JSEL ITS, i and el. ires: I rgenrood,” 8 uur, .E. Alter No. 12044 Woensdag 11 December 1912. 51e Jaargang. STORMEN. £Tïe“CL“ws- ©zx -^-d.-vertezxtïe'bla.cL voox O-oxzcL©- ©xx OxxxstxeZLcsxx- i □Bia.lt xi 1 euxx Buitenlandse^ Nieuws. FELILLETOy Bracht 269* A AG, TE WAAR- gren meskleeding. i of gedeelten Gouda VVAHKNIIL’I.N, Spuislr. Beo Haag. 9/T Alle Luxe- en Hoish. Artikelen Zie de advertentie in dit nummer. sd. E. ALTER behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc, 82. iveevoeders. De Oorlog op den Balkan. Verschijnt dagelijks Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. I de stad aan huis f 1 25 legerher- longontsteking ia het (Wordt vervolgd.) jgaanltZflu, r Kanarie» 13, en liter niverseelvoer) 13 en kilo FEiN’s Inkï :lijk de BESTE NSCHADELIJK -HOLLAND. begaan, daarvan loendermeel lervoederkoaten lo 40 en 5 kilo Naar het Duitsch. van HANS LAND. EIT IN en Heeren mwjj geregeld tg ogen ontvangen' Leerton, vermak» dese dan in len. De vijfde divisie van de Duitsche vloot voor de volle zee is Zondag ochtend te Kiel gevormd. Toen de divisie-chef schout-bij-nacht Schmidt aan boord van de nieuwe dreadnought Kaiser zijn vlag heesch, salueerde het linie-schip Braunschweig met 13 scho ten. Behalve de twee genoemde sche pen behoort het linie-schip Elsass, dat op het oogenblik te Wilhelmshaven vleesch kunstmatig duur houdt. Ook het antwoord, dat de rijkskanselier gaf om de agrarische staatkunde te verdedigen, mogen wij voor onze lezers bekend veronderstellen. Aan het eind stelde Scheidemann een motie voor, waarin de houding der regeering werd afgekeurd. Bij de daarop volgende stemming behaalde de rijkskanselier dank .zij de lafhartige houding der nationaal-liberalen die oogenbiikkelijk naar het kamp van de regeeringspar- tgen overliepen, nog wel een over winning, maar het moet voor von Bethmann Hollweg wel een miserabel idéé geweest zijn, dat juist onder zijn bewind, voor het eerst een klein stukje volkskracht in den Rijksdag naar vo ren trad. irgoed. Uff en ADRES: acht 269', A AG. (lOl USUI L (O IKA NT. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 15 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames I 0 25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Drie dagen later zat Albert in het gezellige huis van de majuorsweduwe Ebner te Steglitz. Zij was een goed geconserveerde, deftige dame met don kerblond haar en bijzondere water- blauwe oogen, waaruit een groote levendigheid van ziel en veel men- schelijk welbehagen spraken. Haar stem klonk aangenaam, hoewel een eigenaardige, bijna militaire beslist heid en wilskracht er uit klonk, ver moedelijk een herinnering aan den veeljarigen echt met een braven en plichtsgetrouwen officier, wien een sleepende ziekte uit zijn werkkring ten grave had gebracht. Uit deze kamer, meneer Am mann, is mgn man weggedragen. Het is nu haast een jaar geleden, ’tlsme als was het gisteren. En toch, de eerste twaalf maanden van eenzaam heid, wat waren ze eindeloos. Ik zag spoedig in, dat het zoo niet ging, met zijn 'gedachten bij de pakken neer te zitten en zich over te geven aan de droefheid. Ik ben gezond en heb bezig heid noodig. Mgn broer, die dokter is, ried mij aan, verpleegster te worden. Ik wilde een kliniek leiden. Ik heb een daarvoor benoodigden cursus ge volgd en gevoel me nu echter zoo mat en zoo ontbloot van weerstands vermogen, dat ik terugdeins voor