lier EKG Enorm Verschil w VAN HOUTEN 5 ider/anden. feuilleton. .ne Stok kstr. 222. Dinsdag 31 December 1913. met alle andere goedkoope merken. ii! Bcvocgd* beoordeelaars vinden hierin den smaak en fleur, die goed gefabriceerde cacao moet bezitten. ZUIVER OPLOSBAAR STORMEN. nsteiniiyfots 31e Jaargang. ater ronwater. Verschijnt dagelijks Telefoon Interc. 82. Het Oude Jaar. XTxeii-w-s- ezx voor exx Oxxxstreiezx. behalve Zon- en Feestdagen, PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. WARENHUIS, Spinslr. Den Haag. TAMINIAU’S JAM d.e EZSTE. ELST BIJ AllMIKM. GOUDA van haar, moed (Wordt vervolgd). man A Zn., Gouda- F <1 BMMiMI tan Him» ;erk van het -I bloed ge- Naar het Duitsch. van HANS LAND. Rona Cacao GOUffllE COURANT voogden der Ned. Herv. Gemeente alhier ter beveiliging van haar kost baar kerkgebouw aangeschaft. Indien nu straks het voorbeeld wordt ge- ffAAG, en meth. spreken ren beschikbaar om geven. Nadere in- enstaand adres. In de stad onzer inwoning bracht het oude jaar velerlei. Indien wij ons bepalen tot datgene wat Gouda's gemeente-leven aangaat, dan zien we dat daarin de electriciteit een groote rol heeft gespeeld. De Electrische Centrale, het jongste kind der ge- meente-bedrijven begint te groeien. Het aantal aansluitingen neemt ge staag toe. Meerdere bedrijven, welke zich vroeger bedienden van stoom- en gaskracht, hebben thans electri sche installaties; de huren van be paalde meters zijn in prijs verlaagd; de bemaling van de Korte Akkeren geschiedt door middel van de cen trale, ja Gouda is de eerste gemeente geweest die de electriciteit toepaste op een brandspuit, door de kerk e DBOK. OOIDKOOr i^auas moeten komen. ibinnenlandsche r scherper geworden en worden er conflicten geschapen tuschen de be woners van eenzelfde land. Ons eigen land is het toonbeeld daarvan. Be partijen ter rechterzijde pogen O’er Nederland en Koloniën een elericaal regime te brengen, waarvan de gevolgen niet zijn te overzien. Tegenover deze uitingen van som- 1 van licht. Er komt steeds meer een streven naar wereldvrede, dat zich zal baan breken, naar mate de zedelijke ont wikkeling van het individu wordt bevorderd. Een schoone uiting van het verantwoordelijkheidsgevoel van den eenen mensch tegenover den anderen is het liefdever’- Ronde Kruis op de rtM drenkte slagvelden en in de hospi talen in de verarmde steden. Daar werken liefde en zelfverloochening samen tot behoud. Dit edele werk, waarvoor de hoogstgeplaatsten in het maatsch. leven zich geroepen voelen, waarvoor zelfs vorstelijke personen zich aan da, spits stellen, kan niet nalaten zijn verheffenden invloed uit te oefenen op allen, die de zorgen de hand daarvan gevoelen en op de van verre staanden, die dat gade slaan. De oorlogen, zooals die thans nog worden gevoerd, behdoren in deze tijden niet meer thuis Zij zijn een vernuftiger uiting van wat in tijden van weleer noodzakelijk was thank echter moet den weg worden betreden van minnelijke beslechting van geschillen, zooals het in een tijd van beschaving behoort. Die toe komst nadert. Er is in verschillende landen een ontwaken en aaneensluiting tot verzet tegen dwang die door machtige par tijen wordt opgelegd. Een sprekend voorbeeld daarvan is de hier te lande gevormde vrijzinnige concen tratie, die als een aangesloten leger zich stelt tegenover een coalitie, wier streven het is het land en zijnKo- geluk te strijden. Haar trots was zóó, dat zij liever leed dan streed. Wellicht was dat een koele liefde; misschien werd deze liefde nn ook daarom zoo gestraft, omdat ze was zooals ze was. Zij, Mathilde, kon niet anders. Zij gevoelde zich geheel passief, geheel slachtoffer van dit noodlot. Als aan handen en voeten gebonden, ieder lot weerloos en willoos overgeleverd, voelde zij zich een speelbal van die stormen, welke verwoestend haar gan- sche leven omver hadden geworpen en haar nu deden zwerven in den nacht, in den vreemde, als een ver welkt herfstblad, dat van