Verhandkisten "F^ •*-» era.la.TXdL Stadsnieuws. "U"it- d.e Pers. SP=OPST Laatste Berichten. UtlAAG GKK» UKHUKBAND! K ZEND HET OP PROEF! ANTON COOPS, Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Nadat allen voorzien zijn van een doosje, gaan de beide hoeren vertrek- ken, vertrouwelijk met elkaar keuve lend, zelfs zoo vertrouwelijk, dat men zou denken: „Die beiden hebben me kaar vaker gezien.'1 Den volgenden Zaterdag ging het in dorpsherberg veel luidruchtiger toe. „Die heeren zouden nog eens hier komen, om weer wit krijt te verkoopen in doosjes. Ik zou ze mores leeren!" riep de smid en sloeg met zyn zware vuist zoo geweldig op de tafel, dat de glazen rinkelden. Maar de „heeren11 hadden het geld. Op weg naar huis was in den naeht van den 13den op den 14den Novem ber een melkboer in de Fransche Zee- Alpen vermoord. Zijn vrouw had eerst verklaard, dat beiden door drie indi viduen waren aangevallen. Van een noemde ze zelfs naam en woonplaats, maar deze kon zijn alibi bewijzen. Al spoedig bleek dan ook, dat de vrouw den moord gepleegd had, daar bij door haar zoon en een nicht van dezen bijgestaan. De man had een som gelds, groot 400 franks, by zich, die hij met net verkoopen van runde ren had verdiend. Ërgens in eenver- verschinspglaats heeft de vrouw haar man zich doen bedrinken. Bij het verlaten van het lokaal hebben zy vervolgens de tiiisdaad gepleegd. De verdachten hebben niet getracht hun schuld te loochenen. Bij een huis zoeking werd bebloed linnen en de portemonnaie gevonden, die het slacht offer bij zich droeg op den dag, dat de aanslag gedaan werd. Een boot, die op 18 November te Calkutta 50 personen, waaronder 7 Europeanen, van de landingspier aan boora van een zeeschip zou brengen, is tengevolge van overbelasting om geslagen. Alle opvarenden verdronken. Door den sterken stroom en den he- vigen wind heeft men nog geen lyken kunnen vinden. Als verdacht goederen te hebben onttrokken aan zyn faillieten boedel, is Vrydag te Winschoten gearresteerd de onlangs gefailleerde koopman te Zandberg G. Kretschman, die na ver hoor werd overgebracht naar het Huis van Bewaring aldaar. Ontsierende reclames. Ged. Staten van Zuid-Holland stel len den Staten voor vast te jatnllen een verordening tot het weren van ontsierde reclames. Krachtens die ver ordening is het behoudens vrijstelling door Ged. Staten, den eigenaar of verbruiker van eenig onroerend goed verboden 1°. daarop of daaraan te hebben muren, getimmerten, borden of andere voordorp®0bestemd en gobeiigd tot reclame 2°. het onroerend goed op eenige andere wyze te bezigen tot reclame. Dit verbod geldt niet de reclame voor zaken, die worden vervaardigd of verhandeld, of voor bedryven, die worden uitgeoefend op of in het onroe rend goed. De verbodsbepaling van het vorige artikel geldt alleen voor het landelyke deel eener gemeente. Ged. Staten verleenen slechts vrn- stelling indien naar hun oordeel de reclame de schoonheid van het omlig gende landschap niet schaadt. GedTStaten kunnen aan de vrystel ling voorwaarden verbinden. Zy kunnen de vrystelling ten allen tijde intrekken. Hbld. Ongeluk. Zaterdagmiddag passeerde trein 3339, komende van Amsterdam, het dorpje Ketel. Door het slingeren van den trein viel de remmer J. van der Plaats, wonende te Rotterdam, uit den goederenwagen, kwam onderden trein en werd vermorseld. Hbld. Men meldt aan de N. Crt. uit Almelo: Een blok van vier huizen, gelegen in de Sligte te Ambt-Almelo, waarvan drie toebehoorende aan P. W. Z. en een aan J. H., beiden alhier, ia heden morgen door brand vernield. Van de inboedels werd zeer weinig gered. Ver zekering dekt echter de sohade. Men meldt aan de N. Crt. uit Arn hem De opbrengst van de alhier gehou den collecte teh behoeve van de ge wonden in den Balkan-oorlog heeft f 11,000 opgebracht, waarvan f6000 is bestema voor de ambulance naar Bulgarije onder leiding van dr. Sike- meijer. De rest is voor het Roode Kruis. Zekere L. F. K., wonende op den Schiedamschedyk, zou Vrijdag door agenten van de zedenpolitie naar het hoofdbureau van politie worden over gebracht om gefotografeerd te worden. Op het Gedempte Dooiwater wist hij te ontsnappen. Hy vluchtte in de rich ting van de Raamstraat, liep door de Weste Wagenstraat, de Mosterdsteeg in en verdween in die steeg in een logement. Dit logement liep hy door en verliet het aan de voorzyde in de Raamstraat. Van daar ging het over het, door het afbreken van tal van huizen ont stane open terrein, in de richting van de Schavensteeg, waar de vluchteling over een schutting klom en in een slop wou verdwijnen. Op zyn vlucht werd hy achtervolgd door eenige politie-agenten, die, toen zij op bovengenoemd open