if Jacqueline Stok STATEN GENERA Al. Qemengde Berichten. 401e S taats-loterij Laatste Herichten Stadsnieuws. MARKTBERICHTEN. BURGERLIJKE STAND. Sweelinokstr. 222. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Rtrecteahaodel te Amstflrdam ru. gymnasia, daarbij zich aanbiedende lezingen te houden over Griekenland en hot gesprokene door photo's to ver duidelijken. Dr. Romer waB verhinderd met de ambulance naar den Balkan te gaan, doch wenscht iets te doen in het be lang der Grieken, die hij tijdens een bezoek aan Griekenland leerde kennen. De opbrengst der lozingen zal aan den Gnpkschen consul-generaal wor den ter hand gesteld. (Hbld.) Giften ten behoeve van de1 Turksche gewonden. Giften tot 1 December 1912 ten be hoeve van Turksche gewonden en zie ken ontvangen Centraal comité van het Roode Kruis in Ned.-Indië f25,000; Bataafsche Retrol.-Mij. te 's-Gravenhage f 10,000 Nederl. Handels-Mij. te Amsterdam f10,000; Tj. f5000; Balkancomitó te Amsterdam f 6000 Ned.-Ind. Spoor weg-Mij. f5000; de comité's van het Ned. Ropde Kruis te 's-Gravenhage f 1233.50/, comité's van hot Ned. Roode Kruis te Amsterdam f1555Leiden f 780.50; Arnhem f258; Rotterdam (Vrouwencomité) f 889 correspondent te Enschede f1102.345; A. v. B. te 's-Gravenhage f 500 mej. A. te 's-Gra venhage f 300G. W. B. te Rotter dam f 500 ^diverse bijdragen f 5919.3öf, totaal f 81.037.69"g. N. Crt. Door Z. K. H. Prins Hendrik zal Woensdag 11 December in denScheur- poldor te Hoek-v.-Holland een groote drijfjacht worden gehouden. EERSTE KAMER. Vergadering van 9 Dec. VoorzitterJhr. N. Baron Schimmel- penninck van der Oye van Hoevelaken. Door den griffier werd voorlezing gedaan van de ingekomen stukken, waarbij de door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen en de Indische Begrooting, welke naar de afdeelingen werden verwezen. De Voorzitter deelde mede Dinsdagmorgen oen korte vergadering te zullen houden ter behandeling van eenigo wetsontwerpen, welke in staat van wijzen verkeeren en waarover geen discussie wordt verwacht. De Kamer begaf zich daarop" in de afdeelingen. 1 TWEEDE KAMER. Vergadering van 9 Deo. (Vervolg.) Staatsbegrooting. De heer Vliegen (s.d.) erkende dat onder de burgelyke partyen voor standers waren van Algemeen Kies recht voor de sociaal-democratische partij er was, doch voegde er aan toe dat de sociaal-democraten dit punt hebben gqjnaakt tot het onderwerp van de actueele politiek. Sprekend over de finanoieele politiek dezer Regeering, noemde spr. minister Kolkman een bofferd, dat de Ryks middelen in too ïuime mate toevloei den. Maar het eigenaardige is, dat niettegenstaande deae ruime inkomsten de Minister de belastingvoorstellen van zijn voorganger overneemt, waar tegen hij zelf destijds zoo heeft geageerd. 8pr. wees vooral op de enor me styging van het oorlogsbudget. De gezamelijke uitgaven liepen van 1908— 1913 van 46 op 53.4 millioen en naar de Memorie van Antwoord meldt zal Oorlog nog weer ruim 6 millioen op- loopen, terwyl voor do Marino Indië ook nog wol een en ander noodig zal zijn. De militaire uitgaven slokken alios op wat voor de hervormingen zou kunnen dienen. Er is een voort durend opdryven naar verhoogde indirecte belastingen. Waarom behan delt do Minister niet vóór een Tarief- wet eon Inkomstenbelasting, waar heel wat uit te halen zou zijn en uit de successierechten Maar de Minister gaat niet vooruit, zijn hervormingen gaan in achterwaartsche richting. De lasten wolke hot arbeidersgezin worden opgelegd zijn veel te zwaar en in verband daarmede drong spr., aan op vermindering van den suiker accijns en op herziening van de grond lasten in de verband met de hoogere pachten. Die grondlasten zouden wol eonige millioonen meer kunnen op brengen en de Minister rs ook over tuigd dat de Vermogensbelasting ook nog wel wat meer zou kunnen geven. De Regeering zocht echter haar heil in de indirecte belastingen. Het Tarief moet er komen, daar zal de rechterzijde wol voor zorgen. Niet tegenstaande de Regeering spreekt N van economischen bloei, komt zij toch met een tariefsherziening, die aan het economisch bestaan een onbereken baar nadeel zal toebrengen. Spr. zou op Minister Kolkman wil len toepassen het volgende politieke grafschrift Hier ligt Minister Kolkman. Wie achterwaarts wou, daar was hij de tolk van. Spr. critiseerde daarna het beleid inzake de gemeente financiën. Dat was alles behalve bevredigend. Spr. maakte oen vergelijking van den belastingdruk •in de verschillende gemeenten, waar uit bleek dat de groote gemeenten er het ergste onder lijder». Als een op lossing noemde spr. opcenten op ae bedrijfsbelasting