I BREUK. Ingezonden Mededeelingen, t51xi. rLerL.la.ru3. flemeagde Berichten. Stadsnieuws. SPOET Telegrafisch Weerbericnt Officieele Prijscourant m - - - "V, - alleen dan van den opium-invoer (uit Indië) afstand zal doen, wanneer China alle aanplantingen der maankop af geschaft en het opium-rooken absoluut verboden heeft, hebben verscheiden provincies (Tjekiang, Ngankoei, Kwan- si, Hoenop en Hoepe) strenge maat regelen getroffen om allen invoer van opium te beletten. De hierdoor gele den verliezen hebben natuurlijk reeds een kraehtigen terugslag op de finaa- cieele positie der Banken en op den handel gehad. De Engelsche gezant heeft daarom van de Chineesche re geering geëischt, dat zij aan dezen toestand een eind zal maken, en het opium-verdrag zal eerbiedigen. Het antwoord van den Chineesclven minis ter van fcuitenlandsche zaken is nog niet bekend. Rolletjes in China. Uit Tsjifoe wordt 6 Janaariaande N. R. Crt. geseind Tengevolge van onregelmatigheden bij de uitbetaling van soldij, hebben hier de soldaten ernstige losbandig heden bedreven. Zij schoten er op straat op los. Twoe-on-dertig menschen zijn gedood. Qeneraal Jin is ernstig go- wond. Japan. De nieuwe keizer. Keizer'Josji Hito zal, naar Japan- sche bladen melden, in November ge kroond worden. Vervolgens zal hy ter voldoening aan oen levendig verlan gen, een reis naar Europa maken, aan boord van een oorlogsschip. Engeland. Resultaten van den vrijen handel. Voor de tarief-hervormers, die inder tijd voorspelden, dat Lloyd George's belastingwetgeving van 1909 het „eind van alle dingen" voor Engeland's nijverheid en handel beteekemle, moe ten de cijfers, door den Board of trade eergisteren gepubliceerd wel een groote teleurstelling en ontgoocheling zijn. Daaruit blijkt toch, dat 1912 voor handel en nijverheid in alle opzichton een recordjaar is geweest» De totaal- invoer vermeerderde in waarde met een bedrag van 65 mlllioen p. st. ver geleken met 1911, dat óók oen record jaar was; en de uitvoer met ruim 33 millioen p. st. Sedert 1897 is het invoercijfer met ruim 286 millioen geklommen, dat van den uitvoer met ruim 305 millioen, dat van den zuiver Britschen uitvoer met 253 millioen p. st. De „twoo slechte winters", die de noodlottigheid van den vrijhandel en de noodzakelijkheid van tariefhervor ming zouden bewijzen, blyven alle unionistischo voorspeilingen ten spijt, nog altijd uit. Portugal. De Lissabonsche correspondent van de „Voss. Zeitung" schrijft in een brief over de ministerieele en presi- dentieele crisis o.a., dat de eenigo logische en goede oplossing zijn zou oen ontbinding van het Parlement. Maar tqLdit redmiddel zal men wel niet komfn, daar de afgevaardigden niet vrijwillig hun dagelyksch trakte ment van f 10.50 zullen opgeven 1 Do correspondent constateert, dat de Republiek thans, na een bestaan van nauwelijks 27 maanden, op het zelfde doode punt gekomen is als waarop de monarchie de laatste maan den van haar bestaan stond. De oneenighedon en verschilpunten tusschen de groepen en groepjes ziin eenvoudig niet te overbruggen. De bladen zijn bet alléén hierin roerend eens, dat hot „zoo niet langer kan en mag voortduren." Maar aangezien nie mand Verklaart hoe het dan wel moet gaan, en de gehoele „politiek" slechts er in bestaat de tegenstanders zoo zwart mogelijk te maken en zichzelf hemelhoog te prijzen, zoo blijft de zaak zooals die was totdat de niet meer te vermijden politieko en finan- cioole catastrophe op hardhandigo wijze verandering zal brengen. Amerika. Seheepsongelukkén. Uit New-York wordt d.d. 8 Jan. gemctd Het ss. Rosecrans, een vroeger leger- transportschip, is door een orkaan bjj Astoria Oregon op1 de rotsen geloopen en heeft schipbreuk geleden. Van de bemanning zijn 35 man omgekomen. Een drietal overlevenden bevinden zich nog in het tuig van het veron gelukte schip; hun redding scbjjnt echter onmogelijk. Het ss. Adriatic van de White Star Line is bij het verlaten van de haven van New-York, ten gevolge van den dichten nevel voor het Geverori-eiland aan den grond geloopen. Men hoopt, dat het stoomschip met den vloed weer los zal komen. Onder de passa giers bevindt zich Pierpont Morgan. De methode A. CLAVERIE te Pari j» is de eenige die verlichting van smart en genezing dezer ernstige kwaal verzekert. Ëene breuk is niet slechts een hin derlijk en pijnlijk ongemak, doch tevens eene ernstige kwaal. Eene breuk die slecht wordt inge houden een breukband waar de breuk onder door glijdt, ziedaar juist genoeg om eene beklemming te bespoedigen, te dikwijls doodelijk. Daarom hebben breuklijders, die gemarteld worden door slechte banden zoo algemeen