Binn ex^land. VER6ADERIM VAN DEN GEMEENTERAAD Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 401® 8taats-loterij. 'rSiSSSiMSf-StSSSS'S I .aatHte Hh richten Telegrafisch Weerbericht Officieele Friiscourant arbeidsduur zijn overdreven. Boven dien het personeel werkt liever langer tegen hoog loon en dat wordt betaald, (de machinisten bv.) dan dat het lange rusttijden heeft. De Holl. Spoorweg Mg. heeft loonsverhooging toegezegd. Inzake het gebeurde bij de N. Brab.- Duitsche Spoorweg Mij. wees de Mi nister er op dat dit een half-Duitsche Mij. is, waarvan de directeur aan de Duit8che Regeering moet verklaren dat onder het personeel geen socialisten zijn. De Minister betreurt het dat deze verklaring noodig is, maar acht het wel verklaarbaar. Het optreden der Ned. Vereeniging ran spoor- en tram wegpersoneel daarna achtte de Mi nister zeer dom. Die vereeniging is echter nu ten doode gedoemd en niettegenstaande dat er Bteeds beweerd is dat onder haar druk verbetering tot stand kwa men, komt er toch loonsverhooging. De heer D u y s (s. d.) repliceerde en betwistte het laatste. De Ned. Ver eeniging moet alleen een zuiverings proces ondergaan en zal daaruit zeker krachtig te voorschijn komen. Spr. gebruikte herhaaldelijk uitdrukkingen tegenover den Minister, waarvooij hy door den voorzitter tot de orde werd geroepen. A Na repliek van den heer 8 m^ö enge (u.l.) en dupliek van den Minister werden de algemeene beschouwingen gesloten. Bij de 6e afd. werd door den heer Pastoors (r. k.) aanmerking go- maak op het uit den trein werpen van postzakken en pleitte spr. voor lotsverbetering der postambtenaren. De heer Bichon van IJssel- monde (c. h.) zou gaarne zien dat in 't belang van het gezinsleven de postkantoren des daags te 7 uur, en Zaterdags te 8 uur werden gesloten, terwijl de Zondagsdienst zooveel mo gelijk zou moeten worden beperkt. Door den heer Blum (a. r.) werd verzocht de maximums-bezoldigings- verhooging ook uit te strekken tot de 2e klasse-kantoren. De vergadering werd daarop ver daagd tot Maandagmiddag half twee In verband met het feit, dat o. a. de tweede Kerstdag niet meer als een algemeen erkende Christelijke feestdag is te beschouwen, zal de Rijksverze keringsbank, dit jaar voor het eerst ook op tweeden Kerstdag uitbetaling houden voor getroffenen. Voor de Vrijhandel. Naar aanleiding van de voordracht welke de heer Louis Strauss uit Ant werpen Vrydag te Amsterdam voor de Maatschappij van Nijverheid hield, deelde de spreker aan het Hbld. nog het een en ander mede omtrent de noodlottige werking van het bescher mend stelsel ten aanzien van den prys van het vee. Jaarlyks worden in België 50,000 stuks hoornvee ingevoerd, waarvoor per stuk 30é35 Fr. aan inkomende rechten wordt betaald. Dat is dns ruim l1/, miliioen franos. Daarbij ko men echter de kosten van quarantai ne, het tuberculineeren en verschil lende andere bijkomende kosten. Te zamen wordt dat plus minus 100 fr. per stuk, hetgeen natuurlijk door den con sument wordt betaald. Dit wordt echter door den oonsument niet alleen betaald voor het ingevoerde vee. Daarvan worden per jaar 400,000 stuks geslacht en den prys daarvan maakt men voor den consument gelijk aan dien van het ingevoerde vee, zoodat het Bel gische volk alleen op deze manier wordt belast met 40 miliioen francs. VRIJDAG 20 DEC. 1912. Voorzitter: De Burgemeester. (Vervolg.) De Concept-Verordening luidt aldus: CONCEPT-VERORDENIN G OP DE BRANDWEER TE GOUDA. Hoofdstuk I. Van het Personeel. Sterkte. Art. 1. Behalve een Opperbrand- meester, tweo Brandmeesters, vijf Kommandeurs bij de Brandweer en een Secretaris-Penningmeester, zyn in dienst Bij de stoombrand8puit. 1 Ohef-Macbinist, 4 Machinist-Stokers, 2 Voerlieden, 1 Spuitverzorger. Bij eiken slangenwagen 1 Chef, 7'gewone manschappen. De bediening van den slangenwa gen in den kring No. 2 geschiedt door het personeel der reddings- en ladder brigade By de reddings- en ladderbrigade: 1 Chef, 7 gewone manschappen. Verder wordt over de brandkranen een Opzichter aangesteld. Het gewone personeel der slangen- wageaB en der reddings- en ladder brigade zal tevens bij do stoombrand- spuit dienst doen. Benoeming, ontslag en schorsing. Art. 2. De benoeming en het ont slag van den Opper-Brandmeester, de Brandmeesters, de Komraandours bij de brandweer, den Secretaris-Penning meester, de Chefs van de slangen wa gens, den Chef van de reddings- en ladderbrigade, den Opzichter over de brandkranen en den Chef-Machinist bij de stoombrandspuit geschiedt door Burgemeester en Wethouders. Het lagere personeel der Brandweer wordt benoemd en ontslagen door of namens Burgemeester en Wethouders. Om ontslagen te worden uit de in het 1* lid genoemde betrekkingen moet het verzoek daartoe worden in gediend bij Burgemeester en Wethou ders. Aan het lagere personeel der Brand weer wordt met ingang van