van gemeentewege op vennootschappen en wijziging van de onderswijssubsidie naar gelang van de grootte der gemeenten. Persoonlijk feit. De heer Van Karnebeek (v.l.) vroeg het woord voor een persoonlijk feit, n.l. een verwijt van den heer ter Laan, als zou in het voorloopig ver slag door spr. als rapporteur geen melding zijn gemaakt van de door den heer ter Laan gemaakte opmerkingen over de zaak van Luit. Van Riems dijk. Do opmerkingen zijn opgenomen en ook in de Memorie van Antwoord beantwoord. De heer ter Laan (s. d.) nam nota van deze mededeeling en maakte daarvoor zijn excuses. Na eenig debat tusschen de heeren Van Karnebeek en ter Laan word dit inoident gesloten. Dinsdagmorgen is do heer Rood- huyzen am het woord. Maandagavond 8 uur voortzetting van de Landbouw begrooting. Avondvergadering. Geopend8 uur Voorzitter: Jhr. Mr. J. D. de Geer. Begrooting voor Landbouw, Nijver heid en Handel. Voortgegaan werd mot art. 28 (boe renleenbanken). De heer Van Wichem (r.k.) sloot zich aan bij het gesprokene door den heer de Wijckersloot de Weerdesteijn waarbij spr. weergaf de teleurstelling, welke ïnlandbouwkringen door deniet- subsidieering was verwekt. De lieer de Jong (u.l.) (Hoorn), bepleitte handhaving der subsidie ter bevordering en verbreiding van het instituut. De heer Bos (v.d.) wees er op, dat de landbouw in tal van streken der gelijke banken noodig heeft en dat het op den weg ligt der regeering de in stelling daarvan te.bevorderen. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, de heer T a 1 m a. wees er op dat de Kamer steeds heeft aan gedrongen op beperking van subsidies. Waar spr. deze niet meer noodig acht, daar komt men er tegen op. Indien de bezwaren steekhoudend zijn, dan zou de subBidieering nog een jaar kun nen worden voortgezet. Na repliek van de heeren d e W ij c- kersloot en Bos en dupliek van den minister, den heer T a 1 m a. werd het art. z. h. st. aangenomen. De heer Vorsterman van O y e n (v. d.) bepleitte by art. 30 (paardenfokkerij) subsidieverleening aan andere vereenigingön dan de Nat. Ver. tot bevordering van de paarden fokkerij. Ook zou spr. willen ziep aangesteld een vast adviseur, die van voorlichting zou kunnen dienen. Spr. keurde het niet goed dat door aan voer van hier goedgekeurde inferieure Belgische dekhengsten concurrentie wordt aangedaan aan de houders van Nederlandsche dekhengsten. Waar België deze welwillendheid niet toe past tegenover Nederland, daar ver zocht spr. dat te willen bevorderen. Do minister, de heer T a 1 ni a, had het beter geacht indien in deze zaak coöperatief was opgetreden. Van een regeerings-adviseur kan niets komen, dit is een zaak van partioulieren aard. Voor het overige zal de minister over leg plegen met den minister van bui- tenlivnd8che zaken. Het artikel werd daarop aangenomen. De heer Duymaervan Twist (a. r.) vroeg eenige inlichtingen over hot art. 32 betreffende de Trekhon- denwet, waarna het z. h. st. werd aangenomon. De heer Rutgers (a. r.) bepleitte betere bezoldiging van de ambtenaren van den pythopathalogischen dienst, waarvan ae minister het belang er kende. Bij art. 42 (vleeschkeuring) verzocht do heer van Nispen (r.k.) (Wie den) spoed to maken ter verkrijging van eon binnenlandsche regeling be treffende de verplichte keuring. Het wetsontwerp dat komen gaat zal alleen bevatten bepalingen tot wering van ondeugdelijk vleesoh en vleesoh waren. De heer (S m e e n g e (u. 1.) sprak in gelyken geest. Spr. wilde een Rijkskeuring ingesteld zien. De minister, de heer T a 1 m a, ant woordde verbaasd te zijn over het ge sprokene. Men gaat hier reeds twisten over hetgeen men niet weet. Het wets ontwerp is zoo goed als gereed. De heeren V orsterman van Oyen (v.d.) de Monté Verloren (a.r.), de Jong (n.l.) (Hoorn) spra ken over art. 43, bestrijding van mond en klauwzeer. Op de door hen gemaakte opmer kingen antwoordde de minister dat de afmaking geschiedt na de onteigening zoodat straffen door inhouding dei- schadevergoeding dan niet mogelijk is. Er staan aridere straffen op de over treding van de wet. De minister acht het niet waarschijnlijk dat ziek vee naar de weide wordt gebracht om daardoor schadevergoeding te kunnen krijgen. Bij de afd. Boschbouw en Domeinen hield de heer D u y s (s.d.) algemeene beschouwingen. Spr. verzocht den mi nister zoo mogelijk maatregelen te nemen om een einde te maken aan den import van wilde zwijnen en de jacht daarop. De Minister, de heer T a 1 m a, ant woordde dat hem geen enkele klaent had bereikt, en dat het voorde bosschen een voordeel is. Bij art. 10 (Staatsbebossching) be pleitte de heer