Beduidend verminderde prijzen 8 °|o Tijdgeestpolissen en 3 °|0 Tijdgeestbriefjes. Gouda Vooruit WARENHUIS Sensatie Programma Rotterdam BIOSCOOP-SALON Grands Magasins du Bazar de Ia Paix Het Eucharist. Congres te'Weenen, GODOSCflS COURANT "Wegreras ixet •vergfe-srord.erd.e Seizoen Verkrijgbaar in Swartsenburg's Lotendebiet. Prospectus en Inlichtingen gratis. Prospectus en Inlichtingen gratis Hoogstraat 10-18. SPUISTRAAT tegenover de Passage DEN HAAG. Gemahhelljhste manier van hoopen Laagste Prijzen Grootste Reuze Nieuwe en prachtige uitstallingen lederen dag strijkorchest Ue Haarwaters ST-NICOLAASCADKAUX. Tweede Blad.. *3£it ons cParlement. Buitealandsdi Nieuws. Biinxenlazid. Stadsnieuws. van elegante Dames- en Kinder-Kleeding. Hoogstraat 347 hoek Spui tegenover de Vlasmarkt. Vanaf Zaterdag- 23 November toten met Vrijdag- 29 November geheel nieuw waarin als hoofdnummer Groote detective-roman in 3 actes. In de hoofdrol de beroemde 1%'ecker (detective). Prachtopname van het huis Gaumont. ALS EXTRA-NUMMER: DE VROUW ALS RECHTER. „Savoya" beeld. Spannend drama. FILM FABRICATIE. Wetenschappelyke opname van da firma „Edison". DE BESTRAFTE DRONKAARD. Komisch. HET WEEKBLAD VAN NICHT JEANE. Oomedie „Edison". EEN SLIM HONDJE. Humor. Wacht niet tot de laatste dagen en doet vooral uwe inkoopen in den vóór- of namiddag, dit is het gemakkelijkst, 's Avonds is het te druk en wordt het te laat voor het personeel, hetgeen overlast is. Goederen van nu af gekocht, worden gratis bewaard, mits een gedeelte vooruit betaald wordt. Iedere kooper, die minstens fl. 2.besteedt geniet 20 pCt. korting aan de afdeeling chocolade en borstplaten. Aan Seholen en Liefdadigheidsinstellingen wordt extra korting toegestaan benevens een geschenk van het Bestuur. Alle inkoopen van af fl. 10.worden vrachtvrij geleverd boot of spoor station in Nederland. Zie verdere reclame. Huishoudschorten I C ^fRRF^ met en zonder mouwen U. MDDIllJ. Dienstbodenschorten BOOCStB»*! Fantasieschortjes Tafelloopers Antimacassers Ontbijtstellen Sporthemden Overhemden Beer getchikt veer Zakdoeken Rokken. .PIXAVON'. Iterkens Haarwater. EAU DE QOININE. EAU DE VEGETALL Coiffeur. Oosthaven 31 ZATERDAG 23 NOVEMBER 1912. TWEEDE KAMER. Het is een interessante week ge weest, die achter ons ligt. Aardig was 't, om juist op don dag, waarop de vergadering 'smorgcyis door het absent isme niet op tijd kon be ginnen, te believen, dat van nu af aan tot Kerstmis drie maal per week 's avonds, verder Maandagmiddags en 's middags tot een later uur zal wor den vergaderd. Daardoor werd de ijver der heeren wel op een eigenaardige wijze belicht Indische begrooting Achter de groene tafel de heer de Waal Malefijt, heel andere figuur dan de goedlachsche heer Talma, die we nu weken achtereen mochten gade slaan. De koloniale Excellentie is nog altijd dezelfde, braaf man ontegen zeggelijk, maar zonder leven hij zit er bij als een doodegeen beweging, geen leven is er in te krijgen. Wan neer hij eens even opkijkt, of durft lachen, of comble haast een interruptie over zijn lippen brengt, dan schrikt hij er zelf van en wij met hem. De Algemeene Beschouwingen over de Indische begrooting zijn dit jaar vooral interessant door deChineezen- quaestie en de onderwijs-zending- quaestie. Voor 't overige is men 't vrij wel eensfinancieel gaat het tegen woordige best, de algemeen® toestand in Indië is gunstig, in Atjeh gaat 't veel beter wat wil men nog meer Alleen die vreemde en niet-vreemde oosterlingen. Lastige elementen Dat die heeren ons „vreemdowester lingen misschien nog lastiger vinden het laat de heeren koudwij zijn immers de baas. De onderwijsquaestie is thans bij zonder acuut. De zaak is, dat de zending