den l" Januari van het jaar, waarin de 55- jarige leeftijd wordt bereikt, eervol ontslag verleend. Van de benoeming en het ontslag zal schriftelijk blijken. Art. 3. De Commissie van bijstand in het beheer der gemeentewerken, •dient bij het openvallen van eene be trekking, als bedoeld in het eerste lid van art. 2, binnen eene maand nadat zij van het ontstaan der vacature heeft kennis gekregen, eene aanbeveling van tweo personen bij Burgemeester en Wethouders in. Ter benoeming van het overige personeel der Brandweer, doet voor noemde commissie, zoo noodig maan delijks, aanbevelingen aan Burge meester en Wethouders toekomen. Zij ontvangt daartoe van den Opper- Brandmeester naamlijsten, die bij het opmaken daarvan in overleg treedt met de betrokken Chefs, die hem, uiterlijk op den tienden dag van elke manna, geschikte, personen moeten aanwijzen ter vervulling van open gevallen plaatsen. Art. 4. In gevallen van ernstigen aard kunnen de leden van hot lagere personeel der Brandweer worden ge schorst door den Opper-Brandmeester, de Brandmeesters, de Kommandeurs by de brandweer en door de verschil lende Chefs, voor zooveel het perso neel hunner wagens aangaat. Vereischten. Art. 5. Het personeel der Brand weer moet den leeftijd van 18 jaren bereikt hebben. Het personeel der slangenwagens moet wonen binnen don kring waartoe de wagen, waarby het is ingeddeel, behoort. Verlaat iemand dien kring, dan wordt hy geacht eervol ontslag te hebben verkregen, tenzy door of na mens Burgemeester en Wethouders het tegendeel wordt verklaard. Van het vertrek uit den kring wordt door het personeel aan den betrokken Chef mededeehng gedaan, die hiervan bericht zendt aan den Ópper-Brandmeester. Mocht eerstbedoelde mededeeling achterwege blijven, dan geeft de be trokken Chef den Opper-Brandmeester van het verlaten van den kring kennis zoodra hij dit te weten komt. Het personeel der stoombrandspuit moet zooveel mogelijk wonen in de nabijheid van de plaats waar deze spuit is gestationneerd. Aanleg en bijhouding van lijsten van het Personeel. Art. 6. Den Opper-Brandmeester wordt door Burgemeester en Wethou ders een algemeen© lijst verstrekt van het personeel der Brandweer, bevat tende do namen, voornamen, ouder dom en woonplaatsen, benevens de betrekkingen, welke bij de Brandweer bekleed worden. De Chefs der slangenwagens, de Chef der reddings-en ladderbrigade en de Chef-Machinist bij de stoombrand spuit ontvangen eene gelijke lijst voor zooveel het aan hen ondergeschikte personeel betreft. Van elke benoeming en ontslag wordt door of namens Burgemeester en Wethouders mededeeling gedaan aan den Opper-Brandmeester. Deze zendt daarvan bericht aan den betrok ken Chef, welke zorg draagt dat de benoeming of het ontslag, indien het niet hem zelf aangaat, ter kennis komt van den benoemde of ontslagene. De verstrekte lijBten van het perso neel worden geregeld bygehouden. Vervanging en Verlof. Art. 7. De Opper-Brandmeester wordt vervangen door den oudsten tegenwoordigen Brandmeester. De Opper-Brandmeester begeeft zich niet langer dan één dag buiten de Gemeente zonder verlof van den Burgemeester en zonder zich vooraf verzekerd te hebben, dat hij gedurende zijne afwezigheid behoorlyk wordt vervangen. De Brandmeesters, de Kommandeurs bij de brandweer, de Chefs van de slangenwagens, de Chef der reddings- en ladderbrigade, de Opzichter over de brandkranen en de Chef-Machinist bij de stoombrandspuit mogen niet langer dan één dag de Gemeente verlaten zonder daarvan aan den Op per-Brandmeester kennis te hebben gegeven. Loon, premies en uitbetaling daarvan. Art. 8. Aan den Opper-Brandmees ter, de Brandmeesters en de Komman deurs by de brandweer gezamenlijk wordt jaarlyks eene toelage verleend van f 75. De Secretaris-Penningmeester ont vangt eene toelage van f 25.per jaar. De Chefs van de slangenwagens ontvangen eene jaarlijksche toelage van f 5.ieder, de Chef der reddings- en ladderbrigade eene belooning van f 15— per jaar, terwijl aan den Opzichter over de brandkranen eene belooning van f 25.per jaar wordt toegekend als schadeloosstelling voor het verlies van tijd en bovendien f 1.voor eiken brand wegens bijzondere be moeiingen. De Chef-Machinist bij de stoom brandspuit geniet eene belooning van f 50.per jaar en bovendien f 1. voor eiken brand en elke beproeving, waarby hij tegenwoordig geweest is. Art. 9. Het loon van de gewone manschappen bij de brandweer be draagt voor het eerste uur of gedeelte daarvan f 0.50 «en voor de volgende uren f 0.35 per uur of gedeelte daarvan. Voor zooveel het personeel uit stads- werklieden bestaat, zal aan dezen bij opkomst in don gewonen werktijd slechts de helft van de voormelde bedragen worden uitbetaald boven hun gewone loon. De spuitverzorger bij de stoombrand spuit geniet het loon van f 0.50 en f 0.35 per uur of gedeelte daarvan alleen voor de