ZB-ixiterxlarxd.- Buitenlandsch Nieuws. De oorlog op den Balkan. Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. Ixaatste Berichten. Stadsnieuws. 4Ol0 Staats-loterrj. Rechtszaken MARKTBERICHTEN. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Efrcctentaandel te Amsterdam BURGERLIJKE stand re3/,» re1/» - stellen. Het „Christendom" is echter I in ons land een algemeene verzamel-1 klank, hoog van inhoud en bedoelen, I maar geen houvast biedend om te I propageeren. Niet alleen toch kent I men Hervormden, Gereformeerden en Iloomschen (over de kleinere groepen zwijgen we nu maar), welke allen overtuigd zijn het ware Chris tendom aan te hangen, doch in de 'meeste groepen heeft men weer meerdere soorten, modernen en or thodoxen enz, Welk Christendom heeft men nu op 't oog Welk Christendom wil en mag men be vorderen, waar de Christenen hier te lande elkaar vaak het licht niet gunnen in de oogen Zoo staat voor ons vast, niet alleen om den eisch der Grondwet, maar ook onl het onredelijke van ieder ander streven, dat het Gou vernement zich in ons land heeft te I onthouden, openlijk en zijdelings, van iedere bevordering van eenig geloof, 1 of van eenige richting. Zien we nu naar Indie, dan staat het geval cenigszins anders, maar in beginsel gelijk. Wij zien daar heidensche streken, waar het Chris tendom zonder eenige schade en met veeK voordeel uit verschillend oog-1 punt (beschaviug, veiligheid, trouw aan ons bewind enz.) was en is in te voeren. Hier bestaat bij niemand verzet tegen den overheidssteun aan de zending, al blijft ook hier natuur lijk iedere dwang uit den booze. Anders staat het in de Mahome- daansche streken. Wij erkennen het recht van de zending, om met gepaste middelen te trachten een Mahomedaan te bekeeren tot het Christendom, zoo goed als het pogen van iedere geloofsovertuiging om zieltjes te winnen en af te snoepen van een ander. Niet dat wij voor I ons dit nu zoo'n ideaal achten integendeel, wij gelooven, dat men in ieder geloof zalig kan worden, en .dat er in de grootsche cultuurbe weging, die wij doormaken, nuttiger werk te doen is dan onderlinge concurrentie tusschen de verschillende jjelooven. Doch dit neemt niet weg, dat wij gaarne het recht erkennen van een ieder om hierover anders te denken. Een onding achten wij 't echter, dat de Nederlandsche llegeering hierin partij kiest en een gevaar voor alle minderheden I in het moederland en voor de rust in IndiD. Men wil nu de millioenen „bruine broederen" kerstenen en de llegee ring steunt dit streven, door de in- landsche, M a h om e d a a n s c h e be volking Christelijk onderwijs op te dringen. Dat dit tegen het ouder- recht ingaat en Jioe hoog stond vroeger dit antirevolutionair begin sel aangeschreven! spreekt van zelf. Geen Maliomedaansch vader of moeder vraagt voor hun kroost onderwijs der Christelijke zending. Het is nu niet meer zooals in den I ouden vaderlandschen schoolstrijd dat de ouders Christelijk onderwijs verlangen en dat dit daarom dient gesteund te worden, neen, het is nu vlak omgekeerd De ouders verlan gen 't niet, zijn er tegen. Doch d i lieer Hovy en de zijnen iu de Eerste Kamer, de hoeren Hoogstra ten, Hogaardt en de hunnen in de Tweede, aangevuurd door den grooten Leider buiten liet Parlement, vragen hier niet .naar. Voor lien is hun Christendom het ware, de godsdienst der inlanders is de „valsche", om met den lieer Hovj te spreken. Hat „valsche" dient bestreden en, kon liet, uitgeroeid. Kn de Regeering, schoon aanvan kelijk tegenstribbelend, wordt al meer meegesleept iu den stroom van liet „ware" Christendom, dat Indit! ge lukkig moet maken. Waarschuwt men van onzen kant voor de gevolgen van dit onzalig streven en geschiedt dit door de meest deskundige en hoogstaande mannen op de meost waardige wijze, dan spelen de Rcgeering en haar mede-Christen-hadji's de verontwaar digden, dan heet het dat wij de I Mahomedanen opzettenja, waar-1 lijk het is gezegdtegen liet Nederlandsche gezag, dan spreekt I men van Paganisme en vindt onze houding „ontzettend". Dit vertoon maakt op ons niet den minsten indruk. Nooit zullen wij goedkeuren, dat de regeering van Nederland, eene regeering, die regeert over vele millioenen hier en daar ginds van de meest uiteenloo- pende godsdienstige gezindten, voor of tegen eenig geloof zal partij I trekken. Wij, die innig overtuigd zijn, dat I geen menschelijk wezen den eenig I waren godsdienst kent en dat allen slechts tastend naar liet ware kunnen zoeken, wij eischen als liberalen dat j de Regeering alle godsdienstige uitin gen binnen de perken der wet niet alleen duldt maar ook eerbiedigt en dat zij zich dus ten strengste ont- lioude van iedere propaganda voor- en bevoorrechting van eenig geloof. Wil of kan een Rechtsche lle geering, zooals