Sixxn erxleurxd. STATEN GENERAAL lieman^de Berichten. INDISCH NIEUWS. Stadsnieuws. INGEZONDEN, Laatste He richten. Igft*- 'l büRGRKLIJKK STAND. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant El fee te ii ha ii del le hi st«r dam «Vu 104 e/. De nieuwe bepalingen der Veiligheidswet. Naar aanleiding van de bij alge- meenen maatregel van bestuur voor gestelde nieuwe voorschriften der Veiligheidswet zijn thans door de Kamer van Koophandel een aantal opmerkingen gezonden. In de eerste plaats wenscht de Ka mer ernstig op te komen tegen de luchthartige wijze, waarmede heenge- gledon wordt over de overweging of „op bepaalde punten al naar gelang fabrieken werkplaatsen in werking zijn gebracht vóór of na het tijdstip van hot in werking treden van het nieuwe besluit min of meer strenge eischen te stellen zyn." In de twpede plaats acht de Kamer het zich tot plicht te Waarschuwen tegen het streven naar telken» stren gere voorschriften. De exceptioneel sterke financieele toestand van sommige bedrijven moge een zekere weelde veroorloven ten opzichte van allerlei inrichtingen ten behoeve der arbeiders, andere bedrijven en vooral ook de kleinere inrichtingen zijn niet in deze gelukkige positie. Hier is zorgvuldige berekening, scherp toezien op do kleintjes, weren van alles wat overdaad is, noodig om het hoofd boven water te houden. Wordt niet de noodige bedachtzaam heid betracht by het uitvaardigen van voorschriften en bij het toezicht, zoo wordt de industrie tegengewerkt, wat ook ten nadeele komt van den arbei der, die men meende in gunstiger positie te plaatsen. De Kamer maakt verder oen aan tal opmerkingen speciaal betrekking hebbend op de textiel-industrie, de onpractisehe regeling inzake de wasch- gelegenheden en het overdrevene dat elk arbeider een handdoek voor zich moet hebben. Deze maatregel legt den werkgever weer de verplichting op, maatregelen tegen ontvreemding te Kamerverkiezingen 1918. hfen meldt uit If oom aan het Vad. Te Binuenwijzend werd een alge- meeno vergadering gehouden van leden en afgevaardigden van de centraal liberale kiesvereeniging vin hot kies district Enkhuizen. Op de groslyst zjjn geplaatst mr. Goeman Borgesius, rar. Fock, jhr. De Muralt en de heer J. Zyp. TWEEDE KAMER. Vergadering van 12 Deo, Voorzitterde heer vim Niepen. Staatsbegrooting. (Vervolg.) De hoer Van der Vooritvsn Z ij p bestreed de rede van den heel de Meester, waar deae der Regeering voorzichtigheid nanrnaande tegenover den Matroaenbond. Het optreden dier bonden hoeft alleen ton doel de macht aan boord in handen to krijgen. Spr, 'zón krachtig daartegen wonsohen in te gaan. Spr. ontkende dat de Minister van Waterstaat reaciotnair is tegenover het spoorwegpersoneel. Voor do pen sioenregeling bracht spr. den minister dank. Do heer N 01 o n s (r.k.) wees af dot er bij de Regeoring en do rechterzijde geen geestdrift zou bestaan. De ver dediging der Regeoring kan gerust aan -zulke knappe Ministers worden overgelaten. Door do vorming van oen vrijzinnige conoentratie, als gevolg waarvan geen principieel debat is ge voerd, daar ziet spr. daarin de boves tiging en de erkenning van de anti these. Sprekend over de werkzaamheden, kwam- spr, tot do conclusie, dat er niet was een tekort, doch oen achterstand, liet kabinet-Pierson verkeerde in bet derde jaar in gelijke omstandigheden en door do loyale medewerking van rechts konden in liet laatste jaar be langrijke wetsontwerpen wordon aan genomen. Aan do indiening der wetsontwerpen door het huidige kabinet ontbreekt niet veel. Hot had beter geweest de groote ontworpen wat vroeger te be handelen, dan waren de politiek en de naderende verkiezingen or niet zoo bij gehaald.^ jndi0ning hebben echter verschillende oorzaken mede gewerkt. Ten eorste was in 1909 het voortbestaan van het kabinet onzeker. Het kabinet heeft «elf eenigszins uit het oog verloren, dat er negen depar tementen zjin, terwyl er maar één Kamer is. Men kan de Kamer op een gegeven oogenblik te veel voorzetten. Misschien heeft de regeoring door zooveel in te dienen de kiezers willen nopen haar in 1913 te continueeren. Ook heerschte er achterstand op wet gevend gebied. Die achterstand moet ingehaald worden maar het heeft er hier vaak den schijn van alsof we in Byzantium zitten, in een slechten tijd, dat er veel gepraat en weinig gedaan werd. Spr. verdedigde het beleid van Min. Talma als zou dit gaan in de richting van staatssocialisme, en dat de regee- ring geen rekening zou houden met het particulier initiatief. Tegenover den heer de Beaufort voerde spr. aan dat men de arbeiders niet slechts zooveel moet geven om van te leven, doch dat er een basis moet zijn, waarop zij zich kunnen ont wikkelen. De toestanden in de bedrijven moe ten worden onderzocht en daaruit moeten wel voortvloeien maatregelen van dwingenden aard. Waar de productiekosten van de bedrnven door de arbeidswetgeving worden verhoogd, daar moeten deze worden beschermd door een tariof van invoerrechten. Sprekend over do party groepeering verklaarde spr. dat do coalitie, al gist het hier on daar oens wat, zal blijven bestendigd. De R. K. maken het niet lastig. Haar heilzame werking zal zich opnieuw voor het land doen gelden. Spr. vroeg zich af wat de vryzin- nige concentratie met haar verschil lende elementen moet beginnen. Wel bohooren de soc.