de Gouvernementsscholen in handen poogt te krijgen en daarbij zich gesteund Weet door de heeren Kuyper, Scheurer c.s. om de Regeering tot meedoen, althans tot ;ifzien van verzet te bewegen. Wij willen ojienlyk quae meening zeggen. De zending is voor ons een particulier streven, hetwelk zeker steun verdient, voor zoover zij in heiden- sche en andere streken riuttig en vaak mooi werk doet. De Regeering steunt dan ook de zending krachtig, in na volging van den vrijzinnigen minister van Koloniën, mr. Fock. Reeds daar uit blijkt zonneklaar, dat het onzin is (een zachter woord is niet te vinden), om de vrijzinnigen te verwijten, dat zij vijanden van het Christendom en van de zending zouden zijn. Nooit hebben onze menschen zich verzet tegen steun aan de zending, mits en ziehier de hoofdzaak de zending op eigen terrein blijve. En nu is het leelrjke, dat de Overheid haar taak, het geven van onderwijs in handen der zending speelt, nog wel zonder be hoorlijke inspectie, maar ook mèt be hoorlijke inspectie zou 't onbehoorlijk zqn, onbehoorlijk in de hoogste mate, dat het Gouvernement niet, zooals men voorgeeft de scholen, „overlaat" aan de zending, maar aan haar over gedragen of beter nog „uitbesteed" heeft. Kwam men nu nog hiervoor uit, rondweg Maar dat mocht wat. Men speelt den onnoozele, roept met pathos uit Wat hebben wij mot dr. Kuyper te makeh, wat gaat ons dr. Scheurer nan, wij hebben alleen met de Regeering te maken en dienu ja.... dnar zit. 't juist in de Regeering ia in woorden zeer verstandig, maar in daden Wij zijn, na den Minister, meer malen hierover gehoord te hebben, overtuigd, dat hij geen drijver is, dat h\j meent wat hij zegt en wat vrij geruststellend klinktmaar hoort men dan de luidklinkende betoogen in-en buiten de Kamer om agressiever op te treden, om Indië te kerstenen, Indië,' met zijn vele millioenen Mahomedanen en zijn weinige duizenden Europeeërs- Christenen, dan slaat u de schrik om 'f hart. Wat wil men toch Waarom toch dit spelen met vuur? Waarom niet zich bepaald tot streken waar geen reactie van andersdenkenden te dach ten valt? Men denke eens aan ons eigen land: wat valt daar niet voor de zending nog te arbeiden, ook onder de z.g. Christenen De reactie is nu reeds onstaan. De Mahomedanen worden wakker. Er komt verzet tegen het streven om hen via de school te kerstenen. Men ontkent dit van reohts. Nota bene, men durft te insinueeren, dat heel die actie een relletje is van eenige fanatieke vrij metselaren, die den inlander opzetten tegen het Nederlandsch gezag en voegt daaraan toe, dat niet de heeren van Rechts, maar de vrijzinnigen den schoolstrijd naar Indië overbrachten. Hoe nu Hebben wij daar kerke lijke scholen gesticht, ingaande tegen de wenschen der andere Pogen wij den Mahomedaan te kerstenen, waar van hij niet gediend is? Is het niet het streven van de mannenbroeders van Rechts, om de bevolking een school op te leggen, die zij niet wen schen en spreekt 't niet als vanzelf, dat die bevolking daartegen in verzet komt? Men heeft hier te doen met een bevolking van weinig ontwikkel den, die nu juist niet altijd even dank baar waren voor de bejegening van den Nederlander. En wanneer men nu die eenvoudige menschen ook nog gaat komen aan hun godsdienst, die hen heilig is, spreekt 't dan niet vanzelf, dat daartegen verzet moet komen, fanatiek verzet zelfs, als uiting van wrevel, dat men hen aantast, in wat hen het heiligste is De schoolstrijd in ons land heette altijd te berusten op het onderrecht de neutrale school viel niet in den smaak bij vele ouders („voorgelicht" door orthodoxe geestelijken) en daar om was het een recht der ouders om andere scholen te krijgen. En wat ziet men