Gemengde Berichten. Stadsnieuws. SPOET POSTEBIJEN. Laatste Hericbu-n. Telegrafisch Weerbericht BURGERLIJKh STAND. Officieele Prijscourant effectenhandel te A msterda.ni - - - - den we toch tenminste iets voor de arme drommels kunnen doen (in het veld)." Een feit is het, dat iedereen werkt zoo hard hij kan. De geest in de am bulance is zóó goed*, dat ik mij geen beter harmonie en samenwerking zou kunnen voorstellen." Verbouw van het Koninklijke Paleis Het Loo. Met den bouw en verbouw van het Koninklijk Paleis Het Loo gaat het in alle opzichten naar wensch. Thans is aan de Oostervleugel van het al wat verbouwd moet worden reods onder de kap gebracht, zoodat men onafhankelijk van de weersge steldheid ongehinderd met de betim mering kan voortgaan. Verschillende vertrekken zijn in dit gedeelte reeds gereed en sedert eeni- gen tijd in gebruik genomen. Cor ridors van 3 M. breedte en bij wij len van zeer aanmerkelijke lengte, voeren naar de verschillende aparte- menten, zoowel boven als beneden. De nieuwgebouwde keuken, dit jaar reeds in gebruik genomen en de nieu we eetzaal, wier afmeting 25 bij 12 M., vallen in den Oostervlèngel het eerst in het oog. In de eerste is de vloer belegd met bruine tegels en de wanden met witte, die tiet geheel een helder aanzien verleenen. Door tal van klapramen hebben licht en lucht vrijen toegang. In het midden van den keuken, bo ven het fornuis, trekt een groote wa- semkap de bijzondere aandacht. Deze ter hoogte van 61/2 M. en geheel van plaatijzer vervaardigd door de firma J. Kroes, te Leeuwarden, heeft een fewicbt van 1500 K.G. Beneden be- raagt de wijdte van deze kap 5 bij 3 M. en naar alle gebogen eindigt zij in twee ronde afvoerbuizen. Het geheel is aan het plafond aan 4 ijze ren stangen opgehangen en langs de fraaibewerkten rand van 10 gasgloei- lampen voorzien. Zonder gevaar voor tocht trekken alle wasem en etens- luchten door genoemde afvoerbuizen naar boven. Hoog boven de daken der andere gebouwen verheft zich dat v^n de nieuwe, Koninklijke eetzaal, die op uitdrukkelijk verlangen van H. M. de Koningin aanmerkelijk grooter is febouwd dan de oorspronkelijke be- oeling was, waardoor zij zich boven de oude eetzaal en andere vertrek ken uitstrekkende, de genoemde groot te verkreeg. Konden in de oude eet zaal met moeite een 60-tal personen worden geplaats, de nieuwe biedt ruimte voor 1§0 genoodigden, die plaaats kunnen vinden aan een hoef ijzervormige tafel. Ook de "Westervleugel heeft groo te veranderingen ondergaanhet ge deelte langs de Koningslaan, waar zich de paardestallen bevonden, is op getrokken en tevens van een nieuw leien dak voorzien. In dit gedeelte bevinden zich de nieuwe ruime co- mediezaal en de kantoren voor het jachtdepartement. Thans wordt deze vleugel opgetrokken langs het cour tot aan het hoofdgebouw. Dit gedeelte waaraan men nu werkt, staat bekend als de „houten ^g^ng" Hierin bevon den zich de jmrtrakken der dienst- doende kameraderen. Bij het verwij deren van hout in de gang in de vertrekken, kwam aan den aag, dat in dezen vleugel de paarden voor heen een onderdak vonden. Want on der de vloeren lagen nog de klinkers en trof men de afvoergoten aan, ter wijl achter de houten wanden der ver trekken de palen met ringen nog aan wezig waren, waaraan de paarden eertijds werden vastgebonden. Het is zeker meer dan 70 jaar geleden, dat deze stallen in grooten haast tot apar- tementen voor de kamerheeren wer den ingericht. Na de restauratie van dit gedeelte zullen de vertrekken zeker een meer waardig verblijf voor de hofdigni- tarissen aanbieden. Bovendien heeft men een aanvang gemaakt met het leggen van een tun nel, die dwars over het cour den Im ker- met den rechtervleugel in ver binding stelt. Vlak langs het bordes van het hoofdgebouw heeft men een geul gegraven, die, liet men het wel water vrij spel, weldra een gracht zou wezen. Het welwater wordt echter steeds door 9 pompen, gedreven door motors, uit de geul gehoaden. Deze heeft een aanmerkelijke breedte, daar de tunnel bij een hoogte van bijna 3 meter de vc^le breedte van 3 M. verkrijgen zal. Van de kelders onder de vleugels worden tunnels gemaakt. De hoofd-in- en uitgang worden buiten de vleugels aangebracht. Over een maand wordt een aanvang gemaakt met den verbouw van het hoofdgebouw, dat zooveel zal worden opgetrokken, dat architectonische sym metrie, die thans verbroken is, weder herstelt. Deze verbouwing zal even wel geen invloed hebben op den terug keer der Vorstelijke Familie op het Loo. De terugkeer van het Hof zal zal er niet door verlaat worden. TWEEDE KAMER. Kosten der Nederlandsche deel neming aan de tentoonstelling