I J ITS, i and el. Ires: 1 I BHT i ithaal. .E. Alter 1 s STORMEN. \o. 13032. 51e Jaargang. Verschijnt dagelijks Buitenlandsch Nieuws, S-CLiteru.lan.cS-. FEUILLETON. lil 3 Woensdag 27 November 1912. WAREMIl'IS, tymslr. I)fii Ihj. UMT Alle Luxe- en ilulsh. Artikelen -- - w- Iq o Gouda Bracht 269* AAG, «I •F behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. XTïe-w.'WS- exx -^-dTrextexLtïeTolsud. voor ezx OxxxstreHiEezx. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. jij Tegen de protectie in Duitschland. de stad aan huis 'w t i. (Wordt vervolgd.) man AZn.,Gto«i«“ die hoo| haaf cl. jonden, rondte rgoed. MmADRBS- >11 ALTER acht 269*. VAG. Iw huta «OM rfc verlichten. SLAVERNIJ wordt te niet light bet hnto geU, muren. x>r en door ie Sunlight voordooHgste ’W Naar het Duitsch. van HANS LAND. EIT IN en Hesren JSEL ENHÜI8 en Dekking, is s.t. p. Bven, zendt dan dergeteekenden. Bestuur, ra. onder-Voorz. Sect. mningm. TE WAAR- »en neskleeding of gedeelten pRUg DER ADVERTENTjgN; Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer «0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van I5 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. GOUDSCHE COURANT. De Balkanoorlog. De onderhandelingen tusschen Tur kije eenerzijds en Bulgarije en Grie kenland anderzijds hebben een aanvang genomen. Bulgarije treedt op namens de verbonden staten, behalve voor Griekenland, dat zelf een vertegen woordiger gezonden heeft. Het heeft aan Bulgaarsche zijde kwaad bloed gezet, dat Griekenland zyn eigen af gevaardigde zendt. De onderhande- lingen hebben plaats in het zuidelijk deel van de Tsjataldja-linie bij Boejoek Tsjekmedsje. De eerste stappen om aan den ongelukkigen oorlog een einde te maken we gelooven wel dat aan monie” 8’/, uur, ig der Kon. Ned. 1-Onderofficieren, 17) Hij opende zijn oogen niet, schudde alleen zachtjes met zijn hoofd. Heer lijk is het, zoo heerlijk, dacht hij, wat een golf van teederheid doortintelde zijn zenuwen onder de aanraking van haar handen. Wat was dat heerlijk in dezen, als door feeënhanden gedra gen, zacht op de veeren wiegenden wagen in de morgenfrischheid gevoerd te wordenopgesloten in de kleine ruimte, waarin hij lag, met alles bij zich wat zijn ziel zocht. Rustig zat zij bij hemachterover leunde zij in den hoek tegenover hem en zij liet zich met hem wegvoeren in de gulden verte. Ze reden langzaam, maar nog langzamer had hij willen rijden om dezen zaligen tocht met uren te ver lengen. Och, dat zulk een gelukzalig heid voor hem mocht bestaan Was dat hem dan geen geluk genoeg, dat zij hem geschonken was en dat hij de vreugde kon verzwelgen. Hy zonk De Oorlog op den Balkan. De Turksche officieren, welke uit Saloniki naar Griekenland zouden wor den overgebracht, uit een veiligheids- oogpunt, zijn thans 577 in getal in de Piraeus aangekomen. Rond Skoetari wordt voortdurend gevoqhten. De omliggende forten heb ben van de Montenegrijnen een hevig bombardement te doorstaan. Bij een poging van de Turken om door te bre ken ontstond een verwoed gevecht, dat vele uren duurde, waarvan het resul taat was dat de Turken moesten terug trekken met achterlating van een aan tal dooden en gewonden. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 125 Idem franco per post1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad 1.50 Idem franco per post1 90 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren waren nog niet voorby, hij had nog een geheelen dag voor zich. De reis duurde nog voort, dan zouden zij eenige uren op de plaats van bestem ming vertoeven en aan naar huis terug in de schemering en het begin van den nacht. Do dagen waren al kort de duisternis viel spoedig in. En dan zouden ze weer rijden als nu, naast of tegenover elkaar, voort in den koe len, zwarten herfstnacht. Wat joeg hem dan zoo’n vrees aan? Wat bond hem dan zoo het hart in gedrukte afwachting? Er zou toch niets ge beuren, niets. Hij zou weer als nu naast haar zitten, en als haar hand of haar arm hem aanraakto, even ril len, als nu meer verwachten, meer wenschen, durfde hij niet, zelfs niet te denken of te droomen. Maar het was immers te veel, zoo bovenmatig veel, het was vreugde en feest en zalige bekoring en verrukking, en bij dat alles bleef zij onschuldigbleef hij zonder berouw, zonder schaamte, zon der straf. Zij wist, zij vermoedde zelfs niets van de gevoelsatormen, die over hem woedden. Zoo was het, zoo zou het blijven nu en steeds, dat zwoer hij zich zelf, en deze eed van de kuische onthouding was hem een nieuw geluk, een zoet-smartelijke vreugde, een hooge refiexie, waarmee zijn jube- weer meer ineen. Haar voet had even den zijnen geraakt en ruste nu stil naast dezen. Was het dan niet alsof om die aanrakingspunten van beide schoenen stroomen van gevoel door hun leden gingen Zachtkens raakte hij de punt van haar schoen aan, vol Bangst dat ze het zou merken en in haar kindervrees haar voet terugtrek ken en hem dit geluk ontnemen. Wat scheelde hem toch Was hij weer een jongen geworden, dien een oogen- blik van contact als dit in een roes van bedwelmend geluk kon brengen Dat bij dit nog moest onder vinden, hij, die reeds afgestorven leek, leeggebrand, afgestompt wat liefdes emoties betrof. Hadden die dan alle maal tot nu toe slechts gesluimerd Had hij dan eindelooze jaren in doods- starheid gelegen en was hij nu plot seling ontwaakt voor een korten roes, die spoedig zou verdwijnen en wel licht in bittere smart eindigen Slechts enkele dagen, wellicht nog maar uren, en dit kind naast hem was de bruid van Spengler. Het kon morgen al zijn. Een wonder was het, een onbegrijpelijk iets, dat het nu al niet zoo was, dat Ada nu al niet Spengler’s ring aan haar vinger droeg. Maar waarom dan vooruit te loopen op deze weinige kostelijke uren. Ze Onze protectionisten wijzen altijd op het voorbeeld van het buitenland om het Nederlandsche Volk begeerig te maken naar de zegeningen der be scherming. Behalve, dat zij daarbij vergeten, dat een vergelijking tusschen ons kleine land en de groote landen, waar het beschermend stelsel heerscht, niet opgaat, zien de protectionisten, als zij over onze grenzen kijken, blijkbaar niet meer dan zij zien willen. Dat een vergelijking niet opgaat ten aanzien der handelspolitiek is niet minder waar, dan dat men in verband met de politiek in het algemeen ons land niet op één lijn kan plaatsen met een groote mogendheid. Voor zoover onze handelspolitiek betreft, bedenke men slechts, dat de verscheidenheid der grondstoffen en hulpmiddelen, welke een klein land oplevert, in den regel meer beperkt zal zijn, terwyl de aanwezigheid van voortbrengselen van meer verschillen den aard mag worden verwacht in een land van grooter uitgebreidheid. Meer dan de bevolking van grootere landen zal ons volk dus verschillende benoodigdheden uit het buitenland moeten betrekken, terwijl omgekeerd binnen onze grenzen geen voldoend afzetgebied te vinden is voor onze groote industrieën, dat zijn die takken van bedrijf, welke als gevolg van de natuurlijke omstandigheden