1RÖNÏ7 VAN Ml j’tMEHK telellen. RONA Cacao ol I Van Houten’s lithaal. jyj HOUTEN fl 1 CACAO/ STORMEN. .uwing! No 13003. Eerste Blad. FEL1LLETO.X. TI2A. Vandaar het verbazende succes van dit uitstekende fabrikaat. HENHUIS en Dekking, ms s. v. p. I ;even, zendt dan ndergeteeken den Bestuur, jrz. ie Stok str. 222. WA KEN HUIS, Spmslr. Den Haag. Alle Luxe- en Hulsh. Artikelen TAMI VIAL’S JAM de BESTE. ELST BI.I AHXHEVI. Verschijnt dagelijks Telefoon Interc. 82. Zaterdag 4 Januari 1913. 51e Jaargang. en voor Croixda. ezx behalve Zon- en Feestdagen. pTijs der advertentiEn: a alle andere goedkoope soorten in smaak, geur, kracht en kleur. AAYZONEN c, hijl, I Geneesmiddel? i hebben, als de voorzitter mfz•„j. overtreft een (Wordt vervolgd). oaan.dc Zn., Ckrnda. iinadruppels I ar f 0.75. Dit Nummer bestaat uit twee bladen. IG, onder-Voom. Secr. 'enningm. V AAG, in meth. spreken m beschikbaar om geven. Nadere in- istaand adres. validiteits- en ouderdomsverzekering voort te gaan. Die datum zal, vol gens den afgevaardigde voor Am sterdam VII, zoo moeten worden bepaald, dat voldoende tijd gegeven is om vóór dien datum de begroe ting af te werken. Mocht onver hoopt de begroeting op dien datum niet gereed zijn, dan zou die in avondvergaderingen kunnen worden afgewerkt. Nu komt hot er bij dit voorstel ten zeerste op aan, wat men onder voldoenden tijd verstaat. Hoofd stuk Binnenlandsche Zaken zal nogal tijd vorderen. Het Voorloopig Ver slag over deze begrooting telt 65 bladzijden, en de Regeering heeft eene Memorie van Antwoord van 103 bladzijden noodig gehad om op de gemaakte bedenkingen te ant woorden. Dat beide stukken heel wat minder omvangrijk zouden zijn als onze Minister van Binnenland sche Zaken niet zooveel gevoelig heid opwekte, en dat zoowel bij de oppositie als bij de Regeeringspartij, door zijne steeds toenemende nei ging, om zich van alles met een Jantje van Leiden af te maken, zal moeilijk kunnen worden tegenge sproken. Over het Hoofdstuk Oorlog, waarin de reorganisatie van het Officierscorps zit, is zelfs het Eind verslag nog zoo vol bedenkingen, dat men lange discussies daarover verwachten kan. En ook het Hoofd stuk Marine, waarvan men oorspron kelijk had gehoopt, dat, nu de quaestie van de maritieme verdedi ging van Indië nog altijd in onder zoek is bij de Staatscommissie, het En dat hij heeft kunnen goedr inden, de behandeling van de Invaliditeits wet zoo lang voort te zetten, dat alle kans op afdoening der begroo ting voorgoed verkeken was, doet ons vreezen, dat hij ook hierin meer instrument der meerderheid, dan voorzitter der Kamer geweest is. Het spijt ons dit te moeten consta- teeren tegenover den ons waarlijk zoo sympathieken president der Naar het Duitsch. van HANS LAND. en Woningtoez., ring Onderstands- ienzorgu. ir. gebouw „Arti van Arbeid voor en. Genoegen” 8 uur. :svoorstelling. „De Sntistpfisdl lawerkmq: 6 a 7 uun tr aangename smaak! PHÏJS VAN HET ABONNEMENT? Per kwartaal f 1.25 Idem franco per post1.50 Met Geïllustreerd Zondagsbladw 1.50 Idem franco per post 1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange vTiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren ||(H INH E Ól RIVT. Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer«0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon lnterc. 82. verpakking onzer veelvuldig wordt lapraoparaten van in den man te er op, dat roode uDr. H. Nanning, iet woord »Kina- ns, NIET uit onze lijn. Men eieche half smeekend kent mij en zult mij ten goede houden, dat ik in de eerste oogonblik- ken u niet ongerust wilde makpn. Nu echter wil ik u het eerlijk zeggen alles en alles. Reeds in de eerste dagen van de crisis verlangde Albert naar u. Toen ik hem voorstelde u telegrafisch naar huis te ontbieden, wees hij dat angstig van de hand. Hij was te bang u te doen schrikken. Naar Ada vraagt ze niet, dacht Böger. Van haar spreekt ze geen woord. Nu heeft zij haar leed das in bitterheid en haat jegens de mededingster omge zet. Zelfs zij de goedige vrouw, kan niet anders. Zij kon anders zoo groot en vrij denken nu, nu het haar zelf betreft, faalt het rechtvaardigheidsge voel. Dat is menschelijk en voor alles vrouwelyk. Niet echter in het