Birxrx©xxlsi2^.c3. STATEN OENERAAL Gemengde Berichten. Stadsnieuws. SPOBT Onze Geïllustreerde Weekbladen. KERKNIEUWS. Laatste Kerichten. BURGERLIJKE STAND. TBI VERYAISH UI SODA. Telegrafisch Weerbericht Qfficieele Prijscourant Efrectenhandel te A mstnrdani - - es y. baar Rusland heeft aan Bulgarije zijn steun toegezegd tot het verdrijven van Turkije -uit den Balkan. Om dit met kans op succes te kunDen klaarspelen moest eerst een accoórd worden ge troffen tusschen de Balkanstaten, ten einde samenwerking te verkrijgen. Ieder zou dan zijn belooning vinden in een deel van den «lit. Kort daarop zou hqt geslagen en verzwakt Turkije Armenie zien overgaan in Russische handen. Dat wil zeggen: de Zwarte zee een vrijwel geheel Slavisch omsloten binnenzee, met den uitgangspoort, den Bosporus, eveneens in hun handen. Met Engeland, denlastigen dwarskij- ker, is te voren de Alliantie aange- gegaan, en dit rijk zal zijn schade loosstelling dan wel vinden ook dit kan immers te voren overlegd zijn in Perzië, Egypte of elders. Met open kaarten kon in deze natuurlijk niet worden gespeeld, omdat het Britsche rijk zijn millioenen Mahomedaansche onderdanen moest ontzien. Vo$g hierbij dat Rusland ijverig bezig is met het bouwen van een sterke Oostzeevlootdat het, bij open Bosporus, in geval van nood de Fran- sche vloot die immers haar zwaar tepunt heeft verlegd naar de Middel- landsche Zee kan bijspringen met zijn Zwarte Zee vloot, en dat Enge land in hoofdzaak zijn Atlantische- en Kanaalvloten zoo krachtig mogelijk maakt. De Turksche staatscourant publi ceert een iradó betreffend'- de uitgifte van schatkistbiljetten tot een bedrag van 3.800.000 Turksche ponden. Naar verluidt zal de helft hiervan worden overgenomen door bnitenlandscho Mo hammedanen. De wapenstilstand. Uit Sofia wordt aan de „Vossische Ztg." bericht, dat men'ln Bulgaarsche regeering8kringen volkomen tevreden is met het bereikte. Ook onder het publiek meent men dat genoeg offers zijn gebracht. Afigen de oppositiepers is van oordeel, dat men niet vóór den val van Adrianopel had mogen onder handelen. Rusland. De Daily Mail bericht uit Peters burg: De 8-jarige Tsarewitsi moet nog steeds in Tsarkoje Selo het bed houden en wordt nog voortdurend door een dokter ter zijde gestaan. Opdat de kroonprins de reis naar Gagry kan ondernemen, welke hem door de dok toren is voorgeschreven, moet een speciaal apparaat ingericht wordèn om de linkerheup en het linkerbeen te ondersteunen. De heup en het been zyn zeer zwak en het is niet zeker dat de patiënt ooit weer zijn been geheel zal kunnen gebruiken. Hij is aan de bijzondere zorg van dr. Derewenka toevertrouwd. Een eigenaardig toeval is dat de matroos die hem als dienaar is aangewezen, den zelfden naam draagt. De keizer en de keizerin ge loofden langen tijd niet dat de ziekte van hun zoon een zoo ernstig karakter droeg, doch werden hiervan door prof. Fedoroff, die zich in Poland waar zich de keizerlijke familie toen ophield, had begeven, daarvan overtuigd. Prof. Fedoroff is als specialiteit voor heupziekte in Spala gevestigd. nagedachtenis en het int. bureau te Ge- néve rechttedoenwedervaren die leiding van zijn gebied te laten uitgaan, het zij zoo Indien maar de lessen van dezen o .rlog mogen voeren tot oen beper king van de onafhankelijkheid der Roode-Kruisvereenigingen en tot de instelling van een internationaal hoofd bestuur met ruime bevoegdheid, waar door eenheid en krachtige leiding%or- den verkregen. Zou het Nederlandsche Roode Kruis, als deze oorlog voorbij is, de zuster verenigingen niet tot een congres willen uitnoodigen om over deze din gen te beraadslagen Want, men is het toch algemeen met ons eens, dat het voor Dunant's stichting en in het algemeen voor het beschaafde Europa een oorzaak van schaamte moet zijn, dat weken lang een wreede oorlog is gevoerd en duizenden gewonden, die bij behoorlijke geneeskundige hulp gered hadden kunnen worden, jammer lijk omkwamen, terwijl naast de deur de menschen en de hulpmiddelen er waren, en er niets kon gebeuren om dat men' niet bijtijds geld had inge zameld of zijn geld had verbruikten geen maatregelen van voorzorg waren genomen Het gemeentebestuur van 's Graven- zande stelt voor te Hoek v. Holland het aanplakbord te vergrooten. Zoowat het eenige wat daar gedaan wordt, schrijft het Vad. Aanval op openbare onderwijzers. In den Raad van Velzen hield de heer Slnyter (C.