STATEN übNERAAL Stadsnieuws. 4016 Staats-lotHrjj ttemea^de Berichten. Laatste Narichten Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant - reed* voor dagen gestorven makker Een ander ligt weer met de uitgeteerde lendenen bloot. Een vierde houdt in de verstijfde vingers een goudgele citroen „Maar 't allerverschrikkelijkste, dat is het zien van die nog levenden tusschen de lijken. Daar zit er een, volslagen krankzinnig. Luid op babbelt hij lange verhalen, monotoon voor zich uitsta rend. Bij een andere tent ligt een jonge kerel, met gespierde bloote armen, steunend tegen een paar gestorvenen. Zijn hol gelaat toont dat óók hij reeds sinds dagen door de vreeselijke infectie is aangegrepen. En schreiend schreeuwt hij„Geef me eten, ik heb in geen vier dagen eten of drinken gehad, nacht en dag hier gelegen. Geof me sokken; nu brandt de zon, vannacht bevriezen mijn naakte voeten. Ik wil ze betalen, ik heb geld En de bloote arm zoekt doelloos tusschen de vod- denkleeren naar een beurs. „Ik ben nog zoo jong, ik kan genezen"En dan zakt z'n hoofd weer omlaag, tegen het bezoedelde naakte zitvlak van een ïyk. „We gaan verder, langs den voet van den spoorwegdijk. En hoog boven op bewogen zien een paar Turksche Roode Halve Maanlieden. Wat zo doen? De dooden en zieken die daar by de rails uit de goederenwagons zyn gesmeten, schoppen ze langs de steile helling tomlaag. De nog levenden evengoed als de dooden. Die rollen daar dan voort, slaan 'n paar maal over den kop, om vast te glyden in een hoop sintels of afval. „De hooge hemel is felblauw. De zon brandt. Een zacht windje koelt over het veld, beladen met lijkenstank En daar ver weg, in het horizonver- schiet maar per spoor toch zoo dichtby, tien minuten nauwelijks ligt eon stad, de hoofdstad van het groote Tursche ryk. Daar wonen mis schien anderhalf millioen raedemen- schen. En geen enkele hunner steekt een hand uit om die meer dan duizend rampzalige stervenden te helpen. „Erger nog. Men weet dat ze er liggen. Dat ze straks weer met nieuwe volle treinen zullen worden vermeer derd. Maar men wil ze niet helpen. Men wil dat zo daar sterven. En hoe Ik spreek hier nog niet eens van medische hulp. Er zijn te Konstantinopel vele honderdon Turksche dokters. Geen hunner is nog hier geweest. En er zal er ook geen oen komen. Op medisch gebied is er hier niéts, niets. Maar zelfs geen voeding, geen teug water wordt dien ongelukkigen dio hun leven toch waagden te Kirkkilisse, te Luie Boergas en op zooveel andere oorden der verschrikking, om Konstan tinopel te redden geon voeding of water wordt hun verstrekt En nu al sinds dagen, sinds vorscheidene dagen en naehten. Al dien langen tyd liggen ze daar hulpeloos, in regen en nacht koude en zonnebrand, te verhongeren en te verdorston en tegelijk te ver sterven aan de vreeaeiykste aller ziekten. „Niemand, niemand die zelfs naar hen omkijkt. Eón soldaat, misschien niet aangetast, doch uitgeteerd en zwak, had zich over het weiland weten te sleden tot by don ingang van een. straat, waar een schildwaoht stond van een in wydeu boog rond het sta tion getrokken kordon. Hij huilde er een lang verhaal uit, wat onze tolk, met schreiende oogen en don zakdoek voor den neus, aldus vertolkte: „Hy wil hier passeeron. Eergisteren en gis teren is hem beloofd dat hom wat soep of water zou worden gebracht. Maar hy heeft niets gekregen. Nu hoeft hij het met zijn blikken nap tot hier weten te brongen, om zelf wat te ha len. Maar de schildwacht wijst hem terug. Hij mag niet verder, dan wordt hy neorgeschoten." „Lezer zoo zegt de schrnver, laat ons dit goed verstaan 1 Hier kan en mag niet worden gezegd „O'est la guer re Dit was geen slagveld. Hier zijn geen jonge krachtige mannen door hot lood getroffen en doodgebloed, den trek van opgewekten moed nog op hot verstijfde gelaat. „Maar dit zyn door de cholera aan getaste soldaton, die per trein van het gevechtsveld naar achteren zyn ge bracht en hier op een hoop neerge kwakt, om er te sterven en zoodoende de infectie niet nog meer naar Kon stantinopel te brengen. Men heeft ge wildgewild dat ze hier hulpeloos, zonder medicijnen en verpleging, zon der voedsel en drank den dood zouden vinden. Straks zoo werd me ge zegd worden weer oen tweetal trei nen verwacht, met 'n duizend nieuwe stervenden en zieken en dooden Die worden weer langs de rails gesmeten en dan langs de spoordykhelling om laag getrapt. En zoo zyn er nog 'k vernam het uit goede bron nog minstens twintigduizend cholera-zieken in en achter de Tsjataldsja-stelling. „Zie, daar komen weer een paar ellendige ossenkarren aan. 