iï1' •ft z OBlxxxi enlsuexd. Öemengde Berichten. Stadsnieuws. rf. iPOSTHiR/iixm isr I^aatste Herichten. van Bl'ommestlin's Inkt telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant - - - Ujirdek en Hemlin voor anker liggen- Aan de vyf grenzen worden alle paarden geroqairoord. De legerinten- dance heeft 8000 vrachtautomobielon besteld. Het eerste hospitaalschip voer gisteren op klaarlichten dag den Donau af, om zich by de monitor-flottieltje to voegen. Een tweede wordt in ge reedheid gebracht. Bulgarije en het Drievoudig Verbond. Naar de -Figaro" verneemt, zou Bulgarije weldra deel gaan uitmaken van het Drievoudig Verbond. Het zal met Oostenrijk binnenkort een overeenkomst «luiten. Indien dit be richt lievestigd wordt, waaraan het blad niet twijfelt, zou dit, meent de „Figaro", het resultaat van zijn van de Oostenrijk scha mobilisatie, die voor al was aangelegd om het Balkan-bloc te vernietigen. Alle gevaar voor een oorlog zou daardoor zijn weggeno men, daar Berviö alleen niets kan ondernemen tegen Oostenryk. Het gevolg van een overeenkomst tusschen Bulgarije en Oostenryk zou tevon* zijn, dat Servië een bgjangry- ken steun ia het vraagstuk van een hnven aan de Adriattsche zee, zal moeten missen. De Maand. Crt. ontvangt het vol gend telegram uit Athene: Een Grieksch detachement bezette gisteren Hcalaparamithia, een belang rijk punt tusschen het district 8a- mouria en dat van Janina. Do Turken lieten een aanzienlijke hoeveelheid wapens eni een toestel voor optische telegrafie achter. De Grieken maakten eergisteren in don stryd bh Janina (10 Turken krijgsgevangen. De aanval begon om 7 uur des morgens. De Grieken bestormdon met gevelde baio not de hoogten van Tetorakist. De Turken openden daarop het vuur. In weinige minuten werden 200 Grieken buiten gevocht gesteld, maar de Grie ken gaven geen kamp en bereikten weldra do Turksche stellingen, waar oen gevecht van man tegen rnati begon. De Turken trokken zich terug, 8 ka nonnon van zwaar kaliber achterlatend. Het Turksche oentram bood tot het vttllon van den avend tegenstand, maar de noderiaag van den linkervleugel dwong do Turken ten slotto zich over du gebeele linie terug te trekkon. OoNTKNRlJX. De oudste dochter van Aartshertog Karl Btephan, de aartshertogin Eleo- noro heeft zich met medoweten van den Keizer en toestemming barer ouders verloofd met den luitenant ter Zee v. Kloss. De Aartshertogin heeft van hare rechten als lid van het Kei zerlijk Huis afstaftd gedaan. Frankrijk. In de nabijheid vun Chambo|y reed een automobiol iget groote snelheid .op eeu af dueling van het 97# infante rie regiment. Tien soldaten werden meer of minder zwaar gewond één werd stervende opgenomen. Men zegt dat de chauffeur zonder licht reed. Vrqiinnige Concentratie. Do Provinciale Bond van Vrijtinni Igen in Friesland in een Vrijdag namiddag te Leeuwarden gehouden vergadoring een vooratol met alge- rneone atemmon aangenomen om het program van actie te vervangen door dat hotwolk ia vaatgeateld door do drio vrijzinnige orgamaatiea. Samenwerking ter verdediging van do openbare achool, Naar Do Fakkel vernoemt, hebben de hooro P. Qtto, voorzitter, on J. Bok, ie aecrotaria, namena hot hoofd- beatuur van de Véreeniging van Hoofden vats'Scholen in in Nederland, do hoofdbesturen van de vereertigin- gen „Volkaonderwija" „Noderlandache onderwallen Uenootachap", en „Bond van Noderlandache Onderwjjaera" uit- genoodigd tot een aamenapreking over de. vraag, of tusaohen de vier genoem de voroenigingon aamenwerking mo gelijk zal zjjn tot afwoor van gevaren die do openbare aohool van d* zjjde der ('hriatelijke partjjen bedreigen, in het bijzonder ainda in het rapport der Commissie voor Qrondwotalior- ziening wijziging van art. 191 der Grondwet voorgesteld wordt, die in dien zjj wet word het openbaar on derwijl met bijna algeheelen onder gang zou bedreigen. Onze nmbutanoe in Turkjje. De correapondent, te Konatantinopol van de „N R. Ctt"»achrjjft dd. 11 dozer l)o ambutanoo vaa het Nederland sche Itoode Kruis gaat voort met zich in te richten. Gisteren heeft ae vyf patiënten gekregen uit een ander laza- zet; twee gewonden en drie aan nifc- utting lijdenden. Voor morgen zijn aar nog vier zieken ter verpleging beloofd. Zoodoende heeft ae nu ten minste iets te doen gekregen. Haar inrichting, hoewel nog niet geheel vol tooid, trekt voortdurend, veel bekijks en wordt zooals ik ook alreeds de vorige maal berichtte door een ieder als dis vol rnaakste onder al de aange komen ambulances genoemd. De directeur-generaal van den Land bouw, de heer P. van Hoek, is sedert eenigen tijd ongesteld zijne betrek king