^VAN HOUTEN'S f|ONA Cacao LAZEN, beroemde kglazen (ill THEE MERK te letten. xnEniscnt HEERLIJK OPWEKKEND. isia No. 12039. Donderdag 5 December 1912. DE en S-uxiten 1 axxd.. IS STEEDS EEN KOP 7 FEUILLETON TZD-A-. 51e Jaargang. gevers, Gouda TILBURG lanskerk, der sningen eni. k BE TH, «voeders. STORMEN. WAHEMIL'IS, Spuistr. Den Haag AYZONEN bTie^ws- ezx ^.d.’vexteaa.tïeToleucL voox <3to-clcLsu exx Verschijiit dagelijks behalve Zon- en Feestdf*gen. THefoon Interc. 82. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. IRAMM, Buitenlandsch, Nieuws. V - - (Wordt vervolgd.) BNT. erseelvoer) en */a kilo ndermeel roederkosten 10 en kilo JBIEREHS tin oom» Jouda: JORST&Co. it 22. lanarien en */i liter SIcW TEUM7.b8 JHT DER irk X BIJL, ÏBAART Lss. I 1.25 1 50 Naar het Duitsch. van HANS LAND. en Woningtoez., Inderstandscomm. Alle Luxe* en Huish. Artikelen In de tweede plaats hebben de ge wonden altijd een aantal verhalen over Turksche wreedheden, te verschrik kelijk om herhaald te worden. En verder vragen zij een spoedige genezing om weer naar het front te kunnen vertrekken. w Dat is de natie, besluitBoxton, die wij ter wille van een Engelsch belang wat ten slotte ons belang niet bleek te zijn aan verbrokkeling en tyran nic hebben blootgesteld. UN VAN JEM., IEEËN worden L in verzegelde ,n vijf, twee en m een Ned. ons tiding van Nom- ijs, voorzien van nd Merk, vol et gedeponeerd, t de uitvoering irde orders aan- (lOniSHIE COURANT. P R IJ S DER~A D V E R T E N TIEN Van 1—5 gewone regels met bewysnummer f 0.55 Elke regel meer ,0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedfigen per plaatsing van 1—5 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames 1 0 25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad „1.50 H Idem franco per post1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 61, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren ^^H^Aspera M rmethode. jderfabriek HA. Enkhuizen. ir bij HH. Vijdstraat. Veerstal. tijd gelegenheid te geven om wat meer kracht to verzamelen Of is de on- eenigheden tusschen de bondgenooten reeds zoo hoog dat zij niet eensgezind meer willen samen werken? Telkens en telkens weer toch lezen we ver schillende berichten over ouderlingen twist tusschen de Balkanstaten. Bij de inneming van Saloniki begonnen, heeft de inneming van Monastir door de Serviërs die oneenigheid bevorderd en voortdurend is er meer wrijving ontstaan. Het meest moeten de Grie ken en de Bulgaren het met elkaar te kwaad hebben. De onderhandelaars over den vrede wacht een hoogst moeilijke taak. Uit Sofia worden aan het Berliner Tageblatt nog de volgende bijzonder heden over den wapenstilstand geseind: Het was moeilijk tot overeenstemming te komen ten opzichte van de plaats van de vredesonderhandelingen, daar de Bulgaren te Sofia en de Turken te Konstantinopel wilden onderhandelen. Daarop werd van Bulgaarsche zijde Londen voorgesteld. Een verschilpunt, dat nog op het laatste oogenblik het sluiten van den wapenstilstand inge- De granaten, die in de stad ont ploften, veroorzaakten Öp verschillende plaatsen brand. f De Turken werden terug^eslagen en leden aanmerkelykè verliezen. Het Bulgaarsche leger. Het Engelsche Parlementslid Noel Buxton, voorzitter van het Balkan- comité, die in het gevolg van den Bulgaarschen generaled staf de veld tocht naar de Tsjataldsjalinie heeft meegemaakt, geeft zijn indrukken over het Bulgaarsche leger naar wij aan het „Vad.” ’ontleenen als volgt weer