Dolk parkaanleg van plekken, welke door de gevallen hoo rnen waren ontstaan. Overigens ver- verzocht spr. een oordeelkundig onder houd en spoedige opruiming van het gevaljen hout. De Minister, de heer T a 1 m a ver klaarde gaarne te zullen medewerken. Wat het andere aangaat het Boschmoet Bosch blijven, van een parkaanleg kan geen sprake zijn. De heer van Foreest(y. 1.) on dersteunde de zienswijze van den mi nister. Na re- en dupliek werd het art. aangenomen en werd de beraadslaging to kwart voor twaalf verdaagd tot Woensdagavond 8 uur. Dinsdagmorgen half elf worden de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting voortgezet. Onbevoegd geneeskundigen bijstand of hulp verleenen. Gisteren wis weder voor het Leid- sche Kantongerecht gedagvaard de bekende „dotter" A. de Haas, wo nende op de villa „Habes Perkare" onder Zoetorwoude, die reeds vroeger wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde heeft terecht gestaan, doch toen door de Haagsche Recht bank werd vrijgesproken op grond, dat hij de geneeskunde niet als beroep of bedryf uitoefende. Ditmaal was hem ten laste gelegd het onbevoegd geneeskundigen bijstand of hulp ver leenen. De vervolging is van het ge neeskundig Staatstoezicht uitgegaan. Beklaagde had o.A behandeld een man uit Leiden die een wond aan de hand had. Deze verkreeg daarvoor zalf en geneesmiddelen, doch de wond verergerde en toen men later met den man bij den vroeger behandelenden geneesheer terugkwam, was de toe stand zeer ernstig. De geneesheer gaf van het geval kennis aan den hoofdinspecteur der Volksgezondheid te 's-Gravenhage, die daarop een tweede vervolging wenschte uitgelokt te zien. Een tweetal rykeveld wachters gin gen daarop met een voorgewende kwaal naar den heer De Haas en werden door hem behandeld, waarvoor zij moesten betalen, waarna zij proces verbaal hebben opgemaakt. Behalve de genoemde personen, die allen verklaarden, dat zij door be klaagde waren behandeld en f 2.50 per visite hadden betaald, werd als getuige en tevens als deskundige ge hoord de heer Boonacker, arts te Leiden, die den man, nadat deze door beklaagde was behandeld, in behan deling had. Hij constateerde, dat de wond toen zeer ernstig was, doch nog genezen kon worden. De ambtenaar van het O. M. mr. A. van der Eist, eischte wegens het onbevoegd uitoefenen van geneeskun digen bijstand en hulp vier geldboeten van f 100, subs. 5 dagen voor elke Mr. J. A. de Wilde uit Den Haag vroeg in een uitvoerig pleidooi nie tigheid van de dagvaarding of niet- ontvankelykheid van den ambtenaar in zijn vordering, omdat in het relaas der feiten niet is genoemd de plaats waar de handeling is verricht. Mocht de kantonrechter het hiermee niet eens zyn, dan vroeg hy da lichtst mogelijke straf. ..Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op Maandag 23 December. (Hbld.) De 30-jarige ongehuwde dochter Marie van den landbouwer C. van Ginkel nit den Hondsenelboog bij Veenendaal, wilde Zondag den over weg ten zuiden van Wachtpost 33 oversteken, terwyl de boomen reeds gesloten waren. De vrouw werd door den sneltrein, die te 5.38 namiddags het station Veenendaal passeert in ae richting Amersfoort, gegrepen en ge dood. (Hbld.) Bij de Zaterdag door Prins Hendrik en genoodigden gehouden jacht op wHde zwijnen in de bosschen van het Kroondomein werden 71 dezer dieren neergelegd. In het geheel werden de vorige week 151 stuks geschoten. Zondagmorgen werd, terwyl het reeds volop dag was, door het ver brijzelen van een groote spiegelruit ingebroken in de tijdelijk onbewoonde villa op het buitengoed „De Klieverik" bij Oldenzaal, eigendom van de heeren Van Wulfften Palthe te Almelo. Op aanwijzing van een tweetal voorbij gangers mocht het een drietal mare chaussees van Oldenzaal gelukken, de inbrekers in de Lutte te achterhalen en met veel moeite te arresteeren 't Was een tweetal polderlui, die vol ledig bekenden. Verschillende gestolen voorwerpen werden nog in hun bezit gevonden. y (Hbld.) Nachtelijke vergissing. Vrijdagnacht om twee uur liep op de Gedempte Binnenrotte te Rotter dam de bootwerker J. G. v. d. B. Hij werd lastig gevallen door juffrouw J. M. N., een bewoonster van de Zandstraat. Dat mensch maakte zich bij eten woordenwisseling zoo kwaad, dat ze een mes trok en er den boot werker mede in het zitvlak stak, waar na deze zijn heil in de vlucht zocht. Een agent van politie, die den hard- looper voor een vluchtenden inbreker aanzag, riep hem toe, halt te houden on blies op z'n fluitje, toen daaraan niet werd voldaan. Inmiddels hield hij de achtergebleven vrouw aan. Een tweede agent, attent gemaakt