BirxnerLlgirxdr öemengde Berichten. Stadsnieuws. 401° Staats-loterij. Rechtszaken. Laatste Heizichten Telegrafisch Weerbericht STATEN GENERAAL Officieels Prijscourant Ef fee le ii ban del le Amsterdam Duitbchlasd Het tarief en de Duitsche nijverheid. "Een inzender B. schrgft aan de „N.Crt.": Hoe men in Duitschland met de thans daar te lande geldende tarieven ia ingenomen, blijkt o.m. ook nit de verslagen der Handelakamer te Essen en te Sonneberg over het jaar 1912. De eerste, die nog wel bekehd staat als zeer protectionistisch te zijn geeft aan de agrariërs de vermaning er toch wel aan te denken dat de rabrieks- rrbeider slechts zoolang dure prijzen voor eerste levensbehoeften kan be talen, als de fabrikant in staat is dien- overeeenkomstig hooger loon uit te koeren,*op grond waarvan de agrariërs dringend uitgenoodigd worden zich te onthouden van alle maatregelen die de productie onnoodig verzwaren en de productiekosten doen toenemen. De Handelskamev te Sonneberg wijdt haar aandacht speciaal aan de export nijverheid. Na uiteengezet te hebben dat hetgeen thans door üuitschland geëxporteerd wordt niet door de in- landsche markt opgenomen kan wor den verbindt zij daaraan do conclusie der noodzakeljjkheid voor open deuren aan de grenzen zorg te dragen. Do noodzakelijkheid bestaat woor het geheele Üuitsche volk onverschillig of de export 15, 20 ®f 25 procent van de productie der internationale nijver heid uitmaakt, onverschillig of 8. 10 of 12 millioen mensohen in dat onder deel van den nationalen arbeid hun kost moeten verdienen. Woordelijk volgt dat„Daarom moet aan den telkens weer opduikenden eisch naar verdere vorhooging van rechten op landbouw-artikelen, naar vaststelling van een „liickenlos" tarief juiBt door do export-industrie, die in tegendeel op oen verlaging van de buitenlandsche tolbarrières hoopt, ten sterkste weerstand worden geboden. Nota van wijziging Oorlogsbogrooting. Van de op dienst 1912 aangevraagde som van f350,000 voor het doen van voorzieningen (ten behoeve der kazer neering) in verband met de invoering der kulitiewet, kan een bedrag van f135.500 niet meer ten laste van dien dienst worden verwerkt. Dat bedrag wordt thans bg nota van wnzigmg op de Oorlogsbegrooting voor 1913 over gebracht. (HbW'l Kamerverkiezingen 1913. Na de gehouden vergaderingen van de kiesvereeniging Gravenhage en de Vrnzinnig Demoeratische kiesver eeniging te 's Gravenhage, zijn als candidaten voor de TweeddfcKamer geproclameerd voor district I de heer 1 Deen (v.d.), voor district li de heer Mr. W. Dolk (u.l.) en voor dis trict III de heer J. 0. Jansen (u.l.), de beide laatsten aftredende leden. Da'Vrgzinuige Kiesvereeniging De Eendracht te Hilversum heeft in haar Maandagavond gehouden vergadering met overgroote meerderheid var, stem men den beer W. de Jong, lid van de Tweede Kamer voor het district Hoorn, tot voorloopig oandidaat voor de a.s. Kamerverkiezingen gesteld. De ambulance van dr. Lingbeek. Het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis ontving dd. 30 Dec. het vol gende schrijven van dr. Lingbeek Ten vervolge op mijn vorig schrij ven kan ik u mededeelen, dat, zooals u thans waarschijnlijk reeds weet, de heer en mej. van den Berg, kok en kokin zun vertrokken en dat met deze mail Raden Brenthel wegens familieomstandigheden naar Neder- laIËr ïeefDeenige mutatie plaats gehad op onae talon. Verschillende patiënten zun genezen vertrokken, zoodat er heden maar 78 over zijn Maar prof. Dopage en de andere leden der Brus sel sche Ambulance vertrekken a.s. Zaterdag en Dinsdag d.a.v. de Zweden, zooals ik u meldde, zoodat wg aan hun verzoek om een aantal der zwaarste patiënten over te nemen, kannen vol doen En mocht - onverhoopter wgze I de dans woei beginnen, wat men hier klaarblijkelijk niet verwacht, dan zijn wij, zooals u weet, gereed om nog een groot aantal patiënten, waarvoor reserve aanwezig is, to plaatsen. Over het algemeen is het-Verloop der ziekten normaal. Alleen de dy senterie is boosaardig. Niet door wat „men onder „werk verstaat schitterende operaties, waar van een ieder den mond vol heeft, munten wij uit, maar door een dege lijke Hollandscho verpleging. Onze patiënten zgn over het alge meen sympathieke kerels, toonbeelden van tevredenheid, geduld en goedmoe- ghe id. Onlangs viel mij de eer te beurt, het woord te mogen voeren naar aan leiding van de verbroedering van Croix Rouge en Croissant Ronge, welker emblemen aan alle zijden der zaal broederlijk naast elkander waren op gehangen als bewijs van de volkomen harmonie tusschen de vertegenwoor digers der beide lichamen eu van de voorbeeldige verdraagzaamheid in deze Tnrksche beschaafde kringen. Ten slotte is toch de humaniteit in alle beschaafde landen hetzelfde begrip en zgn onze motieven en drijfveeren de zelfde en geven we allen onze beste krachten en, moet het zijn, meer dan dat, in den dienst der humaniteit. Mijn voorstel, dien avond gedaan, dat ik gaarne ook aan uwe welwil lende beoordeeling wil onderwerpen, luidde om aan 't comité international