te San Francisco in 1915. Ingediend zgn twee ontwerpen van wet* 1°. aanvulling en verhooging van' het tiende hoofstuk der Staatsbegroo- fcing voor het dienstjaar 1913. Beide wetsontwerpen betreffen de kosten der Nederlandsche deelneming aan de tentoonstelling te San Fracisco in 1915. In de M. v. T. wordt er aan herin nerd, dat in 1915 (van 20 Februari tot 4 December) te San Francisco, de hoofdstad van denjjfstaat California der Vereenigde Staten van Amerika, een wereldtentoonstelling zal worden gehouden (Panama-Pacific Internatio nal Exposition), ter vieringVan de tot st^ndkoming en de opening van het Panamakanaal. Door den^resident der Vereenigde Staten van Amerika zijn bij procla matie van 2 Februari 1912 namens de regeering en het volk der Ver eenigde Staten, alle naties der wereld uitgenoodigd zich op die tentoonstel ling te doen vertegenwoordigen en daaraan deel te nemen. Deze algemeene uitnoodiging is vervolgens door den gezant der Vereenigde Staten te 's-Gravenhage aan de Nederlandsche regeering overgebracht. Dat de Amerikaansche regeering op uitgebreideldeelneming van de onder scheidene Staten van Europa zeer veel prijs stelt en zich groote moeite en kosten getroost om tot zulke deel neming op te wekken, blijkt overigens ook uit het feit, dat zij een speciale commissie, uit personen van gewicht bestaande, heeft afgevaardigd ten einde in Europa de verschillende re geeringen mondeling en door over legging van verschillende bescheiden alle inlichtingen te verstrekken, welke zij voor beoordeeling van de tot haar gerichte uitnoodigingen van belang mochten achten. Deze commissie heeft ook Nederland bezocht en met ver schillende regeeringspersonen zoowel als met leidende personen uit de krin gen van handel, nijverheid en scheep vaart besprekingen gehouden. Na rijp beraad heeft de regeering gemeend, dat er aanleiding bestaat voor Nederland en de Nederlandsche koloniën om de uitnoodiging te aan vaarden en aan de tentoonstelling deel te nemen. Wat de Nederlandsche koloniën be treft, ligt het belang, dat zij hebben bij deelneming aan de tentoonstelling, voor de hand, daar de westkust van Noord-Amerika een als 't ware aan gewezen afzetgebied is en in nog veel grootere mate zou kunnen zijn voor de uitvoerproducten van Nederlandsch OoBt-Indië, terwijl de Nederlandsche koloniën in West-Indie door de ope ning van het Panamakanaal bij welks tot standkoming ook overigens hun belangen, vooral die van Cura9ao, zoo nauw betrokken zijn een zoo veel kortere verbinding met de west kust van Amerika zullen verkrijgen, dat de handelsbetrekkingen dier kolo niën met dat gedeelte van Amerika daardoor belangrijk vergemakkelijkt zullen worden. Een moeilijkheid aan de deelneming verbonden, is ongetwijfeld de groote afstand. Daortegenover staat echter als gunstige omstandigheid, dat in Cali- fornië talrijke Nederlanders en oud- Nederlanders zijn gevestigd, onder wie vele deugdelijke en actieve elementen, welke zich nog onlangs hebben ver- eenigd tot een Nederlandsche Kamer van Koophandel, zoodat men van krachtige medewerking .ter plaatse volkomen verzekerd mag zijn. Met de bedoelde Nederlandsche Kamer van Koophandel is ook over eventueele deelneming overleg ge pleegd en is voorloopig nagegaan hoe deze het best ware in te richten. Op grood dezer voorloopige onderzoekin gen is een begrooting opgemaakt der van regeeringswege beschikbaar te stellen gelden. Met een ruime reserve voor even tueel noodig blükende verhooging van enkele twijfelachtige posten komt deze begrooting tot een totaal van f 750,000, Naar de meening der Regeeriug be staat er voldoende aanleiding om voor deze uit verschillende oogpunten be langrijke zaak bedoeld bedrag be schikbaar te stellen. Het is de bedoeling, dat de helft van dit bedrag ten laste van Neder land zal komen en de andere helft ten laste der koloniale begrootingen. i o-op#po ca- Brand. Dinsdagnacht heeft een ernstig on geluk plaats gehad in de Uilenburger- straat te Amsterdam. In perceel 29a woont de familie E. Noot. De 57-jarige vrouw des huizes had haar voeten op een stoof, waarin een test met vuur. Blijkbaar heeft een tipje van haar rok vlam gevat. Plot seling stond zg op een zeker oogen- blik in vlammen. Buren schoten op het angstgegil van de ongelukkige snel toe, en doofde de vlammen door de ongelukkige over den grond te rollen. De brandweer, die onder leiding van den hoofd-brandmeester R. Boele gewaarschuwd was, had haar gewone werk niet te verrichten doch ver leende de eerste geneeskundige hulp. De arme vrouw werd naar het Is- raëlietisch Ziekenhuis overgebracht. Haar toe8tand**kLzeer bedenkelijk. (Hbld.) l'wee