wordt waargenomen door rar. dr. C. Roest, Administrateur by de Directie. BTA.TKN GENËKAAL TWEEDE KAMER. Vergadering van 14 Dec. v. m. 10.3.5 u. Voorzitterde heer van Nispen. Btaatsbegrooting. (Vervolg.) De heer de Beaufort (v. 1.) is geen voorstander van de Staatsont houding zooals de koeren Nolens en Schaper nit z(jn rede hebben afgeleid, Als spreker iets geleerd beeft dan is het dal men nooit doctrinair moet ziin in de toepassing van de economische wetenschap op de staatkunde. In be ginsel is spreker niet gekant tegen beperking van den arbeidsduur door den wetgever. Spreker komt nu tot den heer Loh- man die de benoeming besprak van zyn neef tot hoogleeraar aan do juridi sche faculteit te Utrecht. De Minister heeft gezegd dezen porsoon te hebben benoemd omdat hy de aangewezen man was. Er is hier echter een benoe ming geweest waarvan zelfs het Ka tholieke tijdschrift Van Onzen TM gezegd heeft dat do benoemde zijn benoeming te danken had aan zijn richting. Spreker vraagt vorder hoe de heer Lohman van antirevolutio naire beginselen kon spreken waar de benoemde aan een Christelijk Histo risch dagblad werkzaam was. De heer Lohman (c. h.). Wy b.v. hebben ook de anti-revolutionaire be ginselen. De heer de Beaufort wist niet dut de heeren wel de zelfde beginse len hadden, maar alleen door persoon lijke kwesties van elkaar verwydord waren. Hy spreekt echter als zijn mea ning uit dat de richting van eofo hoogleeraer niet in aanmerking komt en weinig invloed heeft op zyn loer- lingon. Na oen pauze van een half nar doet de voorzitter voorstellen tot regeling der werkzaamheden. Besloten is na Hoofdstak I eenige kleine wetsont werpen af te doen. De hoer Ter Laan (s.d.) vraagt of by het wetsontwerp inzake toenas- sing van de Pensioenwet ook het adres van den heer Harmsen c c. betreffende don overste Lindhout behandeld zal worden. De Voorzitter verklaart hier aan niet te kunnen voldoen. Maandagmiddag wordt in deafdee- lingen vergadord voor onderzoek van eenige wetsontwerpen. De algemeene beschouwingen wor den voortgezet. De heer Hugonholtz (s.d.) be strijdt de beschuldigingen aan het adres van de Matrozenbond geuit. Een verwyt treft eerderde Regeering zelf; om de verwaarloozing van de belan gen van het mindere personeel. Hy noemt de onvoldoende bezoldigingen het verstrekken van bodorvon voedsel aan schepelingen. Voor het personeel is niets gedaan. Wat op de vloot ge beurt iB de schuld van Regeeringen Kamer. Jarenlang hadden de hoeren van de overzijde gezwegen als het ging om de klachten van het personeel, slechts do hoer Staalman maakte hierop een uitzondering. Minister Wentholt maakt thans door zyn verbod van passagiereu inb/hik op aloude rechten. De V o o r zj 11 e r merkt op, dat deze beschouwingen thuis hooren Marine. De heer Hugonholtz (s.d.) zegt slecht* oen illustratie te willen geven van het regeeringsboleid. Het aanbie den van een petitie werd zelfs gewei gerd. Verzet is er niet gepleegd, men verzette zich slechts tegen bepalingen die niet waren uitgevaardigd, door te weigeren deel te nemen aan niet-be- volen feesten. Er is sabotage gepleegd, maar daar over heeft de bond zyn afkeuring mt- geproken en v%n die zijde wordt te gen sabotage als een minderwaardig middel, krachtig gewaarschuwd. Spreker releveert zyn interruptie tijdens de rede van don heer van K«r- nebeek. De beschuldiging van den heer van Karnebeek, dat men aahstuurde op ondermijning van het gezag, was uitermate doip. Als zelfs de meest rechtmatige grieven geen gehoor vin den is het geen wonder, dat het vloot- ertoneel steun gezocht by de sociaal- smoor aten. De Ministe r van Binnen- landsche Zaken meende dat de bond «en macht tracht te zün tegenover de Regeering, maAr kan zich eon minister eenige goede organisatie voorstellen zonder gezag Is de Regeering er zoo zeker van dat hare Roomsch Katho lieke ambtenaren niet gehoorzamen aan een andere macht dan de hare In plaAts van de grieven weg te nemen, tracht men de bonden te on derdrukken, doch men wete wel dat dit een gevaarlijke onderneming is. Men zie slechts naar het Christendom, dat een wereldmacht is geworden on danks de onderdrukking door de Ro- meinsche keizers. De heer D r u c k e r (v. d.) zal zich bepalen tot een 4-tal punten. lo de verhouding der vrijzinnigen tegenover de sociaal-democraten. I)e heer Schaper heeft duidelijk doen ont komen, dat zijn partij het concentra tie-program niet als sociaal-democra tisch beschouwde integendeel, dat de soc.