diensten bewezen tijdens brand of oefening, behoudens het bepaalde bij het tweede lid van dit artikel. Het in dit artikel bedoelde personeel wordt geacht dienst te bebben gedaan vanaf het oogenblik dat het materieel op daartoe bekomen last de bewaar plaats heeft verlaten, hetzij by brand, hetzij bij oefening als anderszins, totdat voormeld materieel weder in de be waarplaats is teruggebracht, tenzy voor een of meer hnnner het tegendeel blijkt. Hy die zich verwildert alvorens daartoe verlof te hebben bekomen, verbeurt zijn loon. Ook in andere gevallen, ter beoordeeling van Burge meester en Wethouders, kan het loon onthouden worden. Art. 10. De uitbetalihg van het in het vorig Artikel bedoelde loon ge schiedt door den Secretaris-Penning meester naar de hem te verstrekken in artikel 24 omschreven staten. Art. 11. In bijzondere gevallen, te beoordeelen door Burgemeester en Wethouders, kunnen aan persopen, die zich bij brand hebben onderscheiden, premies worden toegekend. Ook de uitbetaling van deze pre mies heeft plaats door den Secretaris- Penningmeester. Hoofdstuk II. Van het Materieel. Verdeeling der Gemeente in brandweerkringen. Art. 12. Voor de toepassing van deze verordening wordt de Gemeente verdeeld in zes brandweerkringen en wel als volgt: Kring I. Het gedeelte der Gemeente hetgeen gelegen is binnen eene lyn loopende van den IJssel, by het Nieuwe Veerstal, door het midden van de Haven en de Gouwe tot de Turf- marktsbrug, vandaar door het midden van het water van de Turfmarkt en de Blauwstraat over de Hoogstraats- brug, door het midden van het water achter de Sint Anthoniestraat, het overkluisd gedeelte en het water van de Zeugstraat tot de brug in den Langen Tiendeweg, verder door het midden van den Langen Tiendeweg tot aan de Tiendewegsbrng en van hier door het midden van het water van den Fluweelensingel naar den IJssel. Kring H. Het gedeelte der Ge meente hetgeen gelegen is binnen eene lyn loopende van af de Kleiwegsbrug door het midden van het water van den Kattensingel tot aan de Gouwe- brug bij het voormalige Galgeveid, van daar door het midden van het water van de Gouwe tot de Turf- marksbrug en verder door het midden van het water van de Turfmarkt en de Blauwstraat, over de Hoogstraats- brug, door het midden van het water achter de Sint Anthoniestraat, het overkluisd gedeelte en het water van de Zeugstraat tot de brug in den Langen Tiendeweg, vervolgens door het midden van den Langen Tiende weg tot aan de Tiendewegsbrug en van hier door het midden van het water van den Bleekerssingel naar het eerstgenoemde punt. Kring III. Het gedeelte der Ge meente hetgeen gelegen is binnen eene lijn loopende van den IJssel door de Mallngatsluis en het midden van de Turf singelgracht langs de Noordzyde van het Bolwerk naar de Gouwebrug bij het voormalige Galgeveid, vandaar door het midden van het water van do Gouwe en de Haven tot den IJssel by het Oude Veerstal. Kring IV. Het gedeelte der Ge meente hetgeen gelegen is binnen eene lijn loopende door het midden van de gerectificeerde Kromme Gouwe en het midden van de Turfsingel- gracht tot aan den IJssel. Kring V. Het gedeelto der Ge meente hetgeen gelegen is binnen eene lijn loopende door het midden van de gerectificeerde Kromme Gouwe, de Kattensingelgracht, het Bloemendaal sche Verlaat en het water langs de Spoorwegstraat tot aan de baan van den Staatsspoorweg en verder het midden van déze baan in Oostelijke richting volgendék tot aan de grens der Gemeente. Kring VI. Htft gedeelte der Ge meente hetgeen gelegen is binnen eene lijn loopende vap af de grensscheiding der gemeente Hajastrecht door het mid den van den IJssel, de Fluweelensin- gelgracht, de Bleekerssingelgracht, bet Bloemendaalsche Verlaat en het water langs de Spoorwegstraat tot aan de baan van den Staatsspoorweg en ver der het midden van deze baan in Oos telijke richting volgende tot aan de grens der Gemeente. Brandblusch- en reddingsmiddelen. Art. 13. In iederen brandweerkring is gestationneerd een slangen wagen met bijbehoorend materieel. In drie van de zes brandweerkrin gen bevindt zich bovendien een brand spuit Voorts bevinden zich op velschil lende plaatsen in iederen kring brand kranen der Waterleiding. In de Gemeente zijn verder aanwe zig een stoombrandspuit en een red dings- en ladderwagen met bybehoo- rend materieel en zijn in verschillende gedeelten der Gemeente brandladders en brandhaken voorhanden. De bewaar en bergplaatsen van bovengenoemde brandblusch- en red dingsmiddelen worden aangewezen door Burgemeester en Wethouders. Bij brand in de omgeving van de Sint-Janskerk kan de Gemeente krach tens eene met Kerkvoogden gesloten overeenkomst rekenen op den bijstand van de electrische brandspuit. Art. 14. Op of nabij deze bewaar- en bergplaatsen is duidelyk zichtbaar de bestemming aangegeven, voor zoo veel betreft