Het is een democratisch leger, schrijft hij. De geheele natie heeft zich met hart en ziel in den oorlog gestort. Zelfs, toen wij Kir-Kilfssa binnentrek ken, de eerste verovering der Bulgaren op het groote rijk, dai&en gedurende 500 jaar overheerschte, was or niet het geringste teeken van opgewonden heid. Wij soupeerden rn de sociëteit der Turksche officieren, waarvandaan de pasja’s zoo snel waren gevlucht, dat zij hun heele voorrand lekkernijen hadden achtergelaten. Tijdens het souper werd niet getoost. Niemand schonk aandacht aan de triomf, die in dezen maaltijd lag. Generaals en luitenants vermeden elke toespelling daarop. Indien de eigenschappen, die een leger noodig heeft, z^a. ver»tand en ijver, samengaande meteen buitenge wone dapperheid, dan is het Bulgaar sche leger wel het beste dat men zich denken kan. Inderdaad heb ik dat door den generalen staf hooren ver kondigen vóór den oorlog. Het leger schijnt slechts óén fout te hebben het is tot nog toe met al te grooten aandrang te werk gegaan. Het mar cheerde sneller dan de proviand werd aangevoerd. Deze snelheid verwekte zulk een paniek onder de Turken te Kir-Kilissa, dat zij vluchtten voordat de Bulgaarsche cavallerie hun den terugtocht kon afsnijden. De gewonden praten graag met een Engelschman. Zij hebben drie dingen te zeggen In de eerste plaats dat de Turken vluchtten voor de bajonet. Nooit zeg gen zij, zijn wij de Turksche gelederen dicht genoeg genaderd, dat het com mando Na Nosh (de bajonet opzetten) gegeven kon worden. Dit is een echt Bulgaarsche eigenschap zij doen hun eigen dapperheid niet uitkomen, door den nadruk te leggen op het moeilijke van hun taak. offers zal je moeten brengen. Wellicht wijs ik je een beteren weg. Er is er geen, je zult zien. Albert viel in de kussens terug, sloot een oogenblik de oogen, als wilde hij een zwakken aanval overwinnen en zeide toen zacht Jij was het, wien ik in den be ginne mijn tegenzin en bedenking tegen Ada’s opneming in ons huis heb geopenbaard. Het was mij onsym pathiek als alles wat nieuw is en on gewoon. Jij kent mijn kleinzielige natuur op dit punt nauwkeurig. De eerste maanden waren dan ook voor het kind, die wel degelijk voelde dat ik haar niet best kon zetten, hier in hnis alles behalve aangenaam. Daarbij wendde Mathilde al haar engelachtige zachtheid aan om mij voor Ada vrien delijker te stemmen. Wie is het nu, die zulke veranderingen in ons tot stand brengt, als die welke over mij zijn gekomen Het gevoel van afkeer jegens Ada veranderde langzamerhand in welbehagen. Ik zag haar graag, en haar nabijheid stamde me prettig, een gewaarwording die steeg tot kookhitte. Ik smachtte naar haar. Ik verteerde van verlangen. Een zachte aanraking van haar hand, van haar kleeren be dwelmde mjj. Met waanzinnige ge- 24) Toen hij na uren het was tegen vijf uur in den middag wakker werd, zat Böger in de aangrenzende kamer en kwam binnen toen Albert om Mathilde riep. Mathilde is naar de stad gereden. Ze was niet te weerhouden. Ze moest naar het ziekenhuis. Albert sprong op. Zij mag Ada niet spreken, schreeuwde hij, dat zou vreeselijk zijn. Böger drukte hem op de sofa terug. Rust, zei hij, rust tochHet is beslist niet te denken, dat Mathilde bij Ada wordt, toegelaten. Zoolang zij in koorts ligt, mag dit in geen geval. Ook daarna niet, riep Albert. Nooit, nooit mogen die twee elkaar meer ontmoeten. Böger zag zijn vriend hoofdschud dend aan. Ik wijt dat alleen aan je groote opgewondenheid, Albert. g”. a”, 