-dem. staan tegenover de liberalen. Daarmee nemen de vryzinnigen ge noegen. de kritiek op het regeeringsbe- leid. De snaaksche opmerkingen van de Regeering op het concentratie pro gramma vormen geen voldoende ver dediging tegen de tot haar gerichte iigingeo. De verdediging van wat door het kabinet is gedaan ge schiedde alleen met g'eestdrift in de .feestrede" van den heer Lobman, die door dik en dun al wat deze Regee ring heeft gedaan heeft geprezen. Zelfs heeft deze het stelsel van wetgeving van Minister Talma verdedigd en in bescherming genomen tegen de verw'yten van hnreaucratie en centra lisatie. De Minister vap Binnonland- sche Zaken hield zich in dit opzicht naief en schijnt van dit alleen nooit iet* vernomen te hebben. De goede hoedanigheden van Mi nister Talma wil spreker erkennen, maar daarom kan men toch bezwaren hebben tegen z(jn stelsel. De Regeering verzotte zich tegen het verwrit van rechtvaardigheid in zake de kustverdediging. Zelfs een man als de gepens. luit.-gen. Sche- rer spreekt echter van een frontveran dering in de plannen van Min. Colyn. 3e de vraag of de linkerzyde schuld is dat er in 6jaar zoo weinig tot stand kwam. De tegenwoordige leider van de A. R. party in deze Kamer heeft gezegd, dat de oogst, tegen verwach ting, klein zou zyn. De heer Nolens zei met de hem eigene leukheid, dat de arbeid dezer Regeering eigenlijk nog moest beginnen en deze daarom moest wordfen gecontinueerd. Men schuift nu echter de schuld op de linkerzijde, doch de heer Lohman is wel allerminst de man om daarover te kapittelen. Men denke aan de lange reeks amendementen op de Ziektewet. De tegenwerking van de linkerzijde moet het Leitmotiv zijn by do a.s. verkiezingen. Doch dit is onjuist. Het zon niet moeitük geweest zyn de be handeling der Armenwet, Auteurswet, Ootrooiwet enz. wekenlang te doen duren, doch dit is niet geschied. De presentielijst is geen juiste waar demeter by de bepaling dat de rechter- zijde actiever Is dan de linkerzyde. We moeten annemen, dat er altyd 51 leden in het gebouw zyn, doch in de zaal zyn ze dikwyls niet en zelfs niet te krijgen. Spreker verwerpt het verwyt aan de linkerzyde, dat zij de afdoening der zaken niet zou hebben bevorderd. Een feit is het dat de Kamer te tang werkt en daardoor overprikkeld raakt. Tenslotte de samenwerking der vry zinnigen, waarover de heer Heems kerk zoo welsprekend werd. Men heeft van de rooden vaan gesproken en een oogenbiik later noemde men de grondslagen vry-liberaal. Spreker meent dat het program duidelyk ge noeg is en men zal zien, dat de vry zinnigen zich wenschen afgezonderd te houden van de soo.-dera. Het bly ven 3 partyen, die met behoud van eigen zelfstandigheid een program hebben opgesteld voor wat fcy meenen, dat door samenwerking kon worden ver kregen. Het kan de vergelijking met dat van de rechtsche ooalitie wel door staan. De heer Ketelaar (v d.) Waar is dat program verschenen? De heer Bos (v. d.) Het is er niet. De heer D ruck er (v.d.) Des te meer reden te zeggen, dat ons program da vergelijking er mee kan doorstaan. Krugen in 1913 de vrüainnigen de meerderheid, dan rust op hen de plicht do regeering te aanvaarden. Komt de rechterzijde in do minderheid enkry- 'gen Vrijzinnigen en Soc.-Dem. meer dan 50 Zetels, dan veronderstelt spr. dat dit Kabinet zal heengaan. Op de Vryzinnigen rust dan echter niet de plicht de regeering te aanvaarden en dan ia wellicht een zakenkabinet de meest geschikte oplossing. Hierover licht echter de beslissing tenslotte bij de mannen, die dan de beslissing heb ben te nemen. De vergadering wordt verdaagd tot Maandagmiddag half twee. Gevaarlijke kunsten. In een variété-theater te Brunei tradeen kunstschatter op die zyn helper een klein voorwerp van het hoofd zou schieten. Op een avond miste hij zyn doel en de kogel dro.ig in het hoofd van zijn helper, die dood neerviel. On der de toeschouwers ontstond groote opschudding en slechts met moeite be dwong men een paniek. De voorstel ling kon geen voortgang hebben. Een menagerie in rep en roer. In een menagerie te Gent klom, tydens de voorstelling, een leeuwin tegen den 6 meter hoogen traliewand op en beet de maliën weg van het stalen net, dat over de kooi was ge* spannen. De temmer snelde toe en stak het diet met oen ijzeren vork in den hals, maar het gelnke hem niet niet de leen win terug te jagen. „Allen zoo snel mogelijk er uitriep nij het publiek toe. De toeschouwers vluchtten deels door de uitgangen, maar anderen sneden gaten in net Tinnen van de tent en vluchtten zoo naar buiten, para- iluien, hoeden en xpantels achterlatend. !ntusschen was het wilde dier over de omrastering van de kooi heen geklom men en in de nu gelukkig ledige, af- ileeling voor de toeschouwers gespron gen, waar het brullend rondliep. Het