efjes. J GLAZEN, r beroemde kerkglazen No. 1202S. 'risia* merk veevoeders. I STORMEN. XTïetx“ws- ezx -^.d.'rrertezxtie'lols-d. voor <Q-o-vid.su en Omstreken. Vrydag 22 November 1912. 51e Jaargang. i «rails. Verschij nt Jagelij ks ZBiaiten 1 arxd.. JA\SKKKK ZCUk. FEUILLETON, DDE t. Janskerk, der ekeningen eu. KBAMX. behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon ïnterc. 82. WA HE,VUILS, Spmstr. Den Haag. Buitenlandse^ Nieuws. Telefoon Inter'c. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. f 1.25 hÖ 1; (Wordt vervolgd.) 14 Zn., Goad». Kanarie» 13, en I/1 liter yendermeel r voederkosten 40 en 5 kilo moegentt, 8 uur, fed. Verbond. led. Hervormde enbare Sarnenr éuni©”, 8 uur, ré© voor het anoegen”, 8 u., mige Studie* en iermethode. oederfaoriek ISIA Enkhuizen. aar bij HH.: Wydstraat. D, Veerstal. rs RIGHT D1R ABETH. Naar het Duitsch. van HANS LAND. (lOrilSCIIE COURANT ie van Beeldende Ider, Architect en van Bouwkunde t. WNT. (iUrevcrs, Gouda liverseelvoer) 13 en ’/2 kilo De oorlog op den Balkan. Zooals we gisteren reeds meldden, zijn in afwachting van de beslissing omtrent een wapenstilstand de vijan delijkheden aan de Tjataldja-linie voor- loopig gestaakt. De door beide par tijen ingenomen stellingen zullen bezet blijven, maar geen nieuwe gevechten zullen plaats hebben. De door de bond- genooten aan de Turksche regeering gestelde eischen moeten zeer zwaar zijn. De Porte zal wel genoodzaakt zijn die eischen aan te nemen, wil zij nog eenig grondgebied in Europa be houden. Weigert de Porte op de voor waarden voor den wapenstilstand en tevens voor den vrede, die Bulgarije aan een wapenstilstand verbindt, in te gaan, dan loopt de regeering de kans dat binnen enkele dagen de vijande lijke troepen Konslantinopel binnen trekken en dan zullen de eischen der bondgenooten heel wat zwaarder zijn. Want al spreken de Turken van groote overwinningen aan hun zijde, er ko men ook andere berichten, die waar schijnlijk aan het scherpe oog van den censor ontsnapt, vermelden, dat die berichten evenals die over de cholera sterk geflatteerd zijn en dat er geen spr&ke is van een schitterend succes. Mochten er ook al overwinningen be haald zijn, dan zijn die toch zeer klein. Een groot aandeel in het bespoedi gen van de onderhandelingen zal ze ker wel de cholera hebben, die zich schrikbarend uitbreidt. Ook het Bul- gaarsche leger heeft daar geducht mede te kampen en daarom heeft koning Ferdinand een bekend bacterioloog verzocht naar Tsjataldja te komen om middelen aan te geven en maatregelen te beramen om deze zoo zeer gevreesde ziekte te bestrijden. Volgens sommige berichten hebben nu de Bulgaren te kampen met gebrek aan levensmidde len en moeten de Bulgaarsche solda ten in drie dagen geen brood hebben kunnen krijgen. In Konstantinopel zijn de troepen der vreemde oorlogsschepen nog niet aan boord teruggekeerd. Wel heeft de grootvizier daartoe aan de gezanten het verzoek gedaan, omdat er naar zijn meening geen reden meer voor was, dat zij aan den wal patrouilleerden, nu het gevaar voor een intocht van den vyand geweken was, maar de ge zanten zijn niet op dat verzoeking©- 13) Zeker zal ze dat. De smart komt later, die komt pas bij de ontdekking van ’t geen verioren ging. Maar ze is er te heviger om. Hoe doen we met haar, Albert Zullen we haar voorbereiden op dezen storm Wat vind jij, Tilli? Zij keek, eenige oogenblikken zich bezinnend, op haar handen. Toen sloeg zij de heldere oogen op en zeide Neen, Albert, laat