ZBIzxm exilaxxd. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. s:e=o:rt Laatste Berichten Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Frankrijk. Bij de poging tot ontzet van dein een Marokkaansche kasba belegerde kolonne-Mascoutier is voor het eerst een Fransche aviateur in het vuur ge weest. De vliegenier, die den vuurdoop ontving, is de luitenant Dohu. Onder een hevige storm steeg hij den 22n 's morgens op. Een „remous" dwong hem al dadelijfe te stijgen tot een hoogte van 1500 M. Daarop kon hij zich orienteeren en in Zuidelijke rich ting langs de kust vliegen. Een kaart, waarop de kasba staat aangegeven, bestaat niet. Het eenige wat hij wist, wat dat de kasba dicht bij het riviertje Smimousa gelegen is. Hij volgde dus de kust, totdat hij de monding van die rivier gevonden had en vloog toen stroomopwaarts. Hij verloor ruim anderhalf uur tijd met dit zoeken, terwijl de inhoud van zijn resorvoir slechts berekend was op twee en een half uur. Reeds begon hij groote vermoeidheid te gevoelen, toen hij de kasba ontdekte, maar tegelijk bemerkte hij, dat de belegeraars ook hem in het vizier hadden en op den korrel namen. Niettemin bleef hij ge durende tien minuten boven de ves ting zweven op een hoogte van onge veer 200 M. De sterke wiyjl gaf hem de handen zoo vol, dat hij geen ge legenheid vond eenige brieven, welke hij, in lood gevat, bij zich droeg, voor de belegerden te laten vallen. Toen hij de overtuiging had gekregen, dat dezen hem hadden gezien, nam hij den terugweg aan en kon althans rappor teeren waar ongeveer de vijandelijke groepen zich opstelden en dat het ter rein zeer vele moeilijkheden scheen te zullen opleveren. Een opzienbarende zaak. Zaterdagavond werden in een villa te Perreux bij Parijs een dame, de weduwe Chabrux en haar zuster door een inbreker overvallen en zwaarge wond. Het door de politie ingestelde onderzoek naar den dader heeft gis teren tot een opzienbarende ontdek king geleid. Men had op de plaats van den aanslag een handschoenknoopje en een Verscheurd stukje papier ge* vonden, hetgeen tot ontdekking en gevangenneming van den dader leidde. De politie stelde namelijk vast, dat deze beide voorwerpen van den fa briekseigenaar Pirou in Gentilly af komstig waren, die tevens in die ge meente de algemeen^, geachte burge meester was. Pirou blijkt door specu laties zijn vermogen geheel te hebben verloren. Hij trachtte daarom, tever geefs, geld op te nemen, maar vond overal een weigerend oorten slotte ging hij tot de misdaad over. Tot dusver ontkent Pirou alles, hoezeer ook de beide vrouwen, met wie hij in het ziekenhuis geconfronteerd werd, hem beslist als den dader aanwezen. De justitie twijfelt dan ook geenszins. Onder de inwoners van Gentilly heerscbt groote ontsteltenis, daar men den burgemeester, tot voor kort, nog een rijk man beschouwde, en niet voor het plegen van zulk een daad in staat achtte. Naar aanleiding van het vermelde besluit van den Raad der gemeente Woubrugge tot opheffing van de open bare school te Hoogmaae hebben be langhebbende ingezetenen van Hoog- made, o. w. de predikant van de Ned. Herv. Gem. aldaar, aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland een verzoek schrift ingediend, om genoemd ge meenteraadsbesluit niet goed te keuren. (N. R. Ot.) Deputaten-vergadering. De Deputaten-vergadering van de Anti-revolutionaire Partij zal ditmaal, naar „De Standaard" bericht, gehou den worden op Donderdag 24 April te Utrecht. Kamerverkiezingen. De „Tel." meent te weten, dat van vrijzinnige zijde den heer F, J. W. Drion, secretaris van den Bond van Vrije Liberalen te 's-Gravenhage, de candidatuur voor het district Ridder kerk is aangeboden. Chineezen in Ned-Indië. Jhr. mr. F. Beelaerts Van Blokland, gezant van Nederland in China, die in het begin van Februari zyn stand plaats Peking zal verlaten om zijn ver lof in Europa door te brengen, heeft in opdracht ontvangen om alvorens naar het Moederland te vertrekken, een dienstreis te maken in Ned.-Indië, ten einde persoonlijk met de Indische Regeering eenigè Chineesohe aange legenheden te besproken. Zyn waarnemende opvolger te Pe king, do gezant graaf van JLimburg Stirum, reist evenéens in het begin der volgend maand van den Haag naar zijne standplaats af. Mr. H. L. Drucker. Toen het besluit van Mr. Drucker, om zich niet opnieuw voor een Ka- mercandidatuur beschikbaar te stollen bekend werd, heeft de Redactie van de „N. R. Crt." zich tot hem gewend met het verzoek, te mogen worden ingelicht omtrent de redenen, die hem tot dit besluit hadden genoopt. Mr. Drucker, die buitenslands verblijft, en daardoor niet in de gelegenheid was, den redacteur te woord te staan, deelt hem thans schriftelijk mede, „dat er voor (hem) geen aanleiding bestaat, in het openbaar rekenschap te geven van de persoonlijke redenen, die (hem), na langdurige overweging, hebben geleid tot het besluit, niet verder eene candidatuur voor de Tweede Kamer te aanvaarden. „Alleen wil ik nog schrijft mr. Drucker eens dennadruk erop leggpn, gelijk ik het deed in mijn schrijven van 21 Dec. jl. aan het be stuur der kiesvereeniging Burgerplicht te Groningen, dat het besluit, mij niet weder beschikbaar te stellen, sedert langer dan een jaar bij mij vaststaat. Reeds in den vorigen winter heb ik daarvan vertrouwelijke mededeeling gedaan aan myne staatkundige vrien den in de Kamer. Het overleg tus- schen de hoofdbesturen van de drie vrijzinnige partijen tot voorbereiding der thans verkregen samenwerking was toen nog niet aangevangen. Van een verband tusschen de concentratie en het door mij genomen besluit, als waarop in enkele bladen schijnt te zijn gedoeld, kan dus geen sprake zijn." De spoorwegplannen rondom Utrecht. Onlangs ontleenden wij een en ander aan het Utr. Dbl. omtrent de plannen, welke aanhangig zijn tot verhooging van de spoorbanen rondom de stad Utrecht, voor zoover die banen be- hooren aan de Maatsohappij tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen en tot den bouw van een geheel nieuw Cen traal Station. Thans verneemt genoemd blad, dat de gemeenteraad onlangs in geheime zitting het besluit nam, dat geen reke ning meer kan worden gehouden met de oude plannen der Staatscommissie, tot verbetering van de spoorwegtoe- standen rondom Utrecht, welke plan nen de gemeente geheel moet loslaten, omdat zij practisch onuitvoerbaar zijn gebleken. Onderwijzers-weduwen. Het hoofdbestuur van het Neder- landsch Onderwijzers-Genootschap heeft een adres gericht aan H. M. de Koningin, waarin zij te kennen geeft „"dat het hoofdbèstuur zich veroor looft de aandacht van Hare Majesteit te vestigen op den deernis waardigen toestand, waarin vele weduwen van vóór 1 Januari 1906 overleden of ge pensioneerde onderwijzers bij het lager onderwijs zich bevinden dat velen harer na het overlijden harer echtgenooten geheel zonder mid delen zijn achtergelaten, terwijl zij enkel door het feit, dat haar echtge nooten zijn overleden vóór 1 Januari 1906 zijn verstoken van het weduwen- pensioen, aan de weduwen van op of na dien datum overleden onderwijzers krachtens de Weduwenwet voor de onderwijzers 1905 wordt toegekend dat het, naar het oordeel van voor noemd hoofdbestuur, ligt op den weg der gemeenschap het lot dezer wedu wen eenigszins te verzachten dat toch door de echtgenooten dezer weduwen aan de gemeenschap ge wichtige diensten zijn bewezen tegen een belooning, te karig om naar be- hooren te voorzien in de geldelijke gevolgen van hun overlijden voor hun weduwen dat het hoofdbestuur zich omtrent de wijze, waarop het Rijk zich het droevig lot dezer weduwen zal kun nen aantrekken niet wenscht uit te spreken, vertrouwende dat Hare Ma jesteit met Hoogst Derzei ver raads lieden zal gelukken den meest ge- schikten weg te vinden weshalve het hoofdbestuur voor noemd Hare Majesteit eerbiedig ver zoekt maatregelen te beramen om alsnog aan de weduwen van vóór 1 Januari 1906 overleden of gepen sioneerde onderwijzers bij het open baar en het bijzonder lager onderwijs van overheidswege geldelyken steun te verleenen." In een adres aan de Tweede Kamer verzoekt het hoofdbestuur het van overheidswege verleenen van gelde- lijken steun aan bovenbedoelde we duwen zooveel mogelyk te bevorderen. Naar het Oentr. verneemt, is het voorloopig verslag op het ontwerp- Bakkerswet van de heeren Aalberse c.s. in het begin van deze maand te wachten. De relletjes aan de Kolon. Landbouwschool De vier leerlingen van de Middel bare Koloniale Landbouwschool te Deventer, aan wie onlangs wegens verregaande baldadigheden de bijwo ning van de lessen tijdelijk was ont zegd, zijn thans by Ministerieele be schikking voorgoed van de school ver wijderd. Een eigenaardige klacht. Blijkens de jongste Raadsverga dering hoeft de gemeente Elburg met haar nieuwen burgemeester eenigszins „een kat in den zak" gekocht. Men had .gevraagd een „gefortuneerden burgemeester" van de rechterzijde, men kreeg iemand van de goede poli tieke maar minder bevredigende finan- cieele zijde. Het gevolg is, dat de burgemeester verzócht heeft aan Gede puteerden, om in Nunspeet te mogen wonen, aangezien de huishuur te Elburg voor zijn portemonnaie te hoog is. Gedeputeerden hebben thans de ge meente om preadvies gevraagd. Bij de behandeling van het antwoord bleken de Eiburgsche Raadsleden het buiten af wonen van een burgemeester on aangenaam te vinden. Men stelde zelfs voor, aan Z. E. Achtb. een tegemoet koming van f200 te geven, hetgeen echter art. 