lersoneel trachtte met sohrikschoten Ie leeuwin terug te drijven maar te ver- ;eefs en het stond machteloos tegen iet woeste dier. Op het meest critieke oogenbiik, toen de leeuwin dreigde naar buiten te loopen en daar de grootste onheilen te te stichten snelde Ie temmer Portuniedie niet de mees ter der leeuwin was, toe. Met bewon derenswaardige koelbloedigheid nader de hy de briesende leeuwin en het ge lokte hem haar den lasso om te wer pen, waaraan hy haar in haar kooi terugbracht. Men meldt uit Helmond By de firma Haymakers en Go. ging Donderdagavond plotseling het licht uit, zoodat de geheele fabriek in diepe duisternis was gedompeld. Dit moet dus ook oorzaak geweest zijy, dat een Fransch monteur met beide beenen in een plas kokend water terecht kwam, zoodat hy zich ernstig ver brandde' Een andere arbbider, S. ge naamd, verbrandde een voet. De toe stand van beiden is vrij wel. Een veelbelovend vader. Tegen een 40-jarigen werkman uit Souburg is voor de Rechtbank te Mid delburg één maand gevangenisstraf geëischt wegens mishandeling van zyn eigen zoon, die niet kon dolden, dat de man zyne vrouw allerlei verwijtin- ;en deed. De man sloeg met een Irankflesch. Brutale inbraak. Te Amsterdam heeft Vry dagavond een brutale inbraak plaats gehad in den gondsmidswinkel van den heer W. Esinan op het Damrak, aldaar, waarby een groot aantal diamanten, en gonden voorwerpen met brillanten bezet zijn ontvreemd tot een waarde van c.a. f 15000. Blijkbaar is de dief in het pand fokomen, terstond nadat de eigenaar et heeft verlaten en heeft hy daarbij gebruik gemaakt van een pet en ma terialen van een telefoonman teneinde daarmede gemakkelyk op het dak van het bewuste pand werkzaamheden te kannen verrichten, die hem zyn avond- excursie zonden vergemakkelijken. Tegen 10 werd den z.g. telefoonman nog door den bovenbewoner van het naast het bedoelde pand aan het Dam rak gelegen huis gevraagd of het nog lang moeat duren, waarna de inbreker spoedig verdween, zyn buit in een citybag meenemend. v&n den dief is nog geen spoor ontdekt. Te* Roermond is gistemamiddag, naar de N. Crt. meldt, de vernufabriek van de firma Lommer en Co. door onbekende oorzaak afgebrand. Ook de inventaris werd een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. Het Revolvergevecht in de Zandstraat te Rotterdam. Het voormalige danshuis in de Zand straat, thans Legement „LatreiColo- ral Roman1* van Docioru Nicoiti zooals men weet, verleden week Zater dagavond het revolvergevecht plaats had met het gevolg, dat genoemde Pascu thans in het Huis van Bewa ring is opgesloten, is Zaterdagavond heropend. De kogelgaten in muren, spiegels en meubilair zijn nog zicht baar. Ook het bovenhuis, het eigen lijke terrein van den stryd en waar Pasen overmeesterd werd, is voor be langstellenden toegankelijk gesteld te gen een klein entrée, ten bate ven zyn vrouw en 2 kinderen. De politie heeft een 21-jarigen hulp telegrafist te Amsterdam aangehouden die verdacht wordt zich op een door hem valschelyk opgemaakten telegra fische n postwissel een bedrag van ruim f 100 te hebben doen nitbetalen aan het post- en telegraafkantoor van een gemeente in hot Gooi. Het jongmensch had een valschen wissel van het tele graafkantoor te Amsterdam naar die gemeente weten te seinen en het doen voorkomen, alsof de wissel uit een stad in Duitschland kwam. Zyn voor zorgsmaatregelen waren zoo goed ge nomen, dat men er absoluut geen be zwaar tegen ipaakte, hem het bedrag uit te betalen. De zaak kwam uit, doordat in bedoelde Duitsche stad. geen storting voor den wis«el bleek te heb ben plaats gehad. Dit gaf aanleiding tot een onderzoek, dat tot de aan houding van den hulptelegrafist leidde. (Hbl.) Men seint nit Vlissingen De zeelichter Minnie, welke Vrijdag van hier is vertrokken naar Brazilië, gesleept door het Dnitsche stoomschip Ectocanna, is waarschnnlyk vergaan. Het stoomschip is namelijk op de reede teruggekeerd en weet nietvande lichter af, welke dus vermoedelijk in den storm is gebleven. Er bevonden zich 5 personen aan boord, waaronder 2 nit Vlissingen. Een vyver in den trein. Een vischhandelaar te Steenwyk heeft dezer dagen, deelt de „Ned. Hen gelsport mee, op de volgende practi- sche wijze een groote party levende visch naar Dnitschland verzonden In een daarvoor bestemde spoor wagon werd een vyver aangelegd. Men gebruikte daarvoor een tot dat doel ingericht zeil. De waterleiding ^orgde voor enkele M. helder water en Weldra zwommen daarin tal van visechen dartel rond, als waren zij nog in volle vryheid. Druipend ijs boven dézen vervoerbaren4 vischvy ver aangebracht, zorgde voor verfrissching. Een