terrein ge komen waren, door het Zandstraat- publiek met steenen werden gegooid. Een der agenten kreeg den vluch teling aan zyn ias te pakken, juist toen hy in het slop achter een deur zou verdwijnen. K. werd eerst naar de politiepost in de Zandstraat en van daar naar het huis van bewaring over gebracht. De agent, die hem te pak ken kreeg, is vrij ernstig aan een pols gekwetst. N. R. Crt. Nieuwe munten. Naar de Utr. Ct. verneemt zullen de nieuwe (gouden) vijfguldenstukken reeds voor St. Ni- colaas in omloop worden gebracht. Zy zyn van hetzelde model als de bekende gouden tientjes. Er., wordt voor een bedrag van 5 millioen gulden van geslagen. Het Ink van Dora K., dat Woens dagmiddag door de Watergraafsche politie uit de Keulsche Vaart is op gehaald, is, naar het N. v. d. D. meldt, voor gerechtelijk onderzoek naar Am sterdam vervoerd, daar vermoedens van misdrijf gerezen zyn. Op verzoek van de firma J. E. te Duisburg, tracht men op te sporen haar te Rotterdam geveatigden ver tegenwoordiger P. J. L. M., die er ver moedelijk sedert een paar dagen met f 1400 van door is, welk geld hy voor de firma ontvangen en niet afgedragen heeft. Men schryft aan „Het Volk11 uit Zwolle In het krankzinnigengesticht te De venter werd sinds eenige jaren een ruim 30-jarige vrouwelyke ingezetene der gemeente Zwolle verpleegd. Deze ongelukkige, ziek zijnde, werd her- haaldelijk door familieleden bezocht. Toen een zuster van de patiente jl. Zondag wederom voor dat doel aan het gesticht kwam, deelde de ver pleegster haar mede.... dat haar zuster overleden en.... reeds begraven was. Dit alles zonder een enkele kennis geving aan de familie. Men kan begrypen, welk een pyn- lyken indruk deze mededeeling op de bezoekster maakte, doch het ergste is, dat de familie zelfs geen opheldering kan krygen by wien de schuld in dezen is. De directie van het gesticht verwyst ze naar de gemeente Zwolle, de ge meente Zwolle naar de directie. Zoo worden deze mensohen van het kaatje naar den muur gestuurd. Het lijkt ons noodzakelijk, dat er in dezen opheldering komt en voor de familie èn ter voorkoming van her haling Geen reden tot ongerustheid. Dezer dagen werd op het eiland Terschelling een reddingsboei van den stoomtrawler „Clasina Luther" uit IJmuiden gevonden. Het vinden hiervan behoeft echter geen reden tot ongerustheid te zyn, daar dit vaartuig Vrydag van IJmui den naar de visscherij is vertrokken. Hbld. Art. 171 der Grondwet luidt „De traktementen, pensioenen en andere inkomsten, van welken aard ook, thans door de onderscheiden gods dienstige gezindheden of derzelver leeraars genoten wordende, blyven aan dezelve gezindheden verzekerd. Aan 4e leeraars, welke tot nog toe uit Elands kas geen of een niet toe reikend traktement genieten, kan een traktement toegelegd of het bestaande vermeerderd worden." Zooals wij reeds mededeelden, ver nam het „Centrum" uit volkomen be trouwbaren bron, dat in de Regeerings- voorstellen tot herziening van de Grondwet dit artikel geheel ongewij zigd zou worden gehanhaafd, in stryd met het advies uit de Staatscommissie om in de financieele verhouding een ingrypende verandering te brengen. Dat ft artikel „geheel" ongewijzigd blijft, vindt intusschen de „Haagsche Ct." jammer. Immers taalkundig zou< „hetzelve" weieens een groote schoon maak noodig hebben want vooral het slot van „hetzelve" artikel is schande lijk gebrekkig gesteld In een vergadering, gehouden te Utrecht, bijgewoond door bijna alle papieren-zakkenfabriekanten uit Ne derland, werd besloten tot oprichting eener vereeniging van fabrikanten in dit artikel, waarbij alle aanwezigen als lid «toetraden. Hbld. Een interview van dr. Kuyper. Een redacteur van „de Maasbode" heeft een interview met Dr. Kuyper gehad. Van het zeer uitvoerige stuk is uiteraard datgene wat over Ommen, de houding der Chr. Historischen en het „kraken" der coalitie handelt het belangrijkst. Dr. Kuyper deelde den jonrnalist o.a. mede, dat hy by zyne ontstemming over Ommen zyn eigen persoon geheel buiten beschouwing liet. Het had hem gedeerd om den per soon van Mackay, dat hy het krasse entrifiletje had moeten doen verschijnen op den avond, dat de uitslag bekend zou worden, en dat geheel ten onrechte als de „banvloek" over Mackay is ge- qualificeerd geworden. Het was Zondagavond en ik had juist gasten, zeide dr. Kuyper, maar ik ben toch naar boven gegaan om stukje te schryven, om het nog bij tijds in De Standaard te hebben't moest 'tkon niet anders. Wat de Chr. Historischen betreft indien dezen oen systeem gaan vol gen, op wat manier men, althans met steun van liberalen en socialisten, den anti-revolutionairen de meeste zetels kan afhandig maken, dan