3 3?" t 33-u.itenlsbn.d-. Buitenlandsch Nieuws. Si2n.zxexxla.rLd. HTATb-N (JENEKA/VL TTit- die IFexs. liemenjde Berichten. Telegrafisch Weerbericht Stadsnieuws. Officieels Prijscourant Rf fee ten k* d e 1 Ie Amsmdaa volgd van andere gemeenten, om evenals bij de gaslevering, muntme ters in dienst te steHeu,. dan zal daarmede ongetwijfeld een nieuw afzetgebied worden verkregen waar door de jonge Kleetrische Centrale zich nog meer zal ontwikkelen. liet gasbedrijf, de oudere zuster der electriciteijsfaliriek, neemt ge staag in bloei toe, zooals dit kort gelede» by de herdenking van bet halve eeuwfeest dier inrichting is gememoreerd. Dit blijkt ook vooral uit het in de jongste raadsvergade ring genomen besluit tot uitbreiding der gasberging op pas aangekochte terreinen. De brandblusehmiddelen werden verrijkt met een stoombrandspuit, met groote capaciteit en in verband met deze aanschaffing is een reor ganisatie van de brandweer in wor ding. Op het gebied der hygiene kwam ook iets goeds tot stand. De ontsmet tingsdienst werd geheel gereorgani snerd, waardoor deze thans, waar dit noodig mocht blijken, uitstekende diensten zal knnncn bewijzen voor de volksgezondheid. Tot steun voor den aanleg van den spoorweg- Gouda-Boskoop-Alphen welke lijn "thans helaas weer een aanzienlijk bedrag meer blijkt te vor- devan dan aanvankelijk werd be- grodt, waardoor de uitvoering van dez» zoo noodige verbinding wordt vertraagd, verleende (1 ouda's Itaad een Ibijdrage van 40 mille ii fonds perdu. De grootsehe rozen-tentonn- stelling, welke Boskoop gaat houden ill Ibt a.s. jaar, welke ongetwijfeld weer een groot bezoek zal trekken, zal opnieuw wijzen op den dringen den «ach dat de spoorwegvoorziening mctjit sncl-ontwikkelend bloemenlanil tenspoedigste tot stand moet komen De spoorlijn welke Gouda met Schoonhoven moet verbinden en welke jarenlang in desolaten toestand ver keerde, waarvan men zelfs ging vi a gen of bet niet jammer, was dat zulke kapitalen in oud roest over den weg waren gelegd, die spoorlijn gaat nu werkelijk komen. Op verschillende gedeelten der spoorbaan wordt bet werk krachtig aangevat, hierteratede is men druk bezig om het zware ijzeren raaAwcrk te plaatsen waarop de treilen komen te loopen, zoodat het thai» te verwachten is, dat na lange tijden, in 1(W 3 zal het nog wel niet-zijn deze spoorlijn toch nog in exploitatie komen zal. JÏet den tramweg GoudaMont- toort-Utrecht blijft het voorloopig nog bij plannen. Kr wordt wel druk geconfereerd, maar van uitvoering is nog geen sprake. Voor de con cessie, Welke Gouda voor deze ver binding verleende, zal binnen korten tijd de termijn weer zjjn verstreken. Ter voorziening in de geldelijke behoeften der -gemeente werd dit jaar een verhooging der marktgelden ingesteld, waaronder ook behoort die, welke aan de houders van uit spanningen verplicht een klein be drag te betalen voor de aan den openbaren weg geplaatste, wagens, Als gevolg van deze bepaling zullen wel verhoogde prijzen voor de uit spanning! u worden ingevoerd, zoodat de boeren in deze. het gelag zullen betalen. Hoewel deze belastinghef fing ook ongetwijfeld zijn schaduw zijde heeft maar welke belasting heeft dat niet is deze toch in elk geval aannemelijker, dan die- welke bedeelde een straatgeld te heffen. De tegenkanting heeft Gouda daarvoor gelukkig gevrijwaard. Er zijn in 1912 verschillende belangrijke zaken in den gemeente raad aan de orde geweest, welke niet tot een gewenschte oplossing zijn gekomen. In de quaestie tusschen de ge meente en het Itijk inzake de H B. S. is geen definitieve .beslissing gevallen. De Minister van Binnen landsche Zaken heeft gedreigd met wegneming dier onderwijsinrichting, indien de gemeente niet voldeed aan de door het Rijk gestelde eischen Die eischen zijn afgewezen. Aan de school is niets veranderd. Wat zal de oplossing zijn in deze? Volks- en Schoolbaden kwamen niet tot stand, uit flnantieele over wegingen zijn de plannen een jaar au de baan. Inzake de instelling van vervolg- ktassen op de scholen is geen be- rediqende oplossing -.gevonden en ongewenschte toestand inzake den kinderarbeid duurt voort. De zeer gewichtige vraag of de gemeente zelf de exploitatie van de waterleiding ter hand zal nemen, dan wel de concessie met de Maat schappij zal vernieuwen, staat in 1913 te beantwoorden. Het nieuwe jaar zal hooge eischen stellen, in velerlei opzichten. Veel zal er moeten worden gedaan, wat het belang der gemeente zal vorde ren. Moge de resultaten van 1913 der gemeente ten goede komen voortgaan, onderwijl terzelfdertijd de Turksche infanterie hienwe aanvallen deed, welke echter alle afgeslagen werden. De Vredesonderhandelingen. Reuter verneemt, dat de stappen welke de gedelegeerden der verbonden Balkanstaten op de zitting der confe rentie op Woensdag a.s. zulten doen, indien de Tnrksche togen-voorstellen