ST. ftlCOLAAS-CAPEAUX. goed gevulde Boterletters, Firma T. VERMEIJ, EaudeColognes, StNicolaas- Etalage SAIATOtrEN. Banketletters, Boterspeculaas. N.V.G.TiLTsselstp s:e=o^t WT Hace-uLze Fijne Boxrstplaat, Dagelijks versche BOTERLETTERS, BOTER 81. iMCOJLAAS, BORSTPLAATJES. 3sbr. KAMPHUIZEN. ANTON COOPS, TAMI MAC'S JAM bhzoukt m: ANTO COOPS, Openbare Verkooping te Haastrecht MI. Laatste .Berichten. Telegrafisch Weerbericht y AANBEVELEND, JJ J. BIK, MeuToelEaag-aziJnen, OOSTHüVElT 13 Zie de Etalage Molenwerf. Officieels Prijscourant - Verschillende soorten Beschouwingen over Vrijhandel en Protectie j De Tariefwet-Kolkraan Ouderwetsch gekruid St. Nicolaas. 9 cent per ons. a.e 3LSTE. ELST BIJ ABMIEtt. Drogist, Wijdstr. 23. Notaris J. KOEMAN 'TWEE le Haastrecht te Stolwijk WEI- ea HOOILAND enz., in het adres behandeld wordende zaak advies uit te brengen. Aan dit verzoek is door den school opziener voldaan. Wij hebben daarom de eer het advies hierbij aan U over te loggen en voegen daarbij vooreen goed verstand der zaak tevens het U reeds bekendo rapport van de plaat selijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Aan den Raad der Gemeente Gouda 's Gravenhage, 9 November 1912. Naar aanleiding van het hiernevens vermelde schrijven van Burgemeester en Wethouders der gemeento Gouda heb ik de eer Uweledeiachtbaren te berichten, dat ik met belangstelling heb kennis genomon van het adres der afdeeling „Gouda en Omstreken" van den Bond van Nedorlandsche Onderwijzers, waarby het instellen van vervolgklassen wordt verzooht aan de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs in Uwe gemeente. Gaarne voldoe ik dan ook aan de uitnoodiging om over het voorgestelde advies uit te brengen. Ik meen mij ech ter ontslagen te mogen rekenen van een betoog om duidelijk te maken, dat het in het algemeen wenschelijk is kin deren, die aan de leerverplichting heb ben voldaan, in de gelegenheid te stellen hunne kennis te bevestigen of uit to breiden en dat zulks doelmatiger kan geschieden in vervolgklassen dan door hen bij herhaling de lessen te laten bijwonen in de hoogste klasse van de gewone lagere school. In de „Memorie van Toelichting", behooren- do by het bovenbedoelde adres is dit r» eds op goede gronden aangetoond. Ik wensch daarom vooral Uwe aan dacht te bepalen bij de bezwaren, die geopperd eijn tegen de uitvoering van het denkbeeld der bovengenoemde af deeling van den Bond van Neder- landsche Onderwijzers. In haren brief van 11 September 1012 no. 59 lees ik, dat de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs te Gouda voor het instellen van ver volgklassen wel voel gevoelt, maar het verzoek van „de Afdeeling" om twee redenen niet kan steunenzij vreest, dat zonder wettelijke dwang het aantal bezoekers der klasBen gering zal blij ken en dat het instellen ervan ongelijke toestanden zal scheppen aan de vier scholen voor gewoon lager onderwijs Indien deze motieven als deugdelijk moesten worden aanvaard, dan zou ik mij tegen de instelling van vervolg klassen moeten verklaren, want ook ik acht het getal leerlingen, dat tot dusver langer op school blijft dan do leerplichtwet eischt, te gering om voor hen afzonderlijke klassen te vormen, terwijl ik niet minder diep dan de Commissie van Toezicht de onbillijk heid gevoel van een maatregel, welke tot gevolg zou hebben, dat de kinde ren van de eone school op twaalfja rigen leeftijd in het bezit kunnen zyn van eene arbeidskaart, terwijl de leer lingen van eene andere dergelijke in richting die kaart niet kunnen krygen vóór hun dertienden verjaardag. Dat dit verschil aanleiding moet geven tot klachten qndervond ik reeds. In den loop van dit jaar toch hebben ouders, wier kinderen de vrije gereformeerde school te Gouda bezoeken, zich be klaagd over don ongelijken druk, dien de arbeidswet 1911 uitoefent. Hunne kinderen, die als leerlingen ingeschre ven zijn aan eene inr chting van on derwijs, waaraan eene vervolgklasse is