in den handel gebracht, of die misleid zijn door bedriegelijlce beloften van zoogenaamde specialisten, er het grootste belang bij slechts ver trouwen te stellen in eene methode dio waarlijk afdoend en ernstig opge vat is en die de bewijzen heeft geleverd van hetgeen zij vooropstelt. Immers de Methoae Claverie aan genomen by het leger, de marine, en steeds met volkomen welslagen in alle landen op meer dan een millioen lnders toegepast, is de eenige die bij elk voorkomend geval eene onmiddel lijke verlichting van pijn kan waar borgen, zoowel als een volkomen en volstrekt inhouden der breuk. De methode Claverie is de eenige die een ieder de verzorging en goeden raad verzekert, als gegeven door een deskundige van den eersten rang, wiens kennis van zaken algemeen erkend wordt en die over eene reeks van jaren zoovelen van dit zorgwek kend en hinderlijk ongemak heeftaf- geholpen. Het is ons derhalve aangenaam onze lezers en lezeressen die aan eene breuk, verzakking enz. lijden, de tegenwoor digheid in ons land te kunnen melden van den hoogst bekwamen Parijschen specialist. De Heer Claverie zal van 9--4 ure ontvangen, zijn apparaten zonder veer toepasson en ieder eiken raad en in lichting hem dienstig verstrekken te UTRECHT, Zaterdag 11 Januari, Hotel 't Kasteel van Antwerpen. UOI1UA, Zondag 12, Hotel De Zalm ROTTERDAMMaandag 13 en Dinsdag 14, Hotel Coomans. Loost de „Behandeling der Breuk" een werkje van 150 blz. en 200 af beeldingen dat de Heer A. Claverie 234 Faubourg Saint-Martin Paris gratis en met alle omzichtigheid aan een ieder op aanvrage toezendt. Beverwijk. Het Kamerlid, de heer Teenstra, heeft aan do Vrijz.-Dem. Kiesvereeni- ging te Beverwijk bericht gezonden, dat hy zich niet beschikbaar stelt voor een candidatuur in dat district. Uit Amsterdam meldt men ons Dr. Hij mans, assistent van prof. Lanz, is na 2'/a maand chirurgische werkzaam heden in de Servische hospitalen te hebben verricht, teruggekeerd en heeft van Z. M. Koning Peter het officiers kruis van de St. Sa va-orde gekregen. Mr. J. A. N. Patjjn. Naar de „L. Ct." verneemt heeft de burgemeester van Leeuwarden zich naar het zuiden van Frankrijk (de Riviera) begeven, om daar eenige weken te verblijven tot herstel van gezondheid. Herziening Woningwet. De buitengewone vergadering van het Ned. Congres voor Openbare Ge zondheidsregeling ter behandeling van het preadvies der heeren dr. G. W. Briiinsma, mr. H. L. Drucker, J. H. F«ber, H. Pollema, jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, J. H. Schaper, J. W» 0. Teilegen en J. M. A. Zoetmul der, ter zake van het wetsontwerp voor herziening der Woningwet, zal, zoo meldt de „Stichtsche Ct." op 8 Maart te Utrecht plaats hebben. Bulgarije en Nederland. Dezer dagen werd aan de N. R. Ot uit Bulgarije geschreven, dat het voor de waardeering van de Nederlandsche producten op de Bulgaaarsche markt zoó wenschelyk zou wezen, als wii daar een Nederlandschen beroepsconsul hadden. „Neerlandia" is het daarmee niet eens. Het ligt niet aan onzen ver tegenwoordiger in Sofia noch aan zoo veel andere in verafgelegen en minder bekende landen, dat onze handel daar niet is, wat hij kon zijn. Onze groote firma's, enkele niet te na gesproken, missen goed opgeleide handelsreizigers beschaafde ontwikkelde mannen, vaar dig in vreemde talen, om te doen wat vooral de Duitscher doet. Er zijn Hol- landsche jongelui genoeg, die na afloop van Handelsschool, H. B. S. of Gym nasium, zich op die wijze aan een hoogst nuttigen en winstgeveuden werkkring willen wijden. Zwermen zulke uitnemende reizigers uit over de Balkanstaten, niet alleen over Bulgarije, dan zal het niet liggen aan onze vertegenwoordiging aldaar, indien zij niet slagen. Juist dat dat landslui zijn, is in zulk omgeging een voordeel. Ontijzeren van leidingwater. Aan de waterleiding te Deventer is sinds eenigen tijd door de commissie van bijstand oen proefinstallatie op gesteld tot het ontijzeren van het lei dingwater, waarover in den Gemeen teraad reeds zooveel te doen is ge weest. Uit goede bron verneemt de de Zw. Crt. dat in de eerstvolgende vergadering het resultaat der proefin stallatie zal worden besproken en een beslissing over het af of niet aanschaf fen van een dergelijke installatie zal worden genomen. Voor de 30.000 noodlijdenden te Saloniki. Aan een brief van Dr. Bierens de Haan, 29 December van Saloniki ver zonden, ontleent dë^ N. R. Crt. het volgende Dankbaar, innig dankbaar ben ik, dat gereedelijk aan mijn verzoek om hulp voor ae vluchtelingen is tege moet gekomenden milden gevers, die in zoo weinig tijd zooveel bijeen hebben gebracht, bon ik zeer erken