genre van Mathilde. Maar het noodlot wijzigt ’smenschen lot niet, het verandert echter de menschen. Droevig, droevig voor Ada Arm kind 1 De auto reed den tuin in en hield voor de deur stil. Böger tyielp Mathilde uitstappen. Weinige oogenblikken later stond Mathilde aan Albert’s ziekbed. Réunie”, 8 uur. ep. Gouda, Mij. tot meen. Genoegen”, 8 uur. „Excelsior”. wij geregeld tijdig ;en ontvangen van srten, vermakelijk- ene dan in ome n. Kuyperiaanschen invloed zou kunnen onttrekken, zouden wij niet durven getuigen. Zijne oppositie tegen het voorstelBorgesius, om de behan deling van de Invaliditeitswet niet op 15, maar op 22 October te doen aan vangen, hield zeker meer reke ning met de wenschen van eene meerderheid, door de zweep van Kuyper voortgedreven, dan met de rechten der Kamer in haar geheel. niet lang zou ophouden, zal nogal tijd vorderen bij dé besprekingen over den geest onder het marine personeel. Hoe de Kamer dat alles nu maar zou kunnen afraffelen, ver klaren wij niet te begrijpen, en nog minder, hoe de Kamer zoo gewich tige vraagstukken in Avondvergade ringen zou kunnen behandelen, als zij zich in de dagzitting met zoo ingewikkeld, ja, vaak Onverstaanbaar wetsontwerp als de Invaliditeitsver zekering, heeft bezig -gehouden. En wat zal men doen als de Kamer vandaag of morgen -r- er is aan alle menschelijke kracht een eind zich overwerkt blijkt te hebben en rust moet nemen Minister Regout van Waterstaat, heelt zich in de zitting vpn 21 Dec. 1.L verontschul digd, dat hij niet meer frisch was na eene dag- en avondzitting, waarop zeer terecht eene stem uit de Ka mer kwam„En zoo worden wij nu maanden lang afgejakkerd Het voorstel-MiddelbergKuyper zou niet zoozeer onze aandacht ge trokken 1 van de Tweede Kamer niet reeds dadelijk daarna op de desbetreffende vraag, die men haast in onderling overleg gesteld zou kunnen noemen, met voor hem zeer ongewone voor barigheid had geantwoord, dat bij hem tegen zoodanig voorstel geen bezwaar zal bestaan, indien maar behoorlijk rekening werd gehouden met den tijd, die noodig is voor een normale behandeling van de begroo ting. Want ook hier kan men vra gen Wat is „normaal” En al moet men den voorzitter zeker eerbiedigen om de vaste hand, waarmede hij de vergaderingen leidt, en al komt hem hulde toe voor zijn verzet tegen het voorstel-Middelberg, indertijd gedaan om tusschen de begrooting door de behandeling van de Invaliditeitswet in avondvergade ringen voort te zetten idéé saugrenue zou Beaumarchais zeggen dat hij zich geheel aan den reisde zij af en bracht ze de eindelooze uren op de boot door. Aan het An- balterstation te Berlijn stond Böger om haar af te halen. j Hij zag haar verschrikt aan, daar zij hem zoo zeer verouderd leek. Jaren was ze ouder geworden in weinige dagen. Gebukt als een oude vrouw. Alle fierheid had ze verloren. Böger verzekerde haar dat Albert’s toestand werkelijk niet levensgevaar lijk was. Hot was één van die harts- crisissen, die hij reeds meermalen ge lukkig te boven was gekomen. De in consult gevraagde professor, een speci aliteit voor hartkwalen, had lit ook bevestigd en er was geen reden voor ernstige bezorgdheid. Mathilde zag Böger, toen hij dit zei, onderzoekend aan, alsof ze hem niet recht geloofde. Zij vreesde dat hij het gunstiger voorstelde dan het was, om haar ge rust te stellen. Maar zij ontwaarde niets dat haar vermoeden bevestigde. Ze zou spoodig zelf zien. Naar Ada vroeg ze niet. Toen zij in de auto het huis naderden, vroeg Mathilde of de zieke op haar komst was voorbereid, of hij niet zou schrikken als zij opeens voor hem stond. Maar hij is niet bij kennis, zei Böger. wijzen, dien zij morgen vroeg zou gaan. Wat zou daarginds haar wachten Alsof haar oogen dit trachten uit te vorschen, richtte ze zich naar het Noorden. Mathilde was er zeker van, dat het met Albert slecht ging, nu hij haar terug riep. Een wonderlijk gevoel kwam over haar. Wat had ze gejubeld toen dit be richt kwam en nu moest ze erkennen, dat het slechts ging om een anderen vorm van het verlies van haar liefste. Want stond het op ’t oogenblik niet zoo dat het laatste te vreezen was Zou het slechts een van die crisis sen zijn, die Albert’s hart reeds sedert