"S Bins erxla.xn.cL liemenjde Berichten. Stadsnieuws. 2 s,s S MLT 80 es™8180 *f^8«tf8?SSIS<ft8l»w' I .aatste Berichten Telegrafisch Weerbericht van Bl'ommestein's InkT Officieels Prijscourant ligt, tot de divisie. De Friedrieh der Grosse, een zusterschip van de Kaiser, aal zich bij de divisie aansluiten, zoo dra zijne proeftochten zijn afgeloopen. De vijfde divisie vormt het eerste gedeelte van het volgens de nieuwe vlootwet op te richten derde smal deel. Van de vier linie-schepen, die als zesde divisie het derde smaldeel voltallig zuilen maken, zyn de drie dreadnoughts Kaiserin, Prinzregent Luitpold en Könïg Albert al te water gelaten.' (N. R. Ot.) Het Munsterlandsche patroonsver- bond heeft, wegens een staking in een wevern en oen spinnerij te Ibben- büren, besloten met 4 Januari SM),000 werklieden te bedanken. Consul-Generaal te New-York. Naar de „Nieuwe Crt." verneemt is bestemd tot opvolger van wylen den heer Planten, als consul-generaal van Nederland te New-York, de heer mr. A. Van de Sande Bakhuyzen, sedert 1911 consul te New-York. STATEN GENERAAL EERSTE KAMER. Vergadering van 10 Dec. Geopend te 11 uur. Voorzitter J. N. Baron Schimmelpen- ninck van der Oye van Hoevelaken. In deze vergadering zgn goedge keurd de ontwerpen betreffende de bevoegheid tot toetreding tot het trac- taat nopens Marokkode grensrege ling betreffende de kantongerechten Schoonhoven enRidderkerk benevens een aantal naturalisatie-voordrachten. De vergadering is verdaagd, waar- schynlijk tot 27 Dec. TWEEDE KAMER. Vergadering van 10 Dec. (Vervolg.) Staatsbegrooting. De Algemeene Beschouwingen wer den voortgezet. De hoer Van Karnebeek (v.l.) besprak de houding van de Regeering tegenover de vakbonden van ambte naren. De invloed daarvan op leger en vloot zyn zeer schadelgk, en de Regee ring dient daartegen maatregelen te nemen. De heer Middelberg(a.r.)wees er op dat de te late indiening van sommige belangrgke ontwerpen oor zaak is, dat deze niet kunnen worden afgewerkt. Spr. zal dit kabinet getrouw steunen. Het werkte hard en bleef zijn program getrouw. Indien de geheele sociale wetgeving naast het Tarief niet meer in deze periode in het Staatsblad zal kunnen komen, daar hoopte spr. dat de volgende Kamer daarvoor vol doende steun zou kunnen geven. De verzekering8-ontwerpen en de Tariefwet liggen geheel in de lyn van Bpr. on de zgnen. De Staatspension- neering moet worden bestreden en het systeem van den vryen handel kan niet worden gehuldigd, waar Neder land omringd is door protectionistische landen. Spr. betreurt het dat geen her ziening der Zondagswet ter hand is genomen, hoewel hy erkent dat door het streven naar Zondagsrust al veel is verbeterd. Spr .en de zijnen dringen steeds aan op Zondagsheiliging. Wat de onderwijs-quaestie aangaat, spr. hoopt dat de oplossing moge komen in cfe richting, zooals die in het Rap port der Grond wets-com missie is uitge sproken. Het kiesrecht-artikel moge worden geredigeerd naar onze wen- schen. Over de benoemingen kon spr. niet geheel tevreden zgn. Echter erkende spr. de groote moeilijkheden, die aan de tegemoetkoming der wenschen zjjn gelegen. De financiën zijn wel vooruitgaand, maar vergeleken by andere landen is do toename niet voldoend, te meer waar ongunstige jaren komen kunnen. Tegeuover de thans gevormde oon- centratie is do coalitie onmisbaar. De behandeling der Zadeljjkheidswetten en van de Indische begrooting hebben daaivan het bewijs gegeven. Ten slotte drong spr. aan op een wijziging van het reglement van orde voor een spoediger afdoening v. zaken. De hejr Duymaer van Twist (a.r.) kwam op tegen de bewering van links dat de sociale wetgeving van dit kabinet mislukt is. Spr. is verwonderd dat te hooren, daar de linkerzijde alles hoeft gedaan om tegen te werken dat er iets tot stand zou komen. In ver band daarmede wees spr. op den Ziekte en Invaliditeitswet. (Gelach links). Men heeft gepoogd het vergaderen onmo gelijk te maken en spr. noemde eenige cijfers om dat te staven. Spr. critiseerde ook de houding der Liberale Unie bjj de behandeling der Nieuwe Militiewet waar uitsluitend om politieke redenen is tegengestemd. Sprekend over het concentratie-pro gram der vrgzinnigen wees spr. er op aat daarop geen defensie-paragraaf voorkwam. Men heeft die eenvoudig maar weggelaten om zich bij de kiezers niet weer onmogelijk te maken. Mat betrekking tot de kustverdediging be weerde spr. tegenover den heer Drue- ker dat al het oorspronkelijk aange vraagde geld noodig zal zijn. Ten slotte sprak ook spr. zijn leed wezen uit over de niet-inaiening eoner Zondagswet en verzocht hij de Kogee- ring de Invaliditeitswet spoedig af te werken. Nadat de Voorzitter mededee- ling had gedaan dat de heer Troelstra wegens ongesteldheid ook deze week niet aan do beraadslagingen kan deel nemen, kwam de heer de Beau fort (v.l.) aan het