BiELaaerxlaxid.. STATEN GENERAAL Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Laatste Berichten. INDISCH NIEUWS. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Ef feclmilun it e I te A ai s t Br dam 111 u anderd worden. De Balgaren eischen de overgave van Adrianopel, Scutari, Janina en de Tsjataldsja-linie. Belgrado, 21 Nov. De slag b'j Mo- nastir werd zooals aan de N. R. Crt. werd geseind geleverd over een front, dat 50 K M. lang was. De Turken deden verwoede tegenaanvallen, maar werden teruggeslagen en moesten te rugtrekken. Volgens gevangengeno men Turkeri, waren zij 80,000 man met 100 kanonnen sterk. Het Servische hoofdkwartier schat, dat de Turken 20,000 dooden en ge wonden hebben verloren. De slag was een van de bloedigste van den oorlog. De gezamenlijke verliezen van de Ser viërs zijn ook vrij aanmerkelijk. De correspondent van het Journal beschrijft in een telegram pan zijn blad verschillende voorvallen welke wijzen op hoogst eigenaardige verhoudingen welke tusschen de Bulgaren en Drie- te Saloniki zouden bestaan. Deze me- dedeelingen werpen een eigenaardig licht óp de diepgaande oneenigheid. Sedert verscheidene dagen was de stad bovendien overgeleverd aan den over moed der soldaten die plunderend ^'overal hun weg zochten, zingend en moordend door de straten trokken en iedereen die hen in den weg liep een voudig afmaakten. De correspondent voegt hieraan toe dat de militaire autoriteiten eenvoudig machteloos tegenover deze losgebroken bende stonden. Servië. De correspondente van de Reichs- post te Semlin meldt: Bij een drie- daagsch verblijf te Nisj heb ik zulke bijzonderheden over mishandelingen van Albaneesche en Turksche nota beien door Serviërs aanschouwd, dat ik niet in staat ben deze te beschrijven. Do veldhospitalen. De correspondent van den Tempn, Renó Puaux, vertelt in een brief aan zijn blad een en ander over de veld hospitalen, welko hij op weg naar Kirkkilisse, langs de wegen van Mace donië ontmoette. Bij Ienidsje vond hij zoo een hospitaal waar een 40-tal ge wonden van Luie Boergas opniehw verbonden veerden. Vandaar worden zij overgebracht naar Guerbeli en dan naar de permanente hospitalen van Iamboli in Bulgarije. De mannen verdragen metstoïcijn- scho kalmte, met grimassen en een zucht, het onderzoek der wonden, hen door de Turksche kogels toegebracht; het zijn meestal geen ernstige wonden want de Turksche kogel (dezelfde als do Duitsche) is zoo puntig en glad, dat hij zonder weefsels te scheuren door het lichaam gaat. Verband- en chirurgische middelen munten uit door zindelijkheid. Over twee groote tafels liggen smetteloos- reine lakens, waarop waschkommen, medioijnen, pincetten, soharen en an dore chirurgische instrumenten. Alles gebeurt in de buitenlucht en in den helderen zonneschijn mankt zoo'n veldhospitaal een teederen indruk van weldadigheid; een ontroerend con trast met de wreede verschrikkingen van het slagveld. Wapenstilstand. In een telegram uit Sofia aan de „Temps" wordt gezegd, dat de wapen stilstand nog slechts een quaestio van uren is en dat de oorlog feitelijk als ge ëindigd beschouwd kan worden. Naar men verneemt, heeft Bulgarije uit naam der verbonden Balkanstaten bevestigend geantwoord op het ver zoek om een wapenstilstand, door Tur kije gedaan. In het antwoord zoo wordt uit Belgrado aan de bladen geseind wordt de overgave van alle nog bele gerde steden goöischt, en wel inzonder heid van Adrianopel, Tsjataldja en Skootari, terwijl als grondslag wordt beschouwd voor de vredesonderhande lingen het afstand doen aan de verbon den Balkanstaten van het geheele Turksche grondgebied in .Europa. Uit Constantinopel wordt 21 Nov, officieel aan het Vad. geseind Daar de Porte de voorstellen van Bulgarije betreffende den wapenstil stand onaannemelijk vindt, is aan Na- zim-Pasja bevel gegeven, de krijgsver richtingen voort te zetten. Uit Constantinopel wordt 21 Nov. nader geseind aan het Vad. De Ministerraad besloot de voor waarden voor een wapenstilstand, door Bulgarije gesteld, af te wijzen en den oorlog voort te zetten. De voorwaar den der verbonden Balkanstaten voor den wapenstilstand en den vrede behel zen het afstand doen van geheel Euro- peesch Turkge met uitzondering van Constantinopel. China De „Köln. Ztg. geeft een uitvoerige beschrijving van een belangrijk inge nieurswerk, dat in den loop van deze maand in China tot voltooiing zal worden gebracht of misschien al ge reed is gekomen. Dat is de groote spoorwegbrug over de Hoang-ho, in de lijn van Tiëntain noar Poekau. De rivier is ongeveer 200 K.M. boven haar monding overbrugdzij is daar bij laag water 400 M. breed, Bij hoog water 2200 M. tusschen de dijken. Het is een brug voor enkel spoormaar de pijlers zijn zoo breed en zwaar ge nomen, dat later brugverbreeding