Blzxra.exxla.KLd. STATEN GENERAAL Ingezonden Mededeelingen, Bioscoop Hoogstraat TTxt- de ZPers. flemengde Berichten. Stadsnieuws. Opgave der Personen, SIPOX3T INGEZONDEN, KERKNIEUWS. I_.aat.ste Ber-ichten MARKTBERICHTEN. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant Effectenhandel te A mstnrdan i'f. uit 7 personen, waaronder drie kin deren. De buit was evenwel niet gr oo zij vonden slechts 200 roebel. Rijkspostspaarbank. Onder de aandacht van belangheb benden wordt gebracht dat de in Ja nuari uitgegeven Rijkspostspaarbank- boekjes eerst in Februari, ter bijschrij ving van de rente, aan den dir. der Rijkspostspaarbank behooren te worden opgezonden. („8t. CV') Begraven op gewijden grond. „De Volkswil", het te Hulst (Zee land) verschijnende blad, dat staat onder redactie van den r. k. heer H. A. van Dalsuin, die ook tevens eige naar is, en die oen vrij standpunt in neemt tegenover de coalitie en de organen der rechtsche pers, waardoor hij zelfs in processen is gewikkeld, I bevat het volgende relaas, waarin wordt medegodoeld op welke gronden da r. k. geestelijkheid heeft geweigerd een r. k. ingezetene op gewijden grond te doen begraven. De redacteur schrijft In St. Jansteen de Heilige Sacra- I menten geweigerd aan de abonné's I van „De Volkswil"in Graauw aan I degenen die met eigen naam in „De I Volkswil" schreven of daarin ad ver- teerden. In Hulst werden de Sacramenten geweigerd le. aan den uitgever van „De Volks wil" 2g. aan de moeder en aan de zuster van den uitgever" van „De Volkswil", omdat zij niet wilden en konden be loven, hun zoon en broeder over te halen „De Volkswil" te laten gaan Be. aan den drukker van „De Volks wil", en om den drukker aan zijne echtgenoote 4e. aan den rondbrenger van „De Volkswil", en aan zijne moeder, omdat zij haar zoon dit niet wilde verbieden en ten 5e aan de drukkersgezellen van den drukker van „De Volkswil". „Nu zegt de kerkelijke wet dat, wie niet voldoet aan zyne verplichting van Paaaehhouden, by overlijden zal missen de kerkelijke begrafenis en niet zal mogen begraven worden op ge wijde aarde. „Het verbod van het ontvangen der Sacramenten ging dan ook samen met de bedreiging, van hot niet zullen hebben van de kerkelijke begrafenis bij niet-gehoorzaamheid. „Deze allen hebben zich aan dit verbod niet gestoord, en dit met recht, omdat zij wisten, dat dit verbod on wettig was, en slechts was oen daad van willekeur. „Nu kwam de vorige week het ge- I melde overlijden. De heer Cuijle en zijn I schoonvader gingen naar den Deken I Brouwers van Hulst om hem te spre- I ken over de kerkelijke begrafenis van I hun echtgenoote en dochter, maar deze I werd geweigerd. „Voor den schyn wilde de Deken I ook beroep doen op een andere reden, I maar.de reden was, en die bleek ook uit zijne geheele houdingdat de over ledene haar Paschen niet had gehouden die zy van hem zeiven niet had mogen houden ten zake van „De Volkswil". „Dat dit ook de reden was, was aller gedacht in Hulst, en in Hulst werden als bewijs daarvoor aangehaald vier bekende gevallen „le. een man was in geen 20 jaar zelfs niet in de kerk geweest, had geleefd als een man zonder goede zeden, was plotseling gestorvenen toch was hij kerkelijk begraven onder voor geven, dat hy vóór zijn dood berouw had getoond. „2e. een man had zich gezelfmoord maar hy werd tooh kerkelijk be graven, omdat hy had gehandeld uit angst voor schande, dat uit was ge komen hoezeer hy, de vrome man, reeds sedert jaren zijn patroon had bestolen. „3e. een man had zich gezelfmoord, door in het water te springen, na eerst dekens te hebben omgedaan om zich j by het te water springen niet te be- zeeren hij werd kerkelijk begraven. „4e. oen man werd dood te bed gevonden met do revolver nog in do hand hij werd kerkelijk begraven ouder voorgeven, dat hij niet met vrijen wil zich had gezelfmoord maar uit angst, daar hij voorzag oen finan cieel bankroet. „Wat was nu het geval? „In Hulst heeft men twee begrafe- I niskootsen, een van de Katholieke I kerk en een van de Protestantscho kerk. „Door die weigering van kerkelijke begrafenis kon geen gebruik worden gemaakt van do katholieke begrafe niskoets, en dus met gevolg, dat be graven zou moeten worden met eene burr ie van de gemeente. „Dit laatste nu zou ^zijn geweest een schandaal, en daaróm werd ge- I vraagd om gebruik te mogen maken van de Protestantsche koets, wat wel willend werd toegestaan. Zelfs werd welwillend toegestaan de begrafenis I op het Protestantsche kerkhof, waar door dus werd ondervangen het be- I graven op den ongewijden hoek van I het katholioke kerkhof. „Dominó De Boer van Hulst, gevoe- I