73 van de Gemeentewet verbiedt. Ook werd opgemerkt, dat de burgemeester zelf, door te sollici- teeren, hoewel hij kon weten, niet rond te kunnen komen, alleen de schuld draagt van de impasse. Ten slotte besloot men toch maar een gunstig praeadvies op 's burge meesters verzoek te zullen uitbrengen. Ouderjaarsavond ongeveer 8 uur wilde zich te Hardinxveld da 60-jarige schippersknecht J. V. van achter naar voor van zijn schip begeven, doch is waarschijnlijk door een misstap over boord geraakt en jammerlijk verdron ken. Zijn lijk is tot nu toe niet ge- vischt. (Tel.) ÏOO jaar. Op Nieuwjaarsdag herdacht mej. de wed. A. Snaauw te Ouwerkerk (Schou wen) haar lOön jaardag. Het ontbrak de nog krasse vrouw, die alleen wat doof is, niet aan belangstelling. Het gevaar ontsnapt. Gisterochtend toen trein 152 van Enkhuizen zich tusschen Oosthuizen en Middeke bevond, reed op een spoOr- fiets een inspeoteur van weg en wer ken der H. IJ. S. M. op die lijn. "Wellicht was de mist oorzaak dat hij, slechts op het laatste oogenblik be merkte dat de sneltrein hem achterop reed. Juist op het laatste oogenblik kon hij nog van zijn fiets springen. Dit voertuig werd door den trein ge- gregen en verbrijzeld. Maar de man had er gelukkig nog het leven afge bracht. (Hbld.) De honderd arbeidsters der wasch- bleekerijen van de heeren Franken, Blomjous, Van Glabbeek en van dë wed. Knegtel te Tilburg hebben naar het het Hbld. meldt, gisterochtend het werk gestaakt. Hulde aan Leeghwater en Van Os. Hoofdingelanden van het water schap Beemster hebben naar het Hbld. meldt, f 3000 beschikbaar gesteld voor de stichting eoner inrichting van alge meen nut, als* blijvende hulde aan de nagedachtenis der mannen van' 1612, door wier toewijding het „Beemster- meer" is herschapen in een vrucht baren polder. Men zal trachten een gebouw te stichten, ingericht voor het onderwijs in land- en tuinbouwkunde en landbouwhuishoudkunde. De be doeling is in den gevel de busten te plaatsen van Leeghwater en Van Os. Woensdagavond omstreeks half 7 uur is de hulpbesteller der posterijen L. St. op den Rijksstraatweg te Soest aangerand door vier onbekende indi viduen, die hem van zijn rijwiel trok*- ken, een prop in den mond dttwden en hem beroofden van zijn zilveren horlogeketting en eenig geld, hem daarna een trap in de lenden gaven en zijn lantaarn vernielden. Ondanks het onderzoek der politie zijn de da ders tot heden onbekend. Niet on waarschijnlijk is, dat het bewoners zyn van in de omgeving gestationeerde woonwagens. (N. R. Ot.) Den eersten nacht in het nieuwe jaar ia. te Venlo weer veel van het mes gebruik gemaakt. Verschillende relletjes met bloedigen afloop kwamen er voor. Hendrik P., een beruchte vechtersbaas, werd door een zijner kameraden ernstig mishandeld. Zijn neus werd zoo goed als geheel afge sneden, verder werd hij in den rug gestoken. Bewusteloos is hij naar het gasthuis vervoerd, waar hij gisterna middag gestorven is. Als verdacht de dader te zijn is aangehouden een zekere W. Verder werd J. E., die eenige twis tenden wilde scheiden ernstig gestoken. De dader P. is over de grenzen ge vlucht. N. R. Crt. Een nieuwe kist. Een vreemd voorval heeft de be langstelling der burgers van IJlst getrokken, volgens het Friesch Dagbl. Een paar jaren geleden was daar een dame begraven, afkomstig uit Am sterdam, die haar vermogen aan haar getrouwe dienstmeid mej. v. d. S. had vermaakt. Deze juffrouw had nu gewetenswroeging, omdat zij haar weldoenster in een kist van vuren hout had laten begraven. Zij wenschte deze daad weer goed te maken door opgraving van de kist en deze in een eikenhouten kist over te zetten. Dit is nu geschied. Bij de plechtigheid was, benevens de burgemeester, een talrijk publiek tegenwoordig. Aangespoeld. Van West-Terschelling schrijft men aan het „N. v. d. D." Op het strand alhier is een flesch aangespoeld met 2 papiertjes, waarop met potlood geschreven „President Lincoln, Juli 28, 1912 Frank Ruzicka Nol 233 William Str. Long Island City America Ship sinking, Lath 27 North, Long nothing, Good bye, God bless you all, Captain Rattle". Blijkbaar werden deze woorden in haast geschreven op afgescheurde blaadjes papier. Als men hier niet met een misplaé-tste grap te doen heeft, wat men uit de nauwkeurige gegevens niet zou veronderstellen, kunnen deze twee strookjes misschien dienen- als eenige aanwijzing voor een scheeps ramp, voorgevallen op de hoogte van Teneriffe, dezen zomer den 288te" Juli. De gegevens zijn aan den strand vonder ter hand gesteld, voor even tueel onderzoek. Twee monteurs uit Luik zijn gis teren van een hoogte van 15 meter van een kolensilo op de in aanbouw zijnde cokesfabriek te Sluiskil ge vallen. De 38-jarige O. was terstond dood, de 