voor een tweede spoor kan worden uitge voerd. Drie Duitsche firma's hebben den bouw uitgevoerd en de benoodigde ijzerconstructies geleverd. Er is drie jaar aan deze brug ge werkt totale lengte bedraagt 1255 M. en zij bestaat uit drie spanningen bo ven de rivier en negen spanningen boven de uiterwaarden. De middelste rivieroverspanning is 164 7 M. lang en wordt geflankeerd door twee span ningen van 128.1 M. de negen over spanningen (1 aan den zuidkant, 8 aan den noordkant) boven de uiterwaar- zijn elk 91.5 M. Daar de Hoang-ho veel water en slib afvoert en de stroom snelheid aanzienlijk is, leverden de fun- deeringswerken voor den pijlerbouw groote moeilijkheden op. Volgens een telegram uit Peking aan het Vad. heeft de president van de Chineesche Republiek in den mi nisterraad verklaard dat in de Mon- foolsche quaestio thans nog slechts de anonnen dienen te spreken. Een bot sing met Rusland werd daarbij ernstig besproken en mogelijk geacht. Daarom besloot de Ministerraad voórloopig een half millioen soldaten te mobiliseeren. De leden van alle elkaar bestrijdende politieke partijen besloten eenstemmig de regeering in de Mongoolsche quaes- tie zoo krachtig mogelijk te steunen. Düitsohland. De Duitsche Minister van Oorlog verklaart in een aanschrijving, die in de bladen is gepubliceerdDoor en kele militairen worden onjuiste ge ruchten verspreid omtrent toebereid selen tot een ooflog en mobilisatie. Ik deel bij dezen mode, dat maatregelen zullen worden getroffen tot onder drukking van dergelyke praatjes, tot dat de schuldigen ze hebben her roepen." Japan. Dinsdag is naar aan de N. R. Crt. wordt geseind aan boord van den Ja- panschen kruiser „Nisjin" een ketel gesprongen. Twintig opvarenden ver loren daarbij het leven. Het ongeluk schijnt te zijn veroorzaakt door het stooten van do „Nisjin" op de klip van Sjimoda. De „Nisjin" is gisteren te Jokosoeka aangekomen de lijken der slachtoffers zijn aan wal gebracht. Rusland. De Voss. Ztg. verneemt uit Peters burg, dat dnar, naar aanleiding van den terugkeer van den Tsaar naar Tsjarkoje Selo allerlei geruchten de ronde doen over veranderingen in het Kubinet. De Tsaar zou van plan zijn Samarin, die in hofkringen grooten invloed heeft, in plaats van Kokoftsoff minister-president te maken. Ook zoo de positie van den Minister van Bin nen!. Zaken, Makarof, door den on- gunstigen uitslag der Doomaverkie- zingen die lang niet zoo gunstig voor de reactionairen zijn geëindigd als algemeen werd aangenomen ernstig bedreigd zijn. Frank huk. Een bloedbad in een gevangenis. Wij ontleenen thans aan de bladen nadere bijzonderheden over het oproor, d^t in het Huis van Bewaring te Ro- chefort Dinsdagmiddag om 5 uur uit brak. De stad bezit geen militaire ge vangenis, zoodat burgers en militairen, met de bannelingen vóór hun transport naar Guyana in hetzelfde gebouw opgesloten, waarin ook preventief zittenden worden ondergebracht. Een matroos, Dragonnet genaamd— volgens de „Figaro" een groot be wonderaar van Bonnot en Garnier, wier portretten in zijn bezit werden gevonden bij zijn inhechtenisneming was de belhamel. De man was onlangs door den krijgsraad veroordeeld tot 5 jaar dwangarbeid. Dragonnet gaf het sein, door bg het middagmaal op luid- ruchtigè wijzo zijn ontevredenheid te betuigen, waarop de cipier hem beval, zich rustig te houden. Dragonnet vloog op, haalde een mes te voorsohijn, dat hij op een of andere wijze aan de aandacht zijnor bewakers had weten te onttrekken, en ging daarmee den cipier te lgf. Hg ontrukte hem de revolver en schoot den man met zijn eigen wapen dood. Toen de vrouw haar om hulp roependen man wilde verdedigen, greep de woesteling haar beet en sneed haar den hals af. Een andere matroos wilde tuschenbeiden komen en liep een twaalftal steken op. Met een bijl vermoordde Dragonnet den tweeden gevangenbewaarder. Een luitenant van de koloniale infanterie, die, op straat passeerende, het lawaai hoorde en te hulp snelde, kreeg eenige messteken in den hals. Intusschen was de commissaris van politie met eenige agenten toegesneld. Nauwelijks echter hadden de gevan genen den nieuwen vijand ontdekt, of zij wierpen zich op den commissaris en zijn mannen, die moesten wijken. De gevangenen meenden thans het pleit te hebben gewonnen en ijlden naar de poort om te vluchten. Maar een afdeeling troepen had het gebouw reeds omsingeld en maakte zich gereed met geweld binnen te dringen. Om zes uur werden de deuren der cellen, waarin de oproerlingen zich hadden verschanst, geforceerd. In do laatste worsteling werden Dragonnet en zijn voornaamste helper door de gendar men neergeschoten. Het resultaat van het oproer, dat de geheele stad in beroering bracht, is: vijf dooden, drie gewonden. Ommen. In verband met de voor de verkiezing