telijk laten zij overtuigd zijn, dat het geld goed besteed wordt. Het kampement is inderdaad uitste- door kolonel Redcliffe (Britsche Roode Kruis) georganiseerd, doch biedt slechts voor 5000 personen plaats, terwyl er meer dan 30,000 vluchtelingen zyn. Wij geven een kwart brood per vol wassene per dag, d. w. z ongeveer 220 gram brood, vorder nagenoeg nietswij voorzien dus alleen in het hoogst noodige. Tot nu toe heb ik frs. 25,000 in goede orde ontvangen. Het comité was zeer dankbaar, om dat het eerste geld juist kwam, toen de kas üitgeput begon te raken Nu moet ik wederom afzien van mijn plan,'om uitvoeriger te schrijven immers heden ontving ik van den Kroonprins verzoek, terstond een am bulance en veldhospitaal uit to rusten voor Dzjanina, waar duizend© gewon den, zijn doch uiterst weinig hulp aan wezig is. Ik ga raorgenavo i zelf, dus heb nu al mijn tyd voor organi satie noodig. Dr. Ittmann, waarnemend chef in mijne aanwezigheid, zal ook de vluch telingen hulp bezorgenzend dus s.v.p. verder aan hem, wat ik weet niet, wanneer ik terugkom Het nieuwe departement van Defensie. In „Staatsblad" no. 363 is opge nomen het koninklijk besluit van 3 December 1912 tot opheffing van de Departementen va» Marine en van Oorlog en tot instelling van een De partement van Algemeen Bestuur, dat den naam zal dragen van Departement van Defensie. Alle Ministerieele Beschikkingen, aanwijzingen en andere beslissingen, genomen of gedaan door Onzen Minis ter van Marine of Onzen Minister van Oorlog worden geacht door Onzen Minister van Defensie te zijn gehand haafd. Minister E. R. H. Regout. Uit Nizza wordt ons geseind, dat de toestand van Minister Regout nog steeds ernstig is. De zieke kan thans nog niet worden vervoerd. Men hoopt echter, dat eenige verbetering in den toestand zal intreden, in welk geval men den Minister naar den Haag zal terug vervoeren. Vad. STATEN GENERAAL TWEEDE KAMER. Vergadering van 8 Januari '1913. (vervolg) Oorlogsbegrooting. De heer Eland (u.l.) verklaarde zich te stellen op hetzelfde standpunt als de Minister van Oorlog, alleen in de uitwerking daarvan verschilt spr. met den Minister. Spr. wil '/j van het landleger en van de landweer be stemmen voor de dienst te velde en v, voor bezetting der stellingen, waar van spr.'de noodzakelijkheid betoogde. Dit stelsel zou bovendien direct f 50,000 goedkooper zyn en later ook aanmerkelijk minder kosten vorderen. Spr. diende een motie in, inhou dende dat de Kamer zich uitspreke */3 deel van de infanterie en de land weer tot bezetting van de stellingen en verdediging van de liniëp. Met betrekking -tot de militaire luchtvaart achtte spr. instellingen van afdeeling ballons en vliegtuigen ge- wenscht. Ten slotte pleitte spr. ten gunste van eenige wenschen van onderoffi cieren. De heer Tydemau (v.I.) ver heugde zich er over dat deze Minister van Oorlog streeft naar een goed weerbaar leger, hetwelk met de meer dere kansen, die er kunnen komen tot handhaving der neutraliteit zeer noodig is. Wel is het eindcijfer dezer begrooting gestegen, doch dit komt ook door den achterstand. Er moet voldoende voorraad munitie zyn, ter wijl de verplegingsdienst goed moet worden geregeld. Naar spr's meening moet een Minister, die niet zorgt voor voldoenden munitie-voorraad, in staat van beschuldiging worden gesteld. (Beweging) Ook het opleggen van granen enz. acht spr. zeer noodig. Spr. zette zijn standpunt uiteen in zake de reorganisatie van de infanterie en besprak daarna het 'vraagstuk van de millitaire luchtvaart. Spr. is ,van meening dat kabelballons niet het minste nut hier zullen hebben en zou toezegging wepschen dat de Minister zich uitsluitend tot vliegtuigen zou beperken. De heer Van Asch van Wijck (a. r.) kwam op voor de Zondagsrust van de stafmuzikanten die vaak op Zondag dienst moeten doen en reizen om andere menschen genoegen te ver schaffen. Voortzetting morgenoohtend. RAAD VAN STATE. Voor de afdeeling van dm Raad van State voor de geschillen van be stuur werd gisteren in de eerste plaats behandeld het beroep ingesteld door mevr. de weduwe A. C. Mijnlieff, ge boren N. M. Mijnlieff, en anderen te Krimpen a/d. IJsel tegen het besluit van B' en W. van Capelle a/d. IJsel, waarbij de naamlooze Vennootechap „Centrale Guanofabrieken" te Rotter dam vergunning is verleond tot uit breiding van hëar fabriek bestemd voor de bereiding van superphosphaat. Uit het hierover door staatsraad mr. Cort van der Linden uitgebracht ver slag bleek dat appellanten als bezwa ren tegen de verleende vergunning aanvoerden, dat hier door genoemde Naaml. Vennootschap had behooren te zijn aangevraagd een