I •ISEU RONA Cacao [ITS, handel, dies: l(i Dinsdag 3 December 1913. \’o. 13037. 51e Jaargang. Van Houten’s r water. •waters ON', larwater. Ü1NINE. JGETALb )E JONG, isthaven 31. STORMEN. Uieuws- ezx ^-d-verteKutieTolsud. voor G-ou_d.su exx Ozxxstx® jkcezx. NU DE KOUDE DAGEN NADEREN Blnn enland. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON &CHEni5cnt -hu ot r.onincin TILBURG Gouda. en Heeren Telefoon latere. 82. Bu.ltejala.rxca.. A Telefoon Interc. 82. Uitgever» A. BRINKMAN EN ZOON. nu 4 Zn., Goad»- I N EK ont- shts gewoon JBIEREÜ5 TIL INT.68 tin van artikel 8 ter Octrooiwet 1910 (Staatsblad No. 813). Filburr KLO.VJEJr., iuda. lowla D 0 R S T 4 Co. it 22. Naar hei Duitsch. van HANS LAND. ?EIT IN te geven. Het bevat niet alleen vele voedende bestanddeelen, maar het volle vetgehalte (cacaoboter) verwarmt ook het lichaam. Daarbij zeer lichtverteerbaar. VVAHEMIliLS, Spuislr. Deo Haag HF Alle Late- ra llal.h. Artikelen PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post Abonnementen worden dagelijks aani TitxnewEo 64. Idj onze Agenten, den I 22) Neen, en hard iwy geregeld ty dig ren ontvangen vaa erten, vermake4jk- eze dan in on>* m. DürrecWaAND. Pruisen en het Vaticaan. De „Frankf. Ztgmeldt, dat de Rijkskanselier Von Bethmann Hollweg op 27 November aan een bekenden leider van het centrum, dien hij bij «ich ontbood, beslist heeft verklaard, dat de jongste Pauselijke Encycliek over de arbeiders-organisatie het laat* stp i«, wat de Pruisische regeering van hot Vat:caan zal verdragen, op het gebied van ingrijpen dor curie in de rechten van den staat en de zelfstan digheid der niet-confessioneelo arbeidt- vereenigingen. Indien nog eens zoo iets voorkomt ia do, Rykskanselier be slist voornemens de diplomatieke be trekkingen tot het Vatciaan af te breken. GOUISUIE COURANT Verschijnt Jagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Pr!ÏS~D E R~A OVERT E N TI 'f NÏ Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer ,0.10 B|j drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze legen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van t—5 regels f0 55 by vooruit betaling, elke regel meer 6 ets Reclames t 0 25 per regel, Groote letters en rondeu naar plaatsruimte - f 1.25 1 50 1.50 1 90 igenomen aan ons BureauLange Boekhandel en de Postkantoren Bij het strafgeding zou het bewuste meisje de voornaamste getuige a charge zijn. Maar zietde jopge dame is thans spoorloos verdwenen. Johnson en zijn vrienden zeggen, dat zij van do verawiïning niets weten. Het is hun onbekend waar het meisje zich bevindt. hebben te nemen tot den officieelen stap bij de groote Mogendheden. Hbld. de leege kamer dwaalde. In zyn kamer had Ada Albert aangetroffen en hom klaagde zij, door haar smart alle schuw heid te boven, haar nood, waarin ze door Spenglers aanzoek geraakt was. Een wonder geschiedde. Zonder eenige bitterheid, ja zelfs op bijzondere har- telyken, liefderijken toon troostte Al bert haar en zeide hij haar, dat nie mand haar dwong tot dat huwelijk. Vol zalig geluk, bevrijd te zijn van die hartevrees, dat men haar slechts op een goede manier de deur uitwilde hebben, kuste zij van louter dankbaar heid Albert’s handenen toen ge schiedde dat vreeselijke uit Albert’s steqi, uit de bewegingen van zijn handen^ uit zijn tot nu toe vaderiyk- broederlyke troostende tèederheid brak plots zoo’n hevigen hartstocht los, dat net als een wervelwind over Ada stormde. Willoos, wezenloos, hulpeloos lag zij in zijn armen, gekluisterd in zijn plot seling losgebarsten liefdosrazerny als oen drijvende plank in de kokende branding. In dezen kolk werd zij ge trokken, 1 ijdel yk