v Tweede Kamer in hetdi (waarvoor candidaat zij voorstander van de stemming en lid der itrict Ommen v. d. Vegte, Tarief wet en Bichon Van IJsselmonde, tegenstan der), zal het lid der Tweede Kamer voor Hoorn, de heer De Jong, in over leg met het anti-Tariefwetcomité een aantal lezingen houden in het district. Vad. Ter herinnering aan H. C. v. "Woerden. Gisterochtend zoo meldt deN. Crt. was het personeel de Algemeene Landsdrukkerij te s' Gravenhage tegen 12 uur bijeengekomen in het schaft lokaal, waar ook de familie Van Woer den was genoodigd. Daar is geplaatst een door den heer M. Alandt, kunst schilder aldaar, geteekend portret van den overleden directeur, den heer H. 0. van Woerden. Daarboven hangt een tegel met diens dovies „Draagt elkanders lasten", terwijl in de vesti bule een wit marmeren gedenksteen is aangebracht, waarop in vergulde letters de woorden Te* herinnering aan H. O. van Woerden, Direct, der Algemeene Landsdrukkerij, 1902-1912. Door den heer K. W. H. Schaffer, voorzitter der commissie, welke een en andor had voorbereid werd met een enkel woord gewezen op den al- gemeenen wensch onder ambtenaren en overig personeel, om door een blij vend huldeblijk uiting te geven aan de groote liefde en achting, die men den overleden directeur toedroeg, een wensch, die thans werd vervuld. De heer A. Belinfante, administra teur bij het departement van Binnen- landsche Zaken, sprak een opwekkend woord tot het personeel, er op wijzen de, dat het ook in de toekomst steeds aller devies moet zijn, elkanders las ten te dragen. Chr. Onderwijs in Indië. Naar de Rott. vernam, heeft iemand, die niet genoemd wenscht te worden, 5000 gulden ter beschikking gesteld van de Ver. voor Christelijk Holiandsch Onderwijs ten ten behoeve van de Inlandsche bevolking in Ned. Oost- Indië. Door deze milde gift is het mogelijk geworden reeds thans over te gaan tot de stiohting van een school voor aanzienlijke Soedeneesche meisjes te Soekaboemi. Kamerverkiezingen 1913. V Naar Het Volk uit Nieuw Amsterdam verneemt, zullen de Chr.-Historischen in het district Emmen 1913 met een eigen candidaat uitkomen. Een jubileum onder de finantieele bladen. Naar wij vernemen treedt H. D. de Vos-Wekel. Uitlotings-Courant. Finan tieel Weekblad, uitgave vanS. L. van Looy, Amsterdam, met 1 Januari a.s. zijn 25en jaargang in. Vrijzinnige concentratie. Naar het Handelsbl. meldt, zal de vrijzinnige kiesvereeniging „Vooruit gang" te Amsterdam naar aanleiding van het Zaterdag door de drie vrijzin nige partijen goedgekeurde voorstel tot samenwerking trachten daar ter stede diBtrictscomité's op te richten, be staande uit vertegenwoordigers der drie vrijzinnige fracties en van devrijzin- ige propagandaclub „Jong-Holland." In elk district zullen, naar men zich voorstelt, buurtvergaderingen worden gehouden. De bedoeling is, dat niet alleen samengewerkt zal worden voor de Tweede Kamer, maar'ook voor Pro vinciale Staten en Gemeenteraad. Landbouwtentoonstelling 1913. De Nationale en Internationale Land- bouwtentoonstslling te 's-Gravenhage in 1913 is bij beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 20 November 1912 is be paald te zijn eone van Staatswege erkende internationale tentoonstelling in den zin van artikel 8 der Octrooi- wet (Staatsblad no. 313). Samenwerking der vrijzinnige partijen. Nu het concentratie-program de goedkeuring der algemeene vergade ringen heeft verkregen, zijn door de hoofdbesturen der drie vrijzinnige partijen de onderstaande heeren aan gewezen om als centraal-comité op te treden bij de verkiezingen van 1913: Mr. M. Tydeman jr., prof. A. C. Visser van IJzendoorn en jhr. mr. H. Smissaert als afgevaardigden van den Bond van Vrije Liberalen; mr. H. Goeman Borgesius, mr. P. Rink en A. Roodhuyzen, als afgevaardigden van de Liberale Unie en Herman Snij ders, mr. J. H. Thiel en mr. L. N.. Roodenburg, als afgevaardigden van den Vrijz.-dem. Bond. De heer mr. L. N. Roodenburg, Banstraat 9, Den Haag, zal als secre taris-penningmeester van dit comité optreden. Prof. P. H. Ritter. t Met leedwezen zal in den lande worden vernomen dat dr. P. H. Ritter, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, gisteren aldaar is overleden. Pierre Henri Ritter werd in 1851 te '8 Gravenhage geboren. Na zijn voorbereidende studiën aan het gym nasium te hebben Volbracht, studeerde hij te Leiden in de theolo gie, waar hij in 1882 promoveerde op een proefschrift getiteld: De mona- denleer van Leibniz. Van 1882 tot 1891 was hij remonstrantsch predikant te Utrecht. In laatstgenoemd jaar legde hij het predikambt neer, om de hoofd redactie van het Nieuws van den Dag te aanvaarden, als opvolger van H. de Veer. In 1906 werd hij benoemd tot hoog leeraar in wijsbegeerte aan de rijks universiteit te Utrecht, als