-H.) gisteren eenphi- lippica tegen de openbare onderwijzers, dezen beschuldigende van socialisme, anarchisme en spotternij met den godsdienst. De heer Netscher, wet houder van onderwijs, kwam hier tegen op en verklaarde niets van de onder wijzers in de gemeente te weten, dat zoo'n beschuldiging zou rechtvaardi gen. Het debat onstond naar aanleiding van het voorstel, een school te Wij- keroog te bouwen. In beginsel werd gesloten tot den bouw over te gaan, en alsnog een extra-rijkssubsidie aan te vragen. Vad. Naar de L. K. verneemt, is het verboden in het vervolg meer dan 40 Mark aan zilveren muntspecie van Duit8chland in Holland te brengen. Voor onze grensplaatsen is dat een groote last. Men deelt ons inmiddels reeds mede, dat vanwege de Kamer van Koop handel te Venlo te bevoegder plaatse een request zal worden ingediend. Bij de Dinsdag in de bosschen rond het Loo gehouden drijfjacht, waaraan door Z- K. H. den Prins werd deel genomen, werden üiet minder dan 78 wilde varkens geschoten. Het Roode Kruis. Naar aanleiding van het feit, dat het Roode Kruis in bet algemeen, ^n het Nederlandsche in het bijzonder, zoo laat op het oorlogstooneel verschenen schrijft Neerland ia Een verontschuldiging ligt voor de hand er as geen geld genoeg op die behoefte was men niet voorbereid Maar dan hapert er wat aan de inrich ting van het Roode Kruis in de ver schillende landen. Wordt er in tijd van vrede wel overal rekening gehouden met de mogelijkheid, dat een oorlog zal uitbreken en men veel geld zal noodig hebben Is het niet al gebeurd dat een Roode Krais, goed bij kas zijnde en geen oorlog ziende komen, het geld voor andere doeleinden ge bruikte. Vervolgens, zouden wij meenen, moeat er tusschen de Roode-Kruisver eenigingen van de verschillende landen meer samenwerking zijn, zoo dat ook verhoed worde, dat de hulp eenzijdig wordt verleend, dat de eene oorlog voerende partij mogelijk meer wordt geholpen dan de andere. Er moest dunkt ons, een internationaal hoofd kwartier van het Roode Kruis worden ingesteld, en waar zou dat beter ge vestigd zijn dan in Den Haag, de stad van het vredespaleis en de vredescon gressen? Kunnen ook ook van daar uit blijkbaar de oorlogen nog niet voor komen, laten zy vandaar uit althans verzacht worden. Of- zoo Zwitserland om Dunant's TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag B Dec. (Vervolg.) Indische Begrooting. De heer V e r h e y (u. 1.) sprak over den aanbouw van twee onderzeoboo- ten voor de Indische Marine en ver zocht proefnemingen daarmede te nemen, teneinde te constateeren dat die schepen voor Indië bruikbaar zijn. Spr. vroeg ook inlichtingen omtrent het stoken met Ombilinkolen. De heer Hugenholtz (s.d stelde de vraag welke wijzigingen de Mi nister had voorgesteld inzake de voe dingstarieven. Over den geest op de vloot zal spr. nader terugkomen bij het algemeen debat. De Minister van Koioni antwoordde de nota inzake de voe dingstarieven te zullen overleggen. De Minister van Oorlog, de heer Colijn, beantwoordde den heer Verhey. Met de ervaring door de eerste onderzeeboot op te doen, zal bij den bouw van de tweede worden rekening gehouden. De proeven met de Ombilinkolen zijn nog niet ten einde. De minister zal de opleiding van inlanders voor de vloot bevorderen. Een proefneming zal geschieden. De marine-officieren zullen daarom nu ook weer Maleisch gaan leeren. Na repliek van den heer Verhey werden de onderafdeelingen goedge keurd. Aangenomen werd nu het wetsont werp UitgavenNed. Indië en dat betreffende uitgaven in Nederland, alsook dat betreffende de middelen in Nederland. In zake het ontwerp betreffende de middelen in Ned. Indië voerde de heer de Meester (u.l.) het woord. 0e Minister van Koloni beantwoordde den heer de Meester, waarna deze repliceerde. Na dupliek van den' minister werd het wetsontwerp goedgekeurd. De Indische begrooting is hiermede afgehandeld. Aan de orde kwam daarna de Staatsbegrooting voor 1913. De algemeene beschouwingen wer den geopend door den heer Eland (u.l.) die naging de kosten der bere den-artillerie in verband met de leger- organisatie. Spr. gaf niet toe dat het de bedoeling was in 1911 de vier- maanders te maken tot depöttroepen. De iaterpretatie van den Minister be treffende de bepaling van de sterkte van de lichting 1913 is volgens spr. niet juist. Volgens de verklaring van den Minister van Oorlog beteekent het door dezen genoemde „ten hoogste" een heel klein beetje minder dan het maximum. De heer Roodhuyzen (u i) verzocht nu het woord voor een motie van orde, nl. om met het oog op den St. Nicolaasdag de zitting te verdagen tot