woord bij onsten- tenis wegens ziekte van den heer Tydeman. Spr. bracht de regeering hulde voor de tot stand gekomen Armenwet, doch was overigens over het gevolgde be leid niet tevreden. Als een der bejan^- rijkste zaken, waarmede deJtegoeïTng zulk een fiasco maakte, noemde spr. de kustverdedigingsvoorstellen die een internationale quaestie te voorschijn hebben geroepen, die nog niet ver- (jeten is. Van de aangevraagde 40 mil- ioenzal de Regoêring 'tnu ook kannen stellen met 12 millioen I Het is, zooals spr. reeds vroeger heeft gezegd, alleen het onderwijs vraagstuk, waarop de coalitie blijft hangen. Overigens bestaat er geen band. In de groote antithese is nu ook een kleine antithese gekomen, (spr. doolde daarbij op de quaesties, die de coalitie zelve beroeren) waarvoor de groote zal moeten wijkon. Zoolang de antithese van Protestant tegenover Katholiek, ten tyde van Thorbecke, Paganist of Christen, tegenwoordig blijft, zoolang zal een vruchtbare wet geving worden belemmerd. Minister Talma, hg moge nog zoo'n ijverig werker zgn, het standpunt waar van hij uitgaat, deugt niet. Het gaat niet aan, alles wettelgk te willen re gelen. Ten opzichte van het concentratie program was spr. het gehoel eens met den heer Drucker, dat dit geen regee- ringsprogram is. Mocht de concen tratie de meerderheid krygen, dan zal zij tot de Regeering worden geroepen. Is dat niet het geval en krjjgt toch de rechterzijde van thans een minderheid, dan zal nader moeten beoordeeld, wat geschieden moet. De beraadslaging werd hierna ver daagd tot Woensdagmorgen half elf. Een rekensommetje. In de Gemeente B. werd zoo ver haald het „Vad." by de behandeling van een salaris-adres der onderwgzers, namens B. Ai W. voorgesteld, afwij zend te beschikken op grond, dat dit een jaarlgksche uitgaaf van £360 zou ei8chen en de financieele toestand der gemeente zulks niet toeliet. Aldus werd besloten. Eenige maanden later werden de jaarwedden van burge meester en secretaris verhoogd, wat aan de gemeente jaarlijks f 660 kostte. Den dag na dit besluit ontving de burgemeester bezoek van een der on derwijzers, die hem kwam raadplegen over een moeilyk vraagstuk, en wel Iemand heeft twee schuldeischers, aan wie hg resp. 350 en f 660 debet is. Beiden bieden hunne vorderingen aan; nummer één ontvangt niets, omdat de debiteur verklaart insolvent te zijn, terwgl de vordering van nummer twee onmiddellgk gehonoreerd wordt. Na eenig nadenken klinkt het antwoord: „dat is niet mogelgk". „En toch is het geschied", is net antwoord, maar zoo iets is alleen mogelgk in de ge meente B. Veelbelovend vruchtenjaar. Van de Veluwe schrijft men aan het Vad. De onderscheidene ooftboomen beloven voor 't volgende jaar heel wat. In jaren waren ze niet zoo ruim van vruchtenknoppen voorzien, als thans 'r geval is. Vreemde man in bed. Toen Zaterdagnacht de bewoonster van perceel 162 in de Violitestraat te Amsterdam, zich te ruste zou bege ven, sprong ploseling... een man uit haar bed 1 Op haar hulpgeroep zocht de man een goed heenkomen. Voor postzegelliefhebbers. De oorlog van Italië enTorkyesal den liefhebbers van postzegels een groote aanwinst leveren voor nun ver. zameling. Italië heeft een 14-tal eilan den beöst, welke vermoedelgk bg de sluiting van het vredesprotocol alle of nagenoeg alle weer aan Turkije komen. Intuaschen fieeft Italië den postdienst dezer eilanden in beheer genomen en voor die eilanden series zegels doen overdrukken in de waar den van 2, 5, 10, 15, 25, 40 en 50 cent. In het gehoel zijn dit das 98 nieuwe zegels. Hbld. Een 96-jarige omroeper. Heden viert de ondste ingezetene van Lemmer, de heer A. Riemersma, zijn 96steq verjaardag. De oude heer is zeer kras. Hij' vervult nog steeds de betrekking van omroeper. Dagelgks hoort men zijn nog vry heldere stem door de straten kHnken.' Van beroep touwslager, werkt hij van 's morgens 7 uur tot des avonds als het donker wordt in een lgnbaan, waarin hg eerst als leerling, daarna als knecht en thans als patroon nu reeds 35 jaar werk zaam is. Hbld. Bioscoop en reclame. De firma Van Houten te "Weesp heeft aldus het Hbld. het vroegere Alhambra, dat als drijvende schouw burg bedoeld was, een nogal groote verjongingskuur doen ondergaan en er een bioscoop-theater van gemaakt, dat in alle opzichten de concurrentie met de gewone inrichtingen van dien aard kan doorstaan. Het zal zich in ons land in de groote wateren ver- toonen en voorstellingen geven. Reeds de naamRona-Theater wijst er op dat het als reclamemiddel voor een soort cacao dienst doet. Doch daarvan bemerkt men weinig als men het program inziet, daar zoowat alle pakkende nummers uit de gewone theaters er in zijn opgenomen. Maandagavond liep Weesp uit toen de opzienwekkende verlichting van het schip de bewoners tot bezoek noodigde. Een 300-tal vondr er plaats. Men genoot van de levende