vergunning, niet tot uitbreiding, maar tot oprichting van de bedoelde fabriek, wijl het hier zou gelden niet een bestaande, maar een nieuwe inrichting. Voorts werden in het beroepschrift van de appellanten bezwaren ontwikkeld gegrond op vrees voor schade en hinder aan de gezondheid voor mensch en dier uit hoofde van de vergiftige stoffen welke door de fabriek zouden worden ver spreid over gras- en andere gewassen, tengevolge waarvan reeds koeien ge storven zouden zijn. titÈk- De provinciale hoofdingOTtwur ad viseerde om aan de verleende vergun ning ter meerdere tegemoetkoming aan de bezwaren alsnog een voorwaar de toe te voegen. Met dit advies ver- eenigden zich Gfdep. Staten. Ook de directeur-generaal van don Arbeid ad viseerde tot handhaving der Vergun ning. Ter nadere toelichting van het be roep trad op mr. De Mooy, advocaat te Lekkerkerk en de heer Mijnlieff, welke laatste o.a. takken van boomen, gras enz. vertoonde bezwangerd met door de onderwerpelijke fabriek uit geworpen stoffenwaarna ook nog een vijftal omwonende belanghebben den bijzondere bezwaren tegen de fabriek ontwikkelden. De heer A. P. van der Kolf, tech noloog, directeur van de N. V. Cen trale Guano-Fabrieken, die beroepen bestrijdende, betoogde dat het hier geen nieuwe inrichting geldt en dat de stoffen door de fabriek uitgewor pen zjj mogen dan minder aange naam en eenigszins hinderlijk zijn niet schadelijk zyn voor de gezond heid. De burgemeester van Capelle a/d. IJsel, de heer Bakker, verdedigde daarna nog het besluit van B. en W., waarna door de leden van den Raad van State nog eenige inlichtingen werden gevraagd. (N. Crt.) Een officieele zuigflesch. De vermindering in het geboorte percentage en de phisische achteruit gang van het geslacht heeft deDuit- sche regeering doen overgaan tot een bealuit dat ae „Reichsanzeiger" be kendmaakt, n.l. dat, daar de maat regelen tot verbetering tot dusver niet gebaat hebben, van na aan de gewone zuigflesch by de wet verboden zal zijn Ieder die deze flesch maakt, verkoopt of invoert, zal strafbaar zijn met een boete van by na 96 galden en zelfs met gevangenisstraf. De eenige wettige zuigflesch worde door de regeering ge waarmerkt. Door de gemeentepolitie te Eindho ven werd gisteren naar de N. Crt. meldt, een valschen galden in beslag genomen, dragende den beeldenaar van Willem III en het jaartal 1862. Het geldstuk was kenbaar aan kleur en klank, randschrift ontbrak. Bij de verbouwing van het tegen woordige Nutsspaarbankgebouw te Delft, aat eertjjda de woonplaats was der familie Graswinckel, een oud Delfts burgemeestergeslacht en waar onlangs zulke fraaie gebeeldhouwde wapens in het plafond gevonden wer den, overdekt met kalk, is ook nog aan den dag gekomen, in een schouw, een prachtige antieke ijzeren gebeeld houwde schoorsteenplaat, dragende het jaartal 1667. Het Mbld. tegen de vervalschingen waarschuwt ernstig tegen „Allen Hair- Reetorer" en het Parijsche middel „Juvenoir". Beide genoemde prepara ten bevatten opgeloste loodverbindin- gen en zijn zonder eenig voorbehoud als schadoltjk voor de gezondheid, ten zeerste als haar verf middelen af te keuren. Hetzelfde blad waarschuwt ook tegen z.g. „zeeppoeders" die zeer dikwijls bestaan uit een weinig zeep poeder met gewone soda en een flink percentage water. Maandagmiddag kwam de auto van den heer J. te Gennep den rijksweg te Afferden (L.) in botsing met eerr wa gen die door den bestuurder ongeheerd op den weg was laten staan.De bestuur der kwam met den schrik vrij, doch de ingezetene, de notaris T. bekwam ernstige wonden aan hoofd en beenen ook de vergezellende klerk werd ge wond. Beiden werden direct naar Gen nep vervoerd om te worden verbon den. De auto vloog direct in brand en aan blusschen viel niet te denken, zoodat het voertuig totaal verbrand de. Van het ongeval werd de politie onmiddelijk in kennis gesteld en pro ces-verbaal opgemaakt. Toen Dinsdag de trein uit Bocholt te Borken aankwam, hing aan de buffers een mantel met dameshoed, hetwelk een ongeluk deed vermoeden. Bij het onderzoek vond men het lijk der 60-jarige vrouw Deiters uitHoufeld met verbrijzeld hoofdkop derails. De vrouw was bij het gaan over de rails, door den trein overreden. Aan het einde van haar fubile-jaar gekomen, heeft de Boeken-Commissie van het Alg. Ned. Verbond dezer dagen haar duizendste kist boeken ingepakthet getal harer begunstigers en bijdragers steeg tot 250. De moord te Baarn. Met betrekking tot den op 25 Dec. jl. gepleegden moord op den slager Cooynzon te Baarn, meldt men ons nog nader: De drie verdachten in deze zaak, de gebr. J. en R. Van den Brink en G. Strompel, allen