25-jarige gehuwde M. is binnen enkele uren overleden. N. R. Crt. Een baggermachine heeft Dinsdag, naar aan de N. R. Crt. wordt ge meld, even boven Grave uit de Maas een stuk van een oud Hollandsch kanon opgebaggerd. Deze machine .heeft bij Grave ook al 16 kanonsko gels opgehaald. Ernstig ongeval. Gisterenmorgen om 11 uur waren artilleristen met hun paarden op de Chassóesingel te Breda bezig om de dieren af te stappen. Ter hoogte van de Vierwindenstraat werd een der paarden wild en sloeg achteruit, den artillerist L. treffend tegen het hoofd, zoodat deze een diepe bloedende hoofd wond bekwam en dadelijk bewusteloos neerviel. L. werd overgebracht per branoard naar het mil. hospitaal. Zijn toestand is zeer zorgelijk. Op het spoorweg-emplacement Fije- noord te Rotterdam, werd de remmer A. De Jong van de S.S. op het oogen blik, dat twee treinen elkaar passeer den, door den goederentrein overreden en dadelijk gedood. Het lijk werd naar Crooswijk overgebracht. Vrouw Nikke te Rietveld bij Woer den is in den Rijn te water geraakt en verdronken. Naar wij vernemen, is door de di rectie der Nederlandsche Centraal Spoorwegmaatschappij bepaald dat aan het personeel dat tot Raadslid enz. ge kozen wordt geen extra-verlof tot het by wonen der Raadsvergaderingen enz. meer wordt verleend. Bij de Staats spoor is destijds door de Directie een zelfde maatregel getroffen. De laatste Metalen Kruisdrager? Den 5n Januari a.s. beleeft Drach ten het zeldzame feit een 102-jarige binnen haar kom te hebben. Het is den heer A. Tosoh, woonachtig aan de Noorder-Dwarsvaart aldaar. N grooter wordt echter zeker de bela stelling, als men weet, dat deze h' bejaarde man waarschijnlijk de een5 nog overgebleven drager is van het metalen kruis, verworven in den Tien- daagschen Veldtocht in 1830/31. Sedert 1856 is hij gepensionneerd sergeant-majoor en geniet hij dus reeda 56 jaar van zijn pensioen. Terwijl de bewoners naar de kerk. waren is er gisteren brand uitgebro- ken bij den kruidenier Blokke te Zwaagdijk. Met groote inspanning wist men het vuur meester te worden. De schade aan huis en inboedel is zeer groot. N. R. Crt.. Een verlichte vliegmachine. De Parijzenaars werden Maandag avond door een al heel bijzonder spektakel in d^ lucht verrast. Tegen 7 uur zag men hoog in de lncht eeö verlichte massa zich snel bewegen. Dit bleek de vlieger Cormet te zijn, die met zijn verlichte óèndekker van uit Issy was opgestegen en op vrij lagen afstand over de Place de la Concorde tot Opera vloog, om daar na weer naar Issy terug te keeren. Intusschen moet 't een kostbaar grapje zijn, omdat^telkens de 12 bat terijen moeten hernieuwd worden. Cor met gebruikte 300 lampen om zijn machine te verlichten. N. Qrt. In sommige kelders te Knijpe staat van 2040 c.M. water. De postadmi nistratie aldaar heeft, aldus de Leeuw. Ct., last gegeven, om de woningen, die wegens het hooge water bij avond niet behoorlijk zijn te bereiken, niet in de avondbestellingen op te nemen. Naar de N. Crt. meldt, is Donder- middag te Utrecht bij het voetballen op een terrein aan het Ondiep" een jongen met zijn hoofd tegen een paal geloopen. Hij was binnen enkele oogenblikken dood. Men seint uit Oldenzaal aan de Arnh. Ct.: Niet ver van de Overysel- sche grijs is de boerenhuizing van de erven Scholte en Wissink te Ohne bij Schuttorf, bewoond door H. Buck- man, afgebrand. 13 koeien en 4 paar den kwamen in de vlammen om. Twee knechs van B. werden bij hetreddingswerk gedood door een neerstortenden muur. Aanhouding van drie gewapende Hollanders. In den nacht van Zaterdag op Zon dag, het was rond 12 ure, bemerkten twee agenten in de Van Ruusbroek- straat te Antwerpen, drie jonge kerels, waarvan er twee op den dorpel zaten van het huis 23, en de andere tegen de deur leunde. Dit kwam den agen ten nogal verdaoht voor en om het drietal eens te toetsen, vroeg de agent of ze hun weg verloren waren en duwde op hetzelfde oogenblik tegen het lichaam van dengene die recht stond, om te voelen of ze soms gebn pakken onder hun kleederen verbor gen hadden. De agent voelde een revolver. In het volgende oogenblik waren de drie zonderlinge kerels aangehouden en werden naar het politiebureel van Zurenborg geleid. Daar bevond men, dat ze alle drie van kop tot teen gewapend waren. Ieder van hen had een splinternieuwe revolver bij zich met zes kogels gela den; een nieuw dolkmes van 30 cen timeters lengte, en automobielbril en verschillende sleutelste zamen had den ze nog een 50-tal kardoezen en een twintigtal franken, bestaande in "Belgisch en Hollandsch geld. 