nog steeds onaannemelijk zullen blij ven, waarschijnlijk het karakter van een ultimatum zullen hebben. De Porte heeft Rechid Pasja opdracht gegeven aan de gedelegeerden der ver- jonden. Balkanstaten voor te stellen, alle jlkagstakken, uitgezonderd die over net vilayet Adrianopel, dat aan Turkije blijven moet, aan de gezanten conferentie voor te leggen. Servië en Albanië. Het te Belgrado verschijnend offi cieus blad „Samouprava" heeft een opzienwokkend artikel openbaar ge maakt in zake de vaststelling der grenzen van Albanië. Volgons mededeelingen van Oosten- rijksche en Hongaarsche bladen, aldus De Russificoering van Finland, liet middel, dat Rusland wil too- iassen om Finland voorgoed over to ovoren aan den willekeur vun de bureaucratische ambtenaarswereld is eon geleidelijke inlijving vun gedeelten vun Finland bij Rusland. Dan ver vallen allo wetten waaraan hot Fin- sche vryheidsgovoel steun hooft. Dan hoeft de Fin allen steun aan eigen tradities verloren on heorscht slechts het Russische absolutisme. We kon den onmogelijk schrijven, dat by de inlijving van Finland de Russische wet in werking trad. Voor llulland geldt geen wet, anders zon het on mogelijk zyn dat een regeering zo willekeurig kan optreden aIs dit ir Rusland nog mogelijk is. Terzijde- stelling van wat eenmaal is aange nomen gebeurt daar meermalen. We herinneren tdechts aan de wet t$t in voering van gowestelijk bestuur in zekere gedeelten van Rusland, een wetsontwerp dat door don vorigen minister-president Stolypin eonvoudig by Keizerlijk besluit word ingevoord. Verder wijzen wfi op de taliooze ver anderingen, die do kieswet heeft on dergaan en de bemoeiing van de zijde der Russische Regeering met de ver kiezingen is moer dan ergerlijk. Wan neer Finland ook maar eenmaal met zulk een stel wetten is gezegend, dan ziet Rusland wel kans, het „dwaze" gevoel van vrijheid by de Finnon uit te roeien. En daarvoor heeft de Rus- sisohe regeering een wetsvoorstel in gediend, dat thans in behandeling is en dat behelst de inly ving van twee kerspelen van het gouvernemont Wi borg bjj het gouvernement Petersburg De volgende toelichting wordt bij dit voorstel gegeven Het gom nament Wiborg is twee een won gele den in een van de oorlogen, die Peter de Groote tegen Zweden voorde, door Rusland veroverd. Toen later geheel Finland aan Zweden was afhandig femaakt, werd het gouvernement Wi- org weer by Finland gevoegd omdat men hoopte daardoor het verval waarin het gouvernement verkeerde te kunnen tegengaan. Thans is de commissie die het wetsvoorstel heeft opgemaakt, van meening, dat de toen genomen maatregel volkomen verkeerd was. Het verval, waarin indertyd het gouvernement was gokomen, en dat elkeen zou verklaren uit het weinige plichtsgevoel dat do Russische regee ring betoont voor de landstreken, die zij te besturen heeft, belet de oom missie niet voorstéllen to doen die het mogelijk maken, dat opnieuw een tyd perk van achteruitgang zal intreden, Het rapport komt slechts aan met motieven als Finsch nationalisme, wat natuurlyk in de oogen van een Rus sigoh bureaucraat het vreeselijkste kwaad is. Waar het de regeerin twee eeuwen niet gelukt is, het Rué- sisch by de Finnëfc&ingang te doen vinden, daar zal zy trachten na de inlyving met geweld de Finnen te overtuigen van da zegeningen van het Russisch bestuur. I3e oorlog* op den Balkan Tnrken en Grieken. De „Nea Emera" te Athene meldt, dat gisteren de rechtervleugel der Tur ken, die Dizani bezetten, bijgestaan door een levendig artillerievuur, een hevigen aanval op de Grieken hebben gedaan. De Grieken sloegen echter den aanval af; de Tnrksche artillerie bleef den geheelen naoht met sohieten wordt in dit artikel gezegd, bestaat het plan, de grenzen van Albanië vor der te trekken dan tot het historische en ethnographische gebied. Zelf* zijn stemmen opgegaan om Monastir, Ueskjoeb, Prizrend en Prilep tot het nieuwe rijk te doen behooren. Dit zou niet anders zijn dan het ovorwiynende Servië uitleveren aan de overwonnen Albaneezen, een ongehoord optreden, dat gelijk zou staan mot oen politieken zelfmoord van Servië en een volkomen rijsgoven van zijn nationale belangen, luik een vernodoring, die den Serviërs hot schaamrood op het gezicht zou jagen, mogen geen conferentie van ambassadeurs en geen groote mogend heden toelaten, die den Europoeschen vrede wenschon te handhaven. Do Voss. Ztg. meldt, dat in verband met de vaststelling der grenzen van Albanië de ambassadeurs in Londen van plan zijn, volgens de volgonde beginselen te handelenHetgeen zui ver Albaneosch gebied is, moet aan Albanië blijven, wat Slavisch is moet den Slaven toebehooren. Bij gebied, waar Servisch-Albaneosch of Grieksch- Albaneesch gosproken wordt, moet naar een rechtvaardige verdeeling go- streefd worden. Albanië moet zulke ;renzen krijgen, dat het zich verde