beelden, dronk Rona-cacao en ging dankbaar heen. De bekeuring der Paters te Val kon- Burg. Het Volk schrijft Een berichtje omtrent de bekeu ring wegens frauduleuze slachting van een koe dóór geestelijken van het Carolus-klooster te Valkenburg over genomen uit „De Belastingambtenaar" verdient wel eenige aanvulling. Alleen reeds omdat die heeren onder Chris tus dekmantel, het land reeds gerui- men tyd zoo hard bestolen bebben. Want heusijh, het is slechts eene toevalligheid dat zij „gesnordu zijn. Het bestelen der landkas werd in het St. Carolus-klooster volgens 'n vast stelsel uitgeoefend en dat Btel- stel was zóó geraffineerd, dat het ieder ten hoogste verwonderen moet, dat ze toch „betrapt" werclen Het vermoeden, dat in het klooster frauduleus geslacht werd, bestond reeds jaren, hetgeen werd afgeleid uit de weinige leveranties, waarmede de Val kenburger Blagers werden vereerd, terwgl toch het klooster 'n kostschool is, waar veel vleesch wordt gebruikt. Daarbg bezit het klooster een uit gestrekt grondgebied en 'n zeer be langrijken veestapel, die, hoewel ge regeld aangevuld, altyd ongeveer op dezelfde grootte bleef. Trots do scherpe controle, was men echter niet in staat, de frauduleuze praktyken der heeren geestelgken te ontdekken. Wat daarvan de oorzaak was?- Men wees dat van katholieke zgde alles gedaan wordt, om bg de menschen grooten eerbied aan te kwee- kee voor hunne kerkelyke instellingen. Overtreedt men den drempel van een klooster, dan staat men op ge- w ij den grond, en wee hen, die daar mee geen rekening zouden willen houden. Daarbn komt, dat hun doen en laten omhuld wordt met 'n waas van geheimzinnigheden. En deze heeren hebben hun vak blykbaar al heel goed verstaan, zelfs zoo goed, dat ze hon derden malen de kommiezen met hun vroomheid om den tuin hebben we ten te leiden. Kwamen deze kontro- leeren, dan... waren de heeren geeste lgken bijeen in gebed en moesten zg in de hal van het klooster wachten, tot de heeren uitgebeden waren, en dan kon worden gekontroleerd zoo veel de kommiezen maar wilden. Deze taktiek heeft men ook den 16n November toen het den kommiezen telukt is hen te bekeuren, toegepast. -en der kommiezen, die zich meldde voor de kontrole, kreeg ten antwoord „Even wachten meneer, de heeren zgn in gebed." En hg wachtte, en wachtte... maar aan het gebed scheen geen einde te komen. Twee andere kommiezen waren inmiddels echter over den hoo- gen muur geklommen en hadden zich n den tuin voor het klooster verdek^ opgesteld. En daar liep hun den rector van het klooster aie zoo ingebed zou zgn verdiept in de armen met een groot koevel op den mg, dat hg in de gauwigheid in de mestvaalt trachtte weg te moffelen. En toen kwam het er uit: „Ja, heeren, wij zgn schuldig." Het vleesch van de koe was door de andere heeren geeste lgken inmiddels verstopt, de helft daarvan hebben de kommiezen ge vonden in een onderaardschen gang, terwgl de andere helft verborgen was op den zolder onder oude vodden. De rector van het klooster was in middels bekeurd en moest zich een wandeling getroosten van 3 kwartier, met het koevel op z'n mg en van zgn last werd hij pas bevrgd, toen hij was gearriveerd op 't bureau van den be lastingambtenaar. Opmerkelgk is dat, hoewel de „Lim burger koerier" precies op de hoogte is gesteld van het geval, ze met geen woord daarvan melding heeft gemaakt in hare kolommen. Wg zijn inmiddels benieuwd hoe lang deze kommiezen het nu nog te Valkenburg zullen uithouden. Een gewichtige raadsvergadering. De laatste Raadsvergadering in de gemeente Balgoy (Maas en Waal) is voor een groot deel in beslag geno men door de behandeling van het ge wichtige voorstel, om in de Raadszaal een stoel te plaatsen ten dienste van een verslaggever. De voorzitter bleek er tegen te zijn. Indien, zeide hg, de Raad besluit een stoel voor den ver slaggever te plaatsen zal dit met kos ten voor de gemeenten gepaard gaan, daar er dan iemand moet worden aan gesteld1 die den stoel plaatst en weer opbergt. Ook zouden er dan stoelen voor het publiek moeten zijn en daar voor is geen plaats. Degeen die het voorstel had inge diend, was in tegenstelling met den burgemeester, van meening, dat een stoel meer of minder aan de plaats ruimte niet veel af zou doen. De voorzitter„Ik ben niet van plan voor den verslaggever een stoel te halen. Dan laat ik op kosten van de gemeente iemand er voor komen." Een ander Raadslid maakte de op merking dat toen de heer B. kwam, er voor hem wel een stoel was en er toch plaats genoeg overbleef. De voorzitter„Dat is een keer ge weest, en dan is mynheer B. ook heel wat anders dan zoo'n verslaggever, van wien ik nooit een goed verslag gezien heb, waarin het verhandelde juist wordt weergegeven." De voorsteller„Indien hij zitten kon, zou hij wellicht ook een beter verslag maken. De voorzitter„Het zit hem niet in het