QLA2EN, IBHT ..E. Alter Gracht 269* AAG, STORMEN. No. 12066. Woensdag 8 Januari 1913. 51e Jaargang. Buitenlandsch. Nieuws. FEUILLETON. »TE WAAR- g» meskleeding. i of gedeelten SLAVERNIJ wordt te niet ■light het huis I Ier beroemde Kerkglazen T. JANSKKKIt itein’s Inkt jehjk de 8 EST E ONSCHADELUK N-HOILAND ed.E. ALTER racht 269A, A AG. XTxexx“ws- en. ^^d.irertexi.txe"blsud. tooi Q-oixd.su ezx Ox».stxe33Eezi Verschijnt dagelijks OUDE St. Jaukerk, d?r Dteekeningen eni. JR A BETH. I KRAMÏ, y., Uitgevers, Gouda behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Idan. De oorlog op den Balkan. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. B'ixltejxlan.d- 1 de stad aan huis van afgezon- ithilde mel- (Wordt vérvolgd). nkaw» A Zn., Ckmd», gebouw „Arti n met hem naar Ada, Uw huU doen rerk verlichten. egels, muren, door en door to Sunlight i voordeellgite DB ergoed. 4 Af en A DUES 601BMIIIE COURANT. Naar het Duitsch. van HANS LAND. VEN8 SBERICHT DER OB \demie van Beeldende tschilderArchitect en 'emie van Bouwkunde trecht. 10 CUNT. die het ge had aan- iets wat uur. gebouw „Aru ir van Arbeid voor ijven. Genoegen” 7% uur. mtsvoorstelling. „De Er was een kloof geslagen tusschen haar en de wereld^cne zaken. Haar leed was als een muur om haar, als een pantser voor haar ziel, die ge voelloos was geworden. Zij spraken weinig met elkaar, zij en Böger op den tocht naar Lichter* fold. In het gesticht zelf liet Mathilde zich inlichten door den directeur-ge- neesheer. Ook hij stelde zich van een bezoek van Mathilde aan Ada een goede uit werking voor en keurde het plan goed om Ada naar Mathilde’s huis te laten overbrengen, als dit weerzien gunstig inwerkte op haar zielstoestand. Böger zou Ada op het bezoek voor bereiden. Hij klopte aan haar deur van haar kamer en ging binnen. Zij zat voor een der vensters en staarde in den met sneeuw bedekten tuin. Toen Böger binnentrad, wendde zij het hoofd. Hij schrikte, zoo bleek en vervallen als zij was. Hij trad op haar toe en stak haar de hand toe. U hier zei ze en keek weer naar buiten. Had je iemand anders verwacht Ja, mevrouw Ebner. Ze is al PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels fO 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames 1 O 25 per regel Groote letters en randen naar plaatsruimte. Marokko. Het is in de omgeving van Mogador nog steeds niet rustig. Men heeft zelfs, naar wij in het Hbld. lezen, in de stad gedurende eenigo dagen den staat van beleg moeten afkondigen. De weg tusschen Mogador en Safi (aan de kust) wordt onveilig gemaakt door Marok- kaansche partijgangers. Vermoedelijk zal een expeditie noodig zijn om schoon schip te maken. Reeds zijn geregelde Fransche troepen in een palmbosch ten zuiden van Mogador met den vijand in gevecht geweest. De preten dent El Heiba tracht weer een strijd macht byeen te brengen. Op het oogen- blik staan ongeveer drie tot vierduizend Marokkanen in het Mogadorsche in het veld. uw- en Woningtoez., dering Onderstands- Lrmenzorg“. )e Réunie”, 8 uur. Dep. Gouda, Mij. tot Igemeen. is Genoegen”, 8 uur. itv. „Excelsior”. ten wij geregeld tijdig logen ontvangen van mcerten, vermakelijk- deze dan in onze en ontberingen van een beleg blijft blootgesteld. De Bulgaren, die Adrianopel bele geren, kunnen zich op alle mogelijke wijze herstellen en voorbereiden tot nieuwen strijd. Zij kunnen zich levens middelen en ammunitie verschaffen in onbeperkte mate. En de bevolking en het garnizoen van ^drianopel wor den koelbloedig en wreed uitgehon gerd. Zij moeten de volle proviand- treinen voor het Bukjaarsche leger voorbij zien gaan zonoer er een hand naar uit te mogen steken. Do vijand behoeft geen honger te lijden en geen schot te lossen. De vijand zit veilig achter rijn loopgraven, want de belegerden mogen dien vijand niet aanvallen, en geen poging doen om hem te verjagen. Het is immers wapenstilstand I En de groote mogend- hedep mogen evenmin pen eind maken aan dezen mensch onjteerenden toe stand. Anders zou imkers de neutra liteit tegenover Turkse worden ge schonden Als laatste redmiddel/om Adrianopel te behouden wordt te iConstantinopel thans gedacht aan e»n samenkomst van den Sultan en dèn koning van Bulgarije, waarbij de Sultan dan een beroep zou doen op de jdelmaedigheid van den slimmen