen hem voorlazen. Ko ningin Victoria kende slechts de „Ti mes. Haar zoon, koning Edward was een vijand van kranten. Door middel van telegrammen nam hij kennis van het buitenlandsch nieuws en de par- lementsrede. Wel bladerde hij af en toe in sportkranten, omdat hij veel belang stelde in sport, voornamelijk in paardrennen. Zijn zoon en opvolger George V laat zich de krant noch voorlezen, noch uitknippen hij leest ze liever zelf en zoo leest hij iederen nporgen een dozijn bladen. Ook de Duitsche Keizer leest veel kranten. Zijn oog is daardoor zeer geoefend en wat hem interesseert, valt hem direct in het oogen dat zijn techni sche, wetenschappelijke en militaire berichten ook leest hij met veel plei- zier, maar tot verbazing der hovelin gen, de Simplicissimus en lacht harte lijk om hem betreffende karikaturen. De Czaar aller Russen heeft een bijzonder kostbare methode op dit gebiedhy laat een krant drukken alleen voor zich zelf en zijn secreta ris. Dat blad bevat in z'n twee zij den al het nieuws over de heele we reld. De koningen van Italië en De nemarken lezen dikke tijdschriftenen interresseeren zich vooral voor literair nieuws. Dat is niets voor den onrus- tigen Spaanschen koning Alfonso, die zeer weinig leest en dan nog meest Engelsche kranten. De gebeurtenissen in Spanje zelf verneemt hij van zyn secretarissen, van wie een den titel van hof-journalist voert. Alfonso interres- seerd zich meer voor Engelsche mode- berichten dan voor de nieuwste „Reu- ter"-telegrammen. (Dordr. Ct.) Het Zeehospitum te Katwijk aan Zee heeft van een vermogende Rot- terdamsche dame zulk een gift ont vangen, dat het bestuur der Rotter- damsche Vereeniging tot bestrijding van Tuberculose de inriohting derma te zal kunnen uitbreiden, dat er veel meer kinderen in znllen kunnen op genomen worden. (Ned.) De rechtbank van den Amerikaan- sche staat Tennessee heeft dezer dagen een uiterst gewichtige zaak beslist. Mag deJadvocaat met zijn tranen het pleidooi besprenkelen, het jury-kart verweeken? Moet zijn zielesmart niet veeleer opgevat worden als een han dig middel om de jury te beïnvloeden, zoodat tranen nietigheid van de uit spraak dienen tengevolge te hebben? Neen 1 heeft de rechtbank beslist. Tranen zijn even wettig als elk an der argument, en buitendien, het was reeds meer voorgekomen, dat een advocaat het recht op de stroomen zijner tranen liet afdrijven. Dus een gewoonterecht! Maar bedenkelijk wordt» het toch, wanneer de advocaat een mooie jonge vrouw is. Want vrou1 wentranen zijn onweerstaanbaar en vrouwentranen moeten geëerbiedigd worden. Door de stoomtram Den Haag—. Scheveningen 'van de H. IJ. S. M. is gisterochtend tusschen 7 en 8 uur naar het Vad, meldt een paard dat waar schijnlijk uit de weide was weggeloo- pen en zich op de rails bevond, dood gereden. Het dier, dat ter hoogte van de Wouwermanstraat liep, schrok van een stoomtram, die uit de richting Scheveningen kwam, en sprong toen juist voor een van het station komende tram met het gevolg, dat het in stukken werd gereden. De locomotief van de stoomtram ontspoorde en kantelde, zoodat het tramverkeer gedurende den voormid dag over enkel spoor moest geschieden. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Het verkiezingswerk voor dé beroe ping van een tweeden predikant bij de Remonstrantsöhe gemeente inden Haag, dat in den voorzomer om de bekende redenen gestaakt moest wor den, is thans hervat. Overeenkomstig art. 25 van het naar den wensch der gemeenteleden gewijzigde reglement, zijn de leden thans opgeroepen tot de stemming op Woensdag 4 Decem ber e.k., ter aanwijzing van een twee tal uit de volgende alfabetische no- minatie van vier candidaten: ds. J. H. W. Bisschop Boele, pred. te Gro ningen; dr. C. E. Hooykaas, id. te Vlaardingendr. H. P. Sohim van der Loeff, id. te Boskoopdr. K. F. Spar- naay, id. te Arnhem. De stemming door de stemgerechtigde leden ter keuze van den, uit bot op