vêteranenX Men meldt uit Tiel aan Wt „Utr. Dbl.u Men zal zich herinneren daVnïjlangs de oudste ingezetene van Lemmer, de heer A. A. Riemersma, zijn 96on ver jaardag vierde. De grijsaard vervalt nog dagelijks o.a. zijn betrekking als omroeper. De stads-omroeper der ge meente Tiel, de heer H. Kramer, een ongeveer 83-jarige, die met 1 October jl. reeds 52 jaar deze betrekking ver vult, een bnzonder kras man, zond zijn collega te Lemmer bij die gelegenheid een felicitatie, waarop hij van dezen een hartelijke dankbetuiging ontving, waaruit o.a. bleek, dat de lieer R. op 1 Juli 1913 reeds 46 jaar omroeper is en behalve zijn vak als touwslager, nog eenige baantjes or bij doet (even als de heer K. te Tiel). Ook schreef hij, dat hij reeds 85 jaar in een en dezelfde fabriek werkzaam is en met zijn echtgenoote en kinderen nog een onbezorgd leven heeft, 't Schrijven ge tuigt van zeldzame opgewektheid. Men meldt uit Katwiik aan de „N. Crt.u De visschersvloot, die anders met Pinksteren uitvaart, zal in 1913 met Paschen uitgaan. Verscheidene reede- rijen zullen hun vaartuigen voorzien van Engelsehe netten, zeer licht want, dat niet riöo diep ligt. Na Pinksteren zal de Hollandsche vleet weer worden genomen. Men zal dit doen bij wijze van proef, aangezien de Engelschen dit jaar veel succes hebben gehad. Wel wordt geklaagd en gevreesd voor het doodvisschen der zee. De oplichting te Tilburg. Men meldt uit Tilburg aan de Tel: De heeren P. en F., gedetineerd we gens de bekende oplichting, zgn failliet verklaard. Men spreekt van een aan zienlijk tekort. De ontvluchting te Amsterdam. Volgens de „Tel." wordt het meer en meer waarschijnlijk, dat de ont vluchting van de z.g. mevrouw Ro- meijn uit het Huis van Bewaring te Amsterdam aldus in zijn werk is ge gaan De vrouw heeft in een winkel van buurt IJ IJ naar het café getele foneerd, waar zij wist dat haar man dikwijls kwam. Deze heeft zij toen verzocht, uit het huis aan hetFrede- riksplein no. 26 een deel van haar kleeren te halen en te brengen naar een harer kennissen in het Muider- poortkwartier. De diamantbewerker R. haar echtgenoot, heeft daaraan vol daan, haalde van de som, door zijn vrouw voor de kinderen bij de kin deren bij 'de familie in de Vrolikstraat gedeponeerd, een bedrag voor de reis. De vrouw is daarna vrij zeker per auto naar Rotterdam gebracht en van daar naar Engeland overgestoken. Het proces-verbaal tegen den heer Duys. Het opmaken van een proces-ver baal tegen den heer Duys, inzake be- leediging van den burgemeester van Zaandam, is reeds besproken in de ge heime raadsvergadering dier gemeente eind November gehouden. Wat in die vergadering besproken was, moest streng geheim blijven, doch dit was niet naar den zin van den heer Duys, die verklaarde niet te znllen rusten vóór die geheimhouding althans op zekere punten was opgeheven. Maandagavond is daartoe besloten en tot de ponten, welke gepubliceerd mogen worden, behoort ook het ge sprokene omtrent dit prooes-verbaal. En nu is gebleken, dat de mededee- ling van den inspecteur van politie aan den heer Days, dat hij proces verbaal opmaakte op bevel van den burgemeester, geheel in stryd is met de verklaring ven den burge meester zelf, die in de November-zit- tïng gezegd moet hebben de heer Duys citeerde deze woorden uit de notulen aan één der verslaggevers „Ik ontken ten stelligste ook maar eenigen last of opdracht te hebben ge geven inzake het opmaken van een proces-verbaal. Ik zou dit ook niet hebben kunnen doen, want ik ben geen hulp-officier van justitie. Ik sta er dus geheel buiten." N. Crt. Anti-kannibalisme. Advertentie, geknipt uit de „Gooi en Eemlander" „Gevraagd een nette ZIT- en SLAAPKAMER, omtrek Kerkbrink, liefst gelijkvloer, m. kapokmatras, en 's morgens een sneedje roggebrood en een glas melk en een ei, en 's midd, geen varkens- vleesch, en geen kinderen, f35 per maand." Maandagmorgen kwam aan het sta tion S.S. te Voorburg een krankzin nige aanloopen, wiens kleeren nat, gescheurd en bebloed waren. Uit in formaties van de politie bleek hij af komstig te zijn van Rotterdam. De ongelukkige had een maand gevange nisstraf ondergaan, en uit schaamte hierover was hij aan 't malen geraakt. 