is ?t met de goede trouw in het bondgenootschap gedaan. Dan ligt de coalitie feitelyk tegen den grond. Want men kan niet anders dan spro- kan van verraad aan beginsel als men met den gemeenschappelyken vijand gaat samenwerken om den eigen bond genoot te bestrydon. Met de roomsch kath. hebben wy op dit punt nooit last gehad. Met de christelijk historisohen dik wijls. Eerst in Ede, nu weer en op nog ergerlijke wya^TIn Ommen. En daarom verklaarde dr. Kuyper met nadrqk 't k*n zoo niet langer. En hiermede kwam hij tot een uit eenzetting van <-den stand der christe lijk historische'partij. Eerst hebben we de Lohmanianen of de vry anti-revolutionairen, de menachen die zich van de anti-revoluti onairen party hebben afgescheiden een niet groote groep, maar een, die ten minste nog een politiek wezen had. Toen hebben zioh daarbij aan gesloten de volgelingen van dr. De Visser, oorspronkelijk Bronveldianen, die zich echter -van Bronsveld hebben afgeBoheiden. De party was ook niet bjjzonder groot. Maar toen zyn daarbij gekomen de zoogenaamde Friesch Christelyk-His- torischen die als een partij een uit sluitend kerkelyk karakter droegen en nu nog pas de Nationaal-Histori- schen, die uitsluitend het oude con servatisme nabij stonden. Tot heden zelf gist er onder hen nog niets, waaruit by mogelijkheid een gemeenschappelijk politiek bedoe len zon zijn op te maken. De groote fout van de ohristelyk- historische fracties is, dat zij geen Ceenschappelijke idee hebben die i verschillende groepen samen bindt. Dr. Kuyper meende, er een nieuw overleg moest gepleegd worden. Wil de ieder der drie verbonden coalitie partijen weder geheel op zich zelf gaan staan dr. Kuyer zag daar geen be zwaar in. Wilden de Katholieken met hun samengaan, 't zon hem aange naam zijn. Maar aan het beginsel mocht niet worden getornd. Wilde men voor de toekomst de coalitie bestendigen, dan moest men komen tot een vast accoord. Ziedaar het belangrykste van het interview. Comité ten gunste der Tariefwet. Na te Utreoht gehouden vergade ring van voorstanders eener herziening van ons Tarief in meer beschermen den zin, is besloten een comité te vormen, dat de actie ten gunste van de Tariefwet zon kunnen leiden. Dit Comité, dat geen politiek ka rakter heeft, bestaat uit de heeren: H. W. E. Struwe, oud-directeur der Rijksverzekeringsbank,^s Oravenhage, voorzitterJ. B. v. Bork, fabrikant Gilze-Ryen, 2e voorzitter; H. M. J. Blomjons, fabrikant, Tilburg, secre taris P. Leeuwenberg, directeur der Rijwielen en Antomobielenfabriek „Simplex" Amsterdam, penningmees ter L. baron Van Voorst tot Voorst, TwellO, bestuurslidK. Meinsma, Sneek, bestuurslid. LedenC. Bressers, lid van Ged. Staten van Noord-Brabant, fabrikant te DongenH. Baekers, fabrikant, Eindhoven J. Th, Cuypers, architect, AmsterdamP. P. H. M. Dobbelman, zeepfabrikant, NijmegenA. Dinge- manse, UtrechtH. G. K. F. Diepen, fabrikant, Tilburg; Rudolf J. A. Diepen, fabrikant, Tilburg; Joh. Eras, firma A. Eras en Zn., Tilburg; W. Hovy, voorzitter der Patroonsvereeniging „Boaz", AmsterdamP. J. Van Hoe ken, lid der firma Gebrs. Van Hoe ken, houthandelaar, LeidenL. J. Ten Horn, directeur der N. V. Ned. Kin derwagenfabriek h/h. v. Roosendaal en Co., Nijmegen: K. Hoogeveen, notaris, DordrechtP. W. De Jong, fabrikant, Tilburg; Jos. Jacobson, oud-lid van de Kamer van Koophan del te Rotterdam; E. W. Klijberg Pernot, lid van de Kamer van Koop handel te WaalwijkJ. B. M. Mer- kelbach van Embhuizen, Breda J. J. Pennock Jr., rijtuigfabriekant 'a Gra- venhageChr. Pleines, zeepfabrikant, Zeist; Jaco Van Riel, lid Kamer van Koophandel, Waalwijk mr. A. v. Rrjcke- vorsel, voorzitter van den Raad van Beroep (ongevallenverzekering), 'sHer togenbosch B. T. C. Straeter fabri kant, TilburgN. Sluis oud-lid der Tweede Kamer, zaadhandelaar, Enk huizen jhr. mr. Th. Smits van Oyen, lid der Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant, EindhovenL Swagemakers, firma Swagemakers—Bogaerts, Til burg; jhr. mr. J. Stoop van Strijen, \si Gravenhage Fr. Smulders Utrecht; W. Swagerman orgelfabriekant, 'sGra- venhage J. Terwindt, steenfabrikant, Nijmegen; J. B. Timmermans Wzn.,' lid der Prov. Staten van Noord-Bra bant, Voorzitter der Kamer van Koop handel, Waalwijk J. De Vlam, firma v. d. Put en De Vlam, Eindhoven H. Ch. Vegtel, lid Ged. Staten van Zuid-Holland, 'a Gravenhage H. Ver- heyen, fabrikant, DongenE. Verviers, LeidenP. Wielenga, secr. Nederl. Patroonsvereeniging „Boaz", Assen P. A. Zuur, Rotterdam. Het Bureau van het Comité is ge vestigd Korte Houtstraat 17, 'a Gra venhage. GOUDA. 26 November 1912. Bij Kon. Besluit ts benoemd tot notaris in 't arrondissement Leeuwar den, ter standplaats Sexbierum (gem. Barradeel) de heer G. D. Boswijk, candidaat-notaris alhier. - (St.