te maken tweetal, te beroepen predikant, is be paald op Donderdag 19 December. (N. Ct.) Protestantsch Centraal Bureau. Naar wij in de-Schatkamer lezen woWt het Protestantach Centraal Bu reau, gevestigd te Welsum] bij Olst, met 1 Januari naar Amsterdam ver plaatst. Het doel van dit bureau is antwoord te geven op vragen als de volgende „Een predikant zoekt een proponent of emeritus voor tijdelijke hulpeen kerkvoogdij vraagt adressen van kerk- architecten, orgelbouwers een kerke- raad wenscht lezingen te houden en informeert welke sprekers beschikbaar zijn en welke vergoeding dient aange boden een jongelingsvereeniging wil voorgelicht worden in zake de op richting van een bibliotheekiemand, die een zoon of dochter voor den ar beid der in- of uitw. zending wenscht te bestemmen, verlangt adressen een uitgever zoekt een redacteur of schrij ver iemand wenscht een som gelas aan een kerk of vereeniging te lega- teeren of te schenken en begeert op gave van hulpbehoevende kerken of vereenigingen iemand, die naar 't bui tenland vertrekt wil vooraf ingelioht worden omtrent de Protestantsche kerken in de plaats zijner vestiging een predikant met vrijen tijd vraagt advies hoe dien op 't nuttigst te be steden; iemand wenscht een blad uit te geven iemand wil eenigé leverantie by voorkeur aan een Protestantsche firma gunnen, enz. enz, „Voor een krankzinnige wordt plaat sing gezocht, waar is plaats open? Iemand wenscht ter oefening met bui tenlanders te correspondeeren, waar zijn de adressen Of hij wenscht een kind een tijdlang in het buitenland te laten logeeren zijn er die in ruil hun kind eenigen tijd in ons land willen laten logeeren? Wat kan ik doen voor t bedelaars, zwakzinnigen, ongehuwde moeders, werkloozen in mijne om- geving? Wat is het adres van het centraal bureau voor sociale adviezen, voor vacantie-kolonies, voor kinder bescherming, voor wettelijke bescher ming van arbeiders? Welke recensies zijn van zeker boek verschenen Hoe zal ik handelen voor de opvoeding van myn kind? Welke studiebeurzen zyn beichikbaar? Welke prysvragen zyn uitgeschreven Welke inrichtingen be hoeven steun Welke staan voor mij ter bezictiging open, wanneer ik in zekere stad vertoef Waar logeer ik het best? Zijn er ook bestekken en teekeningen ter inzage te krijgen van kerkgebouwen en lokalen Hoe richt ik een blad op? „Het P. C. B. geeft niet slechts ad vies omtrent de inrichting van admi nistraties, maar zendt ook desge- wenscht iemand om administraties na te zien en in orde te te maken. Het verschaft formulieren. Het is geopend voor wie een colleotieleermiddelen wil zidn, enz." Men krijgt zijn inlichtingen voor een ingeslpten postzegel voor het ant woord. Zijn er onkosten aan verbon den, dan komt de vrager dat eerst te weten. GOUDA, 20 November 1912. Gisteravond toen de pont over de Turfsin&elgracht van wal stak, wilde nog een der meisjes van de Garen- ppinnorij, niettegenstaande de pont reeds vol was, er in stappen. Dit mis lukte, zoodat zij terecht kwam in het water, Door den daar ter voorko ming van ongelukken dienstdoenden agent werd zij er uitgehaald on moest^zij met een nat pak huiswaarts gaan 1 Goudsche Winkeliersvereniging. In de Donderdag 21 dezer in „de Harmonie" te houden vergadering van de Goudsche Winkeliers vereeniging zal o. a. worden behandeld een belang rijk voorstel van het bestuur om den Gemeenteraad van Gouda te verzoe ken een wettelijke regeling van het sluitingsuur voor winkels in te voeren. De classis Gouda der Gereformeerde Kerken heeft in haar vergadering van gisteren peremptoir geëxamineerd en tot de evangeliebediening toegelaten den heer B. van Halsema, beroepen predikant te Haastrecht. Sociëteit „Ons Genoegen". Maandag 25 November zal een al gemeeno vergadering plaats hebben van de leden der Sociëteit „Ons Ge noegen". Op de agenda voor deze vergade ring komt voor een voorstel van het Bestuur tot het aangaan eener leening, groot f 