STATEN GENERAAL Gemengde Berichten. Stadsnieuws. *40ie Staats-loterij. SPOET Laatste Berichten MARKTBERICHTEN. BURGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant El fee ten h» adel te Amsterdam zuidelijk van Monastir verslagen. Den I 4en dag deed het corps van Djavid I pasja een wanhopige poging om naar I Ochrid'a door te trekken na een hef- I tigen strijd aan het Peristeriegebergte, I waarbij den Turken door de Servische cavalerie groote verliezen werden toe- febracht, ontvluchtte zij naar het 'respameer, waar zij zich thans ver borgen hielden. Fethi pasja trok naar Resna terug, waar hij door een regi ment van de divisie Meditsj schitte rend werd verslagen. Hg zelf viel in den strijd. De slag bij Monastir speelde zich af op een terrein van 50 K.M. breedte en was uiterst bloedig en verbitterd. Beide tegenstanders streden met ware doodsverachting. De Servi- •che troepen bestormden met groote doodsverachting de Turksche stellin gen, ondanks het moordend, vuur. Belg ie. De gravin van Vlaanderen. De gravin van Vlaanderen, de moe der van Koning Albert, lijdt, zoo seint I Reuter aan het Hbld. uit Brussel, I sedert twee dagen aan een zware in fluenza. Daar de ziekte van ernstigen aard is geworden zal een cdnsult van ge- noésheeren plaats hebben. Gisterochtend kwam plotseling een /""ongunstige verandering; in den middag verergerde de toestand nog. Men achtte de ziekte zoo onrust barend dat de koning onmiddellijk naar het paleis van de gravin ontboden werd. Hij bleef daar een half uur en besprak den toestand met de behan- delende geneesheeren. Te zes uur be zocht de Koning, thans in gezelschap van de Koningin, de gravin nogmaals. Do geneesheeren hebben het volgen de bulletin opgesteld„De toestand van de gravin van Vlaanderen is nog steeds ornstig en zonder eenige m^k- bare wüziging. In de omgeving van de gravin is men ornstig ongerust." Kamerverkiezingen in 1913. Men meldt aan de N. R. Crt. dat in het diatriot Waalwijk, waar zeer vele vooretandera van den vrijhandel worden aangetroffen, het voornomen beataat, den hoer Zougera van de Poll, lid der provinciale Staten van Noord- Brabant, vrij-katholiek en anti-tarief man, candidaat te stellen. De ambulancè voor Servië. Het Vad. verneemt, dot prof. Oet- ünger reeds uit Belgrado vertrokken is of op het punt staat te vertrokken naar Uskjub. Z. H. G. noodigde vier Hollandsohe dootoren, waaronder de hh. De Jong en Van Tienhoven, uit, hein te vergezellen. Een verheugende onderscheiding voor deNederlandsche De voorgenomen uitbreiding van I het korps maréohausséo, tor verbete ring van het politio-toezicht in de I nabijheid der groote steden, vond in I de afdeolingen der Tweede Kamer bij het onderzoek der Oorlogsbegrooting I tegenkanting bij enkele leden, die meenden, dat voor deze taak eerder de stedelijke politie en, zoo noodig, de Rijksveldwaoht in aanmerking kwam. Andere leden stemden met het plan in. Wat Den Hang betreft, het bosch aldaar schijnt des avonds niet veilig te zijn. De ambulance van Bulgarije. In het gebouw van het Roode KruiB aan do Lange Voorhout te VGraven- hago waren, zoo meldt de N. Crt., gisterochtend te elf uur de leden der ambulance, die gisteravond naar Bul garije vertrok, voor het laatst bijeen tot het in ontvangst nemen van pas sen, enz. Dr. Sikemeier, de leider dezer ara- bnlance sprak de leden als volgt toe Doctoren, verpleegsters, verplegers en overig personeel der ambulance, die over eenige uren naar Bulgnrye hoopt lo vertrekken, in dit gewichtig oogenblik, waarop gij allen en ik zeer zeker niet het minst moor dan ooit de zware verantwoordelykhoid gevoelt van do mooilyke en gevaar volle taak, die gij op u hebt genomen, heb ik iets tot u te zeggen. In de allereerste plaats verwacht ik van u, gedurende uw geheele verblijf in Buigarge de meest mogelijke sober heid en eenvoud, zoowel m uw levens wijze als in uw gedragingen tegen over de buitenwereld. Laat ons nooit vergeten, dat wij zijn geroepen door do Bulgaarsche regeering uitsluitend om te werken, en dat gij en ik zult werken, in een land, dat rouwt over- het verlies van zijn beste zonen. Welke toekomst ons daar wacht, weten wij niet. Maar wel weten wy dat wij zullen aanschouwen toestanden, I ontzettender dan de menschelijke geest 1 zich kan voorstellen. De zware diensten, welke van u en I van mij zullen gevergd worden, zullen I wij alleen dan kunnen verrichten zóó I als het een Nederlahdsche ambulance I betaamt, als wij allen aan dit werken I I geven het beste wat in ons is, ons I volkomen wijden aan onze plichten I met volkomen terzijde stellen van eigen belangen en eigen wenschen. Dan, maar ook dan alleen zal deze I tijd, worden, wat hij worden moet I de schoonste in ons leven". De betrokken gezanten zijn door I hoofdcomitó telegrafisch verzocht, om I het mogelijke te doen, teneinde de I ambulance een veilige en gemakke- I