opvolger van prof. Van der Wijck, die zijn eme ritaat had genomen. Hij aanvaardde zijn ambt met een rede over „De taak der wijsbegeerte". Tot zijn voornaamste werken be- hoorenPaedagogische Fragmenten en Ethische Fragmenten, welke beide werken meermalen herdrukt en in ver scheidene andere talen werden overge bracht De Zoon des Menschen en Kritische geschiedenis van het sub stantiebegrip in de nieuwere wijsbe geerte. Onder zijn redactie verscheen in het kroningsjaar het bekende werk Een halve eeuw, Nederland van 1848-1898. Door zijn cursussen in verschillende steden heeft prof. Ritter belangrijk bijgedragen tot verspreiding van ken nis omtrent wijsgeerige stelsels. Hij was ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Naar wij vernemen, is het Nationale Comité tegen den sluitingsdwang ge reorganiseerd. Als voorzitter treedt thans op den heer G. de Vries Gzn., te Haarlem, als secretaris, de heer J. Noordeloos, Leidschestraat 25 Haarlem. Tot adviseur van het comité is ge kozen de heer D. Manassen, journa list te Amsterdam. Het comité besloot een krachtige actie tegen den sluitingsdwang ter hand te nemen en in verschillende -plaatsen sprekers te doen optreden. Locale yereenigingen, welke in ver band hiermede inlichtingen wenscben worden verzocht zich daartoe tot den secretaris, den heer Noordeloos te wen den. TWEEDE KAMER. Vergadering van 21 Nov. (Vervolg.) De heer Bos (v.d.) gaf na de pauze breedvoerige beschouwingen over de financieela politiek en wees er daarbij op, dat hoewel de toe stand verbetert, toch allerminst nog voldoende kan worden genoemd. Met klem betoogde spr. dat er ge waakt moet worden tegen de opdrij ving van de tractementen der amb tenaren. Waar een Staatscommissie un het werk is, achtte spr. het onge- wenscht en voorbarig om op hetgeen inzake defensiebeleid zal worden ge rapporteerd, vooruit te loopen. Wat de onderwgs quaestie aangaat, spr. acht het een eisch dat er van Regeeringswego geen rechtstreeksche propaganda voor de zending wordt gemaakt. De Minister van koloniën van 1902, die thans Gouverneur-gene raal is, huldigde destijds ook dat stand punt. De heer ter Laan prees het be leid der Regeering inzake het oprich ten van dessa-scholen, waarin nu goed technisch onderwgs zal worden ge geven. Waar de Regeering echter tracht haar christelijk stempel te druk ken op het onderwijs, en uitsluit elk ander, dan keurde spr. het beleid scherp af. Na op meerdere punten inzake het onderwijs te hebben gewezen, wordt de verdere behandeling dozer begroo ting verdaagd tot Vrijdagmorgen. Des avonds te 8 uur kw%men eenige andere wetsontwerpen aan de betref fende de goedkeuiing van verdragen en de verbouwingen en uitbreiding van departementen. In den nacht van Maandag op Dins dag is op het Holiandsch Diep,-onder Numansdorp, een scheepje gezonken, vermoedelijk geladen met zand. Maan dagavond had men van den wal af voor anker zien liggen en Dinsdag morgen zag men alleen den mast boven water steken. Tot heden is van de opvarenden niets bekend. (Telegr.; Van het loggerschip VL 166, van de reederij C. van Toor te Vlaardin- gen, is, naar de Rotterd. meldt, be richt ontvangen, dat de 35-jarige ma troos D. Dujardin, van Pernis, door een stortzee is overboord geslagen en verdronken. De man laat een vrouw en kind achter. De politie te Goes heeft, zoo meldt de Goesche Ct., tegen vrouw C. N., uit de Lange Vorststraat aldaar, proces-verbaal opgemaakt, wegens het ten verkoop voorhanden hobben van onzedelijke prentbriefkaarten. De kaar ten vertoonen een man en een vrouw in paradijscostuum, terwijl de lendenen door een doek zijn omwonden. De voogd van een \7-jarige Haag- sche winkeljuffrouw, die een lengte heeft van pl.m. 1.70 M. dus lang van gestalte is zoo meldt het Vad. uit den Haag, vermoedt dat zijn pupil, toen zij 11 Nov. j.l. do woning harer zus ter bij wie zij inwoonde, verlaten heeft, is geschaakt door een man in wiens gezelschap zij vertrokken is. De van de ontvoering verdachte, een Rus, woonde vroeger te Amster dam en te Rotterdam als bediende. Hij is is oud 34 jaar, noemt zich thans correspondent en woonde vroeger te '8 Gravenhage. Een billijk besluit. Naar „Zeelandia" verneemt zijn de besturen der gemeenten langs de Bel gische grens door Ged. Staten aange schreven om de geneeskundige armen- prrctijk op te dragen aan in Nederland gevestigde geneesheeren. Waar de armenpraktijk aan de Bel gische geneesheeren is opgedragen, moeten dezen door Nederlandsche ge neesheeren worden vervangen. Zaterdag 23 dezer wordt een auto busdienst geopend van Kwintsheul via Wateringen en Rijswgk, naar Den Haag en terug. Deze dienst, waarvoor de nieuwe burgemeester van Waterin gen bijzonder geijverd heeft, verlost de dorpen Wateringen en Kwintsheul de eenige van het