verbonden, mochten, voordat zij den dortienjarigonleeftijd bereikt had den, geen bedrijfsarbeid verrichten, ter wyl zulks wol werd toegestaan aan leerlingen van andere scholen voor gewoon lager onderwijs. Het staat echter bij mij vast, dat de beide motieven, die hierboven bespro kén zijn, ontleend zijn aan een toe stand, die reeds in 1913 niet meer zal bestaan. Het is toch gebleken, dat de 4« alinea van artikel 22 der arbeidswet, zoowel te Gouda als olders aanleiding hoeft gegeven tot eene verkeerde toe passing dier wet, waardoor vele kin deren de school hebben verlaten om in strijd met de bedoeling van den wetgever in fabrieken en werkplaatsen arbeid te verrichten. De woorden „verdor ondorwijs", welke in die zin snede voorkomen zijn opgevat in de beteekenis van „voortgozet onderwijs" Uit de Memorie van Toelichting, welke by do wet behoort en uit de beraadslagingen, die daarover in de Tweede Kamer hebben plaats gehad, blijkt echter, dat de wetgever aan dio woorden eene ruimere beteekenis hecht on elke twijfel dienaangaande wordt weggenomen door eene nadere verkla ring van den Minister, die met de uit voering van de arbeidswet is belast. De inhoud van die verklaring, welke ook langs anderen weg reeds bekend is geworden, moge blijken uit de vol gende circulaire, die door Burgemeos- ter en Wethouders van Amsterdam ii gezonden aan alle hoofden van open bare scholen in die gemeente „Volgens art. 4 van de „Arbeidswet 1911" meg een kind beneden dertien jaar, of nog leerplichtig geen arbeid verrichton. In art. 22 al. 4 dier wet evenwel bepaald, dat niet strafbaar hij, dio arbeid doet verrichten of die niet zorgt, dat geen arbeid wordt verricht door een niet-leerplichtig kind van twaalf jaar, indien nij aantoont, dat geen voor het kind geschikte ge legenheid tot het orltvangon van on derwijs vóór des namiddags 5 uur bestaat. Hij wordt geacht dit te heb ben aangetoond, wanneer blijkt, dat door het hoofd eener school, die het kind na het vervullen van de leerver plichting verliet, of door den burge meester der gemeente, waar die school is gelegen, eene verklaring is afge geven, inhoudende, dat voor het kind op die school geen gelegenheid meer was verder onderwijn te ontvangen. „Uit een schrijven van een der hoof den van scholen blijkt ons, dat de woorden „verder onderwijs" tot mis verstand aanleiding geven. Veron dersteld wordt namelijk, dat met die woorden bedoeld wordt „voortgezet onderwijs". „Naar ons door den Hoofdinspec teur van den Arbeid, Districtshoofd het 5e District, wordt medegedeeld is dit, blijkens een door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel genomen beslissing, niet juist. De strekking van de bedoelde bepaling is te voorkomen, dat kinderen, die niet moer leerplichtig en nog geen 13 jaar oud zijn, tengevolge van het verbod van art. 4 zouden leegloopen. In verband hiermede moet aan de woor den „verder ouderwijs" een ruime be teekenis worden gehecht. Naar de bedoeling van den wetgever moet de verklaring worden geweigerd, zoowel wanneer aan de school een vervolg- klasse is verbonden (of zooals in deze gemeente vervolgklassen, die voorde eerlingen van alle scholen openstaan, toch aan enkele scholen zijn verbon den), als wanneer voor niet meer leer plichtige kinderen gelegenheid bestaat iet onderwys in dezelfde klasse, waarin zij bij het vervullen van de leerver plichting zaten, te blijven volgen. „Daar in onze Gemeente voor leer lingen, die de openbare school hebben doorloopen, zoowel gelegenheid be staat om het onderwijs in een ver- olgklasse als nogmaals het onderwijs de hoogste klasse te volgen, zal volgens de door den Minister gege ven interpretatie, nimmer voor een kind van een openbare school afkoms tig, een verklaring als in art. 22 al. 4 der Arbeidswet bedoeld, kunnen wor den afgegeven. Wij verzoeken U hiermede in voorkomende gevallen rekening te houden." ~ïn de jongste arrondissementsver gadering heb ik de bedoeling van den wetgever, zooals