milionair van ellende omgekomen. Men heeft te Courbevoie in Fran krijk in een houten huisje, het lijk van een grijsaard gevonden, bekend als „baas Daniël". De helft van zyn gelaut was door ratten verslonden. De commissaris van politie, die ter plaatse verscheen, ontdekte tusschen de vingers van dö^ doodeden sleutel eeoer brandkast, dien hy dien hy in een groote cred ietinstelling gehuurd had. De brandkast bevatte voor meer dan een millioen effecten, die baas Daniël, volgens zyn ware naam Jean Baptiste Routeau, 88 jaar oud, on aangetast bewaarde, terwyl hij zelf honger 'en gebrek leed. Donderdagavond halfacht werd te Sliedrecht een zeer fraai luchtver- plaatste westen. huii Men zag als 't ware een zeldzaam heldere ster verschynen, die zich met (betrekkelijk) geringe snelheid ver in de richting van het Noord- Het verschynsel was in het geheel niet te vergelyken by de vallende sterren. GOUDA, 16 December 1912. i. (Am- - da). ..:k srameep Biljardweds try d. K.R.A.S.„Ter Gouw". Zaterdag en Zondag is te Amster dam in Krasnapolsky de Stedenwed- I stryd gespeeld tusschen K.R.A.S. (Am- sterdam) en „Ter douw" (Gouda). Van elk der vereenigingen kwi 6 leden uit. Van -Ter douw" namen deel ds heeren H. Erjssen, 0. W. den Hoed, O. Backers, T. van Heuveln, J. Hor- neman en J. A. Verhoeff. Zaterdag reeds, na het einde der drie eerste ronden was „Ter douw" ver in de meerderheid. De stand was toen Gouda 2114—Amsterdam 1763. Na voorzetting van den wedstryd op Zondag was de eindstand Gouds 5012—Amsterdam 4840, zoodat Gouda won met een meerderheid van 672 caramboles. Winner der serie- en moyennepry zen werd de heer L L. Pinto vai K R AB., Amsterdam. N. O. d. Zaterdag j. 1. hield de afdeeling Gouda in de bovenzaal van den heer Dam een flink bezochte vergaderiuj waarin de heer J. J. Hogendoorn, I d. S- alhier een keurige lezing over Het Taalonderwijs in de gewone lagere school. Een interessant debat volgde Ten slotte werd met algemeene stem men een motie aangenomen van dezen inhoud: De afd. Gouda van 't N. O. G. bijeen in haar vergadering van 14 Dec. 1912, gehoord de „voorstellen der Regee ring om de salarissen der onderwijzers te regelen, mede den z.g.n. kinder toeslag, acht deze wijze van salarisverbete- ring der onderwijzers ten eenenmale ondoeltreffend, maar bovendien ver nederend voor den geheelen onderwij zersstand en gaat over tot de orde van den dag. De Bioscoop-Salon „Gouda Vooruit" aan de Hoogstraat geeft deze week een varieerenj programma, waarop •als komische nummers voorkomen „Billy is smoorlijk verliefd",-de vrouw van den buurman" en „Unnegonde last me los". De dramatische schets „de Visschersdochter" is eveneens een mooie film mede door de prachtige natuurtafereelen die er in voorkomen. Het hoofdnummer is „In de riolen van New-Yor", een spannend drama in 2 afdeelingen, waarin men een kykje neemt in de misdadigerswereld en in het onderaardsche van New-York. De explicateur wist dit bijzonder goed te verdnidelyken. Bij elkaar genomen een aardig programma. Ouderavond. Vanwege de „Kinderbond" afd. Gouda zal hedenavond in de boven zaal van de Melksalon „Hollandia" een ouderavond worden gehouden welke zal worden geleid door Jonk- vronwe des Tombe nit Middelbar/ Deze ouderavond is ook voor contriburende leden toegangelyk. ARNOLD SPOEL. (Tan onsen maziekverslaggsver). In het Goudsche Nieuws- en Adver tentieblad van 14 Dec. j.l. neemt J liefhebber van muziek", die tegelyket- tyd een liefhebber van insinuaties en persoonlijkheden blijkt te zijn, het voor ae tweede maal op voor „Arno&i Spoel". Uit dit weinig zakelyk stukje is over de kwestie zelf fiiets anders op te mAken, dan dat men 't volgens schryver met de nit voeringen van deze vereeniging niet al te ernstig moet nemen, daar de uitvoerders toch maar dilettanten zyn. We wenschen „Arnold Spoel" van harte gelnk met dezen frisschen ver dediger, die van de gelegenheid ge bruik maakt om eenige leugens te debiteeren, die geen al te hoogen dunk geven van 's mans karakter. Hy beweert, „dat van de Orgelcon- „certen, die gedurende den zomer zyn „gegeven en waar solisten van ver- „schillenden aard optraden, het een, „zoowel als het ander, Joor den recent „sent van de G. Crt. sweds werd af- „gebroken. Alleen wanneer de moziek- school daarby te pas kwam, was alles n<£ouleur de rose". Zeker, gy pracht exemplaar, van een muziekliefhebber, vandaar dan ook, dat ik alle prestaties van den dirigent van „%>oel", die directeur en leeraar in drie hoofd vakken is aan de school, door U zoo vunzig by de haren er by gesleept, steeds door een rooskleurige bril be kijk! Op de persoonlijkheden in 's mans stukje zal ik niet ingaan. In z'n eigen kringetje zal hy daarmee een uitbun dig succes oogsten, maar ieder di? inziet, dat deze personaliteiten moeten dienen om 't gebrek aan argumenten te bemantelen, zal daarover z'n schou ders ophalen. Evenals 'n straatjongen na z'n laatste vuil gegooid te hebben, hard wegloopt, bericht de „muziek liefhebber" na al dit fraais, dat hy hiermede van dit onderwerp afstapt. Jammer voor de door hem „gezuiverde" Redactie van 't Advertentieblad, die zoo blij Was met haar eerste ingezonden •tukje 1 De Redactie van het Goudsche Nieuws- en Adv.