afkomstig uit Sorst en thans gedetineerd in 't Huis van Bewaring te Utrecht, blyven, ook tijdens de door den rechter-com- missaris gehouden instructie, ontken nen. Dezer dagen zyn op last der justitie de rijwielen der drie verdachten in hun woningen te Soest in beslag genomen en naar Utreoht overge bracht, opdat door deskundigen kan worden onderzocht, of zich daarop ook bloedsporen bevinden. Smokkelaars overrompeld. Maandagnacht werden door smok kelaars pogingen gedaan 12 koeien, w. o. van f 360 waarde per stuk, achter in het Woold (gem. Winterswijk) over de grenzen te brengen. De weg was aan weerszijden begrensd door veen- kolken. Jammer genoeg voor de smok kelaars zat aan het begin zoowel als aan 't eind van den weg een Prui sische kommies. De laatste riep halt en schoot meteen zyn geweer -af. De andere kommies liet ook hooren, dat hij er was. De smokkelaars lieten de koeien in den steek, sprongen in de veenkolken en maakten zich uit de voeten. De kommiezen bemachtigden 7 van de 12 koeien. Het mocht de politie nog steeds niet gelukken de hand te leggen op de „deskundige mevrouw Romyn", die ruim twee weken geleden op zoo ge heimzinnige wijze uit het huis van bewaring te Amsterdam wist te ont snappen. Naar wij vernemen, wordt het on derzoek in deze duistere zaak met grooten ijver en in verschillende rich tingen voortgezet. Het vermoeden wint echter meer en meer veld, dat „mevrouw Romijn" kort na haar ont vluchting de wijk naar het buitenland genomen heeft. De GOUDA, 9 Januari 1913 N. V, Drukkerij v/h. Koch en Knuttel alhier heeft ons een fraai uk- gevoerde kalender voor 1913 toege zonden. Op het schild is in kleuren een kerkraam geplaatst en wei no. 24, voorstellende „Petrus en Johannes genezen een kreupele, die om een aal moes bad aan de deuren des Tempels daarboven ziet men Filippus doopende den Moorman, die de Kamerling was van de Koningin Candace." Geschil derd door Dirk Crabeth, Gouda 1559. Kantongerecht. In de gisteren gehouden zitting van het kantongerecht, welke te 11, uur aanving, trad als ambtenaar van het 0. M. op, Mr. Kleefkens uit Rotterdam Behandeld werden o.a. de volgende zaken A. J. V., bouwkundige te Bloiswijk had gejaagd op eigen jachtveld, van waar een haas was opgegaan, welke achtervolgd werd door den hond, ook op eens anders grond. Wegens overtreding der Jachtwet werd geëischt f 12 boete subs. 4 dagen hechtenis. A. v. d. M. te Bleiswijk die bij deze jacht als drijver had dienst gedaan, had zijn hond op oommando van den jager losgelaten, waarna deze, een z, g. stuifhond, het haas achterna was gefend over een afstand van c.a. 1600 meter, toen een sloot was overge sprongen op eens anders grond, waarna procesverbaal was gevolgd tegen den drijver. Uit de verklaringen van den bekl, en een getuige bleek dat na het over springen van de sloot terstond ge floten was aan den hond, dat deze echter niet direct was teruggekomen. De verbalisant In 't Veen verklaar de het fluiten niet te hebben gehoord De ambtenaar O. M. requisitoir nemend, verklaarde dat hier niet be hoorlijk was zorg gedragen dat het haas niet was gedreven op het gebied van een ander. Dit drijven was geschied door een z.g. stuifhond, die wel wordt gebruikt om hazen te vangen, die niet zyn aan geschoten. Een stuifhond bezit zulke jachteigenschappen, dat deze wanneer dezeachter het wild is, met geen moge lijkheid kan worden tegengehouden. De ambtenaar is van oordeel dat, wanneer met zulk een stuifhond onder het geweer wordt gedreven zulk een hond moest worden doodgeschoten. Waar de hond zich niet zelf heeft losgerukt en het jagen op eens andprs gebied verboden is, daar eischte de ambtenaar f 20 boete subs. 4 dagen hechtenis. Bekl. voerde nog als verweer aan, dat niet hij, doch de jager V. den hond had gecommandeerd, dat hij slechts deedt wat hem ward gelast, waarom hij meende dat alfeen V. in deze schuldig kon zijn. Geëischt werd verder: J. C. 8. landbouwer, wegens ver koop van een haan op de Hoogstraat, buiten de Marktplaats f 5.boete subs. 3 d. O. 0. v. d. K., wegens het niet vol doen aan de leerplichtwet f 2.— boete subs. 2 d. Bekl. verklaarde 6 kinderen te ver zorgen te hebben, drie van haar zelf en drie van haar neef, die varensgezel is. Zij verzocht clementie. W. A. H.- v. d. B. wegens eens zelfde overtreding by herhaling f 6.—-boete subs 4 d. Bekl. verklaarde dat de jongen maar stilletjes wegbleef van schooi en dan onder de bedstee kroop. W. J. P., wegens een zelfde over treding, by herhaling f6.