de hem verschrikt aan, haar blik bleef vragend op hem gericht. Ja» ging Albert verder, zy is in ’t water gesprongen. Het waren ge moedszaken, die die, hoe zal ik het zeggen, die ze nu nog niet te boven is. Een liefdesgeschiedenis, een ver liefd jongmensch, dien zij afwees. Wij, mijn vrouw en ik hadden dat huwe lijk gaarne gezien on daar dat jonge meisje, ze is wees en alleen op de wereld door die afwijking ons, haar weldoe ners, wien ze dank verschuldigd was, meende displeizier aan te doen, daarom deed zij in radeloosheid dien vreeso- lijke stap Hij zweeg en keek angstig rond. Is dat de heele toestand zei de weduwe. Niet heelemaal, niet heelemaal, fluisterde Albert. Er zijn nog meer complicaties, maar die alle u nü uit één te zetten, daartoe ben ik niet in staat. U wilt me daarvan wel ont slaan. Het is zaak, dat een dame van beschaving en met een gevoelig hart, het vertrouwen van het meisje weet te winnen en met een beetje moeder lijke bezorgdheid de herstellende den weg in het leven terug wat zal weten te effenen. een privaat-kliniek van een specialiteit over te nemen. Böger had het adres van die dame gevraagd, haar opge zocht, van Ada verteld en hij had de dame, die ‘n zeer goeden sympathieken indruk maakte, weten te bewegen, de verzorging van Ada op zich te nemen, en als ze genezen was, met haar op reis te gaan. Als beide vrouwen het met elkaar konden vinden, kon het samenleven van blijvenden aard zijn daarmede was nu die verpleegster en de dame van gezelschap zooals Albert die bedoelde gevonden. Stond die dame je aan Zeer goed. Geef mij het adres. Asjeblieft. Ik zal haar schrijven en haar dan opzoeken. Als ze me lijkt, dan zou je me weer een enormen dienst hebben bewezen, Martin. Hij klopte zijn vriend op den schouderdoch bleef in de woorden steken. Een van die plotselinge en hevige gemoeds aandoeningen overviel hem, zooals die in den laatsten tijd vaak voorkwamen zyn keel werd er door diebtgesnoerd, en de tranen kwamen hem in de oogen. Hij snelde heen. Met groote oogen, waarin een be zorgde onderzoekende uitdrukking lag, zag Böger hem hoofdschuddend na merk 29) Dientengevolge had de van ouds- bestaande vertrouwelijkheid tusschen de beide vrienden plaats gemaakt voor een verwüdering, een verkoeling, een vervreemding, die Albert des te smar telijker drukte, wijl hij den dokter voor zijn bereidwilligheid en tactvol optre den den grootsten dank verschuldigd was. Tegen den avond telefoneerde de dokter Albert en verzocht hem even bij hem te komen. Is er iets? Neen. Het betreft alleen de ver pleegster. Ik kom dadelijk. Böger deelde toen Albert gekomen was, hem het volgende mede: Een collega had hem korten tijd geleden verteld, dat zijn schoonzuster, een ma- joorsweduwe, diep in de veertig iaar, een siekenverpleegsterscursus had ge volgd en van plan was de leiding van Van het oorlogsterrein. Het nieuws van het oorlogsterrein is thans gering. De feitelijkheden hebben met het tot stand komen van den wapenstilstand op een enkele uit zondering na een einde genomen. Zoo wordt gemeld door den bevel hebber van Adrianopel dat de Serviërs de hospitaalsoldaten van deTurksche Roode Halve Maan, toen zij na het gevecht tusschen Turken en Serviërs op het slagveld verschenen om de ge wonden weg te halen, met geweervuur zijn ontvangen. Aan de Europeesche consuls te Adrianopel is daarvan mededeeling gedaan. De Fransche Consul daar ter