die in voren- staande circulaire is afgedrukt, medegedeeld en later heb ik haar in een onderhoud met verschillende hoofden van scholen nader besproken en toegelicht. Ook de Inspecteur van den Arbeid in hot dis trict, waartoe Gouda behoort, hoeft er reeds de aandacht op gevestigd, zoo dat verwacht mag worden, dat in het vervolg ook in Uwe gemeente aan twaalfjarige kinderen, die hun leer plicht hebben vervuld, geene verkla ring zal worden afgegeven, dat voor hen op de school, die zij het laatst bezochten, geene gelegenheid meer is „verder onderwijs" te ontvangen, daar het aantal plaatsen, dat in de vier eindklassen der openbare scholen voor gewoon lager onderwijs geregeld onbe zet blijft, meer dan 60 bedraagt. Uitgaande van de veronderstelling, dat de ouders liever zullen zien, dat hunne twaalfjarige kinderen, aan wie geene arbeidskaart kan worden uit gereikt, schoolgaan dan leegloopen, inoen ik dat het aantal iongens en meisjes, die het onderwys blijven vol gen na aan de leerverplichting te heb ben voldaan, in de toekomst veel grooter zal zijn dan het nu is en ver moedelijk van 30 tot boven 70 zal stijgen. Nu kunnen die kinderen op 2 wijzen in de gelegenheid worden gesteld de scholen te blijven bezoeken vooreerst d,oor hun het recht te geven nog eens deel te nemen aan de lessen der hoogste klasse, óf door ze in vervolgklassen te plaatsen. Wordt het eerste middel toegepast dan bestaat het gevaar, dat de hoogste klassen te sterk bevolkt worden en leerlingen tellen, die in kennis en ontwikkeling te veel ver schillen om met vrucht hetzélfde onder wijs te genieten. In vervolgklassen daarentegen kunnen leerstof en methode zich beter aanpassen bij de behooften van alle leerlingen. Op grond van een en ander geef ik U dan ook in overweging te besluiten tot hot instellen van een of meer ver volgklassen. De Schoolopziener in het arrondis sement Gouda, J. POSTMA. Aan den Raad der gemeente Gouda. Gouda, den 11 September 1912. Bij uwe missive d.d. 19 April j.I., n°. 472 B, werd ens in handen ge steld een adres d.d. 25 Maart t.v., van de Afdeeling „Gouda en Omstreken" van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, inzake het instellen van vervolgklassen (een 7de leerjaar voor leerlingen, die langer dan de Leer plichtwet eischt, de scholen voor ge woon lager onderwijs der Gemeente wenschen te bezoeken. Uw College deed ons daarbij het verzoek omtrent deze aangelegenheie wel van bericht en advies te willen dienen, met uit noodiging tevens bij liet uitbrengen van ons advies zooveel mogelijk reke ning te willen houden met op de betrokken scholen voor vervolgklassen beschikbare ruimte. Gaarne aan Uw verzoek voldoende hebben wij de eer U het volgende medetedeelen. Uit een door ons ingesteld onderzoek is gebleken, dat op de vior openbare scholen voor gewoon lager onderwijs in 't geheel 35 leerlingen worden aange troffen, die langer dan de Leerplicht wet vordert het onderwijs volgen, na melijk op de School N°. 1 dertien op de School N°. 2 een, op de School N°. 3 twaalf en op de School N°. 4 negen. Hierbij dient te worden opge merkt, dat niet al deze 35 leerlingen bestemd zijn nog een jaar op school te blijven, daar sommige ouders er hunne kinderen slechts laten totdat voor hen een maatschappelijke betrek king is'gevonden. Het voorgaande doet zien, dat de behoefte welke in deze gemeente be staat aan vervolgklassen, in werkelijk heid niet zoo groot is als men opper vlakkig geoordeeld wel zou denken. Neemt men aan, dat van die 35 leor- lingen een tiental de school tus- schentijds verlaat, doordien hunne ouders er in geslaagd zijn hen in betrekking of beroep te plaatsen, dan blijven er slechts 25 over, die de vcr- volgklasse(n) tot het einde kunnen bij wonen. Uit door ons ingewonnen infor- matiën bleek, dat ook in andere ge meenten vervolgklassen moeielijk te bevolken zijn met leerlingen afkomstig van gewone scholen. Zonder wettelijke dwang schynt zulks niet mogelijk. Al