lijke doorreis te verzekeren door Oos- I tenrijk, welk land mobiliseert, on door I het oorlog8torrein te Servië. Teraardebestelling Prof. Ritter. Men meldt uit Utrecht aan de N.Crt.: De teraardebestelling van prof. Rit ter had gistermiddag onder |>vergroote belangstelling plaats. Aan de groeve werd gesproken door I prof. d'Aulnis de Bourouill, namens de I professoren door ds. Oort namens de I Remonstrantsche Broederschap en I RemonBtrantsche Gemeente te Utrecht; I dïüF prof. De Louter namens het Curatorium der Remonstr. Broeder schap door mr. Van Geuns^uit Den Haag, als vrienddoor ds. «oevers, uit Rotterdam, uit naam van hon derden die aan prof. Ritter verplich- I tingen hadden; door ds. Van Dorp I uit Egmond, namens vele theologen aan wier vorming prof. Ritter heeft I modegowerkt en door don hoer Van I Schrevon als vriend. Allen schetsten hot groote verlies I door prof. RitterB overlijden voor stad I en Nederland. De oudste zoon mr. P. H. Ritter, I uit 's-Gravenhage, dankte voor de I deelneming. Militaire berichten. De „Avondpost" meldt, dat by de I infanterie eerstdaags een groote pro- I motie in de hoogero rangen kan wor- I den togemoet gezien. Het is den minister van oorlog ge- I bleken, zoo meldt men aan de „A.v.p." I dat niet bij alle korpsen op gelijke I wijze wordt gehapdeld ten opzichte I van het opleggen van het verbod aan I militairen om buiten dienst wapenen I te dragen. In afwijking van de bestaande voor schriften, welke binnenkort gewijzigd zullen worden, is thans door den minister bepaald, dat aan milita'ren die, bij overigens goed gedrag I zich voor de eerste maal sohuldig maken aan dronkenschap, niet per se het buiten dienst dragen van hun wa pen moet worden verboden. Bij de infanterie ontbreken aan de voorgeschreven sterkte 12 sergeanten, 14 korporaals-fourier en 776 korpo- rnals. Naar aanleiding van hot feit, dat de genomen proof met het boheer der i militaire cantines door burgerpersoneel niet aan de verwachtingen heeft vol daan, is bepaald dat de thans be staande toestand omtrent beheer enz. dier cantines bestendigd wordt. Tot het verrichten van diensten in de cantines mogen, met uitzondering van het personeel der z.g. admini stratietroepen, geen miliciens worden bestemd voor eerste oefening onder de wapenen, terwijl de verkoop van sterken drank uitsluitend is toegestaan I in de cantine der onderofficieren, al leen gedurende enkele uren van den I dag, to bepalen door den comman- deerend officier ter plaatse. 6%,-Maanders. Uit verschillende plaatsen des lands komen berichten omtrent den slechten uitslag van de exaraenfe voor de licha melijke ontwikkeling van jonge lieden, die in aanmerking willen komen voor hot instituut der 6%-raaanders. Inde meeste plaatsen konden zeer weinige candidaten voldoen en over het alge meen bleef het resultaat zeer miniem. Het schijnt, dat bg het onderzoek de meening heeft voorgezéten, dat i aan de hoogste eisohen volkomen moest I worden voldaan en dat niets door de vingers mocht worden gezien. Het ziet er dus voor hen, die zich met het leiden der oefeningen belasten, en ook met do jongelieden, die zich eraan onderwerpen, zeer donker uit en als de instructies voor de examens niet veranderen loopt het instituut der 6%- maanders het gevaar eene totale mis lukking. (Tijd). De Auteurswet. De „L. K." schrnftHet komt veel vuldig voor, bg ae uitvoering van muzikale werken zioh een agent pre senteert betaling auteursrecht oischende I nog vóór de opvoering is aangevangen. I We herinneren, dat stukken, die men I reeds op zijn repertoire heeft, nog tot I 1 Nov. 1914 mag uitvoeren zonder I auteursrechten te betalen. En voorts verwijzen we naar een I oordeel der redactie van „De Muziek- I bode", welke zegt, dat eene beweerde I onwettige uitvoering niet kan worden 1 j verboden, maar dat eerst na afloop I van de uitvoering procesverbaal kan I worden opgemaakt. Vóór dien tijd heeft geene overtre- I ding plaats gehad na dien kan de I I rechter beslissen. Het blad wijst er ook op, dat de I muziek-agenten een geldige volmacht I moeten toonen van den componist of I den schrijver dat zy als rechthebbenden I voor hem optreden. Ommen. Naar de Nederl. mededeelt, is door het hoofdbestuur ran de Chr.-Ilist. Unie telegrafisch mededeeling gedaan aan het Prov. Bestuur van Overijsel, èn aan den heer Van Dorland, secre taris der districts-kiesvereeniging, van het besluit om bij de verkiezing van heden den antir. candidaat te steunen. De heer van Dorland zond aan „De Standaard"'een ingezonden stuk waarin hij tot de slotsom komt lo. dat mr. Bichon niet is een candidaat tegen het Christelijk Kabi- I net en derhalve, dat zij, die aan den heer Bichon hun stem geven, zich niet I verklaren tegen het Kabinet Heems- I kerk. I 2o. dat mr. Bichon is een beslist I man van rechts 3o. dat de hoofdinzet van deze I verkiezing niet is do Vrijhandel en I I nog eens de Vrijhandelmr. Bichon I besprak dit in zijn rede het allerlaatst; I eerst op de pertinente vraag van mr. I Vos de Wael (voorzitter v. h. Prov. Com. der R. K. Kiosvereenigingen) sprak mr. Bichon zich nader uit. I De hoofdinzet van deze verkiezing I is hpt goed recht der C.