't Waren drie Hollanders, een van 15 jaar, twee van 18 jaar oud. Zij waren van Amsterdam gekomen, zei den ze, om zich in een circus aan te biedenDe wapens moesten dienen tegen dat ze aangerand werden en de automobielbril bezigden ze, wanneer ze met den trein reisden om door het ruitje te kunnen zien! In hun logement, Statiestraat, waar ze sinds twee dagen verbleven, werd niets gevonden. Alle drie zijn ter beschikking van het gerecht opgesloten en inlichtingen worden te Amsterdam ingewonnen over het zonderlinge trio. (Hbh v. Antw.) Mr. A. J. Karseboom. f Het stoffelijk overschot van wylen mr. A. J. Karseboom, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam, is gis teren van het Weesperpoortsta- tion per Staatsspoor naar Dieren ver voerd, om daar te worden bijgezet. Een groot aantal rechterlijke autori teiten, onder wie mr. B. Simons, pre- Bident van het gerechtehof, mr. P. de Josselin de J«hg, advocaat-generaal en mr. C. Baart de ia Taille, officier van justitie, waren aan het station aan- De stad zonder vliegen. Eenigen tijd geleden hoorde men veel over de maatregelen, die sommige Amerikaansche steden tegen de vlie genplaag hadden [genomen. Welke ge volgen deze „vliegenoorlog m hygië nisch opzicht had blnkt thans uit het officieels gezondheidsrapport. Het middelpunt van den strijd was de stad Wilmington in Arkansas, die steeds te lijden had van allerlei soort epide mieën, welke door vliegen veroorzaakt waren. De sanitaire toestand was van dien aard, dat de autoriteiten hun toevlucht moesten nemen tot buiten gewoon krasse maatregelen. De stad. werd in letterlijken zin met een bij tende stof overstroomd, straten en pleinen daarmee gedrenkt en deze eigenaardige besproeiing werd vier keer herhaald. Deze strijd tegen de vliegen en de door hen verspreide infeotiestoffen, IIduurde een maand: toen was de vijand verdwenen, Wil mington was vliegenvri] en sedert dat oogenblik, is er geen vlieg meer ge- zien. De hygiënische gevolgen kwamen bijna onmiddelijk aan het licht. De in de armere gedeelten haast I chronische typhus-epidemie nam af ep verdween eindelijk geheel. Thans is Wilmington een der gezondste steden I van Amerika. (D- Crt.) Hoe zich de infusie-diertjes ver: I menig vuldigen. Men heeft over het algemeen wei-1 nig denkbeeld over de reusachtige I vermenigvuldiging bij de microsco- I pische dieren. De Engelsche onder zoekster Miss Morande Loss Woodruff heeft onlangs door nauwkeurige waar nemingen hieromtrent eenige getallen verkregen. Van 1 Mei 1907 af heeft zij een individu der Paromoecium aurelia, dat in een waterdroppol ge bracht was, zorgvuldig geïsoleerd en nauwkeurig gevolgd, hoeveel^ nako- melingen dit dier tot 1 Mei 1912 voortgebracht had. Uit haar waarnemingen, die dage lijks gedaan werden, bleek, dat or 3029 generaties waren ontstaan, waar van 452 gedurende het eerste jaar, 622 in het vijfde jaar, zoodat gemid deld in twee dagen drie generaties ontstonden. Het aantal individuen, door dit eene dier in vijf jaar voort gebracht, was dus 2 tot de 3029ste macht en hun volume zou, als zij allemaal bestaan bleven 10.000 maal het volume der aarde zijn. (D. Crt.) GOUDA, 3 Januari 1913. Naar aanleiding van het na een ernstige ziekte van enkele dagen over lijden van de echtgenoote van den heer Jhr. Mr. W. Th. C. van Doorn, waarvan het bericht door middel van de radio-telegrafie aan Mr. van Doorn aan boord van het stoomschip „Kawi" in de omgeving van Colombo kon worden gemeld, is thans bij de familie te 'sGravenhage bericht* ontvangen, dat de heer Van Doorn zijn reis naar Indië niet voortzet, doch per eerst- vertrekkend stoomschip naar Holland zal terugkeeren. Verdronken. Gisterenavond is uit de Raam-gracht het lijk opgehaald van een 40-jarige vrouw, uit 's Gravenhage afkomstig, welke met den metselaar K. een wo ning in de Willemsteeg bewoonde. Deze vrouw moet reeds meermalen pogingen hebben aangewend zich van het leven te berooven. Aan een on geluk kan ook thans niet worden ge dacht. Het lijk werd binnengebracht bij j den timmerman F., aldaar woonachtig. De gezonken tjalk. Ter rectificatie van ons bericht van gisteren deelen wij mede dat de tjalk „Eben-Haëzer" van Groningen, welke gisteren bij Sijmen is aangevaren en gezonken, niet verzekerd is. Voor het examen Handelscorres pondentie Duitach, gehouden door de examen-commissie van de Federatie van Handels- en Kantoorbedienden- vereen. slaagden o.a. de heeren W. Wagner en C. v. d. Berg, alhier. Uitbreiding Militiekader. De Min. van Oorlog heeft, volgens de Avp., aan de inspecteurs der ver schillende wapens medegedeeld, dat het in zyn voornamen ligt, om bij de in I bewerking zijnde regeling van de op- I leiding van het militiekader, voor al- I len die opgeleid worden voor een rang, I de gelegenheid open te Btellen om bij I slagen d aartoe te worden aangesteld. In verband hiermede heeft de Mi- I niBter machtiging verleend om