leen de kleine middenstand stelt het op prijs, dat er op de gewone school gelegenheid gegeven wordt voortgezet^ onderwijs te genieten. Onze Commissie gevoelt veel voor vervolgklassen. Het hierboven 7 be doeld 25-tal kinderen zou de te ma ken kosten in ons oog voldoende recht vaardigen, te meer daar alleen gelden behoefden te worden uitgetrokken voor salarieëring van het onderwijzend per soneel, omdat op de scholen N0B. 1 en 2 do noodige ruimte beschikbaar is en er dus hiervoor geen bizondore uitgaven vereischt worden. Dit neomt echter niet weg, dat wij het verzoek van de Afdeeling „Gouda en Omstreken" bovenvermeld voor- loopig niet kunnen ondersteunen. Niet zoozeer uit vrees, dat zonder wettelijke dwang het aantal bezoekers van de vervolgklasse te eeniger tijd soms zeer gering zou kunnen zijn, wat zeer goed mogelyk zou kunnen blijken, doch meer met het oog op de ongelijke toestanden, die het vestigen van een vervolgklasse aan een der scholen voor gewoon lager onderwys in deze ge meente zou scheppen, als gevolg van de weinige overeenstemming, die er nog bestaat tusschen de Leerplichtwet en de Arbeidswet. "Werd, om slechts een voorbeeld te noemen, aan de School voor gewoon lager onderwys No. 1 een vervolg klasse ingesteld, dan zouden alle leer lingen dezer school, dus ook zij, die de vervolgklasse niet bezoeken, ver plicht zijn met het verrichten van ar beid minstens tot hun dertiende jaar te wachten, terwyl, waren zij leerling van een der overige lagere scholen, waar geen vervolgklasse aan verbon den is, de arbeid zou kunnen worden begonnen op twaalfjarigen leeftijd, mits niet meer leerplichtig, zooals volgt uit het bepaalde sub 4° van artikel 22 der Arbeidswet 1911. Dit nu zouden wij onbillijk vinden tegenover de ouders, die de vervolg klasse niet wenschen, veelal door omstandigheden daartoe gedrongen Woonden zij niet toevallig in het tot de zevenklassige school behoorend ge deelte der gemeente, dan zou de last hun niet opgelegd zijn. De bedoelde omstandigheid is in ons oog zeer gewichtig, hoewel wij het betreuren, dat iets dergelijks ons moet weerhouden van het uitbrengen 'van een gunstig advies. NWy hebben ons daarom afgevraagd of aan een der burgerscholen niet een zoogenaamde vervolgklasse, een ze vende leerjaar o, zou kunnen worden ingesteld. Voor de leerlingen dezer scholen geldt het door ons geopperde bezwaar niet, daar deze kinderen de school toch langer bezoeken dan tot den twaalfjarigen leeftijd. Onze Commissie acht zich echter niet bovoegd over het al of niet wettige van een dergelijke klasse aan eene school met uitgebreid leerplan een uitspraak te doen. Ons advies is derhalve om voor- loopig niet tot het instellen van ver volgklassen aan een der scholen voor gewoon lager onderwysj dezer ge meente overtegaan. De bijlagen van Uw schrijven gaan hierbij terug. De Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, A. II. TEEPE, Voorzitter. R. MOERKERK, Secretaris. Gouda, 19 November 1912. Ter benoeming van een onderwijzer aan de 2e Burgerschool voor Jongens, noodig geworden tengevolge van het aan den heer A. Klein, overeenkom stig zijn verzoek verleend eervol ont slag, hebben wij de eer in overleg met den heer Arrondissements-Schoolop- ziener, na ingewonnen bericht van het Hoofd der betrokken school voor te dragen I. L. Verjaal te Gouda, II. B. van der Steenhove te Wijk bij Heusden, III. J. Nieboer te Appingedam. Overeenkomstig het bepaalde bij art. 29 der Wet op het Lager Onderwijs leggen wij het advies vanden School opziener en het bericht van het Hoofd der school hierbij over. Aan den Raad gemeeente Gouda. Gouda, 12 November 1912. Wij hebben de eer U mede te deelen, dat wij bij openbare inschrijving heb ben trachten te verhuren het aan de Gemeente toebehoorend stuk land gele gen aan de Bleekerskade en den Bosch- weg, alhier, groot ongeveer 37 Are en uitmakende het kadastrale perceel gemeente Gouda, Sectie E. n°. 