op het alarm, zag den man eveneens hollen, en loste een schot in de lucht. Dat hielp beter, want op het Groote Kerk- ïlein gelukte het, den man tot staan ie brengen. Evenals de vrouwerd ook de boot werker naar het politiebureau aan de Lange Torenstraat overgebracht, waar alras bleek dat de aangehouden „in breker" feitelijk een slachtoffer was. De messteek had niet meer dan een gat in zijn broek veroorzaakt. De Delftsche maskerade. De Delftsche maskerade in 1913 zal naar het Hbld meldt een episode weer geven uit de regeering van den Per- zischen Sjah Abbas den Grooten, wiens regeering valt in het bloeityd- perk der Perzische beschaving, om- omstreeks 1600. Aan het werk van den heer Dunlop „Perzië voorheen en thans" zyn de volgende bijzonderheden over dezen vorst ontleend. Deze geniale man, helaas een der laatste geniale vorsten, die over Per zië geregeerd hebben, heeft hot rijk aan alle kanten geconsolideerd. Maar ook de innerlijke toestand werd ver beterd. Allerwegen werden bruggen en Karavanserais aangelegd. Vele de zer monumenten zyn nog heden aan wezig, en zoo hecht, dat men dyna miet zou moeten gebruiken om ze op te ruimen. Gedurende den oorlog in 1604 werden de Armenische bewoners van Dsjoelfa aan den Araxes (z. van den Caucasus) op bevel van den Sjah overgebracht naar Ispahan, in de on middellijke nabyheid waarvan een an der Dsjoelfa gebouwd werd, waar hunne nazaten thans nog wonen. Het waren, en ziin nog, nijvere en gehoor zame onderdanen, en de Koning be doelde met hunne overbrenging vooral ook die hunner ambachten. Misschien wenschte de vorst, die op het stuk der religie zeer verdraagzaam, en alles behalve orthodox was, aan zijne fana tieke onderdanen en aan de Wester- sche mogendheden te toonen, dat hij de Christenen genegen was. Als een andere Haroen al Rasjied placht de Sjah vermomd in de bazaars rond te gaan, en onder het volk te luisteren wat men omtrent hem en zijne regeering zeide, zoodat hij veelal evengoed op de hoogte was als zijne raden. In vele opzichten echter was Abbas een raadselachtige persoonlijkheid. Aan den eenen kant wreed, verraderlijk, gewetenloos. Bekend is, dat hy de man, wien hij de kroon te danken had, om het leven liét brengendaarentegen werden degenen, die het volk bedro gen of met levensmiddelen knoeiden, ten einde het volk te beschermen met de grootste strengheid gestraft. Bak kers die onder het gewicht verkoch ten, werden in hnnne eigen ovens verbrand. Maar over bet geheel werd het volk goed behandeld, en de wreed heid uitte zich in hoofdzaak tegen de Rijksgrooten en tegen Abbas eigen kinderen. Zoo liet hij zijn oudsten zoon Sefi, in een aanval van waan zinnigen argwaan, om het leven bren gen. Een daad, die hem weliswaar tot zijn dood toe berouwd heeft. Zijne beide andere zonen werden van het gezicht beroofd. Wel was Abbas dus een tiran, die somtijds door angst tot waanzin werd gedreven, hy .toonde dan toch later het diepste berouw over zijne wan daden. Men dient ook wel in het oog te houden, dat de strijd, dien hij tegen de Kizelbasjen te voeren had gehad, en de voortdurende wetenschap, dat oyeral verraad kon schuilen, zijn ze nuwgestel ondermijnd zullen hebben. En overigens, men was 't in Azië der 17e eeuw. Toen Sjah Abbas zijn einde voelde naderen (hij stierf in zijn paleis Toer- rahhad bij de stad Sari in Mazauderan), beval hij, dat men op drie verschil lende plaatsen het ceremonieel zijner begrafenis zou doen plaats hebben, nl. te Ardabiel, Mesjhed en Kerbela, zoo dat het volk niet juist zou weten waar hij begraven lag. Verder gaf hij bevel, dat men gedurende 6 weken zijn dood geheim zou houden, teneinde men den tijd zou hebben, de troonopvolging van Abbas' kleinzoon, den zoon van den vermoorden Sefi, te verzekeren. En aldus gebeurde het; dedoodeko ning werd geplaatst in de audiëntie zaal, in een zetel, de oogen geopend, met den rug naar een gordijn, waar achter de lijfarts stond, die met een draad de armen van den heerscher bewoog en aan de voor den zetel ge plaatste hovelingen bevelen gaf, zoo dat degenen die aan het andere einde van de zaal waren, meenden dat de vorst leefde. Men weet, dat in Finland, nu de Russen zich daar meer en meer met de aanstelling van loodsen bemoeien, de reederijen vreezen voor gemis aan geoefend, personeel, terwyl een groot aantal bekwame Finsche loodsen de carrière vaarwel zegt. In Aarde en haar Volken schrijft hierover mejuf frouw G. Pentermann, te Rotterdam. „Zelf heb ik in Augustus van dit jaar ondervonden, dat inderdaad nog moeilijkheden bestaan door het afzet ten of aftreden der Finnen, zonder dat er Russen voor in