QLA2EN, BHT STORMEN. TAM! MALS JAM de EESTE. ELST BI.I ARMIER. ezx -^-d.-v®xtexx.tï@1oleucL voor (3-o-ixd.a, ezx Oina-streOseix. Frisia^ a merk «veevoeders. Kanaries r W, en |itCT Jni Versooi voer) o 13 en ki]0 No. 12055. Dinsdag 24 December 1912. 51e Jaargang. Bixltenlaxxd.. FEUILLETON. ft Eerste Blad. )UDE U. .lanskerk, der tekeningen ent. UBETH, JAXSKERk WA RE MILLS, Spuislr. Den Haag IMT Alle Luie* en llnlsh. Artikelen Bericht. - ^ei^chijnt lagelijks r - behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82.Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. KBAMM, /iff ran Beeldend» ilder, Are hitte* en e van Bouwkundig Uitgevers, Gouda Vrede op Aarde !P^ sge tegemoet, l| c In de helft voor de helft behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. 8 uur ij geregeld tijdig i ontvangen i uiiivaiutoii en, vermakelijk' dan in om» (Wordt vervolgd.) QUELLE INWATER „Vrede op aarde” klinkt deze vredesboodschap niet als een bittere ironie in de ooren, wanneer wij om ons heen zien? Is het „vrede op aarde” een profetie, waarvan de verwezenlijking mogelijk is Wij denken aan het ruw geweld der N OP REKENING IUGGAAF VERGOED A 15 CT. Dit Nummer bestaat uit twee bladen. NS BRIGHT DER ;r beroemde ierkglazen E Naar het Duitsch. van HANS LAND. mAZn„ flood* tiverheid van haar alleen /oor het van kostbaar j^ljne kant, kuukidi i Genoegen” 8 o. roering Tooneel- hope niet aan de toekomst, waar van wij eens mogen verwachten, dat, zooals de eenvoudige kerstboom thans is het symbool van den Vrede ook eenmaal het Paleis van den Vrede zal worden het gebouw, waar de Vredesengel in waarheid troont om te brengen „Vrede op Aarde”. gevoelde zich innerlijk afsterven en werd met óón ruk van het leven, van de wereld, van de menschen, van de vreugde, van den vrede en de zoete hoop afgerukt. Een scheidsmuur, een onverbreke lijke scheidsmuur was er tusschen haar en al die dingen opgericht. Zij gevoelde zich alleen, gescheiden van de overigen. Albert was haar on trouw geworden, zijn hart voor haar was dood. Deze vreeselijke ontgoocheling bracht haar voorshands de hevigste bitterheid. Haar gekwetste trots ver stikte tevens alle warmte van haar ge voelens voor Albert. Ze hield nog van hem, o zeker, smartelijker dan ooit maar hij mocht het niet meer bemer ken. Zij mocht hem dat niet meer laten voelen. Ze ontwaarde hoe haar bedrogen liefde zacht-aan vergiftigd werd en in achterdocht, vijandigheid, in haat ging veranderen, en hoe ieder dezer prikkelingen haar verheugde, haar het wellustgevoel van de wraak gaf, van de vergelding. Maar dïe op wellingen duurden slechts korten tijd Alles week voor een diepen, zwaren alles verpletterenden rouw, een innig gevoel van smart, die haar in eenige weken diepe groeven van beproeving in ’t gelaat verwekte en hear haren Woensdag- en Donderdagavond, 25 en 26 December, verschijnt de OOUDSCHE COURANT niet. Zij, die zich niet 1 Januari a.s. op de „Goudsche Courant” abonneeren, ontvangen de nog verschijnende nummers gratig. volken, die elkaar te vuur en te zwaar trachten uit te roeien. Wij wenden onze blikken naar het Oosten, waar nog kort geleden door de macht der wapenen een geheele om mekeer werd geschapen in den toe stand van het Oostersche landwij denken aan den krijg door een be schaafden Europeeschen Staat ge streden om machtsuitbreiding aan Afrika’s kust en wij denken vooral aan het bloedige dram^ dat daar ginds op den Balkan wordt gespeeld. Hoewel een toestand van tijdelijke rust is ingetreden kampen twee dezer volken nog op leven en dood. Ijzingwekkend zijn de verhalen, die van het oorlogsterrein worden ge meld. Dank zij de steeds meerdere volmaking van de oorlogswapenen, wordt het aantal slachtoffers van een modernen krijg steeds grooter en de verliezen bij duizenden en tien duizenden geteld. En wat het wapen van den krijg nog in leven laat, wordt door de in alle gelederen woedende vreeselijke ziekten, cholera en typhus, verwoest. De wreedheden, die plaats vinden, waarvan de oor logscorrespondenten zulke gruwelijke gevallen hebben vermeld, doen de vraag