Vrijdagmorgen. De voorzitter maakte daartegen geen bezwaar. De beraadslaging werd daarop verdaagd tot Vrijdagmorgen kwart voor elf. Overschot van mannen. De volkstelling van 1910 heeft aan getoond, dat in de Vereenigde Staten toen 47,332,277 mannen en 44,639,989 vrouwen woonden, of 106 mannen 100 vrouwen. In 1900 was de verhouding 104.4 100. Onder de bui tenlands geboren blanke bevolking zijn 129,2 mannen tegen 100 vrouwen, an onder de in Amerika geboren blanke bevolking 102.7 mannen tegen 100 vrouwen. Onder de negers is de ver houding 98.9 mannen tegen 100 vrou wen. In de westelijke Staten is het mannelijke geslacht het sterkst in de meerderheid. Philadelphia gedraagt zich als een Europeesche stad en heeft een overschot van vrouwen, te Now- York is de getalsterkte der geslach ten gelijk, terwijl Chicago met 106,3 mannen tegen 100 vrouwen de beste huwelijksgelegenheid biedte voor Het grootste paardenhotel en waar om js dit noodig? Te Charlotyenburg (Duitschland) is thans oen stalling voor paarden ge bouwd, geheel volgens de laatste eischen des tijds ingericht, die niet minder dan 2000 paarden kan herber gen. Wel een bewijs dat de paarden in Duitschland nog niet gemist kunnen worden. Tegelijkertijd met de uitbrei ding der steden en de toenemen van verschillende fabrieken neemt ook het paardenverbruik toe. Afstanden die men vroeger met de handkar beladen met goederen kon volkrengen, zijn door de uitbreiding der steden thans onmogelijk te volbrengen, hiervoor zijn dus paarden of hitten noodig. Wanneer de electriciteit niet als een reddende engel naar voren was getreden zouden de paardep nog veel duurder zijn dan thans het geval is. Er wsrdt door ons ook wel eens gezegd„ik begrijp het niet dat die paarden zoo duur worden, bedenkt eens dat er in de groote steden ner gens paardentrams meer loopen", maar we vergeten dan een blik te slaan op het groote aantal paarden, dat thans benoodigd is om door ons geheele land petroleum aan den man te bren gen. De Am. Petroleum Company heeft alleen, zooals wij vernamen, in ons land 1600 paarden in gebruik. Hiermede zou mon destijds heel wat stadstrammen hebben kunnen exploi- teeren. (Paardenvriend. Huldiging Holl. officieren Gisteren arriveerden met het stoom schip Rotterdam der Holland-Amerika- lyn te Rotterdam de offioieren die op het concours hippique te New-York zoo schitterend de eer van Nederland verdedigden, ritmeester Van Gellicum luit Mathon, luit. Coblijn en luit. La- bouchere. Ter hunner ontvangst waren aan de Wilhelminakade tegenwoordig generaal inspeoteur Mathon, Majoor Benteyn, majoor Grondhout, kolonel Tielens, kolonel Mingels en verder of ficieren van alle cavalerie-regimenten en de stafmuziek van het derde regi ment huzaren onder kapelmeester Fa- briaan en vele autoriteiten, waaronder de heer F. F. Wilkens, voorzitter der Vereeniging tot verbetering van de Paardensport te Rotterdam, die de Nederlandsche ruiters huldigden. Hierbij overhandigde Generaal Ma thon een reusachtige lauwerkrans met linten. Ook de heer J. F. Wilkens bood met een kernachtig woord een lauwerkrans aan namens de vereeni ging tot bevordering van paardensport. Luit. Van Gellicum bedankte voor de eer aan hem bewezen en prees ook de edele paarden, die wel door hem in de baan gestuurd waren, maar toch eigenlijk de American cup gewonnen hadden. Redding van schipbreukelingen. In de „Reddingboot", orgaan van de Noord- en Zuid-Hollandsche Red dingmaatschappij wordt een beroep gedaan op den steun van alle Neder- anders, teneinde haar in staat te stellen, haar reddingswerk te doen, zooals het behoort. Wij ontleenen aan dat orgaan ook de volgende beschrij ving, hoe met levensgevaar onze landgenooten door Noren gered werden „Een correspondent van de „People's Journal" die te Glasgow met de be manning heeft gesproken, beschrijft den toestand aldus Het daglicht brak door en het schip was nog in dezelfde gevaarlijke positie. Maar toch gaf het licht meer hoop. Het eerste waarnaar werd ge keken was of er een schip in zicht was. IJverig keek men naar alle zijden uit naar de grauwe zee, die, verge leken bij de vorigen dag, wat bedaard was. Intusschen kwam er voortdurend meer water in het schip en tot over maat van ramp bleek de boot, het eenige redmiddel, door den storm te zijn vernield. Er was geen schip in zicht. Beneden in de kajuit was de jonge kapiteinsvrouw met haar twee kleine kinderen het eene een blond meisje van twee jaren met vroolijke blauwe oogen en het andere een jon getje van acht