reeds 1 ten aanzien van het militiekader, dat I thans onder de wapenen is, af te wijken I van de ten aanzien der bevordering I I tot milicien-sergeant bestaande beper-J kende bepalingen. Lekker kerk. Dinsdagmiddag had I het 6-jarig zoontje van den boekdruk ker G. d. Oudsten, alhier, het onge- I luk, terwijl hij met een touw in de I werkplaats zijns vaders liep te spelen, I in aanraking te komen met een in I beweging zijnde machine, waardoor I hij eenige malen werd rondgeslingerd. Hoewel er gelukkig zoo spoedig mogelijkj gestopt werd, had toch het jongetje eenige kwetsuren en verwon dingen aan hoofd, armen en beenen opgeloopen. De ijlings ontboden geneesheer dr. 1 N. Van Gelderen, verleende hem de I noodige hulp. Boskoop. Voor het jaar 1913 zijn I voor deze gemeente als deskundigen I voor de opneming der waarde van h$t I mobilair voor de personeele belasting, I aangewezen de heeren J. Hengeveld I Jr. te Alphen en M. A. Wiegand Bruss I I te Boskoop en tot hunne plaatsver- I vangers de heeren W. Jongeneel te I Bodegraven en J. Spruijt te Boskoop. Tot vaststelling der huurwaarde is door het college van zetters uit zijn midden aangewezen de heer C. Frets en tot diens plaatsvervanger de heer I A. L. Koenekoop. De verkoop van het bloempje, I verkocht op 1 Januari, waarvan de I opbrengst strekt voor de tuberculose bestrijding, heeft in deze gemeente I f 49,50 opgebracht. Montfoort. De vorige week kreeg de firma H. J. van Rooijen «Sc Zn., wielenfabrikante alhier, een geschil met haar personeel, dat den meester knecht verwijderd wilde zien. De firma wenschte hieraan niet te voldoen en heeft, een staking voorziende, haar personeel tegen a.s. Maandag ontsla gen. Per advertentie werden daarop nieuwe werklieden gevraagd. Naar aanleiding hiervan wordt bij een der firmanten gepost. V o%e t b a 1. Programma voor Zondag a.s.: West. 3de kl. B. L. V. V.—V. F. O. te Leiden, R. V. C.—Sportman te 'sHage, Olympia—U.S.C., G. H. v.d. Moolen. G. V, B. l»t0 kl. WoerdenVolksw. G. te I Woerden. 2di kl. Gouda 2Alphen 2. I 3d° kl. De Strnis 2—Moordreoht 2. T. O. P. 3—Gouda 3. De belangrijkste wedstrijd voor Gonda is weder op het Sportterrein de ontmoeting Olympia X—U. S. C. uit Rotterdam. Gouda 2 ontvangt verder in de IJssellaan, De Struis 2 aan de Wil lens en T. O. P. 3 in den Winterdijk. Internationale voetbalwedstrijden te Utrecht. De gemeenteraad van Utrecht heeft in zjjn zitting van gisternamiddag met I 23 tegen 6 stemmen aan de Utreeht- sche Crioket- en Voetbalvereniging I Hercules ten behoeve van de even- I tueel te Utrecht te houden interna- I tionale voetbalwedstrijden een gemeen- telijk subsidie verleend van ten hoogBte f 500 en met 21 tegen 8 stemmen besloten deel te nemen in het te vor- Lmen waarborgfonds tot een bedrag j van f 2000. (NfB. Ot.) Luchtvaart. Een vliegschool te Ede. Er komt weer meer leven in de vliegerij in ons land. Op het oude ter rein van „De Condor te Ede, zal, naar 't Hbld. verneemt, een vliegschool gevestigd worden, onder leiding van den vliegenier Adr. Mulder, bijgestaan door C. Busch en Arthur Monnier Harper. Het doel is, tegen billijken prijs les te geven in de vliegkunst. Kunstnieuws. De Auteurswet en de toekomst van ons Muziekleven. Aan belanghebbenden is door fiet Genoottohap van Nederlandsche Com- I ponisten toegezonden een artikel on- I der bovenstaanden titel, geschreven I door Jan Gilse en waarin deze uit- I voerig x^n helder aantoont, dat het I in het belang is van de onmiddellijk I betrokkenen bij het muziekleven in I ons land, dat de inning der auteurs rechten op muzikaal gebied, geschiedt I door eep nationale vertegenwoordi- 1 ging der Nederlandsche componisten, de onmiddelijk bij de zaak belang- I hebbenden. De schrijver wijst op het j gevaar dat 't muziekleven bedreigt door I het optreden van de agenten de I Fransche societó die sedert de inwer- I kingtreding van de wet op het auteurs- I recht in ons land zonder eenig recht, I ja, wederrechtelijk, zich trachten op I I te dringen als de „belastinginners", I I bij wie alleen de materieele belangen I I der componisten veilig zouden zijn Krasse straaljes van het „Vrijmoe- I I dig" optreden van enkele dier agen- I ten worden daarby vermeld, en zelfs van een poging tot ergelijke intimi datie gewag gemaakt. Van Gilse betoogt op steekhoudende j gronden de wenschelijkheid van een rationeele wijze van beheer der auteurs rechten door de componisten van het eigen land. De toestand zou dan wor- den als volgtHet Nederlandsche 1 Bureau voor Auteursrecht treedt in I werking. Opgemerkt zinrdat dit bu- I reau reeds bestaat-en oDi't oogenblik I den omvangrijken admnistratieven I voorarbeid verricht. Dit bureau wordt I bestuurd door het Genootschap van I Nederlandsche