in Genève te vragen voor al de aan gesloten lichamen één naam, één em bleem te zoeken, zoodat we niet meer zullen hooren van Roode Kruis, Halve Maan, Draak enz. enz. min of meer geldend als symbolen van godsdiens tige of nationale leuzen, maar één algemeenen klank (niet rood!) inter nationaal embleem. Hoeveel kosten al deze vreemde ambulances dagelijks aan do schatkist i Waarlijk, vóór men een oorlog begint, moet men daarmede rekening houden, dat iedereen thans denkt, dat de oor logvoerende Staat zelf moet zorgen voor huisvesting, voeding enz. enz. van zijn gewonden en van het vreemde ambulance-personeel. Althans wij en de Egyptenaren zijn, geloof ik, de eonigen, die komen helpen, zonder iets te vragen. Het is m.i. wel de moeite waard, de quaestie van het onderhoud der ambulances (personeel en zieken) later eens te Genève te be spreken. Ik kan mij begrijpeh, na al wat ik gezien heb, dat oen oorlogvoerende mogendheid verlegen kan worden met toch als bewijs yan welgezindheid en offervaardigheid gezonden ambulan ces, die er maar gauw op af stormen met niets anders dan wat instrumenten en verbandmateriaal. Men moet dezen kant der medaille ook eens bezien, misschien verzacht I dit wel het oordeel van degenen, die, j evenals wij aanvankelijk, verontwaar digd waren over „the cold shoulder die men ons ten onrechte, naar I men nu weet heette te geven, en misschien begrijpt men thans ook, dat do mododooliag, dto wij «an de Tttjk- sohe Roode Halve Maan deden, dat wij een volledige uitrusting, mol. pro viand voor ons en onze zieken, moe- brachten, een van de oorzaken was, dat men ons daarna zoo good in net zadel hielp. Ik houd u want dit is verder bijzaak te lang op misschien, maar ik wil n toch nog even vertellen, dat wij hedenmiddag de eer hadden van het bezoek van Prinses Niemet, de voorzitster (vronwenafdeeling) van de Croissant Ronge Ottoman' die op het bordes der sohool mede werd verwel- welkomd door H. Exc. mevr. v. d. Does de Willebois, en door ons werd rondgeleid. Hare Hoogheid was zeer tevreden over alles, tot aan de Kont- non-foto's toe van kogel- en shrapnell- wonden, die wg haar kondon vertoo- nen, Maar het mooiste vond ze, geloof ik, nog het portret van H. K. ri. Prinses Juliana waarvan ze gechar meerd was. Zoo juist arriveert het telegram, van H. M- de Koningin en dat van Z. K. H. onzen voorzitter en de leden van ons hoofdbestuur waarvoor wij onzen eerbiedigen dank betuigen. Zij werden onder uitbundig gejuich voorgelezen en daarna werden, onder begeleiding op de pianino, die wij uit het school museum hebben gehaald voor onze KerBt- en Oudejaarsavonden, van harte de volksliederen aangeheven." de werklieden en groeven het weer open. En toen het opengegraven was, werd (op 31 December) drie vierde deel weer dichtgegooid. En toen het dichtgegooid was, kwamen (op 2 dezer) werklieden van de gasfabriek en die groeven het weer open. En toen het opgegraven was, werd het (op 4 dezer)l weer dichtgegooid. En toen het dicht gegooid was, kwamen (op 7 dezer) werklieden van de waterleiding en die groeven het weer open. En nu het j opengegraven is, zal het weer worden dichtgegooid. En als het dichtgegooid is, zullen weer werklieden komen van de s. enz. Van de Groenmarkt naar het Binnenhof. Haar kind. Het „Soer. Nieuwsblad" vertelteen treurige geschiedenis. Toen hij in Indië als employé, van een groot handelslichaam arriveerde, was een collega zoo welwillend hem te overtuigen, dat hij noodwendig een concubine.i[moest^ nemen, nu hij niet getrouwd was. De collega vertelde, dat hij zelf een'Japanscho tot huishoudster had omdat Japansche vrouwen de beste, de meest getrouwe gezellinnen waren en als de nieuweling het wilde, dan zou hij haar bemiddeling inroepen om hem een Japansche schoone te bezorgen. De in zulke omstandigheden gebruikelijke weg werd gevolgd, een Japansche vrouw werd uit zekere in richting voor enkele honderden guldens vrij gekocht en werd de bezitter van den nieuwen employé. Zij was inder daad een uitstekende huishoudster en zorgde voor^hem met een toewijding waaraan menige Europoesche ge trouwde vrouw nog een voorbeeld zou kunnen nemen. Twee jaar later kwam een scheefoogig knaapje, waarvan hij do papa was, zich meiden. Hij vond dit aanvankelijk zeer on aangenaam, maar toen het jongetje I opgroeide tot een kind, dat hem lieve woordjes zside en van niemand dan van hem iets wilde weten, toen ging hij van het kind houden en ten slotte zóó zelfs, dat hij zich niet meer ge neerde om zijn ouders in Holland te schrijven dat hij een onwettig zoontje had. Toen kwam de boodschap van de ouders, dat hij het kind naar Hol land moest, zenden, opdat zij het een goede opvoeding zouden kunnen geven en aangezien hij juist*recht op verlof had, besloot hij' met het jongetje, dat thans zes jaar geworowu was, aam patria te vértrekken. De moedfer was troosteloos, toen zij zijn voornimen vernam, smeekte hem het kind liet van haar weg te nemen, maar hg Heef bij zgn plan. Het was beter voor zijn jongetje in Holland ti zijn, waar niemand met i verachting op hem zou neerzien en waar hij ater zou kunnen studeeren om een nan in de maatschappij te worden. Hij gaf haar eenige duizenden gul- dens en len raad naar Japan terug te keeren en vertrok met het kind. Maar zij leerde niet naar het land van de mimoa terug, men droeg,ihaar grafwaart in het vreemde land een sublimaatpastille maakte een'.eind aan haar leva, omdat zij zoo'n hartzeer had, dat haar kind van haar was weggenonen. welke, zooals men weet, in 1856, ein digde, meegevochten, en is daarna naar de Rgnprovincie teruggekeerd.