hier onder zulke gunstige voorwaarden voor hun ontwikkeling verkeeren, dat zij tot grooten bloei zijn gekomen en een dergelijke uitgebreidheid hebben ver kregen, dat zij voor den afzet van hun producten op het buitenland zijn aangewezen. Twee redenen dus waarom wy, nog minder dan groote landen, ons met een tariefmuur mogen omgeven en integendeel onze grenzen voor het handelsverkeer zoo ruim mogelijk moe- tep openstellen. Nog minder dan groote landen Als onze protectionisten hun blikken richten over de grenzen, dan zien zij niet, of dan doen zij alsof zij niet zien, dat overal de bevolking zich verzet togen de hooge invoerrechten. En toch spreekt de volkswil zich overal duidelijker en duidelijker uit tegen de bescherming. In de Vereenigde Staten van Noord- beide zijden sterk naar het einde ver langd wordt zijn hiermee gedaan. Want, al heeft Bulgarye tot nog toe oogenschflnlyk niets dan voordeel be haald, de oorlog heeft aan dit land reusachtig veel menschenlevens gekost. Vijf en negentig duizend van zijn beste mannen zijn gedood of liggen zwaar verminkt in de hospitalen. Het leger bestaat op het oogenblik uit heel jonge of heel oude mannen en reeds worden de jonge lui van 17 jaar naar de Tsjataldja-linie geze—3— Vreemde geruchten doen de i over de houding die de Driebond zou aannemen. Vooral de Parysche bla den zijn hierover buitengewoon slecht te spreken. Oostonrijk-Hongarye moet Turkije gewoon tot den oorlog aan zetten met de duidelijke belofte dat het hulp zal verleenen. En de Duit- sohe militaire attaché geeft aanwijzin gen hoe de kanonnen in de Tsjataldja- linie moeten worden gesteld. Dat zou een ernstige schending van de neu traliteit zijn, die bedenkelijke gevolgen voor geheel Europa hebben kon. In verband daarmee noemen we ook de geruchten over mobiliseeren van Oostenrijk-Hongarije en als tegenweer daarvoor ook door Rusland. In dit laatste land is een zeer oorlogzuchtige partij die gaarne met Oostenryk-Hon- garije den strijd eens zou aanbinden. Maar tot nog toe schynt het dat de vredespartij onder Sasonof de macht in handen heeft. Toch moet er van alle zijden alles in het werk gesteld worden om aan oen dcrgelijk oorlogs zuchtig drijven zooals van Oostenrijk en Rusland uitgaat, paal en perk te stollen. gezichtje daar en dat onder do grijze plooien van dien mantel verborgen lichaam van deze jonge vrouw hem een noodlot kon worden, macht over hem oefenen, die heel zijn leven en wezen in de grondslagen zou doen schudden, zou doen wankelen en ten gronde richten. Als het noodlot, het geheimzinnige, verschrikkelijke, mach tige, keek hy haar aan, als wilde hij uit het kleine gedeelte van haar trek ken, dat voor hom zichtbaar was, vol verschrikking zijn toekomst lezen. Zij moest het wel gevoeld hebben, dat hij haar aanzag, want plots wendde zij haar hoofd om en zag zij hem aan, terwyl het bloed naar zijn wangen steeg. Op dit oogenblik hield de auto stil. Albert keek naar buiten. Was het mo gelijk Waren ze er al? Waarlijk, dat was Enkendorf, en daar was de ingang naar de magazijnen van zijn collega, Sauerbier, die juist, in zyn vollen omvang, een witte matrozen muts op het hoofd, uit de deur kwam en op de auto toetrad. Goeden morgen, Ammann, riep hij gemoedelijk, deed de deur van de auto open, maar week tegelijk «van schrik een stap achteruit. gere beambten, dat zijn dus al degenen, die de gevolgen van het beschermend stelsel dagelijks aan den ly ve gevoelen. Van de bezittende klasse is in Duitschland nog een vrij groot deel vóór de