-democraten or niet «onder doch kunne denkbeelden zijn toch niet zonder invloed daarop. De toestand wordt nu wel eenvou diger, doordat tweo groote partijen tegenover elkander staan. Jammer vindt spr. het dat twee groote mannen als v. Karnebook en Treub aan do concentratie zyn ontvallen. Spr. ging nog in op de onderwijsparagraaf en die betroffendo den vrijen handel en verklaarde daarna zich niet veel voor te stellen wat deze concentratie indien ze mocht overwinnen, tot stand zou kunnen brengen. De heer de S t u e r s (r. k.) besprak een en ander over het Raadhuis van Amsterdam waarna de Minister van Binnenlandsche Zaken, do heer Heemskerk enkele sprekers van antwoord diende. De vergadering werd daarop ver* daagd tot Vrijdagmorgen half elf. Staatsbegrooting vóór 1913. Hoofdstijk V. Binnenlandsche Zaken. Uittreksel Memorie von Antwoord. Aan do Memorie van Antwoord ont- leenen wij de"-vblgende bijzonderheden Drankwet. Hoewel de minister niet instemt met het gevoelen van hen, die herziening van de Drankwet zeer urgent achten, erkent hy toch dat her ziening van die wet op eenige panton wenschelijk ishy is dan ook bereid die herziening voor te bereiden. Daar- by zullen de in het Verslag bespro ken punten naast andere moeten wor don overwogen. Instelling van oen commissie voor de herziening komt hem niet doel treffend voor. Vleeschkeuring. Keuring van levens middelen. Een wetsontwerp betref fende de vleeschkeuring heeft de de partementen van Binnenlandsche Za ken en van Landbouw, Nyverheid en Handel bereids verlaten. De regeling van het onderwerp is niet uitgebreid tot alle levensmiddelen, welke in den handel worden gebraoht, omdat de keuring van vleesch tech- nisoh en administratief een zelfstandig onderwerp is. Ten aanzien van keuring van levens middelen is de minister er nog niet in geslaagd een bevredigende regeling te vinden. Ontgroening. De minister heeft het gevoelen der verschillende curato ren-colleges ingewonnen omtrent de noodzakelykheid van het verscherpen van de wettelyko tuchtmaatregelen met hot oog op misbruiken bij de ontgroening. Eenparig bleken deze ooileges van oordeel, dat wijziging of aanvulling van de bestaande bepalin gen niet wenschelijk is. Nu dit jaar klachten over misbruiken niet zijn herhaald, en daarentegen onder de studenton zelf blykt gevoeld te wor den, dat tegen excessen moet worden gewaakt, meent de minister voorloo- pig een afwachtende houding te moe ien aannemen. 'ftonoemingen. De minister is van oorden ton aanzien van de benoeming van dr. Xoordtzy tot hoogloeraar te Utrecht, dav het enkele feit, dat een geleerde geen ^Rnaat der Hervormde Kerk is, niet atoonde is om hem van een benoeming tot ^oogleeraar uit te sluiten. Het ia nimrn^ aangetoond, dat het lidmaatschap ^nGr andere Kerk een hoogleeraar zon petten aan de studenten, die zich, voorbereiden tot het predikambt bij Neder- landsche Hervormde Kerk, zoodanig onderwijs te geven, dat het belang van die Kerk wordt bevorderd. Niet de behandeling van de organisatie der jkerk is de taak van de hooglee raren, maar hun is de behandeling opgedragen van een tak van weten schap, welke voor de Bijbelkennis en de zuiver godgeleerde studiën der aanstaande predikanten van hoog be lang is. Wat de benaming van jhr. mr. B. C. de Savornjfl Lohman aangaat schrijft de minister; dat daartegen alleen is ingebracht, dat niet uitsluitend de be langen van wetenschap en onderwijs don doorslag zouden hebben gegeven. Hiertegenover wijst de minister er dat bij hoogleeraarsbenoemingen niet alleen met anciënniteit of geleverde nraestatiën rèkening valt te houden. Wanneer van den te benoemen per soon met reden mag worden verwacht een oorspronkelijke, zelfstandige, beoefening van de weten schap en hem de lust en de kracht mogen worden toegeschreven om zijn gehoor te inspireeren, dan is hij de aangewezen man, al zijn er candida- ten dio een breeder arbeidsveld achtor zich hebben zonder diezelfde waar borgen te bieden. Lager onderwijs. De minister deelt mede, dat thans oen belangrijk doel van den arbeid der Ineonschake- lingscommissie, na herhaald overleg, in wetsontwerpen is belichaamd. De betreffende voordrachten zullen, ten getale van vier by nadere overwe ging is aan de drie in de Troonrede genoemde nog een vierde toegevoegd dezer dagen het departement kun nen verlaten. Ook is oen voor-ontwerp van wet samengesteld aangaande het voorbereidend onderwijs, waarover nog enkele adviezen worden inge wacht. Van een oud vrouwtje en haar v-n geloof. De „Bredasche Courant" bevat het volgende, hetwelk weer eens een kijk geeft op de toestanden in de Roomsche streken van ons land en op welke wijze de R. K. Kerk te werk gaat om zieltjes te winnen. Zaterdag j.