lgen kan tegen het Slavische Noorden en het Grieksche Zuiden. Adrianopel. Aan de Voss. Ztg. wordt uit de Oos- tenrijksche hoofdstad geseind, dat de groote mogendheden te Constantinopel een stap gedaan hebben om Turkye aan te raden, Adrianopel aan Bulgarije af te staan. Turkije heeft echter wei gerend geantwoord. Engeland, aldus werd aan hetzelfde blad gemeld, zal tegen het afstand doen van Adrianopel aan Bulgarije geen bezwaar maken, dooh Engeland zal onder geen enkele omstandigheid ;ijn toestemming geven tot de vesti ging van de Bulgaren aan de Zee van Marmora. De Dardanellen en de be scherming van het land mogen in reen andere handen komen dan in de 'urksohe. Frankrijk. De wynquaestie. Men herinnert zich de oproeren in het Aubegebied naar aanleiding van de quaestie van de afbakening van het champagnegebied. Zondagmiddag is te Bar-sur-Seino naar de N. Ort. meldt, een vergadering gehouden van wyn- boeren, waarin een motie werd aan genomen waarby aan de Senaatsleden en afgevaardigden van het Aubagebied nog eens krachtig wordt gewezen op de houding, welke zy in de kamer hebben aan te nemen tot verdediging van de belangen van de wynboeren nit het AulTögebied. PoiTflCHLAND. Vort Kiderlen Wachter. Aangaande den plotseling overleden staats-secretaris van Buitenlandsche Zaken meldt de N. Crt. een ige bijzon derheden, uit zijn levenaloop. Alfred von Kiderlen Wachter werd 10 Juli 1852 té Stuttgart géborén, y maakte den Fraasch—-Duitachen oorlog van 1870—1871 als vry williger mee, studeerde in de rechten en kwam in 1879 aan het departement van Bui tenlandsche Zaken. Van 1881 tot 1884 was hy legatie-secretaris te St.-Peters- burg, van 1884 tot 1886 te Parjjs en daarna gezantsohapsraad te Konstan- tinopel. Sedert 1888 raadsman aan de politieke afdeeling van het minis terie van Buitenlandsche Zaken bege leidde hij den Keizer als vertegenwoor diger van dat departement op zyn rei zen naar de Europeesche hoven en zyn zeereizen naar het Noorden. In 1894 werd Kiderlen gezant bn de Hanze steden te Hamburg, in 1896 te Kopen- hagen en in Januari 1000 te Boekarest vanwato hij in -Augustus 1910 tot staats-secretaris van Buitenlandsche Zaken werd benoemd. Amerika. Zoo goed als New York heeft Chi cago af toe zijn vloedgolven van mis daad. En mag men de Amerikaan- sche bladen gelooven, waaraan de „N. R.Cr." dit ontleent dan is het de laatste weken in den metropool aan den Michiganmeer bar toegegaan. Ge durende de laatste weken zyn er in Chicago 350 inbraken geweest. Ook op straat is het er 's nachts niet veilig gemiddeld vinden er per nacht drie aanrandingen plaats. De laatste veer tien dagen is er, alles en alles, voor een waarde van meer dan 500,000 gul den gestolen en geroofd. In verscheiden Amerikaansche staten zoo lezen we in de „N. R. Ct." be staat het gebruik dat gevangenen aan •articulieren worden verhuurd om voor ien te werken. Dat is een stelsel det aanleiding geeft tot allerlei misbruiken, o. a. ruwe bejegening van de gevan genen. In den Taatsten tijd hebben de gouverneurs van sommige staten po gingen in het werk gesteld om te komen tot afschaffing van dat ge bruik, maar in de meeste gevallen wilde hot betrokken staatsparlement daartoe zijn medewerking niet ver- leenen. Nu hebben de gouverneurs er wat anders op gevonden. Zy hebben het recht van gratie en maken daar van gebruik om zulke verhuurde tuch- telingen aan de huurders te onttrek ken. Zoo heeft de gouverneur van Ar kansas, George W. Donaghey, op één dag 300 veroordeelden op vrije voeten laten stellen. Die vrijlating trof enkel verhuurden, terwijl de tuchtelingen die onder staatstoezicht aan het wegen maken gezet waren, in hechtenis bleven. De vrijlating is dus te be* schouwen als een daad van protest; en in een later gehouden rede heeft gouverneur Donaghey dat ook be vestigd. Ook in andere staten zijn gouver neurs op deze wijze opgetreden. Gou verneur Blesser van Zuid-Carolina heeft in den loop der laatste 22 maan den 400 gevangenen vrijgelaten gou verneur Comer van Alabama schonk op één dag gratie aan 100. II. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zullen Woensdag ter Nieuwjaars receptie ontvangen te half één de ministers, departementshoofden, de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal, den vice-president van den Raad vau State, den gouver neur van de residentie en dén direc teur van het kabinet der Koningin en te kwart voor éénde dames en heeren leden van Hr. Ms. civiele en militaire huis. Het Nederl. Roode Kruis en de Balkan-Oorlog. Uit Satoniki seint men ons, dat, op verzoek van den Griekschen króon- prins, de heeren dr. J. O. J. Bierens de Haan en Tj. Wieberdink, drie broe ders en zuster van Woerden met een secretaris en een tolk Dinsdag naar Epirus vertrekken. (N. R. Crt.) Dept. voor Landsverdediging. Wij vernemen, dat luitenant-gene raal W. A. T. De Meester, comman dant van het veldleger, bestemd is om by de oprichting van een Departement voor Landsverdediging op te treden als directeur-generaal voor Oorlog. (N. R. Ct.) Anti Tariefwet Comité. Het Anti Tariefwet Comité heeft Zaterdagmiddag te Amsterdam, in Amorican Hotel een ledenvergadering gehouden, onder voorzitterschap van Mr. Th. M. Verster, waaromtrent ons het volgende wordt gemeld. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede, dat het Dagelyksch Bestuur het wenschelyk had geacht, om nu, nadat het Comité ongeveer 12 maanden werkzaam is geweest, de leden byeen te roepen om te beraadslagen, omtrent hetgeen verder te doen staat ten einde de zaak van den Vryhandel te bevorderen en ons land te behoeden voor een noodlottige politiek van be scherming, en ook om een overzicht te geven van datgene, wat door het Comité tot heden werd verricht De werkzaamheden zyn zeer veelvul dig geweest. In de eerste plaats werd getracht, en het bestuur meent daarin te zyn ge slaagd, algemeen belangstelling voor het vraagstuk van den Vryhandel te wekken door in korte stellingen in vele dagbladen de bezwaren tegen een ver andering van handelspolitiek te doen uitkomen. Dit geschiedde m den worm van korte advertenties, en spreker meent, dat deze advertenties hun doel wel hebben bereikt, want de nienwe tariefwet is ongetwijfeld een der meest .besproken vraagstukken geworden, en tg zich thans in aller belangstelling rheugen. Deze wijze van propaganda is wfl- eens bekritiseerd geworden, maar moei lijk is het, om het een ieder naar den zin te maken. Spreker wilde thans alleen consfcateeren, dat hoewel deze advertenties zeer kort waren gesteld, de inhoud erVan toch nauwkeurig was overwogen, en dat zelfs onze meest heftige tegenstanders nooit eenige ou- juistheid daarn hebben kunnen aan- toonen. Wat men het Comité weieens ver weten heeft is, dat dergelijke korte stellingen geen enkel bewys voor de juistheid daarvan inhielden. l)it ver wijt zou billijk zijn geweest, als door het Comité niets anders gedaan was dan het plaatsen van advertenties, maar, zooals bekend, zijn daarnaast door het Comité twee uitvoerige wer ken uitgegeven, „De Vrijhandel" en „Beschouwingen over Vrijhandel en Protectie", het eerste gesohreven door den heer Jhr. Mr. H. Smissaert en het laatste door den heer K. Reyne. In deze werken zijn de nadeelen van Bescher ming zoowel in het algemeen, als voor ons Vaderland in 't bijzonder, op dui- delyke gronden uiteengezet en met vele bewijzen gestaafd. Naast deze wetenschappelyke betoo- gen zijn meer populaire geschriften verspreid, en is in talrijke dagblad artikelen het standpunt van het Comité geregeld uiteengezet en verdedigd. De derde wijze van actie tegen de Tariefwet, waarvan echter minder naar buiten is gebleken, is geweest het ver strekken van inlichtingen aan tal van belangstellende personen en corpora ties, waardoor deze in staat werden gesteld hun belangen bij de handha ving van de tegenwoordige handels politiek te toetsen en op den voorgrond te brengen, zoodat zij zich zelfstandig tegen do Tariefwet konden verzetten. Onder deze rubriek zijn ook te bren gen de voordrachten^ alom in den lande gehouden, en de werkzaamheid van het Comité in Waalwijk en in Ommen, waar door voortichting, zoo wel door het gesproken woord als in geschriften, werd bereikt, dat ook in kringen, die om politieke redenen ge neigd zouden zijn een protectionisti sche regeering te steunen, een waar schuwend woord kon worden gespro ken, om te voorkomen, dat groote oconomische belangen voor kleine politieke beweegredenen worden ver waarloosd of op den achtergrond worden gesteld. Vele onverdiende verwijten zyn het Comité naar het hoofd geslingerd daaronder was nochtans niet het ver wijt, dat het heeft stil gezeten. Inmiddels is het Bestuur overtuigd dat er nog zeer veel te doen over blijft. Het Comité heeft daarom nog veel strijdmateriaal gereed liggen, over- vochten s gevaarlijk het protectionistisch drijven n'og altyd is, blijkt wel hieruit, dat ook, nadat de Regeering de schadelijke meelrechten vheeft ingetrokken, deze opnieuw met aandrang door bekende protectionistische bladen worden aan bevolen en verdedigd, en dat zich vóór korten tyd eefi Comité heeft ge vormd, dat met achterstelling van fiscale belangen, met alle kraoht pleit voor meerdere bescherming van onze nijverheid. Dit Comité komt weer met de oude schoon schijnende beweringen, die reeds zoo dikwjjls'zyn weerlegd, on belooft „winste" rechts en links, meer arbeid, meer welvaart, gunstige gevolgen voor handel en verkeer, voordeel voor den boerenstand, echter zonder eenig bewijs of garantie. Wel getuigt dit Comité, dat ons Volk zioh raag verheugen in een golukkigen groei, wei verklaart het. dat er ten onzent ongetwyfeld in de laatste jaren op eenige verhooging van industneele kracht