474, met uitzondering van de gebouwen, een strook grond om die gebouwen ter breedte van ongeveer 1 Meteren een strook grond van dezelfde breedte langs den buitenboezem. Op den dag voor het openen Jder biljetten bepaald, bleek er slechts óón inschrijver te zijn, voor een jaarlijksche huursom van f41.Volgens de voorwaarden zou de huur worden aangegaan voor den tijd van drie jaren doch met recht voor de gemeente om de huur ten allen tijde met een opzeggingstermijn van drie maanden te doen eindigen. Voordat wij ten aanzien van de gun ning van deze verhuring een besluit hadden genomen, bood de Koninklijke Stearine Kaarsenfabriek „Gouda", al hier aan de huur voor f 62.'s jaars aan te gaan. Wij hebben daarom besld- ten de huur niet aan den eenigen open baren inschrijver te gunnen doch het land onderhands aan de Kaarsenfabriek voornoemd te verhuren. Daar wij hier voor Uwe maohtiging behoeven, heb ben wij de eer U voor te stellen ons die machtiging wel te willen verleenen. Aan den Raad der Gemeente Gouda. Waddinxveen. Bij de gisteren ge houden verkiezing van vijf leden voor de Kamer van Koophandel en Fa brieken waren 34 stemmen uitgebracht, van op den heer J. Rupke 32 stemmen, G. van Lange 32, JBerg huis 31, C. Jongenburger 31, A. van Wessem 22, H. Dys| 6, G. van der Loo 4; A. den Boon 3, C. J. Alblas 2, p. Bremmer 1, H. J. Bremmer 1, A. van Eeuwen 1, J. Gerts 1, zoodat benoemd zijn de vyf eerstgenoemden, Bij de gisteren door den architect P. D. Stuurman, alhier gehouden aan besteding voor den bouw eener Chr. school voor M. U. L. O. was inge schreven door: C. Middelkoop, Gouda f 17590. Koster Co., Boskoop 17693. A. den Ouden, Moercapelle 18150.- Gebrs. Nijhoff, Boskoop 18949. W. de Bas, Waddinxveen 19460. Raming bedroeg f 17500. De gunning zal later worden bekend gemaakt. Bergambacht. De zoogenaamde pest onder varkens blijft maar door woekeren. Bij een landbouwer alhier, is thans deze gevreesde ziekte weer uitgebroken, zoodat hij al zijn varkens weer op moest ruimen. LekkerkerkDonderdagmiddag werd door het personeel der graan- maalderij van de wed. Dogterom, al hier, een klopjacht gehouden in een varkensschuur op ratten, die de moeite loonde, daar 18 van die dieren, het leven inboette, terwijl nog een grooter aantal wist te ontsnappen. Schoonhoven. De brigadier-titulair bij de rijks veld wacht II. Heikens i3 bevorderd tot brigadier en overge plaatst uit* Voorburg naar hier. Oudewater. Donderdag werd van de machinefabriek „De Hollandsche IJsel" alhier afgehaald door een sleep boot een overdekte zandzuiger en naar Krimpen a. d. Lek vervoerd, om al daar op proef te werken en daarna vervoerd te worden naar Curasao. Predikbeurten te Gouda Zondag. REMONSTRANTSCHE KERK. s Morgens 10 V2 uur. Ds. H. VAN ASSENDELFT. (Collecte voor het Orgelfonds.) Volgens de lijst van Predikbeurten van de Hqrv. Gemeente treden op GROOTE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. DEUR, Namidd. ten 2 ure. Ds. BIJL. Heid. Cat. Zondag 50. Avond ten 6 ure. P. DE LOOZE, van Waarder. KLEINE KERK. Namiddag 2 ure. Ds. BERKEL- BACH V. D. SPRENKEL. LUTHERSCHE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. GEELHUY- SEN. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, Woensdag 27 November, Ds. BERKELBACH V. D. SPRENKEL. KLEINE KERK. Woensdagavond ten 7^2 ure. Ds. DEUR. Bijbellezing. INDISCH NIEUWS. In het begin van de cholera-epide- mie te Batavia, schrijft de Java Bode, w'etd zeer beklaagd door de bevoegde autoriteiten over de Chineézen, die over het algemoen weinig genegen waren zich tegen de cholera te laten inenten, ofschoon er bijv. op Passer Senen en Tanah Njonja 5—6 per dag stierven. In dien tijd was de majoor der Chineezen met verlof en men wachtte op zijn terugkomst om met hem de maatregelen te bespreken. Dadelijk na zijn terugkeer trad de Chineesche Raad meer handelend op. Vanwege dien Raad werden aan alle Chineesche voreenigingen circu- laires|gezonden met opwekking de leden aan te sporen zich te laten