-l. had daar ter plaatse de wed. de Wit door in aan raking te komen met vuur, zoodanige brandwondep bekomen dat zij moest worden overgebracht naar hot R. K. Gasthuis waar de vrouw Maandag middag overleed. Van geachte zijde werd aan het blad Swchreven dat ofschoon men in het asthuis wist dat de vrouw oen Pro testantsche was, haar toch de zooge naamde Heilige Sacramenten der Roomsch Katholieke Kerk zijn toege diend en men voornemens was haar ook op de R. K. begraafplaats ter aarde te bestellen. Door tusschenkomst echter van een der predikanten, met wien de kinderen der overledene, die uit Amsterdam waren overgekomen, eergisteren een onderhoud hadden, is het stoffelijk overschot gisteren begraven op het Protestantsch kerkhof aldaar. Naar aanleiding van dit schrijven is de Bredasohe Crt. op onderzoek, en ziehier het resultaat daarvan Vanwege het R. K Gasthnis werd ons medegedeeld dat de wed. de W. inderdaad op eigen nadrukkelijk ver zoek was bediend nadat zij uït eigen beweging katholiek was geworden. De heer Harthoorn, diaken der Ned. Herv. Kerk deelde ons het volgende mede De weduwe de W. is steeds protes tant geweest en bezocht nu en dan de Herv. kerk. Zij werd door de diaco nie ondersteund. Zondagmorgen bezocht de heer Harthoorn het vrouwtje, dat verpleegd werd in het R. K. Gasthuis en dat na het ongeluk had behooren te worden vervoerd naar het Diaconessenhuia. De heer Harthoorn deelde toen in het gasthuis mede, dat het vrouwtje protestant was. Haar toestand was toen van dien aard, dat er geen le- vensgevaarjscheen te dreigen. Een andOT meldde later ds. Loeff, dat zijn bezoek aan het arme vrouwtje gewenscht zou zyn. Ds. Loeff belde het gasthuis op, maar daar zeide men hem dat zyn komst niet noodig was. „Ia ze misschien al bediend vroeg de predikant. Doch deze vraag werd ontkennend beantwoord. Later telefoneerde ds. Loeff weder naar het gasthuis en op zyn nadruk kelijk gestelde vraag werd hem toen geantwoord, dat het vrouwtje katho liek was geworden. Door de bemoeiing van een ander predikant en een r. k. buur van het vrouwtje, die zeiden dat de weduwe de W. steeds goed protestant was geweest, hebben de kinderen verhin derd, dat bet lijk op de r. k. begraaf plaats werd ter aarde besteld. Dit zyn de feiten, zooals ze ons werden medegedeeld." Wij behoeven aan het bovenstaande niets toe te voegen. Commentaar is overbodig. Wie het R. K. Brabant kent, weet dat dit één voorbeeld, is uifr vele. Een oud paar. Het gebeurde dezer dagen te Oude- Pekela dat een 70 jarige man het huwelijksbootje inging mot een 71- jarige bruid. Zeker niet te vroeg Te Amsterdamscheveld i Dr.) is sinds iondag de onderwijzer R. zoek. Hij heeft zijn woning verlaten, na eerst op zijn deur te hebben geschreven „Ge behoeft niet ongerust te zijn. ik kom niet weerom Naar vermoed wordt, is uit balda digheid, Dinsdagavond op de rails der Oosterstoomtram naar Arnhem, aan den weg Onderlangs een bank ge worpen, waardoor de tram ontspoorde. Met eenige mnterieele schade liep het ongeval af. Brug ingestort. Gisterenavond is de te St.-Anna bij Nijmegen voor «1e in aanleg zijnde stoomtram gebouwde betonnen brug, ingestort op de spoorbaan Venlo Kleef, waardoor deze geheel is ver sperd. De reizigers van Kleef moeten nu nitstappon om per tram naar het Station Nijmegen te worden vervoerd. Met behulp van militairen, die de lijn hebben afgezet, wordt de spoor weg weder vry gemaakt. Het treinenverkeer, ook internatio naal ondervindt hierdoor groote sto ring. Poging tot moord. Bij de politie te Hoornfkwam giste ren de huisvrouw van zekere ter Haar aangifte doen dat zij haar man met een hamer ernstige verwondingen had toegebracht, misschien we\ doodge slagen had. Na onderzoek der politie Vond zij den man te bed liggen met'bloed be dekt. De te hulp geroepen geneesheer constateerde ernstige hoofdwonden. De vrouw is gearresteerd en het onderzoek in deze vreemde zaak wordt voortgezet. Te Stratum speelden een drietal kinderen in de buurt van de bosschen van de heeren van Bakel en van Agt, toen een slordig gekleed individu na derde en hun toeriep blijf staan of ik sla je dood. De kinderen gingen aan den haal, achtervolgd door den kerel, die met 'n dikkenknuppel zwaai de. Toen eenige menschen van den anderen kant aankwamen, verdween hij in het bosch. De politie die een onderzoek instelt, meent reeds een spoor te hebben gevonden. De zeeschuimers in Straat-Madoera. Men schrijft uit Soerabaja aan het „N. v. d. D. v. N.