zonder tegenweer. Wat in deze oogenblikken, wat daarna gebeurd was, wist ze niet. (Wordt vervolgd.) voor haar bij Albert. Want deze was in den beginne niet zoo aardig voor haar geweest. Ada had het wel ge voeld, hoe hij zich, geweld aandeed, om goed voor haar te zijn en hoe zwaar hem dat eerst was gevallen. Dat had haar zeer diep getroffen, want haar moeder had haar toen ze nog een kind was, dezen rpan als den besten geschilderd, die grootmoedig was in ’t helpen dn van zijn overvloed met volle handen gaf om haar, armzalige weduwe, te steunen. De kinderfantasie had den verren oom met haast boven- aardschen glans omgeven en zij had zijn rijke kerstmis- en verjaardagsge- schenken als geschenk uit don hemel aanvaard. Bij de bezoeken van Ada en haar moeder bij hem in Berlijn was oom eveneens zoo buitengewoon lief geweest en des te* scherper stak zijn koele houding, waarmee hij haar in zijn huis had ontvangen daarbij af. Zelfs den naam van oom wilde hij niet hooren en juist daardoor richtte hjj' een scheidsmuur op tusschen hen, want het vertrouwelyke Albert wilde Ada eerst niet van de lippendientenge volge zweeg ze maar meeat als hij er bij was. Maar ten slotte kwam hij wat bij, hij werd spraakzamer, vertrouwe- lyker en vriéndelijker. Hij sprak vaak en intiem met haar, vermoed niet lan ger haar blik, maar zocht veeleer dien, gaf haar zelf» de hand en nam Ada in de auto meo, wat wel de hoogste uiting van zijn gunst was. Natuurlijk was het wederom niemand anders dan Mathilde, die in onafgebroken strijd voor haar beschermelinge voor deze ten slotte toch de sympathie en de vriendschap van Albert wist te ver overen, maar zoo’n diepen afkeer moest Albert toch wol ni”t voor haar gehad hebben, ais zij in den beginne dachtanders zou hij zich toch nooit zoo gewoon hebben kunnen geven, als hij nu dagelijks deed. Alle» ging zoo in volle harmonie en daar kwam nu dat trouwplan van Spengler, dat Ada ip conflict met hem bracht en wat erger was, haar de oogen ervoor opende dat de termyn van vertoeven in dit huis haar niet al te ruim meer was toegemeten. Reed» smeedde men plannen om haar door het sluiten van een huwelijk kwijt te raken ten slotte zij zag het ten slotte zelf in, was zij voor deze beide menschon slechts een last, dien men zich spoe dig van den hals wilde schuiven. Deze ervaring en het daaruit voortkomende gevoel van gemis aan ouderlijk tehuis gingen het arme kind zoozeer ter harte, dat zij ontdaan van smart, thuiskwam, en in haar zoeken naar Mathilde door indertijd op de meest grove en felle wijze is bestreden, voornamelijk van Engelsche, maar ook van Fransche zijde. Dit is één vraagpunt dat met tientallen te vermeerderen is. Nog enkele willen we releveeren. Wie zullen aan de conferentie deelnemen Alleen het Europeosch concert, d. w. z. de groote mogendheden, of ook de Bal kanstaten Dezen zullen er wel op staan aan de besprekingen deel te nemen. Danwie zal de leiding hebben? Een Driebondlid of een lid der Triple Entente Allemaal vraag- en allemaal onrus/teekens. Genoegen”, 8 uur, m. „Arnold Spoel" dncert. irti-Legi”, Kamer >or de Bouwbe-1 Houdt Uwe kinderen gezond en warm door hun 's morgens, 's middags en ’s avonds een kopje liever onder vreemden, bitter voor een stuk brood werken dan dat. Hiertoe was ze vast besloten en zoo zou het nu ook geschieden. Verwyten verdroeg ze niet, allerminst van hen, die haar met weldaden had den overladen en na haar weigering, Spengler te trouwen, nu deze streep door hun rekening stellig als de ver schrikkelijkste ondank zou worden uit gelegd. Goed dan. Zoo stohd dan alles weer net als toen haar moeder gestor ven was en zij zelf van