rijzenmaakt de krijg de menschen tot barbaren inwie alle liefde tot den evenmensch is uitgebluscht, tot menschen, wier daden gelijken op die van een bloeddorstig dier Zeker, die wreedheden behooren ge lukkig tot de uitzonderingen en de daders daarvan worden zonder mede- doogen gestraft, maar is niet de oorlog zelve en vooral wat men de „beschaafde oorlog” noemen wil, niet een uiting van de grootste wreedheid, een vernietiging in massa van ontelbare jonge levens De groote Europeesche staten houden een onderlingen wedstrijd in het zich tot de tanden wapenen, de budgetten voor oorlog en leger worden steeds honger en in den Europeeschen politiekeh dampkring heerscht een atmosfeer, die steeds een dreigend onweer verkondt. De machtsverhouding der groote rijken wordt tegen over elkaar opgedreven en heel weinig is er noodig om een uitbarsting te krijgen, zoo geweldig, dat de oorlogen, die tot nu toe zijn gevoerd, daar nog kinderspel bij zijn. Ja, er is een roepen om wereld vrede, dat meer en méér wordt ge hoord in de kringen der volkeren, er komt arbitrage en reeds wordt dit verschillende malen toegepast, er is een gelukkig streven naar minnelijke beslechting van geschillen, maar tegenover dat alles staat de veroveringspolitiek der staten en wie de sterkste van hen zal zijn. Daar tegenover staat niets. Straks moge met groot feestge- druisch het van kostbaar materiaal op- getrokkenvredespaleis wordengeopend namens alle beschaafde volkeren, het zal niet zijn dat daarmede een einde is gemaakt aan den vreese- lijken wapenkamp. Toch zijn deze uitingen een teeken van hoop. Ze zijn de bewijzen dat in alle landen het besef wakkei wordt, dat het ideaal „Vrede op Aarde” moet worden nagestreefd. Een streven, dat elk mensch moet bevorderen. De „Vrede op Aarde”, waarvan het kerstverhaal spreekt is niet alleen bedoeld als een sta king van het wapengeweld, maar tevens als een geest van vrede in den mensch tegenover zijn mede- mensch. Zij is bedoeld als oprechte naastenliefde, ook in den strijd, die het leven te strijden geeft. Zoo toetse ieder onzer het „Vrede op Aarde” aan zich zelve en wan- foenrlermeel iervoederkosten ilo 40 en 5 kü0 tedermeihode. Voederfaoriek hisia. Enkhuizen. fbaar bij HH. 3, Wijdstraat. LD, Veerstal. anoegen“, 8 uur 1 door het strjjk- leg. Huzaren. mie“, nm. 3 uur, lering van Wat duister en dreigend sedert maanden in de verte had gehangen, waarover zij had getracht heen te zien, dat vreeselijke waaraan ze niet denken en niet gelooven kon, het stond nu voor haar, tastbaar en reëel. Ze kon het niet meer ontkennen, ze moest het dulden en dragen. Ze had hem verloren. Met scherpe stift was het in haar hersenen gegrift en nu stond het daar in diepe letters ieder woord, dat hij haar had gezegd, waarmee hij zijn verklaring had afgelegd. Was het ech ter wel een verklaring geweest. Met woorden slechts ter nauwernood, maar die angst, die vrees, waarmee hij baar smeekte niet te onderzoeken, niet naar den grond der dingen te vrigen, dat zei haar alles. En dan die angstkreet „Hier bij mij zal niet alles verwoest wordenmijn huiselyken vrede moet ik redden" dat zij alles. Hij was ten prooi aan zware be proevingen des harten en was in ’t nauw geraakt tusschen hartstocht en plicht. En deze plicht gold haar, Ma thilde, die er voor sidderde om zijn vlekkelooze trouw bezoedelen. Zijn liefde voor haar was dood. Zijn harts tocht zocht een andere. Deze eerste als bliksem ingeslagen bekentenis versteende Mathilde. Zij de worden. Hier, mijn stille huiselijke vrede moet ik redden. We gaan an ders nog allen te zamen te gronde Mathilde, beloof me dat, waarom ik ^✓gesmeekt heb, beloof me dat keek hem strak in zijn flonke rende oogen en boog zwijgend het hoofd, toen hij haar hand greep en aan zijn lippen drukte Er was iets medusa-achtigs in Ma thilde’s trekken gekomen, toen ze de losbarsting van haar man had aange hoord, eer. verstijving toonde haar gelaat, als waren haar trekken in steen gebeiteld. Nu eindelijk had zij haar lot in de oogen gezien. Nu lachte zij niet meer. Alles was verloren. Haar leven lag