de gewone brandspuiten en de slangenwagens met vermelding van den kring of de kringen waartoe zij behooren. Art. 15. De bewaarplaatsen zijn voor zooveel mogelijk en noodig voor zien van gelijk werkende sloten. Een. sleutel berust bij den Opper- Brandmeester, een bij eiken Brand meester en Kommandeur bij de brand weer. De Chefs der slangenwagens zijn in het bezit van een sleutel der bewaar plaats van het blnschmiddel waartoe zij behooren. Verder wordt een sleutel beschikbaar gehouden op het Raadhuis, het Bureau van Politie en by een der naast bij de bewaarplaatsen wonende ingezetenen. Aan de woning van laatstgenoemde wordt een bordje aangebracht met de woorden: „Sleutel bewaarplaats blusch- materieel". Deze sleutel mag alleen aan een Kommandeur bij de brandweer of Chef van een slangenwagen worden afge geven. Een sleutel der bewaarplaats van de electrische brandspuit der Sint-Jans kerk wordt op het Bureau van politie beschikbaar gehouden. Art. 16. De brandbluschmiddelen tot een bepaalden kring of bepaalde kringen behoorende zijn voorzien van het nummer van dien kring of die kringen. Toezicht op het materieel. Art. 17. Onverminderd de hierom trent bestaande wettelijke bepalingen, is het toezicht over de brandblusch- en reddingsmiddelen opgedragen be halve aan den Opper-Brandmeester, aan den betrokken Chef-Machinist of Chef. Het toezicht over de brandkranen der Waterleiding zal behalve door den Opper-Brandmeester, meer speciaal worden uitgeoefend door den Opziohter over de brandkranen. Van ontstane gebreken geven de genoemde Chefs en Opzichter terstond schriftelijk kennis aan den Opper- Brandmeester. Art. 18. De Opper-Brandmeester doet jaarlijks in de maand Februari schriftelijk verslag aan Burgemeester en Wethouders van den toestand waarin de brandblusch- en reddings middelen en de brandkranen der Waterleiding verkqeren. Art. 19. Geen materieel mag zon der vergunning van den Burgemeester en niet dan onder de door hem te stellen voorwaarden buiten de Ge meente worden vervoerd en gebezigd. Art. 20. De stoombrandspuit zal ten minste éénmaal per maand worden beproefd, zooveel mogelijk in tegen woordigheid van den Chef-Machinist en de aan die spuit verbonden Ma chinist-Stokers. De beproeving zal plaats hebben onder leiding van een der Komman deurs bij de brandweer, terwijl daarbij ook om beurten Chefs en personeel van telkens twee slangenwagens en een derde van het personeel der red dings- en ladderbrigade tegenwoordig zullen zijn. De brandkranen der Waterleiding zullen eenmaal per jaar, in overleg mot den Opper-Brandmeester, onder toezicht van den Opzichter beproefd worden met behulp van gemeente werklieden. Het resultaat van deze beproevingen zal door den Opper-Brandmeester schriftelijk aan Bargemeester en Wet houders worden medegedeeld. (Wordt vervolgd.) Smokkelarij per auto. Zaterdagmorgen, omstreeks zes nur, zoo meldt „de Maand.Crt." kwam een zware auto, beladen met smokkel goed, voorbij Goulin, een Belgische stad aan de Franscbe grens. De wagen liep met de grootste snelheid. Het douane-kantoor waarschuwde dadelijk per telefoon het volgende kantoor, hetwelk de auto der smokkelaars moest passeeren. Dadelijk werd er een ver sperring aangebracht met behulp van zware balken en kisten, en twee dou ane-beambten stelden zich er achter op, met de revolver in den vuist Even later kwam de auto aanstui ven, maar by het zien van de ver sperring stopte de chauffeur bij tyds. Zes, met revolvers gewapende mannen stegen uit den auto en snelden naar de versperring. In een oogwenk kne velden zy de douane-beambten, alvo rens dezen van hun verrassing be komen waren, braken snel de ver sperring af en klommen weer in den auto, die pijlsnel uit het gezicht ver dween. Men weet niet, wat er van de smok kelaars geworden is en de politie, die onmiddellijk aan het werk is gegaan, om de Btoutmoedige bandieten op te sporen, heeft nog geen spoor van hen kunnen ontdekken. Deensch schip gestrand. Men meldt aan „de Maand. Crt." d.d. 22 Dec. uit Terschelling Zaterdagnacht is op den Engelschen hoek bij Terschelling gestrand de Deensche boot „Jose" piet cement, van Hamburg naar Buenos Ayres. De „Neptunes" uit Terschelling en Texel verleenen adsistentie. De Duitsche sleepboot „Krautsand" met lichter ligt daar ter plaatse. De raad van Leiden besloot met 16 tegen 13 stemmen tot verpliohte ver vroegde winkelsluiting. Daar het hoornvee in Engeland be langrijk goedkooper is dan hier, zyn er als proef door de vleeschhouwers L. Lieve en M. Stam uit 's Graven- hage eergisteren 3 en gisteren 20 stuks geslachte koeien uit Engeland per [arwichboot hier aangevoerd. Scheepsramp. Op den Atlantisohen Oceaan heeft een scheepsramp plaats gehad, die aan 21 menschen het leven heeft gekost. De op weg naar Halifax zynde stoomboot „Florence" van deTurnes- linie is op 20 Dec. nabij Kaap