de plaats komen het Holiandsche stoomschip, waarop ik mij bevond, werd in Ykspila bin nengeloodst door een kleinen Fin van 16 jaar, die den kapitein zijn diensten aanbood en volkomen bekend bleek te zijn met het vaarwater. Als curiositeit hebben wij het kereltje, dat maar amper boven de brug uit kon kijken, terwyl hij den roerganger komman deerde, in Gamla Karlebv laten foto graf eeren, iets waartegen hij zich eerst verzetten, totaal niet „geïmponeerd" door het feit misschien „in de krant" te zullen komen. De jongen heet Edvin Sjöblom." Knoeierijen met zijde. Het „Maandblad tegen de Verval- schingen" wijst op de toenemende knoeierijen met zijde. „Het eigenaar dige, men zou bijna zeggen het „inte ressante" hierbij is, dat men voor deze vervalsching tegenwoordig een stof bezigt, die zich zoo min mogelyk direct laat herkennen en een eenigszins weef selachtige natuur bezit. Bij onze onder zoekingen bleek n.l. in de zijde, ni verbranding, de aanwezigheid van een geheel uit fijne draden bestaand „ge raamte" van asbest (kiezelzure mag nesia). Wij bepaalden ons onderzoek voorloopig tot twee in winkels ge kochte monsters als zijde verkocht, één voor f 1.80 en één voor f 2.90 den meter, en bevonden beide een ongeveer gelijk bedrag, ca, 38 pCt. aan asbest te bevatten. Klachten bij het dragen der „zijde" (zoogen. kerven, afgeven en het ontstaan van gaatjes) lokten het onderzoek nit. „De winkelier over deze zaak geïn terpelleerd, verontschuldigde zich na tuurlijk op de meer en meer gebruik#* lijke wijze, nl. door zijn „totale fli* wetendheid" van de zaak. Het zou echter zeer de vraag zijn of, bij J eventueele vervolging de strafrecht* ir: geen termen tot veroordeeling a* 1 kunnen vinden, wegens bedrog mdfl# aard der koopwaar, ondanks voor noemde uitvlucht. In ieder geval he## de winkelier verhaal op den fabrika» der waren." Hoog water op Walcheren. Men schrijft aan de N. Crt- van Walcheren Yeel vroeger dan andere jare», dit najaar op Walcheren een bjj Moordrecht. Het nieuwe hooge waterstand ingetreden, die de laaggelegen deelen van ons schiereiland reeds voor weken in waterplassen en modderpoelen heeft herschapenwegen heeft doen onderloopen en vele boer derijen haast onbereikbaar heeft ge maakt. Van de zijde der landbouwers wordt erover geklaagd, dat het polderbestuur niet voldoende voor goed onderhoud der waterwegen zorgt, terwyl anderen meenen, dat de sluizen te Vlissingen door welke het overtollige polderwater in zee moeten geloost, niet behoor lijk werken. Dit wordt echter bemoei lijkt door een voor dat doel verkeerde windinrichting. Thans is ook reeds het plan opge worpen, om door het plaatsen van een centrifugaalpomp het water in het kanaal door Walcheren te brengen en van daar uit in zee. Hoe het ook zij, verbetering is dringend noodig. Van de Leidsche Katoenweverij is in een maand tyds omstrpeks... 1300 K.G. oud ijzer ontvreemd De daders zijn opgespoorddrie jongens allen daar werkzaam. Een woeste Griek. Het Rott. Nbld. heeft een uitgebreid relaas over het revolvergevecht Za terdagavond in de Zandstraat td Rot terdam gehouden. Nadat de arrestatie van den woesten Griek had plaats gehad, en deze met bijna geen kleeren aan het lijf, meer dood dan levend, dank zij de stompen, trappen en steken, die he; niettegenstaande de groote politiebe scherming, werden toegediend door de woedende menigte naar het bureau Pauwensteeg was overgebracht, be schrijft het blad den toestaod aldus De spanning in de Zandstraat bleef nog een tijdlang voortduren, daar in het logement van Pascu alles nog ademloos stil bleef. Men dacht niet anders, of de bandiet had vrouw en kinderen vermoord. Dadelyk na de arrestratie was voor het huis een agent op post gezet, daar de mogelijkheid niet uitgesloten was, dat ook de overige Rumeniërs en Spanjolen aan het vuurgevecht hadden deelgenomen. De commissaris der le afd., de heer B. v. d. Veen, en de inspecteur, de heer E. v. Binsbergen, stelden nu, voorzien van lantaarns, een onderzoek in en troffen vrouw Pascu-Cohen, haar ®n de 10 Rumeniërs en Spanjaarden in verschillende schuilhoeken aan. Uit vrees voor geraakt te worden hadden zij zich niet durven verroe ren. De vrouw en het kind werden bij an dere lieden ondergebracht. De overige logeergasten bleven na een voorloopig verhoor in huis. Overal waren in de tuig, had hij zijn handen aan de spoor rails vastgehouden, toen juist een ran- geerende locomotief passeerde, die de ongelukkige, vier vingers geheel ver brijzelde. (Vad.) Door den trein gedood. Zondagavond had te Veenendaal, naar „Het Vad." meldt, een ernstig ongeluk plaats. De 25-jarige Maria Ginkel, meende dat toen de sneltrein van 5.27 uit Kesteren naar Amersfoort zou passeeren, zij een der overwegen nog kon oversteken. Het bleek echter te laat. Zij werd gegrepen en totaal vermorseld. Hoewel de afsluitboomen behoorlijk gesloten waren was zij er onder door gekropen niettegenstaande een paar vriendinnen het haar ont raadden. 