4> V Jahreszeiten" OMMEN Bin.r3.©ra.la,r5.d.. STATEN GENERAAL Uit- d.e IFers. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Officieels Prijscourant Effect en handel le Amsterdam - - - - - 1 1 i - S£=OJ3T Onze Geïllustreerde Weekbladen. 401e Staats-loterij. Telegrafisch Weerbericht Advertentiën. Gemengde Zangvereeniging „Arnold Spoel". Eerste Abonnements-Cöficert Het „Berliner Tagoblatt", verneemt nit Durazzo, dat de Serviëra te Meleta, op 11 K.M. vandaar zijn aangekomen en zonden oprukken naar Durazzo. Vele menschon zoeken bescherming in het Oostenrijksche consulaat. De bevolking schijnt geen tegenstand te zullen bie den. Van de operaties ter zet* wordt ge meld dat door het vierde eskader van de Grieksche vloot op hot eiland Chios landingstroepen zijn afgezet, welke de hoofdstad Kastron, na eenige scher mutselingen met de Turken hebben bezet. De Turken, die zich in de om geving der stad hadden verschanst werden teruggeworpen. Vredesonderhandelingen. De samensprekingen tusschen de Bulgaarsche en Turksche gedelegeer den zijn thans aangevangen. De N, E. Crt. onving een telegram uit Sofia, waarin Reuter seint de vol gende inlichtingen te hebben ver kregen omtrent do houding der Bul garen bij de onderhandelingen met de Turken. Bulgarije is volkomen bereid gematigd te zijn. Het wenscht Europa van zijn redelijkheid en zijn verlangen naar vrede te overtuigen. Wanneer het verzekerd was, dat Turkije werkelijk den vrede wenschte, zou Bulgarije goroed zijn belangrijke wijzigingen in do voorwaarden aan te brongen. Bul garije, dat meer op het wezenlijke dan op den vorm let, is volkomen bereid de Turkscho gevoelens, zooveel mo- 5olijk te sparen. Op enkele voorwaar- en, als hot terugtrekken der Turksche troepen uit de Tsjasaldzja-linie, zou misschien niet langer aangedrongen worden. Ook zou de eisch om Adria- nopel met het geheel garnizoen en de bewapening gewijzigd kunnen worden. Van meening zijnde, dat do mogend heden oprochtelyk verlangen, dat de vrede hersteld en gehandhaafd zal worden, willen Bulgarije en de Balkan- bondgenooten alles doen om daartoe mee te werken. In de samenspreking van gisteren hebben de Turksche gevolmachtigden verklaard, dat zij over de overgave van Adrianopel niet eens wilden hoo- ren spreken. Men gelooft, dat de onderhandelingen zullen worden afgo- broken en de vijandelijkheden her opend. Spanje. De paniek in een kinematograaf. Voorzoover tot dusverre bekend is, zijn bij de ramp naar Reuter aan de bladen seint, 52 personen omgekomen en ongeveer 100 gekwetst. De koning zond een telegram van rouwbeklag aan den burgemeester, dat getuigde, dat hij zeer getroffen was. Alle scholen en schouwburgen zijn gesloten. Pohtuoal. De Portugeesohe Minister van Fi nanciën diende bij de Kamers wets voorstellen in betreffende wijziging van het contract met do Bank van Portugal en de oonversie van debin- nenlandsche schuld, waarbij tevens een uitvoerrecht voor cacao wordt vast gesteld. Hij deelde mede, zoo meldt het Vad. dat hot defioit over 1912/1913 6620 conto's de reis bedraagt, dat over 1911/1912 5200 conto's en dat een crediet van 12000 conto's noodig zal zijn tot herstel van het evenwicht in de begrooting. België. De Gravin van Vlaanderen, t De gravin van Vlaanderen, de moe der van den thans regeerenden koning Albert is na een kortstondige ziekte onverwacht overleden. Zondagmiddag zoo verneemt de N. R. Crt., werd de vorstin door een beroerte getroffen, waardoor haar toestand zoer verer gerde en gistermorgen togen zes uur is zij gestorvou in tegenwoordigheid van haar zoon, koning Albert en andere familieleden. De gravin van Vlaanderen, hoewol nimmer een op den voorgrond tredende rol gespeeld hebbende, was in België, vooral in Brussel, waar zij woonde, algemeen zeer bemind. Als prinses van Hohenzollcrn, huwde zij in 1867, op twee en-twintig jarigen leeftijd, den broeder van koning Leopold II, prins Philips, in België graaf van Vlaando- rcn. Naast -het rumoerige hof van koning Leopold II, waar rond heen wel haast altijd gepraat was over slechte familie-verhoudingen leek de kring van 'skonings broeder en de gravin van Vlaanderen te Brussel er een van rustige deftigheid. Om haar ruimen liefdadigheidszin geliefd, werd de gravin van Vlaanderen vereerd om haar warme belangstelling voor kunst, voofr de dingen van het dagelijksch leven in België en toen na don dood van haar zwager, Leopold II, haar oon, de alom beminde koning Albert, in 1909 tot de koninklijke waardigheid geroepen was, werd de sympathie van iet volk voor de moeder des Konings te hechter. De gravin van Vlaanderen had twee dochters, prinses Josephine, gehuwd met prins Karei van Hohenzollern, en de twee jaar oudere prinses Henriette, die, in 1870 te Brussel geboren op zes-en-twintigjarigen leeftijd huwde inet prins Emenuel van Orleans, her tog van Vendöme. De gravin van Vlaanderen is zeven en-zestig jaar oud geworden. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid van de Tweede Kamer in het district Ommen, in de vacature Kuyper, daarna Mackay, zijn uitge bracht 7722 geldige stemmen. Daarvan verkregen de heeron Mr. C. J. A. Bichon van IJsselmonde (chr. hist.) 4181 on Mr. H. van der Vegto (a.r.) 3541 stemmen, zoodat gekozen is Mr. C. J. A. BICHON VAN IJSSELMONDE. Deze uitslag is een slag voor de coalitie, die wellicht ernstige gevolgen hebben kan. Hoewel de gekozen can- didaat behoort tot de christ.-hist. partij, is hij een tegenstander van de coalitie, een tegenstander van dr. Kuy per en diens partij, een tegenstander van de Tariefwet. De klove, die dezen man scheidt van do tegenwoordige rechtsche politiek, is door dr. Kuyper nog verbreed, door zijn driestar in de Standaard, daags voor de stemming, waarin hij schreef fWie voor Bichon stemt, wil het Kabinet doen vallen", waarmede hij den thans gekozene stempelt ook als tegenstander van deze rechtsche regeering. Ommen is een onverkwikkelijke ge schiedenis voor rechts. Eerst is het de heer Mackay geweest, die zich als anti-coalitieman, want bij die verkie zing stond de kerkelijke politiek voorop, gekozen zag, maar die onder den ban vloek uit de Kanaalstraat on daardoor uit de rechtsche pers het hoofd heeft gebogen en zijn zetel heeft beschik bar gesteld en nu zich als ambteloos jurger, maar zooals te begrijpen, als onvorzoonlijk tegenstander der coalitie, heeft teruggetrokken.Thans is het de heer Bichon van IJsselmonde,die in een openbaar debat met zijn tegen- candidaat Mr. van de Vegte zijn af schuw heeft uitgesproken over de wijze waarop de rechtscho coalitie haar po litiek voert, en die thans als christe lijk Kamerlid tegenover hen komt te staan. Het is thans opnieuw gebleken dat men niet links behoeft to staan om tegenstander te zijn van een Ta- riefwet-Kolkman, die niet anders is dan een zuiver economische zaak, die enorme schade zal toobrengen aan de ontwikkeling van den handel, en die door haar samenkoppeling aan een anti-sociale wetgeving uitsluitend om der wille van de coalitie-politiek moet worden doorgedreven. De uitslag van Ommen geeft moed voor 1913. Joodsche militairen. De vereeniging tot bevordering der godsdienstige belangen der Joodsohe militairen, in Nederland, zal wegons den geringen steun welke ze ontvangt moeten ophouden met de ritueele ver zorging dier militairen. Door mede werking van weldenkende geloofsge- nooten hier te lande, hoopt men dit gevaar te voorkomen. (Vad.) Volksonderwijs. In een te Vlaardingen gehouden ver gadering van afgevaardigden nit de afdoelingen Schiedam, Pernis, Vlaar dingen Maassluis en Rozenburg der vereeniging „Volksonderwijs" werd o.a. besloten dat deze afdeelingen voor taan zullen vormen een „Maaskring" van genoemde vereeniging. Zij zal een gemeenschappelijk maandblad uitge ven onder redactie van den heer C. G Vos te Vlaardingen. (Vad.) Lapd en Volk redivivus. De Nieuwe Courant schrijft Wij ontvingen een „nationaal-demo cratisch weekblad voor Noderland", dat zich l den titel van het overleden vrijzinnig-democratisch orgaan heeft toegeëigend en dit jaar nog tweemaal zal verschijnen. Zijn er dan genoeg sympathiè-kaartjes door den uitgever ontvangen*, dan gaat fo zaak door. De oprichting is blijkbaar het werk van den gee^tdriftigen jongeling, die op 16 November het slot van den partijdag van den Vryzinnig-Demo- cratischen Bond te 'sHage (waarvan hij den vorigen dag lid was geworden) kwam verstoren met den uitroep Gij hebt de Democratie vermoord! Daarna "nam hij op staanden voet zijn ontslag uit den Bond en stichtte zyn weekblad van 1912, hetwelk als naaste doel beoogt „uitdrijving der vrij-libe- ralen uit de linkerzijde." Voor Nieuwjaar zal hij wel van den schrik bekomen zijn. TWEEDE KAMER. Vergadering van 26 Nov. (Vervolg.) Indische Begrooting. De heer Van Karnebeek (v. 1.) achtte het zeer gewenscht een kolo nialen raad in te stellen en drong daar op sterk aan. Met de bevoorrechting van de Chineezen raadde spr. aan voorzichtig te zijfl. De heer de Savor n in Lobman (c. b.) verklaarde dat hij, geprikkeld door de bewering van links, dat de godsdienstvrijheid niet in goede handen is en de vrijheid van geweten in ge vaar jfeomt, wel heftig moest opkomen. Wataangaat het tot den neer Do Meester gerichte verwijt, als zou deze afgevaardigde met de zending den spot hebben gedreven, dit nam spr. terug. Met betrekking tot den financieelen steun, die den vrijzinnigen bij de ver kiezingen zal worden geboden door Chineezen bleef spr. verkeerd noemen. De heer B o g a e r d t (r. k.) kwam met klem op tegen de bewering van don heer De Meester als zouden de R.