'n Man of tien grissen twee aan twee mot vieze draagbrancards dooden en stervenden by elkaar en smijten ze in de kar tot aan alle kanten armen en laarzen en hoofden uitsteken. Dan zeulen de ossen langzaam hun lugubere vracht voort. Niemand weet ook maar eenigszins wie op de kar liggen, wie hun ouders, verwanten, kinderen zijn, uit welke streek, welke provincie ze gekomen zijn. En waar gaat de vracht van dooden en stervenden, wild door een gesmeten, heen Naar een kuil Van nacht naar de zee van Mamora Ik weet het niet en niemand wist het mij te zeggen." Met verontwaardiging zegt ton slotte de schrijver „Een landsregeering, die zoo haar verdedigers, de zonen der natie durft behandelen, heeft althans in Europa, geen bestaansrecht meer." TWEEDE KAMER. Vergadering van 27 Nov. (Vervolg.) Indische Begrooting. De heer Scheurer (a.r.) sloot zich daarby aan. Spr. maakte enkele op- merkingon naar aanleiding van art. 123 van het Regeeringsreglcmont, waarin de toelating van priesters en zendelingen wordt geregeld. Het ligt niet op den weg der Regeer, ng over de toelating van deze menschen rego- lingen te treffen of te bepalen of daarin wijzigingen mooten worden aange bracht- De Minister van Koloniën meende dat de wijziging van het strafstelsel en de rechtspleging stapje voor stapje moet gaan. Artikel 123 van hot Regeeringsreglement achtte de Minister inderdaad voor een christelyke natie onhoudbaar. Overleg wordt reeds gepleegd om daarin wyzi- ging te brengen. De beer Hugonholtz (s.d.) kwam op tegen het niet publiceeren hier ter lande der verslagen der arbeidsinspec tie in Indië. De Minister van Koloniën antwoordde dat door een verzuim aan de Landsdrukkerij te Batavia daarvoor niet was gezorgd, welke mededeeling nogal beweging uitlokte. Besprekingen betreffende het opium- vraagstuk bleven achterwege tot na behandeling van de motie-Bogaerdt. Met betrekking tot de reorganisatie van het binnenlandsch bestuur wilde de heer de Beaufort (v.l.) meer vryheid behouden ten aanzien van de reorganisatie zelf. De heer de Meester stelde deze oplossing zeer teleur. Inplaats van een reorganisatie zal het nu slechts een voorbereiding worden, daar een Regee- ringscommissaris zal worden zal wor den uitgezonden tot bestudeering dor JUMÜC. De hoer Bogaerdt (r.k.) sloot zich aan by den heer de Meester en zou gaarne zien dat de gewenschte reorganisatie tot stand kwam. De heer V e r h e y (u.l.) verklaarde zioh tegen de grondslagen, waarop nu de organisatie door den Minister zal worden aangevat. De vergadering werd daarop ver daagd tot 8 uur. Avondzitting. Aan de orde was de begrooting van Justitie. In deze zitting werd meerendeels het woord gevoerd door de hoeren Van Hamel enLimburg en door den Mi nister van Justitie, de heer Regout. De daarby gevoerde discussies be paalden zich in hoofdzaak tot bespre kingen van jnridiachen aard. Echter, bepleitte de heer van Hamel (u. 1. wijziging der strafwet, teneinde het opleggen van boete mogelyk te maken in gevallen van kleine vergapen, waarbij spr. speciaal doelde oj> de reispaszaak van den heer Elias. Voorts waarschuwde spr. tegen het onnoodij betreden van woningen in verbanc met de zedelykheidswet, alsmede over de uitvoering dier wet, waardoor ve len onnoodig werden lastig gevallen De Minister van Justitie verklaarde te huiveren voor gedeelte ïyke herziening van hot strafwetboek, ton aanzien der geldboete-quaestie. In het wetboek is alles volgens een vast gesteld systeem geregeld. In het geval door den heer van Hamel bedoeld verklaarde de minister niet te zullen aarzelen gratie aan H.M. aan te vragen. Wat do zedelykheidswet aangaat, die briefkaartenzaak buiten bespreking galaten,heeft deze wet goede resultaten gehad nl het hazardspel is vernietigd. By de afd. „Gerechtskosten" ver- zocht de heer van Hamel (a. 1.) de aandacht van den minister voor de te lage bezoldiging der Rnksveldwacht. Spr. richtte ook enkele vragen tot den minister inzake ons strafstelsel, wat betreft de cellulaire opsluiting, gedurende meer dan 5 jaar. Voorts drong spr er op aan dat in dringende gevallen by ernstige ziekte het college van regenten of de officier van justitie beslissen kunnen op verzoek tot een bezoek aan verwanten. De vergadering werd te middernacht gesloten. GOUDA, 29 November 1912. Door Burg. en Weth. zijn de vol gende stukken aan de raadsleden toe gezonden Gouda, 19 November 1912. De leer aar aar het Gymnasium al hier, Dr. G. J. de Groot heeft tot ons het verzoek gericht om gedurende hot tijdvak van 1 Januari 1913 tot 31 Maart d. a. v. hem verlof voor afwezigheid te verleenen ten einde in staat te zyn aan de Rijks-Universiteit te Leiden de col leges in de vergelijkende anatomie voor Prof. Dr. Vosmaer te kunnen waarne men. Tevens verzoekt hij ons goed te keuren, dat Mejuffrouw J. M. H. Voigt, candidaat in de plant- en dierkunde te Leiden zich gedurende zijn verlof met he( waarnemen van zijne lessen aan het Gymnasium zal belas'en. Wij hebben tegen de inwilliging van het verzoek geen bezwaar. Onder me dedeeling, dat ook de Inspecteur der Gymnasia en het College van cura toren gunstig hebben geadviseerd, stel len wij U voor ons