-H. om een I eigen candidaat te stellen en het recht, I dat zij meenen to hebben op den zetol I in het district Ommen. De schrijver verzekert, dat dit stuk I na overleg met mr. Bichon is opge- I steld en geplaatst. (Ook met zijne I instemming? mag inen'vragen). De Std. plafrtst er een niet malsch stukje onder, waarin hij zegt, den heer van Dorland verkeerd beoordeeld t$ hebben. Hij is njet valseh, maar een hals. „Verbeeld alle socialisten, alle liberalen, alle radicalen, heel het anti- Tariefwet-comitó, heel de liberale pers, kortom alle man van links, zou zich totaal in mr. Bichon vergist hebben, en alleen de heer van Dorland zou hier de ware mensphenkenner zijn „Wat hij ddn ook tegenspartele, het j is en blijft bij wat we onmiddellijk constateerden: Wie voor Bichon stemt, wil het Kabinet doen vallen TWEEDE KAMER. Vergadering van 25 Nov. (Vervolg.) Indische Begrooting. De Minister van Koloniën ver- I volgde tot staving van het gesprokene I dat de subsidie gelijk is, dat in 1905 I werden opgericht 2 openb. scholen I Ie kl., 22 idem 2e kl in 1906 1 openb. I school le kl., 25 idem 2e kl.in 1907 I 1 idem 1 kl. en 10 idem 2e kl.in I 1908 4 idem le kl. en 69 idem 2e kl., totaal dus 8 openb. sohoien le kl. en I 126 idem 2e kl., terwijl van 1909 tot op dit oogenblik zijn opgericht 32 I openbare scholen le kl. en 331 idem 2e kl. Er is dus geen enkel recht om te verwijten dat de regeering het open baar onderwys drukt ten voordeele van het zendingsonderwijs. De heer de Meester repliceerde I eu verklaarde met instemming te j I hebben vernomen dat de Minister niet I zal voeren een partij-politiek, doch I een Nederlandsche politiek. Het wa# I spr. aangenaam te vernemen dat nog [dit zittingjaar een ontwerp bg de I kamer zal inkomen, tot oprichting van I een vertegenwoordigend lichaam. Spr. is het in hoofdzaak eens met de finan- I cieele politiek van den Minister. Doch I wel meent spr. ook aan het onderwijs I meer had kunnen worden gedaan door I oprichting inlandsche scholen 2e klasse. Ook kan spr. zich vereenigen met I de belasting-politiek van den Minister, I doch hg verklaarde zich tegen de door I den heer Van Karnebeek geuite mee- I ning, als zou de inlander ook wel wat voor de defensie mogen betalen. Spr. meent dat de belasting eer moet wor den verlicht dan verzwaard. Na een nadere uiteenzetting van zijn meening over de chineezen-opstootjes, kwam spr. tot het Standaard-driestar retje, waarin wordt gezegd dat de I liberalen geld van de Chineezen hebben 1 gekregen voor hun verkiezings-propa-1 ganda. Dit staat volgens spr. aller- I vast, mogelyk is het bericht wel een I canard, doch al was dit nu een feit, I dan ziet spr. daar nog geen enkel I bezwaar in, daar het Chineesche ras I in Indië niet tegenover ons staat. I Spr. begreep niet hoe de heet Loh-1 man zulk een flelen uitval op hem I had gedaan. Deze zask had spr. alleen I ter sprake gebracht, omdat de aanlei- I ding daartoe door den bewusten drie- I I star was gégeven door den man, die I in zijn boetenkleed had gestaan in deze Kamer, juist ter zake van het aan vaarden van gelden voor de verkie- zingskas zijner partij. Dat juist hij daarop moest wijzen kwam spr. aller vreemdst voor. De driestarschrijver had I de laatste moeten zijn, om daarover I de vrijzinnigen lastig te vallen. Indien men dit geval wil gebruiken I om daarmee den boer op te gaan, doet I de heer Lohman er aan mee, dan ver- I klaarde spr dat er tusschen' hem en I spr. een groote klove bestaat. De heer Lohman is tegenwoordig I voortdnrend in een stemming van I toorn, dat ia zeer jammer, daar die I hem de laatwto jaren herhaaldelijk I parten speelt^ I Spr. ging in tegen het verwijt als I zou hij hebben gespot met het christen dom, waar hij het overdoopen van kinderen aanhaalde. Dit waien feiten zei spr. Spr. wilde gaarne den Minister zeg- nog hoe men aan links over de zending denkt. De vrijzinnigen staan nog steeds op het standpunt van Fransen van de Putte en Cremer. I Overigens liet spr. zich zeerwaar- deerend over de zending uit. Maar de quaestie waar het hier om gaat, kan niet de instemming hebben der linker- zijde. Op Soemba en Flores wil men I de openbare scholen opheffen om ze I te stellen in handen van de zending. I Daardoor wordt het idee gevestigd dat I de zendeling een ambtenaar isy Daar-1 tegen maakt de geheele linkerzijde I bezwaar. Uit een schrijven van Mr. v. Deven- I ter uit Indië van recenten datum blijkt I dat de oprichting en subsidieeiing van I zendingsscholen een stillen wrok geeft. I I Volgens do meening van de heer van I