maanden. Men kan zich den vreeselijken toestand van die moeder denken. Zij smeekte den man nen op het dek toch uit te kijken naar een schip. „Een schip „Om 7.30 's morgens, terwijl het schip hoe langer hoe meer zonk en het te voorzien was dat het niet lan* ger meer zou blijven drijven, ontdekte de kapitein oen stoomschip. Het eerst waarschuwde hij zijn vrouw en heesch meteen het internationale noodsein. Daar veranderde het stoomschip koers in de richting van de zinkende „Agda". Wie zou de „Agda" het eerst bereiken, het stoomschip of de dood „Het stoomschip liet een sloep zak ken en drie mannen namen er in ats. Daar kwamen ze nader, "\frat duurde Ijet lang. Eindelijk lagen zij langszij. Het was een kleine sloep. Er was geen minuut te verliezen. „Twee man in de sloep om de vrouw en kinderen aan te nemen", comman deerde kapitein Bosselaar. Vlug wer den de kinderen overgeworpen en op gevangen. De moedige schippersvrouw waagde met goed gevolg den sprong. Toen was de kleine boot bijna vol en de redders wilden terug naar het schip dat wachtte, uit vrees dat de boot zou omslaan. Maar dat wilde de kapiteinsvrouw niet, dan wilde ze liever weder terug, en zij smeekte den redders, den kapitein en de drie man, die nog op de „Agda" waren, mee te nemen. Zoo werd gedaan en kapitein Bosselaar verliet het laatst zijn schip, zooals een zeeman past. „De sloep had nog maar een kleinen afstand afgelegd, toen de „Agda Eleo- nora" plat op zijde ging liggen en in de diepte verdween." Bloeiende hyacinten. Men meldt uit Hillegom aan 't „N. v. d. D." De bloembollenhandelaars trachten steeds den bloei der bollen te ver vroegen. Zóó vroeg in het seizoen echter als thans de firma D. van der Schoot en Zn., te Hillegom, Holland sche hyacinten in bloei heeft, is het nog nooit voorgekomen. Vijf potten met prachtige trossen zijn tentoonge steld in de serre van Hotel-Sistermans. Te Hengelo is gisteren de bloemist N. Meyer door kolendamp in zijn woning om het leven gekomen. Zijn vrouw en kind verkeerden by de ontdekking ook in bewusteloozen toestand doch konden nog worden bijgebracht. De Joodsohe kroniek. Uit een ons toegezonden nummer van de Joodsche kroniek blijkt dat dit orgaan van af heden in courant formaat en tot verlaagden prijs wordt uitgegeven. Het huidige nummer bevat een uitvoerig verslag van de Trianon- zaak en de te Amsterdam Maandag jl. in verband daarmede gehouden vergadering. Een vrachtrijder te Heemskerk Noord-Holland), die sedert de oprioh- ting van zijn verzekeringsplichtig be drijf* (Juli 1908) verzuimd had daar van kennis te geven aan het bestuur der Rijks-verzekeringsbank, is dezer dagen door het bestuur dier bank veroordeeld, om al zijne sinds 1908 niet betaalde premies, uitmakend 'n gezamelyk bedrag van f 149.60 in eens aan te zuiveren en voortaan ge regeld jaarlijks zijn aanslag te voldoen. Eene waarschuwing voor hen die zich tot dusver schuldig maakten aan hetzelfde verzuim door niet terstond toe te treden bij de Rijksverzekerings bank of bij een particuliere instelling, ter Voorkoming van dergelijke aan zuiveringen. N. v. d. D. GOUDA, 6 December 1912. Door Burg. en Weth. zijn de vol gende stukken aan de raadsleden toe gezonden Gouda, 3 December 1912. Ik heb de eer Uwen Raad mede te deelen dat door mij is ontvangen een voor openbaarmaking minder geschikt schrijven van Curatoren bij het Gym nasium alhier van 30 November j.l. No. 15, waarbij onder overlegging van het ingewonnen advies van den Inspec teur der Gymnasia,- voor de benoe ming van een leeraar in de geschie denis aan die instelling in alphabetische volgorde worden aanbevolen Dr. Ch. van Schooneveldt, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Arn hem en N. J. J. de Voogd, doet*, in de Nederlandsche letteren, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te den Helder. Het bedoeld schrijven met advies ligt voor de leden van den Raad tér Gouda, 4 December 1912. Onder mededeeling dat de leden der Commissie tot wering van schoolver zuim, Mej. J. C. Hoogendijk en de heeren G. N. Kruisheer en J. W. Ber- kelbach van der Sprenkel volgens den rooster op 1 Januari a.s. aan de beurt van aftreding zijn, terwyl laatstge noemde en de heer J. J. Cramer, die tuBschentijds aftreedt, met ingang van genoemden datum ontslag hebben ge nomen, hebben wij de eer U ter ver vulling van deze plaatsen de volgende aanbevelingen te doen en zulks ter voldoening aan het bepaalde bij artikel 2 van het Koninklijk Besluit van den 16 November 1900 (Staatsblad no. 200): Ist0 vacature, Mej. J. C. HOOGEN DIJK. M. B. BUR- GERSDIJK. 