* Op onbekend gebleven wgze schgnt Brier in het bezit te zgn geraakt van het aan Deijko uitgereikt ontslagbe wijs nit het hunrkorps, en zich toen onder den naam Degko te hebben laten aanwerven voor den dienst in Nederl.-Indië. Aldus kwam Brier onder den naam i Degko in Indië. verdiende hier zgn j pensioen, en vestigde zich tan slotte te Malang, waar hg op 22 December I 1911 overleed. Gedurende zijn leven, vele jaren achtereen heeft Deijko van uit Malang belangrijke sommen gezonden aan aan familieleden in Duitschland, n.l. de familieleden van Brier. Uit alles bleek das, dat Deijko niemand anders is dan Julius Casar Brier, indertgd ge boren te Trabol, Ratibor in Pruisen- Zijn nog in Duitschland levende zuster is zijn wettige erfgename. Om haar in het bezit der nalatenschap te stellen was het in de eerste plaats noodig, een verbeterde akte van over lijden te hebben. Door bemiddeling van het Duitsche consulaat is deze zaak door de justitie te Soerabaja in behandeling genomen, en heeft dit lichaam een verbeterde doodakte dus ton name van Brier afgegeven. „'t Kasteel va/i Aemstel", waar, zooals wij meldden, een twintigtal werklieden aan den arbeid bleven, een groot aan tal stakers. De werklieden bleven echter in het gebouw eten en over nachten. Slechts één hunner begaf zich onder geleide van een R. K. geestelijke en gevolgd door twee politie-agenten en een groot aantal stakers en nieuws gierigen huiswaarts. Aan de andere drukkergen waar ge staakt wordt viel niets bgzonders voor. Het aantal periodieken dat niet kan verschgnen neemt voortdurend toe. Gisteravond werden tot diep in den nacht in „d'Geelvinku personeelsver gaderingen gehouden. Omtrent het verloop dezer bijeenkomsten wenschte men ons echter geenerlei mededeeling doen. Het is das wel mogelijk, dat de staking zich heden nog uitbreidt. Voor de drukkerij „Neerlandia", welker directie aan de eischen der werklieden heeft toegegeven, is de staking opgeheven. Overleg is het halve werk. De N. R. Crt. bevat van haren Haagsohen medewerker het volgend stukje dat op heel nuchter wijze typeert wat een prachtig verband er is tus schen de versohillende takken van ge meentedienst en hoe die in overleg met elkaar werken. Er was 'r eens een stad. En in die stad was een smal straatje. En aan dat straatje word een groot gebouw gezet. En voor het leggen van de funda menten was het noodig dat dit straatje opgebroken en uitgegraven werd. En toen hot bonwen afgeloopen was, liet de aannemer het (op l6 December) dichtgooien. En toen het dichtgegooid was, kwamen er (op 13 December) rklieden van Openbare Werken en ?e groeven het weer open. En toen \t opengegraven was, werd het (op I December) dichtgegooid. En toen k t dichtgegooid we», kwamen deielf- Een erfeniszaak. Te Mmng is verleden jaar over leden deleer Deijko, die'hoewel ge leefd habende alsof hij in niet bij zonder gnstige omstandigheden ver keerde, iettemin bij zijn overlijden een flinjn duit naliet. Men spreekt i van een edrag van f 50.000, aat hij bij een <k bankinstellingen te Soera baja zouiebben gedeponeerd, schrijft de „N. Ser. Ct.'\ Deijkoras gepensionneerd sergeant- majoor fcfhoornblazer van het Indi sche legft en had het laatst gediend I bij het la bataljon. Reeds ang bestond bij velen het vermoedt dat Deijko niet de ware naam wi van den hierbedoelden ge- pensionierde. Na zijn overlijden heeft het Duiche consultaat zich met de zaak batoeid. en een onderzoek inge steld nai de identiteit van den over ledene, aarop ten laatste de justi tie in diaak moest worden gemengd. In h« bezit van den overledene weiden ^schillende papieren gevon den, stfide ten name van zekere Brieris gebleken, dat deze Brier zich io«t jaar 1856 in de Rgnpro vincie (Jitsehland) heeft opgehouden, en woin denzelfden tijd toen een ander |teoon, Degko genaamd, aldaar eveneeOvertoefde. Laatstbedoelde dus de hte Deijko had deel uit- gemaakvan het huurkorps, dat in dertijd pr Engeland was aangewezen en uitdast en aan den Krim-oorlog heeft dlgenomen. Ook irier heeft in dien oorlog, Dorpstoestanden. Naar aanleiding van den brand bij Molenkamp te Havelterberg wordt uit Havelte aan de Zw. Ct. geschreven Algemeen wordt er aan kwaadwil ligheid gedacht. Reeds sedert geruimen tijd wordt het gezin van Molenkamp, nette menschen waarop niets valt aan te merken, op allerlei wijze geplaagd en schade berokkend. Toen voor rijf jaar zijn geheele have en goed in vlammen opging, meende men ook al dat er kwaadwilligheid in het spel was. Terwijl