te machtigen het govraagde verlof te verleenen buiten bezwaar van de gemeentekas en onder voorwaarde dat Mejuffrouw Voigt voornoemd de lessen van Dr. de Groot aan het Gymnasium gedurende zijne afwezigheid waarneemt. Aan den Raad der Gemeente Gouda. Gouda, 19 November 1912. Voldoende aan Uwe tot ons geriohte uitnoodiging om praeadvïes uit te bren gen op net adres van den heer H. J. Nedernorst alhier, waarby hij verzoekt van de gemeente een stuk grond in erfpacht te mogen verkrijgen met recht van uitgang in het Regentessoplantsoen alhier ten behoeve van drie te bouwen woonhuizen, hebben wij de eer U het volgende mede te deelen. Zoowel de Commissie van bystand in het beheer der gemeentewerken als de Gemeente-Bouwmeester, wier ad viezen wij hierby overleggen, zijn van oordeel, dat het verzoek behoort te worden ingewilligd en wel op dezelfde voorwaarden als waaronder indertijd door Uwe vergadering grond in erf pacht is uitgegeven aan den heer E. A rends alhier. (Raadsbesluit van 31 Mei 1912, voorstel van 7 Mei 1912 No. 66). Wy kunnon ons met die adviezen vereönigen en hebben de eer U daarom vóór te stellen het volgende besluit te nemen De Raad der Gemeente Gouda Gezien het adres van den heer H. J. Nederhorst alhier, d.d. 7 November 1912: I Gelet op het ten aanzien van dat adres gedane voorstel van Burgemees ter en Wethouders, d.d. 19 November 1912 No. 126, en op de daarbij over gelegde adviezen van de Commissie van bystand in het beheer der ge meentewerken en van den Gemeente- Bouwmeester Besluit Te verklaren, dat de strook grond gelegen in het Regentesseplantsoen vóór de perceelon Sectie B nummers 1638, 136, 137, 2100 en 2097, ter lengte van 21 M., en ter breedte van 6 Meter, derhalve groot onge veer 125 M1. niet meer voor den openbaren dienst bestemd is Gezegde strook grond, waarvan do grootte nader zal worden bepaald, in erfpacht te geven aan den heer H. J. Nederhorst voornoemd, en wel voor den tyd van 75 jaren, tegen betaling van oene jaarlnksche pacht (canon) van f 0.15 per M2., ten einde op dien grond drie heerenhuizen te doen bou wen c. Aanden heer H. J. Nederhorst vergunning te verleenen om voor deze door hem te doen bouwen heerenhuizen uitweg te hebben op het Regentesse plantsoen, onder voorwaarde, dat hy voor zijn rekening het plantsoen in de nabijheid van de te bouwen huizen ten genoegen van Burgemeester en Wet houders wyzigt en dat door hem als bijdrage in de reeds gemaakte kosten van bestrating en rioleering eene som van f 20.— per M1. in de gemeentekas wordt gestort; d. Te bepalen: 1°. dat voor dat met den bouw wordt begonnen, het ter plaatse bestaande gemeenteriool volgens nadere aanwy- zing of goedkeuring van Burgem. en Weth. door den concessionaris zal moeten worden opgeruimd, blijvende het uitkomende riool ter beschikking van de Gemeente en dat door hem voor den afvoer van menage water enz. achter de huizen zal worden gelegd een riool naar de Kattensingelgrachtde rioleering van betonriolen met losso kap, groot 40 X 60 c.M. op een vloer van 10 c.M. platen ter breedte van 0.80 M., waaronder op 1 Meter afstand kespen zwaar 10 X c.M. 2°. dat de voorgevels der te bouwen huizen moeten samenvallen met de voor het Regentesseplantsoen vastge stelde rooilijn; 3®. dat de in erfpacht uittegeven buiten de rooilijn vallende grond niet anders dan voor stoep of trottoir zal mogen benut worden 4°. dat de teekeningen voor den bouw der huizen vooraf de goedkeu ring van Burgemeester en Wethou ders behoeven en dat ook de hoogte en de constructie der te makon stoepen, alsmede de aard van de daarvoor te bezigen materialen ten genoegen van Burgemeester en Wethouders zullen moeten zyn 5°. dat deze vergunning vervalt wanneer vóór 1 Januari 1914 daarvan geen volledig gebruik zal zijn gemaakt. De Raad voornoemd, Secretaris, Voorzitter. Aan den Raad der Gemeente Gouda. Gopda, 26 November 1912. Onder overlegging van de verzoek schriften door eenige aangeslagenen in de plaatselijke directe belaBting naar het inkomen over 1912 of hunne erf genamen, ingevolge artikel 17 der Verordening ingediend ter erlanging van gedeeltelijke ontheffing of terug gaaf van die aanslagen, op grond van overlijden of vertrek uit de gemeente, hebben wij de eer den Raad te doen toekomen eene lijst, waarop de namen van bedoelde aangeslagenen zyn ver meld en tevens ons voorstel betref fende het aantal maanden, waarover de ontheffing dient te worden verleend. Aan den Raad der Gemeente Gouda. Gouda, 26 November 1912. Ter benoeming van een onderwijzer aan de le Burgerschool voor Jongens, noodig geworden doordat de heer C. Roldanus eervol ontslag heeft aange vraagd, hebben wij de eer in overleg met den heer Arrondissementa-Sohool- opziener, na ingewonnen bericht van het Hoofd der betrokken school voor te dragen I. J. G. VAN ZANTEN, te Zetten, H. J. F. SCHULTINK, te Barwoutswaarder, HI. J. NIEBOER, te