I Deventer wordt daar govaarlijke brand- I I stof opgehoopt. Spr. ging nog verder op deze quaes- I I tie in, waarna het verdere debat ver- I I daagd werd tot Woensdagmorgen I halfelf. I Verbouwing Binnenlandsche Zaken. I In de avondzitting welke te 8 uur I I aanving, werd behandeld de suppletoire I I begrooting voor den bouw van een I I nieuw Ministerie van Binnenlandsche I Zaken. Door do Commissie van Rapporteurs I was de volgende motie voorgesteld I „De Kamer, „overwegende' dat tegen het ont worpen plan voor de verbouwing van het Departement van Binnenlandsche Zaken onderscheidene bezwaren zijn geoppprdr zoowel uit historisch en archeologisch oogpunt, als wegens de te getipge plaatsruimte, bestemd voor archiet en bibliotheek en de bedenke lijke wijze van berging van beide, als mede wegens het ontnemen van licht aan het Mauritshuis, enz.; „is van oordeel, dat dit ontwerp nader aan een deskundig onderzoek behoort te worden onderworpen; „vertrouwt dat van den uitslag van dit onderzoek aan de Kamer mede deeling zal worden gedaan Ben gaat over tot de orde van den dag." Na eenige discussie werd deze motie en het westontwerp z. h. s. aange nomen. Een zekere B., gepasporteerd Indisch militair heeft Zaterdagavond te Schie dam op zijn schoonzuster geschoten, toen deze een winkel verliet. De kogel ging haar dwars door den neus. B. richtte vervolgens den revolver op zichzelf, maar bracht zich slechts een onbeduidend schampschot aan het hoofd toe. Hg werd onmiddellijk gegrepen en in verzekerde bewaring gebracht. De vrouw werd op het politiebureau ver bonden. De dader heeft vroeger een tydlang bij zijn zuster ingewoond; de liefde schijnt aan dezen aanslag niet vreemd te zgn. N- H- Crt. Te Nieuw-Buinen (gem. Borger) is aangehouden E. t. H. van L. H., die wordt verdacht zioh in den avond van 18 dezer te hebben sohuldig ge- maakt aan opzettelijke brandstichting I in de door haar en haar man bewoonde woning te Nieuw-Bninen. Zij is in het huis van bewaring te Assen opge sloten. N. R. Crt. Een failliet raadslid. Aan het Raadslid R v. d. Meulen te Gorssel was deze week door B. en W. dier gemeente bericht, in verband met art. 25, 3e lid der Gemeentewet, dat hij ten gevolge van zijn failliet verklaring de beschikking en het be heer over zijn goederen had verloren en hij mitsdien mist een der vereisch- ten voor het Raadslidmaatschap. B. en W. voegden daarbij de mededee ling dat zij binnen 8 dagen een nieuwe Raadsverkiezing zouden uitschrijven ter vervulling dezer vacture Naar aanleiding daarvan heeft de heer Van der Meulen nu een breed voerig adres aan den Raad van Gorssel gericht waarin hij deze opvatting van B. en W. betwist en den Raad ver zoekt, te besluiten tot handhaving van I zijn Raadslidmaatschap. (Zutph. Crt.) Dezer dagen kocht, naar de N. A. Ct. meldt, de bekende koopman Dries- sen, uit Arnhem, op de markt van den landbouwer R. te Barneveld, negen kippen, waarvoor de verkooper een briefje kreeg, waarop de prys en het aantal kippen stonden vermeld. Alvorens het geld in oqtvangst te nemen, plaatste de oneerlijke land bouwer echter vóór de 9 een 1, zoodat hij voor 19 kippen uitbetaald kreeg Weldra werd evenwel het bedrog ge merkt en deed de koopman aangifte aan de politie, die den verdachte arresteerde. Na eerst nog ontkend te hebben, viel R. weldra door de mand, waarna procesverbaal tegen hem werd opgemaakt. Advocaat-generaal bij den Hoogen Raad mr. Ledeboer, nam gisteren conclusie in de zaak van A. A Van j W., eigenaar eener hoedenzaak te Groningen, door de Rechtbank met vernietiging van oen vonnis van den kantonrechter te Groningen {veroor deeld tot 2 boeten van f 5 en een boete van f 3 wegens het in zijn hoe denmaaksterswerkplaats arbeid doen verrichten na 8 uur des avonds door twee vrouwelijke personen en wegens I het niet in zgn werkplaats aanwezig I hebben van een arbeidsregister op I bedoelde vrouwelijke personen betrek- I king hebbende. Aangevoerd was dat do vrouwen I moesten worden aangemerkt als be- I stuursters daar zij in het artelier van I bekl. het toezicht en bestuur uitoefen- I den over de werksters, op grond van I welke verdediging :n eersten aaiileg I door den kantonrechter (e Groningen I een ontslag van rechtsvervolging was I uitgesproken. Adv.