zitten, maar in zijn onkunde." De voorsteller„Onkunde, dat weet ik niet. Wel heeft hg in zijn laatste verslag een fout gemaakt, doch dat is geen reden om voor hem geen stoel te plaatsen. Nadat over dit punt nog eenige besprekingen zijn gevoerd, besluiten Balgoy's vooruitstrevende vroede va deren met op twee na algemeene stem men geen stoel voor den verslag gever te doen plaatsen. Aldus besloten in den jare 1912. (Vad.) Een botsing. Zaterdagavond was de 18-jarige knecht van den bleeker op weg naar Hengelo (G.) met een wagen wasch- goed, bespannen met een paard. Even buiten Verden stapte D. van den wagen af om bij S. binnen te gaanliet zgn wagen onbeheerd bniten staan en nog wel vlak bij de tramrails. Ongelukkig was de plek dicht bg een bocht, zoodat de machinist van de tram uit Vorden den wagen eerst kon zien toen hij vlak bij was. De machinist floot, merkte dat on beheerd stond en remde nog met alle macht, maar een botsing was niet te voorkomen. De wagen sloeg om en nam daarbij het paard mee, dat met een smak tegen de straat kwam, ver moedelgk den nek brak, althans da- delgk dood was. Paard en wagen wer den nog een eind meegesleept. De wagen met waschgoed werd vernield maar het waschgoed kwam er vrg onbeschadigd af.de locomotief leed eenige schade, lantaren kapot enz overigens liep het voor de tram goed af. (Zutph. Ct.) Brand in het s.s. Walcheren. Het stoomschip Walcheren is gis terochtend te 3.15 unr, zonder hulp van Bleepbooten, den Nieuwen Water weg binnengekomen en naar Rotter dam opgestoomd. Het stoomschip is aan den Denton Katendrechtschen dam gestopt en zal met hoog water, vanmiddag tusschen vieren en vgven, ligplaats nemen ia de Spoorhaven, om daar gelost te worden. De brand in ruim 3 is met eigen middelen gebluscht; in dit ruim, dat geladen was .met coprah, mais, ryst, rotting enz., staat het blusschingswater ongeveer twee meter hoog. De schade wordt vrg belangrgk geacht. Behalve de sleepbooten Rozenburg en Rotterdam, die van Maassluis wa ren vertrokken, is ook nog de sleep boot Simsom, van IJmuiden. ter as sistentie in zee gegaan. Ook laatstge noemde sleepboot heeft geen hnlp verleend. (N. R. Ort.) Wraakneming. Te Tolbert is de groote hofstee van J. P. Brandings afgebrand. De oor zaak, schrijft de „Prov. Gr. Crt." is allertreurigst. Toen een half uur voor 't uitbreken van den brand de ruim 50-jarige knecht Harm IJpma beschonken thnis kwam en zgn patroon hem daarover onder handen nam, dreigde de dronk aard, dat hij de boerenplaats in brand zou steken. Men nam daarvan weinig notitie, omdat hij dit dreigement reeds vaker genit had. Toen hg zich dan ook spoedig daarop naar achteren be gaf, dachten boer en vrouw aaii geen kwaad men meende, dat hg op de kooi zün roes ging uitslapen. Een vreeselgk geknetter toonde echter weldra, dat de knecht woord had ge houden. Hg zelf was echter niet te vinden. Toteven na middernacht de brandspuitgasten zgn Igk vonden nabij het brandende hooi. Zgn lichamjn was een onherkenbare klomp gewor den armen en beenen waren verteerd, het hoofd bijna; slechts aan den rug was te zien, dat men hier met een menschelijk overblijfsel te doen had. De Roemeen Nicolai Pascolesco is 'gistermiddag naar de N. R. Crt. schrgft naar het huis van bewaring overge bracht. Vóór dat hij het politiebureau in de Pauwensteeg, waar hij sedert Zaterdagnaoht vertoefde, verliet heeft men hem met de gevolgen, welke zijn schieten op de volksmenigte gehad heeft, in kennis gesteld, wat zulk een indruk op hem maakte, dat hg in tra nen uitbarstte. De schoenmaker M. S., wit de Leeu-' wenstraat te Rotterdam heeft gisteren nacht in zijn woning vronw en kin deren met een bajonet bedreigd. Buren en politie kwamen er spoedig aan "ter pas en toen de opgewonden schoen maker zich daarna ook met een ge weer voor zgn raam vertoonde, heeft men hem voor alle zekerheid naar het politiebureau in de Pauwensteeg gebracht, om daar wat tot kalmte te kamen. Het geweer bleek niet geladen te zijn en het zich daarmede laten zien was meer vertoon, want niemand heeft hg er eenig kwaad mede gedaan. De man verkeerde misschien nog eenigszins onder den indruk van het gevecht in de Zandstraat. (N. R. Crt.) GQUDA, 11 December 1912. Door Burg. en Weth. zijn de vol gende stukken aan de raadsleden toegezonden. ft Gouda, 4 December 1912. Wij hebben de eer U mede te deelen, dat uit de verschillende ingekomen sollicitaties naar de op 1 Januari 1918 vacant komende betrekking van brug wachter aan de Jan Kattenbrug door den Havenmeester eene aanbeveling van drie personen is opgemaakt, met welke aanbeveling wij ons kunnen vereenigen. Onder overlegging van de ingeko men verzoekschriften en het rapport van den Havenmeester, hebben wg daarom de eer Uwen Raad voor de benoeming voor te dragen I. A. DE GRUIJL, sluiskneoht. II. W. STOLK, idem. III. W. MEILOF, idem. Aan