Race vergaan. Een officier en 4 matrozen, die een boot hadden bemand zyn na twee dagen hulpeloos te hebben rond gedobberd, opgepikt, terwyl de kapi tein en 20 leden der bemanning met het schip in de diepte zyn verdwenen. De spelling op onze munten. Naar aanleiding van het door ons overgenomen stukje in de Zw. Crt. over de spelling van het woord ko- ningrijk met een g in strijd met de officieele spelling van De Vries en Te Winkel, herinnert het Vad. er aan, dat in de eerste helft van 1901 centen gyn geslagen met het woord koninkrijk met een k in de tweede helft van dit jaar werd een nieuwe hoeveelheid geslagen, waarop de oude spelling met een g hersteld was. En zoo ia het gebleven. Te Oirschot zyn aldus meldt het Rsgez. Vrydag twee verdachte personen aangehouden, die uit Vebn- Raizen ontvlucht bleken te zijn. In de Zaterdag gehouden vergade ring van den gemeentelaad van Bar- neveld stelde de heer van de Bleek voor de openbare school No. 2 volgens een vrij ingewikkeld plan te reorganiseeren. Hy slaagde er echter niet in zijn bedoeling duidelijk te maken en slaakte ten slotte de verzuchting: „vannacht op bed heb ik er lang en breed over Nagedacht en toen vond ik dat het gemakkelijk uitvoerbaar was". „0", antwoordde hierop het raadslid Schuiteman, dan heb je zeker ge droomd". N. R. Crt. Lichtenvoorde draagt zijn naam terecht In het darpje Lichtenvoorde (met ongeveer 1000 inwoners) gelegen in den Gelderschen Achterhoek, is voor l1/, jaar aan oen fabrikant ter plaatse concessie verleend voor electrische ver lichting. Thans, nu reeds de voor naamste perceelen zijn aangesloten, meldt zich nog een andere fabrikant, eveneens ter plaatse woonachtig, bij het gemeentebestuur aan, ter ver krijging van een dergelijke concessie. Daar de vroede vaderen niet onge negen schijnen, dit verzoek toe te staan, zullen wellicht binnenkort voor 1000 zielen twee electrische centrales stroom leveren. Terwyl in den laatsten tijd geheele streken zich vereenigen, om gezamelijk één centrale te exploiteeren, gaat men in den Gelderschen Achterhoek een dorpje onder twee oentrales verdoelen waarschijnlijk zullen de gewone klein-plaatselijke haarkloverijen ook hieraan niet vreemd zijn. Een' historisch oudje Ni8se (Zeeland) heeft zijn oudste ingezetene, Anna Maria Arends verlo ren, in den ouderdom van 95 jaar. De óverfedene was vroeger eed ouder- wetsche naaister, die den boer opging om in de gezinnen te naaien. Haar vader, een schoenmaker was met gene raal Bonaparte in Egypte geweest en heeft nog lang onder den lateren keizer gediend, wien hij hoog vereerde. Midd. Ct. Een gladde familie. Ze hadden elkander in jaren niet gezien en zoo was het natuurlijk, dat oude herinneringen opgediept werden en ze vertelden, hoe het han in den loop der tijden gegaan was. Ik, zoo hoorden we deu een zeggen, stond bekend als de gladste van ons drieën en moest dus studeerenik behaalde acten voor onderwijzer, hoofdonder wijzer, drie talen en wiskunde en ge niet nu een salaris van f 1400. Mijn jongere broer was iets minder glad en ging in den handelhij heeft nu als boekhouder f 1700. Maar de jongste was heelemaal niet glad, maar hem hebben de boeren glati gemaakt, hij is n.l» boterdirecteur, ergens in Fries land, met een itfkomen van f 2200. GOUDA, 23 December 1912. De Bioscoop-Salon „Gouda Vooruit" aan de Hoogstraat heeft een aardig programma, hoewel nog slechts tot hedenavond. Behalve enkele kleine komische nummers, worden de dra matische nummers De Spaansche Zi geunerin en Miserere vertoond, beiden mooi van inhoud. Miserere is de titel van het stuk van den blinden viool speler, die zijn dochter kwijtraakten haar tracht op te zoeken in een groote stad en daarbij haar lievelingslied speelt, het Miserere uit de opera „II Trovatore". Boeiend van inhoud, komt daarby de duidelijke explicatie van den heer Verbeek tot zijn recht, ter wijl de pianiste de vertolking van dit lied op de piano geeft. Heel mooi was het, vooral toen de heldere tonen van een mandoline het vertolkten. En zeker viel het in de smaak van het publiek. Met de Kerstdagen wordt een ge heel nieuw programma vertoond. In de Zaterdagavond gehouden ver gadering der vereeniging „Providen tie" bracht de secretaris o.a. zyn jaar verslag uit. Hieruit bleek dat de ont vangsten hadden bedragen f3093.68, de uitgaven f 2773.105 zoodat het batig saldo f320.575 bedraagt. De uitkee- ringen by ziekte bedroegen f 1845.65, bij geboorten f 295, bij overlijden f 200. Het kapitaal der vereeniging bedraagt thans f 2536.97 en het aantal leden 428. De heer N. A. van der Ree werd by acclamatie tot lid der donateurs- commissie herbenoemd, eveneens de bestuursleden de heeren W. Roepers, M. van Heijningen, A. Engelbrecht en E. J. Nijkamp. De heer H. Bosman werd als lid der commissie van Toezicht herbe noemd, terwyl als zoodanig, in de plaats van de heeren