-blad is zoo welwil lend naar aanleiding van onze opmer king, over het opnemen van hetinge- zonden stak van „Een liefhebber van muziek" in dat weekblad het volgende daarop te antwoorden „Wy hebben echter geen lust om* over persmanieren met de Re dactie der G. Ot. te gaan dieoos- Goede manieren nemen w|j steeds gaarne aan daar ty een toeken van beschaving en ont wikkeling zijn. Het is evenwel maar de vraag, of de geen, die deze aan anderen wil opdringen, daarmede self wel op een goeden voet staat." Uit het antwoord van den inzender in het G. N. en Adv.-blad Zaterdag jl. blykt, dat de redactie van dat blad dien inzender in overweging heeft ge geven het bedoelde stuk te plaatsen waar zulks behoorde in de Goudsche Courant. Het blykt verder, dat het diens bedoeling was het om bepaalde redenen niet in ae Goudsche Courant te plaat sen, doch in het G. N. en Adv.-blad en op verzoek heeft toen de redactie van het G. N. en Adv.-blad plaats- riiimte daarvoor beschikbaar gesteld. Zie, heer redacteur van het G. N. en Adv.-blad, in het feit, dat U de plaat sing in de Goudsche Crt. aan vankei yk aanbeval, ligt het bewijs dat u erkent dat het bedoelde stuk in dat blad thuis behoorde. De opname daarvan kan nu niet anders worden beschouwd dan als een „onvriendelykheid" ten onzen opzichte. Wat nu uw antwoord aangaat, het welk wy hierboven citeerden, wij wil len besohonwen, dat dit is neergeschre ven- in een minder aangez&me stem ming en daarom minder overdacht, want anders zouden wy moeten con- cludeeren dat dit antwoord kwam van iemand, die, niet wetend wat te moe ten zeggen op hetgeen hem wordt aan gewreven, by gebrek aan argumenten, zijn tegenstander zonder aanleiding op grove wijze wil beleedigen. Op dien weg begeven wij ons echter n'et- Rid act ik Voetbal. Olvmpia—Hermes ULO.' V Een tafrijk publiek was gisteren naar het Sportterrein getrokken om Olympia I te zien kampen tegen Hermes. D« Schiedammers komen volledig op ter wyl de Gouwenaars zioh met eenige invallers als volgt opstellen (Cremerj v. Iterson K. Slop W. Wagner v. d. Torren Jüngeling Backen Bakker Samsom DuymSauter. Het begin is een vurige aanval van Hermes, onmiddellijk daarop gevolgd door een snel opdrijven van Olympia's linksbuiten, beëindigd door een goede voorzet, doch Hermes' keeper weet de bal vry gelukkig tusschen eenige 01) pianen door weg te werken. Een paar seconden later is de bal al bij Cremer. Zoo wordt er aan beide zyden hard gezwoegd en in snel tempo beide doelen >ezocht. Uit een hoekschop wordt de bal tegen een Olympia-hand getrapt en de scheidsrechter geeft strafschop, die door Hermes in een doelpunt wordt mgezet. In het minst niet ontmoe- igd werkt Olympia nog steeds hard doch zonder succes rust gaat in met 1-0. Na rust volgen weer vlugge aan vallen van beide zgden, en beide kee rs moeten vaak handelend optreden, 'och is het Hermes, dat weet door te breken en hoewel Cremer verwerkt, voor de 2e maal scoort. Dsn volgt een oogenbiik van vermindering van beide partyen. Niet zoo vurig en flink wordt er meer gewerkt tot Olympia een min nut of tien voor tijd het nogmaals prpbeerf. De linkerwing zet keurig voor, doch het geluk is niet bjj de blauwwitten en als Sauter alleen op doel afschuift, staat de achterback hem weer op het laatst in den weg en komt het einde met 2—0 voor Hermes. Het was een spannenden, mooien stryd van beide zijden. Voor den Goudschen Voetbal Bond werden alleen gespeeld Moordrecht— Waddinxveen 1—3, onder protest van Moordrecht, en Olympia IV—T. O. P. m 2—8. Volksw. G.Gouda terrein afge keurd. Verder vermelden wy de uitslagen Ajax-H. V. V. 2-1. Haarlem—Vel oei tas 6—2. Quiok—V. O. C. 0—1. Spart#—H. B. S. 7—1. D. F. C.-H. F. C. 4-0. L. V. V.-U. 8. C. 1-2. De stand in de West. 3* kl. B is volgens de Maandag-Crt Hennes 11 8 3 0 19 18-11 1.72 V. F. 0. 8 6 11 12 19-9 1.62 Fortuna 7 3 3 1 9 19-14 1.29 R. Y. C. 11 4 2 5 10 23-20 0.91 Olympia 11 6 0 6 10 19-21 0.91 U. 8. 0. 