2den Kerstdag was hij van huib weggeloopen, en had rondgezworven, waarbij hij in 't water en prikkeldraad had gezeten. De man werd door de politie naar zijn woning teruggebracht. De bacove-crisis. Den 3n December is volgens De West te Paramaribo een telegram van mr. Benjamins ontvangen, lnidende: onderhandelingen met de United Fruit Cy. worden voortgezet. Van den Nederlandschen consul op Jamaica is telegrapisch bericht ont vangen, dat de jongste orkaan ge weldige schade heeft aangericht in de tarwevelden aldaar, zoodat een groot deel van den oogst verloren is. Men hoopt, zegt De West, dat dit een reden te meer zal zijn voor de Fruit Oy. om den opkoop in Suriname niet te staken. Als zeer groote zeldzaamheid kan gemeld worden, dat mei/ te Tiel op üdejaar nog bezig was op een akker aldaar, bij den snoorweg, met bet delven van aardappelen, die er nog flink van stuk en zeer goed uit kwamen. Oudejaarsavond ontglipte een koe van den veehouder W. te Westzaan haar geleiders en holde in volle vaart het dorp in. Eenige fietsers en wan delaars, die het beest tegen wilden houden, moesten dit met een stoot, of een vertrapte fiets bekoopen. Eindelijk brak zij bij |den veehouder O. door een hek, waar ze op een stuk weiland terecht kwam, en waar ze gedurende den nacht gelaten is. De 16-jarige B. te Bussam schoot zich bij ongeluk met een flobertpistool in den buik. De aanwezige geneesheer, dr. De Jong, beval direote opname in het ziekenhuis te Hilversum. Watersnood in Friesland. Een der lezers van De Standaard schrijft Het vraagstuk der waterlossing in Friesland eischt zeer dringende voor ziening. Te Tietjerk bijv. waar voor een drietal jaren de ministers Regout en Talma zich door persoonlijk be zoek van den treurigen toestand over tuigden, is thans de nood nijuender dan ooit. Kortelings in die streken verblijvende, zag ik gedurig de wit- gekuifde baren over de verdronken polderlanden, in gesloten phalanx, op de woningen komen aanstormen. De sidderende bewoners bereiden zich te gen het losbreken der Januari stor men op het ergste voor. De eerste bergspoor in Nederland. Maandagmiddag is de brug in ge wapend beton, die van den heuvel van „Mooi-Nederland" voert naar Bérg-en- Dal en bestemd is voor de eerste elec- trische bergspoor in Nederland, Beek Berg-en-Dal, bij volle belasting met volledig succes beproefd. Nadat eerst een gewone tramwagen over de brug had gereden, werd zij beproefd met twee aaneengekoppelde wagens der electrisohe tram, die met zakken zand gevuld waren. De brug vertoonde geen enkele afwijking zoodat de lijn nn zeker spoedig in exploitatie komen kan. De beproeving geschiedde in tegen woordigheid van den burgemeester on zer gemeente, den heer F. M. A. v. Schaeck Mathonden heer H. Lahr, I LI directeur van Electriciteitawerken en tramdienst en den bouwef der brug den civ.-ing. G. Kuüpers uit Rotter dam. (Prov. Geld. en Nijm. Ct.) V erkiezingsjammeren. Men schrijft aan de Tijd Vrijdag jl. trok mr. dr. Jan van Best naar de oude veste Sluis om daar een verkiezingsrede te houden ten gunste van den antirevolutionair Die lissen, dié in 1913 candidaat zal wor den gesteld in de komende vacature Vorsterma» van Oijen. 's Avonds na afloop zou mr. v. B. door een der in gezetenen per auto naar Braggo wor den gehracht. Door onbekende om standigheden, kwam oohter de auto alvorens Brugge te bereiken, in een kreek terecht. Do auto bleef onbescha digd, doch de beide ingezetenen waren tot den hals doornat en vol modder. Door de hulp van enkele boeren, die werden opgeklopt, kwam de auto weer op het droge en werd de reis naar Brugge voortgezet. De heer Van Best moest echter Zaterdag te Brugge tot één nar in het bed blijven, omdat, ja, omdatz,n garderobe nog niet in orde was. En te Sluis vertelt men De rede was goed doch de redenaar viel in 't water. Men meldt uit Oss: Na een woordenwisseling over ver huur van een land word in de nabij heid van zijn woning de landbouwer W. v. Heumon door den landbouwer B. Schel zoodanig met een mes in de zijde gestoken dat na eenige uren de dood intrad. De dader wern gevangen genomen. Maandagavond ia de jachtopziener De Veer, die met 2 collega's op sur veillance was in de duinen bij Over- veen door hagelkorrels aan been en hand gewond. De dader, de 20-jarige schilder N. R. uit Overveen, verklaarde niet op den jachtopziener maar op diens hond te hebben willen schieten. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. Aan de Wissel en Effectenbank te Rotterdam vervoegde zich Dinsdag middag S. Van der Grient, paarden handelaar uit Den Haag, om ohèques te koopen. Hij legde daartoe twee bankbriefjes van f 1000 neer. Een oogenblik daarna waren deze ver dwenen. Verdacht wordt een 60-jarig persoon met gebroken Fransoh aooent, die inmiddels ook verdwenen bleek. GOUDA, 2 Januari 1013. Ter gelegenheid van het feit, dat de heer I. I Jssel de Schepper gisteren 12Vj jaar Directeur was van de Ko ninklijke Stearine Kaarsenfabriek Gouda, ontving de jubilaris gisteren talrijke blijken van belangstelling van hier en elders in den vorm van bloem stukken, telegrammen, enz. Hoewel deze gedenkdag niet offi cieel werd herdacht, kwamen toch de leden van de Kamer van Koop handel en Fabrieken, en vele anderen den jubilaris complimenteeren. Was men tot dusver niet gewoon in een openbare vermakelijkheid een nieuwjaarswensch uit te spreken, ook deze groote-stads-idee werd hier gis teren ingevoerd. Gelgk de samenspra ken van Pieternel en Bestevaêr in groote plaatsen, zoo heeft ook de ex plicateur van de Bioscoop-Salon „Gouda Vooruit" aan de Hoogstraat een nieuwjaarswensch op rum samen- gesteld en uitgesproken in de gisteren gehouden voorstellingen. De heer Verbeek ving aan met den oorltfg in den Balkan en de ramp van de „Titanio". Aan de politiek waagt i hij zich niet, want het is slechts Om de eeren om 't geld te doen,, JÉ Ze knijpen je uit als 'n citroen. Pas is er weer een nieuwe wet, Of een ander wordt op touw gezet. En Kolkmanachtig, fijn gesponnen Is de Tariefwet nu verzonnen. Maar 'k hoop, zei vriend Piet, Dat de ontwerper daarmee een bok [schiet Dan stapt hij daarvan af en geeft een overzioht van Goudsche toestan- den, verkondigt de roem van de kaar* f sen, de kaas en de pijpen en wendt zich tot den Raad, die hij niet wil J „opschroeven", maar toch „flink is voor zaken die verbetering behoeven". Ook is daar voor de zedelijkheid een lans gebroken en hij haalt dan aan: Alles wordt eleotrisoh verlicht, Anders is de brave boerenzoon niet J [gesticht.J De nieuwe schouwburg aan de Boe- lekade, de nieuwe verkeersverbetering^ te water voor de MaU|gatslui* rele veert de heer Verbeek en hg verklaart zich tegen de winkelsluiting, want: Als die wordt wet, Wordt de kleine man in't zonnetje [gezet. Dan besluit hg met zijn wensch voor het nieuwe jaar aan de bezoe kers, getrouwd en ongetrouwd, voor allen heeft hij wat, en zijn directie en verder personeel vergeet hij daarbij niefc' J Het was een aardig idee van den heer Verbeek en zeker heeft hij gis teren succes gehad. Op het jachtterrein van den heer B. alhier, onder de gemeente Waddinx- veen, was Dinsdag de jeugdige stroo- pes J. H. op jacht op een haas. H. struikelde daarbij in een greppel, het stfhot ging af, doch door 't openslaan van het geweer, sloeg de hagel terug en H. kreeg de geheele lading in het gelaat, waardoor hij talrijke brand wonden bekwam. Reederij de IJsel v/h. C. G. van der Garden. Gisterenmorgen waren aan boord van de Stoomboot „IJsel I" de ge heele bemanning, alsook het overige personeel van de Reederij de IJsel v/h. C. G. van der Garden, samen een 80 man, en Commissarissen der nieuwe vennootschap bijeengekomen voor de installatie van den Directeur, den heer H. P. van Reedt Dortland, In de l#t* klasse kaifcifc voerde eerst het woord de heer L*W. C. G. van der Garden, die als vArmalig Direc teur der stoombootdiensten afsoheid nam van het personeel, dat in zijn dienst was werkzaam geweest, waarna de heer I. IJssel de Schepper, namens Commissarissen en Directie de nieuwe maatschappij officieel aanvaardde en daarbij de verwachting uitsprak, dat het geheele personeel, dat aan de nieuwe reederij was overgegaan, door getrouwe plichtsbetrachting zou mede werken tot den groei en den bloei van de onderneming. Daarop werd de heer H. P. van Reedt Dortland als Directeur geïnstalleerd. •ak De heer Dortland sprak daarop een enkel woord, waarin hij dank bracht voor het in hem gestelde vertrouwen en waarbij hij zich bewust verklaarde van de moeilijke taakv welke hij had aan vaard. De Directeur /riep de mede werking in van het geheele personeel om hem de uitvoering daarvan te vergemakkelijken. Ten slotte werd door den heer Van Werkhoven, agent der maatschappij hier ter stede, dank gebracht aan den heer L. W. C. G. van der Garden, voor hetgeen deze als Directeur en met hem zijn familie voor het perso neel hadden gedaan. Als vertegenwoordigers der vennoot schap te Rotterdam waren ook tegen woordig de heeren Fol, chef van het kantoor Oude Hoofdplein (voor het passagiersvervoer) en Visser, firma T. Tromp, Wgnhaven (voor het goederen vervoer). Als agent der Maatschappij van het aanneemkantoor Turfsingel is benoemd de oud-kapitein Verloop. Aanvaring. De eerste dag dat de nieuwe reederij „de IJsel" vh. C. van der Garden haar booten in de vaart heeft, is niet fortuinlijk geweest. Tengevolge van den dikken mist heeft hedenmorgen de uitgaande mo torboot „IJsel 8" (de voormalige El- selina), kapt. Leurs, in den IJsel nabij Sijmen de in het vaarwater zonder licht voor anker liggende tjalk „Eben- Haëzer" van Groningen, geladen met pulp, bestemd voor Gouderak, mid scheeps aangevaren, zoodat deze ter stond begon te zinkeu. Onmiddellijk verleende