— boete, subs 4 d. Joh. V.M., wegens een zelf de over treding f 1.boete subs. 2 d. Joh: G. v. d. Y. wegens een zelfde overtreding f 3.boete, subs. 3 d. A. K. wegens het visschen met een loop- of aleephengel, welke als zooda nig door den deskundige, den brigadier w* w®rd erkend, f4—boete subs 3 d. met verbeurdverklaring van den in beslag genomen hengel. J. V". D. wegéns het instappen in een in beweging zijnden trein f 1.— boete subs. 1* d. A. B. Waddinxveen, wegens rijden zonder licht f 1.— boete subs. 1 d. C. v. d. W. stoombootkapitein, we gens het niet voldoende bemand zijn van een door hem gesleept wordend vlot f 10.boete subs. 5 d. J. C. H. stoombootkapitein wegens het varen met te groote snelheid, bij herhaling f40 boete subs. 15 d. A. H. te Zevenhuizen, wegens het weigeren van dienst als brandweerman bij een plats gehad hebbenden brand f 5 boete subs. 2 d. J. R. en P. W. weggns het in voor raad hebben van melk van ondeugde lijke samenstelling, welke melk na on derzoek door den keurmeester, den heer Grendel, bovendien bleek veel vuil te bevatten, ieder f 20 boete subs. 5 d. Bekl. deelden mede dat zij er waren ingevlogen. Zij betrakken die melk voor do tweede maal en zijn er toen terstond moe geëindigd. P. V. had op den hoek van de Kar- nemelksloot en Krugerlaan den onbe zoldigd rijksveldwachter A. Jongeneel die op zijn rijwiel aankwam, aangere den, zoodat zijn rijwiel ernstig werd beschadigd. Aanvankelijk wilde de vader van P. V. een schikking treffen, doch toen de kosten nog al hoog bleken, gaf deze er de voorkeur aan den kantonrechter uitspraak te laten doen Thans werd geëischt f 10 boete subs, 10 dagen met toewijzing van het door den verbalisant gevorderde bedrag ali schadevergoeding. G. H. was weer dronken geweest, hetgeen hij ontkende. Deze droevige figuur, die wij reeds meermalen zager verschijnen, noemde het zeer onrecht vaardig dat tegen hem procesverbaal as opgemaakt. De verbalisant kwam echter zijn proces-verbaal bevestigen, onder me- dedeeling van enkele bijzonderheden Bekl. beweerde nog niet anders te hebben gebruikt dan 4 kopjes choco lade, maar hoorde niettemin 5 dagen hechtenis tegen zich eischen. F. J. N. had verzet aangeteekend gen een tegen hem gewezen vonnis, waardoor hij eonigen tijd weg zou moeten. Deze bekl., die weer wegens dron kenschap veroordeeld was, verzocht nu een matiger straf. Hij hoopte geen drank meer te gebrniken en daar een familiefeest aanstaande was, wilde hij dit zoo mogelijk in eigen huis meo vieren. De ambtenaar O. M. vroeg bekl. of hij ai geheelonthouder was geworden waarop hij antwoordde lid te zullen worden van het Kruis verbond. De ambtenaar drong er bij bekl op aan zich terstond aan te slniten en het bewijs daarvan ten spoedigste aan den kantonrechter over te leggen, dan de kantonrechter daarmede reke ning kunnen houden. De uitsprakeo in deze zaken en in die, waarvan de gedaagden niet ter terechtzitting waren verschenen, wer den bepaald op 22 Jan. a.s. ®n het bon wen van een nieuwe bak kerij met woonhuis en bergplaatsen, voor rekening der Coöperatieve Brood bakkerij en Verbruiksveroeniging „Vooruitgang" alhier, is ingeschreven als volgt Massa. H. Ei van Geelen f 10987. Gebr. Nijhof f 10698.G. van Dam f10544. J. Koerts f9999.; J. Loef f 9905. allen wonende alhier en J. van Joolingen te Lange Rnigeweide voor f 9824. Timmerwerk. Gebr. Nijhof f 4593. G. van Dam f 4489,J. Koerts f 4100 J. Loef f3900. Metselwerk. J. van Vliet alhier, f 4342.Sekeris en Reehout te Wad- dinxveen f3700. Schilderwerk. D. Jongejan f695; J. de Bruin f598.; J. D. Wijsman f 498. Smidswerk. J. Macdaniël en Zn. f 405.J. van den Broek f 379.45 T. Ton f390.; P. Spa f287.88. Loodgieters werk, J. van den Broek f 798.40. De gunning is aangehouden. VoIks-geneeskundige. Te Krimpen a. d. Lek had een kind stuipjes. Als gemeesmiddel werd toegediend, naar verzekerd wordt, met succes, eenfijn geklopt bloed koraal met water. Schoonhoven. Het 3-jarig dochter tje van den bakker S. in de Vlist zon haar 5 jaren oudere zuster kruien. De vracht was echter te zwaar, het kind geraakte aan het slingeren en weldra agen kruiwagen en lading in de diepe Vlist. Op het hulpgeschreeuw der kleinen snelden de visscher J. van Dam toe, die er spoedig in mocht slagen Janne- ke uit haar benarde positie te ver lossen. Bij kon. besluit is benoemd tot grif fier bij het kantongerecht alhier, de heer Mr. J. G. de Vries, advocaat en procureur te 's-Gravenhsge, tevens werkzaam ten parkette van de arron- dissements-rechtbankte's-Gravenhage. Het door den winkelier W. Brand wijk alhier aangeboden accoord ad 6°/0 door de Rotterdamsche rechtbank gehomologeerd. BoskoopAls bewijs voor de sterke toename van het gasverbruik sedert de oprichting der steenkolengasfabriek kan dienen dat heden de 1000*u gas- geplaatst. Bij de op 8 Januari j.l. door den heer J. H. van Osnabrngge, architect alhier, gehouden aanbesteding voor het geheel amoveeren van de bestaande 401® Staats-loterij. 