den Raad der Gemeente Gouds. Gouda, 4 December 1912. Aan Uwe uitnoodiging voldoende om praeadvies uit te brengen op het aan Uwen Raad gerichte adres der we^ duwe S. de Rek-van Ham hebben wjj de eer U het volgende mede te deel»* De overleden echtgenoot van adie®- sante was fitter bij de gemeente-gsi-f fabriek en heeft op 1 Juli van dit j den dienst met pensioen verlaten, de oprichting van het gemeente-j,_^ sioenfonds is hg evenals alle toen io vasten dienst zgnde gemeente-werk lieden in de gelegenheid gesteld voor een pensioen voor zyne weduwe te zorgen. Hij heeft echter er de voorkeur aangegeven van die gelegenheid geen gebruik te maken ofschoon hg toen reeds een loon genoot dat hem in staat stelde de daarvoor vereisohte korting te dragen. Thans vraagt zgne weduwe haar eene gratificatie uit de gemeente kas toe te staan. Onder deze omstan digheden meen en wg U in overweging te moeten geven dit verzoek niet toe te staan, te meer, daar het ons bekend is, dat adressante door wglen haar echt genoot niet onbemiddeld is achterge laten. Wg hebben derhalve de eer U voor te stellen op het adres afwijzend to beschikken. Aan den Raad der Gemeente Gouda. Gouda, 4 December 1912. In Uwe vergadering van 29 Novem ber j.l., werden wij uitgenoodigd praead vies uit te brengen op de beide tot Uw Raad gerichte adressen van 1 de R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" en den Bond van kappers en barbiers en 2° de Öoudsche Winke liersvereniging, alle gevestigd alhier. Aan Uwe uitnoodiging voldoende, hebben wg de eer U het volgende mede te deelen. In beide adressen wordt Uw Raad verzocht eene veror dening in het leven te roepen, waarbij een verplicht sluitingsuur voor winkels en magazijnen wordt vastgesteld. Wij hebben gemeend U niet te moeten aanraden aan den wensch van adres santen gevolg te geven. Eene wette- lijke winkelsluiting moge voor som mige gemeenten op haar plaats zijn, voor een gemeente als Gouda, achten wij het, ook in verband met het groote scheepvaartverkeer met omliggende plaatsen, niet gerechtvaardigd tot een zoodanige inbreuk op de persoonlijke vrijheid als deze maatregel met zich brengt, over te gaan. Wij merken bovendien op, dat adressanten niet spreken uit naam van alle nering doenden in deze gemeente. Wij hebben derhalve de eer U voor te stellen op de adressen afwijzend te beschikken. Aan den Raad der Gemeente Gouda. Tegen sluitingsdwang. Gisterenavond had op de bovenzaal van het cafe „Harmonie" een protest vergadering plaats om te komen tot dè oprichting van een comité van verweer tegen een wettelijke negen- uar-sluiting van alle winkels en ma gazijnen. De heer L. Bisschop presideerde, heette de aanwezigen welkom en zette uiteen wat het doel van deze bijeen komst was. Men is van meening dat het noodzakelijk is bij den gemeente raad te protesteeren tegen de verzoe ken om wettelijke sluiting van win kels en magazijnen in te voeren. Door enkele heeren waren reeds namen van tegenstanders bijeenge bracht, ruim 400, waarmede het groot ste werk was geschiedalleen moest nog een comité worden benoomd, dat de verdere leiding in handen zou nemen. In het comité werden daaróp be noemd de heeren L. Bisschop, M. Gompers, P. G. den Broeder, H. A. Verbeek en G. A. Sohotborgh, waarop de bijeenkomst door den voorzitter werd gesloten. Holl. Mij. van Landbouw. Voor de afd. Gouda en Omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal de heer C. H. Claassen, Rijkstuinbouwleeraar te Boskoop, op Woensdag 18 Dec. a.s. des avonds 7 uur in het café „'t Schaakbord" een lezing houden over het onderwerp „Overgang van den Landbouw in den Tuinbouw". Het Groene Kruis. Gisterenavond hield de afdeeling Gouda van de Zuid-Hollandsche Ver eeniging „Het Groene Kruis" in de groote zaal der sociëteit „de Réunie" een openbare vergadering waarin als spreker optrad de heer Dr. E. J. Abra hams uit Amsterdam, met het onder werp „Kwakzalverg". De voorzitter, Dr. P. J. A. Leve- dag opende te ruim half acht de ver gadering en leidde den spreker, die secretaris-penningmeester is van de Vereeniging tegende kwakzalverij, met een enkel woord in. Dr. Abrahams ving aan met een kort historisch overzicht te geven van het ontstaan der kwakzalverij in de oudste tijden. Eertgds bestond de oude volksgeneeskunst, die werd toegepast eerst door de familievaders, later door de priesters, en daarna door leeken, die zich daarin langzamerhand ont wikkelden, zoodat die volksgenees kunst groeide tot de eigenlgke genees kunde. Van af dat oogenblik dateert de beroepskwakzalverg, die door alle eeuwen heen is big ven bestaan. Daar voor het uitoefenen der geneeskunde, geen brevet van bevoegdheid werd verstrekt, nam gaandeweg het aantal kwakzalvers zeer toe, en hebben deze zich in de oudheid en de middeleeuwen ■teeds kunnen handhaven. Naast deze beroepskwakzalvers zgn er altijd