valt te wijzen. Maar toch vraagt dit Comité om ruggesteun voor onze industrie, om zich tot export- industrie te kunnen ontwikkelen, alsof niet reeds lang onse belangrijkste nyverheidstakken wch tot een aan- zienlijke export-nijverhe.d hadden ont plooid, en alsof met onze export zioh juist onder begunstig» tegenwoordige vrijhandi een stijgende richting bewoog. Gevaarlijk is het ook, dat onze regeering bescherming inonsUndwil „un invoeren op een oogenbhk, dat in den vreemde alom teekenen zjjn waar te nemen van een kentering m het protectionistische streven. Amenkm koos met overgroot» meerderheide»» van onze ilitiek in overtuigd vrijhandelaar tot president, oo in Duitschland nam "de duurte van fèitonsmiddelen zulke onrustbarende ^Inhoudingen aan, dat noodgedwongen van de protectionistische beginselen noest worden afgeweken. Maar het allergevaarlijkste in ons Und is de vermenging van politiek net bescherming. Deze vermenging leidt tot een verdediging van bescher ming door dik en door dun, met ar- Smenton, die niet door den beugel nnen, en veelal door personen, die gte economisch terrein totaal onbekend sijn. Zeker niet het aangenaamste deel van sprekers taak is geweest het ken nis nemeri van de schryverijen in de kleine protectionistische pers, de tweede hands-phonograafpers, zooals een lid der Tweede Kamer deze heeft genoemd. Hoewel onbekend met de geregelde lezers van dergelyke bladen, moet men toeh vaak de schrijvers van die arti keltjes beklagen, die hun lezers nog alleen schijnen te kunnen boeien door Zwaarheden en on^ekuischte taal. Öeze wijze van bestrijding heeft de teak van het Bestuur niet altyd aan genaam gemaakt. Spr. eindigde met zijn vaste ver trouwen uit te spreken, dat de goede za»k, welke het Anti-Tarief wet Comité voorstaat, tenslotte zal zegevieren, in de hoop, dat ons land bewaard moge biyven voor een luchthartige veran dering van onze beproefde handels politiek. Uit het verslag van den secretaris, Mr. J. H. G. Bekker, bleek, dat namens het Comité oen 70-tal spreekbeurten in groot$ en kleine gemeenten werd ver vuld dat in den loop van 1912 in 812 (lag- en weekbladen ieder 98 ad- vertentiën werden geplaatst dat 191000 brochures werden verspreiddat drie millioen sluitzegels werden gebruikt, elt daarnaar steeas vraag blijft bestaan, en dat binnenkort oen adres tegen de Tariefwet van hoofden van onder nemingen, niet minder dan 3000 in getal, aan de Tweede Kamer zal wor den aangeboden. De besprekingen van het Comité droegen een huishoudelijk karakter, «oodat daaromtrent geen mededeelin- gen kunnen worden gedaan. Zonder twijfel gevoelen wij in Gro ningen vooral het eerste. De groote populariteit van mr. Drucker in Gro ningen was een belangrijke factor van zijn succes. Maar omgekeerd was het voor Groningen een groote eer vertegenwoordigd te worden door staatsman van zijn beteekenis, die aller oor in de Kamer had, door haar was geëerd door zyn benoeming tot tweeden ondervoorzitter en die dan ook der Kamer een sieraad is met zijn buitengewoon intellect, dat niet verduisterd wordt door al te veel abstractie, met zijn plichtsbetrachting en zijn groote humaniteit. Menschen als Drucker zijn zeldzaam, ook in de kringen, waaruit hij is voortgekomen. Ware het mogelyk onzen vertegen woordiger op zijn besluit te doen te rugkomen dan zou men niets onbe- ïroefd moeten laten, overtuigd dat iet niet gemakkelijk zal vallen iemand van zoo groote, in de practijk van het leven bruikbare bekwaamheid te vinden, even waardig om Groningen de Tweede Kamer te vertegenwoor digen als hij. Doch helaas, mr. Druc ker is niet van degene, die op der gelijke besluiten plegen terug te ko men. Wij moeten dat dus eerbiedi- gen, Zonder twijfel zal de gelegenheid zich nog wel voordoen om aan prof. Drucker te toonen hoe dankbaar wij, zijn kiezers, zijn voor het vele, dat hy vooiv ons, voor heel Nederland, heeft gedaan. Doch wij mogen niet nalaten nu reeds te getuigen van die dankbaarheid. Het lijkt in andere gevallen wel eens dat men meent dat de Kamorleden heel blij moeten zijn dat zij gekozen zijn en dat alleen op he.i de plicht dei- dankbaarheid voor de gunst van de kiezers drukt. In Drucker's geval kan zoo iets door niemand gedacht wor den. Hij moge dankbaar - en helaas voldaan zijn, ons past grooter dank baarheid voor het vele dat Drucker voor Nederland en voor Groningen als Kamerlid gedaan hoeft. EÉR8TE KAMER. Plaatselijke belastingen. Met betrekking tot de wetsontwer pen houdende afwijking van den regel van art. 241 der Gemeentewet omtrent plaatselijke belastingen, deelt do Mi nister van Binnenlandsche Zaken in een nota naar aanleiding van het af- deolingsverslag mede, niet te kunnen toezeggen dat het onderzoek of de financieele toestand der desbetreffende gemeenten vermindering of afschaffing vouwden accijns toelaat, zal leiden tot afiohaffing. EERSTE KAMER. Vergadering van 30 Dec. Indische Begroot in g. (Vervolg.) De Minister van koloniën, de heer de Waal Malefyt antwoordde dat het verbod van rystuitvoer alleen Vau worden getroffen bij noodstand. Een opium-verbod is in verband met de volkszeden niet mogelyk* Tot den heer van Deventer oei de minister dat heerendiensten geleidelijk worden verminderd. De Minister ont kent in verband met. het rassenvraag stuk, dat de voorgenomen politieke rechtspraak, van de Chineezen'hunne grieven niet zon wegnemen. Een onderzoek by den Gouverneur-Gene raal is te dezer zake ook nog aan- D?