-gon. was van oordeel dat als I hoofd of bestuurster van een bedrijf moet worden aangemerkt iemand die niemand boven zich heeft en conclu deerde hij echter tot vernietiging van het vonnis en veroordeelde hij den requirant tot 2 geldboeten van f 50 en twee geldboeten van f3, daar het feit ten aanzien van 2 personen is begaan. Vad. Te Hillegom is het gansche gezin van den heer Langenier, loodgieter bestaande uit man, vrouw, en 4 kin- en een dienstbode, plotseling onge steld geworden door het gebruik van minderwaardig vleesch. De politie werd er van in kennis festeld' en nam eenige restjes van at vleesch en een partij bij den slager H., in de Meerstraat vanwien het afkomstig was, in beslag. Het is door een deskundige onderzochten voor de gezondheid schadelyk geble ken. Leidsch Dagbl, De druiven blijven in 't Westland laag in prijs, Wat nadeelig is voor de verlate teelt. De vrucht krimpt in en er vallen heel wat korrels uit, door dat de druiven in den zomer niet voldoende gegroeid zijn. De geheele druiventeelt was dit jaar teleurstellend voor de kweekers. Men meldt aan de N. Ort. uit Doe- tinchem Een voorloopig onderzoek naar de vermoedelijken oorzaak van het on- luk met de I Jselbrug alhier heeft aan getoond, dat de breuk der as niet plotseling is geschied, maar daar van reeds van vroegeren datum is. Het is haast onbegrijpelijk hoe, gezien den toestand der as, het ongeluk met eerder heeft plaats gehad. Een Koninklijke gift. Men deelt aan het „Leidsch Dag blad" mede, dat de door een Rotter- damsche dame voor het Zeehospitium te Katwijk\an Zee geschonken gift f 250.000 bjwraagt. Een lanil bouwer te Fijnaart, die nog 1000 H.L. aardappelen (eigenheimers) aan hoopen op het land had liggen, kwam thans, bij verkoop daarvan, tot de minder aangename- ontdekking dat ongeveer 600 H.L. daarvan door het „kwaad" aaugetast waren. Bg een drijfjacht, gehouden op hot buitengoed „Hoenlo" onder Olst, wer den door 7 geweren niet minder dan 408 stnks wild geschoten. Z. K. H. Prins Hendrik nam aan deze jacht deel. Eén drift leverde 100 stuks. Zw. Ct. GOUDA, 26 November 1912. Aanbieding Gebr. E. M. Cohen. Voor onze lezers en lezeressen wordt in ons blad van heden aangeboden voor een geringen prijs, een zeer mooi voor elk gezinEen boek waar men Vat aan heeft. Men zie de an- noncelop blz. 4 onderaan. Voor de morgen te houden etalage wedstrijd te Boskoop, uitgeschreven door de Boskoopsche Winkeliers-Ver- eeniging, zijn uitgenoodigd als Jury leden op te treden de firma D. Sam- som en do heer W. J. van Zanen, alhier. De Nieuwe Schouwburg. Het ontwerp van den te bouwen nieuwen schouwburg lag gisteravond ter inzage in de Sociëteit „Ons Ge noegen". Uit deze teekeningen bleek ons dat deze schouwburg zal worden gebouwd op zoodanige Wijze dat alle zitplaatsen komen in net frönt van het tooneel. De geheele diepte van het gebouw beslaat ongeveer 30 meter, waarvan het tooneel 10 meter zal innemen en de zaal 20 meter. De breedte van hot tooneel is aangegeven op 14 meter, terwijl de zaalbreedte 17 meter zal btedragen. De zitplaatsen zullen amphi- theatergewijs worden geplaatst met twee galerijen. In de zaal zijn gepro jecteerd voor stalles 76 plaatsen, par terre 90, zijloge 34 en frontloge 92 plaatsen. De eerste galerij met het am phitheater biedt ruimte voor 378 zit plaatsen, terwijl op de 2e galerij c.a. 200 plaatsen zullen worden gemaakt. Naar berekening zal het totaal aantal zitplaatsen 900 bedragen. Het ligt in de bedoeling dat voor alle zitplaatsen klapstoelen zullen wor den gebruikt, behalve voor do 2e galerij, waar banken zullen komen. De indeefing van de zaal is er op bere kend, dat van alle plaatsen goed kan worden gezien, wat op het tooneel voopvalt. Voor het tooneel is een orkestruimte aangegeven, welke door een afzonder lijke in- en uitgang door de orkest leden kan worden bereikt, zoodat het plaatsnemen van hen niet de minste stoornis in de zaal behoeft teweeg te brengen. Deze deuren geven toegang tot corridors onder en terzijde van het tooneel, waar ook volgens het ont werp ter eene zijde kleedkamers en ter andere zijde requisieten- en decor kamers zullen komen. De ingang van het gebouw zal komen in den tuin der Sociëteit en zal toegang geven tot een ruime ves tibule, vanwaar direct een tweetal flinke lokaliteiten kannen worden be reikt, welke voor garderobe zullen worden ingericht Deze ingang geeft toegang zoowel tot het benedenge deelte der zaal, als wel door direct daarop staande trappen tot.de eerste en tweede galerij. Aangezien de zaal hoog ligt doordat de orkest-ruimte in de diepte wordt ingebouwd, is onder de zaal nog magazijnruimte beschik baar, welke voor verschillende doel einden kan worden gebruikt. Btet ligt in de bedoeling om de ver warming, hetzij van onder de zaal, hetzg van terzijde van de orkestruimte te regelen. Zooals reeds vroeger is gemeld zal de nieuwe schouwburg worden ge bouwd tegen de zaal „Kunstmin", welke zaal bij groote tooneeluitvoerin- gen of concerten in den schouwburg zal worden ingericht tot foyer, welke dan met den schouwburg wordt ver bonden door een corridor ter plaatse, waar thans links van het tooneel van „Kunstmin" kleedkamers zijn, welke znllen verdwijnen. Deze kleedkamers zgn dan ook niet meer noodig, daar op de teekening van het tooneel van den schouwburg 20 kleedkamers zijn aangegeven, welke gebouwd zullen worden ter weerszijden daarvan, vijf boven elkaar. Teneinde het bovengedeelte van den schouwburg te kunnen bereiken en