ge weest de kwakzalvers uit medelijden, die hoewel het goede beoogende, niet minder gevaarlijk zijn. In den tegenwoordigen tijd bestaat de kwakzalverg nog even goed, dank zij het niet bestaan van een wettelgk geregelde keuring van alle onder de vlag van geneesmiddel aangediende preparaten. Spr. onderscheidde de kwakzalvers middelen in verschillende soorten de sympathie-middelen, de schadelijke middelen, de natuurgeneeswijze, de genezingen van verre, geneesmiddelen met een speculatie op den godsdienst, de persoonlijke suggestie, het anti- morphinisme, de bandoplegging enz. Op zeer Onderhoudende wgze gaf spr. een uiteenzetting op welke wgze de kwakzalverij wordt toegepast op de goedgeloovigen, die zich laten be praten om het een of ander middel ook eens te probeeren.J Wat de onschadelijke middelen aan gaat, daarbij is het alleen een quaestie van handel, waarvan spr. het zoer jammer vindt dat de daaraan bestede gelden niet nuttiger worden gebruikt. Bij de schadelijke daarentegen, waar onder dan mogen worden genoemd het leggen van spinrag en koolbladen op beenwonden, nuchter speeksel op zieke oogen en meer onsmakelijkheden, waarschuwde spr. tegen het groote gevaar, waaraan zij, die dergelijke middelen toepassen, blootstaan. Het gebruik van koud en warm water als geneesmiddel noemde spr. niets^ nieuws, al geeft het den indruk alsof' Kneipp de man was, die dat heeft geconstateerd. De waterbehan deling moet niet anders dan oordeel kundig, na medisch onderzoek, worden toegepast, daar anders het middel wel erger zou zijn dan de kwaal. Mot tal van voorbeelden waar schuwde spr. tegen het aanwenden van de met zooveel humbug aange kondigde middelen van allerlei aard, omdat daarin schuilt een voor den leek niet direct te ontdekken gevaar. De successen, waarvan de attesten der kwakzalvers sproken, zyn in geen enkel opzicht betrouwbaar. Spr. ver haalde daarvan treffende voorbeelden. Wanneer een patient b.v. ernstig ziek is dan gebeurt het herhaaldelijk dat de behandelende geneesheer maar ten deele wordt geloofd Niet zelden komt het voor dat dan intusschen advies wordt ingewonnen van een kwakzal ver. Herstelt dan de patiënt, dan wordt het succes geweten aan den kwakzal ver, die het over de daken gaat uit schreeuwen, terwijl het inderdaad de medicus is geweest, die het herstol heoft bevorderd. Het verschil tusschen den medicus en den kwakzalver ligt hierin, dat bij den medicus de niet-geslaagde gevallen naar voren worden gebracht, en bij den kwakzalver juist de z.g. heel enkel geslaagde, want, heeft een lijder geen baat gevonden, dan schamen zich pa tient en familieleden, dat zij bij zoo'n man zijn geweest. Spr. hoopte dat de kwakzalvers- nkondigingen uit de bladen zouden verdwgnen, maar verwachtte daarvan, door het ernstige financieele nadeel, niet veel succes. Alleen een wettelijke keuring kan een gewenschte oplossing brengen. Met oen ernstige waarschuwing om geen roulette te spelen met leven en ;ezondheid eindigde spr. zgn voor- iracht. Na eenige oogenblikken pauze wer den verschillende liohtbeelden vertoond van door den spreker genoemde zaken. De voorzitter bracht daarop den preker dank voor diens van groote zaakkennis getuigende voordracht en sprak de hoop nit dat de aanwezigen in eigen kringen hunne waarschuwen de stem zouden doen hooren tegen de kwakzalverij zooals dat door Dr. Abrahams was gedaan. De vergadering, die niet druk be zocht was, werd daarop gesloten. Cheshire kaas. Reuter seint uit Londen, d.d. 10 Dec. aan het Hbld.In de heden ge houden zitting van het Lagerhuis vroeg een afgevaardigde, naar aan leiding van het feit, dat groote hoe veelheden Nederlandsche Cheshire wordt verkocht of dit niet minder te wgten is aan do Nederlandsche fabri kanten en exporteurs, die kaas van dit type merken, dan wel aan een gebrek in de Engelsche wet. Minister Rnnciman verklaarde, dat bij het ministerie van landbouw klach ten te dezer zake zijn ingekomen en dat deze in den loop dezer week be sproken zullen worden op een confe rentie van ambtenaren van het mi nisterie en vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel van Cheshire. De rechtbank te Rotterdam behan delde gisteren de volgende zaak: De 25-jarige wagenmaker C. Th. v. V., te Haastrecht, bekende op 26 Oct. nldaar den 12-jarigen J. C. v. d. Hoek, met een zweep een slag in het gelaat te hebben gegeven» Bekl. zeide, dat de jongen hem voortdurend hinderde, en hyaelf in drift gehandeld had. De slag was nogal leelyk aangekomen. Eisch wegens mishandeling f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Uitspraak 17 dezer. Daarna werd veroordeeld: J. T., 41 jaar, lossen werkman te Nieuwerkerk a/d. IJssel, wegens dief stal van een schelvisch en een hoe veelheid zoutevisch, tot een maand gevangenisstraf. (N. R, Ct.) Schoonhoven. Bg kon. besluit is benoemd tot ambtenaar 0. M. bij