-I." „Eenige malen reeds schreef ik over de zeerooverijen in Straat-Madoera, die ten leste zoo menigvuldig en over moedig gepleegd werden, dat in het belang van deu handel en prauwvaart krasse maatregelen moesten worden genomen om zoo veel mogelijk het kwaad den kop in te drukken. Een maand of wat geleden werd dan ook door de Regeering besloten om gelden toe te staan voor de aan schaffing van een paar flinke motor booten en voor het dienst stellen van personeel, w. o. tweo commissarissen ten behoeve van de zeepolitie. Deze booten zouden dan met een zeker aan tal gewapende politiedienaren voort durend in Straat Madoera jacht maken op zeeroovers en op opinmsmokke- laars. Voordat deze stoomers en politie er waren, moesten torpedobooten van tijd tot tijd het vaarwater met het zelfde doel doorkruisen. De zeepolitiedienst kwam een maand of vier geleden tot stand en men hoorde een tijd lang niets meer van aanhoudingen en beroovingen van handels- of andere vaartuigen, men daoht dan ook niet beter of de schrik was er by de zeeroovers ingekomen. Maar in de laatste weken gaat het daarineede weer een gangetje. In dien korten tyd zyn reeds vyf gevallen van zeeroof voorgekomen, net laatste een paar dagen geleden." Wat nu de genomen maatregelen betreft, schrijft de berichtgever nog: Het is waar, dat ze nog niet ertoe hebben geleid om die zeeschuimeryen te beëindigen, doch ontkend kan niet worden, dat die maatregelen reeds eenig effect hebben gesorteerd. Dief stallen uit de ter reede Soerabaja liggende pranwen komen niet meer voor, evenmin het sluiken en ver handelen van gestolen goederen in de nabij Grissee gelegen beruchte kreek Karang Kering. Ook van opinmsluiken hoort men sedert evenmin de smok kelaars schijnen ontzag te hebben voor de zeepolitie. Het plan moet bestaan om ten be hoeve van die politie nog een motor boot in dienst te stellen. Wordt aan dit plan uitvoering gegeven, dan kan ook meer toezicht worden gehouden langs do kust, op de vaart tusschen Grissee en Sedajoe en in de buurten van Sembajat en Boengoe, de mon dingen van de Solorivier. Dan znllen de zeeschuimers wel genoodzaakt zijn hun werk in Straat Madoera voor goed te staken. GOUDA, 13 December 1912. Door den heer H. J. Nederhorst Jr. werd gisterenavond in het café „Het Schaakbord" aanbesteed 't verbouwen van drie perceelen aan de Zeugstiaat en Nieuwe Markt tot winkelhuizen met bovenwoning en bijkomende wer ken voor den heer P. Kond Pz. Ingeschreven werd door C. W. den Hoed voor f9100. A. den Ouden Moeroapelle - 9050. L. Boon -8998. J. J. Duijm -8920. P. Bokhoven -8776. J. M. Endenburg -8567. Th. D. Boot - 8547. A. P. de Klerk, Reeuwijk - 8147. J. Amesz - 7959. J. P. de Groot - 7777. M. van Tok -7241, De begrooting was f8176. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Voor het departement Gouda van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen gaf gisteravond in deSoc. „de Réunie" de heer Jan Groot Jr. een voordrachtavond. Voor de pauze werd voorgedragen het Noorsche meester stuk „Henoch Arden", als tweede ge deelte gaf de heer Groot verschillende komische nummertjes. Waariu dé declamator het best was, is moeilijk te zeggen; zoowel in het serieuze als in het komische was zijn voordracht goed. Mooi droeg de hear Groot o. a. in „Henoch Arden" voor, hoe de arme schipbreukeling instede een 'zeil van 't een of ander schip te zien, iederen morgen opnieuw het door breken van den dageraad waarnam, tot eindelijk na 10 volle jaren de een zame, haast verwilderde man gered werd. Ontroerend was zijn voordracht in het slot, als hij verhaalt hoe de edele man, zich opofferdo om het ge luk van zyn Annie, inmiddels met een ander gehuwd, niet te verstoren. Zeef zeker een mooi gedeelte dat de heer Groot uitnemend vertolkte. Alleraardigst waren na de paai» de nummers „De man die niet fluiten kon" en „Hevig avontuur". Om te laten hooren dat gewone stukjes, in dien slechts goed voorgelezen, werk* lijk aardig kunnen zijn, gaf de decla mator een viertal kleine stukjes, dis wel by het publiek insloegen. Ook op het gebied van stemmen* nabootsing in hun juiste klanken, bleek den heer Groot thuis te zyn. Een hartelijk applaus van het *r| talrijk opgekomen publiek was t|| j deel. Het was een aardige voordra# :j avond. Combinatie van Reederrjen. Door de Directie van de Koninklijk» Stearine Kaarsenfabriek Gouda waren heden een aantal