n ISEL land. ITS, a nd e 1. PPIJ STORMEN. W I204S Maandag 16 December 1912. 51e Jaargang- Bmtealandsch Nieuws. S-dlte xi 1 a.n.d- ringen. *V rzD^. FElILLETOX Gouda. n Heeren g n - ne noodig NGEH” DRANKWET. Telefoon Intero. 82. XTïe"CL"w-s- ©XL -^<5.^ertexxt5.e1oleuc5L voor GrO’vxcS.s. eaa. OzxxstxeHxrezi- Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. BEKENDMAKING. f II. Apothekers, 33) HOOFDSTUK XIII. H. Claassen te (Wordt vervolgd.) i I PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer Elke regel meer II ike mannen en d g w n es :it in Naar het Duilsch. van HANS LAND. tigbonl zijn nen, w aar t worden. ij geregeld tgdig i ontvangen van «n, vermakelgk e dan in onse eh zelf. \V A Kb. II C|S, Spuislr. Hen Haag jT* t’le Luxe en llnish. Artikelen irood" 10l/j nw» raaf. »ns Genoegen”, Vergad. Comité npaganda. en Woningtoez. Btandscommissie ties, die de herstellende zonder een zweem van vreugde accepteerde. Ze aanvaardde deze bewiïzen van zyn gulheid en zyn medelyden eer met een rilling, want al het geledene werd weer levend in haar. De afschrikwek kende beelden van ’t geen geschied was doemden dan weer in haar op; alles werd weer klaar in haar, dat nauwelyks verzonken verleden, en dan vooral de zorg voor wat komen ging want Ada gevoelde maar al te zeer, dat zijniet kon terugkeeren in Albert’s huis. Zelfs deed de gedachte aan een weerzien van hem haat beven. En nog een andere schaduw zweefde over haar geesthet zwijgen van Ma thilde. Van haar kreeg Ada geen brief, geen teeken van leven, en ofschoon Ada dat met smarte ondervond, sid derde ze toch weer bij de gedachte dat Mathilde haar menigerlei attentie zou brengen, waarvoor ze dan niet zou weten te danken. Aan Mathilde dan wellicht te moeten schrijven, ver vulde Ada met angsttegenover Ma thilde gevoelde zij haar geweten be zwaard en het allerliefst was zij ver van haar weggevlucht. De gedachte alleen aan Mathilde wa* in staat Ada het bloed naar de wangen te jagen. onderhandelingen over een vast ver bond van samenwerking beginnen. En zoo wendde hij zich tot Oosten- rijk-Hongarije, waar, hij bij de leidende staatslieden een gewillig oor vond, omdat deze voelden van het verbond meer steun te zullen ontvangen dan te moeten geven. Den 7den October onderteekende keizer Frans Jozef het verdrag, den l&den October Keizer Wilhelm. In de eerste plaats was dit verdrag gekeerd tegen Rusland. Dit is later uit werken van Bismarck zelf het best gebleken. Morgen vervolgen wij dit overzicht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Gouda, brengen ter open bare kennis, dat op 14 December 191» bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Johannes Reurings van beroep Bleekers- knecht, wonende te Gouda, om vergunning tot den verkoop van Sterkendrank in 't klein, voor sebruik ter plaatse van verlof in de navolgende local it ei tDe beneden- voorlpcaliteit van het perceel gelegen aan de Vierde Kade No, 41 aldaar. Binnen 2 weken na de dagteekening dexer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van deze vergunning schrif telijk beswaren bij burgemeester en Wet houders inbrengen. Gouda, den 16 December 191a. Burgemeester en Wethouders voornoemd' De Burgemeester, R. L. MARTENS. De Secretaris, J. VAN HEUSDE die zich metl Januari ,a.B. op de „Goudsche Courant” abonneeren, ontvangen de nog verschijnende nummers gtatis. ollandia4,8 uur, Kinderbond. jnieu, 8lji uur, Ned. Bond van en. moegen, l1/» en examen Stedel. aakbord”, 7 u., s idbouw. Lezing moegenu, 8 uur, Voorstelling. Iollandiau, 10 u. vergadering „De De overgang uit de armelui’s atmos feer en de gedrukte stemming van het ziekenhuis naar de frissche vroo- lyke, weelderig ingerichte verblijven van het sanatorium in het westen, had Ada beelist opgevroolykt. Ze zag met vroolyke oogen rond. Voortdurend was de nieuwe verpleegster in haar nabijheid. Met veel sympathie was hun kennismaking begonnen. Ze deed Ada als een weldaad aan; dat was een heel andere omgeving dan tot nu toe. In plaats van een „dienstdoende” ver pleegster, die door haar velen arbeid overstelpt meest kort en bondig haar werk verricht en nauwelijks tijd heeft voor een woord van deelneming, was hier een