hem alleen handelen. Spengler moet het alles maar alleen doen. Wij mogen niet den min sten invloed oefenen op haar. Haar voorbereiden beteekent haar pressen. Dat mag niet. Hij zal vragen, zij zal beslissen. Houdt jij het voor mogelijk, Tilli, dat Ada neen zegt? Dat geloof ik in geen geval. Ze zal ervan schrikken, en hem na kort beraad nemen en ik hoop, gelukkig met hem worden. Het beste vaar jy met den dag meer aan haar tegen woordigheid wende. Was het meisje niet thuis, dan miste hij haar, en een aangenaam gevoel beving hem als zij van haar bezigheden of boodschap pen in de stad huiswaarts keerde. Albert’s blikken volgden nu het meisje m©t welbehagen, als zij in de kamer kwam. Hij gaf haar graag de hand als morgen- en avondgroet kreeg een aangenaam gevoel als hij bij die handdrukken haar vingers langs de zijne voelde streelen. Die zachte emoties, welke met fijne flüide over zijn zenuwen gingen, hoe prettig en teeder die ook waren, verwekten bij den gevoeligen man onrust van ziel en bracht hem ertoe over die dingen na te denken en ze na te jagen, ter wijl hij sedert jaren aan die dingen geen aandacht had geschonken. Al bert Ammann was, tot dat hij Ma thilde had leeren kennen en liefhebben, tot vóór vijftien jaar alzoo, weinig ontvankelijk geweest voor liefdes emoties. Hij had als jonge man geen noemenswaardige aanvechtingen in deze richting gehad. Zoo was hij on bevlekt en rein tot zijn eerste liefde gekomen, tot Mathilde. de Turksche bevelhebber, zonder hoed en gevolgd door alle hoofdofficieren, in groote haast met den trein naar Eshi Baba. Een tweede, een derde konvooi bracht de overige officieren, die met vuistslagen elkaar een plaats in den trein betwistten. De troepen zonder leiders, weken terug in de richting van Boenar- Hissarde kanonniers in de forten lieten stukken en caissons in den steek, sprongen op de paarden, legden er de zweep over en volgden haastig de beweging. Op den 24sten ’s morgens opende de Bulgaarsche artillerie het vuur. Geen antwoord. Men wachtte, dacht aan een list. Ten slotte liet men, terwijl de angstige stilte aanhield, een cava- lerie-patroqille het voorterrein ver kennen de cavalerie drong door tot Kirkkilisse, waar zij door do bewoners met rozen en bloemen ontvangen werden. De Tusken waren ’s nachts gevlucht. De achterhoede van het Turksche leger belette moedig een overigens nutte- looze vervolging. De 20.000 man van Kirkkilisse waren al ver weg. Zoo nam het Bulgaarsche leger Kirkkilisse in bezit. Het vond er een grooten buit. Behalve het oorlogsmateriaal lag er voor 600.000 francs pharmaceutische producten in de stad. Men vond er stapels Duitsche erotische 1 de vertrekken der Turksche officieren en bij Moekhtar pasja zelf ladingen lekkernijenbonbons, likeur, allerlei suikergoed en twee met goud bestikte zadels. er natuurlijk bij, Albert. Want dan zyn wij weer alleen, zooals we waren en mijn booze egoïst zal alle bange zorgen voor zijn rust weer met één slag verliezen. Was het noodigjezoo op te winden over deze vergrooting van ons gezin, die we nauwelijks eenige maanden zullen behouden Neen, zei Albert. Ik heb me weer schromelijk geblameerd en jij staat weer als altijd triumfeerend voor me en behoudt de zege over de geheele linie. Jou slimmerd. een mogelijke afwijzing. Ada, die nog steeds geen vermoeden had van de bedoelingen van Spengler, kreeg voor Mathilde en Albert bijzondere belang rijkheid, omdat zy, zonder dat zij er zelf iets toe had bijgedragen, de sym pathie had