Ferdinand. De stemmintr in MxsUene^rn. De berichten, dat de stemming in Montenegro steeds vijandiger wordt tegen koning Nikita nemen toe. De correspondent var de Times te Cettinje verneemt dat de vraag of Skoetari al dan niet aai Montenegro zal komen, van groote öeteekenis zal zijn voor de monarchie) Met Oostenrijk worde^ onderhande- lingen gevoerd, met hel doel de toe stemming dezer mogorÜheid te ver krijgen voor de annexaie. Maar Oos tenrijk eischt in ruil ^>or deze toe stemming van Montenegro een strook van zijn bergachtig grensgebied. De teleurstellende ujkomsten van i den oorlog en het groob aantal doo- den en gewonden in jet Montene- 1 grijnsche leger, hebbed de republie- keinsche propaganda inhet land zeer bevorderd. De vredesonderhaijelingen. Uit Londen wordt in het Berl. - Tagebl. omtrent het lojgste verloop i van de bijeenkomst der ^delegeerden s het volgende geseind. Jen verkrijgt l geenszins den indruk, Isof een der 51) Wat ging er om in dat hoofd Wat was het, dat deze dunne zieke han den deed wringen, deze spitse vingers in rusteloos bewegen over het laken deed tasten Het was byna griezelig om aan te zien. Het was alsof een toestand van angst die handen tot dit eigenaardig bewegen drong; het was, als maakten deze vingers het teeken der vlucht, als drukten zij door ge baren de gedachte uit, - heele verstijfde organisme gegrepenvlucht voor dreigde Verdiept in deze gedachten zat Ma thilde bij haar man. Er was voor haar iets vreemds in hem gekomen. Niet, dat haar de zware uiterlijke verande ringen, die door de ziekte over hem waren gekomen, verhinderden, nog hem voor den geest te brengen, zoo- als hy voor eenige weken was, zoo zeer wm hg niet veranderd. Maar hij De toestand. De toestand schijnt thans zóó te zijn, dat de BalkaA-bondgenooten een voudig de onderhandelingen willen verdagen tot het uitgeputte en uitge hongerde Adrianopel zich ten slotte aan de belegeraars heeft overgegeven. En ook de „groote mogendheden” wachten, naar een Reuter-telegram meldt, op deze overgave, voordat zij zullen ingrijpen. Een andere houding, zoo wordt er met ergerlijke schijn heiligheid bij gevoegd, zou in strijd zijn met de neutraliteit tegenover Turkije. Alsof het niet in strijd ware, niet alleen met de neutraliteit, maar ook met alle begrippen van menschelijk- heid en goede trouw, dat een wapen stilstand slechts ten goede komt aan één der strijdende partijen, terwijl de andere partij aan bijna alle ellenden Home Rule. Uit ons overzicht van gisteren bleek duidelijk dat de unionistische party het verzet in Ulster zal stijven wan neer werkelyk de wet op het zelfbe stuur in Ierland wordt ingevoerd. Zooals thans de kansen staan, is het bijna zeker, dat bet hiertoe zal komen, want zooals wé reeds gisteren meld den, de regeering laat zich door geen dreigementen van wat in haar oog billijk en rechtvaardig is afbrengen. En de meerderheid blijft in deze trouw haar voormannen volgen en na het bekende voorval waarover we onlangs schreven, is de meerderheid steeds trouw op post om dergelijke onaan gename verrassingen te voorkomen. Ook ditmaal ging de meerderheid mee met het afwijzend praeadvies van den eersten minister. Met 294 tegen 197 stemmen weigerde het Lagerhuis het gisteren besproken amendement in de wet op te nemen. De unionistische partij moet dus thans in haar verzet volharden en zoo mogelijk de Ulste- riaansche tegenwerking tot een revo lutie tegen de huidige regeering op voeren. Is echter de unionistische partij daartoe in staat, zouden we willen vragen en kan zij in werkelijkheid er aan denken bij een eventueele moge lijkheid de regeering te vervangen, gesteld de regeering werd door de kiezers heengezonden Dit laatste zou alleen mogelijk zijn wanneer het oor deel van de kiezers werd gevraagd. Uit de vraag van minister Asquith, zooals we die gisteren hebben vermeld, maken verschillende, vooral unionis tische bladen op, dat het werkelijk het plan van de regeering zou zijn om het oordeel der kiezers over de Home-Rule-wet in te roepen. Van andere, dus van liberale zijde betwij felt men ten sterkste dat de regeering tot een nieuwe verkiezing zal over gaan, omdat steeds uitdrukkelijk van die zijde vermeld is, dat wanneer de meerderheid liberaal bleef, verschil lende belangrijke wetsontwerpen, waar