stede seinde draadloos aan den Franschen gezant te Konstantinopel dat de in de vesting aanwezige Franschen vol komen gezond zijn en ongedeerd. In Epirus is door een Grieksche afdeeling, die ten oosteri van Dzjanina opereert, door een bajonetaanval bezit genomen van de brug over de Papaslali nabij Kondrowrachi. Op het eiland Lesbos in de Egeïsche Zee heeft een afdeeling Turken met 300 man ongeregelde troepen de dor pen geplunderd. Van Grieksche zijde zijn terstond vorming in België en stelt vast, dat de nieuwe wet een bijzonder belang voor Engeland aanbiedt, want zoo Bel gië of Nederland of wel nog die twee Rijken te zamen, zich flink op militair gebied uitrusten zullen zij ook sterk genoeg zijn om met andere volkeren een verweerverbond te sluiten. De inzicht van „Daily Graphic11 blijkt zoo wj.- gOe(j voor hebben is aan België door de mogend heden, by de opriehting vanhetRyk, onzijdigheid opgelegd en wordt de on- afhankelykbeid door dezelfde mogend heden gewaarborgd. Die onzijdigheid verzet zich dus, ten stelligste, meenen wij, tegen het sluiten van een verweerbond met een dezer mogendheden, afgezien van het al of niet nuttige daarvan. Düitbcbland. Wettelijke winkelsluiting ïn Duitschland. Sedert op 1 October 1900 in het Duitsche Rijk de wet op de winkel sluiting in werking kwam, die het de gemeenten des verkiezende mogelyk maakte de achtuursluiting voor de winkels in te voeren, is deze achtuur sluiting in tal van Duitsche gemeenten en steden ingevoerd. Aan het jaar verslag van het Verband deutscher Waren- und Kaufhkuser ontleent het Hbld. dat de maatregel thans in meer dan 1000 gemeenten in allo doelen van het ryk wordt toegepast en dat zoowel in kleinere plaatsen van nog geen 1000 inwoners (76) als in de millioenenstad Berlijn. Het sterkst was de actie voor de vervroegde winkel sluiting in de jaren 1908, 1909 en 1910, toen zy respectievelijk in 170, 222 en 233 gemeenten werd ingevoerd. De wettelnke winkelsluiting bestaat thans in 76 plaatsen met minder dan 1000 inwoners, in 225 stadjes van 1000 tot 5000 inwoners, in 389 plaatsen van 5000 tot 20,000 in 131 steden van 20,000 tot 50,000 in 43 steden van 50,000 tot 100,000 en in 40 steden van meer dan 100.000 inwoners. ^edermeihode. VooderfaDriek RISIA. Enkhuizen. rbaar bij HH. S, Wndstraat. LD, Veerstal. 4 Duitsche aangelegenheden. Nadat we gisteren door een bijzon dere omstandigheid ons overzicht van Maandag niet konden vervolgen, wil len we thans onze lezers verder in lichten over wat ons ten aanzien van Duitschlands binnenlandsche aangele genheden belangrijk toescheen. Duitschland is een parlementair land en naar men uit dé politieke constellatie zou verwachten, ook een zeer democratisch geregeerd land. Toch we wezen er de vorige maal al op, dat er van democratie bij de re geering geen sprake is In welk wer kelijk democratisch land zou andefs een regeering het aandtfrven de volks vertegenwoordiging thuis te laten in een zoo veelbewogen tijd als we thans doorleven. En ^aarom laat de re geering den Rijksdag thuis Toch niet vanwege den grooten invloed, dien de Rijksdag op de regeering kan uitoefenen. Tot voor den 12n Januari van het jaar 1912 was de Duitsche regeering vrijwel zonder eenig toezicht. Gelijk bekend is, kon in den Duitschen Rijksdag wel worden geïnterpelleerd, doch ^enig resultaat kon een inter pellatie niet hebben. De interpellant hield zijn rede, de regeering