verworven van een zoo ernstig man als Spengler was, ja zelfs tot het brandpunt van al zijn wenschen en verlangen was geworden. Vooral Albert betrapte er zichzelf vaak op dat hij half onbewust Ada in al haar bewegingen volgde als ze over een handwerkje gebogen aan de tafel zat of door de kamer ging om ’t een of ander werk te verrichten. Zelf leefde ze in volslagen onbewustheid van dat alles, evenals een bloem, die zich zacht laat wiegen op den wind. Wanneer Ada Mathilde begeleidde, bij voorkeur liederen van Brahms zong, kwam dat onbekommerde natuurlijke, die gezonde jonge zorgeloosheid en zelfbewustheid ten duidelijkste tot uiting. Zij zong eenige van deze liederen, waarin de liefdesmart doorheen tintelt, met haar frissch© heldere stem zoo geheel af wijkend van de artistieke bedoeling, dat het zeer byzonder aandeed, deze smarte-liederen te hooren zingen door iemand, die geheel behoed bleef voor al dat leed, hetwelk de componist in zijn kunstwerk had willen uitdrukken. isakbord”, 8*/2 tering G. V. V. noegen”, 8 uur, Vergadering, m, 11 u., Ned. Laashandelaren, tig. Reunie 8 uur, D. A. P. ood”, 10 uur^ A. P. i Woningtoez., rstandsconuniB- v f aoegen”, 8 uur& „Arnold Spoel” art. geregeld tydig Ontvangen van >n, vermakelyk- dan in ome PRIJS DER ADVERTENtTëN: Van 15 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke^egel meer „0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van i5 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte Cholera. Uit Konstantinopel wordt aan de Temps geseind, dat de gezondheidstoe stand er hier niet op verbetertde internationale gezondheidscommissie en de regeering nemen gezamenlijk krachtig© maatregelen om decholera- epidemie te stuiten. De Opperste Ge zondheidsraad heeft Maandag beslo ten 10,000 T. p. beschikbaar te stellen voor de bestrijding der cholera. Op voorstel van de ambassade heeft de Porte bovendien het plan gevormd te San Stefano een isoleer-kamp in te richten en een aantal ontsmetters met de noodige toestellen naar verschillen de plaatsen uit te zenden. Cholera-lijders zijn onder dak ge bracht in de Aya-Sofia-, de SuleManie- en de Sultan Ahmed-moskeeënr en in de verschillende kerken. De ziekte is het eerst uitgebroken onder de door ellende en ontbering uitgeputte troepen, die achter de Tsja- taldja-linies geconcentreerd waren, en door vluchtelingen overgebracht naar Konstantinopel In het kampement van Mouhakereui, op slechts enkele K.M. afstands van het hoofdkwartier van Nazim pasja te Hademkoj, bezweken reeds op den eersten dag, dat de ziekte geconsta teerd werd, 200 soldaten. De lijken werden inderhaast bij hoopen in een kuil gestopt, maar geen enkele hygië nische maatregél werd genomen, uit vrees, dat ruchtbaar zou worden, dat een veel gevaarlijker vijand nog dan de Bulgaren in het Turksche leger kamp was verschenen. Zoodoende wera de ziekte niet gestuit en ver spreidde zij zich met ontzaglyke snel heid over de twee vleugels van het Tsjataldjaleger. Daar zag men elk oogenblik de aan grijpendste tooneelen. Soldaten vielen neder met het geweer in de hand. Vergeefs zag men uit naar geneeshee- ren en geneesmiddelen, beide waren ver te zoeken. De arme zieken smeek ten vergeefs om wat water of citroen en stierven meestal, zonder dat iemand naar hen omkeek. De wegen en toe gangen naar het station waren als be zaaid met de lijken der ongelukkigen, die hun laatste krachten hadden by- lectuur in eengeraapt om zich naar den trein te 3 officieren sleepen, die hen naar