-Ct.) Vrijzinnige Studie- en Propagaudaclub. Zaterdagavond hield de Vryzinnige Studie- en Propagandaclub alhier in de Sooieteit „Ons Genoegen" een feestver^adering ter herdenking van zyn éénjarig bestaan, welke vergade ring door c.a. 600 personen werd bijgewoond. Na opening door den voorzitter, den heer I. van der Want die, na een welkomstwoord, in korte trekken een uiteenzetting gaf van het doel van dezen feestavond, hield de heer Jhr. Mr. W. Th. C. van Doorn de feest rede, waarin deze geachte afgevaar digde wees op het heugelijke feit, dat deze club nu reeds, na een bestaan van één jaar, is opgegroeid tot een vereeniging, die in Gouda en omge ving de grootste sympathie geniet, omdat er van haar is uitgegaan een groote kracht en een bezielenden in vloed tot het wekken van levendige be langstelling in het politieke leven en een kraohtige propaganda voor de vry zinnige beginselen. Spr. verheugde zich over aen bloei van deze jonge vereeniging en wenschte haar toe, dat, waar zy in de komende tijden een groote taak te vervullen heeft, zij zou mogen blijven groeien, jaren ach tereen en zich zou mogenJ blyven verheugen in aller waardeering voor het schoone doel, hetwelk zn nastreeft. Daarna sprak de heer Mr. M. M. Schim van der Loeff over „Samen werking der Vrijzinnigen, zulks naar aanleiding van het concentratie-pro- gram, dat door de drie vrijzinnige partgen in de jongste algemeene ver gaderingen met zooveel enthousiasme is aangenomen. Spr. ging in 't kort na de aanlei- denae oorzaak dier concentratie, waar van ten slotte door een elk de nood zakelijkheid werd gevoeld. De drang daartoe is niet geoefend van uit de hoofdbesturen, doch juist is die ge komen uit de breede lagen van het Nederlandsohe kiezerskorps, waardoor 9-ES99ss99as-asseai thans met goede verwachtingen den stryd in 1913 kan worden tegemoet gezien. Na bespreking van enkele punten van het program, waarbij spr. ook wees op de vijandige ontvangst, die deze concentratie in de rechtsche pers heeft gekregen, betoogde spr. de noodzakelijkheid van concentratie in engeren kring, zooals die door de Vrij zinnige Studie- ep Propagaudaclub wordt bevorderd. Met het oog op 1913 moet veel werk worden gedaan. Als een voornaam deel daarvan noemde spr. het gesproken woord van man tot man, dat veel meer ingang vindt, dan welke wijze van propaganda ook. Met den wensch dat in 1913 aan Gouda'8 sympathieken' afgevaardigde, Jhr. Mr. W. Th. G. van Doorn, opnieuw de overwinning moge worden geschon ken, besloot spr. zyn rede. De bejde sprekers werden luide toe gejuicht. Door welwillende medewerking van eenige leden van het Delftsch Stu dentencorps was het bestuur der ver eeniging in staat gesteld op dusdanige wijze voor muzikale aanvulling van het programma te zorgen, als moge lijk kan worden gewenscht. Het Strijk je „De Hooge Q" luisterde den feest avond op, op een wyze, die buitenge woon was. Dat was niet een strijkje, zooals men er overal en by quantums kan vinden, dat was iets bijzonders. Die studenten-muzikanten, die daar in smoking voor het tooneel waren gezeten, gaven blijk van muzikaal ge voel en technische vaardigheid, die de uitvoering der muzieknummers tot een genot deden zijn, dat bijzonder werd gewaardeerd. Met het Io Vivat en het Wilhelmus werd de avond aangevangen, waarna verschillende nummers elkander afwis selden. Voor de pauze werd nog een solo gegeven voor viool, na de pauze qen voor cello, waarvoor een luid applaus den spelenden dankte. Reeds by het begin van den avond was er een feeststemming in de zaal, die er gebleven is tot het einde toe. De avond is een succes geworden voor de vereeniging, maar voor een groot deel is dat te danken aan het „strykje" uit Delft. Na de pauze werd een tooneelstukje opgevoerd door eenige dames en heeren-leden der vereeniging, waar mede het talrijke publiek zich byzonder amuseerde. Na elk doek en zelfs by open doek werd geklapt dat het da verde. Deze dillettanten hebbett ge toond de kunst van tooneelspelen te verstaan en onder goede leiding te hebben gewerkt. Aan het eind van den avond bracht de voorzitter, nadat hy te voren een afscheid had toegeroepen aan den eerst daags naar Indië vertrekkenden heer Mr. van Doorn, die daar eens een kijkje gaat nemen gedurende eenige maanden, om uit eigen aanschouwing een algemeenen indruk te krygen van Indië en tevens om belangstelling te toonen uit het moederland voor Indië, zyn dank aan allen, die op eenigerlei wijze hadden bijgedragen tot het welslagen van dezen avond, waarmede het officieele gedeelte gesloten werd, In gezelligen kring bleven zeer velen na om te