industrieelen en hafl- deldrijvenden van Gonda en OmetT* j ken in een vergadering in Hotel ,ie Zalm" alhier bijeengeroepen, met k* doel te trachten te komen tot de et* j richting van een Naamlooze Vennoot* j schap, beoogende de uitoefening 1 het Reederiibedryf. Bij monde van een der leden i de Directie der Kaarsenfabriek r* mededeeling gedaan, dat smelting van vier bestaande t nl. dat van de sinds 1840 l Stoombootreedery „de IJsel", Co, den motordienst „Voon van de firma Dortland en motorlichter8 van de Kaarsen men gekomen was tot opricl een Naamlooze Vennooti den naam zal dragen van de LTsei voorheen C. G. Garden", welke nieuwe maat* zal beschikken over -4 goed iag Passagiers- en Goederen-Stoomboot# en 8 Motorlichters. De geheele vloot zal dos 1 uit twaalf schepen, waarmede del V. „Reederij de IJsel voorheen van der Garden" zal kunnen rot aan do strengste eischen van snel accuraat vervoer. Het kapitaal der Vennootschap zal bedragen f 150.000, verdeeld in 150 aandeelen, elk groot f 1000, waaraan door beheerders der reeds genoemde diensten wordt deelgenomen voor f 120.000, terwijl enkele te Gouda ge vestigde handelsondernemingen hare deelname reeds toezegden. Het ligt in de bedoeling van het bestuur der nieuwe maatschappij het restant van het kapitaal te trachten te plaatsen bij handel en industrie, welke geregeld groote hoeveelheden goede ren naar en van Gouda hebben te vervoeren, teneinde hen door lagere vrachttarieven, snel vervoer en aan deel in de door de nieuwe maatschap pij te behalen winsten, te doen ge nieten van alle voordeelen, welke door samensmelting der vier bestaande diensten zijn te verkrijgen. Voorloopig zal men zicfa hoofdzakelijk toeleggen op het vervoer van en naar Utrecht en Rotterdam met Gouda als centrum, terwijl door uitbreiding der vloot binuen afzienbaren tijd, ook eigen diensten op Amsterdam, ae Zaan, Haarlem, Leiden en 's Gravenhagc tot stand zullen komen. Als Directeur der nieuwe maatschap pij zal optreden de heer H. P. van Reedt Dortland, terwijl als Commis- sarissen do Heeren I. IJssel de Schep per, Dr. A. C. Geitel, I. A. van Rijn van Alkemade, H. J. Nederhorst Sr. L. W. C. G. van der Garden en W. A. Hoyng zullen fungeeren. Reeds met ingang van 1 Januari 1913 zal de nieuwe vennootschap haar werkzaamheden aanvangen. Uit het feit, dat de Heer L. W. C. G. van der Garden, tot nu toe Direc teur der Stoombootreederij „de IJsel'" v/h. C. G. van der Garden, met zijn veeljarige ondervinding aan de nieuwe maatschappy als Commissaris zyn medewerking zal blijven verleenen, en het geheele personeel, alsmede de pak huizen en kantoren zoowel hier als te Rotterdam door de nieuwe maatschappij zyn overgenomen, blijkt voldoende, aat alle zorg aan de te vervoeren goederen zal wordon besteed. Binnenkort zal een volledige dienst regeling worden bekend gemaakt. Naar wy vernemen zullen de booten der maatschappij hunne gewone lig plaatsen behouden en zullen ook de kantoren gevestigd blyven waar ze thans zijn. Bovendien wordt een nieuw kantoor gevestigd aan de Turfsingel bij de Kerkhoflaan. Uit het bovenstaande blijkt dat de door de Kon. Stearine Kaarsenfabriek Gonda in het levey geroepen beurt- dienst voor goederenvervoer Gouda- Rotterdam vice-versa, welke met 1 Jan. a.s. zou aanvangen, aanleiding heeft gegeven tot de combinatie met een drietal bestaande reederijen, welke een belangrijk passagiers- en goede renvervoer sinds een reeks van jaren tusschen Gouda, Rotterdam en Utrecht hebben onderhouden. Wij verheugen ons zeer over de sa mensmelting dezer belangrijke bedrij ven tot één groyjte onderneming, die de beschikking zal hebben over een aanzienlijke vloot, waardoor een zeker heid van snel vervoer kan worden verkregen, zooals de op zich zelf staande ondernemingen niet konden garandeeren. Bovendien, deze óóne groote maatschappy zal ongetwijfeld minder bedrijfskosten hebben, dan de exploitatie van elk der diensten vor dert, waardoor de mogelijkheid ge opend wordt, dat hare tarieven laag zullen zyn. In verband mot de aanwezige plan nen tot uitbreiding der vloot, teneinde andere diensten dan de bestaande daaraan toe te voegen, zal ongetwij feld naar een billijke vervoersregeling worden gestreefd. Deze onderneming opent een nieuw verschiet voor deze gemeente. Door vergemakkeling van het vervoer naar een groot aantal plaatsen, waarvan Gonda het centrum zal blyven vor men, wordt de kiem gelegd van een nitgebreiden transito-handel voor de geheele streek om Gouda, welke aan deze gemeente ten goede zal komen. Wij juichen de tot-standkoming de zer maatschappy toe en wenschen haar een goede exploitatie. De Ie luitenant Calkoen van het 3e Bat 4e Reg. Inf. alhier, is met ingang van 15 December a.s. op zyn verzoek