nu in Indië Daar wil men den ouders, die den Islam belijden, scholen opdringen, die het Christen dom propageeren. Niet alleen tast men dus het ouderrecht aan, maar men gaat ook lijnrecht in tegen het ver langen van de ouders, door scholen die naar hun zin waren, nu te ver vormen tot scholen die niet naar hun zin zijn. Die schoone leuze van het ouder recht Wat heeft men er mee ge werkt En nu ook deze lenze naar de oude-plunje-zolder. Het is wel droef. Van evenzeer groot belang is de Chineezen-quaestie in Indië. Do Mi nister heeft, evenals het vorige jaar, een waardig woord gesprokende Chineezen hebben niet ons de wet te stellen, maar ons gezag te erkennen. Dat spreekt vanzelf. Maar gelukkig is de Minister niet zulk een anti-chineesch fanaticus als bijv. de heer van Hoog straten, die met dat „schuim" eigenlijk heel geen rekening wenscht te zien gehouden. Men heeft nu honderd-uit gepraat over de jongste Chineezen- relletjes en daarbij in den breede be handeld de al-of-niet verantwoordelijk heid van onze regeering aan de rel letjes, in verband met het uitsteken van de nienwe, republikeinsche vlag en het vuur werk-verbod te Soerabaja. Dit alles interesseert ons, eerlijk ge zegd, slechts matig. Dieper beteeken is heeft zeker de Chineezonquaestie in 't algemeen, de verhouding van de machtige en tegenwoordig zeer zelf bewuste Ohineezer. tegenover ons Gou vernement. Er is, vooral vanRechtB, een stroven merkbaar, om die Chinee zen als tweede-klasse burgers te be handelen. De doorloopend-minwaardige be handeling, waafaan de Chineezen sinds jaren blootstonden, heeft hen geprik keld. Daaraan willen zü langzamer hand een einde maken. Wij gevoelen daarvoor. De Chineezen mogen slim mer zijn en machtiger dan onze in landers, dit kan nooit een reden zijn om hen met kleine middelen er onder te houden gelukken zal dit zeker niet. Liever trachte men de inlanders tot hooger peil op te voeren, zoodat zjj de ooncurrentie beter zullen kunnen doorstaan. Voor die onderscheiding in le en 2e klasse gevoelen wij niets. Men zal ons nu wel gaan verwijten, dat wy de Chineezen ter wille zijn om.... den financieelen steun, die de Chineezou den vrijzinnigen bij de a.s. Kamerverkiezingen volgens Indische dagbladberichten zullen verleenen. Wij zullen ons dit gaarne getroosten. In dien de Chineezen in Indië, onze on derdanen, een vrijzinnig bewind pre- fereeren boven een kerkelijk et pour cause! dan is er voor ons geen enkele reden om dien steun te wijzen van de hand. Aan d&t geld is geen luchtje, zooals aan zekere fondsen, waarmee zekere juffrouw de verkie- zingskas van dr. Kuyper in 1905 wist te spekken Men hoone ons nu vrij met dat Cbineesche geld. De heer Lohman had 't zelfs over branden van zijn handen wanneer zulk geld er in zou liggen. Kom, kom, mijne heeren. Het politiek Christendom is niet zoo kies keurig. Sinds men op de slechtste instincten speculeerde om maar geld loste krijgen de Lehmann-affaire sinds men zich niet ontzag, bij een rijken Chinees om geld aan te koippen, om den heer Roodhuyzen uit de Ka mer te krijgen, sindsdien adviseeren we de heeren bescheidenlek, maar toch ook niet zonder èenigen nadruk, om ietwat bescheidenheid te betrachten. Wat wij doen, doen wjj publiekelijk, onder publieke contróle. Wat de heeren van het Christelijk monopolie doen, nu ja, laat ons er maar verder over zwijgen. De Oorlog1 op den Balkan Konstantinopel, 22 Nov. De voor waarden voor een wapenstilstand, ge steld door de Balkanstaten waren naar Reuter uit Konstantinopel aan het Hbld. seintovergave van Janina aan de Grieken, van Skoetari aan de Mon- tenegrijnen, van Mona3tir aan de Ser viërs en van Adrianopel aan de Bul garen, staking van de uitzending