Konstantinopel zou vervoeren. En zy, die zoo geluk kig waren geweest een plaatsje te ver overen in de wagons, werden, zoodra bleek, dat zij aan de gevreesde ziekte leden, mededoogenloos den wagen uit geworpen en stierven op den berm van den dijk, waar zij onbegraven bleven liggen. Eerst thans begint men in te zien, hoezeer men den toestand daardoor verergerde en worden de lyken met petroleum begoten en verbrand. Intusschen is de toestand echter al zoo verergerd, dat hij ernstig gevaar oplevert voor de geheele wereld, zoo- dat reeds door verschillende staten voorzorgsmaatregelen zijn genomen. De eischen afgewezen De Londensche Evening News pu bliceert een telegram uit Constanti- nopel, volgens hetwelk de groot-vizier gistermorgen verklaart heeft aan den correspondent van de Daily Mail, dat de eischen der Bulgaren onaanneme lijk zijn. De oorlog zal voortduren, tenzij de voorwaarden ingrypend ver- Hoe weinig artistiek echter Ada’s ge zang mocht zijn, het had voor den aandachtig luisterenden Albert juist door dat contrast een bijzondere be koring. Mathilde meende weliswaar, dat het kind nog niet rijp was voor de liede ren van Brahms. Als zij de zoete klacht van die teringlijdster zong „Immer leiser wird mijn Schlummer” dan klonk dat als een volmaakte en geheel geruststellende diagnose ten gunste van de zangeres, die vooral den zoo snijdenden kreetwEine andre wirst du küssen” met zoo’n mate van zielerust zong, dat men bijna aan Bis marcks ideaal van onverschilligheid herinnerd werd. Neen, deze jonge ziel was nog verwyderd van alle stormen des levenszij woonde nog in een waas, waaromheen de jeugdige frisch- heid en reinheid zoo aanlokkelijk schit terden, dat zij wel heel spoedig in huw bare mannen hartstocht zou opwekken, die den vrede van het kinderlijk ge moed ruw en gewelddadig zullen sto ren. Zeldzaam was de verandering die Ada’s tegenwoordigheid op Albert had. Hy, die een zoo alledaagsch mensch was geweest, dat het nieuwe lid der familie hem in de eerste weken onbe haaglijk en verdrietig had gestemd, bemerkt© met verwondering, hoe hij De Oorlog op den Balkan Ashmead Bartlett, de correspondent van de „Daily Telegraph”, seint uit Tsjataldja van 18 November, via Con- stanza, dat hij de bevelen van de gendarmerie, om naar Konstantinopel terug te keeren, niet opvolgde doch terugkeerde naar het slagveld, waar hij opmerkte, dat alle voorgelegen werken, die de opnamestelling van de middenlinie vormen, gedurende den nacht door de Bulgaren waren geno men deze waren bij zyn aankomst bezig de hoofdwerken bij Hademköj te beschieten en enfileerde den linker vleugel. Hij hoorde dat de Bulgaarsche in fanterie te 1 uur in den morgen de werken genomen had, na een bajonet- aanval die 45 minuten duurde. De beide Turksche vleugels waren in ge vaar te worden afgesneden. Dezelfde correspondent seint echter in een telegram uit Konstantinopel van 20 dezer, dat blijkbaar door den censor is gewijzigd, dat de Bulgaren hun tijdelijke stelling te Hademköj nadeelig achtend en omdat zij zware verliezen hadden geleden door het nauwkeurige Turksche vuur, naar hunne vroegere stellingen terugkeer den. De slag bij Monastir. Over den slag bij Monastir worden, door Reuter aan de bladen de vol gende bijzonderheden gemeld De Turken hadden de bewoners der 'stad gewapend, die de Serviërs aan vielen, waardoor zij toen niet alleen groote verliezen leden maar waardoor hun taak zeer werd bemoeilijkt. De Servische infanterie speelde in het gevecht de