J. Glasbeek en C. Sanders, die bedankt hadden wer den gekozen de heeren K. Glasbeek en H. Wiezer. In de plaats van den heer W. B. F. Grevenstuk die als bestuurslid had bedankt werd gekozen de heer J. J. Hornis. Na bespreking werd besloten het 40-jarig bestaan der vereeniging fees telijk .te vieren in het jaar 1914. De commissie, die hiervoor werd benoemd bestaat uit uit dfeheeren Luijnenburg, De Vos sn Grevenstuk. Vóór het sluiten der vergadering werd aan de bedankt hebbende com missarissen de heeren Glasbeek en Sanders en het bestuurslid de heer Grevenstuk, hulde gebracht voor al hetgeen ze tan dienste der vereeni ging hadden gepresteerd en hun heen gaan als zoodanig betreurd. De bioscoop „Internationaal1' aan den Kleiweg blijft met haar doorloo- pende voorstellingen steeds geregeld bezoekers trekken. Het programma be vat deze dagen een natuuropname uit Zwitserland en behalve enkele komische nummers, een drietal dramatische: Hart en Plicht, Jim Lrow de favoriet en De aviateur en de vrouw van den journalist. Vooral de laatste film gaf zeer mooi beelden van vliegdemon- •straties met een tweedekker, terwijl het vorige gedeelte van het verhaal treffende tooneelen bood. De explicatie is vooral in de ko mische nummers bijzonder goed en meermalen doet hij uitlegging. De pianist zorgt vooi een aangename, goede pianobegeleiding. Met de Kerst dagen wordt hier weer een geheel nieuw programma vertoond. Door do politie alhier is een vrouw aangehouden, die nog twee dagen hechtenis te goed had zij is naar het huis van bewaring te Rotterdam over gebracht. Krimpen a.d. IJssel. Bij Kon. besluit van 20 dezer is met ingang van 9 Januari 1913 herbenoemd tot burgemeester de heer B. Koker Jzn. Bodegraven. In de dezer dagen gehouden vergadering van de Ver eeniging van Handeldrijvenden te Bo degraven en Zwammerdato, hield Dr. A. van Raalte, directeur van den ge meentelijken Keuringsdienst te Dor drecht, eene bespreking over Waren kennis en Waren vervalsing. Na een uitvoerige behandeling van dit onder werp en de verwijzing naar de goede en belangrijke diensten, die op enkele plaatsen in ons land worden bewezen door den Keuringsdienst en waardoor vele handelaren krachtdadigen steun verkrijgen voor het onderzoek van allerlei koopwaren naar zuiverheids gehalte enz., sprak Dr» van R. een aanmoedigend woord tot oprichting van een keuringsdienst in het cen trum van nabij gelegen gemeenten, waaronder Bodegraven Zwammer- dam. Enkele vragen der aanwezigen werden welwillend door den speker beantwoord. Voetbal. Een talrijk publiek was weer naar het Sportterrein getogen voor den wed strijd Olympia 1Fortuna. Olympia verschijnt met invallers voor J. Wagner, Sibbes, Bakker en R. Slop. Direct na den aftrap, gaat Fortuna met den bal er vandoor, for ceert een corner en nog geen 5 minu ten zyn gespeeld of de Vlaardingers hebben de leiding. Steeds zijn het de roodgelen die aanvallen en binnen weinig tijd is Cremer 3 maai gepas seerd, o.i. door te weinig dekken van de voorhoedespelers. Aan den anderen kant is Olympia niet op dreef, zoodat het er donker uitziet voor de Gouwe naars. Een verandering in hot elftal blijkt een verbetering, Jüngeling gaat linksbinnen spelen en K. Slop achter nu blykt eerstgenoemde ook een zeer goed voorhoedespeler. Langzamerhand komt er wat actie in de blau w-witten en menig schot wordt op den keeper gelost, die echter op zijn plaats is en alles weet keeren. Een schot van Duüm is hem echter te machtig, waardoor rust komt met 31 voor Fortuna. Na rust blykt Olympia het ernstig op te zullen nemen, en komt beweging in het spel, de Gouwenaars zyn ver in de meerderheid en bekogelen het Vlaardingsche doel onophoudelyk. Het spel is soms wat ruw, waarvoor de scheidsrechter de roodgelen aanhou dend straft, doch de Gouwenaars zijn niet te houden en al zijn ze met schie ten niet altijd gelukkig. Samsom fin Duijm voeren de score op I eind werd dan gefloten met een 4—3-overwin- ning voor Olympia. Na de rust ver richtten de Gouwenaars vooral in de voorhoede uitstekend werk. De wedstrijd Volksw. Gouda—Gouda ging niet door, daar het terrein werd afgekeurd. Een vriendschappelyke ont moeting bracht daarop een 110-over- winning voor Gouda. Moordrecht II—Waddinxv. 115—0 w. n. o. van W. Nog vermelden we de uitslagen: V.O.C.-Ajax 0-1. H.V.V.Haarlem 13. Velocitas—D.F.O. 04. H.F.C.—Sparta 12. Sportman—L.V.V. 1—1. Q U.S.C.—R.V.C. 2-0. V.F.C.—Hermes 32, rust 00. De stand in de West. 3e kl. B. is thans V. F. C. 9 7 1 1 15 22—11 1.67 Hermes 12 8 3 1 19 20—14 1.58 Fortuna 8 3 3 2 9 22—12 1.12 U. S. C. 11 4 3 4 11 49-17 1.— Olympia 12 6 0 6 12 23 —24 l.