dansen en om aan te zitten aan een souper, waartoe de Direotie van de Sociëteit „Ons Genoegen" de ge legenheid had geopend. Aan dezen disch werd menige speech Sehoord en menige dronk gewijd aan e vereeniging en aan hen, die tot dezen feestavond hebben medegewerkt. Gisterenavond gaf het Goadsohc Tooneel-ensemble een uitvoering in „Conoordia", waarvan de netto op brengst zou strekken ten voordeele van de algemeene armen. De zaal was maar tamelijk bezet, jammer dat niet meerderen aanwezig waren vooral met het oog op het liefdadig doel wat men beoogde. Opgevoerd werd„Joost heeft Uilen spiegelstreken" kluchtspel in 2 bedr. De titelrol werd door H. Rn. uitmun tend vertolkt, ook de rol van Sohra- penbrug was goed bezet, de overige rollen konden ons niet zoo voldoen. Er was niet genoeg gang in. Over het algemeen gelooven wy, dat na wat meer oefening het Gondsohe tooneel- ensemble wel wat zal gaan prestoeren. Buiten het programma werden nog een paar voordrachten gegeven, die goed voldeden. Na de panze werd gegeven: Een uur dokter en O, die studenten, beiden kluchtspel in een bedrnf, ook deze werden vry goed gespeeld. De pauzen werden aangevuld door muziek en het aanwezige publiek amu seerde zioh uitstekend. De Bioscoop-salon „Gouda Vooruit1, heeft deze week weer een geheel variee- rend programma. Behoudens enkele komische nummers, een wetenschap beeld ven de filmfabriek, een boeiend drama De vrouw als rechter, een goed geslaagde opname van het Eucharistisch congres te Wee- nen en een soort detective-roman „De IJzeren Vqjst". By elkaar dus een programma „voor eick wat wik." Begrooting Rijnland. In de Zaterdag gehouden openbare vereenigde vergadering van Rijnland werd de begrooting van het hoog heemraadschap dienst 1913 vastgesteld in ontvangt öp f 308.405,16, in uitgaal op f 306.897,16, sluitende met een voor- deelig saldo van f 1608.06. De post „omslagen voor landerijen in Rynland" werd uitgetrokken op f 146.705,46 en het bundergeld vast gesteld op f 1,70 per hectare, tegen f 1,40 over het loopend dienstjaar Vad. Oudewater. De heer N. S. A. v. Beek, directeur der gemeente-gasfa briek en waterleiding, alhier, is door Bnrgem. en Weth. van Montfoort be noemd tot adviseur inzake uitbreiding der gasfabriek aldaar. Krimpen a. d. Lek. By de op Vrydagavoüd gehouden herstemming voor een notabel der Herv. Kerk in de vacature van den heer W. v. d. Weiden, werd gekozen de heer M. Hak, met 46 stemmen, terwijl de heer J. Schuttes, 39 stemmen verkreeg, Jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek en de concentratie. Het Vrii Liberale weekblad „De Fakkel" schryft aan het slot vaneen artikel over de vrijzinnige concen tratie: Jhr. mr. van Karnebeek, lid van de Tweede Kamer voor Utrecht I, is niet met het concentratie-program mede- gegaan, en heeft daarmede, naar uit zyn eigen verklaring te Utrecht wel blijken kan, zijn politieke loopbaan vaarwel gezegd. De Bond van Vrije liberalen ging, volgens jhr. v. Kar nebeek, te ver en op den ingeslagen weg wenschte hy niet te volgen. Hij plaatste zich niet tegénover de partij die hem lief is, maar zag zich volgens zijn eerbiedwekkende beginselen ge noodzaakt den band door te snyden De doqr den Bond van Vrye Libera len ««telde of gesteunde concentratie- eandidaat kan deze veteraan dien ten gevolge niet meer zyn en het lijkt ons voor een v. Karnebeek al zeer onwaar schijnlijk, dat hij een candidatuur zon accepteeren van andere zijde, een can didatuur dus tegenover hen, die hem als liberalen toch alijd het naaste zul len blijven staan. Aan deze hoogstaande politieke figuur brengen wij by dit afscheid uit onze gele< leren een woord van hulde en diep gevoelde erkentelijkheid. Zijn stand punt in het staatkundig leven is niet meer van dezen tyd en hoeveel eerbied wij opk hebben voor de overtuiging waarmede het wordt gehandhaafd, toch moeten wy verklaren, dat wij het niet gaarne onderschrijven zonden en onze verheugenis uitspreken, dat blijk baar de vrij-liberale party er eenstem mig zoo over heeft gedacht. Het blijft evenwel een grootsch moment in iemands politieke leven, wanneer hy by zyn retraite van de voornaamste woordvoerders vernemen mag, hoe diep het verlies gevoeld wordt, hoe hoo^ en algemeen de achting is en de eerbied, welke men voor ihr. v. Kar- nebeek's karakter, zyn werken en kun nen f steeds heeft gehad. Voetbal. Een talrijk publiek woonde gisteren den wedstrijd Olympia I—L. V. V. op het sportterrein bij. Met een 2-tal invallers voor R. Slop en v. d. Torren, trapt Olympia af en direct volgt een aanval van links. Maar de Leidsche achterhoede zendt den bal naar hun voorwaarts, een die dan het Gondsche doel eenige oogenblikken gedocht be stoken. Dank zij het zwoegen van den voorback, die uitstekend in vorm was, komt er eenige verandering voor doel, waarop een actie van de blauwwitten volgt. Meer en meer blykt dan dat Olympia sterker is en Duym waagt een aanval op den L. V. V.