inenten. Dazo ciruliire, mot het persoon lijk optreden van den majaoor en de officieren der Chineezen, heeft ge holpen. In de laatste weken bedraagt het aantal Chineezen dat zich heeft laten inenten ruim tweeduizend. De kinde ren van de HollandsHh-Chineesche en de Chineesche school op Patekoan werden ingeëntterwijl vroeger by het stadsverband licht 3, 4, Chineezen op de inenting'sdagen komen aanmel den, zijn het er thans 70 k 80. De cholera-gevallen onder de Chi neezen zijn dan ook zeer verminderd, zegt het blad. Voetbal. Wedstrijdprogra^mtt voor Zondag: Fortuna—U.S.CPte Vlaardingen. Hermes—Sportman te Schiedam. OlympiaL.V.V., G. B. de Grooth. R.V.C.—V.F.C. te 's Hage. Goudsclie Voetbal Bond. 1° kl. Volksw. G.-Gouda, J. Plasmeijer. T.O.P.Woerden, R. Larsen. 2e kl. Alphen 2 Gouda 2, B. Hanselaar. 3° kl. De Struis 2Volksw. G. 2, H. de Wilde. Voor Gouda zal morgen de mooiste wedstrijd ongetwijfeld zijn die, tus schen Olympia I en het Leidsche L.V.V. op het Sportterrein. De gasten verloren van R.V.C. te 's Hage met slechts 3—2, terwyl Olympia in Leiden met 4—1 won. Een mooie wedstrijd is dus ook nu wel te verwachten. Aan den Rotterdamschen dijk ont vangt Volksw. G. Gouda, waar de overwinning wel voor de laatsten zal zijn, terwijl T.O.P. Woerden ontvangt en wel niet veel moeite zal hebben. Gouda 2 trekt naar Alphen en de Struis 2 ontvangt Volksw. G. 2. Oase Geïllustreerde Weekbladen. De Wereldkroniek geeft als voorplaat een sportfoto van een bobsleigh te Caux en vervolgt verder met foto's en artikelen van die wintersport met winterlandschappen uit Davos, Engel berg, Grauwbunderland. St. Moritz, Montreux, Tentoonstelling van werken van Jan Toorop, de oorlog Duitech- landHolland, de Waalhaven, de Domtoren, personalis, feuilleton, cari- caturen, enz. fa De Prins opent met het nieuwste portret van Prinses Juliana en verder alrijke foto's van den oorlog, een jachtrit te Döberitz, de Waalhaven te Rotterdam, uit Schouwburg en Con certzaal, personalia, kroniek van de week, feuilleton, enz. Pak me mee geeft als voorplaat het nieuwste portret van Prinses Juliana en geeft verder foto's en artikeleri van den oorlog, de vleeschnood te Berlyn, uit Schouwburg en Concert zaal, feuilleton, terwijl wegens plaats gebrek het Kindernummer „Ons Prin sesje" deze keer niet is opgenomen. BOE KA VN KONDIGING. Bij de Hollandia-Drukkerij te Baarn aijn verschenen de volgende brochures Uit Zenuw- en Zieleleven, serie II n°. 7. De lotgevallen onzer erfelijke eigenschappen door A. M. Benders, geneesheer aan 't gesticht Meerenberg. Groode Godsdiensten, serie II n°. 7. Het Christendom door Dr. H. Bavinck, Hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. „Pre en Contra", serin VIII n°. 4. Afschaffing van den Groentijd. ProR. A. van Sandick o. i. te 's Gravenhage. ContraJ. H. Telders c. i. te Bussnm. St. Niklaas. De firma J. F. van de Ven te Baarn zond ons een drietal keurig uitge voerde prentenboeken, die ongetwij feld als St. Niklaas-cadeau voor menig kind een aangename verrassing kun nen zyn. Het prentenboek der Sporten is de titel van een boék met koddige, frisch gekleurde prenten waarop wij leuke ventjes als beoefenaars van alle takken van sport vanaf de worstelkunst tot de vliegkunst leeren kennen. De hel dere plaatjes doen aangenaam aan en Hans en Hein in de auto, die een troep ganzen in wilden vlucht uiteenjagen, en vooral ook de woratelwedstryd van die twee bolwangige jongens, zullen menig ouder een lach ontlokken. De versjes zullen graag worden gelezen. Plaatjes en rijmpjes door Signe Aspelin vormen het daarop verhaal „In het Speelgoedland", oen aardig book voor jonge kinderen, met mooie platen. „De Fabelen van La Fontaine" voor kindeyen verteld, doen prettig aan, en de plaatjes slaan in wat zullen de kinderen niet moeten lachen om die deftige ooievaar met zijn groene broek, rood vest en blauw geruite jas en dan de krekel als oud vrouwtje met eèn guitaar, de dunne pootjes in groote, wijde