-Katholieken 40 kinderon, die reeds door zendelingen waren gedoopt, nog eens opnieuw hebben gedoopt. Spr. tartte den heer De Meester daarvoor bewijzen bij te brengen. De heer L i e f t i n c k (u. 1.), die den heer Bogaerdt interrumpeerde noemde den naam van zendeling Wiers- ma, die dit geval heeft ondervonden. De heer De Meester (u. 1.) ant woordde den heer Bogaerdt ook dat deze quaestie in een officieel stuk be schreven staat. De heer Bogaerdt (r. k.) kan zulks niet gelooven en bleef het on waarschijnlijk neemen daar deR.-Ka- tholieken nooit kinderen voor de tweede maal doopen. De heer ter L a a n (s. d.) verde digde in zijn repliek zijn standpunt inzake het onderwijs en noemde het laster van den heer Lobman om te verkondigen dat de sociaal-democraten het socialisme "in de school kweeken, voor welke uitdrukking spr. tot de orde werd geroepen Spr. wees op den strijd tusschen do Katholieke en Protestantsche zending. Waar de heer Lohman zelf bezigde de uitdrukking „Christenen en Katho lieken", daar bleek spr. dat de heer Lohman de Katholieken niet als Chris tenen beschouwde. Ook in het Corres pondentieblad van de Vereeniging voor Christelijke Onderwijzers wordt gezegd dat de Katholieken de ergste vijanden zijn van de Christelijke zending. De heer Lohman (c. h.) interrum peerde zich te hebben vergist. De heer ter Laan (s. d.) bestreed nog den heer Scheurer over hetgeen deze in een rede te Nijkerk had uit gelaten over het onderwijs en de zending. Spr. is van meening, dat wat de zending doet, het gouvernement ook doen kan. Ten slotte zeide spr. het allerminst van de rechterzijde te hebben ver wacht dat deze aanmerking zou maken op verkiezingsgeld van Chineezen voor de vrijzinnige partijen, daar wat dit punt aangaat de rechterzijde zooveel boter op haar hoofd heeft. Woensdagmorgen half elf zal de Minister zijn dupliek voeren. De redactie van Het Huisgezin heeft een van de oprichters der Christelijk Sociale groep ondervraagd en het resultaat van dat vraaggesprek aldus gepubliceerd; We hebben een der leden oprich ters van de Christelijk-Sociale partij geinterviewd. Naar één ding waren we nieuws gierig waar de partij haar leden veln- daan denkt te halen. Wijlen de nationaal-historische par tij bijvoorbeeld had een schitterenden staf, maar geen manschappen en heeft dan ook slechts een zeer kort leven gehad. Hoe wilt ge aan uw leden komen vroegen wij. Denkt gij ze te halen uit de antirevolutionnaire partij? Een krachtige ontkenning. Uit de christelijk-historische groep Eveneens een ontkenning. Uit dr. Bronsvelds volgelingen? Ontkennende beweging. Uit de kleurlooze middelstof? Ontkenning. Uit de groepen van links? Hetzelfde gebaar. Natuurlijk bedoelden we niet, dat men hier of daar een enkeing zou oppikken, die tot dusver buiten eenig verband stond of zich in tegenwoor dig verband niet behaaglijk gevoelde. We hadden het oog op een toe treding op eenigszins ruimere schaal. De nieuwe party was er om te ge tuigen, verklaarde de geinterviewde. Dit laatste vindt Het Huisgezin zeer mooi, maar zegt het, er moet toch eenig vooruitzicht bestaan, dat men practisch wat zal kunnen doen. En dit vooruitzicht zag ook het lid der Christelijk Sociale partij niet. Turksche zorgeloosheid. Terwijl Europa siddert bij de ge dachte aan het vreeselijke schouwspel, dat zich afspeelt tusschen de Zwarte Zee en do Zee van Marmora, bij de gedachte aan de verschrikkingen van een oorlog, waardoor een volk wordt ten val gebracht, aan de wreedheid van een epidemie die dagelijks duizen den menschen wegmaait, vermaken zoo lezen wij in het Vad., de laatste Turken van Constantinopel zich in de bioscooptheaters met de wederwaardig heden van Gribouille en de fantastische ellende van Bigorno En het schijnt wel, of de geheele oorlog buiten hun sfeer van belang stelling valt. Daarvan getuigt o. a. het volgende programma van een bioscooptheater, zooals het door een Turksch blad werd gepubliceerd Eerste gedeelte. 1 Muziek. 2 Jacht op apen (leer zaam). 3 De zakdoek van Bigorno (comisch). 4 Schiavoni acrobaten. 5 Verliefd op een sirene (comisch). Tweede gedeelte. 1 Muziek. 2 Na regen komt zon neschijn (drama van het werkelijke leven in twee bedrijven). Derde gedeelte. 1 Muziek. 2 Pathó-Journaal. 3 Wapenbroeders (hevig drama). 