-keeper, die hem goed afgaat en Olvmpia de leiding bezorgt. Een oogenblik later is het dezelfde speler, die de score verhoogt. Maar de Leidenaars zitten ook niet stil en maken het Cremer weer lastig. Uit een fout van den achterback, maakt dan L. V. V. een tegenpunt, zoodat rust ingaat met 21. Direct na de rust, vangt een fana tiek optreden van Olympia aan. tel kenmale volgt een vlugge aanval van de voorwaartsen en thans is Sauter op dreef en zet herhaaldelijk mooi voor. Schot op schot krijgt de Leidsche kee- r te verwerken, maar tweemaal weet linksbuiten keurig mooi te scoren, zoodat menigeen denkt aau den zelf den stand als in Leiden, wanneer Duym nog een poging doet en den stand brengt op 51, waarmee de wedstrijd eindigt. Gondsche voetbalbond. T. O. P. I won in den Winterdijk met 30 van Woerden, die zich daar nogal flink weerde. Voor den wedstrijd Volksw. G. Gouda werd het terrein afgekeurd. Gouda II won met 90 van Alphen II in Alphen. De Struis II behaalde een gelyk spel (0-0) tegen Volksw. G. H. Verder vermelden we nog de uit slagen Ajax—H. B. S. 1—1 Haarlem—Sparta 1—1. Quick—D. F. C. 0—3. H. V. V.Velocitas 62. R. V. C.-V. F. C. 1-4. Wielryden. De Uniov Cycliste Internationale heeft nog geen besluit genomen om trent de plaats waar de wereldkam pioenschappen in 1913 zullen worden verreden. Volgens rooster waren aan de beurt: Nederland en Engeland. Na ingewon nen informaties ter bevoegder plaatse kunnen wij thans mededeelen dat Ne derland heeft bedankt voor het ko mend jaar, aangezien geen geschikte baan beschikbaar is. Er is lang sprake van geweest dat de wereldkampioen schappen op de Scheveningsche baan zouden plaats vinden, maar met be slistheid kunnen wij thans verzekeren dat biervan in 1913 althans niets komt. Ook Engeland heeft geen beschik king over een baan waarop zulk een groot wieier evenement tot zijn recht zou zyn te brengen en heeft eveneens verzocht ditmaal niet in aanmerking te komen. Het i» nu meer dan waarschijnlyk, dat Frankryk, dat alleen in Parijr reeds drie uitstekende banen kan aanwyzen, opnieuw toestemming krygt waardoor de bedoelde wedstrijden zeker niet aan belangrijkheid zullen verliezen. Het eerstkomende congres van U. C. I. in Februari a.s. te houden, hierover be slissen. („Nieuwe Grt.) 401s 9 taats-lót ar ij 1,UK1. Trekking v. Maandag 25 Nov. No. 19620 en 20638 ieder f 1600. 6267, 15287, 17001 en 17067 ieder f 1000. 7068 en 16969 ieder f 400. 8178, 9165, 9210, 12137 en 18166 ieder f 100. Prijzen van f 20. 8 tl 08 90S 905 18 9fi UW «08 BI 60 66 88 04 96 809 19 796 90 887 807 87 84 1961 70 98 1849 SB 1480 40 1MB 47 «M SB 1011 18 98 1788 1846 1990 9000 01 88 9161 9989 84 87 9880 40 9408 04 9671 08 9709 6 18 86 44 909B SS 9019 8006 66 94 8108 90 68 S9M 88 8BM 8411 77 8890 8606 98 67 8741 44 61 64 8SI7 8019 94 44 46 64 74 M7 14 BB 70 00 4106 4UM 88 00 4408 96 SB 4614 9B 86 66 00 98 4010 07 4716 88 4017 90 87 BB 71 78 80 XS 7 90 6161 68 84 6911 79 6899 6414 46 6600 90 6646 6714 16 90 96 6894 61 66 6017 66 04 81 6016 06 66 76 79 89 6164 6949 09 0899 840B 98 09 96 0519 18 96 44 0600 00 06 97 0774 90 6S89 7000 96 7116 00 09 87 86 7998 40 49 66 76 70 7806 7494 90 BI 7689 66 7080 46 61 89 8B 7757 07 7B19 14 90 101 8 61 69 8940 0618 8B 60 68 78 8460 86 864S 8701 08 88 08 8060 8010 48 08 )17 48 60 71 0914 61 88 9894 89 0446 74 87 0894 88 34 0097 47 48 0740 78 0860 0016 78 10010 10117 10967 10807 00 10*19 66 09 10600 81 07 1 18 18 88 86 16700 9 0 47 10887 47 10080 99 099 98 68 76 11166 11981 77 11890 86 00 11488 00 11678 11898 77 11881 40 87 11911 19041 19194 80 19966 86 19004 91 89 60 19448 87 06 19619 91 19899 19708 00 19000 64 07 10045 18160 74 18000 07 13685 89 80 08 18409 86 186B5 30 18648 18707 07 18868 18090 40 01 08 14097 14180 14819 91 14468 14689 14046 67 14700 19 90 64 14800 6 18 16108 89 16943 64 89 16808 16497 80 16608 14 869 00 88 79 76 87 16708 45 60 16809 86 46 16009 78 8 61 74 86 08 10181 10990 86 66 80 89 07 10840 18488 - 18696 18766 67 16008 0 88 18096 17096 80 SB 17106 01 80 17968 06 17808 17476 88 0B 17080 64 17706 96 40 17994 61 76 18019 18 97 18101 6 17 98 80 18910 80 08 18891 88 18009 98 18707 70 70 18888 18006 16 80 78 79 80 1009 99 10980 86 10898 04 19498 80 M 10618 69 66 00 10094 66 08 19760 10818 10 87 10068 79 80 90115 01 77 00 90989 40 96 94 90860 90489 61 80 97 90618 90607 10 47 64 SB 90764 01 86 98 00 00 90094 96 99 90980 84 BOE KA AJN K ON DIGING. Borate Lichtstralendoor