gebleken is, niet aan dezen eisch voldoen, dan weg met haar! Home Rale. Bij het begin van 1913 hebben de unionisten in Engeland, voor de laatste maal waarschijnlijk, etal poging ge waagd om nogmaals het wetsontwerp, dat zelfregeering aan Ierland zal ge ven, zoodanig te amendeeren, dat I I mocht dan een totaio terugwijzing van het ontwerp niet meer mogelijk zijn, dit tenminste zoodanig zon ge- I wijzigd zijn, dat het noordelük go- I deelto van Ierland, het z.g. Ulster, althans buiten het rechtsgebied van het Dublinsohe parlementsgebied zou vallen. Daartoe hadden de unionisten bjj de gelegenheid van oen laatste herlezing vóór de eindstemming een dusdanig amendement ingediend,waar voor minister Asquith dadelijk don noodigen tijd had beschikbaar gesteld. Sir Edward Carson de lersche gene raal zonden wij hem willen noemen, zette nogmaals op de voor onze lezers bekende gronden nitoen, waarom de unionisten voor Ulster althans nog wilden traohton het bezwaar van een Xerach parlement af te wenden. Evenals altijd vergat ook deze keer de unionistische spreker mee te deelen, dat in Ulster zelf een Bterke minder- I heid vóór het parlement is, getuige de meening van 16 der 33 vertegen- I woordigers van Ulster, die zich aan I de zijde der nationalisten scharen, ge- I tuige ook de pro-Home-RuIe-beweging, korten tjjd geleden op louw gezot. Minister Asquith kon in zijn ant woord dan ook niet nalaten hierop te wijzen. Er kon trouwens geen sprake van zijn dat voor één bepaalde pro vincie een uitzondering zou kunnen worden gemaakt, wat betreft het ge hoorzamen van oen wet. Een zeer merkwaardige vraag deed in den loop van het debat de eerste minister. Hij vroeg: „Veronderstel, deze wet zooals zij nu daar ligt, werd onderworpen aan het oordeel der kie zers en door hun uitspraak aan de stembus goedgekeurd, welke houding zou Ulster dan daartegen aannemen Een lastige kwestie voor een unio nist om daarop te antwoorden. Al gemeen is men er van overtuigd, dat hoe ook de uitspraak van de kiezers I zou zijn, men zioh in Ulster zou blijven I verzetten tegen Home Rule en even eens weet men dat de macht der I unionistische leiders bij lange na niet voldoende zou zijn om dit verzet te breken. Het antwoord dat Bonar Law na mens de geheele unionistische partij gaf, liet dan ook duidelyk die onmacht doorschemeren. „Indien dat (een uit spraak dor kiezers) gebeurde, zoo zei hij, weet ik niet, welke dan de hou ding van Ulster zou wezen, doch wel kan ik zeggen, welke dan mijn hou ding zou zijn als leider der unionis tische partij. Ik geloof, dat ik gerust kan spreken in naam van al niyn vrienden op de oppositiebank, dat wij alsdan in geen onkelen vorm het ver zet van Ulster zouden steunen." Daaruit blijkt reeds, dat op het oogenblik de unionisten het, verzet zooveel mogelijk zullen steunen. De toestand in Constantinopel. Een „hooggeplaatst Turksoh staat» man" te Constantinopel heeft tot den I correspondent van de Kölnische Zei- I tung zich als volgt over den toestand I uitgelatenWy Turken voelen ons door den tegenwoordigen toestond niet j gedrukt. Economisch en financieel lij den wij naar verhouding minder, dan de bondgenooten, die hun geheele mi litaire macht hebben gemobiliseerd, zoodat bij hen een volkomen stilstand I in de industrie en het economische I loven is ingetreden." De vredesonderhandelingen. Gisterenmiddag heeft te Londen I een nieuwe bijeenkomst der Balkan- I gedelegeerden plaats gehad. I Reuter meldt dat in die bijeenkomst I door Rechid Pasja de volgende nieuwe voorstellen zijn gedaan ten eerste, Turkije is bereid eenige aanvullende concessies te doen >yat j het grondgebied betreft ten noorden I van Adrianopel, doch Adrianopel blijft daarvan buitengesloten i ten tweede, Turkije doet afstand van zijn rechten op Creta, zonder dat zulks van eenig ander eiland zal gevraagd worden. Hierna verlieten de leden der Turk- j sche delegatie de vergaderzaalde I gedelegeerden der verbonden Balkan- I staten bleven en beraadslaagden tot I 6 uur, waarop zij tot het volgende I besluit kwamen. Daar de voorstellen door de Turksche gedelegeerden ge- I daan niet beantwoorden aan de, door I de bondgenooten in de vorige zitting I goöischte formule en daar de onder- I handelingen op den nieuwen voorge- I stelden grondslag, van dien aard zijn, I dat zij niet tot overeenstemming kun- nen leiden, zien de gedelegeerden der bondgenooten zich genoodzaakt hun I deelname aan de conferentie te be- I eindigen. I Bij het terugkeeren der Turksche gedelegeerden in de vergaderzaal, las I Novakovitsj, die heden het voorzitter- I schap bekleedde, het antwoord der I bondgenooten voor en hief de zit- I ting vop. De Turken protesteerden en ver klaarden, dat de voorzitter niet het recht had de zitting op te heffen. Nadat de algemoene