Appingedam. Overeenkomstig het bepaalde bij art. 29 der Wet op het Lager Onderwijs leggen wij het advies van den School opziener en het bericht van het Hoofd der school hierbij over. Aan den Raad der Gemeente Gouda. Gouda, 26 November 1912. Voor het geval de heer L. Venaal, op de voordracht voor de aanstelling van een onderwijzer aan de Tweede Burgerschool voor Jongens op de eerste plaats voorkomende wordt be noemd, hebben wij, ter vervuiling der daardoor open vallende betrekking, de eer in overleg met den heer Arron- dissements-Schoolopziener, na inge wonnen bericht van het Hoofd aer betrokken school voor te dragen: I. J. F. SCHULTINK, te Barwoutswaarder. n. B. VAN DÏR STEENHOVE, te Wijk by Heusden. HI. J. NIEBOER, te Appingedam. Overeenkomstig het bepaalde by art. 29 der Wet op het Lager Onder wijs leggen wij het advies van den Schoolopziener en het bericht van het Hoofd der school hierby over. Aan den Raad der Gemeente Gouda. By Kon. besluit zyn met ingang van 1 Dec. benoemd tot reserve tweede luitenant bij het 4e Regiment Infan terie de vaandrigs C, Steensma, alhier, en J. J. Valkenburg, M. G. Fabius, A. C. M. van Dolder, F. L. Visser, F. H. Görlita, W. Leeuw, Lekkerkerk en O. Blanken, Groot-Ammers, allen van het 3e Bataljon alhier jn garnizoen. Nederl. Vereen, van Kaashandelaren. Hedenmorgen werd in het Hotel „De Zalm" alhier, de 12* algemeene ver gadering gehouden van de Ned. Ver- eeniging van Kaashandelaren. De vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer J. F. W. S. Middelbeek, waarna door den secre taris, Mr. M. M. Schim van der Loeff de notulen der laatagehouden verga dering werden gelezen, welke onver anderd werden goedgekeurd. Aan de orde was de verkiezing van een bestuurslid in de plaats van den heer W. Heusdens, die als deelgenoot le Kaashandel-Maatschappij Gouda, waarvan de heer J. L. van Eyk reeds zitting heeft in het bestuur, ontslag moest nemen. Met waardeering maakte de voor zitter gewag van de verdiensten, die de heer Heusdens als bestuurslid ten opzichte der vereen iging heeft, waar voor hem namens de geheele verga dering dank werd gebracht. Bij de voor deze vacature gehouden stemming werden uitgebracht 38 stem men, waarvan 12 op den heer H. C. Rietdijk (lid der firma Betz en Jay) te Rotterdam en 24 op den heer W. G. van Zwet (lid der firma J. van Zwet en Zonen) te Rotterdam, zoodat de laatstgenoemde gekozen was. De heer W. G. van Zwet nam onder dank zegging de benoeming aan. Na ballotage werden aangenomen als nieuwe leden N. V. Dordrechtsche kaashandel, (Dir. P. Thyssen) Dor drecht G. van der Most van Spijk, HaarlemH. Heuvelman, Ouderkerk a. d. I JsselG. van den Brink, Utreoht; en A. Polak Bzn te Almelo. ID Alvorens in behandeling te brengen het voorstel van het bestuur tot het vaststellen van een gewijzigd regle ment van inkoop, volgens een aan de leden toegezonden concept en een bestuursvoorstel tot het deponeeren van een handelsmerk voor volvette kaas, bevattende minstens 46°l0 vet in de droge stofleidde de voorzitter deze beide punten met enkele woorden in. Spr. memoreerde dat er ter onder scheiding van de volvette en andere kaas steeds twee stroomingen hebben bestaan. De eene wilde een merk voor volvette kaas vrijwillig doen aanbren gen, de andere achtte alleen een wette- yke maatregel doeltroffeml. De Ned. Vereeniging van Kaashan delaren heeft zich geschaard aan de zijde van hen, die wettelijk verplichte stempeling wenschen, de Holl. Maat schappij van Landbouw behoorde tot hen, die oen particuliere regeling pre fereer en. Door het kaascontróle-station Zuid- Holland is een merk ingevoerd, dat by de boeren niet algemeen sympathie ondervindt. Nu is er onlangs in Fries land een nieuw merk uitgekomen, dat waarschijnlijk het merk van het station Zuid-Holland zal vervangen. De Re geering heeft reeds proeven daarmede genomen, doch deze zyn nog niet geëindigd. De mogelijkheid is niet uit gesloten dat dit nieuwe merk het Rijksmerk worden zal. Allereerst moet er echter komen een merk voor vol vette kaas. De F. N. Z. en de Ned. Bond van Zuivelfabrikanten zyn ver leden jaar besloten om bij vaststelling daarvan dit merk te zullen toepassen. Spr. verwachtte dat velen zulks zouden doen, anderen het zullen nalaten. Daar door zullen de goedgezinden schade ondervinden door hen die niet stem pelen. Als gevolg daarvan zullen de eersten het merk ook niet meer gaan gebruiken of wel de Regeering ver zoeken wettelijke bepalingen te treffen. Naar spr.'s meening zal dit nog wel eenigen tyd'duren. Zoowel in binnen- als buitenland is deze quaestie den laatsten tyd veel besproken. De handel vraagt naar een waarborg voor het volvette product. Spr. gaf als zijn meening weer dat het thans de taak der vereeniging is een oplossing te vinden totdat een definitieve regeling van Regeerings- wege is getroffen Op deze wyze alleen kan worden