de kantongerechten in het arrondissement Assen, ter standplaats Assen, Mr. J. A. de Visser, thans griffier bg het kantongerecht alhier. Bergambacht. Als een bijzonder heid kan worden vermeld, dat de heer G. C. Voorsluijs, volontair ter secre tarie alhier, ongeveer 5 maanden ge leden bij het zwemmen in de rivier dp Lek zijn gouden zegelring was kwijt geraakt en deze Zondag bij erg laag water op* die plaats in het zand terugvond. Nieuwerkerk a. d. IJeel. Voor rekening van eenige landbouwers is in den Zuidplaspolder een benzine motor geplaatst, ten einde niet van den wind afhankelijk te zijn bij het wegmalen van het ovortollige water Bij het proef malen is gebleken, dat de machine aan de gestelde eischen Voldoet. 401e Staats-loterij 2d' KI. Trekking v. "Woensdag 11 Deo. No. 8398 f 1000. 10549, 11976 en 13011 ieder f 200. 13031, 13325. 20557, 20656 en 20893 ieder f 100. Prijzen van f 30. 98 163 986 406 43 567 75 83 990 806 73 010 58 77 1000 1180 60 08 96 1909 84 87 1896 1418 44 77 1MB 87 46 1810 86 86 1740 44 69 1818 90 70 86 1900 9 64 79 Snee1»! "90940099.1540 aow' 9749 49 8094 59 68 67 98 8168 8990 90 8849 06 8404 8508 1M41 RQ 78 00 98 8708 15 89 47 WM1 68 M5 96 6844 47 48 59 86 QMB0» M 8480 6607 08 78 71 Kan 6005 84 10 57,79 79 ------- 78 74 90 80 87 7104 97 7994 6f 7709 7994 87 7959 57 68 96 ■rL,2!. MftffASSfc»88 88,6 61191 8"° 91 88 72 0788 9801 87 90 0971 -4» WjrtOB 74 I Pioen 00 10401 10087 10740 10000 18 85 8ll(i!^® 11047 51 68 64 11170 11950 84 11869 78 80 98 1487 04 111686 11088 75 87 11719 U 81 11806 07 90 S 11960 68 iïaM8 04 19179 89 19900 4 79 19618 94 97 78 19479 19548 44 66 19686 98 12701 6 19 46 47 67 81 19818 50 19964 1B0|« 46 78 78 94 90 18100 18299 98 00 18414 86 01 18609 J 28 06 18608 66 M 18844 80 19966 14006 16 16 85 88 14181 14988 66 74 14889 49 80 14415 44 14690 14704 97 98 14806 64 14965 89 88 115025 15104 98 99 91 07 15988 80 98 15840 15496 15519 781 80 16608 84 15757 60 78 16861 15609 19097 16106 45 61 10900 77 16804 54 16450 01 61 16694 10714 47 10891 16084 90 1 U7010 17102 77 17270 17801 41 77 78 17410 55 89 78 06 971 |l7660 72 76 17644 98 17729 88 88 78 17360 W 17997 71 118048 86 98 18112 60 57 18256 18806 89 18405 14 27 Rfl ïoniwMW 15 M 06 80 88 18807 r,a 10087 98 19156 16957 59 04 08 70 19411 47 96 10510 44 86 L19612 81 10796 47 61 10869 19911 M 2d0 Klasse 2*1* Lijst No. 6693. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Geopend 10.35 uur. V Voorzitterde heer van Nispen. Staatsbegrooti ng. De heer Schaper (s.d.) vergeleek het werk der coalitie met den toren bouw van Babel. Men kan wel zeggen dat we sedert 1901, met on kleine >auze, christelijk geregeerd hebben. Iet regime-de Meester bedierf niets voor het christelgke, ook al doordat de Eerste Kamer rechts bleef. Van de leuzen van 1901 is niets terecht ge komen. Lusteloosheid en matheid is er aan de rechterzijde. De rede van den heer Middelberg, gisteren gehouden, is daarvan het bewgs. Van de sociale wetten is niets terecht gekomen. Spr. citeerde verschillende uitlatingen op christelgke werklieden vergaderingen, waaruit bleek dat ook in die kringen groote ontevredenheid bestaat. Met kracht kwam spr. op tegen de verwijten dat er bedekt obstructie zou worden gevoerd. Dat was onjuist. Men wilde rechts haast maken met de in validiteitswet, maar links wilde de zaak goed behandelen. Wat het absenteïsme betrof, spr. bleef volhouden, dat de rechterzijcle wel degelijk voor een aanwezig aantal van 51 te zorgen heeft. Zoodra do rechterzijde inziet, dat er niet gestemd behoeft te worden, loopen de menschen weg. De heer van Veen is verstomd omdat in zijn district door bet vrg zinnige blad Oostergo de spgker op den kot» is geslagen. Dat blad kan gerust de rede van den heer v. Veen afdrukken. De heer van Veen: Dat doet het toch niet. Do heer Schaper: Men kan het gerust doen, want overtuigend is het toch niet. Aan de qualiteit van de kamerleden kan den slechten gang ook niet ge weten worden. Door den heer Verkouteren is gezegd dat er onbenulligheden zitten in de Kamer, die zelfs een minister voor niet voor bode zou willen hebben. Waar zitten die Tooh niet bg de sociaal democraten. Misschien wel rechts Spr. bestreed het ingediende wetje op den kindertoeslag voor de onder wijzers. Spr. behandelde het concentratiepro gram der vrijzinnigen, hoe de hou ding der sociaal-democraten zal zijn bij de herstemmingen. Spr. vertrouw de het program maar half. Bg de herstemmingen, wanneer de sociaal-democraten voor de keuze ko men te staan tusschen een vrijzinnige en een coalitieman zou naar een meer nauwkeurige interpretatie van de pun ten van het concentratieprogram wor den geïnformeerd. (De zitting dunrt voort.) Het Drievoudig verbond. Rome, 10 Dec. In officieele kringen neemt men algemeen aan dat er geen enkel verband bestaat tuaschen de vernieuwing van het Drievoudig ver bond en de huidige toestand. De Oostenrijksche Vloot. Pabij8, 10 Dec. De Oostenrgksche vloot is thans geconcentreerd te Pola. Prins George. De toestand van prins George van Griekenland dio aan typ heuse koorts lydt, is iets beter. De Minister van Koloniën ontving heden een telegram van den Gouver neur-generaal van Ned.