beraadslagingen formeel gesloten waren, werd aan de Turksche gedelegeerden uiteengezet, dat de bondgenooten niet van zins waren oen afbreking der onderhande lingen in hot, leven te roepen, doch dat, aangezien een bevredigend ant- I woord op de voorstellen der bondge- I nooten, van Vrijdag j 1. niet ontvan- I gen was, zij hun medewerking zoo- I lang zouden staken aan de bijeen komsten, totdat een bevredigend ant woord zou ontvangen zijn. In den loop der niet-formeele be- I sprekingen, zeido Rechid Pasja, dat I hij de bedoeling had gehad over de I proviandeering van Adrianopel te I spreken, maar dat hem daartoe de I gelegenheid niet gegeven was. Aan I Rechid Pasja is daarop geantwoord, I dat deze aangelegenheid reeds in de vorige zitting is besproken, toen ver klaard werd, dat de conferentie niets met de voorwaarden, waarop de wapen- I stifstand gesloten is, te maken heeft. De Turken hebben daarop het paleis j in eenigszins opgewonden toestand verlaten. Een part.-telegram meldt later pat I de vredesonderhandelingen officieel j I zijn gestaakt. De bemiddeling der mogendheden. I Uit Constantinopel wordt d.d. 5 Jan. I geseind In een rondschrijven, gericht I aan de gezanten, dat door dezen aan I de mogendheden zal worden medege deeld, zet de Porte uiteen, dat zij, om i haar verlangen te toonen, tot het slui- I ten van den vrede, in alle opofferingen I toestemt, afziet van al het grondge bied, ten westen van het vilajet Adria nopel, maar Verplicht is, vast te hou den aan het bezit van Adrianopel, hetgeen noodzakelijk is, voor de ver dediging van de hoofdstad. De Porte zou nooit afstand kunnen doen van ke eilanden in de Egeïsche zee, maar om haar vredelievende bedoelingen te toonen zal zij afzien van hare rechten op Creta. De Porte hoopt dat de mo gendheden, het logische van deze argumenten zullen erkennen. In welingelichte kringen zegt men, dat de Porte wel zou kunnen toestem men in den afstand van eenige eilan den in de Egeïsche zee aan Grieken land, maar dat de pers vasthoudt aan de onmogelijkheid van de voorwaar- der bondgenooten te aanvaarden. *De Turken zullen niet aarzelen een nieu wen oorlog te beginnen. Volgens de Ikdam wil de Porte, indien Adrianopel en de Egeïsche eilanden de Turken niet worden ge laten, ook geen aanbieding der mo gendheden tot bemiddeling aannemen. Men gelooft hier dat Vrijdag of Za terdag het kanongebulder aan de Tsja- taldja weer zal worden gehoord- De Turksche effecten zijn in verband met I de slechte vooruitzichten voor den I vrede 3 pCt. gedaald. Rumenië en Bulgarije. Uit Sofia wordt over de Rumeensch-1 Bulgaarsche onderhandelingen ge- I seind, dat van de zijde der Rumeensche I regeoring het bezit vanSilistria,Dodrik I en Kavarra geëischt wordt. Bulgarije I is wei tot een grensregeling bereid, I doch wenscht geen groot stuk grond- I gebied af te staan. Grieken en Turken. De Grieksche Minister van Oorlog 1 deelt een telegram mede van generaal Sapoundakia, waarin gezegd wordt, dat een Grieksche batterij, die de berg- engte Tuad behoerscht met succes de positie Lesaia en de batterijen te Bi- zani bombardeerde, die den aanval der Turken togen Actarachi onder- steunden. De aanval werd door de j Grieksche troepen teruggeslagen. Düitschi.and. Kiderlens opvolger. De benoeming van Von Jagow, den I Duitschen gezant te Rome, tot minis- I ter van Buitenlandsche Zakon, wordt I naar de N. Crt. meldt, als zeker be- I schouwd. Gottlieb v. Jagow heeft, toen hem I dit ambt aangeboden werd, eerst ge draald, daar zijn gezondheid niet heel goed is en hij zich te Rome geheel I had geacclimatiseerd. Doch hij liet zijn I bezwaren vallen toen de andere ern- I stige candidaat, Zwimmermann, ge zondheidsredenen aanvoerde. Kidorlen, die streng was bij de keus zijner me dewerkers, moet zelf in den laatsten tijd Jagows naam genoemd hebben als den man dien hy eventueel als zijn opvolger geBchikt zou achten. Von Jagow wordt van al de diplomaten, die in aanmerking komen, als de meest geschikte beschouwd voor dit zoo ge wichtige ambt. Vóór hij in diplomatieken dienst I trad was hij jurist en advocaat bij de I regeering en in zijn 50-jarig leven I j maakte hy oen snelle carrière. Hy I behoort tot een der oudste Pruische adelsfamilies. Zyn diplomatieken werk- I zaamheid begon hij in Rome. Daar- I na was hij gezant te München en I Hamburg en keerde hij naar Rome I terug, waar hij tot raad van legatie I opklom. Een jaar lang was hij aan de legatie in Den Haag verbonden, doch in 1901 word hij tot eersten I secretaris aan het gezantschap te Ro- I me benoemd. Van 1906 tot 1907 was I hij adviseur van Buitenlandsche Zaken, daarna buitengewoon gezant te Lu- xemburg en in 1909 gezant te Rome. Amerika. Dezer dagen is te New York over leden James R. Keene, in zijn tijd een