bekend gemaakt wat vol vette kaas is. Over het vetgehalte is door de han delaren veel gediscussieerd. De weten" schappelijke mannen in Duitschl&nd en ook hier te lande hebben de be zwaren die geopperd zyn, weersproken en vastgesteld dat een percentage van 45% vetgehalte in de droge stof door de boeren kan worden gegarandeerd. Teneinde dit te kunnen constateer®*» JÉ heeft het bestuur met een chemiker j. te Bodegraven een overeenkomst aan- -ï gegaan, zooals in de „Mededeelingen" van Nov. is beschreven, om het on derzoek op 45% tot een matig taritf te kunnen doen geschieden. r1- Spr. wees er nog op dat geen kele boer bezwaar kan hebben tegen dit percentage, daar kaas uit volvette melk, ja zelfs in sommige gevallen uit afgeroomde melk gemaakt 45 vetgehalte moet bezitten, zoodat het veilig kunnen g&randeeren. Elk lia der vereeniging is vrij om het handelsmerk op volvette kaas aan te brengen. Spr. waarschuwde er ech- ter tegen dat dit niet moet geschieden op het product van minder vetgehalte, J| opdat ae naam der vereeniging niet worde aangetast. Na deze inleiding werd de beraad slaging geopend. Door den heer Kens, Rotterdam, werd voorgesteld eerst te behandelen pnnt 5 „het handelsmerk op kaas van 45 pCten daarna pnnt 4, het regle ment van inkoop. Ten einde dit voorstel in behande ling te doen komen, werd hét door den heer van Eyk, Gouda, gesteund. De Voorzitter bestreed dit voorstel op grond hiervan dat eerst de inkoop, daarna de verkoop moet worden ge regeld. In stemming gebracht werd het voorstel verworpen met 19—12 st. en 8 in blanco. De heer Langerak stelde de vraag of dit reglement bestemd is voor de handelaars tegenover do boeren of ook voor de handelaars onderling. De voorzitter antwoordde daarop dat de geest van het reglement naar de meening van het bestuur bedoelt ook de regeling tusschen de hande laren onderling. De heer W. G. van Zwet, Rotter dam verklaarde in deze voorstellen wel iets goeds te zien. Echter by spr. was de gedachte opgekomen dat juist door deze bepalingen een verkapte kaaswet wordt geboren, waartegen eerlang zoo is geageerd. De bedoeling is dat de kaas zal worden opgevoerd tot 45% vetgehalte, wat spr. zeer moeilyk achtte, en waarvan hij vreest, dat dit een ommekeer zal teweeg brengen in de kaasproductie. Zoodra een etiket op de kaas komt, zal het publiek die kaas vragen met uitslui ting van de andere soorten. De boeren worden aldus geforceerd kaas te maken met minstens 45% vet. Spr. noemde dit een zeer gewaagde poging en zou daarom deze voorstel len thans niet willen behandelen, doch eerst na een jaar en in dien tijd door een vijf- of tiental groote koopers voor rekening der vereeniging analy ses laten doen van kaas van verschil lende boeren, opdat die uitslagen een gegarandeerde basis kunnen vormen om daarop die voorstellen te bezien. Spr. stelde dan voor uitstel van een jaar, en intu9schen proeven te nemen. De voorzitter wees er op dat aller.- minst een sprong in het duister wordt gewaagd. Het verslag van het kaas contróle-station Znid-Holland wijst op goade resultaten. Van 800 monsters bleken in 1911 slechts 3 44% vet te bevatten, alle overige monsters minst. 45%.Waar deze officieele gegevens ten dienste staan, noemde spr. het onwil van de boeren om zich daartegen te verzetten. Het doel is juist aan de fraude der boeren een eind te maken. Naar aanleiding van deze twee tegenover elkaar gestolde meeningen ontspon zich een vrij ingewikkmde discussie. Aan de zijde van den voor zitter schaarden zich de heeren Van Eyk en Schilt, die er op wezen dat geen boer bezwaar hebben kan tegen het inkoopcontract en dat, wanneer het voorst.-van Zwet werd aangeno men, de geheele zaak in de doofpot ging, aan de andere zijde steunden de heeren Keus, Slis, Verkley, Van Kes- tereu en Meereboer, deze laatste ech ter op andere gronden, het voorstel— Van Zwet, dat gesplitst in behande ling kwam. Het eerste gedeelte „nitstel gedu rende een jaar" werd aangenomen met 22 voor en 19 tegen en 1 stem in blanco. Het tweede gedeelte, nader gepre ciseerd door den heer Van Zwet, dat de verepniging beschikbaar zou stel len f 500.voor 200 analyses van 100 boeren, werd na eenige discussie door den voorsteller ingetrokken, on der betuiging van spijt, dat nu het eerste voorstel, dat zonder dit aanhang sel niets beteekende was aangenomen, waardoor zonder dat eenig resultaat daarvan komt, de behandeling een jaar wordt vertraagd. Op voorst, van den voorz. werdpunt 5 na een ongeregelde discussie, waarby getracht werd punt 4, zij het vervormd, opnieuw aan de orde te stellen, even eens uitgesteld. Een bemiddelingsvoorstel van den heer Heyl, Bloemendaal, om deze onderwerpen op de eerstvolgende ver gadering te behandelen werd ten slotte met 18 tegen 15 stemmen aangenomen. By de rondvraag verzocht de heer Rietveld, na zyn blydschap te hebben uitgesproken over de benoeming