-Indië melden de dat in de landstreek Landak, Westerafdeeling Borneo, bij een tret- fen tusschen een patrouille en Dajaks, 1 Ambineesch militair niet levens- gevaarlyk en 1 inlandsch militair licht werden gewond. De Dajaksch lieten drie dooden ach ter. De Prins-Regent van Beieren. Münohen, 12 Dec. De toestand van den Prins-Regent van Beieren is ver ergerd door een aandoening van den luohtpijp en jicht. De nacht was onrustig, de hartslag onregelmatig. Protest. Belgrado, 10 Dec. Volgens de Pradda zou de Servische regeering geprotesteerd hebben bij de öoiten- rijksche tegen de arrestatie van Ser vische reizigers voorzien van in orde zijnde passen. De zaak-Giovannini. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage bevestigde'heden het door de Recht bank te Middelburg gewezen vonnis tegen Jhr. O. v. B., dagbladredacteur te 's-Gravenhage, wegens eenvoudige beleediging van Monseigneur Giovan- nini, destgds pauselijk zaakgelastigde te 's-Gravenhage, in een artikel in de Middelburgsche Courant tot f 10 boete subs. 2 dagen hechteqis. Onze Geïllustreerde Weekbladen. Bet Leven geeft 4 foto's van „De Presidentsdochter", dat in het Rem- brandt-thoater te Amsterdam verboden werd. Verder vervolgt het met foto's en artikelen van 's Rijks Artillerie inrichting aan de Hembrug, oorlogs kiekjes, Molière's „Misanthroop" bij „Het Tponeel", een vogelvluchtpano rama te Amsterdam, de Ned. Officieren uit Amerika in ons land terug, carica- turen, klein-leventjes, enz. Het Algemeen Nederlandsch Sportblad bevat op den omslag een foto van de huldiging van de Ned. Officieren, win ners van de Amerika-cup en heeft verder foto's van die huldiging, cour ses te Duindigt, rugby te Amsterdam. H. V. V.-V. O. C., H .F. C.Haarlem, Z.A.C.—Robür et Velocitas, Lustrum van D.V.D., OdisH.V.V., caricatuur- Buskop en artikelen van het Concours te New-York van J. Stok, Sportbrief van Jan Feith, promotie-regeling N. V. B., enz. van het Koninklnk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 772.2 te Horta, laagste stand 719.5 te SeydiB» fjord. Verwachting tot den volgenden dag Toenemende tot krachtige tgdelijk stormachtiger, znidelgke tot zuidwes telijke wind, betrokken tot zwaarbe wolkt, regenbuien, zelfde temperatuur. is proefondervindelijk de BESTE en volkomen ONSCHADELIJK APELDOORN-HOLLAND. VAN DEN Ef f eet enhan ilel te Am sterdam 11 DEC. 1912. StMtalmHiute» S "Z.l" Ned. Cert. Werkelyke Schuld 3 pet. Oostenr. Belasting vrijo Krdnenrente 4 pet. Port. vObl. 3de Serie AmOTt. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 ld /(Gr. Russische i.) 1898 4 pet. ficolai Spoor- «rég) 1867-69 4 pet. iligatie 6o Emis- Japan. Obl. 1899 4 pet. M exico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. I. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Btflk- en Credtet-Instel- llniren. Ned. Bankaandeelen Industr Oudernemlnren American Car ét Foun dry Comp. C. v. A. Id. Smelting Refining Co. Cert. v. Aanm Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kal. Credle: Install, en Cultnur Ondernemingen Handelsver. „"Amster dam" Aand. Jav. Cultuur My. Aand Ned, Handel-Mij. C.v.A Nynbonw MUen. Ketahoen" Mynbouw My. Gew. Aand. RedjangLebong, Mijn bouw Mij. Aand.' Great Cobar Aand. Petrolenm-Oudern. Dorische Petroleum In dustrie Mfi. Gew. A. Kon. Ned. Mg. totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A .Shell" The Transp. Trhd Oy. 0. v. G. A Scheepvaart H(Jen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mg. Aand, Stoomvaart-Mg. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak -Ondernam Ineen. Bindjey Tabak My.A. Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. ëpuonrefen. Holl. IJzeren Spoor- wegmy. Aand. Mg. t. Expi. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij, Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Vorige Koers. 78»/, Hypb. ObL 4 Erie Spoorweg-Mij £ct. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. PremieieeninKes. Amsterdam Aand. 3pct Hongarjje. Thei <-Re- gnürnngs-Ges. 4pct. GELDKOERS. Prolongatie 41/.—41/, pCt. Nat. Staataf. beter voor Integralen, Buiten!, weinig varieering, Mijnen stil, Tramwaarden geen omzet, Ame rikanen beter, Petroleum kalm en vast, Tabakken weinig omzet, Culturen prijshoudend, Rubbers vast. 62%. 99'/, 86»/, 91'/, 85 83 104 82'% 59'/. |21B«/, 64»/, 70»/, 26'/, 66'/, 187 271 189»/, 9'/, 216 96 Vis 163 661 526 189 119 83'/, 3'/. W/u 88 94'/, 63»/,« 186'/, 86»/, 97 31*/,, 146 101»/, 101'/, 141'/,

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2