voorname vrouw, beschaafd, taktvol, teergevoelig, attent, vol am bitie in haar verpleegsters ambt. mij mede, dat ik een bed kon krygen, wanneer ik slechts bekende een Turksch officier te zijn. Met op den rug gebonden armen moest ik* rechtop in de tent staan, terwijl men mij de kleeren van het lijf rukte om be* wijzen te vinden, dat ik oen Turksch officier was. Een man van het Roode Kruis verklaarde eindelijk dat ik „een echte Turk uit Constantinopel” was. Des nachts werd ik op een kar geladen en aan een wagenrad vastge bonden. Een officier, die mij -be waakte, ried mij aan te bekennen dat ik een Turk was, daar ik anders morgen zou worden doodgeschoten 800.000 man onder de wapenen. De Maand. Crt. ontvangt uit Pary's het volgende Reuter-telegram In een uitvoerig telegram uit Ujvidet (Duitsch Neusatz) aan de „Journal”, worden interessante bijzonderheden medegedeeld over de Oostenrij ksche mobilisatie. Oostenrijk mobiliseert in koortsachtigo haast zijn geheele strijd macht. Alle bruggen en tunnels wor den door militairen bewaakt en op alle stations in Galioiö worden zelfs de sneltreinen op ’n zijspoor gebracht, teneinde honderdtallen recruten-tran- sporten te laten passeeren. De 16 corpsen, waaruit het Oosten- ryksch-Hongaarscho leger bestaat, zijn verdubbeld en sommige zelfs verdrie voudigd. Bij de legercorpsen aan de grens zijn vijf van de zes lichtingen onder de wapenen. Op het oögenbiik schat men het leger, dat gemobiliseerd is, in afdeelingon aan de verschillende grenzen verspreid op circa 200.000 man staande aan de Servische grens. De mobilisatie is in anderhalve week tot stand gekomen door middel van persoonlijke oproepingen en wordt nog voortgezet. De mobilisatie is zoo vol komen, dat sommige groote fabrieken in de omgeving van Boedapest en Szegedin stop gezet zyn tengevolge van gebrek aan werklieden, terwijl ook in belangrijke steenkolenmijnen, als die van Sslgo-Farjan, de werkzaam heden voor 7* gestaakt zyn. Gebrek aan steenkolen doet zich reeds gevoe len De mobilisatie van de vloot volgt. Een buitengewone bedrijvigheid heerscht sedert drie weken te Pola. De oorlogsschepen hebben steenkolen ingenomen. Alle vroeger toegestane verloven zyn ingetrokken en de equi pages teruggeroepen. De verdediging van den Donau is verzekerd door een fiottieltje van 9 monitors, die tusschen De Driebond. Terwyl sommigen altijd den tijd hebben, kunnen anderen nooit hun tijd afwachten. Blijkbaar behoort de Duitsche Rijkskanselier tpt de laatste soort, wellicht het spreekwoord hul digend beter te vroeg dan te laat. Niemand zal toch ontkennen, dat dit maal de zaken niet vroegtijdig zyn afgedaan. De Driebond zou nd. ein digen den 28sten Juni 1914 en deze week reeds hebben Duitschland, Oos tenrak en Italië ons doen weten, dat de Driebond opnieuw met twaalf jaar is verlengd. Óp zich zelf is het feit van de verlenging minder merkwaar dig dan wel den vorm, waarin de be kendmaking geschiedde. De officieele weg, waarlangs men thans aan Europa liet weten, dat opnieuw de helft van het vroegere Europeesch concert sa- menschoolde bracht het idee mede, dat deze mededeeling niet zonder eenige bedoeling geschiedde. Oude bekenden op het terrein van de Euro- die hun een uitdrukking van kinder lijke hulpeloosheid gaf, dan streek zij zacht met fluweelen hand over het meisjes voorhoofd uit haar slaap ont wakend, luchtte zij de vriendelyke oogen, die zoo geruststellend en moe derlek beschermend op Haar gericht waren. Een zwijgende uitwisseling van sym pathie had tusschen de beide vrouwen plaats. Op den derden dag beiden had den op voorschrift van den dokter nauwelijks nog een woord gewisseld vatte Ada’s warme hand die van mevrouw Ebner en kuste Ada die, dankbaar voor de groote zorg en den steun, die de vreemde dame der pa tiënte in die dagen had verleend. Dokter Böger, die Ada’s behande ling nu geheel op zich genomen had verheugde zich zeer óver deze ont luikende vriendschap tusschen Ada en mevrouw Ebner en hij meldde Alben, die zeer naar mededeelingen dienaan gaande verlangde, welk oe.. goede wending de toestand nam, waardoor de eerste geruststellende uitzichten voor de toekomst werden geopend. Nu bereikten Ada de eerste