zoo zg dit noodig oordeelde, antwoordde, nog eenig napreten en daarmee was het geheele geval afgeloopen. Eenig re sultaat kon een interpellatie nooit hebben, daar het niet mogelgk was aan een interpellatie een motie te ver binden. Hoe de meerderheid van de volksvertegenwoordiging over een be paald geval dacht, daarvan bleek in den Rijksdag uooit iets. Bismarck, de geweldige, had het indertijd zoo gewild en nog altoos was het zoo gebleven. Maar als eerste resultaat van de overwinning van het linker bloc in Januari 1912 is bepaald dat in het vervolg wel een motie mocht worden gesteld. De sociaal-democraten wilden voor ditmaal eens zien, hoe de meerderheid van den Rijksdag dacht over de hou ding die de regeering heeft aangeno men in de kwestie betreffende de duurte van het vleesch. De bekende sociaal-democraat Scheidemann hield een interpellatie waarin hij op de reeds algemeen bekende gronden de staatkunde der regeering veroordeelde, omdat zij door de hooge beschermende rechten die worden geheven, het Servisch staatsman heeft mij dat toe gegeven en gezegd, dat de Servische regeering in 1909 het verzet tot het laatst toe heeft voïgehouden, omdat een wijken voor Oostenryk een om wenteling na zich kon sloepen. Nu is men daar niet bezorgd voor. Het koningshuis is veel hechter komen te staan. Zelfs als Servië op het stuk van Albanië toegeeft, wint het veel, duidelijk, doch Ik heb in het algemeen den indruk V-V1 gekregen, dat men de Albaneesche kwestie niet tragisch opvat en dat, als Servie het misschien moeielyk vindt, om voor Oostenrijk alleen te buigen, het zich toch zal schikken naar alles wat met een mandaat van de mogendheden gelijk staat, Frankrijk. Het slechte kruit. Aan verscheidene Parijsche bladen wordt uit Toulon gemeld de bij de kruitkamer van het slagschip Patrie geplaatste wacht vernam Zaterdag nacht een verdacht geknetter en sloeg alarm. Een officier constateerde dat verscheidene kisten met kruit tenge volge van gasontwikkeling waren be gonnen krom te trekken. De ver dachte voorraden kruit werden onmid- delijk ontscheept. De minister van Marine, Delcassé, heeft hevel gegeven, dat aan boord van den kruiser Pothuau binnenkort bij de Hyèreseilanden proeven zullen worden genomen om met hetzelfde kanon 100 schoten te lossen. Het doel is, de temperatuur van het kanon na deze schoten op te nemen en de quaestie van de zelfontbranding van het kruit bij hooge temperaturen te bestudeeren. Volgens de Matin heeft de vereeni- ging van gemeente-ambtenaren te Parys nog een proteet doen hooren tegen de houding van den vroegeren Min. de Selves, daar deze als Seine- prefect de gelden uit de gemeentelijke pensioenkassen heeft gebruikt voor herstel van het evenwicht van het budget van de stad Parus. De som die ten gevolge van de Selves' han deling de pensioenkas van de stad Parys te vorderen heeft, zou niet min der dan 21 millioen gulden bedragen. Beloie. Engeland en de Belg. Weerbaarheid. De Vlaamsche Gazet schryft: Het Londensch blad „Daily Graphic11 bespreekt het ontwerp van legerher- PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad,150 Idem franco per post 1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren 4®! leiding van zoo’n omvangryke inrich- 1 ting. Hoe dom het ook zijn moge, ik i erken het, ik heb mijn krachten over schat. Daarom zou de verzorging van één dame me beter convenieeren. Ik i zou daar alvast mee kunnen beginnen. 