van Home-Rule er één is, aan het Huis zouden worden voorgelegd. De unionisten, die dit thans ontkennen, spelen echter een zeer dubbelzinnig spel. Bij de verkiezin gerede voeringen van hun zijde gehouden hebben zij er wel degelijk zelf op gewezen, welke „gevaren” het land bedreigden, wan- waarin hij haar geworph had. De jaren van jong, vrig leven, die jaren van stil, vreedzan geluk, de maanden van de bitters ontgooche lingen en van wreed wlaten, alles, alles was weg, vér w«, wezenloos, verloren, afgesloten. Niets bleef dan een Zarte droefe nis, het weemoedig gloei van de achterblijvende, die uit m lang, ver trouwd en het samenzji niets over hield dan de herinnerin die nu om droeve en blijde uren A zelfden im mortellenkrans had gel$. Heel haar leven leekfathilde nu, van dit uur uit beschodd, een onaf gebroken verblijf aan d ziekbed, op welk bed twee handen n spookach tig beeld van den doodaven. Een bediende kwam uthilde mel den, dat de auto voorstad. Zij keek den man alsfnsverbijste rend aan. Toen schoot het haafi binnen, dat zij Böger wilde halen i naar Lichterfeld te ga; die daar in een gestichbas. Zij stond op en maai zich gereed tot vertrek. Ook dezen tocht, dei zwaarsten tocht waarvoor ze gistere^og gebeefd had, aanvaardde zij m het zelfde gevoelde van zieleberus^. neer het liberale ministerie aanbleef. Thans te beweren, dat de kiezers niet geweten hebben, welke slecht e wetten hun nog te wachten stonden, strekt hun niet tot eer. Maar zelfs wanneer de regeering in een mogelijk geval werd gedwon gen heen te gaan, we herhalen de vraag, zou dan de unionistische partij het bewind in handen kunnen nemen? We betwijfelen het sterk. Iemand die regeeren wil, behoort een partij achter zich te hebben, d.w.z., een partij, die in hoofdpunten het te volgen pro gramma reeds klaar heeft. En na het onderlinge gekrakeel, dat we hebben mepgemaakt naar aanleiding van de rede van Bonar Law over protectie ook ten opzichte van levensmiddelen zijn we zeer pessimistisch gestemd over de eenheid van de unionisten. Hot bovenstaande waaruit blijkt het onmogelijke bijna van een unionisti sche regeering is heel fijn ironisch door minister Churehil den unionisten onder den neus geduwd. Hij zei „De leider der oppositie is overtuigd, dat het volk bij de stembus deze ro- geering zou wegvagen en hem in haar plaats stellen. Maar mag ik opmer ken, dat hij om zulks te kunnen doen, althans een werkelijk vereenigde partij achter zich dient te hebben?” De opmerking was stekelig, maar verdiend. beide partijen het voortzetton van den oorlog wenscht. Uit de gesprekken, die decorr. met Balkan-gedelegeerden had, is veel eerder te constateeren, dat ook de Balkan-bondgenooten met grooten tegenzin den oorlog zouden hervatten. Het zou te dwaas zijn, te gelooven, dat de Turken geen begrip hadden van deze stemming onder hun tegenstanders. Natuurlijk hebben ook do Turken absoluut geen lust, den strijd te hervatten. Zoo is het eigen lijke oorlogsgevaar voorloopig niet zeer grootzelfs wanneer de onderhandelin gen in Londen afgebroken worden Dat dit werkelyk geschieden zal, kan inen na do zitting van Maandag vrij onwaarschijnlijk achten. De optimisten onder de gedelegeerden en dat zijn bijna allen, zijn van meening, dat de onderhandelingen heden nog iets ver der gekomen zijn. De Turken ver klaarden woordelijk, dat zij in geen geval Adrianopel zouden afstaan. Uit do redactie van deze weigering ziet mon een kleine vooruitgang. De Tur ken hebben, na hun onaannemelijke grenslijn van Vrijdag, ziph niet vast gelegd aan een nieuwe grenslijn. De Turken spreken thans algemeen van een grenslijn, die alleen Adrianopel niet mag insluiten. In latere onder handelingen zal men de grenslijn dich ter tot elkaar brengen, en dan zal wal alloon «"rerbitj vuil ovef het lot van de stad Adrianopel, en deze stad zal waarschijnlijk in- tusschen vallen, zoodat hiermede een nieuwe factor voor de onderhandelin gen aanwezig is. Het tweede punt van het Turksche antwoord betreft Creta en de Aegeïsche eilanden. De Turken verklaren thans, dat zij afstand doen van de souvereiniteit over Creta, mits geen ander eiland van hon verlangd wordt. Ook in deze redactie ziet men een kleine vooruitgang. Want bij het vorige antwoord hadden de Turken verklaard, dat zij tegenover