lende het onrecht dat hier werd aan- I gedaan, deed nog meorhij kwam I persoonlijk aan het graf, en sprak tot I de familie en de talrijke menigte een diepgevoeld woord van tioost en van betreuren, dat in de 20e eeuw nog kon gebeuren wat hier was geschied. „In zijn woord troostte hij de familie wegens het niet begraven op gewijde aarde, door te zeggen, dat do geheele I aarde gewijd is door het feit, dat Christus op aarde heeft rondgewandeld, I dat Engelen in den Kerstnacht, die I aanstaande was, de aarde haddon be zocht en daarop gezongen het lied van Vrede, dat de geheele aarde door God geschapen is. „Wat dominé De Boer daar sprak, dat de goheele aarde daardoor gewijd I is, kwam ons als juist voor, doch de I familie had, om voldoening te geven I aan het katholieke gevool, en trouwens I niet wetende dat de dofbiné bij het I graf zou spreken, naar hot graf mede- I genomen wijwater met gewijden palm- I tak, en besprenkelde daarmede het I graf." Een nieuw particulier havenplan. I Er schijnen opnieuw plannen te I worden gebrouwen zoo schrijft het „Hbld." om Zuid-Holland te zegenen met een particuliere haven. Het „Dortsche Nieuwsblad" ver neemt n.l., dat zich een, nog onbe- I kende, financieele combinatie heeft I gevormd, die zich ten doel stelt, een I havencomplex aan te leggen aan Lden Moerdijk. Deze plannen, in het geheim voor- I bereid, zouden reeds in vry ver ge- I vorderden staat van voorbereiding zijn. De nieuwe haven rekent het grootste deel van den afzet van de Noord- Brabantscho industrieën tot zich te trekken, waarvoor ook reeds door Dordrecht zooveel jaren moeite is ge daan, alsook van een deel van den i 1 handel op Antwerpen. Bij de regeering moeten reeds stap pen zijn gedaan om te komen tot eene daartoe noodige uitdieping van den waterweg naar zee. De nieuwe haven zou er op berekend worden om 50 schepen te bevatten, waaruit blijkt dat hot plan een grooten omvang heeft. Aan een correspondent van „Het Volk" wordt nog van particuliere zijde I medegedeeld, dat bij dit plan o.m. I geïnteresseerd is de firma Krupp te I Essen, terwijl van de regeering de I medewerking noodig is voor het af- I staan van daartoe noodige domein- I gronden. Het schynt, dat het particuliere, I speculatieve kapitaal er een bron van I winst in ziet, dergelyke plannen te I lanceeren. Men verzekerde den correspondent. I dal minister Regout voor dit laatste I plan alle mogelijke medewerking ver- I leent. De Kamerverkiezingen. Zyn we goed ingelicht, dan bestaat by het hoofdbestuur der „Liberale Unie" het voornemen, na te plegen overleg met de vrijz.-democratische en vrijliberalen hoofdbesturen, aan de Dordtache liberalen voor te stellen, in de plaats van mr. De Kanter, die in Juni a.s. niet meer herkozen wil wor den, voor de Tweede Kamer te can- dideeren mr. H. Goeman Borgesius. In de plaats van mr, Borgesius zou dan voor Rotterdam I worden aan bevolen mr. D. Fock oud-minister, eertyds afgevaardigde voor het dis trict. (Maand. Crt.) Zending Montenegro. De aan de zending voor Montenegro toegevoegde dr. Koppeschaar werd, naar het Hbl. meldt, by zijn aankomst te Cettinje onmiddellijk dringend door den hoer Zergovic, bestuurder van het Roode Kruis, anngezocht, den chirur- gischon dienst in het hospitaal aldaar over te nemen, nu de Oosten- rijksche artsen vertrokken waren. Zoo had h(j een 50-tal gewonden te behan delen. Verder maakte dr. Koppeschaar zich zeer verdienstelijk door een be langrijk aantal simulanten te ontmas keren en weer naar het fort te doen zenden. Naar het Dagbl. voor Z.-H. en 's-G-. verneemt, zal, te beginnen met Donderdag 2 Januari a.s., verschijnen de reeds op velerlei, aangename en onaangename, wyzo aangekondigde Nieuwe Haagsche Courant, anti-revo- lutionnair dagblad, voor de residentie en omstreken. Kamerverkiezingen in 1913. Door de vrijzinnige kiesvereenigin- i gen te Nieuw Helvoet, Nieuwenhoorn en Oudenhoorn is de heer A. Rood- huyzen met algemeene stemmen can- didaat gesteld voor de Tweede Kamer. Wijziging Loterijwet 1905. In zijn Memorie van Antwoord ver klaart do Minister van Justitie aan vulling der Loterijwet 1905 met I eenige bepalingen, die de goede na- I leving der wet konden verzekeren, I urgent te achten in die mate, dat hij, I ter bespoediging van de afdoening I van dit wetsontwerp het ongewenscht I achtte nog opzettelijk te onderzoeken I of ook in het materieel recht zelf wijziging behoorde te worden aange bracht. Verder deelt de Minister mede, dat nog nimmer eenige klacht over d# belemmering van tombola's en kleine J loterijen tot hem is gericht voor zoo ver het betreft loterijen voor een