van het nieuwe bestuurslid, en na er op te hebben gewezen dat in den korten tyd geen voldoende gelegenheid was geweest tot bestudeering van het concept-reglement, het bestuur de mogelykheid te overwegen van de instelling van een Invorderingsburean, een Informatiebureau, en naar later bleek ook een Bureau voor rechtskun dig advies. Voorts was zyn wensch dat de Kamer van Koophandel zou trachten van de Mjj. 8J3. te verkrijgen dat de trein 6.55 van hier naar Woerden daar zon «top pen en ten «lotte «telde hij de vraag of than» de tjjd niet rjjp «ra* om voor de kaasmarkt te Bodegraven een vast aanvangsunr te verkrijgen. De voorzitter zegde toe deze vragen, die zeker van belang zijn, in het be- etnur ter sprake te brengen. Wat aangaat de kaasmarkt te Bode graven, de vereeniging heeft vroeger bjj haar pogen geen succes gehad. Later (26 Dec. 1911) is vanwege de afd. Hazerswoude van den Ned. Boe renbond een schrijven ontvangen van dezen inhoud „Op een door ons gehouden ver gadering van den Nederl. Boerenbond, afd. Hazerewoude-Koudekerk, werd door een der leden een motie inge diend tot betere regeling der kaasmarkt te Bodegraven. Na vele besprekingen werd er een voorstel van gemaakt, welke na stem ming by na met algemeene stemmen werd aangenomen om de kaasmarkt niet eerder te doen aanvangen dan 's morgens om zes uur om zoodoende tot een betere regeling te geraken. Het is dus M. H., dat wij ons met dezen tot u wenden, dat indien zulks tot stand kon komen, wij zulks kracht dadig zouden steunen." Namens, hot bestuur der Ned. Ver- eoniging van Kaashandelaren werd daarop geantwoord Het Bestuur der Nederlandsche Ver eeniging vq,n Kaashandelaren nam met ingenomenheid kennis van de mede deeling, dat Uwe afdeeling zich uit gesproken heeft ten gunste van een vast aanvangsuur der Bodegraafsche kaasmarkt. Het zal U niet onbekend zijn, dat het Bestuur der Nederlandsche Ver eeniging van Kaashandelaren reeds eenmaal (zonder gunstigen uitslag) po gingen in het werk gesteld heeft om dit te verkrijgen. Nog steeds staat het Bestuur op hetzelfde standpunt en zal derhalve met belangstelling af wachten, welk gevolg Uw streven naar een aanvangsuur van zes uur 's morr gens zal hebben. Het Bestnur der Nederlandsche Vereeniging van Kaashandelaren. De heer Van Zwet verzocht den voorzitter zoo mogelijk bepalingen te treffen dat de handelaren het regle ment zullen handhaven. De vergadering werd daarop door den voorzitter gesloten. Hedenmorgen werd deinde slijterij van den heer O. werkzame v. d„ II., terwijl hij met iemand stond te praten, plotseling onwel, hij Zakte ineen èn was terstond een lyk. Nuchtera'Kalveren, goede aanvoer, bso vpig, *4 *7 Graskalveren geen aanvoer, handel -— Pokkalveren 14— k §4.— Kaas, aangevoerd 78 partijen, handel matig te kwal. 31.— 33 ade kwal a8.— k 30 Zwaardere 31.— i 38.30. -Voor.lhollandsche a Boter 1258 stukken v. K 6 Handel matig. Goeboter 1.35 k 1.45. Weiboter i.ao k /I30. KI. Trekking v. Donderdag 28 Nov. No. 18071 f 100. Prijzen van f 20. 7o 86 an s« 7is oio HM 17S0 <0 soes £M> as «ar, «07 «os «40 M7o :um «764 79 S6S6 68 MIS 59 60 «JU1 09 SBBl 01 «M 79 0S6O 7971 7009 TJfO 7975 95 9070 maa» ssoo aee« 9750 9000 10 1O100 ÏOBU SB 10900 11104 11410 09 1101» 47 11904 47 10111 13446 10679 18704 1SB0R 14040 14909 14804 16011 1A000 IMftl 19000 00 15097 13944 16160 10441 10600 10044 00 17864 17B09 97 10014 10109 10947 10067 10484 10608 19001 19601 19746 lHWftj 90100 99294 90003 00 90409 90MB 90008 90990 Boskoop. Zooals reeds eerder ge meld is door de Boskoopsche Win keliers vereeniging een etalage-wedsrijd gehouden. De wedstrjjd is, mede door het groot aantal deelnemers (21) zeer goed ge slaagd. De jury bestond uit eenige dames en heeren uit Boskoop en de hh. J. Samiom en W. J. van Zanen uit Gouda. In de le serie (nl. de etalages die aan het doel van etaleeren beant woorden) was de uitslag le prijs de heer Bouter, 2e Goemans, 3e Hooftman, 4e A. J. Mathot. Jn de 2e serie, de etalages welke 't sierlijkst er uitzagen, was de uitslag le prys de heer Hooftman, 2e Bouter, 30 n Spruyt, 4e A. J. Mathot. Ill AKKTBBRIOHTEN Gouda, a8 Nov. 191a. GRANEN: Onveranderd. Tarwe: Zeeuwsche 10.50 10.75 mindere dito 9 50 i J 10.—. Afwijkende 8.95 k J 9.25. Polder 7.50 i 8. - Rogge Zeeuwache ƒ7.75 k ƒ8.—Polder 7.— k f 7.50. Buitenlandsche per 70 kilo 6 75 7.— GerstWinter 7 25 a 7 50. Zomer 6 75 A 7.— Che valier 7.75 k ƒ8.25, Buitenl. voergerit per 65 kilo ƒ6A 6.aS Haver per H.L 425 A 5 Per 100 kilo 9.— 9 73- HennepaaadBuitenlandsche per 50 Kilo 8.- A 8 25. Katfarie- zaad *5-5° 4 16.-—. Kar wij zaad per 50 Kilo J 18.A 18 50 Koolzaad 17.A 18.per Hectoliter Erwten: Kookerwten 13 50 A 15 Buiten landsche vocrerwten per 80 Kilo 7 50 A ƒ8.— Boonenbrume boonen 16.50 A 17.50 witte boonen 15.— A 16 Paarden boonen 7.50 a 825 Duiven- boonen 9 50 A 10 Mais per 100 KiloAmerikaansche Mixed 7 50 A 8.