de „IJsel 8" assistentie aan de zich aan boord van de tjalk bevindende schipper, diens vrouw én vier kinderen benevens zgn 8Ó-jarige moeder, door hen over te nemen en te brengen aan boord van eèn in de nabijbeidvoor anker liggend schip. Intuwohen poogde de kapitein van de IJsel 8 de- tjalk onder den wal te zetten, hetgeen deels gelakte. Toch zonk de schuit zoodanig, dat het dek daarvan met laag water nog onder bluft. De „IJsel 8" keerde unmiddelgk naar Gouda terug, teneinde de aan varing te rapporteeren. De schade wordt door assurantie gedekt. A. Dortland Jr. Gisteren herdacht de heer A. Dort land Jr. den dag, waarop hg voor 25 jaren werd opgenomen ais deelgenoot onder de firma Knox van Dongen Bolding, later onder die van Ph. Knox, terwijl na diens overlijden 1 Jan.'1842 de firma den tegenwoordigen naam kreeg, door het optreden als firmanten van Mevrouw de Wed. Knox en den heer A. Dortland Sr. pe jubilaris van gisteren kwam 11 Sept. 1882 in betrekking bij de firma en trad den len Januari 1888 als deelgenoot daarvan op. Nadien is de firma dezelfde ge bleven, doch op 1 Jan. 1896 kwam heer J. A. Dortland als deelge noot de firma versterken. De heer A. Dortland Sr. overleed op 26 Oct. 1899. Hethuis Wed. Knox en Dortland is een bloeiende zaak, aan welke de belangen van velen in don handel en speciaal den kaashandel sinds jaren zijn toevertrouwd. De gedenkdag van gisteren werd in besloten kring gevierd. In dien kring ervoer de jubilaris de belangstelling van zijn familie, vrienden en zijn personeel, die dien dag tot een feest dag hebben gemaakt. Toen hedenmiddag een met hout beladen wagen van den houthandel- A. Vingerling alhier de brug tegenover do Corn. Ketelstraat moest oprijden, nam het paard den draai niet vol doende, gleed toen achteruit en ge raakte met den yvagen in d0 Karne- melksloot. Met fluks toegeschoten hulp mocht het gelukken alles weder spoedig op het droge te brengen. Gedurende dje maand Dec. zijn door de Mallegatsluis geschut 2401 schepen met een inhoud van 222650 en 643 stoomschepen, inhoudende 69446 M3., totaal dus 3044 vaartuigen met 282096 M3. inhoud, en 8 hout vlotten uitmakende 50 koppels. In 1912 aantal vaartuigen 40178 met een inhoud van 3170351 M3, in 1911 aantal vaartuigen 39396, met oen inhoud van 3038453 M3, in 1912 meer 782 vaartuigen met een inhoud van 131898 M3. Gedurende de maand Dec. werden in deVolksgaarkeuken gebruikt: 1381V2 portiën en afgehaald 634 portiën te zamen 20151/2 portiën. Een tweetal personen uit deze ge meente vervoegen zich bij de inge zetenen om gaven, ten einde, daar zij scheepsjagers zijn, zioh weder van een jaagiijn te kunnen voorzien in hun onderhoud. Alvoren eenige gift te schenken is het gewenacht nadere in formation in te winnen bij het com missariaat van politie alhier. Pe persoon, die op Oudejaarsdag van Breda naar hier was getranspor teerd wegens verduistering van den inboedel zijner ouders, is hedenmorgen naar het huis van bewaring te Rot terdam overgebracht. AIb bewijs van een zachte winter dient dat te Krimpen a/d. Lek in den tuin der Sociëteit de goudsbloemen en de zg. Februaritjes in vollen bloei staan. Alphen a.jd. Mijn. De vereeni- ging de „Martha-tichting", weesin- richting alhier heeft aanbesteed het bouwen van een school met onder wijzerswoning en bijkomende werk zaamheden. Laagste inschrijver de heer W. A. Jansen te Utrecht voor de som van f 76.950 aan wien het werk Bpreking van het rapport van de sub commissie voor het woningonderzoek, beslotetf Të adviseeren tot onbewoon baarverklaring. Daarna worden besproken de rap- irten aangaande plaatsbezoek te ÖudeWatefr, Moordrecht en ter Aar in de firma Wed. Knox en Dortland. Deze firma is een oude en tegelijk goede bekende in den geldhandel. Eertgds werden de zaken gedreven Bodegraven. De voorzitter der Gezondheidscommissie deelt mede het geen sedert de vorige vergadering is verricht [tot uitvoering van genomen besluiten. Ingekomen zgn o.a. antwoord van Woerden, Zwammerdam, Reeuwijk, Waddinxveen, Nieuwveen en zeven hoven op de ingezonden rapporten aangaande te verbeteren perceelen het afschrift van een besluit tot ver tering van perceel D no. 96 te ter Aaridem van een besluit, waarbij B. en W. van Moordrecht aan den Raad voorstellen de perceelen L no. 38 onbewoonbaar te verklaren een schrijven van Waddinxveen met be richt, dat de onbewoonbaarverklaring van de perceelen B no. 129 en 130 door den Raad is opgeheven, overeen komstig het advies der Commissie het afschrift van een verordening op verontreiniging der openbare wegen te Nieuwveen. Rapport woidt uitgebracht over een klacht aangaande perceel 102 te