goed doel. Voor kleine loterijen en tombola's niet voor een goed doel, doch ter be voordeeling van den aanlegger zelf gehouden kon nimmer toestemming worden verleend, omdat zij strijdig zyn met het hoofdbeginsel der Lote rijwet, al moge dit in enkele gevallen I hard schijnen. Evenmin kon de Minister zich ver- I eenigen met het denkbeeld van wijzi- I ging van art. 10 ten gunste van het I bedrijf van maatschappijen als „Loti- sico. De vele veroordeel ingen in de laatste maanden hebben bewezen, zegt de Minister de juistheid van zijn overtuiging, dat reeds bij den tegenwoordigen tekst der wet bij een I goede strafrechtspleging met goed ge- I volg strafrechtelijk kan worden opge- I treden tegen al die ondernemingen, I die door het uitschrijven van premie- I obligaties de wet trachten te ontdui- I ken. Daarom bestaat voor het oogen- I blik geen behoefte aan het aangegeven I middel, om voor de loten der Staats- I lotery een grooter aantal nummers te I gebruiken dan er loten zijn. Mocht I het intusschen te eeniger tijd wensche- I lijk schynen langs dezen weg de ge schetste practyken tegen te gaan, dan zal de Minister niet aarzelen hierom trent met ziln ambtgenoot van Finan ciën in overleg te treden. De opmerking meent hij echter thans reeds te moeten maken, dat aldus vóór 1 Juli 1905 wettiglijk bestaande lote rijen, die genieten van de overgangs- I bepaling van art. 10 en zich richten naar de trekkingen der Staatsloterij, wellicht in moeilijkheden zouden ge bracht worden. Klachtenf dat het door loterijen ver- I zamelde geld niet aan het opgegeven I liefdadig doeleinde zou zijn ten goede I gekomen, hebben den Minister niet I bereikt en zyn dan ook niet de aan- I leiding tot ait wetsontwerp geweest. I De Minister erkent, dat de vernie- I tiging ook aandeelen in een buiten- I landsohe loterij kan betreffen en dat I in dit verband de uitdrukking „niets- I waardige papieren" in haar algemeen- I heid wellicht iets te ver gaat. Intus- I schen voor een uitzondering ten I aanzien van aandeelen in een buiten- landsche lotery bestaan zegt hij geen termen. EERSTE KAMER. Vergadering van 28 Dec. Indisohe Begrooting. (Vervolg.) De heer Laan (1.) critiseerde het verbod van uitvoer van rijst, hetwelk spr. onredelyk en onbillijk noemde, daar het ter plaatse niet wordt ge- oonsumeerd. De heer Van D e v e n t e r Cv. d.) hield eenige beschouwingen overlndië. I Van den algemeenen bloei van Indië's handel, industrie en soheepvaart heeft de inlandsche bevolking weinig gepro fiteerd. Deze is alleen ten goede ge- komen aan de Europeesche leiders der I bedriiven. Wel is er een ontwaken by de inlanders, dat de mogelykheid opent, te komen tot meerderen welstand. De inlander moet worden ontwikkeld door beter onderwys en door betere ver zorging door hygiënische maatregelen. De toestand der wegen laat veel te wenschen over, wat spr. besobouwt als een gevolg van de heerendiensten. I Met klem kwam spr. op dat deze heerendiensten overal moeten worden I afgeschaft. Gelijkstelling der Chineezen met I Europeanen zou door de Javanen met I leede oogen worden aangezien. De I wetgeving moet niet steunen op rassen-1 verschil, maar op het bezit van een hoogere intellectualiteit. In dat opzicht is voor Nederland een groote taak Spr. besprak daarna de reorganisatie plannen van het bestuurswezen. De lotsverbetering der inlandsche ambte naren moet daarbij voorgaan. Er moet komen daadwerkelijk zelfbestuur. Maandag zal spr. zijn rede vervolgen. Parsival is een wonder van techniek Aangrijpend van inhoud lleligieus van aard Sensationeel van uitvoering Indrukwekkend geheel Verrukkelijke natuurbeelden Aanhoudend boeiend Laatste voorstelling Vrijdag a.s. Bespreek vooral Uwe plaatsen. Minister Talma en onze mannen van de nijverheid Onder het opschrift „Autokraat" schrijft Haagsche Ct. Minister Talma, die immer aan de democratische zijde van het huidige Kabinet staat, heeft ietwat vreemde opvattingen. Toen in de Tweede Kamer het nieuwe ontwerp-Veiligheidsbesluit was besproken, zei de Minister, de Ver- eeniging van Nederl. Werkgevers dank baar te zijn geweest, omdat zij de be zwaren tegen het ontwerp-besluit aan hem wilde mededeclen, zonder dit te publiceeren, doch later te hebben ge- j zegd, dat de heeren maar beter deden ze wèl te publiceeren, aangezien reeds alle mogelijke colleges er over beraad slaagden, misschien om stemming te maken tegen het ontwerp, misschien ontstemming te maken er vóór. Maar voegde hy er bij noch I het een, noch het ander zal de Minis ter weerhouden het te doen uitvaar digen. In de bespreking van een concept maatregel van algemeen bestuur