7*/a u., Open- ig afd. Gouda van ruis”. „Ons Genoegen”, Vergad. Comité ?ropaganda. wij geregeld tijdig ;en ontvangen van J erten, vermakel^k- eze dan in onze n. man A ^n-, Gouda. De oorlog op den BwBk De wapenstilstand is dan toch ein delijk gesloten tusschen Bulgarije, Servië en Montenegro eenerzijds en Turkije anderzijds. Giekenland even wel staat er buiten, dus blijft voor dit land den oorlogstoestand voort duren. Als voorwaarden voor den wapen stilstand waren van Turksche zijde gesteld le dat de wapenstilstand zou duren, zoolang er over den vrede on derhandeld werd. De onderhandelin- gen zouden den 13den December te Londen aanvangen. Dan moest Tur kije alle belegerde plaatsen, en ook de troepenafdeelingen, die nog in en kele gedeelten van Macedonië en an dere streken zich bevinden, van nieuwe voorraden kunnen voorzien en daartoe van de kortste wegen, al leidden die ook door de linies van de verbonden troepen heen gebruik kunnen maken. Ook zou de blokkade van de Turksche eilanden in de Egeïsche en Adriati- sche zee opgeheven worden. Griekenland vond deze voorwaar den onaannemelijk, want het vreesde natuurlijk, dat zoo het Turkije toege staan werd de troepen overal van 'nieuwe voorraden te voorzien langs alle mogelijke wegen ook over zee, dit den toestand van het leger aan zienlijk verbeteren zou en bij een mo gelijk afspringen van de vredesonder handelingen en hervatting van het krijgsbedrijf oorzaak zou kunnen zijn van successen aan Turksche zijde. Bij nader inzien schijnt ook Bulgarije dit te hebben begrepen en met klem er tegen te zijn opgekomen. Turkije heeft dezen eisen dan ook moeten laten vallen. De troepen zullen nu in de stellingen blijven, die zij een maal hebben ingenomen. Bulgarije ziet zijn tot nu toe door de Turksche oorlogsschepen geblokkeerde havens opengesteld en kan dus van alle kan ten zijn voorraden aanvullen, een voor deel dus voor de bondgenooten. Over het geheel lijkt het ons alsof de wapenstilstand heelemaal in het voordeel der bondgenooten is. Waar om dan Griekenland niet meedoet? Op die vraag een antwoord te geven, is zeker moeilijk. Is het met voor dacht, dat Griekenland den oorlog voortzet, om zoodoende Turkije met zijn vloot nog meer in het nauw te brengen en de bondgenooten in dien van Beeldende •r. Architect en an Bouwkunde Krijgsverrichtingen. Uit Sofia, werd d.d. 3 Dec. gemeld dat daar het gerucht ging dat een hooggeplaatst Bulgaar zou hebben ver klaard dat dien dag Bulgaarsche par lementairs zich binnen Adrianopel zouden begeven op verzoek van de Porte, teneinde in onderhandeling te treden. De commandant dier vesting zeide dat in den nacht te vpren een licht vuurgevecht had plaats gehad op den westelijken vleugel. Aan den zuider- vleugel had tot des middags een artil- leriegevecht plaats, dat geen resul taten opleverde. In Skoetari schijnt thans een nij pende nood te zijn. Het Turksche garnizoen deed Maandag in den na middag een uitval met het doel zich door de Montenegrijnsche troepen te slaan. De uitval werd ondersteund door hevig artillerievuur, dat door de Montenegrinnen werd beantwoord. Deze beet zich op de lippen, zuchtte diep en zeide toen Ik kan best begrijpen, dat voor jou veel onverklaarbaars in deze zaak schuilt. Jij bent mijn beste vriend, een broer kan mij niet nader zijn. Luister naar mij. Ik zal je alles vertellen, voor zoo ver ik althans het begrijp. Want al ben ik in staat den gang van zaken stuk voor stuk te volgen, als ik nu het