2'1® de heer G. N. KRUIS HEER. J. J. HOGEN- DOORN. 3de Mr. E. M. B. KORTENOEVER. Ds. J. E. BIJL. 4d» Dr.B.J.BROEK- HUIZEN. J. DERCKSEN H. Mz. Aan den Raad der Gemeente Gouda. Gisterenavond maakte een in be schonken toestand verkeerende vreem deling, het op straat verschillende personen lastig. De politie maakte daaraan spoedig een eind, door den beschonkene op te pakken en over te brengen naar het commissariaat aan de Markt, waar hy zijn roes kon uit slapen. Bij zijn overbrénging maakte de man nog al eenig misbaar, waarom proces-verbaal wegens verzet tegen hem is opgemaakt. Aan de firma Polak en Co., Elec- trotechnisch Bureau alhier is opge dragen de plaatsing eener electrische installatie in de Oud-Katholieke kerk, Gouwe, alhier. Door de politie wordt de opsporing verzocht van vier bankbiljetten, groot f 100, gemerkt O H 1513, PA 8185, Q L 4511, Q N 8916. Door de sociaal-democraten in het district Gouda is de heer A. Dijk graaf, onderwijzer te Schoonhoven, candidaat gesteld vóór de Kamerver kiezingen in 1913. Het partijbestuur heeft deze candi datuur goedgekeurd. Er zal een krach-] tige actie worden gevoerd. St. Nicolaas op school. St. Nicolaas en zijn zwarte knecht hebben gisteren een bezoek gebracht aan de school no. 1, hoofd heer A. van Kersen en heeft daar de school" jeugd een prettigen middag verschaft, d.w.z. alleen die kinderen, die niet be hoorden tot de meest ondeugende on der hen. Hij vertelde hen alleraardigste verhaaltjes en vroeg hen een en ander, waarna hij niet karig was hen op lekkernijen te tracteeren. De kinderen zongen liedjes en hadden pret. Over de bengels onder hen was de goede Sint allerminst te spreken en niet alleen dat hij erg boos tegen hen was, maar er waren er ook, waarvoor St. Nico laas een afstraffing op de knie heel heilzaam oordeelde. Tegen de onderwijzeressen waren St. Nicolaas en zijn knecht heel vriendelijk, heel aardig zelfs en kwam hy warem pel in de verleiding om zijn zwarten kneoht, die uit louter aardigheid een der dames wilde omhelzen een handje te helpen. Spoorweg Alphen-Boskoop-Gouda. In antwoord' op de vraag in de af- deelingen der Tweede Kamer gedaan hoe het met den aanleg van deze lijn staat, schrijft de Minister van "Water staat in zijn memorie het volgende „Het nauwkeuriger plan met be grooting van kosten, waarvan gewag gemaakt werd in de Memorie van Antwoord betreffende het ontwerp der loopende begrooting, is sedert in gekomen. Terwijl de vroegere globale raming sloot met een cijfer van rond f 1,800.000, zijn volgens dit plan de kosten van aanleg op eene som van rond f 2,400.000 te ramen. De ondergeteokende heeft gemeend met het oog op deze belangrijk hoo gere begrooting geenerlei beslissing in deze aangelegenheid te kunüen nemen zonder vdbraf nader overleg te plegen met het Provinciaal bestuur van Zuid- Holland over de dekking van de meer dere aanlegkosten. De zienswijze van* dit bestuur ter zake is hem nog niet bekend." Schoonhoven. Op de alfabetische voordracht voor hoofd der school voor M. L. O. zijn geplaatst d'é hh. K. Kruidering te Waddinxveen, R. v. d. Steen te Alblasserdam. M. Oosten te Zuidbroek, C. J. de Ruwe te Gouda en M. W. Verdenius te Eibergen. Nieuwerkerk a. d. iJsel. Tn de laatst gehouden vergadering van de afdeeling „Nieuwerkerk a. d. IJsel" van de Zuidhollandsche Landbouw- Önderlinge, werd de beschrijvingsbrief voor de buitengewone algemeene le denvergadering op Maandag 9 Decem ber vastgesteld. De statutenwijziging werd algemeen goedgekeurd. Waddinxveen. Op de Rijkspost spaarbank werd gedurende de maand November j.l. ingelegd f 5621.785. en terugbetaald f 3329.40. Het laatste uit gegeven is genummerd 1305. Het aan tal verzonden telegrammen bedroeg 115, het aantal ontvangen 128. Het aantal interoommunale gesprekken be droeg ingekomen 513, uitgegaan 380. Internationale 2. (België). Het aantal plaatselijke bedroeg 580. Moercapelle. Vergadering van den Gemeenteraad op 4 Dec. 1912. Tegenwoordig alle leden behalve de heer Abr. Kool. Voorzitter de Burgemeester. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. Na lezing der notulen van 16 Oct. welke worden goedgekeurd wordt mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken. Adres van de Ned. Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken, verzoekende in de bestekken van aanbesteding een bepaling op te nemen, waarbij het verboden wordt op de aanbestede werken alcoholhou dende dranken te gebruiken. Missive van Ged. Staten hqudende mededeeling dat aan Rijksvergoeding over het jaar 1910 door deze Gemeente te weinig is genoten een bedrag van f 68.75. Schrijven van den heer Abr. Kool d.d. 25 Oct. 1912, dat door hem ont slag wordt genomen als Wethouder en lid van den Raad dezer Gemeente. Deze drie stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Verder zijn ingekomen Verzoek van de zangvereeniging „Zang en Vriendschap" voor het ge bruik van de O. L. S. op 3 Januari 1913, welk verzoek wordt toegestaan, na het in functie treden van het nieuw benoemde Hoofd der School. Missive van Ged. Staten van 25'28 Nov. 1912 houdende mededeeling, dat de periodieke verhooging der jaar wedde van den Ontvanger dezer Ge meente niet op 1 April 1913, zooals de begrooting die aangeeft, maar op 1 Januari 1913 aanvangt, omreden op 31 Dec. de zes-jarige diensttijd vol bracht is. Besloten wordt de begrooting in dien zin te wyzigen. Schrijven van Kerkvoogden en No tabelen der Ned. Herv. Öfemeente d.d. 22 Nov. JL912, waarbij wordt mede gedeeld, dat het besluit van 18 Juni 1912 tot het opzeggen van het gebruik door de Gemeente van het arrestanten lokaal in den toren na 31 Dec. a.s., door hen is ingetrokken. Daar door het intrekken van dit besluit het Kerkbestuur zijn fout heeft erkend, stellen B. en W. de vergade ring voor om*nu ook in te trekken het Raadsbesluit van 16 Oct. 1912 tot het geen genoegen nemen met boven genoemde opzegging, daar dit thans, geen reden van bestaan meer heeft, welk voorstel zonder hoofdelijke stem ming wordt aangenomen. Voordracht ter benoeming van een Hoofd der O. L. S. Hierop zijn ge plaatst No. 1 K. Lambo, te Wou- brugge, No. 2. J. W. Kennijshaan, te Klundert en No. 3 J. W. P. Noordwijk, te Ottoland. Met algemeene stemmen wordt No. 1 benoemd tot Hoofd der O. L. S. alhier. Het Burgl. Armbestuur wordt ge machtigd om f 35.00 uit hare fondsen aan te wenden voor de Nieuwjaars- bedeeling. Met algemeene stemmen wordt be noemd tot Armmeester, de heer J. van der Spek Az. Ten slotte vraagt de Voorzitter de aandacht der vergadering voor een persoonlijk feit. In het Weekblad „De Boodschapper" komt in het No. van 23 Nov. j.l. een ingezonden stukje van Wethouder Kool voor van den vol genden inhoud„Ondergeteekende wordt in het schrijven van den Wet houder van der Spek van 16 dezer in „De Boodschapper" mede betrokken. Hierop diene dat hij wel met de Bur gemeester gesproken heeft, direct in de week na de Godsdienstoefening. Hij heeft toen medegedeeld, dat hij gehoord had, dat men plan had het arrestantenlokaal op te zeggen. De Burgemeester dacht van zijne zijde weinig aan schikken, blijkens zijn ant woord „Laat ze maar oppassen anders neem ik de toren." (Get. A. KOOL, Wethouder.) Spreker wenscht hier in het open baar mede te deelen dat de woorden „Laten ze maar oppassen, Anders neem ik de toren" in net bedoelde gesprek absoluut niet door hem gebruikt zijn en dat deze beschuldiging van den heer Kool dus niet anders is dan een grove leugen. De voorzitter verklaart dat dej secretaris, die bij het'bedoelde gesprek tegenwoordig is geweest, dit kan bevestigen. Door den secretaris wordt hierop medegedeeld dat bovengenoemde woor den in het bedoelde gesprek niet zijn gebruikt. Niets meer aan de orde zijnde en daar. niemand het woord meer ver langt, wordt de vergadering door den voorzitter met dankgebed gesloten. Voetbal. Wedstrydprogramma voor Zondag aanstaande U. S. O.Sportman te Rotterdam, Fortuna—L. V. V. te VIaardingen, HermesR. V. C. te Schiedam, Olympia—-V. F. C., L. Knecht. I0 kl. Volksw. G.—T. O. P., J. Plas- meyer, Alphen Olympia II, J. M. Har deman. 2e kl. Moordrecht—Olympia III, A. Huibregt8e. 3e kl. Gouda III—T. O. P. IH, H; de Wilde. Op het Sportterrein komt Zondag Vlaardingen op bezoek. Waar Olympia met een kleine minderheid in doel- mirten in Vlaardingen verloor, twijfe- en we niet of zij zal -V. F. C. er hier onder houden. Een spannende wed strijd belooft het ongqripijfyld te worden. Olympia II trekt naar Alphen en Olympia III naar Moordrecht. Volksw. Gouda ontvangt aan den Rotfcerd. dijk T. O. P. I, terwyl T. O. P. III in de IJssellaan Gouda III gaat bezoeken. Zwemmen. De Ned. Zwembond heeft als win ners der kampioenschappen o.a. erkend voor de afstanden 240, 600 en 1600 M., den heer A. Minnes, te Amsterdam voor rugzwemmen, afstanden 80 en 240 M., den heer J. G. Cortlever te Amsterdam voor duiken, diepte 3 M., onzen stadgenoot, den heer J. O. den Boer. De Wereldkroniek opent met een por tret van Carnegie, de