plan was een betrekking als stenogranste aan de schrijfmachine te zoeken. Kort was deze droom van zalige rust geweest, kort het bezit van dit nieuwe tehuis, de vriendelijke bescher ming van deze beide lieve menschen. Juist was ze nu wat thuis g$aakt. Met Mathilde had zij het van het eerste uur af goed kunnen vinden en in kin derlijks aanhankelijkheid alle liefde by ZwiTSZatAND. Bij de bijeenkomst der Interparle mentaire Unie, in September te Genève gehouden, is ook de vraag weder be sproken, hoe tot een vermindering van bewapening kan woiden gekomen. Op initiatief der Vereenigde Scan dinavische Inparlomentaire groepen is besloten, te trachten te bewerken, dat de regeeringen der kleinere staten ge meenschappelijk bij de groote mogend* hedenstappen zouden doen waarby op beperking der bewapening wordt aan- gdrongen. De heer ar. A. Gobat, voor zitter der Zwitsersche groep der Inter parlementaire Unie werd met de lei ding dezer actie belact Deze heeft thans tot de voorzitters <hw groepen van de Interparlementaire Unie in België, Denemarken, Noorwegen, Ne derland, Portugal, Roemenië, Zweden en Zwitserland een schrijven gericht, waarin hij tot deze het verzoek rioht, hun regeering te polsen, of deze erin zonden willen toestemmen zich te ver- eenigen tot een collectieven stap bij de groote mogendheden ter vermin dering der bewapening. Mochten de regeeringen hiertoe bereid zyn, dan zou tot de verschillende Ministers van Buitenlandsche Zaken de vraag wor den gericht, welke regeering naar hun meening officieel het initiatief zou Amerika. De zaak van de neger Johnson, den bekenden bokser, die in Chicago te rechtstaat wegens medeplichtigheid aan den handel in blanke slavinnen, is, naar de N. R. Ct. meldt, Zaterdag voor gweest. Men legt Johnson ten laste, dat hij een jeugdig blank meisje voor immoreele doeleinden aan het ouder lijk gezag had ontrokken. Dit meisje dat baar hart aan den neger heeft ver loren, was bij hem in dienst gegaan als boekhoudster. Daar zij een blanke is, werd het een heel relletje in de stad. De blanken in Chicago even als trouwens elders in de Vereenigde Staten hebben ‘t Johnson nooit ver geven, dat hij indertyd de overwinning had behaald op den blanken bokser Jeffries. En gaarne werd dus de ge legenheid aangegrepen om Johnson „er in te laten draaien”. De Oorlog op den Balkan. Uit Saloniki. Aan de Voss. Ztg. is door een Ber- lijnsche groothandelaar inzage verleend van een brief, den 2ien November uit Saloniki verzonden, waarin deze zin snede voorkomt: „Hier heerscht vol komen anarchie. Plunderingen beroo- vingen en aanslagen door Grieken en Bulgaren zijn nog aan de orde van den dag. Het is onmogelijk zaken te doen. Het doaane-kantoor is gesloten, om dat de Grieken en Bulgaren elkaar wederkeerig de inkomsten niet gun nen.” Octrooien. Het vermoeden, dat, althans gedui rende den eersten tödina de invoering der Octrooiwet dfmpeste octrooien zouden worden akhgtvraagd door bui tenlanders, wordt naar het Vad. schryft bevestigd, door een mededeeling van den Minister van I And bouw, Nijver heid en Handel in zyn Memorie van Antwoord op het Voörl. Vorilagover zyn begroeting. Ingekomen ayn nl. van 1 Juni 1912 16 Nov. 1912 15(14 aanvragen om octrooi, waarvan 222 uit. Neder land, 17 uit Nederlandsch-Oost-Indiö en 1325 uit het buitenland. Laatst- Een Balkanconferontie. Sedert eenige dagen was de grootste aandacht gevestigd op het conflict, dat dreigde te zullen uitbarsten tusschen Servië en Oostenrijk-Hongarije. Intus- sche is een kentering ingetreden, Oostenryk-Hongarye heeft ingebonden, niet het minst zeker wel onder den druk van zijn bondgenoot Duitschland. Een