Westland, welke niet aan de tram zijn aangesloten uit hun uitzondering. N. Crt. Eerste vereischte. De burgemeester van Weert (Limb, die een politie-agent vraagt, als eerste vereischte dat deze katholiek is, aldus het Vad. Een beschuldiging. De heer K. Feikema te Sneek schuldigt den heer Van der Laan, secretaris dier gemeente dat deze van hem f200 heeft ontvangen om „Ver gunning" in zijn café te krijgen. De heer v. d. L. ontkent dit en heeft tegen den heer F. een gerechtelijke vordering ingesteld. Dit is de tweede maal, dat de secretarie in een derge lijke zaak gemoeid is. Hbld. Wederinvoering der kermis te Leiden. Bij de behandeling der begrooting voor den dienst 1912 in den Gemeen teraad van Leiden werd door de Raads leden Van Gruting, Zwiers en Boter- mans naar het Vad. verteld, een motie ingediend, beoogende wederin voering van de in 1910 afgeschafte kermis, welke motie in handen van B. en W. werd gesteld om prae-advies. In korte bewoordingen verklaren B. en W. nog volkomen op het stand punt te staan indertijd door de meer derheid van hun college genomen, naar aanleiding van het voorstel van de heeren Briët c.s., om in het vervolg geen standplaatsen meer te verhuren of beschikbaar te stellen voor het hou- deij van een kermis. Slechts voegen zij er aan toe, dat het hun voorkomt, dat, nu de kermis eenmaal afgeschaft is en die afschaffing bij de overgroote meerderheid der bevolking hoege naamd geen tegenstand heeft, er nog minder aanleiding is de kermis weder in te voeren. GOUDA, 22 November 1912. Goudsche Agententen van Politie- Vereeniging. Onder voorzitterschap van den hoofd agent van Politie P. Leemeijer verga derde op 13 en 20 dezer alhier de vereeniging van agenten van Politie „Per Aspera ad Astra". Deze verga deringen droegen een feestelijk karak ter wegens het 10-jarig bestaan der vereeniging, en werd gehouden in de achterzaal van het cafe „Unie". In de openingsrede werd o.a. door den voorzitter de zinspreuk der ver eeniging „Per Aspera ad Astra" (van de Doornen tot de Sterren) aangehaald, er op wijzende dat die door haar 10- jarig jubileum recht van bestaan had verkregen, en werd allen leden en genoodigden, een hartelijk welkom too- geroepen. In de keurig daarvoor versierde zaal bleven allen gedurende den avond gezellig bijeen, en werd na afloop door den voorzitter met den wensch dat de Goudsche agenten van politievereeni- ging met het daaraan verbonden zie kenfonds in groei en bloei moge toe nemen, de ÏO1® jaarvergadering geslo ten. Goudsche Winkeliersvereeniging. Gisterenavond hield de Goudsche Winkeliersvereeniging een ledenver gadering in de bovenzaal van de „Harmonie". Na opening door den voorzitter, den heer A. D. van Vreumingen, en goedkeuring der notulen werd mede- deeling gedaan van een ingekomen schrijven van den heer J. Schenk uit 's Gravenhage, waar deze bericht on der dankzegging het eere-lidmaatschap te aanvaarden; voorts van eeq, schrg- ven van de Groningsche Winkeliers vereeniging, waarin verzocht werd adhaesie te betuigen aan het door die vereeniging ingediend adres tot wij ziging der Arbeidswet in dien geest, dat daarin zal worden opgenomen dat werkzaamheden ook zullen mogen wor den verricht in een vertrek, grenzend aan den winkel, dat niet uitsluitend werkplaats is, en bovendien totwijzi- r'ng der arbeidsuren in van 's morgens tot 's avonds 9 uur. Het bestuur had aan dat verzoek voldaan, na in- formatie bij de belanghebbende zaken. De heer Mallon maakte aanmerking daatop en betoogde dat deze zaak wel van zooveel belang was, dat de ver gadering daarover zou mogen beslissen. Ook andere leden waren die zienswijze toegedaan. Toen daarop bleek dat die adhaesie betuiging waartoe slechts enkele dagen geleden was besloten, nog niet ver zonden was, stelde de voorzitter daar om voor dit adres nog in de vergade ring te behandelen, waartoe besloten werd. Nadat hierover was gediscussieerd en gestemd, werd ten slotte de adhaesie betuiging, zooals het bestuur die had opgesteld, goedgekeurd met 43 stem men voor, 3 tegen en 3 in blanco. Nog was ingekomen een brief van den Ned. Middenstandsbond waarin wordt medegedeeld dat op het eerst volgend te houden congres zullen wor den behandeld de onderwerpen „Mid denstands-coöperatie" en Informatie- en Incasso-bureaux. Ten slotte werd medegedeeld dat naar aanleiding vari de pogingen door de Kamer van Koophandel alhier aan gewend om een zesde postbestelling te krggen in de namiddaguren door den Directeur-Generaal daarop afwij zend was beschikt. Een andere ver deeling zou'zoo noodig kunnen wor den overwogen. Aan de orde was daarop de enquête in zake de vervroegde winkelsluiting. Het resultaat daarvan, dat wij reeds eerder mededeelden, was, dat zich 117 leden zonder eenige bepaling verklaar den vóór een wettelijk