protectie. De oorzaak hiervan moet vooral worden gezocht in de vrees voor een scherpe daling der pry- zen, welke zou tengevolge hebben een verlaging van de rente alsmede van de waarde der waarborgen, waartegen de beleggers (op hypotheek, in onder nemingen enz.) hun geld hebben uit geleend. Dit, en niet het geloof in de onmisbaarheid der protectie voor de algemeene welvaart, doet velen in Duitschland nog niet overgaan naar het kamp der vrijhandelaars. Die vrees is zeker niet ongegrond. Een plotselinge opheffing der invoer rechten zou een debacle tengevolge hebben. Aan een plotselinge opheffing denkt echter niemand, noch in Duitschland noch elders. Immers iedereen weet, dat het heel moeilijk is om, als de weg der bescherming eenmaal is in geslagen, daarvan terug te koeren. De moeilijkheid van het terugkoeren is juist oen van de grootste gevaren van het inslaan van dien weg I Maar ondanks deze «algemeen erkende moei lijkheid, begint, met de overtuiging dat zoowel in Noord-Amerika als in Duitschland de protectie haar hoogste punt hoeft bereikt, de meening veld te winnen, dat een geleidelijke .ver laging dor invoerrechten thans met vertrouwen mag worden tegemoet zien. En voor ons land beoogt juist nu het Tariofontwerp-Kolkman een be weging in omgekeerde richting Amerika, het land van de protectie in haar uiterste consequentie, heeft de meerderheid zich onlangs op de ondubbelzinnigste wijze verklaard door den vrijhandelaar Woodrow Wilson tot het presidentschap der republiek te roepen. En de gekozene heeft reeds bekend gemaakt dat zijn eerste regee- ringsdaad zal zijn gericht tegen de hooge invoerrechten en de daarop ge baseerde trust. Kwamen de beschermende rechten in Noord-Amerika in bescheiden vorm en als tijdelijke maatregel eertijds bin nen door een achterdeurtje: als oor- logsbelasting tijdens den burgeroorlog in Duitschland, het land, waar de ontevredenheid over de hooge prijzen der levensbehoeften zich meer en meer tegen de bescherming keert, is men den weg van het protectionisme ook niet om het stelsel zelf, doch evenzeer met bijoogmerken ingeslagen en wel juist zooals dit thans bij ons dreigt te geschieden om zuiver politieke redenen. Bismarck, oorspronkelijk vrijhande laar, gebruikte het in 1879 onder zijn invloed vastgestelde, aanvankelijk be scheiden, tarief van invoerrechten dat echter reeds in 1885 verdubbeld en in 1887 vervijfvoudigd werd als middel om te komen tot een partij- formatie, die in den Rijksdag een door hem gewensche meerderheid zou doen ontstaan. Dit geschiedde onder de patriottische leus, dat het Duitsche Vaderland voldoende voedsel moest kunnen opleveren voor bevolking en leger in tijd van oorlog, om welke redenen den landbouw (Duitschland had reeds toen een bloeiende nijverheid) gelegenheid moest worden gegeven zich te ontwikkelen. Dat klonk zeker heel mooi. Maar minder mooi waren en zijn nog de vérstrekkende Igevolgcn van de met dat doel verleende bescherming. Tot die gevolgen behooren o.a. de vleesch- nood, die zich vooral dit jaar door geheel Duitschland doet gevoelen, als mede de duurte ook van alle overige levensmiddelen. Van die hooge prijzen genieten slechts weinigen de voordeelen, en komt de schade ten laste van het alge meen. Wil men een voorbeeld Meer dan 80 pct. van de bevolking van het Duit sche Rijk heeft met den landbouw niets te maken en profiteert dus niet van de graanrechten. Die graanrechten kosten den gezamelyken Duitschen consumenten jaarlijks 1020 millioen Mark, of per hoofd 19.91 