voorname factor is natuurlijk ook geweest het groot aantal Slavische onderdanen, dat in de Donaumonar- chie woont. Deze voelen natuurlijk voor de actie tegen Servië niets, integendeel hun bladen keurden het optreden der regeering af. Wanneer men bedenkt, dat het aantal Slavische onderdanen in Oostenryk-Hongarije bij v. veel groo- ter is dan het aantal bewoners van geheel Servië, dan kan men begrijpen dat deze factor wel eenig gewicht in de schaal legde. Dat de regeering toch doorging met haar wapengerinkel, kwam slechts voort uit den druk, dien de Agrariërs op haar uitoefenden. Deze hebben altoos het Servische volk econo misch geheel van zich afhankelijk weten te houden en die afhankelijk heid wilden zij bewaard zien, veel opbrengenad Is zij voor de Agrariërs is. Maar - vandaar dan ook het halsstarg vasthouden van Servië aan zyn eisch om een haven aan de Adriatische zee. Of het Servische volk zyn zin zal krijgen Men beweert dat de kwestie geregeld zal worden door een confe rentie. Dit idee moet zijn uitgegaan van Engeland en Rusland. En Duitsch land dat zich blykbaar door zijn bond genoot om een futiliteit als deze kwestie niet in een oorlog wil laten wikkelen, voelt voor het plan schijn baar heel veel. .Want dat het niet in het minst geneigd is Oostenrijk zyn zin te geven, blijkt wel uit de ontvangst, die de aartshertog Frans Ferdinand in Berlijn is te beurt gevallen. Hij mocht 1 uur en 20 minuten meo op de jacht maar uit geen enkele uiting is af te leiden, dat de Staatkunde van Oostenrijk zou worden goedgekeurd door zijn bondgenoot Duitschland. Nu Oostenryk-Hongarije alleen staat, komt vrij zeker de conferentie tot stand. Maar wat zal deze conferentie moeten uitvoeren. Zeker zal wat eenmaal het congres van Berlijn heeft vastgesteld, moeten worden gewijzigd, maar wat moet er voor in de plaats komen? Het oude verdrag van San Stefano, dat epaald, 19181» r** houden Tentoonstelling „1918”, "zal Staatswege erkende in ternationale tentoonstelling in den «in van art. 8 der Odtrooiwet 1910 (Staats blad No. 318) en is bepaald dat in 1913 te ’s Gra- venhage te houden Nationale on intern, tentoonstelling van Sport en Toerisme, «al zijn eone van Staatswege erkende internationale tentoonstelling in den haar gevonden. Mathilde had duidelijk getoond, dat zij verheugd was over haar moederlijke bezorgdheid en dat Ada in iedere verhouding haar wel kom en aangenaam was. Veel wat in haar, de kinderlooze vrouw, had braak gelegen, de vreugde te geven en te ontvangen, dat alleen bood Ada’s by- zijn haar en derhalve was die haar lief. Daarby kwam een duidelijk uit gesproken openlijke toegenegenheid van Mathilde voor het kind van haar vriendin, een liefde, die Ada met on uitsprekelijke dankbaarheid vervulde. Hoe duidelijker tijd en omstandigheden haar, het weesje, het heele verlies, dat ze na het sterven van haar moeder geleden had, deden voelen, des te dank baarder aanvaardde zij de liefde van Mathilde, die ab een troost over haar rouw tot haar kwam. Vanaf het eerste uur, toen Mathilde in Ada’s bitter lot had ingegrepen, toen zij ab een red dende engel aan het doodsbed van haar moeder haar, die radeloos en ver laten was, te hulp kwam, haar steunde in de eerste vreeselijke dagen van smart en haar meevoerde uit de onzekerheid en duisternis van haar bestaan naar den stillen vrede van haar hub, van dat eerste uur af had Ada bij Mathilde niets dan liefde en hulpvaardig mede leden gevonden en een middelaarster Bij beschikking van don Minister van Landbouw is bepaald, dat de van 18 Juni—18 Aug. 1913 te Tilburg te sijn een van 8(

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1