zg toen in het voorhuis rustig met een paar bezoekers een kaartje zaten te spelen, werden allen op eens opgeschrikt door ongewoon geknetter. Het bleek, dat het achter huis in lichte laaie stond. Het met riet gedekte perceel lag met zijn heb ben en houden spoedig tegen den grond. Ook toep was de schade voor M. groot. Voor een paar maanden werd al het waschgoed en verschillende kleding stukken, h^t gezin bestaat uit acht personen, aan stukken gesneden, zoo dat alles voor verder gebruik onge I schikt was. Voor ongeveer een week werden de bij het woonhuis staande jonge boompjes en siergewassen bij den grond afgesneden, terwijl eergisteren het toen nog overgeblevene hetzelfde lot onderging. Door het vinden van een rijksdaalder onder een der afge sneden siergewassen kwam men tot de ontdekking hier met geen kwa jongens werk te doen te hebben. Op een avond van de vorige week zaf men, toen een middendeur geopenc werd en de in de keuken brandende lamp zijn lichtstralen in het achtorhuis wierp, een onbekend persoon ijlings de vlucht uit bedoeld achterhuis nemen Na dien tijd sloot M. zorgvuldig, i zoodra het donker werd alle deuren Opmerkelijk is, dat de brand in het achterhuis begonnen is,/juist nabij een plaats, waar men, toen het perceel brandde, een paar gebroken ruiten zag. Het geheele perceel was met pannen gedekt, zoodat aan de buitenzijde van het gebouw geen onheil was te stichten. De Typografenstaking te Amsterdam Inzake de tvpogragenstaking meldt het Handbld. het volgende Maandagavond vergaderde nog de afdeeling Amsterdam van de Ned. Vereeniging van boekdrukkerspa- I troons, een organisatie van kleinere 1 drukkers. In afwijking van het in de Amsterdamsche Drukkersvereeniging genomen besluit, waar overeengeko men werd niet individueel te onder handelen en waar ook algemeen be treurd werd dat de aangesloten fir ma Holbert Co. alle eischen van de stakers had ingewilligd, besloot de Ver. van Boekdrukkerspatroons hare leden vrg te laten. Dientengevolge heeft o. a. hedenmiddag nog de heer Arnold de Vita, de secretaris dezer vereeniging, met zgn personeel (Beurs - drukkerij( onderhandeld en. althans wat de looneischen betreft, aan de verlangens der werklieden toegegeven. Met tal van patroons worden nog onderhandelingen gevoerd. Wat de looneischen betreft wordt over het algemeen niet zoo bezwaar gemaakt als tegen de bg komende bepalingen omtrent de verdeeling in categorieën, de automatische opklimming van in legger tot drukker en van de pa troons verlangden opzeggingster mijn van vier weken. Gisteravond tegen 6 uur bevond zich in de nabgheid van de drnkkerg GOUDA, 8 Januari 1913. Verbetering van de Mallegatsluis. In de gisteren gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam werd beslo ten tot het zonden van een adres aan den Minister van Waterstaat en aan Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland betreffende de geheel onvol doende verbinding van den waterweg Rotterdam—Amsterdam door middel van de Mallegatsluis hier ter stede. Wij laten dit adres, daar deze zaak voor de exporthandelaren vooral van hier en uit de omgeving van groot belang is, in zijn geheel volgen Blijkens het voorloopig verslaguit- gebracht naar aanleiding van het IXe ïoofdstuk der Staatsbegrooting 1913, werd in de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal aangedron gen op den bouw eener nieuwere en Jrootere sluis ter vervanging van de >estaande verouderde en te kleine Mallegatsluis te Gouda. Daarbij werd gewezen op het zeer groot aantal schepen, dat van die sluis jebruik moet maken en op de groote óezwaren aan het onvoldoende door- schuttingsvermogen van die sluis ver bonden, waardoor zeer vele schepen urenlang op doorschutting moeten liggen wachten. In de Memorie van Antwoord werd door Uwe Excellentie erkend, dat deze sluis dienende tot verbinding van den Waterweg Amsterdam—Rotterdam met den Hollandsohen IJsel, onvol doende is geworden voor de drukke scheepvaart, welke op die sluis is aan gewezen. Uwe Excellentie heeft daar aan toegevoegd, dat met de provinoie Zuid-Holland overleg wordt gepleegd omtrent de overname van die «luis in beheer en onderhoud bg dat gewest tegen den overeen te komen vergoe ding, terwijl als de provincie daarna een tweede, grootere sluis wil doen bouwen de toekenning daarvoor van rijkssubsidie zal worden bevorderd en de verdere verbetering van den Hol- landschen IJsel in overweging geno men zal kunnen worden. Zonder ons te willen mengen in de vraag door welk gezag die verbete ringen moeten ter hand genomen wor den, zij het onze Kamer vergund, nu de wenschelijkheid daarvan van alle zijden wordt erkend, ook harerzgds te wijzen op de groote bezwaren, die aan het langer voortbestaan van den te- genwoordigen toestand ook voor Rot terdam verbonden zijn en op het groote belang voor onze gemeente, dat daarin zoo spoedig mogelijk ver andering kome. De bestaande sluis is geheel onvol doende voor het sterk toenemende scheepvaartverkeer en waar men de omlegging der Gouwe tot stand bracht ten einde