markante figuur op de effecten beurzen van San Francisco en New- York, terwijl hij ook als eigenaar Van beroemde renpaarden bekendheid ge- I noot in Amerika en Engeland. Keene 1 legde den grondslag voor zyn fortuin in Californië en Nevada, waar hij den tijd van do goudkoorts meemaakte. I In zijn carrière als beurs-speculant, I j schrijft de N. R. Ol., was hij meestal voorspoedig maar de tegenstand van mannen als Jay Gould en Russel Sage I was hem soms te machtig. Meer dan eens door zijn vijanden geruïneerd, vond Keene altijd weer gelegenheid opnieuw ettelijke millioenen bijeen te... I verdienen. Hij i8 dan ook als multi- millionair gestorven. Zijn grootste nederlaag op speculatie-gebied was een mislukte poging om een „corner" in tarwe tot stand te brengen. Volgens sommigen zijn beurs-carriéres als die van een man als Keene in onze dagen ook in de V. St. zoo goed als onmogelijk geworden. Keene was 75 jaar. Hij sukkelde de laatste jaren erg met zijn gezond heid en meer dan eens heeft hij ver klaard, zijn talrijke millioenen gaarne te willen missen indien hij er een ge zonde maag voor in de plaats kon krijgen. Kapitein Thamson. De Telegraaf m'eldt De Nederlandscho attaché by het j Grieksche leger, het lid der Tweede Kamer, kapitein L. W. J. K.Thomson, bevindt zich op het oogenblik m Phi- lippiades, in de nabijheid waarvan dezer dagen de Grieken en de Turken gestreden hebben. Kapitein Thomson maakt het naar uit van hem ont vangen brieven te berichten valt uitstekend, wat zijn gezondheidstoe stand betreft. Wel is hij, evenals vele anderen, eenige dagen onwel geweest, als gevolg van de afschuwelijke en ondraaglijke lucht, die in zijn omge ving door de tallooze lijken werd ver spreid, maar. zijn gezondheid is overi gens zeer goed. Hg heeft af en toe nog al ontbering geleden. Hjj trok met de Grieken naar verschillende plaatsen, leefde dagen achtereen van wat schapenvleesch en brood, en moest zioh met vijf attaché's van andere landen, met een uiterst beperkte en primitieve slaapgelegenheid tevreden stellen. Over de behandeling is hij overigens wel te spreken. Tot dusver hebben zijn brieven evenals die der andere attaché's niet onder censuur gestaan, maar de vorige week is daarin verandering gekomen. I Da attaché's hebben het Kerstfeest I gezamenlijk gevierd en een kerstboom I opgemaakt, waaraan zij gehangen heb- I ben, wat zij bemachtigen konden. Zoo kocht de heer Thomson een zakdoek, 1 waarop hot portret van Koningin Wil- I helmina on Prins Hendrik geborduurd I was een aardig souvenir uit dat nie- I tige Turksche plaatsje. De postdienst moet niet schitterend zijn de brieven van hier komen ginds met veel vertraging aan. Kapitein Thomson hoeft de vorige maand bij den koning van Grieken land aan tafel gegeten. Verschillende attaché's zijn reeds vertrokken, maar de heer Thomson donkt nog eenige wekon hij het Grieksche leger to blij ven. Volgens- uit Nizza bij mevrouw Re- gout, echtgonooto van den Minister van Waterstaat, ontvangen tijding, luiden de berichten omtrent den ge zondheidstoestand van den Minister van Justitie, rar. E. R. H. Regout, iets gunstiger. Tegen Drankmisbruik. Door den Volkshond tegen drank- I misbruik is een scheurkalender voor 1913 vervaardigd, waarvan het Mi- I nisterie van Justitie de noodige ex. heeft aangekocht on deze in gebruik te doen nemen in Gevangenissen, Rijks werkinrichtingen, Tuchtscholen en Rijksopvoedingsgestichten. Een schietende burgemeester. Naar een ziekenhuis te Alkmaar is ter verpleging gezonden oen polder werker uit Sohagen, die dezer dagen gewond werd door een scliöt, door den burgemeester dier gemeente gelost. Dien burgemeester werd het door ver schillende personen lastig gemaakt. Hbld. Bijgeloof. De aankweekers van dom bijgeloof, die per briefkaart een Engelsch gebed de wereld deor sturen en aan de ge adresseerden willen wijsmaken, dat wie dit negen dagen achtereen opzegt en het bovendien dagelijks met dezelfde boodschap aan een ander doorgeeft, op den negenden dag een groote vreugde zal ondervinden, terwijl wie de keten verbreekt, géén geluk zal hebben, zijn, naar het Hbld. meldt, weer aan den gang. Dat er nog men- schen zoo dwaas zijn, zulk een gebed door te zenden. Gisterenmorgen heeft men in de voorstad van Brussel, Uccle vermoord gevonden een oude rentenierster. Dief- stal is de drijfveer. Dit is de tweede misdaad van'dien aard sinds 6 dagen in den omtrek van Brussel. De oud politieman Rival Ranses is gearres teerd als bedrijver van den eersten moord. Een honderdjarige. Gisteren vierde de heer Jacob Salo- 1 mon Bosman te Rotterdam zijn hon derdsten verjaardag. V' an 2 tot 5 uur hield hij receptie in de zaal van het Nut, van welke gelegenheid velen ge- bruidmaakten om met den ouden heer kennis te maken en hem gelukwen- schen