Bar- woutswaarderhiervan zal aan het ge meentebestuur worden kennis gegeven. Ten opzichte van het perceel Den Ham no. 2 te Boskoop wordt, na be de conclu8iën worden goedgekeurd. Medegedeeld wordt dat het Comité voor drinkwaterleidingen van gemeen ten tusschen Rijn en Lek heeft bericht, dat de plannen tot uitvoering blijven lusten, totdat de Staatscommissie voor drinkwatervoorziening zal hebben be slist over het plan tot stichting van een pompstation ter voorziening van een groot aantal gemeenten in Zuid- Holland, Noord-Holland en Utrecht. Sedert de vorige vergadering zijn aangegevente Boskoop 2 diphtheri- tis, te Waarder 1 diphtheritis, te Woer den, Nieuwveen en Reeuwijk ieder 1 febris jyphoïdea en te Waddinxveen 3 febris typhoïdea. Besproken wordt het plaatsen van een advertentie tegen de Abdijsi- roophet blijkt dat de kosten van plaatsing in de 8 bladen van het res sort, waarin gewoonlijk geadverteerd wordt, te hoog zijn én dat het Week blad van Woerden niet genegen is tot opname van de waarschuwing tegen deze Abdijsiroop. Besloten wordt de verspreiding van het strooibiljet over te laten aan de Groene Kruis-afdee- lingen. 'an Moordrecht is ingekomen voor advies een concept-politieverordening na bespreking van enkele punten word geadviseerd tot vaststelling, behoudens enkele wijzigingen. Overgelegd wordt een staat van on derzoek van melk en margarine te Bo degraven. Goedgevonden wordt aan Boskoop in te zenden een rapport aangaande reinigingsdienst, in verband met ge bruik van compost in de kweekerijen verzocht zal worden dit rapport te bestudeeren en desgewenscht te be spreken met onze commissie Na eenige bespreking van het werk plan voor 1913 wordt de vergadering gesloten. (S. Ct.) Schoonhoven. De klerk der Poste rijen en Telegrafie Jv C. Bitter is van hier verplaatst naar Rotterdam (tele graafkantoor), Woerden. Dinsdagavonds was in verband met het eervol ontslag, ver leend aan onzen bfirgjejïieester Schalij, die tevens benoemd werd tot officier in de orde van Oranje Nassau, een buitengewone Raadsvergadering uit geschreven, waarin de voorzitter met een korte toespraak de vergadering opende en zijn dank betuigde voor de ruim 29-jarige samenwerking met den Raad. De wethouders en het laatst aangekomen Raadslid hielden ook toe spraken, waarna de voorzitter de ver gadering sloot en met muziek huis waarts werd geleid. (Hbld.) Owdewater, In de Maandag ge houden raadsvergadering werd beslo ten, de verordening op het gas- en waterleidingbedrijf te wijzigen, voor de waterleiding een accountant te be noemen en het salaris van den ac countant van het gasbedrijf van f 250 op f 175 terug brengen een dat voor den accountant van 't waterleidingbe drijf te bepalen op f 75. De accountant van het gasbedrijf de heer E. A. Zwanenburg te Gouda, werdt in gelijke kwaliteit benoemd voor het waterleidingbedrijf, met ül- gemeene stemmen. Besloten werd artikel 2 van de verordening op persoonlijke diensten bij het brand wezen in dien zin te wij- zigeD, dat de leeftijd in plaats van tusschen de 20 en- 60 jaar, tusschen de 30 en 45 jaar wondt gesteld. Tot Btadswerkm&a werd met al gemeene stemmen Jbenoemd C. G. den Hertog, te Haéjplwecht. Voetbal. Op het Sporterrein had gisteren de plaatselijke ontmoeting Olympia II T. 0. P. I plaats. T. O. P. wint den opgooi en ver kiest eerst met wind mede te spelen, zoodat Olympia aftrapt en direct een bezoek brengt aan de T. O. P.-ach- terhoede, die echter de bal terugzendt en hun voorwaartsen aan het werk stellen. Goed samenspelend gaat het op den Olympia-keepei af, en nog niet lang is gespeeld, of T. 0. P. heeft op vrij gelukkige wijze de leiding. De blauwwitte voorhoede trapt weer af en hoewel de linkerwing danig in actie is, zijn de bezoeken zeer gering in aantal en brengt men het niet verder dan de backs, die het ter rein zuiveren en gesteund door de half-backs hun voorwaartsen steeds in aotie houden. Aanval op aanval wordt ondernomen en de Olympia-doelman is niet gelukkig als hij nog 3 maal achter elkaar moet visschen. Na rust komeD ook de Olympianen wat meer in actie, de linkerwing met den midvoor, werken wel hard, doch steeds stuiten zij op de backs, zoodat de T.O.P.-doelman weinig behoeft op te treden. De rood-zwarte mid-half, die den geheelen wedstrijd goed werk verrichtte, verplaatst meestal het spel en de beide vleugels ondernemen tal rijke aanvallen, doch IJaseletijn weert zich nu beter en ziet zich slechts eens passeeren. Een tegenpunt kan Olympia niet meer forceeren, zoodat het einde ver diend komt met een overwinning van T.O.P. (5-0.) De Struis II speelde in de IJssel- laan vriendschappelijk tegen Gouda III welke laatste met 5—2 won Postkantoor te Gouda. Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden gedurende de 2e helft der maand December niet zijn kunnen worden uitgereikt. Namen der Plaatsen van bestemming. Binnenland Brieven. Klein vee-fokkerij Hoeve Veldzicht, '8 Hertogenbosch. Méj. B. Steur, Hilversum. C. v. d. Heuvel, Zevenbergen. Briefkaarten. J. Baron, Amsterdam. Schipper H. Schut, De Leur. 2 stuks zonder adres. •Drukwerk. 6 Stuks. Nota. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. De Directeur van het Post en Telegraafkantoor, HERMANS. Den Haag. Bij de politie heefteen kantoorlooper van een bankinstelling aangifte gedaan, dat hem op Oude jaarsdag een aangeteekenden brief, inhoudende effecten, is ontfutseld. De man had den brief aan het loket in ontvangst genomen en in een der buitenzakken van zijn jas gestoken, Op straat gekomen, miste h\j den brief die bevatte obligaties Hongarije en Loten Antwerpen. Berlijn, 2 Jan. Uit Adrianopel wordt aan de Berliner Zeitung ge meld De oorlogzuchtige stemming neemt sterk toe en wordt gevoed door het gerucht dat Bulgarije voortdurend nieuwe troepen naar de Tsjatjalsja- linie zendt. 0. Palsgraaf, gehuwd met A. Jonge- neel, 27 j. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 767.7 te Miinohen, laagste stand 731.4 Vest- manover. Verwaohting tot den volgenden dag, Toenemende tot matige tijdelijke wellicht krachtige zuidelgke tot zuid westelijke wind, nevelig tot zwaarbe wolkt, wëarschijnlgk regenbuien. Zelf de temperatuur. MARKTBERICHTEN. Gouda, 2 Jan. lqi$. GRA.&ENZooals gewoonlijk in dese weken het geval is, was het ook heden. Al i9 de vaart niet gestremd, toch ligt de handel stil, Ook heden blijft dus de gewone noteering achterwege. Veemarkt. Melkvee goede aanvoer, handel teer middelmatig prijzen echter zeer hoog. Vette varkens, goede aanvoer, haudel vrijwel, a8 31 ct. per half K.G. Biggen voor Engeland, goede aanvoer, handel vlug, 25 i. 27 ct. per half K.G. Magere Biggen, red. aanroer, handel stug, 1.60 k/ 1.85 per week. Vette Schapen, goede aanvoer, handel zeer vlug ao.— Muchtere Kalveren, redel, aanvoer, han del vlug, 13.— a 17.—. Graskalveren geen aanvoer. Fokkalveren 14 i 26 Kaas, aangevoerd partijen, handel •tug ie kwal. 30.— k ade kwal 27 *9-— Zwaardere i f Noordhollandsche a Boter 900 stukken v. K G Handel vlug. Goeboter 1.35 k f 1.45. Weiboter 1.40 k 1 45. GEBOREN 1 Jan. Willem Adria- nus, ouders H. J. Hornis en A. van Dam. Lijntje, ouders N. Broekhui zen en L. Bennis. Catharina Maria, ouders P. J. Borst en M. J. Nieuwen- huizen. Gijsbertha Geertruida Maria, ouders A. van Reden en E. Verheul. Johanna Teuntje, ouders P. van Leeu wen en S. S. Hofman. Johanna Adriana, ouders P. C. de Mol en O. Bik. OVERLEDEN2 Jan. Adriana TAN DIN 2 JAN. 1913. Staatsleenincen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. BelaBtingvrge Kronenrenfce 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.inij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (NicolaiSpoor- weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1906 3 pet. Bank- en Crediet-Instel- llngen. Ned. Bankaandeelen (ndustr Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. (J. 8. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. fi >l. Credlet lustell. en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mfinbouw Mtyen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Oudern Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. A Scheepvaart Mgeu. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mg. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Onderiiem I mr en Bindjey Tabak Mij. A. Ütver&en Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Tiim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmg. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. AtchiBon Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A Wabash Gew. Aand Preioie»centinre« Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei s-I gs-Gea. 4pet. Prolongatie 4 pCt. Amerikanen willig, Steels beter, Petroleums beter, Tabakken willig, Culturen stil en prijshoudend, Rubbers vaster, Nat. Staatsfondsen flauw, Bui- tenlandsche stil, Mijnen stil, Tram- waarden stil. Vorige Koer». Koer» v«n beden. 78'/.. 78% 85'/. 86% 63'%, 99'/. 100% 87'/» 90% 85'%, 83 86'/, 45'%, 104% 45'%» 83% 82% 58% 58% 2161/, 56 66 72% 26 73'/, 68s/, 70'/,, 188 276 189% 189 8% 10 200'/, 86% 202 901/, 165% 166% 557% 661% 526 189"/., 189% 118% 99% 4% 4% 89'/, 3% 10''/., 88% H% 88'/, 96 96 63%, 63%, 185'/, 86% 97 97 31%. 33% 161% 4% 163'/» 4'/, 102 102%, 144 RS. 146

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2