belemmeringen voor de scheepvaart uit den weg te ruimen, daar kunnen andere toestanden, die de voordeelen hiervan nagenoeg on gedaan maken niet langer worden bestendigd. Het werk dient dan ver der voltooid te worden. De tegenwoordige sluis dateert van het jaar 1764. De schoepvaart die de sluis passeert is sedert 1908 met ruim 450,000 ton toegenomen en bedraagt thans ruim 3 millioen ton. Hieruit blijkt voldoende, hoe belangrijk het verkeer is, dat van het te gering door- schuttings vermogen belemmering on dervindt. Bovendien bestaat er een euvel dat veel verwarring sticht. Stoombooten die slechts éénmaal per week Gouda in een of andere richting passeeren doch een zooge naamde „geregelde dienst" onderhou den, hebben recht van „voorschutting". Een bootje met één enkel leeg vat aan boord doch tot den zoogenaamden „geregelden dienst" behoorende, heeft recht van vóórachutting boven iedere motorboot of ander vaartuig, hoe zwaar ook geladen en hoe groot hnn belang ook moge zgn, om, met het oog op internationale verschepingen, tijdig de plaats hunner bestemming to bereiken. Dit is een onhoudbare toestand. Halve dagen (gevallen zgn bekend van 16 tot 18 uren) liggen dergelijk geladen vaartuigen dikwgls voor de sluis op schutting te wac hten. Ware de sluis van grooter capaciteit of kon er een tweede sluis worden aangebracht, dan zouden een grooter aantal schepen tegelijkertijd kunnen worden geschut en zouden de „vóór schutting" genietende vaartuigen, niet zooveel last voroorzaken. Daar een groot gedeelte van de op die sluis aangewezen scheepvaart van Rotterdam afkomstig ia of hierheen bestemd is, worden de bestaande be zwaren ook hier sterk gevoeld. Wij, véroorloven ons hierom ook dezerzijds de aandacht van Uwe Ex cellentie op de noodzakelijkheid eener spoedige verbetering te vestigen. Uitslaande Brand. Gisterenavond omstreeks half elf werd door bewoners van de Kuiper straat alhier ontdekt dat in een bij gebouw behoorende tot do pijpen- fabriek van de firma P. van der Want Gzn. aan die straat gelegen, een rooden gloed zichtbaar was, die deed veron derstellen dat daar brand was. In het naast dit gebouw gelegen woonhuis, perceel no. 20, bewoond door de ge zinnen van F. Geukes en J. W. Boerma, werd ook een sterke brand lucht en rook waargenomen, waarna bij onderzoek bleek dat in het boven gedeelte van het bijgebouw der pijpen- fabriek de vlammen reeds om zich heen grepen. Terstond werd nu de politie en de brandweer opgescheld en werd ook de eigenaar der fabriek gewaarschuwd. Toen deze na eenigen tijd ter plaatse was, had de brand reeds een dreigend aanzien genomen en weldra sloegen de vlammen doop. het dak en wierpen onder feilen goed een vonkenregen omhoog die tot in alle deelen der stad zichtbaar was. Intusschen was de brandweer nog niet gearriveerd en kwam eerst, nadat het vuur c. a. oen half uur had ge woed, de slangenwagen uit kring II aanrijden, die het vuur onmiddellijk met een slang op de waterleiding aan tastte. Maar één waterstraal vermocht niets uit te richten, daar het geheele gebopw veel brandbaars bevatte. Wel dra kwam nu ook de slangenwagen uit kring III assistentie verleenen en kon het vuur met drie slangen aan voor- en achterzijde worden bestreden. Met deze vereende krachten mocht het gelukken do belendende gebouwen te behouden en kon de brand worden beperkt tot het eene perceel, ftat ge heel uitbrandde. De zolders brandden geheel door en langs de neerbuigende zolderplanken stortte voortdurend het in het perceel aanwezige materiaal brandend naar omlaag, om beneden een felle vuurgloed te doen ontstaan, die déér opnieuw gevoed werd door een daar liggende partij nieuw gezaagd hout. Nadat ook daarop de waterstralen waren gericht, werd het vuur geheel gebluscht en bleef er slechts een vuile smeulende massa over, die van tijd tot tijd moest worden natgehouden. Te half een rukte de brandweer in. Het uitgebrande gebouw diende der firma gedeeltelijk tot bedrijf, gedeel- ïgk tot bergplaats. De eigenlijke fabriek die op korten afstand is gelegen, heeft van het vuur niets geleden. Wel be kwam zij, evenals de andere gebou wen daarbg behoorende en het belen dende perceel no. 20 waterschade. Als oorzaak van de brand wordt vermoed een defect aan den schoor steen, daar op de bovenverdieping een kaohel brandde. Het gebouw was te half acht door den daarop toezicht hebbenden baas gesloten. Bij de ronde, welke te half negen nog in de andere gebouwen der fabriek door een anderen baas werd gedaan, werd van den brand niets be speurd. Het gebouw alsmede de aanwezige materialen en goederen zijn verzekerd bg de Belgische Maatschappij van Al- gemeene Assurantiëen te Brussel. De bewoners van perceel no. 20 zijn niet verzekerd. Met verbazing hebben de bg dezen brand aanwezigen en niet het minst de eigenaar der fabriek gezien, dat de door de gemeente nieuw aange schafte stoomspuit, die zoo voortref felijk bg de proefneming heeft ge werkt, bij dezen brand niet heeft dienst gedaan. Deze stoomspuit was bg het aanvankelgk dreigend aanzien van den brand