10.000, onder tweede hypothe cair verband van de onroerende goe deren der Sociëteit, uitloting van 10 obligatiën der Electriciteits-premielee- ning van 1910, benevens de benoeming van een tweetal commissies en de verkoop van de tijdschriften en nieuws papieren. Kantongerecht. Den heerL. J. J. alhier, was ten laste gelegd, dat hy op 28 September j.l. zou hebben geweigerd de arbeidskaart terug te geven aan S'. de Gr. ofschoon de arbeidsovereenkomst den vorigen dag reeds geëindigd, en voorts dat hij op 30 September geen voldoende maatregelen heeft getroffen om te be letten, dat de jeugdige de J. vuil droog waschgoed had uitgezocht. Bekl. beweerde, wat 't laatste geval aangaat, dat 't kind voor de schoone wasch is, doch als ze ermee klaar is, gaat ze wel eens eigener beweging en ofschoon hij 't verboden had, Dij het droog vyil gped helpen om te praten. De ambténaar van kon 't praten begrijpen, maar 't werken niet. Aangaande >'t!Weigeren van de terug gave der arbeidskaart, betoogde bekl. dat men er hem 's iporgens vóór 6 uur, toen hij nog niet goed en wel was aan gekleed, reeds mee kwam lastig vallen, en toen zei hij kom om 9 uur maar terug. 1 G. A. de Gr. was met zijn zusje mee gegaan om de kaart te halen, Bekl. was reeds gekleed (in broek en boezeroen) doch smeet de deur dicht't was hem te vroeg. G. A. de J. werd gehoord buiten eede. Zij is aangenomen Voor de schoone wasch, doch als ze ermee klaar is, gaat, ze wel eens helpen 't vuil droog goed uitzoeken, heelemaal niet voor d'r pleizier, beaamde zij den amb tenaar van 't O. M. Bekl. vroeg: wie haar dien morgen had gelast dit werk te doen. Getuige beweerde gewoon te hebben gehandeld, net als ze altyd doen moest, zonder speciaal bevel. De ambtenaar van 't O. M.,eischte ten slotte 2 geldboeten resp. van f 3 en f 10 of 2 X 3 dagen hechtenis. „Het godsdienstig geloof en de Balkan-Oorlog". De rede, welke door Da. H. van Assendelft, Remonstr. predikant alhier is gehouden in de Remonstrantsche Kerk op Zondag 10 dezer, is thans in als een handig boekje uitgegeven, ten voordeele van het Nederl. Roode Kruis, onder den titel „Het godsdienstig ge loof en de Balkan-oorlog". Ongetwijfeld zullen velen gaarne dit bezielend woord, dat diepen indruk heeft gemaakt, willen lezen en bezit ten, temeer daar zij weten dat hier mede tevens wordt bijgedragen tot- steun aan dat söhoone philantropische werk, dat hot Roode Kruis thans op en bij de slagvelden in het Oosten ver richten. Het boekje is in eiken boekhandel verkrijgbaar als ook bij den uitgevers A. Brinkman Zoon. Kamer van Koophandel. Ten stadhuize had heden de ver kiezing plaats van vier leden voor de Kamer van Koophandel alhier, ter vervanging van de heeren I. IJssel de Schepper, G. Prince, J. L. van Eijk en C. van Veen Azn., die op 31 Dec. moeten aftreden. Van de 468 kiezers zijn opgekomen 140. Van onwaarde waren 3 stem men. Van de geldige stemmen ver kregen de heeren I. IJssel de Schep per 110, G. Prince 106, J. L. van Eijk 106, 0. van Veen Azn 106, M. J. Oosterling 28, J. A. Donker 27, A. J. J. Vos 27, H. J. van Rooijen 25, A. J. Schilt 1, Valckenier de Greeve 1, A. J. IJsselstijn 1, L. J. Jaspeis 1 en H. J. Vonk 1 stem, zoodat gekozen zijn de 4 afgetredende leden. Waddinxveen. De Raad dezer Gemeente heeft in hare laatste verga dering besloten, om, wanneer de ge heele afscheepsplaats in gebruik is, ook het terrein voor het Raadhuis beschik baar te stellen voor schepen die dan een losplaats zoeken. Nu heeft het Gemeentebestuur den grond tusschen de keibestrating en den wal laten bestraten, zoodat deze drassige poel bij nat weder verdwenen zal zijn. Aan het einde der Noordkade in deze Gemeente bevindt zich een gedeelte weg waarvan de grootste breedte hoogstens 2 M. bedraagt. In de" laatste Raadsvergadering was door den heer van den Akerboom Op dezen onhoudbaren toestand gewezen. Thans vernèmen wy dat het Gemeentebestuur met den eigenaar van den