ontheven van zijne functie als Batal jons-adjudant terwijl in zyn plaats als zoodanig is benoemd de le luite nant Kuipers, mede van dit Bat. De le luitenant Calkoen wordt op 1 Februari 1913 op zyn verzoek over geplaatst bn het 2e Bat. van het Korps te Leiden. Krimpen a.d. Lek, Toen de „Reederjj op do Lok no. 6" van don aanlegsteiger van Nienwpoort zon vertrekken, kwam zij met het roer in aanraking met de keien van een krib, waardoor de stang en de roerpot zoo danig werden beschadigd, dat de reis nipt kon worden vervolgd. De boot ia alhier op de dwarshellingen van J. en K. Smits scheepswerven gezet ter reparatie terwijl de reserveboot in dienst werd gesteld. Krimpen a. tl. IJssel. Gisteren is er bij de wed. Boers alhier brand uitgebroken, door het vlam vatten van een kleed, dat met benzine werd gewasschen. Het geheele huis weid een prooi der vlammen, en het 6 jarige zoontje van de weduwe is ver brand het verkoolde lijkje vond men onder de puinhoopen. Verzekering dekt de schade. N. R. Crt. Voetbal. Programma voor Zondag: V. F. C.— Sportman te Vlaardjngen. L. V. V.-U. S. C. te Leiden. R. V. C.—-Fortuna te 's Hage. OlympiaHermes, G. Mulder. Goudsche Voetbal Bond. lö kl. Volksw. G.-Gouda, R. Larsen 2Ö. kl. Moordrecht—Waddinxveen, J. Plasmeijer. 3e. kl. Olympia 4-—T. O. P. 3, H. de Wilde. Volgens bovenstaand programma heeft Zondag op het Sportterrein weer een belangrijke ontmoeting plaats. Olympia I zal ditmaal kampen tegen het dit seizoen nog niet geslagen Hermes. Ongetwyfeld wordt 'het een spannende ontmoeting. Voor den G. V. B. trekt Gouda naar Volksw. G. aan den Rottord. dijk, alwaar de gasten de overwinning wel zullen weghalen Olympia IV ontvangt verder T. O. P. III. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Zanguitvoering en Tuberculose. Onlang» berichtte de Gem. Zangv. „Gouda", dat zij een uitvoering zou gevon, waarvan het batig Baldo zou strekken tot bestryding der tubercu lose zij vroeg hiervoor den steun dor ingezetenen van Gouda. Het Bestuur zal zich de vrijheid veroorlooven in den loop dezer maand een lijst aan te bieden, om geldelijken steun voor dit edele doel te verkrijgen. Het Bestuur vraagt beleefd dien steun, opdat het in staat gesteld worde een ruime som ter hand te stellen aan deze nuttige vereeniging, welke zoozeer geld van noode heeft. Het rekent op financieele medewerking, welke het op hoogen prijs stelt en brengt ter kennis, dat elke schenker van minstens 50 cent een bewys van toegang ontvangt voor de uitvoering. Moge een ruim succes worden be haald U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor Uwe welwillende medewerking. Verfilijve Hoogachtend, Namens de Gem. Zangv. „Gouda", L. v. KERSBERGEN, Voorz. N. B. De lijsten zullen gepresenteerd worden, voorzien van den stempel der vereeniging en de handteekening vdn het Bestuur. (Wegens plaatsgebrek gisteren blij ven liggen). TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Geopend10.40 uur. Voorzitter: de heer van Nispen. Staatsbegrooting. De Minister van Bnitenlandsche Zaken, Mr. Heemskerk, begon met nog enkele punten te bespreken, die door verschillende afgevaardigden zyn aan geroerd. Landbouw en bedrijf. De heer Helsdingen beklaagde zich over het wetsontwerp op het grond gebruik der arbeiders. Wie moet dien rnd hebben. Niet de arbeider, moet grond bezitten zegt de heer Hels dingen. Dusde Staat. Maar dat ia zuiver en socialistisch idee. Zondagswet. AI werd deze ingediend, ze zon toch niet worden behandeld omdat de disch al zoo overladen is. De regeering wenscht nog tyd van beraad voor deze zaak. Te zijner tyd zal het wetsont werp verschynen. Militiewet. Wat de opmerking van den heer Inland betrof ten aanzien van het woord «ten hoogste" in de militiewet werd verwezen naar 'tgeen de heer Duymaer van Twist had gezegd. De Kustverdediging. Gebrek aan ernst werd verweten. Dat mocht toch niet worden aange nomen. De honding der regeering is niet veranderd. Het fonds bestond uit twee deelen1. Kustversterking 2. Marine-materiaal. Voor dat tweede is reeds zooveel aangevraagd dat geen fonds meer noodig is. Voor het eerste deel was 25 millioen in 8 jaar tijds. Thans wordt gevraagd 12 millioen in 4 jaar. Een andere wyze van financieren waarby het meest noodige eerst wordt aangevraagd, bracht het gewyzigde ontwerp. De grief dat deze zaak niet afgehandeld is, bestond ook bij de regeering. Spoedige afhandeling blijft dringend geëischt. Er stak een storm op in den lande over deze kwestie en het was wel raadzaam de vaart wat te matigen om geen schipbreuk te lijden. Militaire bonden. Wat heeft de regeering te doen wanneer zoo'n bond zich een gezag aanmatigt tegenovér de overheid Die vraag werd terecht gestold. Uit oen brochure