schenker van het Vredespaleis, en verder foto's en artikelen van den nieuwen stuiver en het 5 gulden-stuk, de pastorie van Schelluinen, twee beroemde mozaïe ken, oorlogskiekjes, kunstwerken van Georg Hering, de uitvaart van de Gravin van Vlaanderen, feuilleton, caricaturen enz. De Prins geefi als voorplaat Prof. Dr. J. Cardinaal aan de Teohn. Hooge- school te Delft en vervolgt verder met foto's en artikelen van*8iens cursussen, de begrafenis van de Gravin van Vlaanderen, uit schouwburg en con certzaal, de internationole vloot voor Constantinopel, foto's van het oorlogs tooneel, personalia, feuilleton enz. Remonstr. Kerk. De stemgerechtig de leden van de Remonst. Gereform. Gemeente in Den Haag waren tegen Woensdag door het bestuur opgeroe pen om voor des vervulling van de tweede predikantsplaats een tweetal aan te wijzen uit de volgende alfa betische nominatie van vier candida- ten Ds. J. H. W. Bisschop Boele pre dikant te Groningen dr. C. E. Hooy- kaas, predikant te Vlaardingen dr. H. P. Sohim van der Loeff, predikant te Boskoop en dr. K. F Sparnaay, predikant te Arnhem. Er worden uitgebracht op de hee ren Bisschop Boele en Sparnaay, ieder 164 stemmen, op den heer Schim van van der Loeff 140 en op den heer Hooykaas 126 stemmen, zoo dat op het tweetal zijn geplaats d.h. Bisschop Boele en Sparnaay. N. Ct. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Geopend 10.50 uur. Voorzitter: de heer van Nispen. Staatsbegrooting. Heden zette de Kamer de alge- meepe beschouwingen voort over de Staatsbegrooting. De hêer Rink (u. 1.) constateerde dat dit ministerie in. twee opzichten een record slaat. Het is langer dan eenig ministerie aan het bewind en het heeft in Tweede en Eerste Kamer een meerderheid achter zich als nimmer een regeering had. Terwijl de omstan digheden dus buiten gewoon gunstig waren, is er buitengewoon weinig van het program dezer re^eering tot stand gebracht. Wel heeft de regeering thans een lange lijst overlógd van hetgeen tot stand gebracht is, maar de waarde van zoo'n lijst zit niet in de lengte. De vier punten op :het program der coalitfe waren gezinshoofden kies- rechfy sociale verzekering, herziening van het tarief, meer gelijkstelling tus schen bijzonder en openbaar onderwijs. Alleen heb vierde punt is volledig uitgevoerd, van de rest kwam nu toe niets terecht. Merkwaardig is dat bij het bouw wetje gezegd werd dat de toestand van rijksfinanciën zeer gun stig was, terwijl nu gezegd werd dat deze nog steeds zorg baart. Ten aanzien van de kiesrecht-kwestie is wel gebleken, dat het niet in de bedoeling ligt deze van de loopende periode aan de orde te stellen. De regeering is ten volle aansprakelijk dat zij ter elfde ure met een grondwets herziening komt aandragen. Het on derzoek te doen geschieden door een staatscommissie, is niet de gelukkigste manier van onderzoek naar politieke stroomingen. En waarom stelde,deze regeering niet aanstonds in 1908 die staatscommissie in Het geschiedde pas 24 Maart 1910. Spr. constatateerde uit dit alles dat de regeering deze zaak niet in deze periode heeft willen afdoen. Uit de rechterzijde is oojc nooit op spoed aan gedrongen. Daaruit blijkt weer dat men wil berusten in een onveranderd artikel 80 van de Grondwet. De agfcial^ verzekering. De uitkomst is allerbedroevendst. Landbouwongevallen, zeevisacherij-on- gevallen, beroepsziekten, van voor ziening van dat alles komt niets. Met hangen en wurgen zal de Invaliditeits wet er nog komen voor Juni 1913. De radenwet is bij de Eerste Kamer in behandeling. Maar zal deze ze aan nemen ZelfB wanneer de invaliditeitswet tot stand komt, zal ze niet uitgevoerd kunnen worden, omdat de tariefwet niet is afgedaan, waaruit de benoo- digde gelden getrokken moeten worden. De heer D r u c k e r (v. d.) critiseer- de het regeeringsbeleid op verschil lende punten. Spr. vestigde de aan dacht OA. op de houding, die de regeering ten opzichte van de vrouw aanneemt. Zij zet den domper op de nieuwe beweging, die onder le vrou wen gaande is om een zelfstandige positie in te nemen. Spr. wees op de critiek van christelijke zijde op het echtscheidings-ontwetp van Minister Regout, verder op het gebourde in zake de kustverdediging. Ten aanzien van de grondwetsher ziening bleek de reyhterzijde inzake het kiesrecht niets positiefs te willen. Verder verdedigde spr. de vrijzinnige concentratie, die geboren is uit de dringende noodzakelijkheid om het hoofd te bieden aan de toenemende gevaren der regeering. (De vergadering duurt