geheel overzie, dan sta ik daar even radeloos voor als jij,* voor wien alles wat er geschied is slechts bekend is met de bij-omstandigheden. Maar ik huiver, de opheldering te geven. Ik weet niet waar ik beginnen zal, om je een held*- beeld te geven. Dat kan ik in geen honderd jaar. Maar ik wil het nu toch probeeren. Het is noodig en onontbeerlijk, dat jij inge wijd ben. Want ik vrees dat ik bij alles, wat nu te doen valt, geen stap zal kunnen doen zonder jouw hulp. Waarom ben je bang, Albert? Weet je dan niet dat je onder alle omstandigheden op mij kunt rekenen In alle Dat weet ik wel. Maar ik zal je in zeer netelige omstandigheden moe ten brengen, lijkt me. Ik vermoed dat ik zal moeten liegen liegen liegen en jij met mij. Een anderen uitweg zie ik, ni0t- Groote vreeselyke was ik aan haar verknocht. En nu deze ontzenuwende liefdeskoorts voor een kind dat door Mathilde’s goedheid een schuilplaats vond in ons huis. Nietwaar, je ziet hoe ik gestreden heb en ik streed nog zoo niet weder om een vreemde macht in den loop van zaken ingegrepen had. Martin, dwalen wij niet allen in stikdonkere nacht, wij allen met elkaar? Tasten wij niet blind in het duister rond Wie voert, wie leidt ons Is het wer kelijk zoo, dat wij aan de vlaag van dit onheil-wekkend feit ton prooi zijn Het stond mij klaar voor den geest, dat ik eerder had te sterven, dan een mij toevertrouwde wees met mijn zon dige liefde in ’t ongeluk te storten. Ik wist, dat ik me eer een kogel door het hoofd had moeten jagen, eer ik dat Mathilde aandeed. Dat alles was ik mij bejvust, was ik mij bewust met de zelfde helderheid als alle andere geboden van de moraal en toch en toch Hoe kan mij zooiets ge beuren, dat ik mij zelf zoo vergat. Een oogenblik van opwelling te mid den van de bedwelming sloeg al mijn goede voornemens in stukken. De Oorlog op den Balkan. De wapenstilstand. Aangaande den wapenstilstand tus schen de oorlogvoerende partijen, met uitsluiting van Griekenland wordt nog uit Sofia gemeld dat Griekenland 24 uur uitstel heeft gevraagd alvorens het protocol te teekenen. Niettegen staande dat zal dit land toch deelne men aan Kde, vredesonderhandelingen, welke te Londen zullen worden ge voerd. dachten achtervolgde ik haar in ge dachten. Ik weet niet, hoe vaak ik hoopte op het uitbreken van brand, het inslaan van den bliksem, een aard beving, de een of andere catastrophe, die van schrik haar in mijn armen joeg, slechts ter wille yary'het zalige geluk haar eenmaal aaii jfaijn hart te kunnen drukken, al zou iï daarna ook met haar hebben moeten sterven. De rijpheid van mijn jaren, dp bezadigd heid van mijn leeftijd, de zelfbewust heid van mjjn wezen, waar was dat toch gebleven in deze vlaag van harts tocht, die als een wilde koorts op mij gevallen was en mijn bloed ophitste? Martin, ik heb tegen dezen waanzin gevochten, geloof mij, want niet één oogenblik vergat ik, wat ik op spel zette en wat ik te verliezen had. Je weet, hoe veel ik van Mathilde hou, hoe ik tegen haar opzie en wat zij' voor mij is. In de vijftïbn jaar van mijn huwelijk, is niet één seconde de gedachte of de zucht tot ontrouw in mij opgekomen. Jk reken mij deze trouw jegens Mathilde niet in het minst als verdienste aan, want ik leed om harentwille niet, ontbeerde niets, als ik haar hield. Niets trok mij van haar af, niet eenmaal kwam zelfs de ge dachte bij mij op. Mathilde met an dere vrouwen te vergelijken, zoozeer

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1