de groote Mogendheden onder de genoemde voorwaarden afstand deden van de souvereiniteit over Creta. Thans echter is van de groote Mogendheden geen sprake meer, thans doen de Turken afstand durement et simplement. Ook hierin ligt dus wel een kleine, doch stellige vooruitgang. Ook het feit, dat de onderhandelingen onderbroken en niet afgebroken zijn, wordt beschouwd als een goed teeken, daar Vrijdag de gedelegeerden van den Balkanbond verklaard hadden, dat zij de conferentie zouden verlaten, wanneer hun eischen nietingewilligd werden, dat zij de beraadslagingen zouden afbreken. Thans is van een afbreken geen sprake, sleqhts van een onderbreking. De be doeling van deze nieuwe tactiek is, den Turken tijd te laten om nog eens over do zaak te denken, en om den invloed van derde zijde, die thans reeds op de Turken uitgeoofend wordt te laten in werken. zelf, zijn wezen, zijn ik was zoover van haar af. Zij had een gevoel van onbereikbaarheid, dat van hem uit ging. De onmogelijkheid, met hem te spreken, stond als een scheidsmuur tusschen hen, evenals de dqod zich stelt tusschen twee ménschen. Mathilde zag op Alhert neer, zooals men in een droom op een doode ziet, met een bijzonder smartelijke liefde, waarin de onbereikbaarheid voor hen, die gescheiden zijn, zich doet gevoe len. En niet de dooden alleen worden op hemelafstand van ons gevoerd alles wat we met hen hebben geleden en met hen aan geluk hebben ge smaakt, is weg. Het geheele groote stuk leven, dat ze voor ons waren, is nu als in een nevelzee gedompeld, tot een schim verbleekt, in een dichten sluier gehuld Was het waarlyK pas een paar da gen geleden, dat Mathilde door een telegram, dat haar bericht deed van dit lyden, zoozeer in een roes van vreugde werd gebracht Zij lachte bitter. Vandaag zag zij, dat zij weer tot hem zou kunnen naderen. De bruggen waren afgebroken, er was geen mid del voor overtocht tusschen hen meer. En alles had hij meegenomen, deze heele wereld van geluk en smart, een poosje wég. Anders komt niemand bij me. Zou je wel willen, dat iemand je een bezoek bracht? Zij haalde de schouders op en bleef voor zich staren. Heb je naar niemand te vragen, beste Ada. Is er nieman J, die wij samen kennen, en over wiens welstand je wel iets wilde weten Zij zuchtte. Ik ben van de wereld afgezon derd. Er zijn tralies voor mijn ven sters. Ik ben vandaag, beste Ada, voor de vijfde maal bij je in de vier weken dat je hier bent. Maar nog nooit heb je het verlangen te kennen gegeven, om dit gesticht te verlaten. Maar waar moet ik dan heen Nu, daarover zouden we toch kunnen praten. En ik ben toch ziek? De dok ters zeggen dat ik aan melancholie lijd. - Nu, daar kan je toch wel van ge nezen raken. Hoe slaap je? Onrustig. Zelfs de gedachte dat ik ziek ben, ontneemt me de rust. Zou je graag dit gesticht spoedig willen verlaten PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 1.25 Idem franco per post1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad,1.50 Idem franco per post 1.90 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons BureauLange Ti en de weg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Frankrijk. Een financieel schandaal De „Éclair14 deelt een bericht mede uit do „Liberté do l’Eureu volgons hetwelk de zoon van Berteaux, die on danks zijn aandringen geen terugbe taling heeft verkregen van belangrijke leeningen door zijn vader aan vele parlementsleden gedaan, zich heeft ge wend tot Poincaré, om deze zijn voor nemen te kennen te geven een schan daal uit te lokken, de namen der betrok kenen openbaar te maken, indion de voorgeschoten sommen hem niet wer den teruggegeven. Poincaré wees erop dat hij het druk had met de buitenlanascho aangelegen heden, maar verzocht Berteaux’ zoon, niets te doen alvorens hij met den mi nisterraad had gesprokeni Toen Poincairé zijn collega’s op do hoogte bracht bood minister Pams aan den toestand te redden en de schulden der parlementsleden te betalen. Hij sloot met Berteaux een accoord en eenige dagen later liet een notaris we ten aan do 84 betrokken parlements leden, dat zij voortaan met den minis ter van Landbouw hadden te doen. Volgens de -Liberté de l’Eure44 zou hier sprake zyn van een totaal van meer dan twee millioen.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1