2de KI. Trekking van Dinsdag 10 Dec. No. 11053 f 20.000. 19967 f 5000. 8905 f 1500. 2902 en 12760 ieder 1000. 5837, 7365 en 18753 ieder f 400. 1389, 5826, 10391,17004,17625 en 19391 ieder f 100. Prijzen van f 30. «2 05 92 186 214 19 45 806 68 76 405 685 80 000 18 31 84 001 48 «Mm 22 660 1801162 87 88 96 96 1401 41 80 99 1619 98 10Oa 78 1798 1800 82 52 70 85 1938 40 81 03 69 2 91 3452 78 91 99 3519 58 BoskoopIn de plaats van den heer H. De Haas van Dorsser die naar j Rotterdam verstrekt is met ingang van 1 Januari a.s. tot ambtenaar ter secre tarie alhier benoemd de heer W. F. J. den Uijl van Schoonhoven. Gisteren werd naar het krankzinni gengesticht „Huize Padua" te Boekei (N.B.) overgebracht H. de J. alhier. Naar wij vernemen zal de heer H. Ch. Vegtel, lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland op 18 Dec. a.s. een lezing houden voor de anti- revolutionnaire propagandavereeni- ging alhier. vertrekken aan de straatzijde sporen ziohtbaar door de revolverko gel. ach tergelaten in schilderijen, spiegel, meu bels enz. De Browning-revolver werd leeggeschoten teruggevonden in de danszaal. Door Pascu waren 24 schoten en door de politie circa 50 schoten ge lost, terwyl het beleg 25 minuten §eduurd had. De man blijkt ook on er invloed van sterken drank ver keerd te hebben, terwijl volgens lie den uit de Zandstraat, die veel met hem in aanraking kwamen, hij den laatsten tijd in een zeer oorlogszuch tige stemming verkeerde door de oor logsberichten uit de Balkanstaten. We gens zijn ongunstige reputatie waren reeds vroeger pogingen aangewend om hem als lastige vreemdeling over' de grenzen te zetten, doch wegens zyn huwelijk met een Nederlandsche vrouw kon dat niet volgens de wet. Uitvoering proces-verbaal werd thans van het voorgevallene opge maakt. Hij zal waarschijnlijk terecht moeten staan wegens zesvoudige po- atot doodslag. Het belegerde huis Zaterdagnacht en den geheelen Zondag heel wat nieuwsgierigen naar de Zandstraat gelokt. De toestand der gewonden was Maandag vrij goed. Zij zijn mot Rönt gen stralen onderzocht. In den trein 63, komende van Am- sterdam naar Rotterdam, heeft tus schen Gonda en Rotterdam de 17- jarige schepeling R. v. d. Velde, deel uitmakende van een transport schepe lingen der Mij. Nederland, die te Rot terdam een schip moesten gaan halen, naar „Het Vad." meldt, zich met een revolver in de borst geschoten. De bootsman sloeg hem de revolver uit de handen doch te laat. Te Rotterdam aangekomen is hij per rytuig naar het ziekenhuis ver-1 voerd. Zaterdagmorgen voer de gemeente werkman P. G. te Harlingen onder de spoorbrug over de Bolswardervaart. l B|j het voortbewegen van het vaar-1 GOUDA, 10 December 1912 Voeding aan arme kinderen.- Het was gisterenavond weder de eerste maal van dezen winter dat het lokaal „Tot heil des volks" een aantal kinderen waren tezaam geko men om daar te ontvangen de goede gaven, door onze weldadige stadgenoo- ten bijeengebracht. Daar werd aan een 70 tot 80-tal bleeke kindertjes1, wien het zoo goed was aan te zien, dat het bij moeder thuis maar schraaltjes was, warme rijst en boterhammen verstrekt, die met graagte in de hongerige ma gen verdwenen. Wij hebben die bleekneusjes daar zien zitten aan de zindelijk gedekte tafels, in volle aandacht eerst luiste rend naar hetgeen de goed zorgende heer Toen hen op dezen eersten avond vertelde, en hen daarna gretige blikken zien slaan op de dampende rijst, die vriendelijke handen daar voor hen neerzetten, om hunne futlooze lijfjes daarmede te verwarmen en te ver kwikken. Nu waren er 70 tot 80, straks zal hot aantal verdubbelen. Waar het noo dig blijkt zal ook kleeding aan de ar me stumperds worden verstrekt, indien de geldmiddelen het toelaten Deze kindervoeding heeft de sym pathie van Gouda's ingezetenen en zij verdient dat ten volle. Er wordt daar mede een goed werk gedaan. LekkerkerkZaterdag vervoegde zich aan het gemeentehuis een bijna 59-jarige man, om aangifte te doen van de geboorte van zijn eerste kind. van de openbare lagere school, zijnde 4 lokalen, is in gebruik genomen, zoodat alle leerlingen de school weer geregeld kunnen bezoeken. De inrich ting van deze lokalen is keurig en zal voorzeker het onderwijs ten goede komen. Krimpen a. d. Lek. Het 2-jarig