IR E. GLAZEN, o. 12057. 51e Jaargang. Zaterdag 28 December 1912. RONA FEUILLETON. Van Houtsn'» Cacao. Eerste Blad. L JA\SKERK ir waters laar wat er. DE JOUÖ, •osthaven 31. STORMEN. WA HE.Ml UN, Spmslr. Den Haag- JUT Alle Lure en Ilulsli. Artikelen OUDE KBAlUt, 'etnie van Beeldend» childer. Architect en mie van Bouwknnde echt. behalve Zon- on Feestdagen. Teiefoon Interc. 82. XTis’u.’ws- ezx -^.d.'rrertezxtie'bleLd. voor O-ou-cLa. ezx Oïxxstrellseaa Verschijnt dagelijks Telefoon Interc. 82.Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. l>e pensioenbelasting van mr. Patijn. Nieuwjaamdvertenties. Nieuwjaarswenschen in het nummer van 1 Januari 1913. Hetprotectionisch wonderland. FTfl 3M man 4 Zn., Gond» P f)E MINK 274. ALTIJD EEN WELKOM GESCHENK. De complimenten van moeder en hier Is een bus Moeder zegt dat Rona Cacao ook zoo goed is voor grootmoeder en o, het smaakt zoo lekker, alle dagen krijgen wij een paar koppen. Dit Nummer beataat uit twee bladen. Ier beroemde Kerkglazen DE VON’. JOININE. EGETALL IEINER ont- lechts gewoon zeker verwondering baren, dat de nationale-nijverheid-bevorderaars de oprichting dier buitenlandsche filialen in hun geschriften met trots ver melden In het protectionistisch wonderland zullen we dus krijgen gelegenheid voor den binnenhnd- schen fabrikant om een beteren prijs te maken en toch geen prijsver- hooging der artikelen uitbreiding van het aantal con currenten der bestaande fabrikanten en toch vergrooting van het afzet gebied van de laatsten buitenlandsche filialen binnen onze grenzen en toch wering der buiten landsche concurrentie stijging der loonen, dus verhoo- ging der productiekosten en toch geen prijsverhooging Zou de protectionistische kakado- rus nu heusch meenen, dat het volk zulke beweringen ernstig neemt? Naar het Duitsch. van HANS LAND. fBN8 St. J an s kerk, der Heekeningen eni. IBERICHT DER RABETH, >R CENT. Uitgevers, G»*!» per week nemen. In zijn redevoe ring op 11 December is mr. Patijn nader op die pensioenbelasting terug gekomen. De afgevaardigde voor Zierikzee zei toen het volgende.- „Ik ontmoet hier den heer Scha per, die mij heeft aangehaald, zeggende, dat ik wil komen met een pensioenbelasting. Ik heb mij daarover een interruptie veroor loofd, naar aanleiding waarvan ik even het volgende uit mijn rede wil voorlezenOf nu een zoo danige heffing noodig zou zijn, daaromtrent kan, geloof ik, nie mand eenige voorspelling wagen. Dat hangt er geheel van af, hoe 1’ H IJ S D E H Al) VEH T E N TI F. N Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0 35 bfi vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames I 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Toen ze dezen brief aan den be diende had overgegeven, bleef ze lang voor zich uitstaren. Haar blik bleef ger hoe minder „bevorderd” wor den, naarmate het deel, dat de im porteur van zijn winst laat vallen, grooter wordt. Als echter die zoo genaamde bevorderaars hun doel bereiken, dan moeten de waren in prijs stijgen. Aan die gevolgtrek king kan men niet ontkomen. Dan beteekent de protectie, wat zij ook inderdaad iseen gunst aan enkelen ten koste van velen. Nog zonderlinger wordt de zoo genaamde bevordering van den na- tionalen arbeid, waar de protectio nist met ophef melrfing maakt van het voornemen van enkele buiten landsche fabrikanten om een filiaal hunner fabriek* in ons land te ves tigen. Dat beteekent immers niet anders dan dat de buitenlandsche concurrentie, die thans de nationale nijverheid wordt aangedaan, binnen de cigvn landspalen wordt overge bracht. Dat bnitenlaii|sch filiaal, zal kunnen blijven leveren voor de. ge wraakte f 100 en dus de Nedorlandsche industrie, die f 102,50 moet hebben, het1 onmogelijk maken op den deur gericht waardoor de be diende met den brief verdwenen was. Ze had dat donker gevoel van een noodlotsbeslissing, dat ons steeds over valt als we een gewichtigen stap gaan doen. Achter dezen brief, dat voelde ze duidelijk, lag iets nieuws, iets on bekends, een besliste scheiding van alles wat geweest was. Een nieuw tijdvak begon, geen beter. De lichte weg van het leven lag achter haar, de donkere lag voor haar. Ze stond in de groote kamer van haar man en keek rond alsof ze af scheid wilde nemen. Haar oog bleef