aan te bieden. Blijken van be- lanestelling in allerlei vorm kwamen in 6 (N. Crt.) Stakingen te Tilburg. Een deel der stakingen te Tilbnrg is niet van langen duur geweest. Zoo behooren die van de draadmakers by de firma's Brouwers en De Beer, reeds tot het verledene. De stakers hebben Zaterdag het werk hervat. Ook de draadmakers van de firma L. E. van den Berg hebben allen het werk hervat, uitgezonderd twee, die hit den dienst zijn ontslagen. („N. Tilb. Ct.") De heer A. Tosch, gepens. sergeant- I majoor te Drachten drager van het metalen krnis, heeft Zondag onder talrijke blijken van belangstelling zgn 102den vei/jaardag gevierd. N. R. Crt. Uit Soerabaja wordt gemeldBij de uitreiking der decoratiën aan de amb tenaren die zich by pestbestryding verdienstelijk hadden gemaakt, barstte een der voor deze feestelijkheid opge stelde kanonnen, waardoor een inlan der aan het onderlijf ernstig werd ge kwetst. Sedert Zondagavond wordt, naar Haarl. Dgbl. meldt, vermist de jeug dige vrouw van den landbouwer J. de R., wonende aan den ringdijk bij den Vyfhuizerweg. Men vermoedt, dat haar een ongeluk is overkomen. Oudejaarsavond werden te Egmond aan Zee twee werklieden door hot zoogenaamde afkalven van het duin onder het zand bedolven. De één had een been gebroken, den ander waren een paar ribben ingedrukt. Deze laatste is thans tengevolge hiervan overleden. Hij laat een weduwe met kinderen achter. De L. K. meldt, dat onder Geleen twee torens zullen opgetrokken wor den voor het boren naar steenkolen langs den rijksweg. Te Noorddyk (Gr.) is gisteren op last van de justitie, het lijk opgegra ven van den op 7 Dec. jl. aldaar overleden Jan M. M. zou namelijk geen natuurlijken dood zijn gestorven. Het lijk is in het academisch zie kenhuis te Groningen gerechtelijk ge schouwd. (N. R. Crt.) Een bekentenis op 't sterfbed. Willem Van Heumen te 's Herto genbosch, die bij do laatste vechtpartij te Oss levensgevaarlijke messteken op liep, heeft op zijn sterfbed een hoogst belangrijke bekentenis gedaan. Hij verklaarde namelijk dat hij de behandeling van de moordzaak op Van der Leest, voor de Bossche Recht bank, waarbij zekere Opsteen wegens doodslag op Van der Leest tot 1 ,/2 jaar gevangenisstraf veroordeeld werd, ter wijl diens zoon werd vrijgesproken, en in welke zaak hij als getuige onder eede word gehoord, een valsche ver klaring heeft afgelegd. Ook moet van H. drie andere ge tuigen in genoemde zaak hebben aan gewezen, als hebbende evoneens val sche verklaringen onder eede afgelegd. Deze drie personen zijn naar aan leiding van deze bekentenis op last van de justitie gearresteerd en gevan kelijk naar Den Bosch overgebracht. Doodelijke val Zaterdagmogen is van het dak der in aanbouw zijnde kapel van het R.K. Gasthuis te Rozendaal de loodgieter H. E. gevallen. De man was tersttond dood. Hij was ongehuwd. Zatermiddag hebben, zoo meldt het Hdbl., drie personen den landbouwer K. de V. in den Grooten IJpolder aangehouden en onder bedreiging geld afgeperst. Denzelfden avond wer den ze door den gemeenteveldwachter Patmos en den rijksveldwachter Bosch Rossen, (Laurierstraat)electrische drukkerij A. van Straelen (N. Z. Kolk), drukkerij Mercurius, firma W. N. C. Gortman (Kerkstraat), drukkerij G. H. Heynes (De Clercqstraat), drukkerij Johannes Jesse, (N. Z. Voorburgwal); drukkerij Neerlandia, (Spuistraat! en drukkerij J. Bos (O. Z. Achterburg wal). Voorts is gisteravond met nog 12 andere porsoneelen vergaderd, die ook hun goedkeuring hechtten aan het voorstel tot staking. Zij zullen, indien de eischen niet ingewilligd worden, op nader door het stakingsbestuur te bepalen tijdstip den arbeid neerleggen. (N. R. Crt.) Typografenstaking te Amsterdam De firma Blikman en Sartorius heeft aan haar werklieden kenbaar gemaakt, dat zij door in staking te gaan hun aanspraken op pensioen verlo hebben. De directie van het Christelijk Volks dagblad De Amsterdammer is er gis teren ingeslaagd het blad te doen verschijnen. De vergadering van de Amster- damsche Drukkerspatroonsvereeniging heeft gisternamiddag geen beslissing genomen. Donderdag zal er opnieuw een bijeenkomst worden gehouden. Wij deelden gisteren mee, dat enkele drukkerijen besloten hadden de eisohen in te willigen. Hieraan kunnen we nog toevoegen, dat ook de drukkerij El sevier (firma H. H. C.