5 Is het uw vrouw, wie ik zaï op te i passen hebben in het sanatorium 1 Ablert vloog het bloed naar de wan- 1 gen. Hij beet zich op de lippen. 1 Niet mijn vrouw, zei hij wei- 1 felend, die is goddank gezond. Het betreft hier onze pleegdochter, een 1 jonge dame Meersheim, een officiers- 1 kind. 1 Ah, zeide de weduwe en zij I lachte verheugd. Wat scheelt die jonge dame Zij is een lichte longontsteking bijna te boven en zal uu in een sana torium onder uwe zorgen zoo veel kracht verzamelen, als noodig is om 1 in uw gezelschap later naar het Zui den te reizen en daar volkomen ge- 1 nezing te vinden. Is die dame van nature zwak? Integendeel. Krachtig en flink was ze. Deze longontsteking is het gevolg van een poging tot zelf moord Hij hield zijn woorden in en veegde met zijn zakdoek zijn gelaat af. De oogen van de majoorsweduwe keken D. A. P. ie”, 7'/, u., Open- ng afd. Gouda van Cruis’’. „Ons Genoegen’, -wedstrijd voor de ■tclub „Ter GouW Schaakbord’, 8 U zan Brandmeester», .ntsche Kerk, 8 U-, Ned. Protestanten da. Réunie’, 8 nor, >nd Mij. tot Ntrt en. genrood” 10l/i uurt ^„Onsf Genoegen”, re Vergad. Comité Propaganda. „Hollandia“, 8 uur, I led. Kinderbond. irmonie“, 8*/j uur' I on. Ned. Bond van I eieren. Genoegen, l1/» 1 iar examen Stefflt I i Genoegen11, 8tüj nts-Voorstelling. „Hollandia“, 10’ •susvergadering Oostenrgk en Servië. Te Berlijn gaan verschillende ge ruchten die‘t ontslag v.d. min. v.oorlog te Weenen in verband brengen met den gespannen voet, waarop Oostenrijk met Servië staat. Reeds verluidt, dat een ultimatum aan Servië zou worden overhandigd. Servie. De Berlijnsche correspondent van de Westminster Gazette, die op den Balkan geweest is, schryft over de stemming, die in Servië heerscht: Het zal Servië niet veel moeite kos ten, om toe te geven. Enkele kranten daargelaten, is het volk niet hevig opgewonden. De opwinding is zwak in vergelijking met 1909, voor Servië in de Bosnische kwestie zwichtte. Een maatregelen genomen om de Turken te dwingen zich over Ije geven. Berichten van wreedheden komen in eiken oorlog voor. Zoo ook in dezen. Hield het meerendeel der vroegere mededeeliugen daarover in dat de Turken op schandelyke wijze hun slachtoffers verminkten, thans bevat het „Berliner Tageblatt” berichten ontleend aan mededeeliugen van den in het Turksche leger dienenden kolo nel Weit, die moet hebben verklaard dat de Bulgaren en Komitadsji’s ont zettende wreedheden hebben terwijl de Turken zich altijd onthouden. De cholera is te Konstantinopel nog niet geweken. De N. R. Crt. ontving vandaar dd. 9 Dec. een telegram, mel dende dat dien dag 106 gevallen van cholera zyn voorgenomen. De vredesonderhandelingen. De gevolmachtigden, der Balkan- Staten, die te Londen gaan onder handelen over den vrede, zijn allen op weg daarheen. De Montenegriinsche gedelegeerden werden op hun doorreis te Parys door Minister Poincaré ontvangen, die een langdurig onderhoud met hen had. Te Boekarest gaat het gerucht als zou de zending van Danef uitsluitend beoogen te vragen naar de wenschen van Roemenië, opdat dit ambtelyk kennis krijge dat Biflgarije aan de hangende bezwaren geen onoverkome lijke moeilijkheden in den weg zal leggen. De Regeeringskringen te Boe karest achten het wenschelijk, dat Bulharije en Roemenië zoo spoedig mogolyk tot overeenstemming ge raken. i

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1