aangrenzen- den tuin is overeen^ zoover in Oostelijke richting te ver den tuin is overeengekomen de heining istelijke plaatsen dat de Noordkade daar een breedte zal verkrijgen van circa 4 M. Moordrecht. Tot notabelen der Ned. Herv. Gemeente zijn gekozen de heeren N. Dirkzwager Gz. en Jac. Den Hollander. Voor onderwijzeres aan de open bare lagere school hebben zich 20 sollicitanten aangemold. Door Burgem. en Weth. is ver gunning verleend tot het bouwen van een woonhuis in den Zuidplaspolder in wijk G aan den heer H. D. Van den Dool. Kerkelijke Verkiezing. Boskoop. In het kerkgebouw werd heden de stemming gehouden voor de vervulling van 5 plaatsen in het kies college der Ned. Herv. Gemeente. Het was te verwachten dat na het geen op kerkelijk gebied hier is ge passeerd, een harde strijd zou worden gestreden. De uitslag is geweest ten gunste der vryzinnigen in de Ned. Herv, Kerk. Gékozen werden de heerenW, Kruyswijk met 167, P. A. Ottolander met 165, F. van Gelderen met 170, J. Hooftman met 167 en F. J. Hooft- man met 169 stemmen, allen candida ten der vrijzinnigen. Deze verkiezing had plaats wegens aftreding van 3 vrijzinnige leden, 1 confessionneel lid en ter vervulling eener vacature, die door een vrijzin nige was bezet geweest. Van de 5 door de confessionneelen gestelde candidaten is geen gekozen. Deze verkregen 140145 stemmen. De door hen bezette zetel is nu ver loren gegaan aan de vryzinnigen. Oudewater. Op de tentoonstelling van pluimvee en konijnen te Utrecht den 15, 16, en 17 November, werden door de hier wonende heeren de vol- inde prijzen behaald J. Merks, een le en een eereprijs, benevens een 2e prys voor het mooiste brandreus-konijn. Wichers, een 3e •rijs voor een brandneus-konijn. E. C. tahms Pzn., een le en een eereprys (bronzen medaille) voor het mooiste Havana (Nederlandsch) konijn. Krimpen a. d. Lek. Maandag middag reed een auto, die wilde kee- ren, op het opgespoten terrein van den heer K. G. Smit, waarin het ge vaarte wegzakte. De hoer G. R. O. Wepster, die juist voorbijkwam, spande er zijn paard voor, de machine werd aangezet en de geheele boel kwam weer onbeschadigd op den dijk. Een groote menigte was er bij aanwezig. Schoonhoven. Voor het examen vrije en orde oefeningen slaagde gisteren te Rotterdam den heer J. de Ruyter, alhier. Voetbal. Wij vermelden uit de Offic. Moded. van den Goudschen Voetbal Bond De wedstrijd WaddinxveenT. O.P. II. is niet door Waddinvveen met 52 gewonnen, doch met 50 regle mentair, wegens na een half uur op het terrein aanwezig zijn niet beginnen. Het bestuur van den G. V. B. zal bijeenkomen op Vrijdag 22 Nov., des avonds 8 uur in Café „'t Schaakbord" alhier. RECHTBANK TE ROTTERDAM. De Rotterdamsche rechtbank heeft gisteren veroordeeld L- Z., 33 jaar, lossen werkman te Gouda, wegens oplichting, tot twee maanden gevangenisstraf. A. H., te Ouderkerk a. a. IJssel, we gens eenvoudige beleediging tot f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Th. B 43 jaar, werkman te Gouda, wegens mishandeling, tot f 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. A. K., 38 jaar, caféhouder te Ouder kerk a.d. IJssel, wegens heling, tot zeven dagen gevangenisstraf. (N. R. Crt.) Géén vryspraak. Prof. B.J. Kouwer te Utrecht schrijft aan de N. R. Ct. In de afgeloopqn week heeft in de dagbladen een beyjcht de ronde ge daan, als zou de (eên rechtbank in Hamburg den koopman Vollrath Was- muthj (firma dr. med. Hey) hebben vrijgesproken ten aanzien van mijn bekonlde klacht in de Rad-Jo-zwende- larij. jn hoeverre dit bericht strookt met die waarheid, kan uit volgende blij keil Najat Wassmuth reeds den 5den December 1911 veroordeeld was tot een boete gaande tot» 1500 Mk. of tot zes maanden hechtenis vroor ieder ge val van herhaling zijner beleedigende beweringen, werd hij volgens besluit van de procesrechtbank van 7 Mei 1912, bevestigd door het koninklijk Kammergericht te Berlijn, d.d. 12 Juni 1912, verbofleeld