^Holdert) en de firma Holdert en Co. de eischen inge willigd hebben. Echter zal heden de staking weer uitgebreid worden. De besturen der vier organisaties in de grafische vak ken (Alg. Ned. Typografenbond, de Ned. R. K. Grafische Bond en de Typografische vereenigingen Voorzorg en Genoegen en De Nederlandsche Drukpers) die de leiding van de staking hebben, hebben gisteravond nog be sloten de staking te proclameeren voor de personeelen, die op de Zondag ochtend in Plancius gehouden verga dering toestemden op het eerste sein van het stakingscomité het werk neer te leggen. Ingevolge dat besluit is met ingang van heden ook de staking geproclameerd voor de drukkerij Het Kasteel van Aemstel (Dagblad DeTijd), gebr. Binger (Warmoesstraat), druk kers o.a. van de Dagelijksche Beurs- öourantdrukkerij C. A. Spin en Zn. (N. Z. Voorburgwal), firma F. van gen, dat de bij besluit van 19 October 1912 benoemde commissie, inzake het onderzoek naar de deugdelijkheid van het door den heer A. van derGraaff te Biezelinge (Zeeland) gevonden mid del ter bestrijding van den Ameri- kaanschen kruisbessenmeeldauw werd ontbonden, omdat de commissie ge meend heeft verdere onderhandelingen met den uitvinder te moeten afbreken, uit hoofde van het hooge bedrag, dat voornoemde heer Van der Graaff voor de openbaarmaking van zijn geheim, mochten de te nemen proeven slagen, heeft bedongen. Onder Eist (Bet.) is Zaterdagmiddag langs de lijnen der S.S. gevonden het lijk van den spoorbaanwachter W. v. O. to Eist. Vermoedelijk is de reeds bejaarde man door een passeerenden goederentrein overreden. Gistermiddag is voor den mond van de Louvehaven te Rotterdam, ongeveer 40 meter uit den wal, door aanvaring met een klipperschip ge zonken de sleepboot Lek, kapitein de Jong. De opvarenden zijn gered. Ten- w rolge van deze aanvaring is het anker van het klipperschip door de zijden van de sleepboot geslagen, waar door deze een groot lek opliep en veel water maakte. (N. R. Ct.) De 25-jarige bakker M. L., uit Hou ten, die op Oudejaarsavond met een revolverschot don tirahierman II. Ver- wey aldaar ernstig gewond had en sindsdien voortvluchtig was, heeft zich naar de N. R. Crt. meldt, bij de po litie te Utrecht aangemeld. Hij is ter beschikking van den officier van jus titie gesteld. Zaterdag is een jeugdige telegram besteller te Tiel geschorst wegens het schenden van het briefgeheim. De, justitie heeft de zaak in onderzoek. N. R. Crt. Dat zal papa wel prettig gevonden hebbqn 1 Toon de heer J. v. d. V. telJssel monde dezer dagen thuiskwam van zijn gang naar hot gemeentehuis om een jonggeborene aan te geven, deed zijn vrouw hem de heuglijke tijding, dat hij nogmaals kon gaan er was er nog een geboren 1 Vad. Getr. Bedwelmd door benzine-dampen. Vrijdagavond kwam de heer N., rij wiel-en motorreparateur te Oegstgeest (bij Leiden) in zijn woning om te eten. doch zakte daar plotseling ineen. Zijn echtgenoote snelde naar de werkplaats, om door een knecht den geneesheer te doen ontbieden, doch zij vond dien knecht bewusteloos, evenals den heer R., daar tydelijk aan wezig. Dr. Timmermans, in allerijl ont boden, constateerde, dat de bedwel ming veroorzaakt was door benzine dampen, die de werkplaats vulden. Na 'n uur ongeveer gelukte het den mannen weer bij te brengen, zoodat dit ernstig ongeval betrekkelijk goed Kerkdiefstal Te .Ubach (Limburg) heeft men in de R. K. kerk ingebroken. Twee kei ken, ter waarde van f 600, zijn uit d> sacristie geroofd en de offerblokken zijn geledigd. Een mooi beroep 1 Te Parijs stortte zich eenige dagen geleden een armoedig gekleede man in de Seine. Onmiddellijk sprongen eenige voorbijgangers te water, brachten hem op het droge. Een der omstanders echter herkende den man als iemand, die er zijn beroep van maakte, het medelyden der menschen gaande te maken door zich uit wan hoop te verdrinken. Dit bracht de menigte zoover in toorn, dat zij den man beetgreep, en hem opnieuw in 't water wierp. Thans mocht hij op eigeh gelegenheid aan wal krabbelen, Zaterdagnamiddag is van Schiedam van het voorbijvarende tjalkschip „Ma ria Stella" van Stadskanaal, de 12- O' e J. G. den Olden, wonende te skanaal, overboord gevallen en verdronken. Door den vader, die daar pok juist met zijn schip voer de jongen was aanboord bij zijn oom en den schipper werden fluks roeibooten uitgezet, a< doch alles was te laat. Het centraal bestuur van den Ned Tuinbouwraad brengt, zoo lezen we in de Middelb. Ct., ter kennis van be langhebbende aangesloten vereenigin een gewoon verloop, alleen tweede soort Vaarkoeien veel lager in prijs. GOUDA, 7 Januari 1913. Vrijzinnige kiesvereeniging „Gouda". Op Woensdag 15 Jan. a.s. des avonds half negen zal de Vrijzinnige kiesvereeniging „Gouda" op de boven zaal van het Café „Het Schaakbord" een vergadering houden, waarin o.a. zal worden behandeld de aanstaande gemeenteraadsverkiezing. Boskoop. De bevolking dezer ge meente bedroog op' 1 Januari van het vorig jaar 6325 zielen zijnde 3242 mannen en 3083 vrouwen. Zij ver meerderde gedurende het jaar door geboorte met 197 en door vestiging met 467 en vermindordo door overlij den met 69 en door vertrék met 448 zoodat het aantal inwoners op 1 Ja nuari 1913 bedroeg 6472 zijnde 3328 mannen en 3144 vrouwen. Er werden 25 huwelijken voltrokken. Berg am bacht. Vrijdagmorgen hing over de Lok onder deze gemeente, zulk een mist, dat vier stoombooten van do „Ueederij op do Lek" aan den steiger te Borgstoep moesten blijven liggen, on omstreeks tien uur, toen de mist wat optrok pas konden wegva ren. Het vermeldenswaardige van dit geval is, dat er om de gemeente geen mist was. 4do KI. Trekking van DinsdÉt 7 Jan No. 7810 en 9991 ieder 11325 f 400. 