dringend noodig geweest. Dat zg niet is uitgerukt is een ernstige fout. Al is de verordening op de brand weer, zooals die is gereorganiseerd, nog niet door den Raad vastgesteld, dan moet toch het opperste brandweer- gezag tijdelgk zoodanige maatregelen treffen, dat een spuit ais deze, die toch niet voor luxe is aangeschaft, onmid- delgk dienst kan doen, wanneer zulks wordt vereischt. Thans was na korten tijd gevaar voor uitbreiding geweken, doch het had even goed kunnen zijn, dat ter stond meerdere perceelen hadden vlam gevat, die bij directe krachtige be- strijding niet zouden zijn aangetast. Dat het personeel van de stoom spuit bij den brand komt zonder spnit, getuigt genoeg hoe de regeling is. We willen van harte hopen dat de nieuwe verordening een beteren toe stand zal scheppen. „De Gouwenaar." Hot distriot Gouda heeft sinds en kele dagen weer een antirevolutionair orgaan. In het Zaterdag verschenen nummer van „De Gouwenaar" wordt medege deeld dat het moderamen van do anti revolutionaire kiesvereeniging hier ter stede na een conferentie met redactie en uitgevers van het sinds korten tijd te Rotterdam verschijnend weekblad, is overeengekomen dit blad als anti revolutionair orgaan te propageeren. ,De Gouwenaar" zal dus het coalitie orgaan zijn voor ons district. Kantongerecht. Het geschil met den polder Bloemendaal. Hedenmorgen stonden opnieuw voor het kantongerecht alhier terecht de 12 beklaagden C. G., C. V., W. B., P. J. v. d. K., D. S., L. J. J., allen alhier, A. G. te 's Gravenhage en Th. O., H. P. v. L., S. v. L., J. T. en J. de V., allen te Waddinxveen, die op 18 Dec. jl. voor het kantongerecht waren geroepen ter zake van de door den polder Bloemendaal tegen hen ingediende klacht als zouden zij, als hoefslagplichtigen niet aan de op hen rustende verplichtingen hebben vol daan, door het niet onderhouden van het z.g. Draafpad gelegen naast den Ridder van Catsweg, volgens de voor geschreven wijze. Als getuige was thans ook gedag vaard de secretaris van den polder, do heer A. Kreupeling, gemeente secretaris te Waddinxveen. De ambtenaar O. M. Mr. Wolfson slelde den heer Kroupoling de vraag wat er bekend is gemaakt, nadat het hoefslagregister is opgemaakt. Getuige Kreupeling antwoordde datl de samenstelling van het nieuwo regis ter ter openbare kennisse is gebracht! door aanplakking aan de drie polder borden bij den Tol, bij de Baars en bij de Waddinxveensche brug, dat daarop vermeld was, dat dit registor gedurende een bepaald aantal dagen ter visie had gelegen ten kantore van den secretaris, en dat, toen niemand zich aanmeldde om zijn hoefslagplich- tighéid te betwisten, het register als opgemaakt, is vastgesteld. De ambtenaar daarop requisitoir nemend, memoreerde in het kort de geheele zaak, zooals wij die in onsl blad van 18 Dec. jl. hebben vermeld en wees er op dat de beklaagden had-| den moeten opkomen tegen hunnen aanslag, indien zij dezen betwisten Zij hadden dit kunnen doen op grond van art 57 van het Polder! reglement. Het bestuur van het Wa terschap en den Polder, heeft op 17 Sept. hunne hoefslagplichtigheid vast gesteld en deze beslissing is ter open bare kennisse gebracht. Ook op grond van art. 22 van de Wet van 1900 Stbl. 176 hadden beklaagden in hooger beroep kunnen komen. Art. 93 van het Polderreglement bevat de be ling dat jn zake geschilion van toe passing en onderhouden van werken door Godep. Staten wordt beslist. Op geen dezer gronden is beroep aan- getoekend. De Ambtenaar concludeerde dat daarom bewezen is dat beklaagden zijn hoefslagplichtig en vorderde daarom voor elk hunner f 1.boete subs. 1 dag hechtenis' De heer P. M. Both, optredende als gemachtigde voor zgn echtgenoote, de gedaagde C. G. hield een uitvoerig betoog, waarin hij uitsprak dat bekl. geen recht heeft op den weg, daar deze aan de gemeente Gouda toebe hoort, dat daaraan niets mag worden gedaan. Als bewijs van die eigendom noemde bekl. dat voor een steunpunt van een brug op dien weg aan Gouda f 2,50 per jaar wordt betaald. Deze gemeente heeft ook dien weg hersteld en aan de ztiidzgde een stee- nen glooiing aangebracht. Bekl. be twistte de echtheid van het hoefslag- register, waarvoor geen enkel authen tiek «tuk was geraadpleegd, doch alleen was samengesteld uit het geheugen en uit aanteekeningen in een notitie boekje bewaard. Ook de wgze van bekendmaking achtte bekl. van dien aard. dat zulks niet als een kennis geving kan worden beschouwd. Ten slotte wees bekl. er op dat niet zijn echtgenoote, doch hij zelf in deze had moeten worden gedagvaard, daar hij de rechten bezit, die aan zijn echtge note worden toegekend. De bekl. L. J. J. voerde ter verde diging aan, dat het bedoelde pad niet voorkomt op den legger van voetpa den en wegen, zooals hem na infor matie ter gemeente-secretarie alhier is gebleken. Ook deze bekl. wees op de eigendomsrechten van de gemeente Gouda op dezen weg. Nadat ook de andere beklaagden deze verdediging hadden aangevuld, verklaarde de getuige Kreupeling op de vraag van den ambtenaar omtrent het eigendomsrecht van Gonda dat het Draafpad staat genoteerd ten name der gemeente Gouda. □Na repliek van den ambtenaar, waarin deze de aangevoerde verdedi ging inzake herstellingen aan het pad Destreed en na er op te hebben J wezen dat nog openstaat de weg t^t hooger beroep bij Gedeputeerde Statei werd de uitspraak bepaald op 22 Jan. as; Stolwijk. Voor de Hollandsche Miy van Landbouw, afd. Gouda e. o., aal de heer Dr. H. A. Vormoulen, veearts te Utrecht, op Woensdag 15 JtCnuari a.s. in café-Stoppelenburg alhior spre ken overUiorziekten, bestrijding en voorkoming. Deze vergadering is toegankelijk voor alle leden der Mij. on landbouwers. 