zag hij niets onaangenaams voor zichzelf maar hy had nu alleen kannen waar- I schuwen, dat hij niet«ou kunnen voort- I gaan met raadplegen vóór de totstand- I koming van een maatregel van be- I stuur Is dat niet een typische uiting van I een Minister? Er is een maatregel ontworpen, I die in hooge mate de belangen der ge heele Nederlandsche nijverheid raakt. En nu daarover in het openbaar afkeurend wordt geoordeeld, waar schuwt de Ministerals dat weer ge beurt, dan stellen mijn bureaux voor taan zulke dingen heelemaal alleen vast zonder naar raad of bezwaren van vakmannen te vragen. Dan zet ik jelui ineens voor het voldongen feit. Zoo'n... demo-autocraat Een noodlottig schot. Te Scheemda had een knecht van den hotelhouder Hoen zijn revolver by zich in bed. Door een toeval ging het schot af, waardoor de man ernstig verwond werd. Zyn toestand is beden- kelyk. (Hbld.) 'n Rare methode van visschen. Men schrijft uit HoogezandSap- pemeer aan de „Pr. Gr. Ct.* Sinds eenige dagen is er weer in het Winsghoterdiep gevischtGe- vischt naar paling. Wel niet met fuik of hengel, maar mottafelvorken die sommigen daartoe expresselyk had den geslepen. De paling, zeker door j den sterken stroom van boven meege voerd, kroop half tegen de wallen op, waar ze werd verrast. De burgemeester bedreigd Te Schagen ontstond tusschen eenige beschonken grondwerkers van de in aanleg zynde tramlijn Schagen—Alk maar een hevige vechtpartij. De burgemeester, die den vechten den troep passeerde, maande hen, als hoofd der politie, aan, het vechten te staken en naar huis te gaan. Inplaats van daaraan gevolg te geven, keerden enkelen der ruzie makers zich tegen den burgemeester en dreigden hem met hun messen. Herhaaldelijk, terwijl hij voor de geweldenaars terugging, hen som- meerende hun vervolging te stakeni waaraan zy echter geen gevolg gaven I loste hy tot waarschuwing twee revolverschoten in de lucht. Maar toen ook dat niet hielp en de mannen hem bleven bedreigen, sa» de burgemeester zich ten slotte noodzaakt, uit zelfverdediging zfi„ revolver op hen af te sebfeten, waar door twee grondwerkers werden ver wond. Eerst daarna trok de trom» weK- N. v. d. lTP R.-K. Landbouwwinterschool In de jongste raadsvergadering r* Boxtel werd f 5500 beschikbaar gesLm voor de commissie voor het onrL>)»t*! eener R.-K. T-andbouww,,,^™^ indien deze school daar wordt. K^estigd Ontvluchting. Uit het Huis van Bewaring te Am sterdam is Zaterdagavond ontvlucht vrouw R., zich noemende Mevrouw, Romijn, een gevaarlijk individu, dat wegens het opwekken van abortus waardoor zij meerdere vrouwen in levensgevaar en tot wanhoop bracht ontvlucht. De ontvluchting schijnt nauwkeurig te zyn voorbereid. Vermoed wordt dat zij de wijk heeft genomen naar Antwerpen, waar zy vroeger haar ver derfelijke practijken uitoefende. De politie zoekt haar spoor. Zaterdagavond 7 uur werd brand ontdekt in een speelgoedmagazijn in de Korte Baanstraat te Rotterdam, behoorende aan den Grand Bazar Francais. Daar de brand woedde op de bovenverdiepingen, konden de be neden geborgen auto's der directie in veiligheid gebracht worden. De red dingbrigade hakte op de tweede en derde verdieping, waar speelgoederen en kramerijen opgestapeld lagen, de pakhuisdeuren open, waarna de brand weer na anderhalf uur met drie stralen te hebben gewerkt, den brand bluschte. Daar niets verzekerd was, werd ge tracht een groot deel dor goederen te redden, doch niettemin is de schade zeer groot. Smakelijke boutjes. Een poelierster te Utrecht deed bij de politie aangifte, dat zij van een persoon, die konijnen kwam verko pen... katten had gekregen in plaats van de gekochte langooren. U. D. Te Loosduinen staan de bloemkool- planten onder de ramen zooals anders in het voorjaar. Sla en spinazie staan al even mooi. In vele tuinen staan nog rozen te bloeien. De primula's staan in vollen bloei evenals goudsbloemen. De bloembollen zijn slechts weinig of geheel niet gedekt en de groene punten komen boven den grond kij ken. De groenten zijn zeer goedkoop. Boerenkool, die het vorige jaar 36 ets. en hooger kostte brengt nu de j helft op. Mooie saladekroppen van 3 k 4 ets., in plaats van 7 en 8 cents, duiden ook aan dat er van alles ge noeg is. Wel dus een eigenaardige winter. N. v. d. D. 1 De aan verstandverbijstering lijden de J. B., te Streefkerk, heeft Vrijdag* morgen 6 uur in nachtgewaad de woning verlaten en is nog niet terug gekeerd. De ontboden politiehond uit Bles- kensgraaf volgde een spoor het land 1 in, tot aan het water. Men vermoedt, dat de ongelukkige zich heeft verdronken. De directeur-generaal der Staats spoor