Componisten en zal in j rechten zoowel voor Nederlandsche als voor buitenlandsche componisten optreden. Het bureau geeft uitvoerings toestemmingen voor alle werken van het internationaal repertoire, die bij I vereenigingen en instellingen, die pe- I rodiek concerten geven, niet per werk I verleend worden, maar voor het ge- I heele repertoire, waaróver dan de con- I certgever vrijelijk kan beschikken. I De schrijver eischt: Vrijheid voor I ons Nederlandsch muziekleven, be- I scherming van den componist door de I Nederlandsche componisten zeiven, weren in Nederland van alle verder felijke en schadelijke invloeden, uit welft land die ook mogen komen. In een bij het rondgezonden arti kel gevoegde circulaire verzoekt het bestuur van het Genootschap van Ne derlandsche Componistende heeren Joh. "Wagenaar, S. D. Loman Jr. en Jan Gilse, den by deze kwestie be- j langbebbenden in hun eigen belang nadrukkelijk „voorloppig geen over eenkomsten aan te gaan met verte genwoordigers eener buitenlandsche organisatie". Onze Geïllustreerde Weekbladen. Bet Levenopent met een foto van I de generale repetitie van „De Sphinx" I en vervolgt verder met foto's en arti- I kelen van Artisten-voetballers, 2 be kende Duitsche ttmneelisten, onze Ned. tooneelspeelsters Jh haar huiselijke be zigheden, K&weest op de Friesche en Groninger heide, het Paleis op den j Dam in reparatie, boe ven-wereld taal, j het nieuwe dfaadlooze station op de rijksmarinewerf te Amsterdam, de I Balkan-oorlog, schetsen, carricaturen, enz. I De Prins geeft als voorplaat een foto van de Kon. Familie op het Loo en voorts foto's en artikelen van de restauratie van het Kon. Paleis te Am sterdam, schilderwerken van Joh. Lie- vens, de vliegenier Garros, de familie van Aartshertog Frans Ferdinand, de Ned. ambulance in den Balkan, de begrafenis van den prins-regent van Beieren, het Huis ten Bosch, kiekjes in den Balkan, personalia, kroniek I van de week, enz. De Wereldkroniek opent met een foto van Prof. Hugo de Vries en ver- I volgt verder met foto's en artikelen I van den prins-regent van Beieren, de I kersttentoonstelling in de Academie te Rotterdam, een interessant artikel Moderne Stadsbouw, een Indianen- I stam, kroniek van de week, personalia, I feuilleton, caricaturen enz. T KERKNIEUWS. Prof. dr. H. Th. Obbink. "Naar de Tel. verneemt, is volgen de maand de benoeming te wachten van dr. H. Th. Obbink, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, tot hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de rijksuniversi teit te Utrecht. Baptisten-Gemeente. In verband met het besluit van de jongste vergadering van de Baptisten- gemeente te Groningen om ds. W. C. tense het door hem aangevraagde ont slag te verleenen, deelt men aan de I N. Gr. Ct. nader mede Ds. Mense had eenigen tijd geleden de gemeenten schriftelijk medegedeeld, I dat op den duur zijn zienswijze en die I der gemeente te ver uit elkaar liepen I en hij daarom tegen een nader ge meenschappelijk te overleggen tijdstip I als predikant ontslag zou nemen.* Van I 1 Januari jprèrd daarbij nUt gesproken, 'totdat dezer dagen een schrijven van de gemeente ds. Mense het eervol ont- I slag bracht. In dit schrijven werd den I predikant ook gevraagd een afscheids- j woord tot de gemeente te willen spre- I ken. Deze heeft daarop geantwoord, I dat hij in deze omstandigheden geen 1 behoefte heeft om daaraan te voldoen. I In het slot van zijn preek op Oude jaarsavond, naar aanleiding van PsalnMf 130 vers 3 en 4a uitgesproken, gaf ds. Mense de gemeente kennis van zijn I heengaan en deelde haar mede, dat het hem geen behoefte was een af scheidsrede tot haar te spreken. Ds. Mense staat naar hij ons mede deelde, op het oogenblik vrij tegen- rofer elk ander kerkgenootschap en I ziet uit naar eenig werk in het Ko- ninkrijk Gods. Chineesohe leening. Peking 2 Jan. Een voorloopige I overeenkomst is getroffen, voor de I leening van de 6 mogendheden-groe- I peeringen. De leening zal met de in- I komsten van de zuilbelasting worden I gedekt, en wordt voor 40 jaar afge- I sloten. China zal 6°/a boven de beurs- I noteering noteeren. De leening zal I dooAde Chineesohe rekeningscómmis- I sie worden gecontroleerd. Record. I Turijn 2 Jan. Een door prpfessor Gamba van de sterrenwacht in Pavia voor studiedoeleinden opgelaten onbe mande ballon, bereikte een record- I hoogte van 37770 M. Keizer Frans Jozef. I Parijs 2 Jan. Uit Weenen wordt I geseind, dat de gezondheidstoestand I van Keizer Frans Jozef niet zoo goed I is als de officieele berichten willen I doen gelooven. Op den Balkan. Parijs 2 Jan. Hier verluidt dat Bulgarije Siberia niet aan Rumenië wil afstaan. Bulgarije wil alleen toe- I staan het treffen van de grensregeling