4d® KI. Trokking v. Woensdag 8 Jan. No. 11127 f 2000. 1047 f 1500. 15489 f 1000. 1218, 8052 en 12138 ieder f 200. 3238, 3742, 7550, 8589, 8979 en 11585 ieder f 100. Prijzen van f 65. 12 90 105 92 218 07 62 01 801 9 li 44 77 413 19 70 98 522 28 047 72 587 42 92 805 42 70 919 24 1027 40 44 1181 1244 54 1828 43 95 1443 53 1524 80 45 1080 1702 88 47 1812 09 1959 90 2029 55 87 99 2117 39 2244 2309 2444 2533 2712 38 2908 47 72 87 88 3004 87 3178 80 98 3240 52 02 99 8879 3452 74 95 3562 3009 8729 38 80 90 8823 78 8920 4071 74 81 82 83 87 4257 58 78 4)183 00 94 4498 4580 53 79 84 4081 4844 57 4920 21 22 92 5003 17 81 32 70 5119 47 5207 5316 45 5424 42 84 5310 54 92 5700 12 5800 20 28 41 87 0021 0110 0204 U 84 95 0849 0407 76 0515 41 0058 0710 '3 8303 41 H^QO 8555 8040 8715 21 41 04 9085 0121 00 9» 9220 81 94 90*10 01 0418 82 52 78 95 88 97 9018 67 59 9792 15 88v9881 95 0928 33 40 1U074 10130 73 98 10250 10008 40408 37 10528 50 loei 12124 96 13215 48 77 18821 20 86 13418 40 85 13512 29 08 18070 13727 61 69 74 85 90 13f7 49 59 08 13922 80 14111 42 14266 84 98 11440 51 77 14412 58 02 14525 14019 42 49 50 82 14743 14842 57 14997 f» 15042 02 98 15172 88 99 15210 53 83 15426 92 15624 87 15004 0 01 99 15793 15810 07 08 16930 57 90 10009 15 02 88 19215 47 10317 22 28 10409 42 00 10633 50 58 10787 10882 55 10917 32 78 89 17029 35 00 17180 17219 22 84 71 17805 23 76 97 17404 17621 71 93 17001 72 17718 50 75 17810 17 17982 00 74 18009 90 18178 79 18280 52 53 18301 87 18497 18543 180HÜ 18788 97 18022 '20 74 01 90 19012 14 57 19100 12 89 10201 8 19308 80 84 19423 03 94 19500 34 74 19079 19705 34 71 74 19809 52 19910 9'. 20001 30129 02 20216 58 05 77 79 23080 52 57 88 97 20405 24 29 89 20586 03 20020 72 20844 84 92 20607 71 RECHTBANK TE ROTTERDAM. (Strafzitting.) De 37-jarigen veehouder J. H. te Waddings veen, was ten laste gelegd op 29 Oct. aan den melkslijter G. Hoo gendoorn een hoeveelheid vervalschte melk te hebben afgeleverd. Bekl. deelde mede, dat hij en zijn knecht de bedoelde melk hadden ge molken. In een van de twee bussen was stalmelk, door bekl. gemolken de knecht had in de weide gemolken. Na het melken, was de melk overge goten in bussen van Hoogendoorn en had een veldwachter monsters ervan genomen. Bekl. ontkende water bij die melk te hebben gedaan dat een ander dit zou hebben gedaan, kon hij ook niet zeggen. De apotheker-scheikundige E. Gren del te Grendel te Gouda, had twee monsters onderzocht. Een daarvan voldeed vrijwel, het andere monster bevatte echter melk, waarbij water was gedaan, n.m. 4 pet. Geëischt werd ter zake van melk- vervalsching tien dagen gevangenis straf. (N. R. Crt.) De rechtbank heeft gisteren ver oordeeld G. J. R-, wegens wederspannigheid, eenig lichamelgk letsel ten gevolge hebbende, onder de gemeente Lopik gepleegd, tot een maand gevangenis straf. J. v. O., 31 jaar veehandelaar te Reeuwgk, wegens het opzettelijk be lemmeren van een ambtenaar, tot f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis. J. T., 41 jaar, losse werkman, te Nieuwerkerk a.d. IJsel, wegens dief stal van een haan en een kip, tot drie maanden gevangenisstraf. Vernietigd werd een vonnis van den kantonrechter te Gouda, waarbij de 61-jarige pédicure J. H., wonende te Amsterdam, word veroordeeld tot f 76 boete subs. 60 dagen hechtenis, ter zake van het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde, en w*Mtflrl!en benadeelde een schadevergoeding van f 4.60 werd toegewezen. Opnieuw rechtdoende veroordeelde de recht bank J. H., tot f 15 boete subs. 15 dagen hechtenis, en verklaarde den benadeelde niet ontvankelijk in zijn vordering. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 777.4 te Memel, laagste stand 736.5 te Vest manver. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige zuidoostelijke tot zuidelijke wind, toenemende be wolking, weinig of geen regen, kans op nachtvorst, vooral in het oosten, overdag zelfde temperatuur. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Aanvulling Oorlogsbegrooting 1912. l)e heer Ter Laan besprak de inrichting dtr gymnastiekschool in verband met de normaal-schietschool. Hoe de school zal zijn, daarover weet de Kamer niet genoeg. Ook niet om trent de vraag waarom dio school te Utrecht wordt opgericht en waarom een gedeelte infanterie uit Utrecht naar Harderwijk wordt overgeplaatst. Groote kosten zijn hieraan verbonden on vele belangen worden geschaad. Beter was het 't garnizoen uit Delft of Gouda naar Harderwijk over te brengen. Do M i n i s t er van Oorlog had, naar hij zeido, naar de beste oplossing gezocht. Er kon geen sprako van zijn om het garnizoen van Delft of Gouda over te plaatsen, omdat de localisatie der militie eerder meer garnizoenen in Zuid-Holland eischt dan minder. Het bataljon te Utrecht behoort bg het veldleger en niet bij de linie. Daarom kan het beat verplaatst worden. De heer van H oogstraten (a. r). achtte het bedenkelijk de infanterie te Utrecht, midden in de linie wog te nomen. Spr. vroeg nader uitlegging daaromtrent. De heer V e r h e y (u.l.) juichte de oprichting der gymnastiekschool toe doch keurde het niet goed, dat nog twee diploma's werden verkrijgbaar gesteld, buiten het gewone staatsdi- ploma. De heer Duymaor van Twist (a.r.) vroeg met het oog op de locali satie dor militie meer garnizoenen In het Noorden dés lands. Voorts vroeg spr. grooter garnizpen voor Goud a, De Minister van Oorlog repli ceerde. Bij het vorder debat wees do heer Pastoors (r.k.) er op dat het een merkwaardig feit is, dat de vrouwen van de arbeiders by de artillerie-in richtingen zich tot de Kamer hebben gewend om aan totoonon dat de loonen der mannen te laag zijn. Hieruit blijkt dat do nood dringt. Spr. vroeg alsnog den minister iets te doen in het belang dezer menschen. Na repliek van den minister word het wetsvoorstel z. h. st. aangenomen. Hierna werd aangevangen met de oorlogsbegrooting 1913, hoofdstuk 8. De heer ter Laan (a.d.) deed liefc voorstel om alles bij do begrooting uit te schakelen, wat behoort tot de reorganisatie van het leger. Ook het kustverdedigingsvoorstel wilde spr, thans niet behandelen. Verschillende leden bestroden dit voorstel, dat daarna werd ingetrokken. Vervolgens'besprak de heer Eland (u.l.) de legerorganisatie. (De vergadering duurt voort.) De presidentskeuze. In den ministerraad, gistermorgc- in het Elyseuin geljouden, heeft Fal- lières het besluit geteekend om den Senaat en de Kamer te Versailles bijeen te roepen tegen den 17en Ja nuari, ten einde in algemeene verga dering een president der republiek te kiezen. Parus, 8 Jan. „Excelsior" ontving een telegram uit Londen, meldend, dat, indien de collectieve stap der mogend heden te Oonstantinopel vruchteloos zou zijn, de mogelijkheid eener inter nationale maritieme betooging voor Oonstantinopel wordt overwogen. De bemiddeling der mogendheden Berlijn, 8 Jan. Uit tal van berich ten blijkt dat de bemiddeling der mo gendheden vaststaat. Prins Hendrik. Prins Hendrik vertrok heden per Staatsspoor met den D.-trein te 9.15 van den Haag naar den Taunus, waar Z. K. H. voor zgn gezondheid geruimen tgd zal verblijven. H. M. deed den Prins töt aan den trein uitgeleid^ en nam op het perron afscheid. Elfc talrijke menigte -was op en bg het perron aanwezig. heden. TAN DES 8 JAN. 1913. Vorige Koer» ren Mtaatglecutneen Koen. Ned. Cert. Werkelijke Sahuld 3 pet. Oosttor. Belastingvrije Krohenrento 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mg.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor» weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie Co Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 6 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Hunk eu Oredlet-fnstel- Uiigen. Ned. Bankaandeelen ludustr Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Stoel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Itnl. ('redtet InstelI. en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand Ned. Handel-My. C.v.A Mijnbouw Myen Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Leljohg, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Onrieru. Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mg'.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart M(jeu. Ned.-Anv. Stoomvaart Mij. Aand. StoomvaarVl£ij. „Zee land" Proferento A. Int. Mercantile Marino Cy. afgest. Pref» A. rabak-Oudcrueiiiiiiifeu Bind joy Tabak Mij. Jjf. Diversen Maxwel Land i Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. dpear weien. Holl. IJzeren Spoor- wogmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W oenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg Hypb. Obl. 4 net. Erie Spoorweg-Mij Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gow. A Wabash Gew. Aand Preinieteeningeu. 78'/, 78»/,. 86'/, 86"/,, 62'/, - 99»/, 100'/, 87'/, - 91'/,, - 86»/,, 83 86»/, 46'/, 104'/, 83", - 69»/, - 217'/, - - 55'/, 65"a, 72", 72% 26'/,, 26'/, 08'/, 09"/„ 188 277 189'/, 188 10 97, '200 89'/,, 89 139'/, 169»/, 633 567'/, 525 190 192 99',, - 4'»/i, 5 90 91 3'/, U'/, 11'/» 88'/, 88'/, 95 95 33'/,, 63% 185'/, 86'/, 97'/, 97% 31'/,, 32 103'/ 4'/,. 133 4'/, 102'/ 148'/ 1 Hongarije. GELDKOERS. Prolongatie 33Vï pCt. Nat. Staatsf. iets hooger, Buitenl. iets minder, Mijnen beter voor prefer. v Guyana's en Cobar's, Tramwaarden stil, Amerikanen vast, Petroleum beter, Tabakken tamelijk veel omzet, Cul turen nagenoeg prijshoudend, Rubbers vast.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2