heeft bepaald, dat aan gehuwd personeel in vasten dienst der Maat schappij, vrij vervoer wordt toege staan over de door de Maatschappij geëxploiteerde lijnen, voor de brand stoffen en aardappelen voor het huise lijk gebruik benoodigd, wat brandstof fen betreft echter niet in September, October en November. Personeel, dat wegens leeftijd of invaliditeit is gepensioneerd of daar mede wordt gelijkgesteld, kan even eens van deze gunst gebruik maken. Dezer dagen verscheen in de ko lommen van het Londensche dagblad Daily Mirror de uitdaging van ssn •dame, die in de dames wereld in de Engelsche hoofdstad een buitengewoon opzien heeft gebaard. De dame daag* de iedereen, hetzy man of vrouw, uit zich met haar te meten in het vangen van muizen. Deze uitdaging i> thans aangenomen door een gewonen man en de wedstrijd zal zoo spoedig mogelyk beginnen, zoodra een geschik te plaatsgevonden is kannen worden. De uitdaagster is miss Catherine Florence De Roos, die sedert eenige jaren de muizenvangst by wyze van sport beoefent. Zy beweert, datzyde beste muizenvangster op de wereld is. Haar ondernemende tegenstander jp huisknecht, Henry J. Cutting ge- - MamH, die eveneens vast overtuigd ia van zijn behendigheid. De wedstrijd zal op een eigenaar dige wijze ingericht worden. Een aan tal muizen moet gevangen en in kooi en gedaan worden, die daarna wor den geopend. De muizenvangende juffrouw stelt slechts één voorwaarde: haar tegenstander moet haar vergun aing geven, om handschoenen te dra- gen- Ik ben, zeide zij, niet bang uitge vallen, maar muizen kunnen bijten en ik ken iemand, die een pijnlijken beet van een muis gekregen heeft. Om die reden wil ik handschoenen dragen. GOUDA, 30 December 1912. Voor volle zalen geeft de bioscoop salon „Gouda Vooruit" aan de Hoog straat een middeleeuwsche sage „Par- sival", vrij bewerkt naar een roman van dien naam van Wolffram van Esschenbach. Het stuk draagt een religieus karakter en speelt ten tijde van Koning Arthur en de Graalridders, Boeit het velen door den inhoud, mooie natuurtafereelen komen er eveneens io voor en maken het tot een kunst film, waartoe de scherpe projectie en goede explicatie medewerken. Ter aan vulling van het programma een drie tal komische nummers. Woensdag zal de explicateur de door hemzelf vervaardigde Niewjaarswensch uitspreken, geheel gebaseerd op Goud- sche toestanden. Bij de Zaterdag ter viering van het 60-jarig bestaan van het schaakgezel schap Discendo Discimus te 's Graven ha^e in café Hollandais gehouden wed strijden, werd in de 2e klasse, groep G de 2e prijs gewonnen door den nestor van do Goudsche Schaakclub „Messemaker", den hoer J. Coster, alhier. Coöperatieve Bouwvoreeniging. Men meldt ons Door een Cpmitó werd Vrijdag 27 December j.l. op de bovenzaal van café „Het Schaakbord" alhier, een ver gadering belegd om een Coöperatieve Bouwvereeniging op te richten. Er werd tot oprichting besloten, en alle aanwezigen gaven zich voorloopig als lid op. De vereeniging zal den naam dra gen van De Coöperatieve Bouwver eeniging „Gouda". De Bioscoop „Internationaal" trekt door haar doorloopende voorstellingen steeds voortdurend publiek. Deze week wordt een aardig programma gegeven, waarop drie mooie, dramatische num mers voorkomen, nl. Een paniek op de beurs, De Hoteldienaar en De Asphalt- plant. Het laatste stuk is wel het mooist; het is een drama, gespeeld door Noorsche artisten. Van begin tot einde boeit het het publiek en een applaus weerklonk dan ook steeds na de pro jectie. De explicateur Jack Verhoeven is, zooals meer gezegd, vooral op z'n plaats in de komische nummers waar van hij een typische uitlegging geeft. De piano-begeleiding is eveneens in goede handen. Reeuwfjk. Het hoofdbestuur der Zuid-Hollandsche Vereen. -Het Groene Kruis" heeft aan de afd. Reeuwyk en omstreken dier vereeniging, f 200 subsidie toegekend voor de in te voeren wijkverpleging. Krimpen ad. Lek. Door het bestuur van den polder Krimpen a.d. Lek werden 4 perceelen hooi- en wei land verpacht bij inschrijving. Voor 3 peroeelen werd het hoogst inge schreven door den heer Corn. v. d Hoog voor f 211 per jaar, terwijl de heer P. Boon van Krimpen a. d. IJsel van peroeel 4 pachter werd voor f85 per jaar. Hierna had de verkooping plaats van 30 wilgeboomen, die werden gekocht door den heer C. Visser, uit Capelle a. d. IJsel, voor f 145. Boskoop. Den l8n Jan. a.s. zal de heer H. Slootjes, chef-kweeker bij de firma C. B. van Nes en Zonen alhier, den dag herdenken van zijn 25-jarige dienstbetrekking bij genoemde firma. Op 16-jarigen leeftyd in dienst geko men, heeft de jubilaris gedurende al de jaren door nauwgezette plichts betrachting, grooten ijver en liefde voor het vak, zich een groot vertrou- weten waardig te maken, waardoor steeds een aangename verhouding is blijven bestaan en waardoor het hem mogelyk is geworden mede te werken tot den groei en den bloei der zaak. DR heugelijk feit zal in de maand Januari op feestelijke wyze worden herdaoht. uit Lekkerkerk die zich gedurende do week van 20 tot 27 December in de gemeente gevestigd of deze verlaten hebben. GEVESTIGD: Woerlee uit 's Gravenhage, m Pr. Hendrikstr. 