vervroegd slui tingsuur, 62 waren daar tegen en 12 biljetten waren in blanco. Als gevolg dezer enquête had thans het Bestuur voorgesteld een adres te richten aan den Gemeenteraad alhier met het ver zoek een verordening voor vervroegde winkelsluiting, met de dairop noodig afwijkende bepalingen, samen te stellen. Naar aanleiding van dit voorstel ontstond een vrij rumoerige discussie tusschen de heeren Bik en den Broe der, waartusschen zich ook nog andere leden mengden. Deze discussie gaf den heer Rond aanleiding het voorstel te doen een enquête te doen houden bij alle winkeliers hier ter stede. Dit voorstel werd bestreden op grond hiervan dat de beweging uitgaat van de G. Winkeliersvereeniging en dat deze uitsluitend met hare leden te maken heeft. Nadat de heer I. van Dantzig en" later de heer T. Crebas het voorstel nader hadden toegelicht werd het aan genomen met 37 stemmen voor 7 tegen en 6 blanco. Daarna werd bepaald, welke dagen het gewenscht was buiten de verordening te houden, waarvoor werden genoemdde Zaterdag, de dagen vóór de Feestdagen en deker- misweek. Als laatste punt was aan de orde het bestuursvoorstel tot contributieverhoo- ging van f 2.op f 2.50, waarvan f 1.zou worden afgestaan aan het Bureau Invordering. De heer Mallon verzette zich tegen dit voorstel op grond hiervan dat naar zijn meening dat Bureau op eigen beenen moet staan en moet worden in stand gehouden door hen, die daarvan gebruik maken. Verschillende leden spraken als hun meening uit, dat dat Bureau Invorde ring groote dienster, be wijst voor alle leden, de heer Grootendorst wees daar speciaal op. Bovendien, een voorstel tot verhooging van het percentage voor incassokostenjis niet tot uitvoe ring kunnen komen, wijl de „Hanze" zich op dat punt niet aan haar woord heeft gehouden. Na veel discussies werd het voorstel aangenomen met 41 stemmen voor, 3 tegen en 2 blanco. Aan het eind der vergadering deelde de voorzitter nog mede dat Mr. Lees berg óp een nader te bepalen dag hier zal komen spreken over de „Faillis- sementswet". Naar aanleiding van een bij de rond vraag door den heer Bik gedane vraag inzake de spaarzegel-winkel hier ter stede, zal door het Bestuur een onder zoek worden ingesteld naar de werking daarvan. De vergadering werd daarop onder dankzegging door den Voorzitter ge sloten. De afdeeling Gouda van het Alge meen Nederlandsch Verbond gaf giste ren in de zaal Kunstmin der Sociëteit „Ons Genoegen" een uitvoering van hedendaagsche- en oud-Hollandsche liederen. Daartoe was de mèdewerking verzocht en verkregen van de leerlin gen der Stedelijke Muziekschool, onder leiding van den directeur, den heer J. H. B. Spaanderman. pe avond werd ingezet door het zingen van het lied van het Neder landsch Verbond van Emiel Hulle- broek. Daarna kwamen de jongere leerlingen met eenige zangnummers, uit den Gedenck-Clanck van Adr Valerius, van M. A. Brandts Buys en van J. J. Viotta, die frisch en flink voorgedragen door de talrijke schare kleine zangers en zangeressen bij het publiek wel bijval vonden. Vooral vielen in den smaak de nummertjes van Cath. van Rennes, „Drie kleine kleutertjes" en „Een Dansje". De heerSpaanderman en Mej. Spruijt brachten voor en na de pauze Oud- Nederlandsche danswijsjes van J. C. M. van Riemsdijk (voor vierhandig klavier) ten gehoore. Daarna zongen enkele leerlingen van de soloklasse eenige nummers. De heer C. P. Backers Jr. droeg aller eerst voor „Het geuzenvendel op den thuismarsch" van Th. van Duyse, en „Rincking" van Emiel Hullebroek die keurig gezongen, zeer veel succes hadden. Daarna zongen de dames H. M. Dercksen, A. Westbroek, T. Scholten, eerst ieder een lied en vervolgens een tweetal terzetten van Gath. v. Rennes. Deze nummertjes evenals de daarop volgende liedjes „Blond Annie" en „de Gefopte Vogelaar", door Mej. B. Bik gezongen, toonden op welke goede krachten de Muziekschool kan bogen. Nadat de heer Backers nog een drie tal liederen gezongen had, bracht de heer J. H. v. d. Voort, de voorzitter van de afdeeling Gouda een woord van dank aan allen, die tot het wel slagen van de uitvoering hadden bij gedragen. Deze uitvoering, zei hij, be wees dat men niet in den vreemde behoeft te zoeken, maar dat ook de Nederlandsche toonkunstenaars er mo gen zijn. Tot slot van den avond zong de koorklaBse een tweetal vrouwen koren van S. de Lange, n.l. Lente en Goede Nacht. Nieuwerkerk a. d. IJsel. Aan de firma C. J. Bier, bloemist alhier, zijn door de vaste keuringscommissie der Ned. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde, o.m. de volgende onder scheidingen toegekend. Een getuig schrift l® klasse voor een inzending nieuwe Chrysanthemum variëteiten een getuigschrift van verdienste voor een Chrysanthemum Ada Kitching- ham een zilveren medaille vóór een verzameling nieuwe Chrysanthemum- variëteiten. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Indische Begrooting. Heden, half elf, zette de Kamer de algemeene beschouwingen voort. De heer deSavorninLohman (c. h.) meende, in tegenstelling met het- gdfcn de heer de Meester had gezegd, dat er in Indië niet genoeg ambtenaren zijn. Er is gebrek aan ambtenaren en men weet niet hoe daarin te voorzien. De salarissen zijn niet te hoog, anders kwamen er wel genoeg liefhebbers. De jongelui die naar Indië gaan, moeten een huishouding kunnen opzetten. Dat zou tevens het concubinaat Legen gaan. Een toelage aan gehuwden ware wen- schelijk. Indien men meent minder ambtenaren te moeten hebben, moet men niet voortgaan met staatsexploi tatie, doch meer aan het particulier iniatief over laten. De regeering moet meer gouverneeren dan exploiteeren. De Christianiseeripg van Indië. Spr. vergeleek den toestand met dieh in de provinciesteden hier te lande. Het fana tisme openbaart zich daar op eigenaar dige wijze, omdat men van de „fijnen" niets moet hebben. Toen er een „fijne" gouverneur-generaal kwam, kwam er beroering. Een Roomsche was onge twijfeld geduld, maar zoo'n fijne wil de modernen beheeren. In de bladen deed men het voorkomen a^sof nu velen den gouverneur-generaal naliepen en ter kerk gingen. Dit ontkende spr. Op onderwijsgebied komt de strgd hieruit voort, dat de openbare onder wijzers niet kunnen dulden, dat men zegt dat de zending beter voor het on derwijs kan zorgen. Men heeft de open bare school in de Minahassa in handen der zending willen, omdat de zending met minder kosten meer bereikt. Maar dat kunnen de neutralisten niet toe geven. Zelfs de minister liet zich niet weerhouden om te* spotten met de schending tusschen het gebied der mis siën, die hij zelf heeft goedgekeurd. De heer Ketelaar: dat is niet waar, dat wij spotten. De heer deSavornin Lohman: gij weet zelf niet hoe zeer gij spot. Thans neemt gij geld aan van de Chineezen om ons te bestrijden. De liberale sluiten een verbond met de Mohammedanen om de christelijke partijen hier te lande te bestrijden. Indien de heer de Meester het aan nemen van geld van Chinepzen goed keurt, dan is er tusschen' dezen en spr. een klove, waar spr. zich niet bewust was, en die hij zeer betreurt. De Mohamedanen hebben schatten bijeengebracht, voor hun scholen, maar wat deden de liberalen ooit voor hun neutrale school Niets hebben de christelijken gedaan om de woede op te wekken tegen hen. Als de heer de Beaufort waarschuwt om voorzichtig te zyn in uitlatingon in deze Kamer. Die waarschuwing mogen de naaste geestverwanten van den heer de Beaufort zich voor gezegd houden. In Indië wordt dr. Kuyper voorge steld als het calvinistische gevaar, dat voor de Mohamedanen dreigt. Er wordt gezegd, dat voor het christelgk onder wijs niet vraagd wordt in Indië. Heb ben de christelijken hier te lande ge vraagd om neutraal onderwijs, dat hen een halve eeuw is opgelegd. Geeft het geld terug aan de Chi neezen, riep spr. de linkerzijde toe, en als ge het niet meer hebt, zullen Bpr. en zijn vrienden graag een collecte houden om hen in de gelegenheid te stellen het terug te geven. (Gelach). De heer V e r h e ij (u.l.j begroette met vreugde de plannen omtrent een vertegenwoordiging van Indië. Het speet hem, dat het tijdstip van indie ning der wetsontwerpen nipt kan wor- medegèdeeld. Ten aanzien van het onderwgs was spr. van oordeel, dat de regeering zelf het inlandsohe onderwijs ter harte moet nemen en dit niet aan de zen ding moet overlaten. De heer Ketelaar (v. d.) vroeg wat het geld der Chi neezen Jvetrof, wie dat toch ontvangen heeften her innerde er aan dat in 1909 het bestuur eener Antirev. kiesvereeniging van een Chinees, over wien den heer Rood huyzen zich minder welwillend had uitgelaten, geld gevraagd had om den heer Roodhuyzen te wippen. De heer H o o g s t r a (a. r.) zeide dat ten opzichte van de Chineesche quaestie zijn meening sedert verleden jaar niet gewijzigd is. Het gebeurde in het laatste jaar heeft spr. in het gelijk gosteld. De Regeering late zich niet intimideeren. De Minister van Koloniën, de heer de Waal Malefijt beantwoord de de versohillende sprekers. Ten aanzien van het wetsodtwerp betref fende het instellen van een vertegen woordigend lichaam in Indië kan mede gedeeld worden dat dit thans in een stadium verkeert, dat nu spoedig de gereedkoming kan worden tegemoet gezien. De financiën zijn inderdaad gunstig. De scheiding tusschen gewone en buitengewone uitgaven is zeer moeilijk. (De vergadoring duurt voort). Gppenro^pht ter zee. x Londen 21 Nov. De kranten zeggen dat de hertog van Connaught in zijn troonrede bij de opening van het Canadeesch Parlement, zal aankondi gen, dat de nieuwe Canadeesche re geering