den boom werd gerukt HOOFDSTUK XVIII. Daar zij zooveel hield van deze on gekend schoone hemel, blauwe zee, die haar toen zij als twintigjarig meisje, ze voor het eerst hier zag, zoo vreemd had geleken, daarom vermeed Ma thilde de platgetreden paden, die naar Capri leidden en nam zij haar intrek bij de haven, vlak bij de Grande Ma rina, in een klein hotel, „Grotte Bleue’’, dat in deze maand van het jaar bijna zonder logés was. De drie of vier gasten die beneden in de koffiekamer zaten, bjjna alle Duitsohen, deden haar ur. gebouw „Arti van Arbeid voor ren. iwij geregeld tgdig ;en ontvangen van erten, vermakelgk eze dan in onze n. lonién te voeren in een richting, die aan het overgroote deel onwelge vallig is en welk streven moet leiden en leeds leidt tot onvrijheid, tot op- gelegden dwang, tot splitsing der bevolking naar liet geloof, hetwelk met zich brengt een groote mate van huichelachtigheid en ten slotte twist en tweedracht, die in zich de kiem voeren tot algeheelen onder gang In den grooten onbloedigen strijd voor de vrijheid die thans door de vrij zinnige concentratie wordt gestreden, houdt zij omhoog de banier van den vrijen handel, waardoor het land is gekomen tot den bloei waarin het thans verkeert. Zij heft die v«an hoog, wijl ze wordt belaagd door een macht, die uit politieke eerzucht haar wil knotten, door het stellen van een tarief van invoerrechten waar door liet handelsverkeer wordt ge knakt en de welvaart van het land en zijn bewoners een slag wordt toegebracht. Die eendracht der drie vrijzin nige groepen is een licht, dat in het oude jaar is opgegaan om met hellen glans te schijnen over de duisterheden, die door een clericale regeering over het land worden ge bracht. Dat licht zij de toorts, die den weg aanwijst, die moet worden gevolgd om niet af te wijken van het pad der vrijheid, dat leidt tot bloei en ontwikkeling van land en volk I gbaar. te Tilburg. M. BELONJEJr., 148, Gouda. besluiten den vriendelijken hotelier te verzoeken haar op haar kamer te laten bedienen. Ofschoon zij de mooie zee hier da gelijks in haar trotsche pracht aan schouwde, terwgl ze tegen de steile klippen opsloeg, en hoewel de winter hier zacht en zonnig was, toch was ze eenigermate teleurgesteld zoozeer had de gouden tijd van haar jeugd zelf bekoring gegeven aan dit natuur- tooneel. Toen ter tijde was zij een blozende, gelukkige maagdtwee vroo- lijke weken in de Meimaand was ze met haar ouders hier geweest bij Pa gano en iedere dag van die weken, ieder mensch dien zij had leeren ken nen, iedere boottocht, iedere wande ling die ze deed, stond haar zoo leven dig voor den geest, dat zij spoedig naliet op dit eiland de sporen van het verleden in haar ontgoocheling te zoeken. Meestal zat ze lange uren be neden op de rots en staarde ze in de golven, die in groote bergen opstonn- den tegen den blanken Gischt. Zij gevoelde zich moede en mat. Haar leden waren zwaar, haar slaap was gering. Al sinds weken lag ze ’s nachts wakker als een zieke en staarde ze in het donker. Zij dacht slechts aan één dingniet meer zyn Haar gedachten waren van dit punt niet af te brengen. Nog had haar wil geen besluit genomen, nog was haar geen duidelyk beeld van den toestand in den geest gekomen, noch wanneer, noch hoe het zou ahn. Maar een aantreklcelijk, verleidelijk, verterend verlangen niet meer te zijn, had haar aangegrepen en vervulde haar ziel geheel. ’s Nachts lag Mathilde lang uitge strekt, de armen langs het lijf, als een doode en luisterde zij naar de stilte van den nacht, die nu, als de zee rustig was, een ware stilte des grafs was. En zij dacht, dat het goed moest zijn zóó in het duister en in rust te liggen, zes voet diep onder de aarde, als geen morgen met hel en fel licht meer behoeft te komen om haar terug te roepen in het lijden des levens. De eerste dagen en nachten in Capri waren heel wat minder smartelijk dan de laatste in Berlyn waren geweest. Zg gevoelde zich plaatselijk aan