10 8 3 4 9 17—17 0.90 Spörtman 9 2 4 8 8 16—16 0.89 L. V. V. 11 2 0 10 2 13-36 0.28 Postkantoor te Gouda. Lyst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en briefkaarten, wélke wegens onbekendheid van de geadresseerden gedurende de le helft der maand December niet zyn kuaneqa worden uitgereikt. Namen der Plaatsen van geadresseerden. bestemming. Binnenland Brieven. Schipper J. Koning, Arnhem. C. M. C. Obreen, Rotterdam. J. Timmermans, Waddinxveen. Briefkaarten. D. Bren, Heiwerk, Amsterdam. Jongej. L. Brilhuizen, Arnhem. Mei.Owed. C. G. Ess» r, Niéuwe Haven, Edam. Mej. Al. Maas, Gouda. G. Maaien :<iiler adres. I Drukwerk 6 stuks. Buitenland Brieven. Madin. P. K. de Klerk in boord Tambora Marseille. D. |P. V. d. Meulen, N. Amerika. Büéherbazar, Oppora Ungarn. f Briefkaarten. E. E. de Bruin, Ruhrort. Nota. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de stukken te vermelden, opdat deze by onbestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. De Directeur vsn het Post en Telegraafkantoor, HERMANS BOEKA iiVKONOIÜINO. By de Hollandia-Drukkerij te Baarn zijn verschenen Vfm Rechts en Links serie 1 en 2, De Vakbeweging en de Politieke strijddoor J. C. Ceton, Se cretaris van de Sociaal Democratische Partij te Amsterdam, no. 8, Moet de Rechteche Coalitie in 1913 voortduren door C. E. van Koetsveld. Prys per no. 40 et., per serie (10 no.) f 8.—. „Levensvragen" serie VI no. 7. Is meer Sexueele Vryheid gewenscht door Innovator. TWEEDE lfjAMER. Vergadering van heden. Geopend 1.30 uu Voorzitter: de heef'van Nispen. Stsatsbeg^ooti ng. De heer Van Dedem (c.h.)repli ceerde en wees er op dat het jaariyksch accres der middelen zyns inziens niet eindeloos zal voortduren. Uitvoerig ging spr. de berekeningen na van de heeren Patyn en Vliegen, wat betreft de versterking der mid delen. Voorts besprak spr. de berekeningen van den minister inzake de verhouding van de directe en indireote belas tingen. (De zitting duurt voort.) Ontploffing. Kixl, 14 Dec. Ten gevolge van het springen van een keteT aan boord van de torpedoboot G. 8 werd een man van de epuipage ernstig gewond. Twee andere zyn licht gewond. Alle drie zyn opgenomen in het zie kenhuis van Wik. De staking. N«w Castlk 14 Deo. De stakers zyn ontevreden omdit hun vertegenwoor digers een overeenkomst hebben ge- teekend om de staking op te heffen zonder hen te raadplegen. Tevens be klagen zy zich dat zy een week salaris heden moeten missen. De meerderheid schynt echter geneigd het werk te hervatten. Engelsche bedreigingen. Tjehbran, 14 Dec De Engelsche ge zant heeft gisteravond een nota ge richt tot de minister van Bnitenland- sche Zaken van Perzië' waarin ver klaard wordt dat de Russische regee ring het iongste geval by Chiraz, dat het gevolg had den dood van een Engelsch officier zeer ernstig acht. De nota eindigt met de bedreiging dat als de Perzische regeering onmachtig blykt om de schuldige te straffen, de Engelsche regeering maatregelen te ten om cfc verlangde genoegdoe ning te krygen. De gouverneur van Fars zet in een telegram aan de regeering de omstan digheden niteen bij den dood van kapitein Echford. Hy zegt dat de weg veilig was sinds eenige maanden. De troep van kapitein Echford Voegde zich bij een karavaan even vóór den aanval* Op het oogenbiik" waarop de kapitein viel, reed hy te paard tus schen de voorhoede van den bescher mingstroep van den karavaan. Men gelooft dat de aanval op de karavaan was gemunt. De vredesonderhandelingen. Lo.vdkx, 16 Dec. De eerste bijeen komst voor de vredes-besprekingen werd hedenmiddag te 1 uur geopend. Adelborst Agterbos. Naar ambtelük wordt gemeld is het verloop van den aan den adelborst Agterbos te Smyrna door een Turk toegebrachte wond, bevredigend. De adelborsten van de „Gelderland". De 24 adelborsten, die aan boord van de „Gelderland" een oefeningsre^ maakten, welk schip thans voorTConP stantinopel ligt, zyn daar aan wal gegaan om verder over land naar Willemsoord terug te reizen, teneindei op tyd op het Kon. Instituut voor de Marine terug te zyn. Begrafenis Prins Luitpold van Beieren. De Nederlandsche missie, welke tegenwoordig zal zyn by de begrafenis van Prins Luitpold van Beieren, ver trekt hedenavond te halfacht van Gravenhage naar München. Met ingang van morgen zal het Hof gedurende twee weken den liohten ronw aannemen. De Prins naar Weimar. Prins Hendrik is gisteravond, ver- geseld van zyn adjudant luit. ter zee 1* kl. Bijl de Vroe naar Weimar ver trokken. Vliegongeluk. Ixindbn, 16 Dec. Gedurende de vlucht Hendon—Oxford viel heden de eendekker, bestuurd door den luit. ter zee Parke, die een passagier had meo- genomen, door een defect aan den motor van een hoogte van 60 Meter neer. De vliegenier was terstond dood de passagier overleed kort na den val. MAHKTBEKICHTEaN. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, pryzen waren voor 1ste kw. 43, 2e 39 en 3e 32 oent per half kilo. Vette Kalveren, redel. aanvoer, lste kw. 32,' 2e 28, 3e 24 oent per half kilo. Vette Varkens goede aanvoer lste kw. 832e kw. 29'/„ 8e kw. 26 cent per half kilo. Schapen en Lammeren goed aan gevoerd. Handel in vet vee, vette Kal veren, Schapen en Lammeren stug doch pryshoudend, vette Varkens traag de prijzen worden lager. Voor het buitenland wordt weinig gekocht. Kunstnieuws. Lioba-opvoering te Rotterdam. Er heeft zich eenigen tyd geleden alhier op initiatief en onder voorzitter schap van den heer J. X Orisse een comité gevormd, met het doel „Lioba", drama van trouw, van Frederik van Eeden, dat nog niet in een schouw burg werd vertoond, in den Grooten Schouwburg welverzorgd op te voeren. Deze opvoering zal plaats hebben in Februari a.s. De vertooners zyn studenten, oud leerlingen der H. B. 8. met vyf-jarigen cursus alhier. Mevrouw Alida Tartaud-Kleio heeft de regie. Onse stadgenoot, de heer Anton van Hoboken heeft, op nitnoodiging van het comité, voor aeze vertooning mu- ziekvgecomponeerd, voor- en naspelen, by verschillende tafreelen, melodra matische muziek by de monologen van Lioba en oen kinderkoor en een slotkoor met sopraan-solo. Het Utrechtsch Stedelijk Orkest werkt mede, Bernardt Diamand leidt de koren, Pontema schildert decors en er komen costume* van de firma Ducbeyne—De Leeuw uit Antwerpen. Een kunstzinnige onderneming, die reeds om haar opzet belangstelling verdient. f VERSCHEIDENHEID. In Mandsjoerye krijgt eun meisje een aantal vetgemeste dikbehaarde honden mede teo huwelijk. Een bruid schat van zes honden is schraal, maar 12 honden wyst reeds op welvaart, en 12 dozyn honden getuigt van weel de De goed vetgemeste dieren wor den in de loop van hot howelyks- leven omgezet in dekens, bont jacht huizen enz. i' rpnr-fonderVndeijjk ae BESTE, 'nn ONSCHADELIJK TU het Koninklijk Meteriologiaeh Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 771.8 te Horte, leegste stand 732.6 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dag, Matige tot krachtige westelüke tot zuidweatelyke wind, aanvankelnk be trokken met regenbuien, later tydelyk opklarend, zelfde temperatuur. VAN DIN Kffetttittidellc lnst«rd*m 16 DEC. 1912. SUataleeniBcea Ned. Cert. Werkelyke Schuld 8 pet. Dostenr. Belasting vry e Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 6 pet. ld. Ooi. (Gr. Russische Spw.inü.) 1898 4 pet. Obl. (NicolaiSp oor- 4 pot. Id OCiigatia (lo Emis sie 4 pot Japan. Obl. 1899 4 pot. Uexioo Afl.Binnenland Obl. 6pot. Rraailie. Funding Lee ning 6 pot. Obl. 1889 4 pet. Veneanela Dipl. Schuld 1906 3 pot. Baak. ea Cradlrt-laaial Hogen. Ned. Bankaandeelen ladustr Oaéarnemlagea American Car A Foun dry Comp. 0. v. A, ld. Id Co. Cert! v. Aam Anglo Amerioan Tale- graph Oy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. Gear. Aand. (v«l Cradlei Install, an Caltanr (Mernamlagen Handels ver. A mater- dam" Aand. Jav. Cultuur Mil. Aand. Ned. Handel-Mg. C.v.A ■tlnhonn >Uan. Ketahoen" Miinhdinv Mjj. Gew. Aand.' Hodjang Lebong, Mij tt- bouw MJj. Aand. Graat Cobar Aand. PMreleam-Oadara Dortsche Petroleum In dustrie Mb. Gew. A. Kon. Ned. M|j. tot Exp!, v. Petr. Bronn. O.v. A Shell" The Transp. A Trad Oy. 0. v. G. A drkvan'aan I (Jen Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. land. Stoomvaart-M^j. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Oy. afgest. Pref. A. rsliak -Underarm Inrca Bindjey Tabak My. A. mvaraca. Mexwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Opoerwegea. Holl. IJzeren Spoor- wegmn. Aand. My. t. Expl. v. Staats- spoorwegen Aand. !tud-Italiaan. Spwmu. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Wcenen Spoorwegmy. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-My. Gew. Atnd. Union Pacific Railroad Wal Cy. Cert. v. gew. A. abash Gew. Aand. Amsterdam Aand. 3 pot Hongarije. Thai --Ke ümn. Ma 78'/ 78>/, 82 83 64'/ 99'/ 86'/, 86'/, 91'/, 83'/, 88 V, 59 68"/.. 1216'/, 68'/, 11% 70 26'/, 87'/» 8«"t. 187 270 189'/, 187',, 269 7 6% 188'/, 86 190 83 160 156'/, 538'/, 586 525 185'/, 119 82'/, 82'/, 8'/, 10'/,, 9 10»/,, 88 88»/, 96 63 94'/, 186'/, 86'/, 90'/, 96'/,, 81"/,. 31 160 168", 4'/. 101'/, 101 Vs es. 4 pet. 148 GELDKOERS. Prolongatie 3'/,—4 pCt. Nationale Staatsf. weinig verande ring, Buitenl. idem, Mijnen iets beter,' Trarawaarden stil, Anleiikanen flauw, Petroleum stil, Tabakken jets beter, Culturen lusteloos, Rubbers nagenoeg prijshoudend.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2