las de Minister voor dat het hoofdbestuur blinde gehoorzaamheid eischt van alle leden. Dat is echt militaire antimilitarisme. (Gelach). Een dergelijk gezag tegenover het overheidsgezag kan niet geduld wor den. Do regeering kan maar één ding doen hen, die weigeren, uit de marine verwijderen. Kan de regeering het lidmaatschap van dergelijke vereeni- gingen toelaten Dat is een juridische vraag, die wel eens onder het oog gezien mag worden, in verband met artikel 7 van de Grondwet (vrijheid van drukpers). Overigens zou kunnen worden overwogen of niet voor die vereenigingen welke een gezag tegen over het overheidsgezag stellen, de tootreding ann dé ambtenaren ver boden moet worden. Militaire uitgaven. Deze zyn wat het leger betreft, precies gelijk als die in Zwitserland. In België iets hooger, alles per hoofd gerekend. De stijging in de uitgaven is meest het gevolg van de militiewet van 1901. Dat is geen verwijt maar een feit. Viermaal meer geweren en pa tronen en goederen, bonevens oen goed georganiseerd trejn^wezen kosten zeer veel. De stijging is niet fe wijten aan het huidige kabinet maar aan do his- torischo gang van 'éaken, waartoe het mini ster ie-Pierson 'den eersten stoot Gemeente-flnanoien De beweringen van den heer Patyn, aangaande de nota-Heemskerk, die in strijd zou zijn met het rapport van de Staatscommissie, waren onjuist. De nota vulde het rapport aan, waar dit blanco was. De stijging der uitgaven js niet te wyten aan onkunde van den Minis ter van Financiën, maar aan den achterstand in vele zaken en het stij gende aantal aanvragen om subsidie enz. In de Kamer wordt niet geklaagd over te hooge bedragen, maar wel over te lage Dat het wetsontwerp op de gemeentefinanciën nog niet is in gediend, ligt niet aan den minister, maar aan de wijze van werken der Kamer, die niet voor dit wetsontwerp paste. Het vinden van een gemeenschaip- pelyk resultaat bleek onmogelyk. Het eind zal zyn dat in openbaar debat deze zaak zal moeten worden uitge vochten. De forensen regeling is niet zoo eenvoudig. Het kon wel eens zijn dat het omgekeerde zou worden be reikt, wanneer het idée-Patyn werd uitgewerkt. De balans. Zijn de leden der oppositie eigen lijk het meest aangewezen voor het opmaken van de balans Zij zijn niet neutraal genoeg Welke koopman zal zyn balans laten opmaken door iemand, die zijn hnis ten val wil brengen? (Gelach). In het algemeen had de minister reden tot erkentelykheid en persoon lijk bedacht hij dit met vreugde. Was het kabinet in gunstige om standigheden, er waren ook moeilnk- heden. De omvang van de noodzake lijke wettelijke regelingen was zeer groot en er moest een groote wijzi ging komen in het parlementaire leven. De vier jaar van een regeering tot vyf jaar uit te breiden was geen reac- tionnair besluit. Integendeel het was poging om den vooruitgang te dienen. Ware er minder gepraat en werd er minder gepraat dan was zoo'n uitbreiding niet noodig. De redevoe ringen krygeneen obstructionist ische werking. Men verste wel„werking", de minister zegt niet „bedoeling". De werkwyze van de Kamer, hoe goed bedoeld, is niet steeds de mees^ geschikte. Wanneer na eindeloos over" leg met commissies en eindeloos dis cussie over vraagpunten nog einde- looze debatten worden gevoerd, zelfs over onderwerpen die niet aan de orde zijn, dan mist de werkwijze ge heel haar doel en komt er ten slotte niets terecht. De verandering in den toestand in het parlementaire leven houdt den vooruitgang en de ont wikkeling van de wetten tegen. De heer K e t e 1 a a r (v. d.) Wat een mooie woorden De Minister van Binnenland sche zaken Het is niet mooi, maar waar. Bij hare benoemingen streeft de Regeoring naar billykheid en golyk- heid. Een font maakt ieder, men kan zich vergissen. Ton aanzien van de verschillende ambten hebben nog steeds do vrijzinnigen den voorsprong. Bij het onderwijs en de rechtbanken is 't aantal vrijzinnige gogadigden toch altyd nog veel grooter. De huidige Regeering komt zoo na mogelyk aan do onpartijdigheid. De soeialo wetgeving. Daarbij komt de bureaucratie weer ter sprake. Deze is even vaak bestre den als do klacht er over werd geuit. Met vele voorbeelden toonde de Mi nister het ongegronde der klachten aan. Minister Talma is hot mikpunt. Evenmin echter als het varken in de synagoge verslonden zal worden, even zeer is Minister Talma veilig in dit Kabinet (Daverend gelach). (De vergadering duurt voort.) Perzië. Tkheban, 11 Dec. Lieden van den stam in Churaz hebben een Engelsche Luitenant in Indië gedood. De Garibaldianen. Athene, 12 Dec. Garibaldianen heb ben onder leiding van de graaf van Rome na een bloedige ontmoeting de Turken teruggedreven en Driisko, naby het meer van Janina bezet. Niuwe