werkzaamheden te kunnen ver richten boven het tooneel, zal van achter het tooneel een groote trap worden gebouwd, waai mede het ge heele bovenste deel yan het gebouw kan worden bereikt. Met het oog op de kosten zal het gebouw uiterlijk een eenvoudig aan zien krijgen. Het amphitheater-ge- deelte en de eerste galerij, alsook de tweede galerij zullen een betonnen vloer hebben, welke door pilasters zullen worden geschraagd. Het bovenstaande moge eenigszins eèn kijk geven, hoe het bestuur der Sociëteit zich voorstelt den schouw burg te bouwen. Naar het ons voor komt zal het een schouwburg worden, die menige gemeente aan Gouda be nijden zal. Sociëteit „Ons Genoegen". Gisterenavond had in de Sociëteit „Ons Genoegen" de jaarlijksche verga dering plaats. Tot commissie-leden be last met het nazien der rekening en verantwoording over het Societeitsjaar 1912/1913 werden benoemd de heeren I. van Dantzig, R. Moerkerk en N. A. van der Ree. De aftredende leden der Commissie belast met de leestafel werden her kozen. Het voorstel van het Bestuur tot het aangaan eener leeniug groot f 10000.— onder tweede hypothecair verband van de onroerende goederen der Sociëteit, werd goedgekeurd! Daarna werden uitgeloot de vol- 'gende obligatiën der electriciteits- leening van 1910n°. 89 met f 40 n08. 64 en 104 elk met f 32.50 n°8. 100, 120, 55, 21, 143, 49 en 47 elk met f 27.50. Ten slotte werd Overgegaan tot ver koop van tijdschriften en nieuwspa pieren. De teekening van de nieuwe schouw burg werd voor de aanwezigen door den voorzitter nader toegelicht, waarna de vergadering werd gesloten. Het Elmira-stelsel. Gisterenavond sprak in de kleine zaal der Sociëteit de Róunie de heor D. de Olercq van Bloemondaal, voor de afd. Gouda van den Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht over 'het El mira-stelsel, een methode van behan deling van gevangenen, waardoor men trachten wil cjë misdadigen van de maatschappij 'te vervormen tot maat schappelijk goede men8chen. De spreker ging uit van het stand punt, dat waar de misdadigers tot lange jaren gevangenisstraf werden veroordeeld, het verblijf in de cel hen niet beter, in vele gevallen slechter maakt, hetwelk blijkt uit de misdrijven, die bij herhaling worden gepleegd. Spr. gaf als zijn meening te kennen dat door de 'behapdeling in de gevan genissen de gevangenen worden ver stompt en daardoor vaak van kwaad tot erger vervallen. In Amerika bestaat nu het Elmira- stelsel, hetwelk spr. warm aanbeval. De stichting van dit stelsel, dat wordt toegepast in eenige staten van Amerika is te danken aan den thans 85-jarigen Broadway, die zooveel idea lisme bezat, dat hij ondanks de be spottingen waaraan hij blootstond, zijn systeem heeft doorgezet en gehand haafd, met Succes, waardoor hg velen tot steun is geweest en de maatschap pij een weldaad heeft bewezen, door haar te verlossen van dikwijls gevaar lijke individuen en baar daarvoor goe de menschen in de plaats te geven. Spr. verklaarde de inrichting der gebouwen, waar dit stelsel wordt toe gepast. Daar zijn alle mogelijke be- dnjven en werkzaamheden van aller lei aard te leeren voor die menschen, zoodat zij, wanneer hun straftgd om is of liever gezegd, wanneer zij gene zen zijn van hun drang tot het doen van onmaatschappelijke daden, welke spr. toeschreef aan erfelijkheid en aan bijzondere omstandigheden vaak, in staat zgn voor ziohzelf te zorgen. De ontslagenen uit de Elmira-in- richtingen vinden gretig plaatsing bij verschillende werkgever», omdat be wezen is dat die menschen waarde hebben in de maatschappij. De toestand zooals die hier te lande heerscht, schetste spr. als niterst on ongelukkig. Een ontslagen gevangene kan hier met de grootste moeite, on danks het pogen van verschillende vereenigingen, geplaatst worden. Spr. staafde zijn bei oog met uit spraken van psychiaters en statistie ken, door de Elmira-inrichtingen ge publiceerd. Het gesprokene werd later door een aantal lantaarnplaatjes verduidelijkt. Van 3e gelegenheid tot vragen stel len werd door geen der niet-talrgke aanwezigen gebruik gemaakt. Met een woord van dank aan den heer de Cleroq werd de vergadering daarop door de presidente Mej. N. Bonte gesloten. Bij K. B. is aan mejuffrouw C. C. E. Odufré, geboren te Neuilly sur Seine ^Frankrijk), vergunning ver leend tot het geven van lager onder wijs, mits zij overigens aan de daar toe bij de wet gevorderde vereischte voldoe. (St.-Ot.) Bergambacht. Door het bestuur van de vereeniging „Werkverschaf fing" alhier, is een partij'oud eiken hout aangekocht, om dit in den nade renden winter door werklooze inge zetenen te laten verwerken tot kachel blokjes. In de vorige week is een aan vang gemaakt om de wetering naast den Kerkweg alhier, welke door de verzakking der spoorbaan geheel dicht was geraakt, weder bevaarbaar te maken. l8t0Kl. Trekking v. Dinsdag 26 Nov. No. 17893 f 20.000. 