119. J. van der Togt uit Rotterdam, in Westhaven 69. S. van Dam Willens 15a. itr?,* ^ngeiak uit Bergambacht, in Willens 15a. A P. van IJsselstein uit Baarn, in Blauwstr. 7. G. M. Woudenberg uit Utrecht, in Markt 39. A. Klink uit Stellendam in Gr. v. Bloisstr. 35. R. F. Kemper uit Schoten, in Wijdstr. 16. D. Martens uit 's Hertogenbosch, in Oosthaven 15. M. J. Oomens uit Apeldoorn, in IJssellaan 74. A. Immerseel uit 's Gravenhage, in Pr. Hendrikstr. 91. VER TROKKEN EN: C. van der Leek uit Lange Dwars straat 22, naar Vlaardingen. A. Bos, uit Wijdstr. 12, naar Koude- kerke. J. Z. Hordijk uit Bogen 3, naar Moercapelle No. 48. P. de Groot uit Jaagpad 21, naar Capelle a. d. IJssel. B. Th. J. Kuypers uit Naayerstr. 27 naar Rotterdam Roseveldstr. 21a. W. van Wieret uit Derde Kade 54, naar Utrecht Dremstr. 7, D. J. van Bimbergen uit Vest 68 naar 's Gravenhage Mieuwe Mond- straat 37. J. van Vliet uit Zeugstr. 78 naar Rotterdam Binnenweg 70b^H W. O. Vink uit Wijdstr. 41 naar Rotterdam, Erasmusstr. 96. G. M. Schuwer uit Blauwstr. 7 naar Zwolle, Assendorperstr. (ia. ■G. P. Boulogne uit IJssellaan 167 naar 's Gravenhage Talkstr. 15, S. Stolker uit Oosthaven 54 naar Waddinxveen, Wilhelminastr. 274. Voetbal. De door den Goudschen Voetbal Bond uitgeschreven wedstrijden gin gen gjaterpn niet door wegens afkeu ring der terreinen. Voor Woensdag 1 Januari is vast gesteld de wodstrijd Olympia II—T. O. P. I op het Sportterrein onder leiding van den scheidsrechter W. Sanders en de grensrechters H. A. de Wilde en B. S. Groene veld. Naar we vernemen zal Vrijdag a.i wederom een Goudsche combinatie op het Sportterrein spelen tegen een elf tal van de Rotterdamsche Handels school. De bekende internationaal Breda Kolf zal ditmaal in dit elftal uitkomen. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Pro-Tariefwet-lezing te Boskoop. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoeken wij u ons ter iname van het volgende, een plaatsje té willen afstaan m uw veelgelezen blad. Naar aanleiding van de pro-tarief- wet-lezing, van den heer Vegtel voor de anti-rev. prop. club alhier, zijn wij zoo vrij enkele punten uit het debat van den heer van der Want en den geachten spr. weer te geven, waarvan in het zeer onpartijdige verslag in uw blad van 20 Dec. j.l. weinig of geen melding wordt gemaakt. Allereerst een kleine opmerking. Wij zouden n.l. de Antir. Prop. Ver eeniging in Boskoop, wel in overwe ging willen geven, een onderwerp dat weken lang is aangekondigd, niet ter elfder ure nog te veranderen, daar de A. R. P. C. wel zou kunnen ver moeden, dat een onderwerp als „Coa litie en Concentratie" niet zonder de bat zou voorbijgaan. In hoeverre nu deze politieke zet der A. R. P. C. gelukt is, blijkt wel uit de uitnemende wijze, waarop de heer van der Want in zijn debat den vrij handel verdedigde en uit de zoer onbeduidendedikwijls zeer onzaakkun dige repliek van den heer Vegtel. Eenige staaltjes hiervan: - In zyn debat merkte de heer van der Want op dat de Tarief wet voor land- en tuinbouw groot nadeel zou opleveren^ en wees hij in verband hiermede op het rapport van het In stituut van Landbouwkundigen „Cul ture" dat uit verschillende politieke elementen bestaat, en dus van neu traal standpunt deze zaak beziet waaruit men kan zien dat de Tarief- wet voor land- en tuinbouw beslist nadeelige gevolgen zal hebben. Ook zou de Boskoopscho handel, die bijna uitsluitend uit export bestaat een gevoeligen slag worden toege bracht, en zouden verschillende arti kelen zwaar belast worden, zoools tonkinstokken, verschillende gereed schappen. emballage-materiaal, zooals kistenhout, spijkers, gaan, paklinnen enz. enz., en deb. eindigde met als zijn overtuiging uit te spreken dat het Boskoop alleen dan voor den wind kon gaan, wanneer op het pad van den vrijhandel wordt voortgegaan. En wat antwoordde de hoer Vegtel op deze voor Boskoop toch zoo be langrijke quaesties? Van het rapport vaD „Cultura" maakte spr. zich met een zekere be hendigheid af, en stapte hij over de ~iheele zaak heen. Wat nu betrof Boskoop in verband met de Tariefwet, wees