Mark. Hiervan komt nog niet 1/8, in den vorm van invoerbelasting, ten goede aan ’s lands schatkist, riet overige, meer dan 7/8 dus komt terecht in de zakken van parPculiere personen in den vorm van verhoogde prijzen. Onnoodig te zeggen, dat deze belasting het meest drukt op de grootste en de armste gezinnen. Zelfs dan, wanneer in hun land de oogst overvloedig is, betalen de Duit-- scheis dank zij de protectie hun meest noodzakelijk voedsel duurder dan de bewoners van landen, waar de oogst mislukte. Zoo byv. in de voor Duitschland gunstige oogstjaren 1907 en 1908 stegen daar, als gevolg der hooge invoerrechten en uitvoerpremies de graanprijzen, tot boven die in lan den, waar het gewas piislukt was. En re prijzen hebben zich gehand- in September van het vorige jaar kosten kostte 1000 Kg. tarwe te Berlijn 211.50, te New York 153,80, te Chicago 143,--, te Liverpool 166.20, te Parijs 206.40, te Budapest 202.40 en te Odessa 163.40 Mark. Bovendien moet hierbij worden^ in het oog ge houden, dat de te Bwjjn genoteerde tarwe in kwaliteit staat beneden die aan de overige hiergenoemde markten. Van deze hooge prijzen profiteert slechts 6 pet. der Duitschers. De an dere 94 pet. mag ze betalen. De graanrechten noemden wij alleen maar als voorbeeld. De hooge invoer tarieven op andere dagelyksche levens behoeften drukken op de bevolking evenzeer. Dat in den Rijksdag, ondanks de zeer verbreide ontevredenheid, geen meerderheid te vinden is voor een terugkeor tot het Vryhandelsstelsel, moet ook alweer worden toegeschreven aan politieke redenen, aan overwegin gen voortspruitende uit partij-belang. De eenige partij, die zich in haar ge heel verklaart vóór den Vrijhandel, is de soc. democratische. Dit wil echter allerminst zeggen, dat allen, die deel uitmaken van andere politieke partijen, protectionisten zijn. Tot hen, die zich in Duitschland met kracht verzetten tegen het Pro tectionisme, behoort do groote menigte, bestaande uit de werklieden, de kleine pachters, de neringdoenden en de la- lende ziel als een juichende leeuwerik zich omhoog joeg naar den blauwen zaligen hemel. O, dat zalige zwijgen tusschen hem en haarHet was het schoonste geschenk, dat zij hem als het geluk van deze enkele uren had kunnen geven. Het was boven zijn kracht gegaan, nu met haar koele woorden te wisselen. Zoo kon hij in stilte alles ovqf haar uitstorten, wat in hem bruischte aan woest verlangen, opwellingen van teederheid, van be- geeren. dit alles zich parend aan de rythmische bewegingen van de auto, door zijn ziel woelend. Hij sloeg de oogen op en zag haar aan. Slechts een smalle streep van haar profil kon hij zien, slechts een stukje van haar ge laat, want het grijze reismutsje met den pluchen rand bedekte het bijna geheel, maar de ronde perzik-roodo wangen en een hoekje van haar snoezigen frissohen mond, de bruine lokken om haar welgevormden oorschelp alles zoo bekoorlijk schoon maar op eens ging als een kille •snerpende windvlaag door de bloeiende voor- jaarsranken deze gedachte door zijn geestwie is die vreemde Wat wilde zij van hem? Een hevige angst be sloop zijn hart en deed het ineenkrim pen. Een voorgevoel greep hem met scherpe klauwen aan, dat dit frissche lalm, 11 u.,*Ned. i Kaashandelaren, >ring. i .Reunie ’,8 uur, S. D. A. F. 1 nrood”, 10‘/iuOT’ D. A. P. en Woningtoez., iderstandscommi*" lenoegen”, 8 uur, >n. „Arnold Spoel moert. wij geregeld tijdig ;en ontvangen van arten, vermakelyk- aae dan in on«e

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1