~ Sportman 10 2 5 3 9 16—17 0 90 R. V. C. 12 4 2 6 10 23—22 0.83 L. V. V. 11 2 1 8 5 14-36 0.65 Programma voor de Kerstdagen. Dinsdagmiddag 2 uur speelt op het Sportterrein een Goudsche combinatie tegen een elftal van de Handelsschool uit Rotterdam, waarin o.a. de bekende internationaal van Breda Kolff uit komt. Woensdag ontvangt Olympia I op het Sportterrein een sterke Amster- damsche combinatie „De Musschen" genoemd. Gouda II ontvangt (in de IJssellaan het Stokvis-elftal, .eey, jlftal betaande uit personeel van de fa, Stokvis te Rotterdam. Donderdagmiddag speelt het Goud sche Bondselftal tegen Achilles uit Rotterdam, de 2* klasser. Gouda I trekt naar U. D. I. I te Rotterdam. Gouda ÏII ontvangt in de I Jssellaan U.D.I. III, uit Rotterdam. T.O.P. I gaat naar Goes en speelt daar tegen „G.O E.S." 3d® Kl. Trekking van Maandag 28 Deo. No. 11690 f 25.000. 1927 en 20729 ieder f 1500. 17791 f 1000. 8143,11104 en 16905 ieder f 400. 3275, 9303, 14361 en 18828 ieder f 200. 1203, 2653, 6006, 11107, 11827 en 14884 ieder f 100. Prijzen van f 46. 1018 86 76 1189 40 1980 1309 5» 58 1488 54 94 1014 96 56 11 169U 41 48 54 69 1786 1840 50 67 1996 9019 9188 76 9981 83 2383 41 58 85 9487 9609 94 82 47 61 56 78 84 9021 41 44 48 56 9586 78 9000 2 14 36 42 93 9694 81 8000 9 80 81 46 86 8100 6 98 87 8911 95 68 86 86 8382 48 55 88 B410 78 91 8660 70 8611 61 64 69 8757 68 75 68 3826 49 79 8901 12 11 4066 47 50 65 86 4108 91 85 67 68 4286 4849 92 93 4406 86 96 96 4511 4652 60 76 477B 4812 88 86 90 4910 44 5010 41 66 78 84 6101 76 6900 42 66 57 04 70 6612 78 96 5487 64 6626 5688 89 47 66 78 8B 6716 71 88 97 6811 10 96 70 84 6616 46 6018 88 47 48 78 8106 10 16 84 94 0900 88 BI 0001 9 29 87 0414 16 20 40 43 78 88 0610 10 76 87 97 6600 86 68 94 96 0707 10 22 48 0878 98 0B17 46 77 7041 60 52 7148 7208 14 20 70 7300 86 7404 76 92 7688 94 7018 87 62 70 80 84 7710 96 7801 38 62 7606 86 46 96 8011 69 8110 28 80 46 8218 27 47 66 66 8811 26 59 74 8496 96 8618 58 88 8626 81 68 75 80 90 8788 62 74 78 8898 67 71 8B 8608 79 75 99 96 9000 86 78 81 9195 84 49 06 94 98 9986 96 8811 17 91 87 49 66 90 9414 88 67 7» 9600 91 97 9B W10 9800 88 44 lOoKSS210112 18 10900 17 66 89 89 10091 80 77 89 87 10412 84 49 74 10594 26 07 10014 68 90 10770 74 68 1(H84 59 68 09 89 10619 11019 80 80 11190 88 69 84 11290 89 81 79 11800 68 71 91 64 11411 48 09 70 80 11604 14 41 47 61 60.71 11001 9 00 40 51 80 11899 69 79 89 97 11907 05 81 98 19049 64 78 12128 89 19902 80 84 19800 11 61 89 96 12418 19 86 41 89 12635 86 19009 88 89 48 08 12700 10 85 08 64 90 19817 81 87 44 48 68 68 70 84 19910 14 91 64 60 ÏBOMM 88 18129 51 69 65 18979 90 18907 04 77 97 18400 88 70 78 81 18624 48 18800 5 11 60 90 18718 85 76 90 19818 21 87 47 56 06 98 97 18917 27 60 80 91 14198 87 14247 70 97 14809 28 70 71 70 91 14401 47 84 98 14810 68 87 14647 56 14779 14*11 40 70 14666 70 16019 16106 16008 90 74 16811 99 15478 81 98 99 15520 90 64 01 86 89 91 16000 9 15 80 48 16791 81 60 62 04 79 96 16807 26 80 88 94 15918 14 81 85 41 66 01 W 10019 57 04 06 79 10205 29 73 81 90 10804 10 94 16400 19 06 10648 68 16900 6 09 71 10718 98 88 40 10898 89 94 0916 89 81 00 is^iIsiIs^sbib6» 781«BB j» tb 94 igwe w 96 81 48 00 87 18616 09 19000 BI 44 74 18707 83 88 18B42 18949 84 19090 08 86 19188 94 19206 76 SB 99 19869 08 194S6 68 00 19624 80 19001 69 06 74 77 19717 66 80 19890 44 57 00 mumisma ao si*»ji m ao mooi aoe» 907U ao 99 raoo oa aooio at ai Ootc Geïllustreerde Weekbladen De Wereldkroniek opent met een foto van den overleden Prins-regent van Beieren, Prins Luitpold, en bevat verder foto's en artikelen van het spoorwegongeluk te Arnhem, een lucht schip op een dak neergestreken, de huldiging der 4 Ned. officieren te 's Gravenhage, van de pluimveeten toonstelling te 's Hage, Dr. A. Kuyper, de Balkan-oorlog feuilleton, caricatu- De Prins geeft als voorplaat het portret van Z.Exc. Minister Kolkman en vervolgt verder met foto's en ar tikelen van den Balkan-oorlog, Prins Luitpold van Beieren, uit schouwburg en concertzaal, dure schilderijen, Texels bloei en welvaart, de huldiging van de Americancup-winners, personalia, kroniek van de week, enz, TWEEDE KAMER. Vergadering v. heden, geopend 1.35 u. Voorzitterde heer van Nispen. Begrooting van Waterstaat. Voortgezet worden de discussies over de afdeeling'posterijen van de Watef- staatsbegrootmg. De heer Helsdingen (s.d.)con stateert dat er onder 't mindere post- personeol een ontevreden geest heerscht. Voor 't hoogere personeel is wel wat gedaan ter verbetering van de positie, doch voor 't mindere deed de Minister niets. Voor de kindertoeslag voelt niemand iets. De klerken is positie-verbetering beloofd. Voor hen is ingesteld de raDg van commies-titulair, welke rang zij echter nooit kunnen behalen. Spr. wonscht voor de klerken een maximum-salaris van f 1900.het zelfde bedrag dat thans alleen de oud ste commiezen-titulair kunnen krijgen. Ook bepleitte spr. positie-verbetering voor de hulptelegrafisten. (De vergadering duurt voort.) Londen, 22 Dec. De gedelegeerden van den Balkanbond hielden gisteren een niet officieele