jaren meermalen had doorgemaakt en waarna hem steeds lange periodes van beterschap te beurt waren ge vallen Of verwachtte zij het ergste, dat ze hem n.l. niet meer levend zou aan treffen Vond zij hem echter aan de beterende hand en kwam hij weer op krachten, genas ‘hij weerzou hij dan haar weer wegsturen, als hij haar niet meer noodig had Ach niets was zeker; niets liet zich denkenzij tastte in het duister, wist niets dan dit éénehij riep om haar en zij ging Zoo zwevend tusschen hoop en vrees Mathilde schrikte hevig. Hoelang al niet Al zes dagen. Zoo lang al Maar die bewuste loosheid is toch een nieuw en ver schrikkelijk verschijnsel, zei Mathilde dofeen nieuw verschijnsel, dat hij bij vorige aanvallen niet vertoonde. Slechts was het dan even. Dit maal is de toestand een gevolg van de bloedleegte, fiie bij verbetering van den algeineenen toestand even snel her stelt als ze gekomen is. En dan komt hij weer tot be wustzijn Natuurlijk. Wanneer Böger haalde de schouders op. Ze zwegen beiden, terwgl de auto in vol le snelheid voortreed. Zes degen buiten kennis, zuchtte Mathilde. Zij richtte haar oogen doordringend op Böger en zeide Dan hebt u mij dus onwaarheden geseind Hoe zoo? U telegrafeerde, dat Albert mij mij verzocht terug te komen. Dat deed hij. Ondanks zijn bewusteloosheid? Neen, voor die intrad. Böger vatte Mathilde’s hand en zeide 1AZ1JN VAK THEEËN worden i srd in verzegelde I van vijf, twee en e en een Ned. ons nelding van Nom- Prijs, voorzien van aand Merk, vol- c Wet gedeponeerd, tot de uitvoering eerde orders aan- d EEBAART Lz. 48) Kort voor negenen kwam tweede telegram „Niet ongerust zijn, toestand zonder gevaar. Albert ver wacht vurig terugkeer. Böger”. En Mathilde was het te moede als had ze vleugelen willen hebben om weg te vliegen, den zelfden wegnaar het Noorden, dien de zwaluwen en ooievaars gaan als de lente daar achter de Alpen zgn intocht doet. Toen alles afgedaan was, al die be slommeringen, die aan een onverwachte reis voon holst van over al haar leden, nog eens naar de haven, haar cfagelijkschen lijdensweg, dien zij zoo vaak met angst en beven de stoomboot tegemoet was gegaan, steeds te vergeefs. De hemel was opgeklaard en boven de zee schitterden de lichten van Na pels over de nachtelijke golven. Het was als wilden ze Mathilde den weg Nu de Rechterzijde, door het parool uit de Kanaalstraat te vol gen, de behandeling van de begroo ting desolaat in de war heeft ge stuurd, heeft Dr. Kuyper zich ge roepen gevoeld het geneesmiddel aan te geven, waardoor de boel weer in ’t reine kan gebracht wor den. Op zichzelf begrijpelijk en zelfs in zekere mate loffelijk het is altijd beter als men een ruit heeft stuk geslagen, dat men de neiging bij zich voelt opkomen, die te maken, dan zich voort te spoeden en zich van het geval niets aan te trekken. Wat natuurlijk niet wegneemt, dat het ons toch wil voorkomen, dat voor een geregelden gang van zaken in de Kamer het niet kwaad ware, als „staatslieden in ruste” zich nu maar niet meer met hare werkwijze be moeiden. En voor Dr. Kuyper zou zulks niet moeilijk zijn. Als wij ons toch niet zeer vergissen, heeft hij eens den wensch te kennen gegeven den avond zijns levens te besteden aan de uitgave van een der boeken des Bijbels, en, al benijden wij dezen genialen man ook zijne eeuwige jeugd, men kan toch nooit weten, zoodat wij, als wij de eer hadden tot de intimi van den van God ge geven leider te behooren, hem zeker zouden adviseeren, de politiek nu aan anderen over te laten, om zich in de studeercel op te sluiten. Het geneesmiddel, dat Dr. Kuyper wil aanwenden om uit de misère te komen, is thans bekend. Dat genees middel is in de zitting van 21 De cember 1.1. bij monde van den heer Middelberg meegedeeld, en bestaat hierin, dat in het begin van Januari een datum zal worden vastgesteld, om met de behandeling van de in- Toen alles afgedaan was, al die bq- ingen, di rafgaan, sloop Mathilde in het den nacht, zwaar vermoeid wtxji ui nutu jöucu, uug eeus uaat uö haven, haar cfagelijkschen lijdensweg, dien zij zoo vaak met angst en beven de stoomboot tegemoet was gegaan, De hemel was opgeklaard en boven

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1