*Minister verdedigde met kracht de onderwijspolitiek der Regeering en noemde het door den heer van Deventer gesprokene, met vuur spelen. De Mi nister wees er op dat de Regeering geen wantrouwen verdient, en dat hare bedoelingen als eerlijk zullen worden gerespecteerd. Na repliek van de heeren van den Biesen, van Nierop, van den Berg, Hovy en van Deventer en na dupliek van den Minister werd de begrooting aangenomen, De vergadering werd verdaagd tot Dinsdag, Januari. Het Drucker als aftreden van mr. Kamerlid. Naar aanleiding van mr. Druckers besluit schryft de Prov. Gr. Ct.: Het is een buitengewoon groot ver lies, dat ons openbare leven gaatly- den door het heengaan van onzen voortreffelyken volksvertegenwoordi- r, groot voor onze stad, groot voor vryzinnigen-democratische partij en groot voor heel Nederland. Vreeselijk drama. In den nacht van Zaterdag op Zon- ,g heeft zich naar allen schijn even bniten de kom van het dorp Dene kamp naby den straatweg naar Nord- horn een. vreeselyk drama afgespeeld. Daar woonde geheel alleen de circa 50-jarige weduwe Rakers, een bemid delde vrouw haar vermogen wordt geschat op circa 20.000 galden di< in alle opzichten flink en oppassend was. Circa ha|i' drie in den nacht werd een buurman' vftn vrouw R. gewekt door het gekpetter van vlammen hy snelde naar ^ouiteii en zag het flinke woonhuis der vrouw gedeeltelijk in lajomen staan. Aan de voorzyde zag hfi Oen vrij groote ruit vernield en toen hi het huis aan dien kant was bin neftgedrongen, zag hy naast openge broken kastdeuren ook de slaapkamer deur der vrouw geopend en haar bed opoageslagen. Haar zelf zag hij echter niet en hij kreeg op zijn geroep ook geen antwoord. Daarop ging hij weer naar buiten, om haar koe te redden, wat hem met inmiddels toegesnelde hulp ook gelukte. Toen hot geheele huis in vlammen was opgegaan, vond men in een keldertje een vreeselHk verminkte vleeschmassamen meende, dat het hoofd van den romp was ge scheiden. Zeer waarschijnlijk heeft men hier dus te doen met een laaghartige! moord, diefstal en brandstichting. De politie doet in alle richtingen onder zoek, doch tot nog.toe zonder resultaat. Moordaanslag. Te God-Gastel heeft Zond ;middag stief- tdagm de 21-jarige J. Vervaart zyn vader F. De Bruin met een nu tweetal steken gegeven Men vreest voor het leven van De Bruin, Omtrent de oorzaak hiervan ver nemen we het volgende De Bruin was, zooals dikwijls ge beurde, Zondagmiddag om half drie dronken thuis gekomen. Om een nie tigheid zocht hij ruzie, waarbühy zyn vrouw deerlyk mishandelde, De zoon van de vrouw trok natuurlyk party tegen zyn stiefvader, waarbij hij zich zoodanig opwond, dat hij een mes greep en De Bruin een steek in den rug toebracht, waardoor een long ge raakt werd. De moeder die nu tusschen- beide kwam, kon den zoon niet tot bedaren brengen en by den tweeden steek, die in de borst van den man terecht kwam, werd ook zij gewond, Direct werd de gem.-veldwachter B., gewaarschuwd, die geestelyke en ge neeskundige hulp Tiet inroepen en daarna de marechaussee te Ouden- bosch waarschuwde. Deze stelde een onderzoek in. Wachtmeester Van Eek wist den jongen, die niet gevlucht was, tot bekentenis te brengen, waarna hy met eenige bew^sstukken naar Oudenbosch gebracht werd. Hy is nu in het huis van bewaring aldaar op gesloten en is gisterochtend naar de trafgevangenis te Breda getranspor teerd. De Bruin werd Zondagavond nog naarlhet gasthuis te Oud-Gastel vervoerd, De toestand is zorgwekkend. Julia Culp bestolen. Uit Berlyn ontving het „Maandag ochtendblad" de volgende mededeeling: Toen Julia Culp Zaterdagmiddag met den trein naar Liverpool vertrok en in Londen afscheid nam van ver schillende vrienden, werd haar valies door treindieven gestolen. De juweelen prachtige geschenken, die Julia Culp van verschillende gekroonde Europeesche hoofden ontving, bene vens haar vele ordeteekens, waren in dit valies gepakt. Het valies draagt de initialen J. C. Verschillende kost baarheden zijn van dezelfde initialen voorzien. Natuurlijk werd onmiddellijk door de Londensche vrienden van mevrouw Culp alles in het work ge steld om de dieven op het spoor te komen. Scotland Yard heeft een uit gebreid onderzoek ingesteld. De Duit- scho gezant en lloflandsche