spr. er op, dat het recht op tonkinstokken geen beschermend, doch een zuiver fiscaal recht is, (alsof het den verbruiker van deze artikelen iets kan schelen of hij van den hond of van de kat gebeten wordt.) De quaestie van het duurdere em ballage-materiaal, werd door spr. al heel komisch weerlegd, spr. vond het n.l. niet noodig dat kisten kant ei klaar uit het buitenland worden inge voerd (sic) maar dat de Boskoopers die kisten wel zelve konden maken. Alsof de Boskoopers toch al niet zoo snugger zijn hun kisten zelf te ma ken, en alsof soms het benoodigde kistenhout niet zwaar belast zou wor den, en dit de Boskoopers toch wel njet zelf zullen kunnen maken. En als de kroon op het werk, het slotwoord dat pakken moest, kwam spr. aandragen met deze sohoone woor den, dat de Tariefwet voor Boskoop niet zou zijn een ramp, maar oen wol daad, en dat het Noderlandscho volk door de Tariefwet zoo verbazend koop krachtig zou worden dat Boskoop het buitenland niet meor noodig zou heb ben en het afzetgebiod van do Bos- koopsche producten zou kunnen wor den beperkt tot binnen de Nederland sche grenzen. Wanneer we nu bedonken dat vol gens de laatste statistiek in Nederland voor slechte db f 72000.werd afgezet, en de export eenige millioenen be droeg, is het dan ni^et droevig dat er nog menschen te vmdeft zijn, die een dergelijke repliek met applaus in ont vangst durven nem^b? U dankend voor de verleende plaats ruimte verblijven wy Eenige leden der Vrijz. Prop.,Ver. „Boskoop". Boskoop, 28 Dec. 1912. Bij de verkiezing van een tweeden predikant by de Remonstrantsche ge meente te 's-Gravenhage hadden 328 van de 915 stemgerechtigde leden van hun stemrecht gebruikt gemaakt. De uitslag is, dat ds. K. F. Sparnaay uit Arnhem 177 stemmen op zich ver- eenigde, terwijl ds. J. H. W. Bisschop Boele uit Groningen 150 stemmen ver kreeg. Een biljet was ongeldig. („Vad.") EERSTE KAMER. Vergadering van heden. Geopend: 11.20 ure. Voorzitter: de heer Schimnielpenninck. Kleinere wetsontwerpen. Achtereenvolgens werden eenige kleinere wetsontwerpen aangenomen, o.a. de verhooging van hoofdstuk VIIB der Staatsbegrooting voor 1912 (ver hooging en regeling der salarissen van rijkscommiezen en rijksklerken); be grooting van het fonds voor de uit voering van de Tiendwetstaatsbe grooting, hoofdstuk I en VIIA de wet op de Middelen, verhooging van het X8 hoofdstuk dienst 1912, (mond en klauwzeer); verhooging van de In dische begrooting voor 1911. Vervolgens werd voortgezet de be handeling der Indische Begrooting. De heer van Deventer (v.d.) zette zijn Zaterdag afgebroken rede voort on besprak het onderwys in de Minahassa. Voor een gedeelte kan spr. verwijzen naar hetgeen de heer Kete laar in de Tweede Kamer had gezegd. Het onderwys aldaar achtte spr. vol komen in overeenstemming met de eischen der bevolking. Alleen het ont breken van de gelegenheid om vak onderwijs te genieten, was een groot euvel: £>e bevolking is gekant tegen de conversie van gouvernementsonder- wns en zendingonderwys. Het huidige onderwys komt ook tegemoet aan de godsdienstige be hoefte van het volk. Er wordt ge beden 'en er zijn goede godsdienst leeraren. Het zendingsonderwys volgt geheel het voetspoor der gouverne- mentsscholen. Het eenige verschil is, dat do gou- vernementsscholen goed zijn ingericht en de zendingsscholen veel minder. Spïr. las eon brief voor van oen zen dingsman, die datzelfde erkent en die hoopt dat de gouvernementascholen niet zal laten varen. Spr. sloot zich daarbij aan. Tijdelijke uitbreiding van het getal inlandsche onderwijzers, die Neder landsche Taal kunnen onderwijzen, achtte spr. zeer gewenscht. Voorts dient vakonderwijs in de Minahassa gebracht worden. Spr. protesteerde tegen hetgeen de Minister in de Tweede Kamer heeft gezegd over de oorzaken van de aan drang op goed onderwys in de Mina hassa. Ér was geen sprake van een soort ijdelheid. De Minahassa is de streek in opkomst en in korten tijd op hooger niveau van beschaving ge komen. In Moharamedaansche streken achtte spr. het christelijk onderwijs zeer on gewenscht. Men moet den Mahomme- daan niet stellen voor de keuze geen onderwijs of christelyk onderwijs. Een dergelijk dilemna moet op den duur onrust verwekken, omdat het chris telyk onderwijs dingen leert, die in- druischen tegen de godsdienstige over tuiging der bevolking. Gaat Nederland voort met het zen- ingsonderwys te pousseeren, dan zal dat, vooral in Atjeh, op den duur tot een nationale ramp worden. Wat het gouvernements-onderwijs betreft, spr. achtte dit het beste wat aan Indië wordt gegeven, alleen quan- titatief is het nog niet