besloten heeft een gift van 5 a 6 millioen pond sterling te doen aan de Britsche Admiraliteit voor den bouw van drie pantserschepen in type Dreadmought. Dit zal dan een gift zijn' voor het loopende jaar, naar hot ontwerp in de regeering van Caddi zal in de toekomst nog belangrijker giften doen. Het ongeluk met de Nisshin. Officieel wordt meegedeeld dat de ontploffing aan boord van den Japan- sche kruiser Nisshin, veroorzaakt werd door een vat kruit. Twintig personen zijn gewond waarvan 11 ernstig en 9 licht. De aarbeving in Mexico. New York, 21 Nov. Volgens be richten uit Mexico heeft de aardbeving te Acanbano honderd slachtoffers ge maakt. Bandieten in Rusland. Uit Iekatherinoslou wordt d.d. 20 dezer gemeldBandieten hebben 's nachts aangehouden door het hijschen van een valsch signaal, een extratrein op de spoorweg Catherina. Zij hebben het geld en de waardevolle voorwer pen van 30 reizigers gestolen. Een baanwachter en de conducteur van de trein zijn gewond. De oorlog op den Balkan. Keizerlijke woorden. Wbenen, 21 Nov. De bladen berich ten dat in den loop van een diner ter eere van de afgevaardigden keizer Frans Jozef verklaard heeft in een onderhoud met de Hongaarsche afge vaardigde, dat hij de houding van Bulgarije bewonderde, maar dat hg niet begreep hoe het kwam dat de Turken zoo n tegenspoed haddeD. De keizer sprak de hoop uit dat alles zich op den Balkan ten goede zou keeren en de oplossing in alle opzich ten vredelievend zou zgn. De Jong-Turken. Konstantinopel 22 Nov. De secre taris van de Kamer Assius is in hech tenis genomen. Bemiddeling der Mogendheden. Berlun 22 Nov. Aartshertog Fer dinand is hedenmorgen van Belgrado hier aangekomen. Keizer Wilhejm be groette hem aan het station. De Tsjataldsja-linie. Beblijn, 22 Nov. De Turksche vloot is begonnen bij Kali-kraka de Bulga ren te verdrijven en heeft de op Pa pas Boergas terugtrekkende troepen onder vuur genomen. Parijs, 22 Nov. Volgens een tele gram uit Konstantinopel trokken de Bulgaren van de Tsjataldsja-linie terug om de uitbreiding-der cholera te voor komen. Celebes. Het derde hoofd der bende, die be gin Augustus 1.1. het N.W. van Doeri onveilig maakte, heeft zich te Pinrang bij den controleur gemeld, zoo bericht men aan de Mak. Crt. Dit heerschap, genaamd, Oewa Batjo, had zooals reeds vermoed was, de wijk naar het Pinrangsche genomen, bevreesd van in handen der steeds achtervolgende patrouilles te vallen. Het is een heele opluchting voor de bevolking, nu alle rooverhoofdmannen met hun talrijk aanhangsel achter slot en grendel te Eniekang zitten. van het Koninklijk Meteriologisoh Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 774.2 te St. Mathien, laagste stand 736.8 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dag Zwakke tot matige zuidelijke tot zuidwestelijke wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. VAN DEN 22 NOV. 1912. StiMtsleeuingen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russisohe Obl. 1906 6 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pot. ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pot. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pot. Ilank- en Credlet-lnstel- llngen. Ned. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car A Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Crediet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mg. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw MUen. Ketahoen" Mgnbouw Mg. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mg. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Onderu. Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon .Ned. Mgtot Expl v. Petr. Bronn. C.v.A Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. d. A Scheepvaart Mljen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Oudernem Imren. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. tfpoerwegeo. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arsohau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleenlngea. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarge. TheLs-Re- ginirungs-Gcs. 4 pet. Prolongatie 44f/% pCt. Nat. Staatsf. en Buitenl. soorten weinig varieering, Mijnen lager, Tram waarden stil, Amerikanen tamelijk flauw, Petroleum flauwer, Tabakken stil, Culturen prijshoudend, Rubbers lager aangeboden. Vorige Koert. Koert ren beden. 78"/,, 78'/, 85'/, - 62'/,, - 99 99'/, 89 89'/, 92 V, 92'/, 86 83'/, 86'/, 82 46'/,. 103'/a 82s/. - 69'/. - 215'/, - 59 69"/,, 79'/, 80'/, 25'/. - 74'/, 75 191'/, 33'/, 33'/, 235'/, 90"/,, 88 163'/, 164", 646 544'/, 525 *- 190 190 119 119'/, 6'/i. >- 86'/, 86'/, 3"/,, 11 87'/, 87'/, 95 68»/,, 64'/, 186'/, 86'/, 95'/, 97"/,. 84'/, 34'/, 172'/, 4 172'/, 4'/, 100"/,, - 146',, ;rs.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2