7474 f 200. 1176, 2215, 9631,18004 en 19661 K ieder f 100. Prijzen van ft,65. 160 71 903 20 71 81 310 71 476 518 11 61 02» 40 02 709 12 48 802 86 67 920 1127 76 1212 19 87 1307 11 61 1460 98 1634 53 05 1681 88 1728 1806 8 86 68 1908 2105 2210 60 67 2878 2115 40 79 2518 2604 34 2721 26 29 8096 81WOO 91 3284 60 64 83 8875 8100 0 20 28 86 07 80 8500 12 92 51 818718 8880 C 1009 1114 87 79 4210 75 4380 1006 88 1774 85 1884 37 43 4901 82 5016 62 79 6118 6206 17 80 03 2319 67 6406 93 5688 5608 9 61 6727 81 51 76 78 6818 57 86 6961 89 92 0066 80 6104 70 0202 28 56 0802 10 42 01 77 84 6402 88 0604 05 70 0014 21 61 6717 88 97 0813 89 75 79 0921 60 7000 6 18 87 7128 34 41 42 02 96 95 7210 11 27 7307 21 27 7471 79 7588 86 5096 7749 87 68g8 87 10 71 7906 1" 8082 71 8108 21 8210 21 22 10 71 8870 8400 28 11 8607 26 50 8021 81 10 14 8790 8946 9087 9102 60 97 9222 9857 76 97 0112 9518 60 9007 16 76 9719 21 29 0829 10 69 08 90 10020 89 10128 48 10211 20 28 78 10100 80 92 04 10848 95 10789 10808 00 10917 50 98 10116 88 11112 25 29 42 49 79 11201 11821 83 08 77 11410 83 47 61 83 11507 16 17 05 11005 21 18 08 11708 11850 77 11012 10 25 12028 26 15 12185 12217 29 08 81 90 12860 12403 85 80 59 78 12618 61 12G81 01 02 12715 61 12001 96 12917 09 18001 96 90 181 15 60 18212 18818 87 18118 27 81 18561 18007 89 18 18719 18983 11128 18 92 112x7 92 14402 18 11581 80 14671 81 11711 89 12 69 68 14807 09 14948 1» 88 15005 70 16102 18 66 60 90 15211 16862 t6404 45 17 16510 67 15718 21 63 15810 11 20 18 15907 58 16007 19 10 41 92 10102 20 01 72 10200 87 57 16811 16521 69 87 16001 55 10781 81 10820 97 10012 17018 17120 58 17875 81 17194 17516 08 17788 17822 86 lSoïfTfll 18108 16 61 18276 87 18896 87 18100 18620 18050 18728 80 71 18809 70 71 97 18018 19019 52 81 10 87 95 19212 56 78 97 19820 31 80 68 19582 83 86 48 19005 19711 20011 40 01 20188 56 20092 20188 40 7l 84 91 20610 11 652 20000 88 20809 21 81 65 91 20812 20908 44 83 De wonderdokter De Haas. Door mr. J. A. de Wilde te 's-Gra- venhage is namens zyn cliënt A De Haas te Zoeterwonde hooger be roep aangoteekend tegen het vonnis van den Leidschen kantonrechter, waarbij gemelde wonderdokter veroordeeld tot 4 geldboeten van f 100 subs. 4 maal 5 dagen hechtenis, we gens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. 43, 2e 39 en 3e 32 cent per half kilo. Magere Ossen, Melkvee en Vaar koeien goed aangevoerd. Vette Kalveren, redel. aanvoer, lste kw. 35, 2e 32, 3e 27 cent per half kilo. Stieren goede aanvoer lste kw. 35, 2de kw. 31, 3de kw. 27 cent per half kilo. De handel was in lste kwaliteit prijshoudend mindere soorten trager, Stieren iets lager in prijs, vette Kal veren duur. Op de magerenmarkt had de handel van Harten M. Verhart 19 j. Inmenging der mogendheden. Berlijn, 6. Jan. In welingelichte kringen is men van oordeel, dat de groote mogendheden! Woensdag te Constantinopelstappen zullen doen om de Turksche Regeering er van te overtuigen, dat zij allen gelijkelijk be lang hebben bij het staken der vijan delijkheden. Te Chios. Athene, 6 Jan. Men meldt uit Chios, dat een Te Deum gecelebreerd ter gelegenheid van de capitulatie van het eiland. Heel het corps heeft voor Jde prefectuur gedefileerd. Tri- omphbogen waren opgericht. De geestdrift van de bevolking was on beschrijfelijk. Aardbeving. Breslau, 6 Jan. Het observatorium van Kriotorn heeft gisteravond een hevige aardbeving geregistreerd op een afstand van ongeveer 11000 K.M. De schokken duurden zoo ongeveer acht ir. Socialistische Partijdag. Berlijn, 6 Jan. Onder groote deol- namo werd heden de Pruisische socia listische partijdag door don hoer Ëugen Ernst uit Berlijn met een uitvoerige begroetingsrede geopend. Tot voorzit ters werden benoemd de heeren Ernst uit Berlijn en Gewehr uit Elborfeld. Daarna begroette de hoer Sanders lid hot Londen8che Lagerhuis de bijeenkomst uit naam van do Engel- onafhankelijke arbeiderspartij. Het voorstel, om de Polonkwestio en de kinderverzorging heden aan de orde te stellen werd mot een kleine meer derheid verworpen. Draaibaro luchtschiphallon. Kiel, 0 Jan. Hot Ryksraarineambt heeft thans definitief besloten tot don bouw van draaibare luchtschiphallen. Hot bedieningspersoneel, ongeveer 200 man, zal genoemd worden Marino luchtvaartafdoeling. De oorlogs-begrooting. De Tweede Kamer zal morgenoch tend bijeenkomen tot