—. Kleine ronde 7.75 A g.,5 Veemarkt. Handel ook schotten en vaarzen die hoogin prijs waren, Vette varkens, goede aanvoer, handel minder, 28 A 30 ct. per hall K.G. Biggen voor Engeland, goede aanvoer, handel minder, 24 A 26 ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel vrijwel, f 1.40 A 1.60 per week. Vette Schapen, eenige aanvoer, handel, vrijwel, aa.— A a8.— Lammeren, goede aanvoer, handel vrij wel. *5— 4 »«.- De heer Reitz te Rotterdam. Do heer F. W. Reitz, de 68-jarige voorzitter van den senaat der Zuid- Afrikaanscho Unio, heeft Dinsdag avond in de Schotsche Kerk te Rot terdam gesproken over Paul Kruger en anecdoten verteld uit den Boeren oorlog. Spreker gaf een beknopt overzicht van de geschiedenis van Zuid-Afrika en schetste Paul Krdger als jongeling, als krijgsman, staatsman en als staats president, welk ambt Oom Paul go- durende twintig "jaren, van 1882 tot 1902, heeft bekleed. In de tweede helft van zijn lezing vertelde de heer Reitz enkele grappige voorvallen uit den oorlog. De lezing werd afgewisseld door zang van mej. G. Nachtweh en orgel spel van den heer Bram Krül en had olaats ten bate van het Britsch en Buitenlandsoh Zeelieden-Genootschap. (N. R. Ct.) Waarom zijn er iooteol „nullen" onder de menschen. Een Fransche philosoof zoo heeft het Vad. ontdekt heeft er de oorzaak van gevonden. Ily wilde namelyk berekenen van hoo* veel voorouders ieder onzer afstamt, en ging daarby als vólgt te werk. Wy stammen af van twee oudera, van twee in T kwadraat is gelijk 4 grootoudera, 2 tot de. derde macht is geluk 8 over grootouders, van twee in 't kwadraat is gelijk 16 betovergrootouders, etc. Daar ons 76 geslachten van Julius Caesar scheiden bedroeg het aantal voorouders van ieder thans levend mensch, 2 tot den 76 macht, dus een 1 met 24 nullen rond. Het hoofd van den geleerde begon te duizelen, toen hij dit aantal tot een meer aanneme- lylte hoeveelheid ging reduceeren, door rekening te houden, met de talryke huwelijken onder verwanten. Maar evenals Columbus deed hy een geheel andere ontdekking als waarvoor hy van wal gestoken was: Hij begreep namelijk waarom op elke 25 menschen minstens 24 nullen voorkomen. Van het terrein van de Eerste j Hollandsche Vensterglasfabriek te Maassluis werd een gistermiddag zoo schrijft de N. R. Crt. op niet zeer zachtzinnige wijze een Waalsche werk man verwijderd. De man was het daar niet mee eens en gaf aan zijn misnoegen uiting door het aan den weg gelegen kantoorgebouw van de fabriek op vervaarlyke wijs met groo te steenen te bestoken, soodat alle binnen zijn bereik gelegen ruiten van dit gebouw vernield worden. De te- Senparty in het kantoor beantwoord- e dit bombardement met losse revol verschoten. Een belangstellend publiek sloeg dit bioscoopachtige gevecht gade. Politie was echter niet zien. Het gevecht eindigde faute de combattants, omdat de steengooiende ontevredene door een paar kameraads meegetroond werd. TWEEDE KAMER. 4 Vergadering van heden. Indische Begrooting. Aan de orde was het afzonderlijke wetsontwerp ten behoeve van maat regelen tot voorbereiding eener reor ganisatie ven het binnenlandsch be stuur in Ned.-Indië. De heer Bos (v.-d.) schaarde zich »»n de zyde der regeering, wanneer de keuze in de wyze van onderzoek naar de toestanden by het binnen landsch bestuur, valt op het benoemen van een regeeringscommissaris. Een staatscommissie zou de reorganisatie te lang tegenhouden. De heer vliegen (s.-^d.) wilde wel voor het wetsontwerp stemmen, wan neer het alleen* de bedoeling is een onderzoek in te stellen en de aanne ming van dat ontwerp niet prejudi ceert om eeu later te nemen beslissing. De Minister van Koloniën, de heer de Waal Malefijt, constateerde dat niemand bezwaar had tegen de Sost zelve, waarmede dus gebleken is at ieder de noodzakelijkheid van een reorganisatie inziet. In de memorie van toelichting is in grove trekken uiteengezet in welke richting men de reorganisatie denkt tot stand te bren gen. Administratieve en gewestelyke decentralisatie en meer aandeel der inlandsche bevolking in de'regeering zijn de voornaamste punten. De Kamer blijft gohoel vrij ten aan zien van een eventueele beslissing, wanneer de officieele plannen worden voorgelegd. Het wetsontwerp werd daarna z. h. s. aangenomen. By de post „publieke feesten" vroeg de heer Scheurer (a.r.) eenige in lichtingen omtrent do aard van deze feesten en de reden waarom de regee ring voor deze feesten nog geld be schikbaar stelt Het zijn Mohamedaan- sche en assimistische feesten.. De re- jeering is bevreesd voor den slechten 'indruk dien intrekken van deze post zou hebben, zegt de Minister. Maar dat mag geen reden zijn, meende spr. De Minister van Koloniën |kon deze post niet intrekken, omdat zij berust op eon historische traditie. De zitting duurt voort. Hofrouw. Met ingang van Zaterdag a.s. zal het Hof gedurende acht