bruine schoenen We gelooven dat we de firma van de Ven met deze uitgaven mogen ge luk wenschen. Het is moeilijk elk jaar iets nieuws en tevens iets goeds te bedenken met deze drie boeken toont zij die moeilijkheid schitterend te heb ben overwonnen. Veel succes Brandweer-tentoonstelling. Te New York wordt een brandweer- tentoonstelling gehouden op het Ma dison Square over 2131 December a.s. Het doel van de houders dezer zonderlinge tentoonstelling is, aan het publiek te demonstreeren welke maat regelen tegen branden kunnen worden genomen en hoe men de brand moet bestrijden en hoe men dit in New York doet. ï^Het grootste gedeelte van de expo sitie zal' besteed worden aan de maat regelen ter voorkoming van brand. /ve oude werktuigen zullen naast de 1 moderne geetaleerd worden, om een \vercelijking mogelijk te maken. Db „clou" van de tentoonstelling zal zyn „Strijd tegen de vlammen", voor komende alle fasen in een grooten brand. De aviateur Frey. Reins 21 Nov. De aviateur Frey, die een monoplaan bestuurde, heeft hedenmiddag een hevige val gedaan in het militaire luchtkamp. Hij over leed inmiddels aan de gevolgen van dien val. 'y Verheffing in den adelstand. Madrid. 22 Nov. De koning heeft goedkeuring verleend aan het verzoek der Kamer om een wetsontwerp aan te nemen waarbij de familie van Cana- lejas den adelijke titel van hertog en hertogin wordt verleend met een jaarlyksche pensioen van 30000peseta's. Een ballon in zee. Men seint uit Londen. Twee luchtschippers zyn van Londen den 20sten dezer vertrokken met de bedoeling in Frankrijk te landen. By gebrek aan grind en door heb vallen van regen is de ballon dicht bij de kust in zee gevallen. De reizigers wer den gevonden dboi de visschersboot, waarvan de opvarenden, toevallig noodkreten hadden gehoord. Pest in Indië. By het Departement van Koloniën is het volgend telegram ingekomen van den gouverneur-generaal van Ned. Indië aangaande de pest, loopende van 19 November Afd. Malang, 83 nieuwe gevallen, 78 dooden, Kediri 37 dooden, Soera- baja 6 dooden, Poeloengagong, Madi- oen en Ngawi iy^er 1 geval. Opgave der Personen, die zich gedurende de week van 15 tot 23 November in de ge meente gevestigd of deze verlaten hebben. GEVESTIGD A. J. Ruarus uit Utrecht in Groeno- weg 37. J. Bodar uit Zaandam in Boele kade 62. C. Schouten uit Waddinxveen in Kattensingel 78. A. G. Fuest uit Schoonhoven in Turfmarkt 110. P. J. Henriguez uit Leiden in Kru- gerlaan 83. J. de Bruin uit Papendrecht in Lem- dulsteeg 20. A. K. van Dam uit Stolwijk in Kleiwegstraat 9. C. Oosterling uit Loosduinen in Prins Hendrikstraat 11. J. J. P. den Boer uit Utrecht in Crabethstraat 26. M. P. Plu uit s'-Gravenhage in Oost haven 54. G. G. de Blauw uit 's-Gravenhage in Steijnkade 25. P. Hol uit Rotterdam in draaf Flo- risweg 5, C. van den Brink uit Soest in P. C. Bothstraat 74. J. Verkerk uit Heemstode in Markt 56. T. Steyn uit Amsterdam in Bleekers- singel 23. H. E. M. Rijnaarts uit Eebergen in St. Anthoniestraat 60. L. Bogert uit Stolwijk in IJssel- laan 149. VER TROKKEN EN W. Melkert uit Bogen 53 naar Dordrecht, Gravenstraat 14. H.|van der Maas uit Vlamingstraat 43 naar Rotterdam, Lange Warand- straat 39a. J. Genot uit Boelekade 21 naar Amsterdam, Willemstraat 66a. H. J. vau der Maas uit Lange Dwars straat 22 naar Hillegom. J, Schilt uit Krugerlaan 79 naar Utreoht, Weerdsingel 1 bis. J. L. van der Wolf uit Crabethstr. 48 naar Amsterdam, Overtoom 437. J. C. Groenendal liit Wijdstraat 3 naar Woerden, Kruisstraat 4. G. van den Heuvel uit P. C. Botstr. 27 naar Rotterdam, Binglijstraat 71. J. W. Slingerland uit P. C. Bothstr. 9 naar Stolwijk, Boezemkade. D. van Eysden uit Tuinstraat 5 naar Dordrecht. 0 W. Kraan uit Erasmusstraat 20 naar Boskoop, Voorkade 43. E. H. Wevers uit Karnemelksloot 193 naar 's Gravenhage Maasstr. 133. J. ter Haar uit Spieringstraat 91 naar Wijhe Enkweg. B. J. van Raaij uit Ketelstraat 16 naar Hengelo. H. J. den Doop uit Gr. van Blolstr. 