Aletta Hoog, met een aanbevelend woord van Dr. J. H. Gnnning, Baarn, Holland ia-Drukkerij Eerste lichtstralen is de titel van een „boekje voor moeder»11 zooals de bewerkster. Mej. Alletta Hoog in hare inleiding zegt, dat beoogt een hand leiding te zijn voor het Godsdienstig onderricht aan jonge kinderen. Dr. J. H. Gunning J.Hzn. voorzhg dit werk van een aanbevelend woord en zegt dit boekje met groote ingenomenheid aan te bevelen by alle moeders en by allen, die kinderen hebben te vormen, niet alleen omdat de schryfster zoo echt den kindertoon weet te treffen, maar ook omdat hy werkelyk over tuigd, dat zulk een boekje in onze dagen in een behoefte voorziet Het werk is vooraien van eenige illustra ties naar schilderijen van Seroile, Roe- derstein, Bouguercau, van Liphart. AFLOOP DER VEILING VAN ONROERENDE GOEDEREN, gehouden 25 November 1912, door No taris J. Koeman te Haastrecht. Perceel 1. Een Pakhuis met boven-' woning en erf Achter de Vischmarkt, Nos. 84 en 86 te Gouda, kooper D. Bouwer, voor f 1676. Perceel 2. Huis en erf, westzijde van de Raam No. 28 te Gouda, kooper W. A. Hoyng, voor f 1540. Perceel 3. Huis met bovenwoning en erf aan de Kuiperstraat Nos. 36 en 38 te Gouda, kooper N. A. van der Ree, voor f 1130. Perceel 4. Huis en erf aan de Komijn- steeg te Gouda No. 49, kooper J. Slegt, voor f896. Perceel 5. Huis en erf aan de Lange Dwarsstraat No. 14 te Gouda, koo per A. Fokkers voör f896. Perceel 6. Huis eu erf aan de Laurier- buurt te Gouda No 22, koopers C. en B. Swanenburg te Gouda, voor f400. Perceel 7. Huis en erf aldaar No. 26, kooper C. Bontebal te Reeuwnk voor f370. en perceel 8. Een peceel grond aan de Boomgaardstraat te Gouda, kooper J. M. Smits voor f 100. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen warejn Voor lste kw. 43, 2e 40 en 3e 33 cent per half kilo. Mftgere Ossen, Melkvee en Vaar- koeien goed aangevoerd. Vette Kalveren, redelijke aanroer, lste kw. 33, 2e 28, 3e 25 cent per half kilo. Vette Varkens goede aanvoer lste kw. 31 Va» 2e kw. 30, 3e kw. 27 cent per half kilo. SchaDen en Lammeren goed aan gevoerd. De handel was voor vet vee en vette Kalveren prijshoudend, varkens redelijke omzet, schapen en lammeren traag. TWEEDE Vergadering ysn heden. Indische Beg'rooting. De Minister van Kolonië zette heden zijn Vrydag afgebroken rede voort. .1 Handhaving vau den heer Borel op zijn post te Soerabaia was onmogelijk geworden. Vruchtdragende samen werking met den resident kon niet meer verwacht worden. De hervor mingsplannen waren feeds in bewer king voor de relletjss in Februari jl. Alle revolutionaire uitspattingen zullen met kraoht geweerd worden. Doch afgescheiden hiervan zullen nuttige hervormingen worden ingevoerd. De politie-rechtspraak zal gereorganiseerd worden, zoodat voor all'e groepen gelijk recht zal zyn. De Minister zal echter de Zending niet bednidend bevoordeelen. Dat de subsidie voor alle scholen gelyk was is ook door de liberale regeering erkend. (De vergadering dunrt voort). Door de politie alhier is aangehou den een gesignaleerd persoon die nog vier dagen hechtenis te goed had en nog een persoon, die nog 6 maanden gevangenisstraf moest ondergaan. Zy zyn beiden naar het huis van bewa ring overbebraeht. - Mynontploffing. Fhankbijk. In de mynen van St- Martin te Valgarges heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag een hevige ontploffing plaats gehad van steen- kolengas, waarby 24 personen het leven hebben verloren. Spamjx. Tijdens een bioscoopvoor stelling te Bilbao is een paniek ont staan, waardoor eenige oude lieden, vrouwen en kinderen onder den voet zyn geraakt, werden doodgedrukt. Den Haao. De Groot-Hertogin van Oldenborg zal tot Maandag 2 Deoem- nog in ae residentie als Togeergaste van H. M. de Koningin verblyven. De oorlog op den Balkan. Het Jong-Turksche gevaar. Romk, 24 Nov. De Giorinale dltalia publiceert een bericht uit Constanti- nopel waar in gezegd dat Kiamil Pacha na ontvangst van het telegram van Nazin pasja waarin tegen de ar restaties van de jong-Tnrken werd ge- >rotesteerd, de raad van ministers >yeen riep, om te beslissen of Nazim Pasja gearresteerd moest worden. Ki amil pasja was zeer verslagen en zeer ontmoedigd. Men gelooft dat Nazin het telegram zond onder pressie der soldaten en Jong-Turksche officieren, die dreigen in massa te zullen deserteeren en Con stantinopel in te nemen en een mili taire republiek te organiseeren. De oud-minister Nedjin Eddine is vrijgelaten. Het Armeensche patriar chaat heeft aan de Porte de invryheids- stelling verzocht van Haladjian Ef- fendi. De Oostenrijksche mobilisatie. Pakijs, 24 Nov. Het Petit Journal brengt een bericht uit Weenen, vol gens