4 Arabische feesten in Zuid-Algerië (spel van de open lucht), 5 Pénard neemt een bad met koude voeten (comische geschiedenis gespeeld door Boncot). De Oostersche onverschilligheid is spreekwoordelijk. Maar zooveel licht zinnigheid is stuitend. Brand aan boord van de „Sindoro Het s.s. „Sindoro" der Rotterdam- sche Lloyd dat gisternacht voor de Lloydkade binnenkwam, bleek naar aan de N. Ct. werd gèmeld, brand te hebben in het voorruim dat afgeladen is met tabak. De brandweer wier hulp te 9 uur werd ingeroepen, verscheen met veel materieel ter plaatse. In overleg mét den deskundige werd be sloten het ruim voorloopig luchtdicht af te sluiten, ook de luchtkokers in het ruim vol met stoom te blazen. Men zal het resultaat hiervan afwach ten ofschoon wel eenige vrees bestaat dat de broeiing reeds zulk een omvang heeft genomen dat dit niet baten zal. Een nader ondorzoek zal worden ingesteld. Het „gevaarlijke" Nut. Te Zevenaar hebben de geloovige Katholieken naar het Vad. meidteen waarschuwing ontvangen, om geen gehoor1 te geven aan de uitnoodiging de vergadering van het nutsdeparte- ment te bezoeken en geen der door hem in circulatie gebrachte boeken te lezen. Onder de locomotief. Terwijl de wis selwachter H. V. te Uithoorn bezig was den wissel over te halen voor den zandtrein onder de gemeente Mijdrecht viel hij en kreeg de locomotief over den rechterarm. Deze werd even boven den pols afgereden. (Vad.( Zondagavond omstreeks 5 uur is, naar de N. Venl. Ct. meldt, boven Roermond een Zeppelin-luchtschip waargenomen. 37 brandweermannen voor de rechtbank. Maandag, zoo meldt de N. Crt., had den 37 ingezetenen van Santpoort zich in hooger beroep voor de rechtbank te Haarlem te verantwoorden wegens het niet voldoen aan hun verplichting om bij een brand de vereischte hulp te verleenen. Met elkander brachten de beklaagden 60 getuigen èi décharge mee. De zaak duurde van des morgens 10 tot des middags 5 uur. De officier van justitie vroeg vrijspraak voor 5 mannen, die den leeftijd van 50 jaren hadden bereikt en derhalve geen brand weerdienst meer behoefden te doen. Ook voor anderen, die elders werkten vroeg hjj vrijspraak, alleen voor hen, die tijdig in Santpoort waren en nog dienst hadden kunnen doen, vroeg hij een straf afwisselend tusschen f 5 en f0.50 boete. Uitspraak 9 Decemher a.s. Deze zaak lijkt wonderveel op de brandweerzaak van Nieuwerkerk a/d. IJssel, welke onlangs voor het kanton gerecht alhier werd behandeld. Alleen iet record is niet geslagen. Toen wa ren ca. 60 weigerachtigen om te blus- schen, terwijl er nu 37 terecht stonden. Van een dominee, die zich wachten liet. Zondagmorgen zou in de Ned. Herv. Kerk te Almelo, zoo wordt aan de N. Crt. geschreven, een predikbeurt vervuld worden door een dominee uit Dedemsvaart. Om te 10 uur aanwezig te zijn, liet dominee zich per rijtuig van Dedemsvaart naar Hardenberg brengen vanwaar hij per trein de reis naar hier zou voortzetten. Het karretje reed op een zandweg, maar het paardje vond zijn weg nietde koetsier had oen verkeerden weg in geslagen, en zoo kwam men in plaats van te Hardenberg te Mariënberg aan. Nu was goede raad duurde trein was vertrokken. Fluks een fiets ge huurd, en daar peddelde dominee heen. In een uur zou hij er wezen, zoo werd hem verzekerd. Tegenwind maakte dat dominee er twee uur over trapte. In- tusschen was de kerk te 10 uur ge vuld, maar wie er kwam, geen dominee. Men bleef wachten,, of ging maar een luchtje scheppen. Tot halfelf zou dominee er wel zijn. Het publiek bleef wachten, totdat men ten slotte de hoop op dominees komst opgaf en teleurgesteld huiswaarts keerde. Ein delijk, kwam de peddelende dominee, terwijl hem het klamme zweet vah het voorhoofd gudste, aan. Voor stoelen en banken te preeken ging nieter bleef dus voor dominee niets anders over dan onverrichter zake huiswaarts te keeren. Zondagochtend 4 uur brak er brand uit te Rotterdam in het pand no. 16 aan den Goudschen Weg, te genover het Goudsche Plein, alwaar gevestigd is het galanteriezaakje van de wed. B. Cohen van Amerongen terwijl bij haar inwonen haar schoon zoon de 37-jarige lompensorteerder B. De Kromme met vrouw en 5 kin deren. De agent van politie 2e kl. A. van der Schouw die met enkele burgers den brand ontdekte verschafte zich met het gevaar voor eigen leven toe gang tot het brandend perceel na met een hartsvanger de deurruit te hebben verbrijzeld. Toen de flinke agent doorgedrongen was tot de ach terkamer, vond hij daar De Kromme bewusteloos op den grond uitgestrekt. De vrouw, de 5 kinderen en de schoonmoeder, door het oudste doch tertje gewaarschuuwd het meisje had inmiddels ook den brand ontdekt vluchtten aan de achterzij van het winkeltje naar buiten, terwijl^ De Kromme deor den agent naar buiten gedragen werd. In de frissche lucht kwam hij weldra bij kennis. De brandweer was spoedig ter plaat- De brand bleef beperkt tot 't winkel tje, dat gedeeltelijk uitbrandde. Vermoedelijk ontstond de brand door het achterloos wegwerpen van een lucifer onder de toonbank. Zondagavond iperkte een politie agent op de galerij van den Grooten Schouwburg te Rotterdam, waar door de Italiaansche opera „Traviata'' werd opgevoerd 2 jongens op, die ruim van geld voorzien schenen. Z(j hadden automatische sigarenaanstekers, mond harmonica's en andere snuisterijen bij zich en hun geheele manier van doen gaf den agent aanleiding hun opera genot te verstoren en hen mee te nemen naar 't bureau aan de Witte de Withstraat, waar zij bleken te zgn de 14-jarige letterzettersleerling G. De H. en en de 15-jarige drukker inspe J. J. B., beiden uit Den Haag. Eerst» genoemd jongmensch had van zga vader f 50 meegenomen en was das*1" mee Vrijdag in gezelschap va» *Qn vriend op stap gegaan. Over I/>os- duinen hadden zij naar Maassluis ge wandeld, daar gelogeerd en ware® toen naar Rotterdam gekomen. l£ H. had nog 50 cent bg zich en B. f 1.90. De heeren hadden 't er dus van genomen. Zij werden in bewaring gehouden en zijn naar Den Haag te ruggebracht. De Hooge Raad heeft gister uit spraak gedaan in de zaken van 1®. Max P., directeur van deNed.- Indische Grondcredietbank te Amster dam, door het Gerechtshof aldaar veroordeeld tot f 300 boete of 30 dagen hechtenis, wegens het opzette- qaz lijk gelegenheid geven tot hazardspel als bedrgf uitoefenend, dooi den ver koop van „subscription's"- of inschrg- vingsbiljetten welke gelegenheid gaven tot deelneming in buitenlandsche wed rennen waarbij een totalisator werk zaam- was. Acht cassatiemiddelen wareh in deze zaak vastgesteld, doch alle ver worpen. Mevr. Heemskerk op het tooneeel. De Haagsche kroniekschrijver van de „Prov. Gr. Ct." kondigt aan, dat zijn lezers binnenkort het buitenkansje kunnen genieten de echtgenoote van minister Heemskerk op de planken te zien verschijnen. Mevrouw Heemskerk, van oorsprong een adellijke Poolsche dame, is een vrouw van hooge gees telijke ontwikkeling, dwepend met toonkunst zoowel als tooneel. Van dit laatste heeft zij reeds enkele malen getuigenis afgelegd door in intiemen kring als tooneelspeelster op te treden, doch thans zal dit te Groningen in het openbaar geschieden. Ten bate van den arbeid van „Het Roode Kruis" op het Balkanschiereiland zal den 7en December aldaar een opvoering plaats hebben van Südermann's drama „Das Glück im Winckel" en de voornaam ste vrouwelijke rol zal daarin vervuld worden door mevrouw Heemskerk. Op 9 December zal te Amsterdam een herhaling der opvoering plaats hebben in den Stadsschouwburg ten bate van de Boddaert-tehuizen voor schoolgaan de kinderen, terwijl, als de voorstel ling inslaat, het drama den 12en De cember nogmaals zal worden gegeven. Ik oprijs schrijft de chroniqueur natuurlijk ten zeerste het goede stre ven van Mevrouw Heemskerk, en wensch haar stampvolle zalen toe, maar wanneer ik anti-revolutionnair ware, geloof ik toch, dat ik een iet wat bedenkelijk gezicht zou zetten over deze libertijnsche gedragingen van de echtgenoote van mijn minister, voor wien het tooneel tot h& zondige der wereld moet behooren. GOUDA, 28 November 1912. Veegadeeing van den Gemeenteraad op Vrijdag 29 Nov. 1912, des avonds 7% uur. Aan de Orde 1. De benoeming van: a. een onderwijzer aan de Tweede Burgerschool voor jongens b. een onderwijzer aan de Eerste Burgerschool voor jongens. 2. Het afwijzend preadvies op het verzoek van de afdeeling Gouda van den Kweekelingen-Geheelont- houdersbond om beschikking over een gemeentelokaal. 3. Het voorstel om aan A. Rietkerk en Wed. J. van KempenBegeer het recht van uitzicht op een ge- rioleerde zijl te verleenen, en het afwijzend preadvies op het verzoek van A. Rietkerk voornoemd om recht van uitgang op die zijl. 4. Het voorstel tot onderhandschen verhuur, van een stukje land aan de Kon. Stearine-Kaarsenfabriêk Gouda. 5. Het voorstel om aan den leeraar aan het Gymnasium Dr. G. J. de Groot een verlof van drie maanden toe te staan. De heer G. G. C. Weil, alhier, staat no. 2 op het 3-tal voor onderwijzer te Hilversum. De Commissie van „Openbare Fees ten" alhier zal Vrijdag 29 Nov. in het Hotel „de Zalm" een vergadering houden, waarin door den penning- ningmeester rekening en verantwoor ding zal worden gedaan, terwijl door enkele sub-commissies verslag zal worden uitgebracht. In een tros bekneld. Bij het meren van "znn boot aan den wal te Zaandam heeit schipper G. Ouweneel alhier het ongeluk gehad met een been tusschen de uitgeworpen metalen tros bekneld te geraken, waardoor dit lichaamsdeel door de in het vleesch dringende staaldraad ernstig werd verwond. Een te Zaandam te hulp geroepen geneesheer achtte overbrenging naar het ziekenhuis aldaar gewenscht, doch op verzoek van den sohipper is hij overgebracht naar zgn woning te dezer stede. Damclub Gouda. Gisteren werd door den heer H. Hoogland Jr. uit Utrecht op de boven zaal van het Café van den heer Backers op de Markt voor de „Damclub Gouda" een simultaan-seance gegeven. De heer Hoogland speelde op 22 borden. Van deze partijen werden er 18 door hem gewonnen, terwijl bij 4 partgen remise werdgespeeld, n 1. met de heeren C. van Ejjk, H. S. Nolte en T. de Hoog alhier en de Jong uit Ouderkerk a/d. IJssel. Bij den aanvang werd de heer Hoog land verwelkomd door den Voorzitter der Damclub, den heer J. Zielstra, bij wflke begroeting de Voorzitter zgn gelukwensch voegde voor het, door den heer Hoogland dezen zomer be haalde wereldkampioenschap. Na afloop der seance aankte de Voorzitter den heer Hoogland voor zijn fraai spel. Er was veel belang stelling. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie brengt ter algemeene kennis Bij gelegenheid van het aanstaande Sint-Nicolaasfeest wordt de vergun ning om meerdere pakketten aan het zelfde adres van slechts een enkele adreskaart te doen vergezeld gaan, voor den tijd van 2 tot en met 6 De cember ingetrokken en zal defhalve bij elk gedurende dit tijdvak ter ver zending aangeboden pakket een adres kaart behooren te worden gevoegd. Voorts wordt ter verzekering van een goede overeenkomst van de pak ketten aanbevolen 1®. zorg te dragen voor een doel matige en stevige verpakking van de voorwerpen, in dier voege, dat deze op afdoende wijze tegen breken en be schadigen gevrijwaard zijn; 2°. zoo mogelijk de adressen op de pakketten te schrijven en, waar op plakking of aanhechting van een adres onvermijdelijk is, dit zoodanig vastte hechten, dat voor het verloren gaan daarvan, tijdens het vervoer, geen vrees behoeft te bestaan 3°. in de pakketten een tweede, los adres te sluiten. Ten slotte wordt de aandacht ge vestigd op de gelegenheid tot aangifte van waarde van pakketten, hetgeen voor pakketten met kostbaarheden is aan te bevelen en ten gevolge waar van, bij eventueel verloren geraken gedurende het vervoer met de post, het volle bedrag der aangegeven waar de van de pakketten kan worden ver goed. (Stct). Krimpen 'u. d. Lek. Op de voor dracht voor onderwijzer aan de open bare lagere school no. 1 zijn geplaats de heéron Chr. S. Van Klaveren, Amei- de P. Snel, DordrechtA. v. d. Voet, Lekkerkerk, De begrooting der gemeenschap pelijke waterleiding voor Lekkerkerk, Krimpen a. d. IJsel en Krimpen a. d. Lek voor voor 1913 sluit in ont vangst en uitgaaf met f 15859. Nieuwerkerk a. d. IJsel. Het bestuur van de nieuw op gerichte schiet vereeniging V olks weerbaarheid is samengesteld als volgt A. Hogeweg, le voorzitter, B. Men- ge, 2e voorzitter, A. Blonk le secre taris, J.v. Wieringen, 2% secr.L. Stoïk, le ^penningmeesterA. Dijks man, 2e penn.P. Luitjes en E. v. Tuil, commissarissen. Door eenige ingezetenen uit onze gemeente, die een paar Goudsche paardenloten gekocht hadden, is tot hun groote verrassing op no. 3067 een mooi anderhalfjarig paard getrok ken. Oudewater. De 15-jarige slagers leerling M. D. moest Maandag vleesch bezorgen en wilde een proeve van wielrgden geven, waarvoor hij achter de langs de haven staande boomen heen reed(. Al spoedig geraakte hij van den Hoogen kant te water, doch toegesnelde hulp bracht hem weder op den kant, echter was het vleesch, dat hij in een mand had verloren ge gaan. Beeuwijk. Maand agvoormiddag 10 uur ontstond er een uitslaande brand in de woning van P. Broere in de afdeeling Middelburg, alhier. Er brand de een gat in het dak en in den zol der. Eenig huisraad, bedden enz. be nevens een groote partij vischwant en een soldatenkistje met f 35 aan bankpapier verbrandde het zilvergeld, 4 rijksdaalders werden teruggevonden, zwart gebrand. Spuit no. 1 uit de afdeeling Rondenburg was spoedig ter plaatse en wist door water te geven de drie belendende perceelon te be houden. Assurantie aekt de schade. Schoonhoven. De commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland heeft met ingang van 4 December voor den tnd van 5 jaar benoemd tot secretaris der Gezondheidscommissie, waarvan de zetel is te Schoonhoven, mr P. A. Greup, lid dier comifiissie N. R. Ct. mr. alhier. Staatsleningen Ned. Cort. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nieolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Ilauk en Creriict-iiistel- llngen. Ned. Bankaandeelen Industr tludeinemingen American Car Foun dry Corap. C. v. A. Id .Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Credie: Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mrj. C.v.A Mijnbouw M(jen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjangLebong, Mijn bouw Mij. Aand. Groat Cobar Aand. Petroleum-Onderu Dortsche Petroleum Inf; dustrie Mij. Gew. A; Kon. Ned. Mij.totExpl, v. Petr. Bronn. C.v.4 „Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Mtyen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Onder nem Innen Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cort. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wogmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zmd-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleleeniugen- Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. TheLs-Re- gulinings-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 441/* pCt. Nat. Staatss, luier, Buitenl. stil, Mij nen beter voor Cobars en Oost-Bor- neo's, Tramwaarden stil, Amerikanen beter, Petroleum kalm, Tabakken vast, Culturen prijshoudend, Rubbers vast voor Amsterdam Rubbers. IV. Vorige Koer». Koer* van beden. 78»/,, 83'/, «2'/„ 99'/, 99»/, 88'/, 91'/, 84'; 82'/, 85'/, 46'As 103'/a 46 103'/,, 82'/, 59 215'/, 58", 58»/, 78'/, 78'/, 25'/, 74 74'/, 188'/. 267'/, 189'/, 32'/, 32 286 87'/, 88»/, 160'/, 161'/, '536", 640'/, 526 190 188'/, 112 B'/.s 3'/, 10'/, 10'/, 88'/, 88'/, 94'/, 63'/, 63'/,, 185'/, 86»/, 976/,« 97'/, 33"/,. 33»/,, 170'/, 4 /s 171'/, 4'/, 101 1467/8 101 Wij ontleenen aan de Offie. Meded. van den Goudschen Voetbal Bond Zondag a.s. speelt het G.V.B.-elftal op het Sportterrein om 2 unr een pro- paganda-wedstrijd tegen The Grass hoppers. Als scheidsrechter treedt op den heer Th L. van Krieken, Woerden, Het Bondselft&l is als volgt samen gesteld I. van Leeuwen (T.O.P.), doel A. Scholing, (T.O.P.) en W. F. Tamse (Gouda), Achter; P. Koeman (T.O.P.), J. van Zwieten (D.V.S.) aanvoerder en C. Kleijn (D.V.S.), midden Lokhorst (D.V.S.), W. Kerkhof (Gouda), Wolf (Gouda) Alrich (Woer den) en J. van Mourik (Woerden), voor Reserves D. IJsselstijn, J. Kettler, H. van Triet en Bik. In verband met dezen wedstrijd worden geen competitie-wedstryden De door T.O.P. II te Waddinxveen met 5—0 reglementair verloren wed strijd, werd wederom teruggebracht op 5—2 voor Waddinxveen. Het Algemeen Nederlandseh Sportblad geeft op den omslag foto's van de Nederlandsche officieren, die in New- York de „American Cup" behaaldéfc, en geeft verder foto's van het bestuur van den Ned. Voetbal Bond, Dames- hockey, zeilen, het concours te New- York, Haarlem—Sparta, Quick-D. F. G, Vitesse—Go Ahoad, U. D.-P. W., korfbal, de Podaalridders, en artikelen over den Ned. Voetbalbond, Paarden sport on wielrijden terwijl een aparte bijlage de uitslagen van Zondag geeft. Het Leven opent deze week met foto's van het Qorlogsterrein en geeft verder foto's en artikelen van Het vertrek van de Nederlandscho Ambu lance voor het Turksche leger waar onder Mej. J. H. Kuyper, H. M. de de Koningin met haar gast de Groot- Hertogin van Oldenburg, op een wan delrit in het Haagsche Bosch, prachtige foto's naar aanleiding van het bezoek der Parysche mannequins aan Amster dam, Carnegie's 74" verjaardag, cari- caturon enz. l"to Kl. Trekking v. Woensdag 27 Nov. No. 16198 f 400. 450, 3139, 3656 en 20573 ieder f 200. 4223, 4399, 6356, 9747, 18343 en 19196 ieder f 100. Prijzen van f 20. 7 24 80 182 41 48 226 80 807 10 25 01 88 412 20 681 821 48 78 H8 717 8» 60 62 81 801 66 018 1012 1102 42 61 80 07 1206 0 16 81 67 71 1004 55 1414 1508 44 46 74 80 lflBO 08 102B 20 76 80 06 2018 14 OH 2128 2207 22 20 78 2818 46 57 Oö 2480 2504 10 n^l 00 60 88 80 2008 11 66 70 78 2765 78 77 28*1 44 8080^8110 20 72 8058 08 3422 8064 71 8608 12 68 8706 4181 07 4286 81 80 06 4386 44 4428 88 88 4617 24 40 4608 4782 00 4861 4941 83 5067 6168 06 78 08 5228 56 5824 82 84 5400 88 00 5611 08 6068 78 00 6711 80 5830 6040 0014 6102 21 5fl 0200 74 88 6328 0422 08 0548 0017 40 71 70 86 078) 0800 00 0087 29 7077 88 7129 7208 7810 7404 7526 44 57 80 7048 7710 60 70 80 7800 48 78 81 08 7007 44 8028 51 8178 8286 71 8878 8478 8525 68 08 81 8710 86 87 48 70 88 80 8710 80 8025 82 68 82 0000 0101 77 80 0287 40 51 0802 00 0434 0660 08 71 00 0022 80 64 0760 0800 0012 18 87 48 47 10028 80 10182 10288 51 62 81 10615 41 88 10500 60 10007 26 10782 86 62 62 10854 10008 40 78 77 nMUmeonm 80 02 00 86 11608 11006 78 11748 47 12006 08 70 12106 28 60 00 12210 16 88 60 12478 12508 14 02 71 12008 46 70 12720 62 06 12857 74 120B2 74 18027 87 05 18110 18262 18811 70 18400 10 18688 18098 '75 18716 18805 54 18014 41 00 14002 18 77 14102 10 14211 14811 02 75 14405 10 68 80 90 08 14724 82 46 07 87 06 14815 67 72 15000 14 86 00 16170 15286 62 15002 0O 70 16424 51 66 16618 80 42 66 60 16682 15710 15828 88 16000 10 20 10000 10 60 64 10127 00 06 10208 10862 72 10618 84 77 82 10718 81 80 10802 61 71 75 10914 02 80 17008 M 01 17160 67 17208 00 17840 78 06 17407 16 24 26 17600 6 84 17606 17 68 78 17740 66 86 17876 17080 78 18021 18110 44 63 18296 18008 20 44 46 18408 84 08 18608 19 20 87 18021 18740 72 94 18800 18026 66 72 77 10000 40 10164 19280 10016 26 20 44 06 10460 02 10006 67 10748 68 10808 24 10002 46 60 92 20127 50 00 87 20220 48 60 76 20600 91 00 20604 40 80 2U612 42 60 81 88 