groot© rol, en overwon alle hinderpalen. Vaak moest zij tot aan de borst door hot water waden, maar zij nam de vijandelijke stellingen de eene na de andere. Dinsdag poogden de Turken te ont snappen naar Orchrida, maar zij kon den slechts in wanorde vluchten, achtervolgd door de Servische cava lerie tot Florina, waarbij zij waar schijnlijk in handen zullen vallen van de Grieken, die van Konstantinopel komen. De slag werd geleverd over een lengte van 50 K.M. De Turken deden wanhopige tegenaanvallen, maar deze werden af geslagen, en zij moesten terugtrekken. Volgens de mededeeling van gevangenen, bedroeg het aantal Turken 80.000 met 100 kanonnen. In het hoofdkwartier der Serviërs worden de Turksche verliezen geschat op 20.000 dooden en gewonden, in dezen slag, die een der bloedigste van den geheelen oorlog mw. De verliezen der Serviërs zijn even eens belangrijk. De correspondent van d|en „Temps” vertelt in een brief aan zijn blad waarom de forten rond Kirkkilisse een mooi stadje van 25,000 inwoners die men onneembaar achtte, zelfs na een lang beleg, niet stand hielden en waar om de Bulgaren, zelfs zonder moeite, zich van deze sterke stellingen meester maakten. De Turken hadden al hun groot geschut uit deze forten overge bracht naar de Dardanellen, zoodat er geen enkel stuk van groot kaliber meer aanwezig was. Toen de Bulgaren, na een heeten strijd, waarin aan de zijde der Turken ook een Duitsch officier, Moritz von Karl, viel, Ere Kleri veroverd hadden en ’s avonds den 23en October voor Kirkkilisse arriveerden, wachtten zij voorzichtig, zich voorbereidend op heftigen tegenstand, den volgenden morgen af. Bovendien had het den ganschen dag gestortregend en de troepen waren vermoeid. Maar den- zelfden avond vertrok Moekhtar pasja, »rdia”, 8 uur, rat. Goudsche Alle Luxe- en Huisii. Artikelen gaan. In een der Fransche bladen, n.l. de Figaro, spreekt de hoofdredac teur daarover zijn groote verbazing uit. Is men in Europa krankzinnig, vraagt hij, dat men in een zoo ernstig door cholera besmette stad matrozen laat patrouilleeren Moet de ziekte zoo worden verspreid in geheel Europa? Is het al niet erg genoeg? Moeten er nog meer slachtoffers vallen En de schryver heeft gelijk. Het zou een ander geval zijn, zoo van regeêrings- wego al het mogelijke gedaan werd om de ziekte te stuiten. Maar daar ontbreekt heel wat aan. Men wil we), maar het ontbreekt aan de noodige doortastendheid, aan een goed begrip van wat er gebeuren moet. En de internationale gezondheidsraad, die nu is opgetreden kan zooveel willen doen als mogelijk is, de regeering zal niet in staat zijn dat alles uit te voeren. Moge de vrede spoedig geteokend zijn I Er zat niet veel voortgang in de verhouding van Spengler en Ada. De jongelui hadden elkaar wel al meer malen, met of zonder- verder gezel schap, ontmoet, bij de „toevallige” samenkomst aan het station, die Speng ler had weten klaar te spelen, en in de villa van de familie Ammann, maar er kwam geen voortgang in. De Ammann’s hadden den indruk, dat Spengler weerhouden werd door Ada’s onveranderd terughoudende wijze van optreden en daardoor niet tot een nadere verklaring durfde over te gaan. De nuchtere manier van doen van dezen knappen Amerikaan pakte echter vooral Mathilde in. Dat taaie op-een- afstand blijven, waarin zooveel man. nelyke trots stak en zoo’n vrees voor gr PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad150 Idem franco per post1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1