zitting waarin de definitieve voorstellen voor de nieuwe Turksche grenzen werden vastgesteld. De voorstellen zullen den Turken w'or- den voorgelegd, Turkije zou uitgenoo- digd worden, Albanië, Macedonië en Tracië met inbegrip van Adrianopel af te staan, en als grens van Euro- peesch Turkije het vilayet Adrianopel te aanvaarden. De redacteur-administrateur H. van het Hoornsche Roomsch-katholieke or gaan „Onze Courant" heeft deze ge meente verlaten zonder achterlating van adres. Bij nazien der kas bleek een tekort van f800 éf900. Het Kerstfeest ten Hove zal dit maal niet worden bijgewoond door H. M. de Koningin-Moeder. Hoewel de Koningin-Moeder niet bedlegerig is, laat haar gezondheid haar evenwql niet toe het paleis te verlaten. Typhus. Beklijn, 21 Dec. De autoriteiten hebben de bewoners tlangs de Main verzocht geen gebruik te maken van het water in deze rivier, daar dit geinsecteerd is met typhus. Het aantal typhusgevallen onder het spoorwegpersoneel van Hanan be draagt nu reeds 211, waarvan 15 zeer ernstige. Delhi, 23 Dec. Tijdens den intocht van den onderkoning, Lord Charles Hardinge, in de nieuwe hoofdstad Delhi werd*van'het dak van het huis een bom geworpen, die de tent op den olifant van den onderkoning raakte. Een bediende werd ge dood. De onderkoning zelf werd aan den schouder gewond. MARKTBERICHTE**. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, pry zen waren voor 1ste kw. 43, 2e 40 en 3e 33 cent per half kilo. Vette Kalveren, goede aanvoer, lste kw. 33, 2e 29, 3e 26 cent per half kilo. Vette Varkens goede aanvoer lsle kw. 30'/a, 2e kw. 297i» 3e kw. 26 cent per half kilo. Schapen en Lammeren redelijk aan gevoerd. De handel had in vet vee, vette Kalveren en Varkens een traag ver loop, het is dicht bij Kerstmis en de meeste slagers zyn voorzien, Schapen en lamineren met redelijke omzet. van het Koninklijk M^teriologisch Instituut te DE ^ILDT. Hoogste barometerstand 768.5 te Munchen, laagste stand 744.0 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dag Meest matige zuidelijke tot zuid westelijke wind, meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien, sty- ging van nachttemperatuur. TAN DUN Ef fee te nh a ii ile te Amsterdam 23 DEO. 1912. Sraiifglefiiiiiseii Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. 77 Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. 84 Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. 63 Russische Obl. 1906 5 pet. 997/8 ld. Ooi. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. 87% ld. Obl. (Nieplai Spoor- weg) 1867-69 4 pet. D01/* ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet 857/8 Japan. Obl. 1899 4 pet. 83 Mexico Afl.Binnenland Obl. 5 pet. é6Vi é6 /n Brazilië. Funding Lee- *031 Vi« ning 6 pet. d. Obl. 1889 4 pet. 829/l6 82,6/,4 Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. la 59 •tank eu Crediet-lnstel- Horen. Ned. Bankaandeelen 216'/a Industr Oudeniemlnreii Amerioan Car Foun dry Comp. C. v. A. 56% 65 ld.Smelting Refining Co. Gert. v. Aand. 73 73 /44 Anglo American Tele graph Cy.Xlert. v. A. 26 U. S. Steel Oorp. Cert. v. Gew. Aand. 74 /8 69 /lg Kol. redlef Insiel! en Cultnur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aaitf. 187 187 JaVAGttltutttMy.Aand. 272 273 tiled. Handel-Mij. C.v.A 189% Myiibnuw HUen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw My. Aand. 201 201 Great Cobar Aand. 88% 86% Petroleum»Ondern. Dortsche Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. 164Vu 165 KonNedMytot Expl. v. Petr. Bronn. C.v.A 556 668 „Shell" The Transp. A Trad Cy. 0. v. G. A 526 Scheepvaart M(jen. Ned.-Am. Stoomvaart- My. Aand. 186% Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. 118% 118% Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. 5 5 lahak-Ouderueiuinren. Bindjey Tabak Mij. A. 86% 86% Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. 3 Peruvian Corporation Lim. .Cert. v. Aand. 10,5/ie 10% ëpoorivecen. Holl. IJzeren Spoor- wegmy. Aand. 88 88% Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. 94'/i Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. 62% 62 W arsch au-W eenen Spoorwegmy. Aand. 186 dito dito Act. de Jouiss. 86% Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. 96% 96% Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. 32% 31^/, g Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A 162® 161% Wabash Gew. Aand. 4% 4%( Preiuleiwoliiirrii Amsterdam Aand.3 pet 101% Hongarije. TheLs-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. 140% GELDKOERS. Prolongatie 4% pCt. Nationale Staatsfondsen geen om zet, buitenl. soorten weinig varieerend. van mijnen Giana's willig, Tram waar den stil, Amerikanen Sauw, Petro leums beter, Tabakken vast, Culturen lusteloos, Rubbers lager. Vorige koer*. Koers ree beden- 77'/. 86'/, 99'/. 87%

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2