gericht op de zil veren obelisken, die op zwart-marme- ren consoles naast het bureau stonden, het geschenk van het fabriekspersoneel bij het - vgf-en-twintig-jarig bestaan van de zaak, aan Albert. Ze dacht droomend aan dat feest een vroolijke winterdag, als heden twee jaar was het geleden, toen een deputatie met Spengler aan het hoofd het geschenk kwam aanbieden. Hoe mooi, hoe fier, en hoe duidelijk had Albert geantwoord op de toespraak van Spengler en met de stichting van een pensioenfonds voor de beambten het geschenk vergolden. Daar stond hij naast zgn bureau en de commissie in een halven kring om ding en uitdrukking, beweging en blik van de beide gefotografeerden zoovéél innige sympathie, een zoo grenzeloos in elkaar opgaan, een zoo reine harX monie der zielen, dat Mathilde’?, ongeil als magnetisch aangetrokken, nu daar op gericht bleven, tot tranen haar oog kwamen benevelen Verloren, ver loren Met van smart betrokken gelaat keek zij in de stille heldere kamer rond in gedachten verdiept gleed haar blik over de zijde-bekleede meubelen, het oude - fijne tapijt, de portretten aan den wand, de fransche pendule op den schoorsteen en het was haar alsof alles gevat was in het goud van dierbare herinneringen, zacht omwaasd van de geuren van lieve, gelukkige uren, die in dit milieu waren voorbijgaan, dat zoo innig vertrouwelijk met haar was geworden. Do zakdoek voor de oogen gedrukt, trad ze de muziekkamer bin nen en zette zij zich in den leuning stoel onder de marmeren buste van Wagner, waar Albert steeds haar en Böger’s spel op den grooten vleugel zoo graag had toegeluisterd. Deze poezië-looze man, die geen gevoel voor hooge kunst had, opende zijn weeke kinderziel alleen voor de hoogste kunst, die door de muziek uitgebeeld wordt. Als geheel overgegeven luisterde hij G0UD8CHE (IIIUIM. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal f 1.25 Idem franco per post 150 Met Geïllustreerd Zondagsblad 1 50 Idem franco per postf «0 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau'Lanoe Tikndewec. 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren is uitgesloten, dat van enkele consuinptie-artikelen de prijs eenigszins z%| sjijgen, valt niet te concurreeren. Heto'nioet dan ook te ontkennen. Men wachte zich echter voor het schrikbeeld„Alles zal duurder worden”. Immers de voorgestelde rechten zijn niet vol doende hoog, om het den buiten- landschen importeur onmogelijk te maken zijn goederen hier te. lande te plaatsen en waar hij daarbij de concurrentie van de binnenland- sche industrie zal hebben te over winnen, bestaat er eene goede kans, dat hij in plaats van zijn product hier te lande duurder te kunnen plaatsen, tot behoud van zijn afzetgebied een gedeelte van zijn winst zal laten vallen”. Die uitspraak van minister Kolk man moet een vergissing zijn. Als in de toekomst werkelijk waar zal blijken te zijn, dat de „buitenland sche importeur” een gedeelte van zijn winst „zal laten vallen”, dan zal de „nationale arbeid” hoe lan- Bij de behandeling der Invalidi teitswet gaf mr. Patijn in de Tweede Kamer in groote trekken aan, op welke- wijze het geld voor sociale hervormingen zou gevonden kunnen worden. Desnoods, zoo zeide hij aan het eind van zijn financieel betoog, zou er van elk Nedei lander een pensioenbelasting van b.v. f 1.50 per jaar geheven kunnen worden. De clericale blaadjes waren daar als de kippen bij. Zie dien vrij zinnige, schetterden zij, die wil van elk, ook van de armsten, 3 cent >uw- en Woning- ergadering Onder- e van Armenzorg, wij geregeld tijdig en ontvangen van jrten/ vermakelgk- u ju onM hem heen, en terwijl hij sprak, had hij haar hand vastgehouden, de hand van zijn vrouw, die hij in zijn rede zijn goede genius had genoemd. Wa ren het maar twee jaren die sedert dat feest-uur waren voorbijgegaan, of was niet een halve eeuw voorbij ge vlogen zoo was nu alles veranderd. Spengler waa over zee weg. Albert gebroken van gezondheid, zijn goede genius hier in het zwijgende, uitgestorven huis natreurend over het verleden en afscheid nemend van tgd en dingen, van geluk en vreugde. En ze ging in de voorkamer, en leunde tegen de sierlijke oud-italiaan- sche secretaire, welker metaalbeslag zoo goud-achtig blonk in het helder sneeuwlicht; haar