44° KI. Trekking v. Donderdag 9 Jan. No. 1147 f 400. 2251 en 16869 ieder f 100. Prijzen van l 65. aa 1W 40 686 001 S ÜK,iao "M 10iK 19t'M 3832 2737 8149 82G0 77 8880 62 4048 4194 4251 4461 4678 4722 48U8 5688 5702 5086 6258 6511 8091 8747 58 7107 7779 7826 7981 8994 9001 9487 59 9967 10008 10157 10205 81 10415 10825 10004 74 96 12224 12816 12618 12980 13462 18606 18701 9 18986 14824 85 14990 15810 15526 15028 16808 15927 16102 10749 10829 60 10909 17633 17728 18002 18106 18256 18878 18421 18887 18918 19009 19272 19608 51 75 90 19671 19712 10920 30148 HLAU&TUüiHiGHTËh. Gouda, 9 Jan. 1913. GRANENLusteloos. TarweZeeuwsche 10.35 k 10.50 mindere dito 9 50 4 10.Afwijkende 8.— i 9.25. Polder 7.75 4 8 50 Rogge Zeeuwsche ƒ775 ft 8 Polder 7.k f 7.25 Buirenlandsche per 70 kilo 6.50 a 7.Gerst: Winter 6.75 7 Zomer 6 50 a 6.75 Che valier 7.50 A 8.25, Buiten), voergerst per 65 kilo 6,-— A 6.25. Haver per H.L. 425 A 4.75 Ppr 100 kilo 8.50 A 9 75- Hennepzaad,! Buitenlandsche per 50 Kilo 8 A 8 «5. Kanarie zaad 14.50 A 15.50, p. IjLL. Karwij «aad per 50 Kilo A Kool zaad 17 A 18.per HL Erwten Kookerwten 13 A 14 50. Buiten landsche voererwten per 80 Kilo 7 50 t 8.Boonen bruine boonen f 15.— A 16.—. witte boonen 14.— A 15,— Paardenboonen 7.50 A 8 Duiven boonen 8.75 A 9.25. Mais per 100 Kilo: Amerikaansche Mixed 7 50 A 7.75. Kleine ronde 7.75 f 8.— Veemarkt. Melkvee red. aanvoer, handel vlug prijzen zeer hoog. Vette varkens, red. aanvoerhandel matig, 27 A 30 ct. per halt K.G. Biggen voor (Engeland, red. aanvoer, handel vlug, 25 A 27 ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel vrijwel, f 1.60 A 1.85 per week. Vette Schapen, red. aanroer, handel vlug 25.— 4 32.—, Lammeren, goede aanvoer, handel vlug, 20,— A a6. Nuchtere Kalveren, redel. aanvoer, han del vlug, 14.A S 8°"' Graskalveren geen aanvoer. Fokkalveren 16A 18 Kaas, aangevoerd 73 partijen, handel vlug ie kwal. 30.— A 3a.—. ade kwal. 28.A 29.—. Zwaardere i f Noordhollandsche af Boter goede aanvoer Handel vlug. Goeboter 1.55 A t.6o. Weiboter 1.45 A 1 50. delende bloem, blinden aan het werk, uit een Japansche school, caricaturen, schetsen enz. Laatste Narichten Het Sportblad. Ten gevolge van de typografen- staking zal „Het Sportblad", dat ge drukt wordt by de Electriscbe Druk kerij in de Gravenstraat te Amsterdam, deze week niet verschijnen. Onze Geïllustreerde Weekbladen. Het Algemeen Nederlandsch Sportblad geeft op den omslag een oefening van ski-loopende soldaten en vorder foto's van H. V. V.-Sparta, V. O. C.-D. F. 0., Ajax—Haarlem, Om het Gouden Kruis, SpartaV. O. C., Zeiljachten op de Zuiderzee en voorts talrijke artike len over voetbal, korfbal, zeilen, enz. Het Leven geeft als voorplaat Henri Poolman en mevr. v. EijsdenVink als Thomaevaer en Pieternel en ver volgens de Nieuwjaarsparade in Ber lijn, de Od-stralen, in een Trappisten klooster, de artisten-sportclub, met de camera onder de professoren, een wan. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Aangezien te 11 uur geen voldoend aantal leden tegenwoordig waren, werd de vergadering verdaagd tot 12 uur. Te 12 uur werd de vergadering geopend. Aan de orde was de voort zetting van de algemeene beschou wingen over de Oorlogsbegrooting 1913. De heer V e r h e y (u.l.) consta teerde dat het aantal kostwinners, die vrijgesteld worden van de militie veel minder is dan de Minister had gedacht. Daardoor zal do post 4 ton, waarmede de begrooting verminderd heette te zullen worden, wanneer de vergoedin gen niet meer worden uitgekeerd, veel kleiner zijn. Bij uitvoering van de Militiewet wordt al te veel gezien naar het bui tenland, speciaal naar de groote rijken. De vergelijking daarmede gaat niet op. Vliegmachines aanschaffen achtte spr. grootdoenerij. Laat men zich bepalen tot het leeren vliegen van officieren. Vervol gens behandelde spr. het verdubbelings stelsel en prees dat systeem, dat tevens gaat in de richting van een volksleger. De heer L i e f t i n 0 k (u.l.) meende dat vrij wat meer kon worden gedaan om don dienst aangenamer te maken. Voorts klaagde spr. over het gebrek uniformiteit in de kleeding der sol daten. De zotste kleurencombinatie hebben wij nu. Do heer ter Laan (s.d.) uitte de klacht dat het militarisme nooit zoo heeft gebloeid als onder dezen Chris- telijken Minister. (De vergadering duurt voort) Minister Regout. Naar wij vernemen blijkt uit de be richten uit Nizza dat de toestand van den Minister