gezant zullen al hun invloed gebruiken om detectives aan te zetten overal inlich tingen te vragen. Men schat het ge- stolene op ongeveer 80,000 mark waarde. Een groote belooning zal uitgeloofd worden, om de daders machtig te worden. De echtgenoot van Julia Culp vertrekt naar Londen, om nauwkeurige inlichtingen to geven van de gestolen juweelen. Hierbij sluit zich aan wat uit Lon don o. a. aan dat blad wordt gemeld. De juweelen van mevrouw Julia Culp zyn gestolen, terwijl zij Zaterdag aan het Eustonstation plaats nam in don boottrein naar Liverpool, teneinde naar Amerika te vertrekken. Mevrouw Culp was vergezeld van haar meid en haar accompagnateur, Coenraad Bos. Zij plaatste naar blauw-lederen taschje in eon eersto-klas coupé en nam ver volgeus op het balcon van haar vrien den afscheid. Toen zij eenige minuten voordat de trein vertrekken moost in de coupé plaats nam, miste zij haar juweelenkistjo. Do stationschef was zoo vriendelijk het vertrek van den trein eenige minuten op te houden, waarvan me vrouw Culp en haar vrienden gebruik maakten om overal te zoeken, maar geefs. Op weg naar Liverpool werd de trein van het begin tot het einde doorzocht, dèch ook zonder eenig resultaat op te leveren. Het kistje was gestolen, w^wschynlyk door een der leden van eqn internationale dievenbende, die metffouw Culp ver moedelijk van Het vasteland govolgd Maar daar niemand, die een spoor^ weg-miiform droeg, in de nabijheid gezien Was, vermoedt men, dat de dief zich als kyuier vermomd en zoo de gelegenheid had gevonden om te ont snappen. Scotland Yard werd terstond met het feit in kennis gesteld, doflb een onmiddellijk ingesteld onderzoek leverde geen resultaat op. Mevrouw Culp loofde een belooning uit voor de terugbezorging van haar waardevolle gestolen juweelen, waar onder zich een broche met de Duitsche kroon in robijnen bevond, haar door den Doitschen keizer geschonken, alsmede een zilveren medaille van Koningin Wilhelmina, een gouden medaille van den hertog van Anhalt, twee ï>aarlon halssnoeren met saffieren en brillanten, drie armbanden met brillanten en paarien, twee ringen met paarlen en edelgesteenten, een paar zilveren armbanden met diamanten b«set, twee zilveren sigarettenkokers en verder zilveren toiletbenoodigd heden voorzien van de initialen der bestolene. De totale waarde der juweelen bedr iai f 30.000, doch is voor mevrouw Cul veel grooter. Mevrouw Culp begeeft zich voor het maken van een tournée naar Amerika per a.». „Germania" van de Cnnard-Iine. ben kleine petroleumlampen. Een ka chel staat er maar er zijn geen kolen om te stok sn. Het zal nog wel 2 maanden duren \er we terug zijn, daar de menschen niet gauw beter zyn te krijgen. Eet weer is hier mooi en op het oogenblik niet erg kond. Millionairs. Volgens een statistiek zyn er zoo vertelt de N. Crt. in ons land 568 millionairs. Voor 10 jaar bedroeg dit aanta! 433, zoodat in dat tijdperk er 135 millionairs bijkwamen. Vijf van deze millionairs bezitten meer dan 10 millioen, een zelfs 26 millioen. Laatsgenoemde is dus de rykste Nederlander. Eerstgenoemde vijf nionschen bezaten in 1907 teza- 77 millioen, welk bedrag thans reeds tot 87 millioen is aangegroeid. Van een heer en dame uit Antwer pen is gisterenmiddag te Rotterdam een wisselkantoor aan de Noord- blaak ^en portefeuille gerold met 2500 francs. Ambulance dr. Sikemeier. Uit een brief, te Arnhem ontvanj van mevrouw Sikemeier d.d. 17 cember uit Tsjorloe, ontleent de Arnh Crt. het volgende: Veel tyd tot schryven heb ik niet we hebben nu drie huizen tot hos pitaal ingericht en een voor operatie huis. Er liggen ongeveer 50 patiëuten in ieder huis. Het is om van te grie zelen, zoo verwaarloosd als die won den zyn, alle wonden etteren. Heele voeten moeten worden afgezet, die geheel dood ziin gegaan. Dergelyke toestanden kenae ik nog niet. De verpleging in hnizen is zeer las tig, als wy b.v. twee zalen hadden en ieder 75 patiënten had, zou het veel eenvoudiger zijn. En vnil dat de hui zen zyn, niet om van te praten, water js haast niet te krygen Het licht is ook al si slecht, we heb- procesverbaal, gesteld ter beschikking der justitie. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 775.9 te München, laagste stand 732.3 Thorns- havn. Verwachting tot den volgenden dag, Matige, tot krachtige zuidelijke tot zuidwestelyke wind, gedeeltelijk be wolkt, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. GOUDA, 31 December 1912. I. IJssel de Schepper. Op 1 Januari 1913 zal het 12*/j jaar geleden zyn, dat de heer I. IJssel de Schepper optrad aU Directeur der Koninklijke Stearino Kaarsenfabriek Gouda, alhier. ■Na gedurende eenige jaren als ver tegenwoordiger der Directie in binnen- buitenland aan de vennootschap verbonden te zijn geweest, werd de heer I. IJssel do Scheppor den len Juli 1900 benoemd tot Directeur in de vacature, ontstaan door het over lijden van den toenmaligen Directeur, den heer A. C. C. Versyl. De Directie der vennootschap be rustte toen mede in handen van den hoer Dr. II. IJssel de Schepper, na wions overlijden de heer Dr. A. 0. Geitel als mede-Divecteur optrad. Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan der fabriek, aan welker ont wikkeling en bloei do heer I. IJssel de Schepper zijn energie en zjjn kracht heeft gegeven, erkende de Regeering zijn groote verdiensten, door hem te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Buiten zijn veol omvattenden werk kring aan de fabriek, mAakte de heer H IJssel de Sohepper zioh in deze periode ook voor de stad zijner in woning verdienstelijk als lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, welk ooilege hem den 28en Jan. 1904 tot zyn voorzitter koos. Met vreugde maken wij van dezen dpnkdag melding, oipdatttede door m arbeid van aezen directeur aan het^ bedrijf der Koninklijke Stearine- Kaarsenfabriek oen wereldreputatie is gegeven, waardoor ook aan de ge- meente, waar zij is gevestigd, een goeden klank in den vreemde is ge waarborgd. Ais een eigenaardigheid van dit jubilé willen wy hieraan toevoegen, dat de datum daarvan juist samenvalt met dien van opriohting van de Roederij de IJssel", waardoor de jubilaris thans niet alleen is een „IJssel de Schepper", maar nu ook oen Schepper van „de IJssel". De collecten in 1912 bij het voltrek ken van huwelijken, ten Raadhuize ge houden hebben opgebracht f 287.27. Naar wij vernemen zal door- het Bestuur der Sociëteit „Ons Genoegen" alhier, een gecostumeerd Kinderbal worden gegeven en wel op Zaterdag 18 Januari a.s. Op den 2 Januari 191B wordt de 2e Luitenant Koolhaas Revers van het 10e Regiment Infanterie overgeplaatst by het 3e Bat. 4e Regt. Infanterie. Blijkens mededeeling van den Min. v. O. kunnen, in afwachting van eene in bewerking zynde regeling voor oplei ding v<*n militiekader, alle thans in opleiding zijnde miliciens na afgelegd examen tot een rang worden bevorderd. Door de Rotterdamsche politie is naar hier overgebracht, teneinde verder te worden getransporteerd, een te Schoonhoven woonachtig minderjarig meisje, dat uit de ouderlyke woning ^aldaar was weggeloopen. Op verzoek van den Commissaris van politie alhier is door de marechaus see te Breda aangehouden zekere V., die zich had schuldig gemaakt aan ont vreemding van goederen, ten huize zyner ouders, hier woonachtig. De aangehoudene is, na opgemaakt 78'/,. 86'/. 99', 86",, VAK DKK 31 DEC. 1912. Vorig» Koer» Vu Staafsleenlngcn Ned. Cert. Werkelyke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenronte 4 pet. Fort. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 6 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pot. ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. M exico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. ItMOk en C red kt-Instel lingen. Ned. Bankaandeelen Industr Onderuriiiinrrn American Oar A Foun dry Comp. O. v. A. ld .Smelting A Refining Oo. Cert. v. Aand. Anglo Amorican Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert, v. Gew. Aand. Kol. C red let Insfell. en Cultuur Ondernemingen Ilandelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur My. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A HQnbnnw MUen. Ketahoen" Mynbouw ij- Aand. IjangLêbong, Mijn- onw Mq. Aand. Great Cobar Aand. I'etrolfhm-Ondern. Dortache Petroleum In dustrie My'. Gew. A. Kon. Ned.My.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A Shell" The Trausp. A Trad Oy. 0. v.G.A Scheepvaart KUea. Nod.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoom vaart-My. „Zee- land1" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. r abafe-Oiide r lie in Ins en Bindjey Tabak My. A. IMvertea. Max wel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert, v, Aand. Spoarweren. Holl. IJzeren Spoor- wegmij. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmy. Serie A-H Obl. 8 pet, W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Joniss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-My. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A Wabash Gew. Aand Premleleeplagea. Amsterdam Aand. 3pct e. Thei VRe- 77'/, 85"/,, 63"/,, 99»/, 87'/, 90»/, 85"/,. 83 45"/, 104 83'/, 58 217 54»/, 71'/, 26 68»/,, 188 276 189»/, 8'/, 200'/, 85';, 194'/, 558-/, 625 189',, 118'/, 4'/, 104»/, 58'/, 216»/, 55 72% 88% 188 276 86% 165 557 189"/,, 4% 89'/, 3% 10% 102 143% 10"/,. 88'/, 88% 94% 95 63'/, 68»/,, 186% 86% 96% 97 31'/,, 31'/,, 161% 4'/, 161% 4'/, 144 4 pot. GELDKOERS. Prolongatie 44% pCt. Amerikanen aeer kalm, Steels iet, hooger, Petroleum ,81, Tabakken beter, Culturen «til en prijih., Nat. Staat«f. in va»te «temming, Buitenl. weinig varieereud, Mijnen «til, Tram waarden «til.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2