dagen den lichten rouw aannemen wegens het overlyden van de Belgische vorstin. H. M. de Koningin zal zich doen vertegenwoordigen by de begrafenis Zaterdag door een bijzondere zen ding, bestaande uit Baron Van Pal- landt van Neerijnen, opperceremonie- meestes van H. M. aan wien zal zyn toegevoegd de eerste-luitenant Baron Van Voorat tot Voorat, ordonnance officier. De missie zal Vrijdag ver trekken. De oorlog op den Balkan. De onderhandelingen. Berlijn, 28 Nov. De onderhande lingen zijn niet afgebroken. Het pes simisme te Konstantinopel houdt aan. Berlijn, 28 Nov. De vreemde troe pen zijn op verzoek van de Porte weer aan boord van de oorlogschepen gegaan. Russische vluchtelingen. Bbblijn, 27 Nov. De Morgenpost deelt mede, dat talryke Russen de grens overtrekken uit vrees voorden oorlog en zich verzamelen in Duitsche lokaliteiten. Verzoening. Petersburg, 27 Nov. De audiëntie van den gezant van OoBtenr(jk-Hon- garije te Tsarkoe-Helo wordt beschouwd als het beWös van een goede oplos sing in het Oostenrijk-Servische' con flict. De audiëntie had een zeer ver zoenend karakter. De toestand. De Echo de Paris merkt op dat Frankrijk blyft voortgaan1! een ver zoenende rol te spelen. Poincaró houdt iederen dag besprekingen met Irvisky terwyl Canton zeer verzoening»gezinde samensprekingon houdt met Kiderlen. Wachter. Uit Berlijn wordt gemeld dat de toestand verbetert. Men con stateert verbetering in de Ooatenrnk- Russische rapporten en men hoopt dat het incident-Prochaska zal worden op gelost zonder ernstige gevolgen. De vraag is thans slechts waar een con ferentie zal plaats hebben. In Zuid-Algiërn. Generaal Baillond is te Algiëra aan gekomen. Hy verlaat het weer Don derdagavond, om naar de Sahara te gaan. Hy is belast met een .opdracht van de regeering. El Hibba te Tarondat verslagen, vluchtte naar Tozuit. Kolonel Mangir zal te Derm&t komen. Generaal Espe- rey heeft veel succes. Bt J KURK LIJ hh 8TAM). GEBOREN27 Nov. Maria, ouders 0. Verweij en A. M. de Knecht. Arend, ouders W. Kwinkelenberg en M. Janmaat 28. Adriaan Adam, ouders P. Byl en P. ten Hove.- GEHUWD: 27 Nov. S. Verheulen J. C. Boer. A. de Jong en J. W. O. van Eyk. OVERLEDEN 26 Nov. F. Nuvel- gtyn, 69 j. A. Nyhuis, 10 m. REEUWIJK. OVERLEDENA. J. C. van den Hoek 2 mnd. an het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 773.1 te Horta laagste stand 732.7 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dag Matige meest zuidwestelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waar schijnlijk regenbuien, iets zachter. V«rij. Cm 78''/,. 83'/, 62'/,. 98»/. 88'/, 91'/, 86'/. 82 'I, 46'/,. 103'/,, 82'/, 69 216'/, 58'/, 78'/, 26'/, 74'/, 78'/. 84'/., 188'/, 267'/, 189'/, 32 J» 236 88'/, 181V, 540'/, 626 188'/, 112 B'/i. 86 8'/, 10'/, 86% 40'/,. 103% ».K DB* KtfeetecNudelieAMsUrdtm 28 NOV. 1912. SKutilecatateB Ned. Cert. Werkeiyke Schuld 3 pot. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl, 3de Serie Amort. Schuld 3 pot. Russisoho Obl. 1906 5 pot. Id. Obl. (Or. Kugsisoho Spw.mH.) 1898 4 pet. Ed. Obl. (Nioolai Spoor weg) 1807-69 4 pot. Ed Obligatie 6e Emis sie 4 pot Japan. Obl. 1899 4 pot. Mexico A3.Binnenland Obl. öpot. Brazilië. Funding Lee ning 6 pot. Obl. 1889 4 pot. Venezuela Dipl. Schuld 1906 8 pot. llaak en Credict-lBNel- llaiea. Ned. Bankaandeelen ladustr Kudernrmlarea American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting ARefining Co. Cert. v. Aana. Anglo American Tele graph Oy. Oert. v, A. U. S. Steel Corp. Oert. v. Gew. Aand. Kei. Credit! Instelt ra raltuar Oadcrntmlagea Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mn. Aand. Ned. Handel-My. C.v,A ■Uabouw K(Jrn. Ketahoen" Mijnbouw Mjj. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mg. Aand. Great Cobar Aand. Petreleam-Ondrra. Dortache Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mg. tot Eapl. v. Petr. Bronn. 0.V.A „Shell" The Transp. A Trad Oy. 0. v. G. A hekrepraart l(Jeo. Ned.-Am. Stoomvaart- Mg. Aand. Stoomvaart-Mg. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. rahak-Ondrraemlnxea. Bindjey Tabak Mjj. A. Dlsersea. Maxwel Land Gpant Oert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Speerwedea. Holl. IJzeren Spoor- wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Bpoorwegmg. Aand. dito dito Act. de Jooiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. ObL 4 pot. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Prtmleleealana. Amsterdam Aand. 3 pbt Hongarije. Thei «-Re- golirungs-Ge». 4 pot. GELDKOERS. Prolongatie 4 pCt. Nat. Staatsf. beter, Buitenl. stil, Mijnen stil, Tramw. geen omzet, Arno- rikanen tamelijk vast, Petroleams iets beter, Tabakken stil, Culturen prjjsh., Rubbers lagei. 58'/, 79% 74% 188% 32% 90% 163 642", 10% 88 88% 94'/, 94"/,, 63'/,. 68%. 186'/, 86% 97% 33"/,. 34%, 171% 4% 172 4"/,. 101 146'/,

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2