35 naar Amsterdam Cliffordstr. 31. van het Koninklyk Meteriologiseh Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 775.8 te St. München, laagste stand 740.6 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dag Zwakke tot matige zuidelijke tot zuidwestelijke wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN 21 Nov. Selina, ouders H. Polak en H. van Zwanenberg. Joanna Gerina, ouders P. den Hertog en G. Zeverboom. Gerrit en Jo hanna Pieternella, ouders C. Klerks en J. P. de Gruyl. 22. Leendert Anthonie, ouders H. Goudriaan en M. Wiltenburg. Wijnand, ouders W. C. Scheerens en M. A. Houkoop. ONDERTROUWD: 21 Nov. J. Schouten en T. C. Vredenburg. OVERLEDEN: 20 Nov. M. A. Hornes huisvr. van W. van Leeuwen, 68 j. 22. J. S. H. Nieuwenhuis 8 j. 23. C. H. Bik wed. van J. H. Starre 63 j. A. G. van Sohalen 79 jaar. Li fccte ii li indelle Amsterdam 23 NOV. 1912. SUtttslcouiu&en Nêd. Cert. Werkelijke Schuld 3 pcL Oostenr. Belastingvrije" Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.inij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet,. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pot. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet, llank en Creiliel-Instel- lliiffeii Ned. Bankaandeelen Industr Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand? Anglo American Tele-J graph Cy. Cert. v. A., U. S. Steel Cprp. Cer^ v. Gew. Aand. Kol. Creiliei Instelt en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned, Handel-Mij.C.v.A Mijnbouw M(Jen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand; Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. PetrolenmOudern Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v. A „Shell" Tho Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Jlyen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tal'Rk-Oiideriiemimren Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmy. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij, Serie A-HPbl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg; Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-My. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Preuiieleeninjrea. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarye. TheLi-Re- gtüirungs-Ges. 4 pet. Vorige Koer a Koer» Tin heden- 78»/, 78»/, 85'/, 85»/, 627,. 99'/, 897. 993/jg 89 927, 9"27/l6 867, 82'/, 46'/,, 193 467/1& 82»/, 69'/, 59'/i6 215 59 i'/u 80»/, 85»/, i «Y, 270 189»/, 33»/, 236»/, 88 164", 644'/, 526 190 "97a 6»/, 867a 3"7ib 11 87'/, 95 64'/, 1867, 86»/, 97"/,, 34'/, '1727, 47a 100»»/,, 146'/, -59", 797a 74'/, 270 33 162'/, 643»/, 5 87 117. 88 34»/,, 172 4'/, GELDKOERS. Prolongatia 9»/,—4 pOt. Aanbevelend, CONFISEURS. l i ll+t H IC ti 1 en bij alle boekhandelaren verkrijgbaar: naar aanleiding van door H. II».*,UK, oud-Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Eerste Deel. uitgegeven door het AttTI-TAItl EF WET- COMI TÉ. Prijs t MQ. Gebonden t 1.90. 12 cent, per ons. Aanbevelend, Drogist, Wijdstraat 29. Verkrijgbaar bij T. CREBAS. Wijdstraat, Gouda. Telef. 40. BIJ DE ^Blauwstraat 35 —67. Opgericht 1821. Telefoon 122. op WOENSDAG 18 DECEMBER 1912, by inset in het Koffiehui, van den heer A. GOUDRIAAN en op DINSDAG 24 DECEMBER 1912 by af»lag in het Koffiehuis van Mej. de Wed. BLANKEN de. voormiddags II uren ten overstaan van VAN \i i als een aan dp Bilwijkerweg en een aan de Stolwijksche Kade, nabij de Bilwijkerweg met diverse perceelen te zamen groot 24,75.52 Hectaren en wel: gemeente Haastrecht 19.56.26 H. A. Stolwijk 6.20.— Te aanvaarden de Bouwmanswo ning te Haastrecht 1 Mei 1913 di verse perceelen land onder Haastrecht en Stolwijk terstondterwijl de wo ning te Stolwyk en eenige pereeelen land onder Stolwijk en Haastrecht ver huurd zyn aan A. de Borst. In diverse perceelen welke omschre ven zyn in Notities welke van af 1 Decepaber 1912 te bekomen zijn ten Kantore van Notaris Koeman voor- noefttd.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 4