voort.) H. M. de Koningin heeft benoemd tot ridder le kl. van de Huisorde van Oranje, de heer J. Schwary, afdeelings- ohef der Mij. tot expl. van S. S. Japan. Tokio, 5 Dec. Markies Sarouji, pre sident van den ministerraad heeft zijn ontslag teruggenomen. Brand. Te Andorlicht (Berlijn) ontstond gistermorgen om zes uur een hevige brand in de tramremise. Na een uur was men den brand meester. De schade is zeer aanzienlijk. De ^oorzaak is on bekend. De oorlog op den Balkan. De vredesonderhandelingen. Parijs, 6 Dec. Verschillende bladen melden dat de eerste bijeenkomst voor de vredesonderhandelingen niet zal plaats hebben op 13 Dec. (vanwege het ongeluksgetal), doch op 14 Dec. Deze bijeenkomst zal alleen een riendschappelijke kennismaking zijn. De onderhandelingen vangen eerst aan op 16 Dec. REBUWIJK. GEBORENElbert, ouders J. de Jong en C. Verburg. Baltus, ouders J. van Eiji en C. Rietveld. Wil helmus, ouders G. W. Nobel en A. van Vliet.* Joha'hnes Anthonius, ouders T. J. Moons en A. de Kruijf. Petronella, ouders A. Bontebal en J. Rabouw. OVERLEDENL. van der Bijl, echtgenoot van C. Stoppelenburg 36 j. HAASTRECHT. GEBORENTennis, ouders T, Boër en W. van Duron. Petronella Everdina, ouders E. Boere en B. C. van Dyk. Genoveva Maria, ouders Th, A. van Dyk en W. Buts. ONDERTROUWDM. Tollenaar 30 j. en G. de Graaf 26 j. GEHUWDP. M. K«Mg 25 j. en G. J. Vergeer 25. P. UiTfcenbogaard 25 j. en H. A. Meijer 23 j. Th. Straathof 33 j. te Leimuiden en M. J. Hoogeveen 26 j. K. A. Houdijk 48 j. te Boskoop en J. Kemp 36 j.j— F. J. van Leiden 28 j. te MontfJÉrt en A. van Delft 28 j. OVERLEDENA. van der Graaf 10 jaar. VLIST. GEBOREN Huibert, ouders H. van Noört en J. H. Schep. WADDINXVEEN. GEBOREN14 Nov. Cornelis, ouders A. Verbree en J. van der Kleij— 15. Neeltje Aaltje, ouders F. Starre- veld en M. van Vloten. 19 Fijgina, ouders P. Huysman en J. van der Linden. 21. Bastiaan Jan, ouders B. van der Koevan en K. Steenbeek. 22. Antje, ouders T. van Leeuwenen J. Strijdhorst. 22. Neeltje, ouders C. van der Kraats en A. la Grand. 23. Adrianus, ouders C. Asscheman en N. Both. 25. Eldert Johannes, ouders J.' E. de Jong en M. J. de Jong. 25. Arnoldus, ouders A. van der Hei den en J. van de Water. ONDERTROUWD 22. P. Hooger- dijk en N. van Rijswyk27. C. G. van der Wolf te Alphen en C. in 't HoutK GEHUWD20. A. Nederhoff te Gouda en J. M. Tillemané. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 770.5 te Munchen, laagste stand 745.4 te Vest manver. Verwachting tot den volgenden dag:* Meest matige zuidwestelijke tot zuidelijke wind, betrekken tot half- bewolkt, aanvankelijk kans op regen, zelfde temperatuur. VAN DEN 6 DEC. 1912. Staatslccninscii Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. •ye pet. Vorige Koers. Koers ren heden. Oostenr. Belast# Kronenrenb Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. d Obligatie 6o Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5pct. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 jjet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. liauk eu Crediet-Instel- llugen. Ned. Bankaandeelen (ndüstr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. &»1. Credlei Instel!, en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A Mijnbouw II(jen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Oobar Aand. Petrofeum-Ouderu. Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Petr. Bronn. C.v. A Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Myeii. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. rahak-Ouderaem luren Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arBchau-W eenen Spoorwegmij. Aand. ditcdito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew: Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleenimten Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei. s-Re- gulirungs-Ge8.4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 4—41/* pCt. Nat. Staatsf. prijsh. Buitenl. idem, Van Mijnen, Cobars iets beter, Ameri kanen zeer flauw, Petroleum vast, Ta bakken lager, Culturen idem, Rubbers prijshoudend. 78'/,, 78'/,, 83'/, 81 62'/,, 99'/, 86'/, 86'»/,, 91'/, 93 85»/,, 83 46 103'/, 83'/. 46'/,, 103 oo 69'/, 59'/,, 216'/, 67'/, 66'/, 76'/, 73 25"/,, 25"/,, 72'/, 70 'li 189 272 189'/, 187'/, 9»/, 14'/, 228 90'/, 224'/, 88'/, 164'/, 165»/, 560 557'/, 626 189'/, 112 5 86'/, 5 85'/, 3'/, io»/„ 88',, 94'/, 91'/, 63'/,, 186'/, 86'/, 97 33'/, 82»/,; 171'/, 47, 1707, 4'j,\ 101'/, 101'/, 146

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2