revoluitie. New-York, 12 Dec. Het pantser schip New-Hampshire op weg naar Sant Domingo is vertrokken. Men ge looft dat een nieuwe revolntie te Saint Domingo is uitgebroken. Fraaie zeden. Valentia, 11 Dec. In den afgeloo- pen nacht hebben bewoners van de dorpen van Benagener het huis, waar Je belastingambtenaren logeeren, met >etroleuin overgoten in brand gesto ten. Bijtyds werden allen gered en de brand gebluscht. De brandstichters zyn nog niet bekend. De cholera. Konstantinopel, 12 Deo. Het totaal aantal gevallen cholera bij de burgerij bedraagt thans 1651 waarvan 717 ge- storvon zyn. Een Nederl. Zeeofficier gewond. Uit Sniyrna wordt door Reuter aan de bladen geseind Een Nederlandsch Zeeofficier in bur- gerkleeding, wiens naam in het tele gram is verminkt, is in de dij gescho ten door eenige Turken, toen hy nit zelfverdediging een hond doodde. Omtrent dit geval meldt een amb telijk bericht nit Smyrna het volgende Adelbort le kl. F. H. Agterbos ten- evolge eigen onvoorzichtigheid door 'urk verwond door schot linkerdoe! dij. Voor 't oogenblik geen gevaar. Prins Lnitpold van Beieren, f H. M. de Koningin zal vermoede lijk bij de begrafenis van den Prins- Regent van Beieren een buitengewone zending afvaardigen. Hedenmorgen brachten H. M. de koningin en Z. K. H. de Prins een bezoek aan de tentoonstelling van de vereeniging „Avicultura" in den Die rentuin te 's Gravenhage. Een Zeeslag? Berlijn, 13 Dec. Een bericht uit Konstantinopel meldt dat het Turk- sche eskader in den nacht van Woens dag op Donderdag de Zeestraat ie uitgeloopen. Er moet een gevecht aan den gang z^n met de Grieksche vloot, die in den Archipel kruist. Dit be richt wordt door het Farysche „Jour nal" bevestigd. WADDINXVEEN. GEBOREN: 4 Dec. Nelly, ondert N. Breedveld en J. Smit. 8. Maria, ouders P. Hogendoorn en N. M. Slinger. OVERLEDEN 9 Dec. H. de Raadt, 9 m. 10. G. Koeman, 86 j. wed. van 0. van Rees. ONDERTROUWD: P. van den Bosch te Hazerswonde en N. Peters. 0. van Dam te Stolwyk en O, Spruytenbnrg. GEHUWD4 Dec. P. Hoogendijk en H. van Rijswijk. 11. C. G. van der Wolf te Boskoop en C. in 't Hout. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 7755. te Horta, laagste stand 728.2 te Vest- manoer. Verwachting tot den volgenden dag: Matige tot krachtige tijdelyke storm achtige zuidwestelijke wind, meest zwaarbewolkt, waarschtjnlyk regen buien zelfde temperatuur. VAN DEN 13 DEC. 1912. Stautiiieeiiiuteii Ned. Cert. Werkelyke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrye Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3do Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pot. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mii.) 1898 4 pet. id. Obl. (Nicoiai Spoor weg) 1867-69 4 pot. ld Obligatio 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet, Mexico Afl. Binnenland Obl. 6 pet. Brazilië. Funding Lee ning 6 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Hank on Credlet-liietel- lliigen. Ned. Bankaandeelen luduitr Oiiderneiuiujreii American Car ft Foun dry Comp. 0. v. A. ld.Smelting ft Refining Co. Gert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp, Gert, v. Gew. Aand. Kol. Credlet Instell. en Cultuur Ondernemlnreu Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-M(j. C.v.A Nydbouw N(|en. Ketahoen" Mijnbouw My. Gew. Aand. RedjangLebong, Mijn bouw Mij. Aand. Qreat Cobar Aand. Hrtroleum-Otideru. Dortsche Petroloum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. My.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A Shell" The Transp. ft Trad Cy. C. v. d. A Scherp vaart Myeu. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-My. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ouderueiuiititen Bindjey Tabak My. A. Dhereeit Max wel Land Gpant Gert, v. Aand. Peruvian Corporation- Lim. Gert. v. Aand. Spoarurexeo. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arsohau- W eenen Spoorwegmy. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison AJg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoor weg-M ij Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabl Vorige koer». 78'/, 83',, 63'/, 99'/, 86'/, 91 85"/,, 88 83',, 39'/, 1215'/, 63'/, 69'/, 25»/, 66'/, 186 268 189»/, 8'/, 188 86'/, 168»/, 546', 625 188 119 81 3'/, io v, 87'/, 96 68 186'/, 86'/, 96'/, 81'/, 158'/, ash Gew. Aand. Preniietpputinron Amsterdam Aand. 8 pet 101 '/a Hongarije. Thei s-Re- gmirungs-Qes. 4 pot. 143 GELDKOERS. Prolongatie 33/fc4 pCt. Van Nat. Staatsf.-Integralen lager, Buitenl. nagenoeg prysh., Mijnen voor Oost-Borneo beter, Amerikanen vast vooral voor Steels, Petroleum niet veel verschil, Tabakken vaster, Culturen betar, Rubber, nagenoeg ptij»hoad«nd.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2