van troepen naar de Tsjataldja-linie, de belofte, dat daar geen nieuwe verster kingen zullen worden aangebracht en bovendien, dat de troepen uit Anatolië zullen bljj ven ter plaatse, waar zij zich bevinden op het oogenblik van de sluiting van den wapenstilstand en verder dat de oorlogsschepen, die voor anker liggen aan de kust bij Derkos en Boejoeck Tsjekmedsje, naar Kon stantinopel zullen terugkeeren. Danef de president dor Hobranje, generaal Sawof en generaal Fiftsjef, die volgens het Hbld. namens Bulga rije zullen onderhandelen over eon wapenstilstand, zullen zich ten spoe digste naar Tsjataldja begeven, om daar besprekingen te voeren met de Turksche gedelegeerden. Tsjaprachikof, seoretaris #van het politiek kabinet van den koning en Stanciof, legatieraad, werkzaam aan het ministeiïe van buitenlandsehe za ken, zijn aan de Bulgaarsche missie toegevoegd als secretarissen. Do geweigerde voorwaarden. Uit Berlijn wordt d.d. 22 Nov. aan het Hbld. geseind: De voorwaarden, door de Balkanbondgenooten voor den wapenstilstand gesteld, waren nog bezwaarlijker voor Turkije dan aan vankelijk gemeld werd. Niet alleen werd ontruiming van Adrianopel fen Skoetari geëischt, maar ook van de Tsjataldja-linie en verder het teiug- trekken van het Turksche leger naar Klein-Azië en de opheffing van de Turksche blokkade in de Zwarte Zee, ter vergemakkelijking van do provian deering van het Bulgaarsohe loger, die, volgens ofAoieele hérichWu, «te Wen schen overlaat. Tot zulke verregaande concessies was de Porte niet beraid. De wapens zullen nu dpnieuw spreken, maar de onderhandelingen zijn toch weder her opend. DeBulgaarsclie régeeringschijnc geneigd te zijn het verzoek van Tur kije tot matiging van de eischen in te willigen en, zooveel mogelijk, een tegemoetkomende houding aan te ne men. De bladen te Weenen doen het gewicht van het bezoek van den Troonopvolger te Berlijn uitkomen. Het halfambtelijke Fremdenblatt" schrijft, dat het onderhoud van keizer Wilhelm met den aartshertog, van bijzondere beteekenis is wegenade Bal kancrisis en de zeer groote belangen die daarbij betrokken zijn. De „Zeit" blijft gelooven, dat Rus land inderdaad Servië stijft in zijn verzet. Het „Deutsche Volksblatt" verklaart op grond van inlichtingen uit goede bron, dat deze bewering volkomen ongegrond is. De „Reichspost" verneemt van een welingelichte persoonlijkheid, dat Oos- tenrijk-Hongarije ten aanzien der Al- baneesche quaestie vast op zjjn stuk blijft staan, en dat van geen terugwij ken kan worden gedacht. Het rNeue Wiener Tageblatt" meent dat Oostenrijk-Hongarye niet langer kan wachten en dat Servië, voor de vrede gesloten wordt, moet verklaren, of het de eischen van Ooatenrijk-Hon- garjje al of niet aanneemt. Na het slui ten van den vrede zou het te laat zijn. De correspondent van het „Berl. Tageblatt" Paul Block, seint uit So fia, dat daar twee stroomingen in de politiek vallen waar te nemen. De regeering wil nieuwe concessies doen en is tot verdere onderhandelingen bereid. Ook Rusland en Frankrijk doen alle mogelijke moeite om Turkge het ergste te besparen en koning Fer dinand schjjnt op de handen der re geering te zijn. Doch de generale staf wil niet gaar ne afstand doen van den intocht in Konstinopel en wil daarom voortzet ting van den oorlog. De „Daily Chroniole" en de-Times" noemen de voorwaarden van Bulgarije aannemelijk voor Tarkije en sporen dit aan, ze te aanvaarden. Bij de te Vlodorp (Limburg) ge houden verkiezing voor eqn lid van den gemeenteraad, heeft zich het zeld zame geval voorgedaan, dat geen enkele candidaat voor de vacature ge steld werdN. K. Ambulance Montenegro. Hèt comité Ambulance Montenegro heeft, naar de N. Gt. meldt, aan