zeer neutraal gehouden teekenen van Al bert’s belangstelling: bloemen, ver- frisschingen in menigte, allerlei atten- f 0.55 wÖ.i0 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twe»berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames t 0 25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Het was derhalve een verlichting voor haar dat zij geen teeken van leven van Mathilde ontving en toch toch hoe dreigend-d uister was dat zwijgen I Wist Mathilde wat er gebeurd was en was zij boos op haar Word haar de schuld gegeven vtin alle» en zag Mathilde in haar een uiterst ondankbare met een laag ka rakter Deze gedachten kwelden Ada zoo, dat mevrouw Ebner haar bedrukt heid spoedig opmerkte en Böger er opmerkzaam op maakte, daf Ada mo reel leed. Böger was op deze mededeeling al lang voorbereid. Toen hy met Ada alleen was ze had het bed voor den eersten keer verlaten en lag op de divan vroeg hy haar wat haar terneersloeg. Een oogenblik streed Ada. Ze beet op haar hppen doch zij overwon haar angst en vroeg waarom zij niets van tante Mathilde hoorde. Ik ben al lang op die vraag voor bereid, beste kind. Voor ik je die be antwoord, moet ik zeggen, dat. Albert mij alles heeft verteld wat er gebeurd is. August Hamilton, die als oorlogs correspondent bij het Turksche leger in Thracië vertoefde, werd door de Bulgaren gevangen genomen en geeft van zijn lijdensgeschiedenis bij hen meegemaakt het volgende verslag Ofschoon myn papieren in orde waren, hielden de Bulgaren mij voor een verkleed Turksch officier toen ik n.l. 10 Nov. alleen over de bergen van het dorpje Tschataldscha naar Silivri reed en door hen werd gevan gen genomen. Ik werd naar generaal Popoli gevoerd, die my naar het hoofdkwartier zond. Onderweg reden wy een plaats voorby, waar de offi cieren van het 36ste regiment hadden halt gehouden. De bevelvoerende officier gaf ons bevel stil te houden en toen ik op zyn commando niet spoedig genoeg van het paard steeg, werd ik door een aantal soldaten er af gerukt, ik werd met een revolver bedreigd en mijn armen werden met touwen op den rug gebonden. Alles wat ik bij mij had werd afgenomen en de bevelvoerende officier ging hierbij met zulk een nauwgezetheid te werk, alsof ik een zakkenroller was, die op heeterdaad was betrapt. Later werd ik onder bewaking van zes man verder gevoerd. Daar men den gene- raal-kwartiermeoster niet vinden kon, werd ik wederom toruggevoerd en aan een nieuw verhoor onderworpen. Herhaaldelijk werd ik voor leuge naar uitgemaakt. Aan handen en voeten gebonden lag ik op den grond. Eten of drinken werd mij geweigerd. Tegen den avond werd ik in een kleine tent gebracht. Hier deelde men De Oorlog op den Balkan In goed ingelichte kringen te Con stantinopel schijnt men weinig hoop te hebben op een gunstigen uitslag der vredesonderhandelingen te Londen. De Turkaehe gezant te Londen heeft een benoeming tot eerste gedelegeerde dan nok niet willen aanvaarden. Een afstand van Kirk Kilissa en Adriano- pel aan de Bulgaren wordt in militaire kringen heftig bestreden, en wordt daarop aangedrongen, dan zou de oor log moeten worden voortgezet. De voorbereidingen voor den oorlog gaan dan ook voort. Vrijdag meldde men uit Sofia, dat een prooftrein liep met het oog Op de approviandeering van het Bulgoarsche leger, die dien dag zou aanvangen. Oosten rijksche onderdanen te Ant werpen, hebben bevel ontvangen zich bij hun regimenten te voegen. De Turken, die een aanval deden op het dorp Kavjr, werden met achter lating van 10 dooden door de Grieken af geslagen. Te Lithe werden de Turken door de Kretensers verjaagd. Rumenië. Koning Karei van Rumenië werd in een eigenhandig schrijven van den Tsaar benoemd tot Maarschalk van het Russische leger als herinnering aan de wapenbroederschap in 1877. De Tsaar noopt, dat daardoor de banden van broederschap tusschen beide vol ken nog nauwer zullen worden toe gehaald. De Vredesonderhandelingen. Tegenover een vertegenwoordiger van De Temps, heeft Ridjia Pasja, de Minister van handel belangrijke ver klaringen gedaan over het standpunt van Turkye. Dit land heeft zyn afge vaardigden naar Londen gestuurd met den uitdrukkelijke wensch vrede te