beneden de Dotrutscha. .Men vreest I derhalve dat Rumenië onder volkomen instemming van Oostenrijk-Hongarije, Silistria militair zal bezetten, te meer daar de Rumeensche regeering reeds j sinds eenigen tijd op'het punt van oorlogvoeren staat. Vrede. Parijs 2 Jan. De Matin bevat een artikel over den internationalen toe stand en zegt da$ de donkere wolken aan de internationalen hemel voorbij getrokken zijn en dat de Balkan-vrede evenzeer verzekerd is. Adrianopel. Londen, 3 Jan. De „Times" zegt reden te hebben om te gelooven dat de bezetting van Adrianopel in zeer benarde omstandigheden verkeert. Reeds zouden de onderhandelingen met de Bulgaren begonnen zijn inzake de capitulatie. Albanië. Londen, 3 Jan. De drie Albanee- I sche gedelegeerden, die leden zijn der voorloopige regeering, zyn te Londen I aangekomen, en hebben hunne me- I morie aan de ambassadeurs aange- I boden, waarin is opgenomen dat Alba- I nië een uitgestrekt gebied zal bevatten. I Daaronder zullen vallen o.a. Janina, Monastir, Uskub, Ipek, Pritisjina, I Mitrowitza en PrevéEa. BURGERLIJKE STAJSD. WADDINXVW. GEBOREN19 Dec. Johannes Petrus, ouders J. GeHa en W. Bode- I graven. 23. Phiftopus Airianus, ouders" A. aan der BrVggen en A. E. van Lange. 25. M'ifrinus Willem, ouders N. Kastelijn en M. M. van de Werken. Jaeoba, ouders D. Ver heul en 0. Glasbeek. 27. Teuntje Cornelia, ouders A. J. Brouwer en B. de Groot. 29. Aafje, ouders D. van der Zijden en A. Dames. 30. Klaartje, ouders H. G. HeinB en J. van der Laan. Alida, ouders A. van den Berg en M. W. Hoogendoorn. OVERLEDEN: 26 Deo. M Kasius, 69 j. echtgen. van J. Eijkelenstam. GEHUWD18 Deo. P. van den Bosch en N. Peters. O. van Dam en C. Sprujjtenburg. van het Koninklijk Meleriologisch Instituut Ite DE BILDT. Hoogste barometerstand 768.5 te Breslau, laagste stand 730.2 te Seij- dissjord. Verwachting tot den volgenden dag, Zwakke tot matige wind, uit zui delijke richtingen nevelig; tot half bewolkt, weinig of geen regen. Zelf de temperatuur. VAN DEN Eflecteiihantlel te A mstf,rdam 3 JAN. 1913. Vorige Koer» ran StiMtSlcenill&eil Koers. beden. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. 78d/„ 78% Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. $de Serie Amort. Schüld 3 pet. 63 16 Russische Obl. 1906 5 pet. 100d/8 a» <8 ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pot. 87 87 ld. Obl. (Nicolai Spoor- weg) 1867-69 f pet. 903/, ld Obligatie 6e Emjs- sie 4 pet /j 86 '16 Japan, Obl. 1899 4 pet. "3 Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. 45 716 r Brazilië. Funding Lee- 104 1% 104 4 d.Onbf,1889 4 Pp°ot: 8^ ,^/s Venezuela Dipl. Schuld Uank- en Crediet-Enstel- lliifreu. Ned. Bankaandeelen 2161/4 Industr Ouderueminireii American Car &Foun- j dry Comp. C. v. A. 56 5b Id.Smelting&Refining m Co. Cert v. Aand. 73'/, 74 Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. 26 U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. .70'/,, 703/( KoliCredief Instell en I Cultuur Ondernemingen I Handels ver. „Amster- dam" Aand. 189 189 I Jav. Cultuur Mij. Aand. 276 277" I Ned. Hanflel-MijC.v.A 1893/% Mijnbouw Mijen. Ketahoen" MijnboAw Mij. Gew. Aand. 10 16 Redjang Lebong, Mijn- bouw Mij. Aand. 202 Great Cobar Aand* 901/8 °8 Petroleuin-Ondern Dortsche Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. 166®/a 1671/ Kon. Ned. Mijtot Expl. v. Petr. Bronn. C.v.A 561V» 663 „Shell" The Trausp. j Trad Cy. C. v. G. A 525 Scheepvaart Myeu. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. 189 3/4 190 Stoomvaart-Mij. „Zee- land" Preferente A. 99 /8 Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. 4 /4 4l Fabak-ltnderiiemliivei» Bindjey Tabak Mij. A. 89'/8 89' IHverseu I Maxwel Land Gpant Oert. v. Aand. 37/s Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. 11 li 113/| Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmij. Aand. 88/4 881 Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. 95 95 Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. 635/„ 63' W arschan-W eenen Spoorwegmij. Aand. 136 /2 dito dito Act. de Jouiss. Sb3/* Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. 97 Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. 33 «g 32 Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A 1637/8 163 Wabash Gew. Aand 4'/2 4 Premteleeninren. Amsterdam Aand. 3 pet 1023/lfi Hongarije. TheLs-Rer gulirungs-Ges. 4 pet. 145 146 GELDKOERS. Prolongatie 3'/233/| pCt. j Amerikanen minder* vast, Steels I flink verbeterd Petroleum beter, Ta- I bakken vast, Culturen stil en prijs- I houdend, Rubbers vast en gevraagd, I Nat. en Buitenlandsche Staatsfondsen I weinig varieerend, Mijnen stil, Tram- I waarden stil. QgfRDo-CM"

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2