6365 f 5000. 13179 f 2000. 14875 f 1000. 6398 en 7563 ieder f 400. 9388 f 200. 7347, 7667 en 20156 iede f 100. Prgzen van f 20. 79 140 H0 221 86 flfl 008 91 80 89 3ö 49 76 00 401 14 81 t« 520 i» 40 90 0ÜO 88 04 84 70H 815 19 40 080 1013 14 1118 62 70 1346 1337 61 144H 1608 42 91 1016 73 HO 178-2 52 03 1802 61 1933 82 3011 68 78 88 2188 60 2223 88 tt) 94 3828 47 65 78 88 2414 00 48 2536 43 81 85 3618 «4 86 2780 70 2817 18 2966 06 301& 28 79 85 8109 11 8209 78 8601 10 63 84 8681 8642 66 3786 64 73 8814 88 82 80 8913 14 48 64 4087 52 4138 88 06 72 89 96 4203 4855 80 4401 4609 27 4612 19 60 4705 08 4827 67 88 4946 48 50 6076 5137 00 5338 50 60 6806 8 21 50 6481 60 60 05 5542 78 88 5605 75 5736 88 5868 76 70 5005 6000 56 58 6357 70 «100 41 8406 81 80 6526 00 91 6000 6760 14 27 05 6806 77 83 0683 7067 7157 7281 44 80 «4 7800 17 7418 68 72 7581 7021 84 72 7760 7822 7954 8046 06 8120 87 50 01.8204 8484 8505 11 21 84 8004 10 8743 02 72 8802 81 07 8029 78 89 9072 07 0114 47 61 58 01 0200 15 85 67 77 0878 04 0404 81 48 85 9610 40 67 0043 67 0714 B4 8816 08 9956 70 76 79 81 10061 84 49 10110 90 56 89 10200 83 10624 82 97 10441 48 10587 10606 40 82 10720 60 97 79 88 10850 BB 10005 8 29 11060 11118 80 50 11370 81 11902 06 81 11435 68 86 71 11564 97 11627 66 84 11718 96 68 11834 64 12116 12280 128-28 02 64 86 19500 28 85 12604 10 21 41 64 88 12700 12870 77 90 12902 80 57 10000 25 61 73 86 18157 18218 50 00 13809 40 50 18407 18583 83 00 68 70 18668 80 18789 02 18830 41 58 73 18018 21 79 ,l 14000 82 14215 14337 14500 0 li«» 22 70 14702 14887 47 16500 76"98 15014 5 17019 94 17237 17888 51 00 66 79 17528 17002 81 17743 74 17806288*91 17988 i 18005 i tó 118104 25 189tó 54 86 01 18458 18544 61 71 18001 51 18720 88 18805 18983 19006 43 58 10156 01 85 10206 19898 19443 21 19535 10610 19788 10814 80 00 10000 70 20044 10 76 20185 20231 52 82 20810 13 20446 70 81 9C 30657,20702 6 26 20858 56 l,to Klasse l8t0 Ltygjt, No. 10560 m.z1 10580. De Haagsche Zwelm- en Poloclub zal op 29 November a. s. des avonds in de overdekte Zwem- on Badinrich ting aan de Mauritskade te 's-Graven hage, ter gelegenheid van haar één jarig bestaan, zwemwedstrijden hou den, waaraan ook de Goudsche Zwem club zal medewerken. Op het programma komen voor Waterpolo-wedstrijdjtüsschenjde^eerste zeventallen der Rotterdamsche en Haarlemsche Zwemclubs Waterpolo- wedstrgd tusschen de eerste zeven tallen der Gondsche en Haagsche ZwemclubsGecostumeerd hindernis- zwemmen door leden der H. Z. C. 40 M borstzwemmen en daarna 40 M. rngzwemmen tusschen leden der Goud- sche-, Haagsche-, Haarlemsche- en Rotterdamsche Zwemclubs, waarna de beslissingswedstrijden zullen plaats hebben. De prijsuitdeeling zal geschieden door den voorzitter Van den Ned. Zwembond, den heer W. E. Bredius W.Ezn. Het programma dat met eenige portretten is versierd, vermeldt dat aan prijzen medailles zgn uitgeloofd. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Indische Begrooting. De Kamer zette de behandeling der Indische Begrooting heden te halfelf voort. De heer Roessingh (u.l.) voerde thans eerst het woord nadat hij gehoor wilde geven aan den minister aan de linkerzijde om te getuigen van hun houding ten aanzien van de zending. Spr. volgde met belangstelling het werk der zending. Bij de oprichting van het zendingsgenootschap gaven ook de vrgzinnigen blijk van hun sym pathie. Echter bracht de strgd in de kerkgenootschappen scheiding in het genootschap. Een bepaalde groep wilde beslist een confessioneel karakter daaraan geven. De dnbbele zending in de Minahassa werd eveneens door de vrijzinnigen afgekeurd. Van coalitie tnsschen Roomschen en Orthodoxen is daar geen sprake, en wat moet het volk er van donken, dat twee groepen op zeer verschillende wijze het zelfde Christendom willen brengen. Men is te Leiden begonnen met een vrijzin nige school voor de zending. En deze •ast zioh aan bg het werk van den Staat door het geven van goed onder wijs! Op die wijze kan de Staat mee werken aan het zendingswerk,^taats- zendingswerk. De heer H u ge n h o 11 s (s.d.) repli ceerde. De heer V a n V 1 ij m e n (r.k.) wilde met onkele woorden verklaren dat hij zioh in veel opzichten kan aansluiten bij het door den heer Van Karnebeek gesprokene. De heer Soheurer (a.r.) repli ceerde. De hoer Bos(v.d.) zeide dat hg wel gelijk van meening was dat een goede verstandhouding moest worden bewaard tusschen Regeering en Zen» ding. De vergadering duurt voort.) De oorlog op den Balkan. Tegenspraak. Keulen, 23 Nov. De KöH» Zeiting protesteert tegen de berichten uit Constantinopel in den vreemde gepu bliceerd en volgons welke Duitsehland door zijn consuls Turkije tot verzet zou prikkelen.' Het is buiten twyfel, meent het blad, dat de leden van de Duitsche ambassade te Constantinopel zorgvuldig blijven binnen de grenzen die hun door hun plicht worden ge steld