dochtertje van A. De J., alhier, wist het scheermes van haar vader machtig te worden, waarmede zij haar zusje, die in de wieg lag, zoodanig heeft gesneden, dat oogenblikkelijk de hnlp werd ingeroepen van dr. W. Mars, die de wonden moest heohten. TWEEDE KAMER. Vergadering van 10 December. Geopend 10.40 uur. Voorzitter: de heer van Nispen. Staatsbegrooting. Do heer Helsdingen (s.d.) had verlof gevraagd enkele cijfers in zijn rede gisteren genoemd, te mogen rec- tificeeren. Het verlof werd verleend en spr. bracht de rectificatie aan om het verwijt te ontkomen dat hij in zijn stenogram geknoeid zou hebben De heer Roodhuyzen (n.l.) had toen hij den heer Rink hoorde spre ken, den indruk gekregen alsof hij curator in een faillissement hoorde spreken. Het faillissement dreigde op geheven te worden wegens totaal ge mis aan actief. Hoe heeft het zoover kunnen komen? Het ministerie-Heem kerk was het Zondagskind der fortui De ontvangst was inderdaad in de Kamer zeer goed geweest. De vrij zinnigen hadden vrijwillig geabdiceerd. Oorspronkelijk was het Kabinet eon cabinet d'affaires met'een christelijk tintje. Het beste werk, dat verricht is lag in de neutrale zóne, zooals bijv. de Armenwet. Voor den Kuyperiaan- schen stijl was zelfs „de Nederlander" beducht, en beangst was het blad voor herhaling van de Kuyper-regee- nng. Iedere persoonsverwisseling in het Kabinet is een verbetering geweest. Alles was dus gunstig voor dit ka binet. Het is wel merkwaardig dat na vijf jaar werken, het ministerie het noodig vindt een lyat af te drukken De vier moties van den heer ter Laan werden allen verworpen, die van den heer Patjjn eveneens. De begrooting van Buitenlandsche Zaken werd nu met 75 tegen 5 at., die van Justitie z. h. st. aangenomen. (De vergadering duurt voort), Schadeloosstellingen. Athene, 8 Dec. Venizelos heeft een verzoek gekregen van zeer veel Grie ken, waarin herinnerd wordt aan de schadeloosstellingen voor geleden scha de bij de slachting van dp Armeniërs in 1896. Deze bedragen in totaal 115000 pond. Ze zijn nog niet betaald. De vragers verzoeken Venizelos hun belangen te verdedigen bij do aan staande onderhandelingen. De Donma. Uit Petersburg wordt gemeld, dat I de nieuwe Douma spoedig ontbonden zal worden, wanneer blijkt dat de Octobristen met de linkerzijde een bloc vormen, die een anti-regeeringsmeer- derheid bezit Huldiging Nederlandsche Officieren. De Prins is voornemens deel te nemen aan het feestmaal op [13 Dec. door de Nederl. Sportvereeniging te Gravenhage te geven aan de Nederl. Officieren, die op het ooncours hippi- que to New-York de overwinning hebben behaald. De oorlog op den Balkan. De Turksche gevangenen. Sofia, 8 Dec. Het getal gevangenen van de Turken, die door de Bul garen worden vastgehouden bedraagt 18000, waarvan 300 officieren. Hierbij zijn niet gerekend de 6000 gevangenen in Saloniki, die feitelijk ook voor re kening van de Bulgaren komen. Uit Tripolis. Tripolis, 8 Dec. De Turksche cava lerie en artillerie zijn heden inge scheept. Hun werd militaire eer be wezen. De bestemming van de troepen is niet bekend. De sfcryd om Skoetari. Cettinjb, 10 Dec. De Montenegrn- ftn ItAninfon fllrnatavi «ii l.. -l.-j.__ van hetgeen het deejkJZoo weinig is, zelfs volgens hot bifiet zelf, van dftt werk tot het volk doorgedrongen. De heer Heemskerk, de jolige Heems kerk was niet de geliefde man bij de antirevolutionnaire partij. De Stioht- sche Courant zei izx 1909 reeds, dat niets de terugkeer van dr. Kuyperin den weg stond. Maar de decoratie zaak kwam in den weg. Weergaloos moet i de geestkracht van dr. Kuyper zyn, dat hij nk dat alles weer actief in de politiek optrad. Het ministerie Heemskerk heeft nim mer zichzelf kunnen zyn omdat het onder den druk zat van den grooten leider. Men herinnert zich het ulti matum in zake de invaliditeitswet. Het eenige specifieke Christelijke in de regeering was de schoolkwestie. Deze vormde den eenigen band van de Christelijk-Historischen tot de coa litie, zooals dr. Schokking de vorige week verklaarde. De benoeming van den hoogleeraar de Savornin Lohman critiseerend zeide spr. dat hij deze alleen afkeurde, om dat het duidelijk was dat deze benoe ming op een bepaalde godsdienstige richting werd uitgebracht. Spr. wees op andere benoemingen, waaruit blijkt welken geest door dit ministerie is gekweekt. Minister Talma's wetgeving bespre kend, zei spr. dat'deze minister thuis hoort in dit kabinet als een geheel onthouder in een likeurstokerij. (Ge lach). Een stem: In Amsterdam ge bruikte U andere beeldspraak. De heer Roodhuyzen: Ik repeteer me zelf niet graag (Gelach). In