het hoofdcomité van het Nederlandsche Roode Kruis afgedragen een wagon lading verbandmiddelen, medicamen ten en heelkundige instrumenten be nevens een partij dekens ten behoeve van de gewonden in Montenegro. Met de officieele zending daarheen is door het Nederlandsche Roode Kruis als leider belast, de seoretaris van het comité Ambulance Montenegro de heer J. P. Nord Thomson, consul- generaal van Perzië te Amsterdam, terwijl o. m. de zending begeleid zal worden door de heeren dr. H. Kop- peschaar en P. W. Sluyterman van Loo. De consul-generaal van Montene gro, 'do hoor H. Memdes da Costa, zal de expeditie tot aan de grens van Italië of tot de Adriatiache Zee be geleiden. De leden van het comi té Ambulance Montenegro, voor zoover deze de uit zending zullen begeleiden, doen zulks buiten bezwaar van de comité-kas middelen. Het vertrek is bepaald op Dinsdag of Woensdag a.s. uit Amsterdam. Ontvangst der ambulance ten Hove. Hare Majesteit de Koningin ontving gisterenmiddag te 4 uur alle leden der vertrekkende ambulance ten pa- leize. Na een korte toespraak, aan Hare Majesteit gericht door luit.-generaal J. de Waal, onder-voorzitter van het hoofdcomitó van het Nederlandsche Roode Kruis, sprak Hare Majesteit de vertrekkende toe „Het is mij eon behoefte het ver trekkende personeel van de ambulance van het Nederlandsche Roode Kruis persoonlijk de verzekèring te geven van Mijn groote waardeering en be langstelling voor het verheven doel waaraan het zijn algeheele toewjjding er beste krachten wil geven, tevens voeg Ik hieraan toe Mijn goedo wen schen voor ieder hunner op hunnen tocht. „Moogt gij waar n straks een taak wacht welke gij onder moeilijke om standigheden en bezwaren zult moeten vervullen immer uw steun vinden bij God en in de overtuiging dat in het Vader de harten warm kloppeu voor de wakkeren, zelfopofferende landge- nooten die hun haardsteden verlaten om het leed der slachtoffers van den oorlog te helpen verzachten. „Ik geloof dat Ik u niets schooners kan tojBwenschen', dan dat God u krachten geve, naar evenredigheid van de taak die u daar ginds wacht, en u en uw arbeid van naastenliefde zegene". STATEN GENERAAL TWEEDE KAMER. Vergadering van 21 Nov. (Vervolg.) Indische Begrooting. De Minister van Koloniën machtigde de gouverneur-generaal tot bestrijding van de pest alles te doen doen wat mogelijk was. Een deel der toevallige baten uit productieve bedrij ven moest daarvoor worden aange wend, daarom woidt ook een reserve kapitaal gevormd. De Indische Regeering doet reeds veel voor de economische uitrusting van Indië. Er bestaat geen vrees, daar voor belangrijke bedragen beschikbaar te stellen. De Minister is bedacht op het on- gewenschte van opdrijving van de tractementen der ambtenaren, doch zou aan de uit Holland vertrekkonde gehuwde ambtenaren een toelage daar voor willen verstrekken. Den inlander moet geen meerdere belasting worden opgelegdhet be- noodigde geld moet worden gevonden uit de winsten der particuliere nijver heid. Nagaand wat voor de ontwikkeling der inlanders is gedaan, wees de Mi nister op de dessascholen en landbouw onderwijs. De Minister is van meening dat met betrekking taA de Chineezen-quaestie de plaats gehad hebben relletjes niet daaronder vallen. Het standpunt van den heer Hugenholtz en dat van den Minister scheelt zoo zeer, dat het beter is daarover geen woord te zeggen. De Minister betoogde dat de autoriteiten te Soerabaja, vrij uitgaan. Zij hebben hun plicht gedaan. Spr. betreurde het dat een afgevaardigde uitlatingen had gedaan, die het prestige der Regeering bedreigen. De vergadering werd daarop ver daagd tot Maandagmiddag half twee. GOUDA, 23 November 