20787 20884 89 20010 48 68 TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Indische Bogrooting. Heden zette de Kamer de behande ling der Indische begrooting voort. De Minister van Koloniën, de heer de W a a 1 M a 1 e f ij t, be antwoordde de replieken. Ten aanzien van de rassenpolitiek door dozo regee ring gevolgd, waren de meeste leden het met den Minister eens. Alleen de heer Hugenhottz bleef ontevreden. Nogmaals wees de Minister er op dat het beleid der regeering gaat in de richting van gelijkstelling der rassen. Van de Chineezen is vijf zesde in Indie geboren. Deze staan op de laagste tri van beschaving. Van gelijkstelling vi a i 1 e Chineezen met Europeanen ki geen sprake zijn. Wat het onderwijs betrofde dessa- scholen zijn de scholen, die het meest geschikt zijn voor den Inlander, uit drukkelijk verklaarde de Minister dat het steeds zijn bedoeling was geweest de bevolking vrij te laten in de keuze van districtschool of zendingschool. Evenmin wilde de regeering het'onder- wijs aan de zending overlaten. Op Soemba en Floris waren geen scholen en toen heeft de zending zich er ge vestigd. Op Timor is de zendingschool vervangen door een districtschool. Alleen in de Minahassa is het omge keerde geschied en de redenen daar voor heeft de Minister een vorige maal reeds opgegeven. De algemeene beschouwingen wer den gesloten. De voorzitter deelde mede dat in overleg met de secties besloten is den duur der replieken tot tien minuten te beperken behalve bij algemeen debat over de Staatsbegrooting. De artikelen kwamen thans aan de orde van de wijziging der Indische begrooting 1912. De heer H u b r e c h t (u. 1.) sprak zijn vreugde uit over de bedoeling van den minister om de verbetering der h&ven te Belawen ter hand te nemen. Zeer gewenscht achtte spr. het dat dergelijke groote werken niet steeds in eigen beheer door den Staat werden uitgevoerd. Het is dan wel moeilijk de bestiks bepalingen zeer nauwkeurig te maken. Do Minister vanKolonien gevoelde veel voor dezen wensch, en hij wilde do particuliere maatschap pijen in Indie een goede kans laten, daar vele moeilijkheden staan vaak uitbesteding in den weg. Toezegging in het algemeen wilde de minister wel doen. Het wetsontworp werd z. h. s. aan genomen. Aan de orde was nu de bespreking voor Ned.-Indië voor het jaar 1913. De heer van Hamel (u.l.) con stateerde met genoegen dat het Wet boek van Strafrecht zijn voltooiing nadert, waardoor vele uitzonderings bepalingen zullen komen te verval len. Unificatie Iran het strafstelsol, op dat allen voor de wet geljjk zullen zyn, zal deze wijziging brengen. Uit voerig bepleitte spr. een betere rechts pleging voor den inlander. (De vergadering duurt voort). Betuiging van deelneming. H. M. de Koningin heeft door den ordonnance-officier van dienst, de le luitenarft Jhr. Wittert van Hoogland aan Bvon Fallon, gezant van België te 's-Gravenhage Hare doelnemipg doen betuigen met het overlijden van de Gravin van Vlaanderen, de Moeder van Koning Albert. Z. K. H. Prins Hendrik zond van het Loo een telegram van rouwbeklag. Berlijn, 27 Nov. In den Ryksdag is K&mpff gekozen tot voorzitter met 190 stemmen. Von Bethman-Hollweg zal in de eerste dagen der volgende week de interpellatie beantwoorden inzake de Buitenlandsche Zaken. De oorlog op den Balkan. Parijs, 27 Nov. De Petit Journal bevat een telegram uit Konstantinopel waarin gezegd wordt dat de wapen stilstand gesloten is en dat do vredes voorwaarden worden besproken. Adrianopel in brand. Pabus, 27 Nov. De Matin be vat een telegram uit Sofia moldonde dat een wijk van Adrianopel door de Bulgaren in brand is geschoten. van het Koninklijk Metoriologiseh Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 773.1 te Horta laagste stand 722.9 te Lerwich. Verwachting tot den volgenden dag: Meest matige tot krachtige zuid westelijke tot zuidelijke wind, betrok ken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur (Lid van den Bond van Gemengde Zangvereenigingen in Nederland). DirecteurJ. H. B. SPAANDERMAN. op MAANDAG 2 DECEMBER 1912, des avonds 8 uur, in de Zaal „Kunst min" der Sociëteit „Ons Genoegen". Uitvoering van itoriiun van Jos. Haydn. ding: Strijkorkest en Piano (A. H. Beusekamp). Donateurs en Kunstlievende leden hebben recht van toegang volgens het reglement. Meerdere introductiekaar- ton b 76 ets. alsmede Tekstboekjes a 15 ets. zijn verkrijgbaar bij den Heer J. DE VEN, Wijdstraat. Groote Repe titie op Zondag 1 December des avonds half acht in „Kunstmin". Plaatsbespreking vanaf Zaterdag S0 November in de Sociëteit „Ons Ge noegen". Kaarten voor de Groote Repetitie i25 ets. verkrijgbaar des avonds aan ,je Zaal. Uitsluitend arbeidende klasse.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2