Amsterdam heb ik gezegd Mi nister Talma zit in dit kabinet als een varken in een synagoge. (Groote hilariteit). Ik heb daarmede niets beleedigends bedoeld, noch voor het varken, noch voor den minister, noch voor de synagoge. (Uitbundig gelach). Omtrent hetgeen minister Talma voor den Land- en tuinbonw deed, verwees spr. naar de rede van den heer Teenstra. Spr. roerdfi nog enkele punten aan, bv. de verwerping van de Bakkerswet, de volte-face van den minister ten aanzien zijner ziektever zekeringswet om daarna te verklaren dat dit ministerie op sooiaal gebied zyn onmacht heeft getoond. Spr. hoop te dat het in 1913 zal verdwynen. Aan de orde waren daarop eenige stemmingen over de moties, ingediend by het debat over de reorganisatie van de ambtenaarstraotementen. van den wapenstilstand, De strijd is gisteren hervat op den berg Tarrabosi. De Turken werden met aanzienlijke verliezen il van het ka- slagen. terugge- Het Roode Kruis. Het Hoofdoomité van het Ned. Roode Kruis ontving hedenmorgen het volgend telegram, gedagteekond 9 Dec., Van het hoofd der ambulance in Bulgarije, Dr. Sickemeyer Gisteravond aangekomen te Tohor- loe. Ons wacht veel werk. De reis was zoo moeilijk dat uitzending reserve- personeel onmogelijk is. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. 41, 2e 40 en 3e 33 cent per half kilo. Magere Ossen, Melkvee en Vaar- koeien goed aangevoerd. Vette Kalveren, rodel, aanvoer, lsfce kw. 33, 2e 30, 3e 26 cent per half kilo. Stieren red. aanvoer 1ste kw. 36, 2de kw. 32, 3de kw. 27 cent per half kilo. Graskalveren redel. aangevoerd. Handel in vet vee stug, de handel ging langzaam de vraagpryzen z|Jn te hoog, vette Kalveren en stieren prijs houdend, op de magere markt had de handel een gewoon verloop. GOUDA. GEBOREN6 Deo. Wilhelm Au- [ust, ouders Q. C. Krom en W. J. Heintzen. 9. Pieter Gerard us, ouders A. C. Hogendoorn en C. L. Oomens. Cornelia Jacoba en Wil- helmina, ouders W. Broer en J. M. Koeman. 10. Jacobus, ouders H. Borst en E. van der Laan. OVERLEDEN8 Dec. Rengertje van Dasselaar, geh. met L. van Eyk 30 j. Johannes Krnysheer 6 mnd. Adolf Bennis 11 mnd. 9. Lyntje A. van Oosten geh. met P, van den Berg, 58 j. 10. Marinus J. Nieuw- veld 1 j. DMÜ MA AO, leer&re» solo-zang en meth. spreken heeft nog eenige uren beschikbaar om in Gouda lessen te geven. Nadere in lichtingen aan bovenstaand adres. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 771.9 te München, laagste stand 734.5 te Vest manver. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige zuidwestelijke tot zuidelijke wind, nevelig tot zwaar bewolkt, mogelyk enkele regenbuien, zelfde temperatuur. van den 10 DEO. 1912. Staatsleeningen Ned. Cert. Werkelyke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pot. Russische Obl. 1906 6 pot. ld. OdI. (Gr. Russische Spw.mii.) 1898 4 pet. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867*69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pot. Brazilië. Funding Lee ning 6 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Ilauk- en Crediet-fnstel- llugeii. Ned. Bankaandeelen Industr. UndernemiuEeii American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id Vorige Koor A 78»/. 83'/,, 62 98'/, 86 91 1 82 'V 69»/, |216'/, Koer» ron heden- 56 1 54»/, 73'/, 70'/, 25'»/,. 26'/, 69"/,. 66'/, Co. Cert. v. Aan< nglo American Tele graph Cv. Cert v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. K»l. Crediet Instell. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand Ned. Handel-My. C.v.A Mtyubouw M|jeu Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjangLebong, Mijn bouw Mij. Aand.' Great Cobar Aand. Petroleum-Ouderu. Dort sche Petroleum In- dus trie Mij. Gew. A, Kon.Ned.My.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart M(jen Ned.-Am. Stoom^vaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marino Oy. afgest. Pref. A. Tabak -Ouderueiu inren Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Liin. Cert. v. Aand. Speer weien. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. ExpL v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arsohau- W oenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Preuiieleeninreu. Amsterdam Aand3 pet Hongarye. Thoi ««-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. 145 GELDKOERS. Prolongatie 44l/% pCt. Nat. Staatsf. stil, Buitenl. weinig varieerend, Mijnen slap, Amerikanen scherpe verlaging voor alle soorten, Petroleum flauw, Tabakken weinig omzet, Culturen stil, Rubbers zwak. i r,.ij.». 33 ai'/, 169'/,, 166»/, 47, 4»/, 1017, 101'/,

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2