hetwelk Oostenryk bezig is zijn geheele leger te mobiliseeren. Zoowel te Parns als te Berlyn ziet men deze mobilisatie kalm en koel bloedig aan. Smyrna, 26 Nov. Het Oostenryk- Hongaarsche eskader, dat hier gesta tioneerd was, is plotseling vertrokken met onbekende bestemming. Berlijn, 26 Nov. Uit Sofia bericht men, dat de Bulgaren in een gevecht op de Tsjatjaldja-verdedigingslinie 2 Turksche batterijen in de pan hakten. Berlijn, 25 Nov. (Partic, N. Crt.) Te Budapest is een vergadering, waar in tegen den oorlog werd geprotes teerd, geëindigd met een bloedige botsing met de politio, die de verga dering ontbond. Er vielen ^gewon den, terwijl 86 personen in hechtenis werden genomen. Na dertigjarige ondervindteg heb Ik een Breulcverband»apparaat voor mannon, vrouwen en kinderen gemankt hetwelk een brenk geneest. Indien U byna alles beproefd hebt, kom dan tot mij. Waar anderen ge faald hebben, daar heb ik myn grootste succes gehad. Zend onderstaande coupon heden en ik zal u gratis gg^n geïll. boek over breuken en hare ge nezing toezenden, waarin ook mdn BreukverbandUApparaat is afgebeeld met de prijzen, ook de namen ven vele personen, die het beproefd hebben en hoogst dankbaar zyn. Het geeft directe verlichting, wanneer al het andere niets hielp. Denk er wel aan, dat ik geen zalven, geen harnassen en Dit Is C. E. BROOKS, die rood» moor don go Jaron broukon gonoost. Indien brouk- ll|dondo, schrijf hom dan nog hodon. geen leugens gebruik. Ik maak het volgens Uw maat en zend bet U toe met absoluten waarborg, dat het U voldoen zal, of ik zend n het geld terug. Ik heb den prijs zoo laag moge lijk gesteld, zoodat rijk of arm net koopen kan. Ik zend het op proef, ten bewijze dat het waar is, wat ik zeg. U alleen oordeelt en indien U eens mfin geïll. boek gezien en gelezen zult hebben, dan zult U even verrukt zyn als myne duizenden patiënten, wier brieven op mijn kantoor zyn op geborgen. Vul onderstaande gratis coupon in en post die nog heden. GKATIS INFORMATIE COUPON C. E. BROOKS, (H. 79) Paleis straat 4, Amsterdam. Zend my per post in onbedrukte enveloppe Uw geïll. boek en vol ledige inlichtingen betreffende Uw Breukver band-Apparaat voor de genezing van breuken. Naam: Adres: H. 79. volgens voorschrift der Arbeidsinspectie by Drogist. Wydstraat 29. van het Koninklijk Meteriologisoh Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 774.2 te Stornoway, laagste stand 781.3 te Thorshavn. Verwachting tot den volgenden dag: Stormachtige tot kraohtige meest zuidwestelijke wind, betrokken tot zwaarbewolkt, regenbuien, zelfde tem peratuur. TAK DIK Eifseleiktidel Ie Anstnrdia 25 NOV. 1012. StaaUleeilnren Ned. Cert. Werkelyke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mii.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afi. Binnenland Obl. 6 pet. Brazilië. Funding Lee ning 6 pot. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1006 8 pet. Bank- en Credlet-Instel- llngen. Ned. Bankaandeelen fndnstr. Onéernemlnfeu American Car A Foun dry Comp. O. v. A. Id .Smelting ét Refining Co. Cert. v. Aanch Anglo American Tele graph Oy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Credlet Instel I. en Cnltnnr Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. CnltnurMij. Aand. Ned.'Handel-MyC.v.A NUnbouw Bijen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrtlenm-Ondern. Dortsche Petroleum In dustrie My. Gew. A. Kon. Ned. MytotExpl. v. Petr. Bronn. O.v. A Shell" The Transp. A Trad Oy. 0. v. G. A Scheepvaart M(jM. Ned.-Am. Stoomvaart- My. Aand. Stoom vaart-Mjj„Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak -Oudernem Ineen Bindjey Tabak My. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Iim. CJert. v. Aand. Spoerwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmy. Aand. Mjj. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouis». Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. 112. Vorig* Koor* ra* Mm- 78 78»/,, 86»/. 83''/,, 62'/,, 62'/,, 99»/,. 89 99»/, 88'/, 92'/,. - 86 83'/, 84 V, 103 103'/, 82»/. 82'/, 6» 69 215'/, - 69'/. 58'/, 79 V, 78'/, 25'/. 25'/, 74'/. 74 191'/, 270 189'/, 190 33 239'/, 88'/, 236 87 162'/, 161'/, 648'/, 543", 526 190 119'/, - 6'/,. 6%. 87 86 8"/,. 3'/. 88 10»/,, 88»/, 95 94'/, 63'/,. 63'/,, 186'/, 86»/. - 97»/,. 99'/,, 34'/,, 83»/,, 172 4»/. 170% 100»/,, 101 146',, (pet Hongarije. Thei s-Re- gtüirqngs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 4—41/l pCt. Nationale Staatsfondsen en bui- tenlandsche soorten weinig varieerend, Mijnen stil, Tramwaarden geen omzet, Amerikanen flauw, Petroleums lager, Tabakken lusteloos, culturen zwakker, Rubbers flauw.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2