blik bleef gericht op een kabinet-portret, waarop zij met haar man naast elkaar op een kleine sofa zaten en elkaar toelachten. Ma thilde hield niet van die gezamenlijke portretten omdat het zoo zelden ge lukt de beide personen in de juiste verhouding naast elkaar te plaatsen. Meest zien ze er uit als aan elkaar geketende galeislaven, vooral een ge trouwd paar heeft daar veel van. Of ze kgken doelloos en troosteloos voor zich uit, alsof ze het uiteenloopen der zielen in hun blikken wilden uitdruk ken. Deze foto echter toonde in hou- Zij, die zich met 1 .Januari a.s.op de „Goudsche Courant” abonneeren, ontvangen de nog verschijnende nummers gratis. Evenals vorige jaren stellen wij ook thans weder de gelegenheid open tot het plaatsen van De prijs dezer advertenties is 25 cent, voor 15 regels. Advertenties voor dit nummer wor den ingewacht, tot 31, December a.s., des n.m. 1 uur. DE UITGEVERS. Herhaaldelijk leest men in de geschriften der protectionisten de bewering, dat verliooging van invoer rechten bevorderlijk zal zijn voor den bloei der nijverheid. Dat hooge invoerrecht, zoo heet-Jrel, zal ons land beter in staat stellen te con curreeren tegen het buitenland. In de geschriften der tariefvereeniging wordt er verder telkens op gewezen, dat buitenlandsche fabrikanten in ons land filialen van hun fabrieken zul len stichten. Zien we die beweringen eens nader onder de oogen. Stel, zoo merkt terecht een onlangs ver schenen rapport van Landbouwkun digen over de Tariefwet op, dat een zeker artikel hier te lande kan wor den ingevoerd, als men er in ons land f 100 voor wil betalen. De Nederlandsche fabrikant kan tegen dien prijs niet concurreeren. Hij kan pas voortbrengen, als hij niet fl 00, doch bijv, f 102.50 ontvangt. De wetgever komt hem tehulp en ver hoogt het tarief met 3 pCt. De bui tenlandsche fabrikant moet zijn f 100 he.bben en moet dus trachten in Nederland voor f 103 te verkoopen. 42) Dat wilde, dat moest ze weten Gesterkt door de kracht van baar wil die dit besluit deed nemen, stond ze op, liep naar haar schrijfbureau en schreef Het gevolg zal dan natuurlijk zijn dat de binnenlandsche fabrikant ook dien prijs tracht te maken. De ver hooging wordt betaald door de ver bruikers van het artikel. Welneen, zeggen de protectionis ten, dat is misschien wel mogelijk, doch het is volstrekt niet zeker dat het artikel duurder wordt. De bui tenlandsche fabrikant zal die f 3 zelf betalen en evenals vroeger voor f 100 verkoopen. Watblief? Als dat gebeurt, kan immers de binnenlandsche fabrikant niet concurreeren Zijn productie- voorwaarden worden niet verbeterd, en van de zoogenaamde „bevorde ring van den nationalen arbeid” komt niets terecht. Nu zegt de minister in zijn Me morie van Toelichting bij de Tarief wet in paragraaf 4: „Dat de mogelijkheid niet naar Beethoven en als een kind vouwde hij de handen bij de tonen van Par sifal. En een diep en brandend snak ken naar die dagen van verloren ge luk overviel deze vrouw, een verlan gen naar dien niet terug te verkrijgen zaligen tijd van haar liefde. Een on uitsprekelijk verlangen naar Albert beving haar, een verlangen zooals men alleen kan koesteren naar een doode, zoo onbereikbaar ver scheen het haar, zoo oneindig ver van haar hart, dat hem zocht eh zoo onbegrijpelijk stond tegenover dit verlies. Was hij verloren Werkelijk en waarachtig En zij leefde nog Kon zij ademen met een dergelüke wetenschap, een dergelijke afschuwelgk erkenning in het hart Haar door tranen benevelde blik dwaalde over de piano. Maanden wa ren er nu voorbijgegaan, dat deze vleu gel gezwegen had. Langzaam stond Mathilde op, liep bop het instrument toe, opende heten toen haar hand zacht de koude toet sen raakte, klonk zoo’n klagend wee moedig geluid door de kamer, dat ze verschrikt ophield en als door een spook opgejaagd, de kamer uitliep (Wordt vervolgd.) Beste Böger, Vanmiddag kom ik bij u, om met het recht van onze vriendschap van u opheldering te vragen. zult me zeggen, wat er gebeurd is en wat er voortaan moet geschieden. Ik bereid u op mijn bezoek voor om mg het verwijt dat ik u zou overrompelen te besparen. U hebt tgd te bedenken wat u me zeggen zult en wat u me ver- zwügen zult. Mathilde.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1