tot een boete van 1000 Mk. Tegelijk legde het Schöffen- gericht Berlin-Mitte hem wegens be leediging van ondergeteekende een boete van 600 Mk. op. Dit vonnis werd op zijn (W's) kosten, openbaar gemaakt in de „Germania" en de Deutsche medizinische Wochen- schrift." Aangezien 'hij achter voort ging met de verspreiding van de oude leugeni, stelde mijn advocaat, dr. Héi- nemann ïn Berlijn, op mijn verzoek, een nieuwe vervolg in. Dit nieuwe proces is juist afgeloopeneergisteren ontving i|c van genoemden advocaat een afschrift van het uitvoerig met redenen omkleede vonnis. Djt ver meldt, dat de 20 civiele kamer van het koninklijke Landgericht II te Ber lijn den 1i9sten October 1912 den koopman Wassmuth tot een heohtenis van drie weken en in de kosten heeft veroordeeld. Het vonnis, gedagteekend 9 November 1912, is onderteekend Strachler, Salomon, dr. Knese. Het zal wel niemand moeilijk vallen, de bron te gissen, waaruit het bericht der „vrijspraak" afkomstig is TWEEDE KAMÉR. Vergadering van heden. Indische Begrooting. Aangezien om half elf geen vol doend aantal leden tegenwoordig was, werd de vergadering verdaagd tot half twaalf. Op dat uur werd de vergadering ge opend. De heer Söheurer (a.r.) zette zijn gisteren afgebroken rede voort en be handelde de op en aanmerkingen die zyn over het christelijk op- regeering in Indië. Tot voor jaren heerschte er rust in Indië. Langzamerhand breidde de zending zich uit en werd door tegenstanders de aandacht der regeering daarop geves tigd. In Indië kwam verzet tegen de kerstening en in pamfletten zoowel als in de pers werd de gouverneur-gene raal gehoond. Thans bestaat een al gemeene agitatie tegen het huidige ministerie. Spr. verweet de oppositie dat zij het gezag ondermijnen en bij de Inlander de erkenning van het ge zag wegnemen. Aan de hand van een officieel rap port ging spr. na wat de beteekenis en welke de invloed was van de zen ding in Indië. Wat de Chineesche beroering in Febr. j.l. betreft was spr. van oordeel dat de Regeering recht hacl de repu- blikeinsche vlag te verbieden, zoolang do republiek niet officieel was erkend. De heer Hugenholtz (s.d.) zeide dat de onlusten hadden voorkomen kunnen worden, wanneer geen wan beleid had plaats gehad. Regeling van Werkzaamheden, Op voorstel van den voorzitter werd beslo ten do volgende weken tot Kerstmis toe ook 's Maandagmiddags te vergaderen en bovendien op Maandag, Woensdag en Vrijdag a.s. een avondvergadering te houden. Maandag zal de Rpgrooting van Justitie in behandeling komen. De onderhandelingen. Konstantinopel, 20 Nov. Bulgarije moet den opperbevelhebber der Tsja- taldsja linie hebben aangewezen als onderhandelaar voor het houden van een wapenstilstand. De onderhandelingen zullen plaats hebben te Hademkeui. De oorlog op den Balkan. Italië en Oostenrijk. Budapest, 19 Nov. Hertog Avarna, gezant van Italië is hier aangekomen om te confereeren met graaf Berchtold, wat reeds geschiedde. Het ultilmatum. Weenen, 19 Nov. Oostenrijk-Hon- garije zou aan Seryie een uitstel heb ben verleend tot Vrijdag of Zaterdag om antwoord te gteven op de vraag betreffende een haven aan de Adria- tische zee en betreffende Albanië. dien weg geen wen hebben, zal zijn aandrang )or Indien Servië oj antwoord zal geg Oostenrijk-Hongariji kracht bijzetten demonstratie. Servië zou volgei s uitlatingen van Berchtold raad gekregen hebben om zich te matigen van le zijde der Triple- Entente. Z. i._ zou p eheel Europa een vredelievende oploss ing van de huidige geschillen wenscher. raak. ov* Officieel wordt er oneenigheid usschen SasBonoff ligers van Rusland te Weenen en te >t niet waar dat de Meyendörff heden vertrekken om ko- rschalksstaf aan Petersburg, 19 N tegengesproken zou gerezen zijn en de vertegenwoor te Constantinopel, Belgrado. Ook is adjudant baron de naar Boekarest zal ning Karei de veldr te bieden. h m Het antwoord Weenen, 19 Nov men aan dat Servit niet <aal afwijken v reeds heeft verklaai tenrijk'Hongarijo w sche concessies doei aan het bezit van eei lantische Zee en ei spoor van deze Men houdt een mi nog steeds voor schijnlyk. Volgens een bei Soer. Hand. is in pestgevallen in de aan den beheerder raad teTandjoeng met den meesten apparaat naar Kedi «poed worden ook vraagd spesiaal v< ding op een selaria deu J De zoon van multi-millionnair die by de „Titanic' is. Vincent Astor, i jarig geworden en zyn vader aanvaar deze nalatenschap een bedrag tusschei i lioen gulden. Hij hebben om een dei beheeren en bijeen dien is hij door een der vier behi het eveneens niet I zyii een militaire van Servië. Algemeen neemt in zijn antwoord m hetgeen Pastal d. Servië wil Oos- il eenige economi* doch houdt vast haven aan de At- verbinding per ven met Servië, i inelijko schikking rtogelijk en waar- hi -■ >i chtgever van het verband met de residentie Kediri iran s' lands voor- »riok last gegeven, spoed een elayton- i te zenden. Met geneesheeren ge- >r de pestbestrij- ,n f 800 's maands. vi: Amerikaanschen ohn Jacob Astor, ramp omgekomen i Vrijdag meerder- 1 eeft de erfenis van 1. De waarde van wordt geschat op 150 en 300 mil- hard te werken ukelyk vermogen te te houden. Boven meerderjarigheid rs geworden van onaanzienlijk ver mogen dat zijn vader heeft nagelaten aan mevrouw Madeleine Astor en aan anderen. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 774.6 te Coruna, laagste stand 745.1 te Christi- ansund. Verwachting tot den volgenden dag Meest krachtige westelijke tot noord westelijke wind, zwaarbewolkt, buiïg weer, zelfde temperatuur. Koera van heden. VAN DEN 20 NOV. 1912. Staatstaeniugeii. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. 79 Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. 84T/f Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. 627u Russische Obl. 1906 5 pet. 99 ld. Obl. (Gr. Russische Spw.inii.) 1898 4 pet. 89% ld. Obl. (NicolaiSpoor weg) 1867-69 4 pot. 92Vg ld Obligatie 6o Emis sie 4 pet 85,5/i Japan. Obl. 1899 4 pet. 95u/i Mexico Afl. Binnenland Obl. 0 6 pet. 46 7a Brazilië. Funding Lee- 193®/: ning 5 pet. Obl. 1889 4 pet. 82% Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. &91/, Bank- en Credlet-Instel- llngen. Ned. Bankaandeelen 2151/; Industr Ondernemingen American Car A Foun dry Comp. C. v. A. 59 Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. 79 Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. 25% U. S. Steel Corp. Cert. r. Gew. Aand. 747/lfl Kol. Credlet Instell. en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. 193 Jav.önltuur Mij. Aand. 270 Ned. Handel-My. C.v.A 189% IKUnbonw Mtyen. Ketahoen" Mynbouw Mij. Gew. Aand. 341/a Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. 236 Great Cobar Aand. 85 Petrolenm-Ondern. Dortache Petroleum In dustrie My. GeW. A. 162% Kon. N edMijtot Expl v.Petr. Bronn. C.v.A 536% Shell" The Transp. A Trad Cy. O. v. G. A 525 Scheepvaart IIUen, Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. 190% Stoom vaart-Mij. „Zee land" Preferente A. 119 Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. 5 rabak-Oudernem ingen Bindjey Tabak Mij. A. 88 Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. 3'% Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. 11 Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmij. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmy. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeningen. Amsterdam Aand. 3 pet 100 %J 100%( Hongarije. TheLs-R gmirungs-Ges. 4 pet. 146% GELDKOERS. Prolongatie 3%4 pCt. Nat. en Buitenl. Staatsf. stil en prijshoudend, Mijnen stil, Tramwaar den geen omzet, Amerikanen weinig omzet, Petroleum zeer vast, vooral koninklijke en geconsolideerde, Tabak ken stil, Culturen weinig varieering, Rubbers flauwer. 87'/» 87% 95 95 68 63'/, 186'L 86»/, 97'/, 97',, 34'/.. 34% 171"% 4%

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2