en die de neutraliteit eischt. Verzet tegen den oorlog. Weenen, 25 Nov. Slavische mani festaties hebben telkenmale plaats. Hedenochtend trok een stoet van wel honderd jongelieden, allen Slaven uit het Zuiden, die hier verblijven en voor het meerendeel studeeren |er aan do hoogere scholen, naar de Universiteit. Zij protesteeren tegen den oorlog. Een detachement politie dreef hen uiteen. Vier personen werden gearrosteerd en naar de rechtbank geleid. De vredesonderhandelingen. Konbtanttnopel, 26 Nov. Een of ficieus telegram zegt dat de bijeen komst der gevolmachtigden zich be perkte tot een eenvoudige ontmoeting. Het Roode Kruis. Bij het Hoofdcomitó van het Roode Kruis te 's Gravenhage is het volgend telegram ontvangen „Aangekomen aan boord Gelderland. Alles wel". Langbeek. Nieuwe pantserschepen. Volgens de „Standaard" heeft het Engelsche gouvernement twee nieuwe pantser-turbries besteld van 27000 ton, die nog meer geld zullen kosten dan ooit te voren. Hofberichten. De Vorstin van Bentheim zuBter van H. M. de koningin-Moeder is na een verblijf van een week inde Residen tie hedenmiddag naar Steinfurt ver trokken. Z. K. H. Prins Hendrik zal Zaterdag a. s. van het Loo naar Weimar ver trekken en daar enkele dagen ver- big ven. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor lste kw. 43, 2e 40 en 3e 33 cent per half kilo. Magere Ossen, Melkvee en Vaar- koeien red. aangevoerd. Vette Kalveren, goede aanvoer, lste kw. 33, 2e 30, 3e 26 cent per half kilo. Stieren red. aanvoer lste kw.«35, 2de kw. 31, 3de kw. 27 cent per half kilo. Oraskahreren redel. aangevoerd. Handel in vet Vee le kwaliteit goed, mindere soorten traag on moei lijk verkoopbaar, Stieren lager in prgs, Vette Kalveren duur. Op de mageren- markt had de handel een gewoon verloop. GEBOREN 23, Nov. Wilhalmina, ouders L. Houdijk en A. Hogendoorn. 24. Adriana, ouders J. Tuiloo en R. Wildschut. Maria, ouders J. A, Rietkerk en C. Castelnn. OVERLEDEN23 Nov. P. J. Leef- lang 4 j. 24. J. van Krimpen, 87 j. C. Zorg, wed. van A. Okkers 83 jaar. van het Koninklgk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 772.6 te Horta laagste stand 728.7 te Malin- head. Verwachting tot den volgenden dag Stormachtig later tijdelijk afnemen de zuidelijke tot zuidwestelijke wind, betrokken tot zwaarbewolkt, regen buien, zelfde temperatuur. 26 NOV. 1912. Vorige Koer». 78%, Koere va» heden. 78»/16 83 V, Staatsieenineen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oö8tenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pot. 83' Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. 62'/,g Russische Obl. 1906 5 Dot. 99% ld. Obl. (Gr. Russisch© Spw.inij.) 1898 4 pet. 887/a ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. 927/i« ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet 84 Vj Japan. Obl. 1899 4 pet. 82 Vj Mexico Afl. Binnenland Obl. 6 pet. 46% Brazilië. Funding Lee- 183 /2 ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. 82% Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. 69 Bank- en Crediet-Instel- llngen. Ned. Bankaandeelen 215Va Industr Ondernemingen American Car Foun dry Comp. O. v. A. Ö87/, Id .Smelting Refining Co. Cert. v. Aand! 78% Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. 26% S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. 74 K«l. Crediet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. 190 Jav. Cultuur Mij. Aand. 270 Nod. Handel-Mij. C.v.A 189%! Mijnbouw Mij en. Ketahoen" Mgnbouw Mg. Gew. Aand. 33 Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. 236 Great Oobar Aand. 87 Petrolenm-Ondern Dorische Petroleum In dustrie Mij. öew. A. 161 f/i Kon.Ned. My.totExpl. v.Petr.Bronn. C.v.A 543%' „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A 525 Scheepvaart lyen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. 190 8toomvaart-My. „Zee land" Preferente A. 119% Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. ö1/, Tabak-Ondernemingen Bindjey Tabak Mij. A. 86 Diverseu Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. 3% Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. 10l%^ spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmij. Aand. 88% Mij. t. Expl. v. Staat»- j spoorwegen Aand. 94% Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. 637% Warschau-Weenen Spoorwegmg. Aand. 186% dito dito Act. de Jouiss. 86% Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. 99%,4 Erie Spoor weg-My. Gew. Aand. 3§% Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. 170%, Wabash Gew. Aand. 4% Premieleenlngen. Amsterdam Aand. 3 pet 101 Hongarge. Thei. »-Re- gmirnngs-Ges. 4 pet. 146%, GELDKOERS. "Prolongatie 4 pCt. Nat. Staatss, en Buitenl. stil, Mijnen zwak, Rubbers geen omzet, Ameri kanen tamelijk vast, Petroleum weinig omzet, Tabakken flauw, Culturen stil. T -TPaVn Tr

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2