het behandelen der oorlogs-begrooting. Dinsdag- en ook Donderdagavond zal daarvoor worden vergaderd. Toebereidselen in Rumenië. Boekarest. Het Rumeensche Mi nisterie van Oorlog heeft in Brunswijk 100 auta-vracht wagen s besteld welke met den meesten spoed moeten wor den goleverd. Typografenstaking to Amsterdam Men meldt ons De „Standaard" en do „Amsterdam mer" zullen hedenavond niet versohjj nen. Het aantal stakers is weder met 200 vermeerderd, Bij een twaalftal andere firma's is hoden ook do staking geproclameerd Met 9 firma's is heden een conferentie gehouden. Minister Regout, Hoewel de berichten omtrent den gezondheidstoestand van Minister Re gout'niet ongunstig luiden is het toch geraden geoordeeld zyn departement ad interim te vervangen. De voorstellen voor dit interim worden hedenavond verwacht. Het beheer van het Departement zal worden opgedragen aan den Mi nister van Binnenlandsche Zaken, Mist. Vlissinoen. De mailboot „Mecklen burg" is hedenmorgen tengevolge van den mist omhoog gevaren. De boot had 135 passagiers aan boord, die per sleeepboot werdéi afgehaald en per trein terstond verflikken. n het Koninklijk Moteriologiseh Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 774.1 te München, laagsté stand 725.9 te Vest manver. Verwachting tot don volgenden dag: Zwakke tot matige meest zuidelijke wind, nevelig tot halfbewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. VAN DEN 7 JAN. 1913. SUatsleeuineeii Ned. Cert. Weikelyko Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Ooi. (Gr. Russische mng Obl. 1889 Spw.inij.) 1898 4 pet. Obl. (Nioolui Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. xMexico Atl. Binnenland Obl. 5 pet,. Brazilië. Funding Lee- 5 pet. 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1906 3 pet. Uauk en Creütet-instel- HllfBI Ned. Bankaandeelen ludustr Oiideriicmliiireii American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting k Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Co: GEBOREN 3 Jan. Pieter Cornelis, ouders N. G. Burger en B. Jongeneel 4. Wouterina Marina Bertha, ouders J. M. van der Heijden en B. Rene- man. Adriana Johanna Maria, ouders H. 0. J. Kroeders en J.Nieu wenhuisen. 6. Petronella Diderika Magdalene, ouders 0. Agten en P. Breedijk. Dirk, ouders J. de Ruyter en B. Kolster. Margaretha Pieter- nella, ouders P. van Groningen en H. G. de Vos. 6. Willebrordus Casper Melchior Balthazar, ouders P. van der Horst en M. C. Ebbenhorst. Maria Elisabeth Wilhelmina, ouders W. van Soest en A. P. van de Pavoordt, Daniel Frederik, ouders H. M. Vog en H. C. van der Ree. Theodorus Arnoldus ouders J. de Raadt en "W H. van dor Want. 7. Cornelia en Hermina, ouders H. van den Brink en A. J. Nieuwveld. OVERLEDEN 6 Jan. Cornells van Veen 6 m. 6. Eva van der Spelt, wed. j. Geertruida Vorige koers. Koers ran heden- 86»/, 86 V, 627, 100 995/. 877» 87'/» 91s/» 91'/.. 86'/,, 83 86»/,, ■tó13/» 103'/, 463/» 104'/, 83"» 83'/, 39 'n 69% 2173/8 65% 72»/, 267/i, 693/( 55 72% 68% 188 200 89V,« 1693/% 563 V* Corp. Cert, v. Gew. Aand. Kol. Creillet Install- en Colt uur Ondernemingen Handelsver. „Araster dam" Aand. 188l/j Jav. Cultuur Mij. Aand. 277 Ned. Handel-Mij. C.v.A 189% Hyubouw MUeu. Ketahoeu" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. 10 Kedjang T jobong, Mijn bouw Mij. Aand. 205 Great Cobar Aand. 853/i# Itairoleutn-Ondeni Dortsoho Petroleumin dustrie My. Gew. A. 1683/, Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A 561 '/j Shell" The Transp. Trad Cy. 0. v. G. A 525 &'he<-pviMirt Myen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. 190 Stoomvaart-My. „Zee land" Preferente A. 99 Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. 5 Ta bak -Ouderiienilmren Bindjey Tabak Mij. A. 89% Diversen- Maxwol Land Gpant Cert. v. Aand. 37/g Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Il%« üpnorwegen. HoU. IJzeren Spoor- wogmij. Aand. 88 Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. 9o Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. 631/ii W arschau-W oenen Spoorwegmij. Aand. lSö'/a dito dito Act. de Jouiss. 86% Amerika. Atchison Alg. Ilypb. Obl. 4 net. 97 Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. 32 Union Pacific Railroad Cy. Cert, v* gew. A. 163% Wabash Gow. Aand. 4 Premieleenliigen. Amsterdam Aand. 3 pet 102 Hongarije. Thei s-Re- gTuirungs-Ges. 4 pet. 148 GELDKOERS. Prolongatie 3'/%3'/2 pCt. Amerikanen minder geanimeerd, Steels beter, Petroleum vast, Tabak ken stil en beter, Culturen stil, Rub bers kalm, Nat. Staatsf. iets beter, Buitenl. weinig varieering, Mijnen 4 l%s 90 11% 95 63% 317.6 47/i6 102'/» ,N 5 Jan. Cornelis van Buiten), weinig varieering, Mr Johannes H. van Dort prijshoudend, Tramwaarden stil.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2