van Justitie ernstig blijft. Evenwel wordt nog gehoopt dat het in het laatst dezer of begin volgende week mogelijk zal zyn den Minister te vervoeren naar Nederland. De Minister van Waterstaat bevindt zich nog te Nizza. Het Eerste-Kamerlid Baron van der Does do Villeböis vierde heden in zyn Hotel de Twee Steden zijn 70sten jaardag. Hg ontving daar vele telegrammen andere blijken van belangstelling voor al uit Noord-Brabant en speciaal uit 's Hertogenbosch, waarvan hij burge meester was. De jubilaris bood gisteravond aan een 20-tal Eerste Kamerleden een feest maal aan in de „Twee Steden", De vredesonderhandelingen. Beblijn, 9 Jan. Vanmiddag geeft Combon, de Fransche gezant teL< den een diner, aan allo leden der vredesconferentie. Daar hoopt men middelen te vinden om de conferentie weer bijeen te brengen. Want evenmin als de Balkan-afge vaardigden zijn ook de Turken bereid de zitting weder bjjeen te roepen. Mislukte oogst. Los Angelos, 8 Jan. Ten gevolge van de koude, die zeer hevig is, is de oogst van citroenen en sinaasappelen in geheel Californië mislukt. Een vijfde is slechts gered. De verliezen bedragen wel 100 millioen francs, waarvan 40 millioen voor de spoorwegen tenge volge van minder vervoer. De kroning van den Keizer. Tokio, 8 Jan. Het Kabinet heeft beslist, dat de kroning van den keizer in 1914 zal plaats hebben. De interventie. Londen, 8 Jan. Men acht hier in kringen, die het weten kunnen, voor barig de berichten volgens welke de interventie der mogendheden te Con- stantinopel reeds geschiedt zou zijn. Allerlei onderhandelingen hebben plaats maar definitief is er nog niets. UüRGËULIJkK STAND. GEBOREN7 Jan. Anthonius Franciscus, ouders J. Spoel en J. W. 'an Rooijen. 8 Arnoida Johan na, ouders J. A. van Gasteren en J. M. Werkhoven. Leonardos Ber- nardus, ouders L. P. Oosterbeek en O. van I^oorn. Johanna Maria, oaders P. Nootenboom en C. Bakker. 9 Wilhelmina, ouders T. van den End 1 F. M. Mes. GETROUWD8 Jan. W. Genrts 0n P. Boeren. «A. Verwaal on W. Baas. G. Stalenburg en H. Vet. A. van der Heij en J. Soet. J. L. Flipse en J. C. Sohriek. OVERLEDEN 7 Jan. Dirkje B. A. Brink 4 mnd. 8. Gerarda van Kan ten 81 j. van het Koninklijk Meteriologisoh Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 778.2 te Riga, laagste stand 734.8 te Vest manver. Verwachting tot den volgenden dag: Meest matige trjdelyk krachtige zuidoostelijke wind, licht tot haifbe- wolkt, droog weer, zelfde temperatuur. VAN DEN Ei Tec te 11 lu ml el ie A ui ster da ui 9 JAN. 1913. Stautsleeuiugeu Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russischo Jpw.my.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee- ning 6 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1906 3 pet, Bank- eu Crediet-instel- lingeu. Ned. Bankaandoelen Imlustr Onderueiulnfeu American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smolting A Refining 0o. Cert. v. Aana. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. Steel Corp. Cert. U. S, Gew. Aand. Kul. Crediet lustell. en Cultuur Oudernemlureu Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mi). C.v.A Jftyubouw Myeu. Ketahoen"^ Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjangLebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleuin-Oiideru. Dortsche Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Nod. Mij. totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. A Trad Cy. 0. v. G. A Scheepvaart Myeu. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoom vaart-Mij. „Zee-. land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Oy. afgest. Pref. A. Taiiafc-Ouderiieiiitiuren Bindjey Tabak My. A. Wttrarn Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Iim. Cert. v. Aand. 3poorire/en. Holl. IJzeren Spoor- wegmy. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pn. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A Wabash Gew. Aand. Premleieeuiiurtii. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarye. Theis-Re- igs-G es. 4 pet. Prolongatie 3J/%3'/2 j Nat. Staatsf. luier, Bu varieeriDg, Mynen willig voor Guvana, Tramwaarden stil, Amerikanen flauw, Petroleum vaster, Tabakken prijshou dend, Cultnren stil, Rubbers vaster. Vorige koers- Koers TSn heden. 78"/, 78 86"/, 86'/, 62'/ 100'/ 87'/ 91'/,, 86'/ 88 87'/, 93'/, 104'/ 104'/,, 83", 84'/, 59»/, 217»/, 66», 66»/, 72»/, 72 26'/, 69"/,, 69'/, 188 277 189»/, 188 9'/, 9", 200 89 206 87'/, 169»/, 171'/, 567'/, 569'/, 525 192 193 99'/, 5 6 91 91'/, 3'/, 11% 88»/, 95 95 63»/, 63'/, 185'/, 66'/, 97»/, 32 32'/, 163 4'/, 162'/, 4'/, 102'/, 148'/, 18. pCt. weinig

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2