haar ongeluk onttrokken tusachen haar en de bron van haar verdriet lagen vele dagreizendeze afstand werkte kal- meerend op haar en was voor het oogenblik een lavende balsem in de wond. Haar verdriet had het brandende verloren en zich opgelost in een weeken rouw, alsof reeds het zware werk der scheiding verricht was en zij droeg de doornenkroon der eenzaamheid reeds op het gebukte hoofd. Daarbij ver wonderde het haar dat zij niet den minsten aandrang gevoelde om tot daadwerkelijk handelen te geraken. Zij was liever vandaag dan morgen gestorven en toch deed ze niets om den dood te zoeken. Zij onderzocht haar eigen ziel naar de oplossing van dit raadsel en vond daar niets dan alwachting, gespannen ongeduld zij wilde weten hoe het lot daarginds in het Noorden over haar had gerecht.A Dat moest ze weten voor ze u Zij huiverde voor een beslirfwt Vreemd was het inderdaad, datTlj ze wilde weten, hoe en door wie Albert verloren had, dit haar deed sidderen Zij geloofde het niet en zocht diep in haar hart en weende bitter over haar lot als ze daar weer verdere oplossing vond. Was het werkelyk zoo? Zij wachtte hier op dit eenzame rotseiland, zjj wachtte hier als een bedelaar voor de deur, tot men haar binnen riep, en de deur voor haar opende. 44) Of hij nu, ver van haar, moed en kracht zou vinden om haar scheiding te verlangen, om met dit meisje te kunnen trouwen En als dat gebeurde, zou hij dan in deze verbintenis door het groote verschil in jaren niet nood zakelijkerwijze zeer ongelukkig moeten worden Wellicht. Wellicht ook niet. Het*afschuwelijke was dat zij haar, offer moest brengen, zonder zelfs het jecht te hebben er naar te vragen of I naar man dit offer iets baten kon. Tot niets, niets had ze recht. Zg had te zwggen, plaats te maken on geduldig af te wachten wat er over kaar beslist zou worden. Zij balde de vuisten, zij beet zich op de lippen. Wat gaf het, het hoofd te bieden Tegen zijn natuur kon niemand. Haar was het niet gegeven voor haar PKUS VAN HET ABONNMENT: Per kwartaal f 1 25 Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad 1 50 Idem franco per post 1 90 Abonnementen worden dageljjks aangenomen aan ons Bureau "Lznge Tie.viiewei; M, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Het jaar 1912 spoedt ten einde I en gaat plaats maken voor het ko- «ende, hetwelk met hoop en ver wachting wordt tegemoet getrêen. De laatste dag van het jaar in er een van stilte en rust, een dag, waarop men komt tot nadenken over wat het afgeloopen jaar heeft ge bracht. Ieder mensch komt tot zich zelve en gaat na, wat hij zelf on- dervend en om zich heen zag ge-a Verheid staan ook teekenen beuren in zijn eigen kring, in de stad zijner inwoning, binnen de gren zen van zijn land eu daarbuiten. Elk menschenleven heeft zijn zon- en schaduwzijden en naar mate er meer dere of mindere lichtpunten zijn ge weest, naar die mate zal de oude- jaarsavondstemming zijn. Zoowel in het leven der maat schappij als dat van het individu is er wisseling en verandering, en daar van dragen baiden het stempel. Het jaar 1912 zal in de historie bladen worden geboekstaafd als een jaar, waarin veel leed geschiedde In vele staten was de politieke hori zon verduisterd en als gevolg daarvan kwamen bloedige oorlogen voor, die1 aan ontelbare menschen ‘t leven kostte en wee en droefenis brachten bij hen, die als achtergeblevenen de ellende ervaren, die uit het tegen natuurlijk wapenrumoer is voort gesproten. In andere staten woelt het en gist het en komen dreigende wolken aanzetten, waarvan het niet te zeg gen is, of deze zullen vervagen of wel zich zullen samenpakken tot donkere koppen, die tot uitbarsting Elders weer zijn partijverhoudingen Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer0tO Bjj drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames 1 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Alle Laie- Huish. Artikelen

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1