sluiten, doch is tevens besloten alleen die voorwaarden aan te nemen, die met hun eer in overeenstemming kun nen worden gebracht. De strydmacht der Turken groeit gestadig aan en voor Tsjataldsja hebben zij nu 170000 man. Togen de stichting van een auto noom Albanië zal Turkye zich niet verzetten. Met Griekenland kan zij echter niet anders handelen alvorens ook dit tot de wapenstilstand is toege treden. Redelijkerwys kan niet over vrede onderhandeld frorden met een Staat, die nog rekent op den oorlog om zijn diplomatiele situatie te ver* beteren. peesche politiek hebben gemeend er een bekend geluid in te hooren. Voor wie eveneens op dit gebied belang stellend toekijkt, en niets merkwaar digs heeft gezien, zal het fioodig zijn een korte historische uiteenzetting te geven van het ontstaan van de Triple Alliantie. Tot eenige jaren na 1870, feitelijk tot 1878 toe, waren Rusland en Duitschland zeer goede vrienden. Van veel vrienden kon Duitschland zeker niet spreken, de oorlog van 1866 en de oorlog van 1870 hadden doen zien, dat Oostenrijk en Frankryk in minder goede verstandhouding tot Duitschland stonden. Met Rusland echter waren de betrekkingen veel beter, juist de strikt neutrale houding, die Rusland tijdens den Fransch Duitschen oorlog had aangenomen, had Duitschland den strijd heel wat ge- makkelijker gemaakt. Reeds eenige jaren na 1870 begint de verhouding tusschen Duitschland en Rusland echter veel koeler te wor den, dank zij het werken van de Panslavistische partij in Rusland, die met leede oogen aanzag dat Duitsch land juist door zyn laatste twee oor logen was geworden één der machtig ste landen van Europa. Die verhouding tusschen Rusland en Duitschland werd nog slechter, na het congres van Ber lijn, toen Rusland en in het bijzonder bovengenoemde partij zijn terugslag in de Balkanpolitiek meende te moeten wijten in het bijzonder aan Bismarck. Deze had echter reeds lang dozen toe stand van verwijdering zien aankomen, had hem van dag tot dag zien ver ergeren, en reeds lang zijn maatregelen genomen om bijtijds op alle gebeur lijkheden voorbereid te wezen. Daar toe zocht Bismarck hulp al was het lastig voor hem een bondgenoot te zoeken. In Frankrijk leefde nog te veel de revanche-idee om te kunnen denken dat dit land bereid zou zijn zich in een verbond met Duitschland te schikken. Met Rusland was de samenwerking zeker het meest ge- wenschte geweest, want Bismarck voelde wel, dat de onderling altoos krakkelende bevolking van Oostenryk, de derde gegadigde voor een bond, hem niet den meesten en den heohtsten steun zou bieden. Maar met Rusland kon Bismarck op dien tijd toen de verhouding zoo gespannen was, geen Deze had in het mooie bleeke meisje dat evenals zij zelf uit een officiers- familie was gesproten, veel behagen gevonden. Ze wist dat deze herstel lende zieke, die als een door nacht vorst verstijfde roos, in de kussens lag, door een zeer bijzondere, voor baar nog onverklaarde hartsaangele genheid bezocht was en zij was bereid, haar heur gansche moederlijke bezorgd heid te wijden. Mevrouw Ebner, wier frissche, heldere oogen zoo ontvanke lijk waren voor het schoone, genoot als op een feest, nu zij in een hoek van de vriendelyke, hooge en ruime ziekenkamer zat en naar Ada keek, die rustig sliep en op wier wangen de eerste teere kleuren weer gloeiden, de eerste schuchtere boden van het herstellende jonge bloed, dat van dag tot dag krachtiger zijn loop begon te nemen in dit weer opbloeiende lichaam, dat in het water den dood had ge zocht en nu in deze prettige kamer weer langzaam terugkeerde tot de warmte van het leven. Als Ada zich in haar slaap bewoog, liet mevrouw het boek, dat ze voor zich bad, zacht op tafel glijden, stond ze voorzichtig op en liep ze op haar teenen naar het bed. Sloeg de patient de oogen op waarin de vochtige nevel schemer (iOlDSCIIE COURANT. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 1.25 Idem franco per post1 50 Met Geïllustreerd Zondagsbladi 50 Idem franco per postt90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLarge Tiendeweo 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkahtoren

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1