1912. "Weldadigheids-Soirée. Gisterenavond werd in de Sociëteit „de Réunie" de aangekondigde Soirée gehouden, ten bate van het Neder landsche Roode Krnis, waartoe wel willend medewerking was verleend door Mej. J. Ouweneel, Mej. S. Bes- zeisen, Mej. M. van der Garden, Mej. Adiienne van Iterson, Mej. Westbroek, die den hoer H. A. Westbro^k bij de door hem uitgevoerde zangnummers accompagneerde, als ook door den heer en Mevrouw Speenhoff, die een ge waardeerd slot gaven aan hot pro gramma. Door Mej. Ouweneel, Mej. Beszelzen en Mej. van Iterson werden eenige nummers voor piano ten gehoore ge bracht, terwijl Mej. van der Garden een drietal liederen zong van Fran- schen en Duitschen tekst. De heer Westbroek gaf blijk van zijn vaardig heid in het declameeren en zong ook een drietal nationale liedjes. De heer en Mevrouw Speenhoff, die zich de moeite van een reis naar hier hadden getroost om de aanwezigen met hunne populaire liedjes te amu- fieeren, kwamen met een repertoire voor den dag, zooals wii het zelden hoorden. Het was dan ook niet te ver wonderen dat deze kunstenaars in hun genre luide toejuichingen in ontvangst moesten nemen. Maar niet alleen deze artisten wer den zoo gehuldigd, allen, die op het podium door hunne muzikale en vooale gaven het hunne bijdroegen tot het welslagen van den avond, werden zoo wel bij hun komst als na de uitvoering hunner nummers, warm geapplaudi- seerd. De avond is volkomen geslaagd. Veler belangelooze daadwerkelijke medewerking en groote belangstelling var. de zijde van het publiek maakten deze soirée tot een succes, waarvoor in de eerste plaats de medewerkenden dank verdienen. Het comité, dat dezon avond orga niseerde, heeft goede resultaten gehad. Voor het nobele doel,, steun aan het Roode Kruis, lot hulp aan de lijdenden op het oorlogsveld, kon heden aan het Hoofdeomitó te 's-Gravenhage een be drag van f 354.40 worden overhandigd. Door de politie alhier, zyn twee min derjarige jongens aangehouden, die te Boskoop thuis behoorden. De aangehoudenen zijn naar hun woonplaats overgebracht. Verbrand. Gisterenavond had de vrouw van den overleden ooncierge van de Oud- katholieke kerk op de Gouwe, de Wed. Bik, die daar op kamers woont boven het portaal der kerk, het ongeluk in aanraking te komen met een brandende petroleumlamp, waardoor zij in brand geraakte. Op het hulpgeschrei van de vrouw, kwam de heer W. Gol, pastoor der Oud-katholieke kerk, toesnellen. Ter stond ontdeed deze zich van zijn kleed, waarmede hij de vlammen doofde. De vrouw was echter dermate aan het lichaam verbrand, dat opname in het Van Iterson-ziekenhuis noodzake lijk was. waarheen zij op last van Dr. de Boer per politiebrancard werd over gebracht. De brandwonden waren zoo ernstig, dat de arme vrouw hedenmorgen half acht daaraan is bezweken. Op het bovenhuisje waB een begin van brand ontstaan, dat door hulp vaardige handen terstond werd go- bluscht. Een uitgerukte slangenwagen behoefde geen dienst te doen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land stellen voor by de spoorwegbrug over de Gouwe nabij Gouda aan de Staat te verkoopen, 400 cA. togen den prijs van f8195. Gedeputeerde Staten stellen voor afwijzend te beschikken op de aan vrage om subsidie van het bestuur van de Vereeniging „Tentoonstelling Gouda1913" Door Burg. en Weth. zijn aan de raadsleden de volgende ingekomen stukken toegezonden Gouda, 12 November 1912 Naar aanleiding van het in Uwe vergadering van 25 October jl. geno men besluit ten aanzien van het adres der afdeeling Gouda en omstreken van den Bond van Nederlandsche Onder wijzers hebben wij den Arrondisse- ments-schoolopziener verzocht over de

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 3