in scherven aan haar voeten. Ze zag in, dat ze ha^^snan verloren had. Hij was in harraen van het zielenoodlot gevallen en dat had hem van haar af genomen. En als hij nu, niettegenstaande dat alles het bij haar uithield, deed hij dat uit plichtsgevoel, uit aanhankelijk heid, uit fatsoen, die den uiterlijken schijn moesten redden. Hij bleef in naam aan haar ge bonden. Zij was de steen op zijn pad, het struikelblok, dat hem van zijn geluk, afhield. met den dag grijzer deed worden. Dan zag ze in den spiegel, zag zij zich zelf aan met een uoorborenden blik en staarde in haar eigen oogen als een onbarmhartig rechter. Zy was een oude vrouw, een verwelkte bloem geworden; wat gaf zij om het eeuwig verlorene Zij had geen illusies meer. De tijd van bloei was voorby. Nu was het zaak te leeren berusten en de droeve dagen van den ouderdom tegemoet te gaan. Haar tijd was geweest. Wat wilde zij dan Zij had vol-opgenoten. De man van haar liefde die jonger was dan zij, had haar lange jaren van rein ge luk geschonken.. Nu was ze oud gewor den, hij echter was nog zoo jong, dat hij nog qaar nieuw geluk verlangde. En hij vond het. Zij moest het hem gunnen. Wat was er aan te doen Nietsdan lijdelijk toezien. Dat was zwaar. Had zij slechts een kind gehad. Maar hun echt was onvruchtbaar ge bleven, een dorre bloesem in den tuin des levens. Zoo bleef ze nu alleen met een leeg hart, nu, aan het einde van haar leven. Onvruchtbaar dat was de vloek. Protectie. De critiek, die. op de rede vanBo- nar Law is uitgeoefend, is veel groo ter, dan de by val die ze heeft mogen ondervinden. De Daily Mail vond de rede heel duidelyk en het voorstel om de Dominions riiee te laten beslisoen over een belasting op granen, zeer GOIIISCnE COURANT. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal f 1.25 Bi Idem franco per post 1*50 Met Geïllustreerd Zondagsblad "1.50 Ba Idem franco per post"190 JSK KI Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau :”Lange Uk Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren CENT. „Vrede op aarde, in de menschen een welbehagen”, dat is de profetie van het kerstfeest, die door de eeuwen heen, jaar in, jaar uit, is gekomen tot de menschen, als een lichtpunt in de dagen van donkeren nevel en kille natuur, die aan de kerstdagen voorafgaan. De blijde boodschap van het kerst feest, dat feest van zoo diepen zin, wordt verkondigd aan alle volken, in alle talen der menschheid, over, de geheele wereld, eu brengt de ver kwikking van lichtend leven. De klokketoneu klingelen het ons tegen„Vrede op aarde” en de stemmen der menschen, zij spreken er ons van. De kerstboom, die als. symbool van het Licht der Wereld, dat in Bethlehem werd geboren, zijn vroo- lijke lichtjes straks zal doen schitte ren aan zijn groene takken, waarom heen oud en jong zal zijn geschaard om in plechtig gezang het „Stille nacht, heilige nacht” te doen hoeren, die kerstboom zal ook wekken de stemming „Vrede op aarde I” J aan groene m. kt, dat Uw Uw handen en Uw leven /rijs der ADVERTENTIÉN: Van i—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.5S Elke regel meer ,0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0 25 per regel Groote letters en randen naar plaatsruimte. 40) Ik zal natuurlijk gaarne van tijd tot tijd je bericht geven hoe het met Ada staat, niets van belang zal voor je stil gehouden worden, maar dit eene moet je me beloven, dat je je zelf niet meer in de zaak zal mengen. Waarom moet ik je dat belovpn, Albert? Omdat ik het zoo graag wil. Om dat ik het je smeek. Omdat je dat offer moet brengen voor mijn rust! Je moet, Mathilde, je moet dat voor me doen, als we - Wat kan je niet langer uithou den, Albert Hij zag haar diep in de oogen. In zijn blik flikkerde de wanhoop. Hij opende den mond, maar bracht geen geluid voort. Opeens greep hij Ma thilde, drukte haar in zijn armen en fluisterde aan haar oor: Neen, neen, neen, hier, hier bij ons, moet ook nog niet alles verwoest billykMaar een invloedrijk blad als The Theems tapt uit een heel ander

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1