voldoende. Het vak-onderwys dient te worden uitgebreid, dat zal de bevolking zeer ten goede komen. Ook een school tot opleiding van inlandsche ingenieurs zal goede vruchten dragen. De Minister van koloniën, de heer e WaalMalefijt beantwoordde de sprekers. (Do vergadering duurt voort) 'Botsing op zee. Dkvonpobt, 28 Dec. De Engelsche kruiser Bristol, die een anderen kruiser trachtte te ontwijken, botste er juist tegen aan on leed zoer ornstigo schade. Het geschiedde in de nabijheid van Barnpool. Herinneringsmonument. Leipzig, 28 Dec. Op de plaats, waar in 1813 22000 Russen begraven wer den, die op het slagveld vielen, is heden de eerste steen gelegd van een Russischen kapel ter herinnering aan dat feit. De Russische minister van oorlog, generaal Soukhomlinoff, was by de plechtigheid tegenwoordig. Roemenie. De minister van financiën heeft ontwerpen aangeboden voor een bui tengewoon crediet van 137 millioen ten bate van het ministerie van marine en een tweede crediet van 14 millioen voor het zelfde departement. Het Kamerlid Treub. Men melt ons uit Amsterdam: Naar wij vernemen zal Prof. Treub zich voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1913 niet meer be schikbaar stellen. Von Kiderlen Wftchter f- Berlijn 30 Dec. De staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, Von Kider len Wachter is hedenmorgen te 7.50 uur by zyn zuster, Jonkv rouwe Von Gemmingen bij Stuttgart in Würtem- berg, waar hij zyn Kerstvacantie door bracht, plotseling overleden. Mr. M. Baron Mackay. Na$r wij vernemen zal in de door het bedanken van Mr. M. Baron Mac kay ontstane vacature in den Haag- schen Gemeenteraad en in de Provin ciale Staten door een 40-tal kiezers onafhankelijk van eenige kiesvereeni- ging de heer Mackay weder worden gecandideerd. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw« 43, 2e 39 en 3e 32 cent per half kilo. Vette Kalveren, goede aanvoer, late kw. 32*/»» 2o 30, 3e 25 cent per half kilo. Vette Varkens redel. aanvoer 1ste kw. 307j, 2e kw. 29j 3e kw. 26 cent per half kilo. Schapen en Lammeren redelijk aan gevoerd. Handel over het geheel pryshoudend. van het Koninklnk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 774.6 te Hedaix, laagste stand 742.1 Vestman ver. Verwachting tot den volgenden dag, Krachtige tot matige, later wellicht weer toenemende meest zuidwestelijke wind. Zwaarbewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien, iets zachter. VAN DEN 30 DEC. 1912. Stiutsleenineen 'ed. Cert. Werkeli Schuld 3 p Port. Obl. Russische 6 pet. Obl. Spw.inn.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pot. ld Obligfwie 6o Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 6 pet. d. Obl. 1889 4 pet, Venezuela Dipl. Schuld 1906 3 pet. llank- en Credlet-lnitel- llngen. Ned. Bankaandeelen Indnstr. Ondernemingen American Car Foun dry Oomp. C. v. A. Id .Smelting A Refining Co. Cert. v. Aana. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. K«l. Crediet Instel!, en Cnltnur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-My. C.v.A MijnbouwII (Jen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Hetrolenm-Ondern. Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. My.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A Shell" The Transp. Trad Oy. 0. v. G. A Scheepvaart Hljcu. Ned .-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-M(j. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen Bindjey Tabak My. A. Diversen. Maxwel Land Gpani Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. ëpoerweceii- Holl. IJzeren Spoor- wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmy Serie A-H Obl. 3 pet W arschau- Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. do Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeningeu. Amsterdam Aand. 3pct Hongarije. Thei s-Re- grmrungs-Ges. 4 pot. GELDKOERS. Prolongatie 4—4V4 pCt. Nat. Staatsf. zwak, Buitenl. weinig varieering, Mijnen zeer stil, Tram waarden flauw, Amerikanen in flauwe stemming, Petroleum zeer flauw, alleen Dortsche beter, Tabakken tamelijk veel omzet, Culturen lusteloos, Rnbbers nagenoeg pryshoudend. Vorig» koert. Koert rin keden. 78 77»/, 86'/ 86'»/,, 63 QQ 6/ 63"/,, aa j 87'/ 90»/ 86'»/, 83 103"/, 83 46"/,, 104 83'/, 577, 68 217 - 65 64»/, 72'/,,.» 71'/, 25»/, 23 «9»/,. 68»/,, 187 274'/, 189»/, 188 275 9 8'/. 204 86'/,. 200'/, 86'/, 164'/, 164»/, 660'/, 526 668'/, 189»/, 1897. 118'/, 118'/, 4'/, 88 S5 5* CS 00 37, 11 10'/, 88'/, 88'/, 94»/, 94'/, 63 63'/, 186'/, 86»/, - 96»/, 96'/, 31"/,, 317,. 162»/., 161»/, 4'/, 102 140'/, Ra. 143'/,

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2